Tolna Megyei Népújság, 1990. március (40. évfolyam, 51-76. szám)

1990-03-05 / 54. szám

6 1RÉPÜJSÁG 1990. március 5. Farsangi futás családi hangulatban Akik naponta több órát töltenek a volán mögött, kiszálltak a gépko­csiból, hogy ezúttal futva fogyasz- szák a kilométereket. Legalábbis reménykedtünk benne, hogy a szombaton Szekszárdon sorra ke­rülő „Fut a Volán” farsangi futás után erről tudósíthatunk. Nos, a tö­meges érdeklődés ezúttal is vágy­álomnak bizonyult. A Gemenc Vo­lán, a szekszárdi városi sportcsar­nok és a Szevisz által rendezett farsangi futáson mindössze hatva- nan álltak rajthoz, hogy legyűrjék a Hunyadi u.-Tartsay u.-Kecskés F. u.-Korvin O. u.-Hunyadi u. szaka­szon a 2400 méteres távot. Pedig a sportesemény előtt egy illúzióban ringattuk magunkat: legalább a rendező Gemenc Volán részéröl több száz dolgozó gyülekezik majd a sportszékház előtt, hogy hét végi programját egy hamisítatlan han­gulatú farsangi futással tegye szí­nesebbé. Az idén ötödik alkalommal meg­rendezett sporteseményen néhá- nyan bizony nosztalgiával idézték fel a korábbi Volán-futások bohó- kás légkörét, mikor jelmezbe öltö­zött fiatalok sokasága várta a tö­megrajtot. Sajnos, mindez már a múlté, csak két-három ifjú rendha­gyó szerelése emlékeztetett a ha­gyományokra. Csak találgathatjuk a tömeges érdektelenség okait: a kellemetlen szél, szervezési hiá­Még a viharos erejű szél sem zavarta a sportembereket nyosságok vagy a lakosság részé­ről tapasztalható mérhetetlen kö­zömbösség egyaránt szóba jöhet. Többek között az AC Szekszárd atlétái: Váncsa, Kófiás, Hilbert, va­lamint a triatlonista Straubinger Györgyi is rajthoz álltak, végül a szekszárdi Rák Vilmos ért elsőként a célba, s így övé lett az Aranydor- có díj. A hosszútávfutó Váncsa pedig a szerencsével sem áll hadilábon, hiszen a tombolasorsoláson el­nyerte a Gemenc Volán által fel­ajánlott kétszemélyes hétvégi gu- narasi utat, a jelmezben futók pe­dig külön díjazásban részesültek. A program záróakkordjaként a leg­ifjabbak játékos vetélkedőn mér­ték össze az erejüket.-km- Fotó: Bencze Videóról a Tyson-Douglas vb-döntő Ma este ökölvívó-találkozó Pakson A Paksi SE ökölvívó-szakosztályának baráti köre hétfőn 18 órakor a paksi Munkás étteremben tartja a következő összejövetelét Az érdek­lődök videón megtekinthetik a Tyson-Douglas világbajnoki döntőt és a paksi együttes utolsó csb-mérkőzéséről készült felvételeket A világbajnok győzött Linaresben A spanyolországi Linaresben szombaton a 11. fordulóval befeje­ződött a XVI-os kategóriájú nem­zetközi sakknagymester torna. A viadal a szovjet Garri Kaszparov győzelmét hozta, miután a világ­bajnok világossal hatórás küzde­lemben megszerezte a teljes pon­tot a spanyol lllescasszal szem­ben. Tornagyőzelme ellenére sem növekedett a már így is kiemelke­dően magas 2800-as Élő-pont- száma. Kaszparov elsőségével mintegy 8 ezer dolláros pénzdíjat és egy személygépkocsit is a ma­gáénak tudhat. Portisch Lajos a sötét bábukat vezetve döntetlent ért el a szovjet Juszupowal szemben és a tornán szerzett 4 pontjával holtverseny­ben a 9-11. helyen végzett.- További eredmények: Ivan- csuk (szovjet)-Gelfand (szovjet) döntetlen, Szpasszkij (francia)- Gulko (amerikai) döntetlen, Ljubo- jevics (jiigoszláv)-Short (angol) döntetlen, Szalov (szovjet)-Bel- javszkij (szovjet) döntetlen. A végeredmény: 1. Kaszparov 8 pont, 2. Gelfand 7,5,3. Szalov 7,4. Ivancsuk 6,5, 5. Short 6, 6-7. Ju- szupov és Gulko 5,5-5,5, 8. Bel- javszkij 5, 9-11. Portisch, lllescas és Szpasszkij 4-4,12. Ljubojevics 3. így kellett volna 1. Bayer Leverkusen-1. FC Köln 0-2 2 2. Bayer-Uerdingen-Eintracht Frankfurti-1 x 3. Münster-Duisburg 1-1 x 4. Aachen-Blau-Weiss 90 - elmaradt, a megállapított eredmény: 2 5. Darmstadt-Stuttgarter Kickers 0-0 x 6. Braunschweig-Freiburg 0-3 '2 7. Lecce-Roma 8. Lazio-lnternazionale 9. Napoli-Genoa 0-2 2-1 2-1 10. Ancona-Avellino 11. Cagliari-Brescia 12. Como-Padova 13. Triestina-Pisa Pluszmérkőzés: 14. Sampdoria-Juventus 1-0 0-0 2-0 2:2 0:0 x Bátorfi egyéniben ezüstérmes A Karlsruhéban zajló NSZK nemzetközi asztalitenisz-baj­nokságon tegnap az egyéni negyeddöntőkkel folytatódtak a küzdelmek. A magyarok Bátorfi Csilla ré­vén voltak érdekeltek az utolsó versenynapon. A BSE 21 éves Európa-bajnoka a csapatban és a párosban megszerzett aranyérme után az egyéniben is jól szerepelt, és biztosan ju­tott az elődöntőbe, miután 3-1 (-19, 18, 11, 17) arányban győzte le a holland Emily Noort. Ott Csillát régi ellenfele, a nyu­gatnémet Olga Nemes sem tudta megállítani a női egyes elődöntőjében. A magyar versenyzőnő 3-2 (18, - 22, -11,14,18) arányban győzött, és a döntőben azzal a kínai származású, kanadai Genggel találkozott, aki a leg­jobb 16 közé jutásért Wirth Gabriellát búcsúztatta nagy csatában. Sajnos nem sikerült feltennie a pontot az i-re Bátorfi Csillának. A csapatban és pá­rosban megszerzett két aranyérem után meg kellett elégednie az ezüstéremmel, mert a döntőben 3-1 arányban alulmaradt: Geng kinai születé­sű és Keng Li-csüan néven vált ismertté a sportágban, majd férjhezmenetele révén lett az észak-amerikai ország állam­polgára. A döntő eredménye: Geng Lijuan (kanadai)- Bátorfi Csilla 3-1 (11,16, -12, 13). Szökik az Ú. Dózsa Az NB I. 17. fordulójának eredményei: Ferencváros-Pé- csi MSC 3-0, Siófok-Veszp- rém 2-0, Békéscsaba-Bp. Honvéd 3-2, Debrecen- MTK-VM 2-1, Videoton-Walt- ham-Vasas 1 -1, Csepel- Tata­bánya 5-1, Vác-Haladás 1-1. A bajnokság állása 1.0. Dózsa 17 13 1 3 27-10 40 2. MTK-VM 17 11 2 4 24-10 35 3. Pécsi MSC 17 9 6 2 26-12 33 4. Ferencváros 17 8 4 5 27-17 28 5. Vasas 17 6 5 6 18-18 23 6. Videoton-Waltham 17 5 8 4 13-15 23 7. Siófok 17 5 7 5 15-14 22 8. Békéscsaba 17 6 4 7 13-20 22 9. Tatabánya 17 7 1 9 11-18 22 10. Debreceni VSC 17 5 6 6 13-18 21 11. Bp. Honvéd 17 5 4 8 18-22 19 12. Veszprém 17 3 9 5 12-16 18 13. Haladás 17 4 5 8 19-26 17 14. Csepel 17 2 9 6 17-25 15 15. Váci Izzó 17 2 8 7 13-21 14 16. Rába ET0 17 2 7 8 14-18 13 Labdarúgó NB II. Ennél sokkal szebb tavaszi nyitányt vártunk Nagykanizsai Olajbányász -Paksi SE 4-2 (2-1). Nagykanizsa, 2500 néző. V.: nagy II. Nagykani­zsa: Császár - Miklós, Kepe, Hor­váth Z. (Hegedűs), Szőke - Mózsi (Iványi), Vidos, Zrínyi - Bocz, Skublics, Fuisz. Edző: Madár Gá­bor. Paks: Kun - Somogyi (Tóth), Blatt, Héregi, Fábián - Kolarics, Takács, Márkus, Lacza (Brego- vics) - Kádár, Szomor. Edző: dr. Puskás Lajos. A 7. percben bal oldali szabad­rúgás után Vidos 6 méterről a kapu jobb oldalába fejelt, 1-0. A 11. percben Lacza labdájával Kádár kilépett a jobbszélen, de beadásá­ról a belsők lekéstek. A 14. perc­ben Vidos húszméteres lövését Kun hárította. Kiegyenlítődött a já­ték, majd a 34. percben Blatt közé­pen elvétett egy labdát, Skublics kilépett vele és Héregi csak egy sárga lap árán tudta feltartóztatni. Zrínyi szabadrúgását Kun hárítot­ta. A 39. percben Blatt a 16-os vo­nalán belőtte az Olajbányász má­sodik gólját, 2-0. A 45. percben Kádár átjátszotta Mózsit, aki buk­tatta a 16-oson belül, 11-es. A büntetőt Blatt a kapu közepébe lőt­te. 2-1. Góllal kezdődött a második félidő. Skublics kilépett az alvó paksi védők között és 10 méterről a hálóba helyezett, 3-1. Az 51. percben Kádár a jobb oldalon át­játszotta Szőkét, beadásából Már­kus lőtt kapura, lövését Csáki Bre- govics elé ütötte, aki öt méterről nem hibázott. 3-2. Az 55. percben a kapura törő hegedűs lábát Kun elhúzta, vitathatatlanul 11 -es, me­lyet Zrínyi értékesített. 4-2. A 60. percben Vidos közelről a kapu fölé fejelt. A 72. percben Szomor a fele­zővonalnál hátulról gáncsolta Sző­két, amiért a játékvezető túl szigo­rúan a piros lapot mutatta fel a paksi játékosnak. A hátralévő idő is az Olajbányász SE enyhe me- zönyfölényét hozta. Hetven percen keresztül jó ira­mú, küzdelmes mérkőzést játszott a két csapat. A paksiak elsősorban a súlyos egyéni hibák miatt vesz­tettek. Jók: Kepe, Zrínyi, illetve Fá­bián, Bregovics.- Rákosi ­Zalaegerszegi TE-Szekszárdi Dózsa 2-1 (2-0). Szekszárd, 2000 néző. V.: Aczél. ZTE: Balázs - Do­bos, Péter, Németh, Belső - Szalai, Rózsa, Vittmann, Kovács J. - Ko­vács L. (Purger a 85. percben), Karbuczki (Fuisz a 71. percben). Edző: Kereki Zoltán. Szekszárdi Dózsa: Mausz - Szabó, Kalmár, Varga F., Nagyfalusi - Bozsér, Ka­sza, Dienes (Máté a 68. percben), Horváth Cs. - Jel.usics (Süveges az 51. percben), Varga L. Edző: Tesz- ler Vendel. A 4. percben Varga L. és Dobos összecsapott, a szek­szárdi csatár a földön maradt, a pálya szélén ápolásra szorult, mi­közben nem sokkal ezután a ZTE vezetést szerzett. A 6. percben szabadrúgásból ívelték a vendé­gek a labdát középre, Kalmár és Rózsa ugrottak fel fejelni a 16- oson belül, kettőjükről leperdült a labda és az Szabó testéről csú­szott oldalra, a berobbanó Kovács A második félidőben a fehér mezes szekszárdiak időnként nagy nyo­más alatt tartották a ZTE kapuját L. a bal alsó sarokba lőtte. 1 -0. Egy gyors hazai akció végén szögletre mentettek a vendégek, Horváth Cs. ívelte be a labdát és azt Balázs a gólvonalról tenyerelte a mezőny­be. Ezután Varga L. elcsípte a lab­dát a védőktől, kapura húzott, a ki­futó Balázs mellett azonban a bal oldali lécet találta telibe. A 15. percben tovább nőtt a vendégek előnye. Egy ártatlan szituációban Szabó a saját 16-osán belül ha­zaadást választott, közben Mausz kifutott kapujából, így a hátvéd az üresen maradt hálóba emelte a labdát. Öngól. 2-0. Továbbra is kö­rülményesen, szétesően futballo­zott a Dózsa. A 34. percben Kovács J. lesről talált a hálóba, majd négy perccel később hazai ellenakció­nál Bozsér-Varga L. volt a labda útja, a csatár beadásánál Jelusics lába előtt a kapu torkában centi­méterekkel csúszott el a labda. A vendégek egy védelmi megingást kihasználva kis híján tovább nö­velték előnyüket, hiszen az egye­dül kiugró Kovács J. a felső lécet találta el. Szünet után a 48. percben Kal­már ívelt előre, Varga L. Bozsér elé fejelte a labdát, tőle ugyancsak fej­jel Horváth Cs. kapta, aki hét mé­terről a jobb sarokba helyezett. 2-1. Az 52. percben Kovács J. kö­zeli fejesét Mausz bravúrral kapu­fáról kapufára ütötte, a lepattanó labdát a védők a mezőnybe rúgták. A 67. percben a sorfalról leperdült labdát Nagyfalusi 16 méterről ha­talmas erővel a bal alsó sarok mel­lé bombázta. A 81. percben Varga L. ügyesen lefordult őrzőjéről, a 16-os sarkáról azonban gyenge lövést küldött kapura. Újabb hazai akciónál a kapura törő Varga L-t Belső visszarántotta, nem maradt el a sárga lap. Hajrázott a lila-fehér gárda, de a befejezésekbe mindig hiba csúszott. A véghajrában Máté szabadrúgását Kalmár fejelte a bal sarokba, Balázs azonban ritka bravúrral szögletre tenyerelte a labdát. Olyan volt ez az idénynyitó, mint egy lidérces álom; negyedóra alatt úgy szerzett kétgólos előnyt a ven­dégcsapat, hogy tulajdonképpen nem is volt helyzete. Mindez fölöt­tébb visszavetette a Szekszárdot, s bár a ZTE átengedte a területet, de gyors kontráival, egységesebb csapatjátékával kiegyenlítődött a küzdelem, a hazaiak igyekezetéből csak egy kapufára tellett. Szünet után rákapcsolt a Dózsa, korai szépitőgólját követően rohamo­zott, időnként nagy nyomás nehe­zedett a vendégek kapujára, de Balázs remekül védett. A jó iramú, küzdelmes találkozón a szekszár­diak messze nem tudták megismé­telni az NB l-es csapatokkal vívott sikeres előkészületi mérkőzései­ken nyújtott teljesítményüket. Jók: Balázs, Péter, Kovács J., illetve Nagyfalusi, Varga L, Horváth Cs.- fekete ­Az NB II. nyugati csoportjának további eredményei: Keszthely- Tapolca 0-0, Dunaújváros-Ajka 1 -0, Volán SC-Budafok 6-0, III. kér. TTVE-Dorog 2-2, Mohács-Komló 0-1, Sopron-Oroszlány 0-1. NB II. nyugati csoport 1. Volán SC 16 10 5 1 37-13 35 2. Oroszlány 16 10 4 2 29-13 34 3. ZTE 16 9 2 5 32-23 29 4. Dunaújváros 16 8 3 5 27-25 27 5. III. kér. TTVE 16 5 8 3 20-14 23 6. Komló 16 5 8 3 19-17 23 7. Mohács 16 6 3 7 22-19 21 8. Nagykanizsa 16 5 6 5 23-24 21 9. Sopron 16 6 2 8 26-22 20 10. Dorog 16 5 5 6 22-22 20 11. Budafok 16 4 5 7 12-30 17 12. Ajka 16 3 7 6 20-21 16 13. Tapolca 16 4 4 8 13-29 16 14. Szekszárd 16 4 3 9 16-22 15 15. Keszthely 16 2 8 6 12-23 14 16. Paks 16 2 7 7 20-33 13 Repkáé a Matúra-trófea A szombati vereség után vasárnap reggel sem volt szerencsés Komáromi Tibor, az FTC háromszoros világbajnok sportolója, mert a reg­geli bemelegítésnél megsérült, így azután nem tudott szőnyegre lépni a bronzéremért a 90 kg- osok versenyében. Ha Komáromi szereplése nem is sikerült fényesen, a Véda-Budalakk-ku- pa nemzetközi kötöttfogású viadalon (egyben Matura Mihály-emlékverseny) azért a többiek, társai kitettek magukért, a tízből hét elsőség itt­hon maradt a Nemzeti Sportcsarnokban lebo­nyolított finálékat követően. A legjobb hazai 68 kg-os sportolónak 1977 óta járó Matúra-trófeát Repka Attila, a diósgyőriek kétszeres Európa- bajnoka érdemelte ki, 1989 után immár második alkalommal őrizheti egy évig a díszes Herendi porcelánból készült birkózópárt ábrázoló szob­rot. A rendezők, szponzorálók által felajánlott, a leggyorsabb döntőbeli győzelmet elérő ver­senyző különdíját, egy Gold Star típusú videót Sike András, az FTC 57 kg-os olimpiai bajnoka vehette át, aki klubtársát, a szintén ferencvárosi Simitát egy csípődobás után 21 másodperc alatt kétvállra fektette. A döntők eredményei (az elölállók a győzte­sek): 48 kg: ebben a súlycsoportban csak három induló volt, körmérkőzés eredményeként alakult ki a következő sorrend: 1. Gun Duk Jung (dél­koreai), 2. Helmut Schaupp (osztrák), 3. Szabó István (magyar). 52 kg: An Han Bong (dél-ko- reai)-Tibor Jankovics (csehszlovák) leléptetés, a 2,30. percben, 1-0-nál, 3. Vadász Csaba (ma­gyar). 57 kg: Sike András-Simita Imre (mindket­tő magyar) kétváll, 21 mp, 5-0-nál. 3. Si Hin Csői (dél-koreai). 62 kg: Bódi Jenő (magyar)-Min Bjong Zun (dél-koreai) kétváll, 1,22 p., 6-0-nál. 3. Szuromi József (magyar). 68 kg: Repka Attila (magyar)- Mun Csun Sik (dél-koreai) 6-1. 3. Constantin Mircea (román). 74 kg: Takács Já­nos (magyar)-Anton Marchal (osztrák) kétváll, 4,13. p., 3-3-nál. 3. Jaroslav Zeman (csehszlo­vák). 82 kg: Pavel Frynta-Peter Stehel (mindket­tő csehszlovák) 4:1. 3. Rizmayer György (ma­gyar). 90 kg: Major Sándor-Farkas Péter (mindkettő magyar) leléptetés 4,44. p., 0-0-nál. 3. Fahradin Hodzsics Qugoszláv). 100 kg: Takács Ferenc-Kovács Tibor (mindkettő magyar) 3-0 3. Stipe Damjanovics (jugoszláv). 130 kg: Klauz László (magyar)-Lupomir David (csehszlovák) 5-0. 3. Milan Radakóvics (jugo­szláv). A világ sportja Fairfax: A Világ-kupa selejtezők soroza­tába tartozó McDonalds tornaver­seny szombati versenynapján minden szeren a szabadon válasz­tott gyakorlatokat mutatták be a résztvevők. Ennek alapján az ösz- szesitésben a legjobb nyolc tor­nász és tornásznő került a vasár­napi fináléba, ahol az összetett ér­mek sorsa eldől. Az egyetlen ma­gyar résztvevő, Óváry Eszter a 14. helyen zárta a viadalt, 38,III pontot szerezve a négy szeren. Saskatoon: A kanadai Mark Tewksbury há­rom napon belül a harmadik rövid­pályás világcsúcsot érte el a 25 méteres medencében megrende­zett kanadai úszóbajnokságon. Tewksbury tagja volt a Calgary egyetem 4x100 méteres vegyes váltójának, amely Clevelanddal, Pontinggal és Van der Meulennell kiegészülve 3:36.66 percre javí­totta a világ eddigi legjobb eredményét. A régi csúcsot a Stanford egyetem tartotta 3:37,36 perccel.