Tolna Megyei Népújság, 1989. június (39. évfolyam, 127-152. szám)

1989-06-05 / 130. szám

1989. június 5. ( TOLNA N NÉPÚJSÁG 5 Magyar búcsú a világbajnoki részvételtől v.;.v.vav.v.v.w.\v.;.v.;.v.v.v.;.v.;.;^ Magyarország 2-0 (1-0) Vasárnap délután a dublini Lansdow- ne parkban telt ház, 50 ezer néző előtt lé­pett pályára Magyarország labdarúgó­válogatottja, amely a jövő évi olaszorszá­gi világbajnokság 24-es döntőjébe jutá­sért ezúttal játszotta ötödik selejtezőjét. Az ellenfél az az fr válogatott volt, amellyel március 8-án a Népstadionban gól nél­küli döntetlent ért el a magyar együttes. A norvég Nervik játékvezető irányítá­sával a következő összeállításban kez­dett a két nemzet 11 -e. Írország: Bonner - Hughton, O'leary, Moran, Staunton - Houghton, Townsend, McGrath (Morris a 82. percben), Sheedy - Aldridge (Brady a 76. percben) Cascarino. Magyaror­szág: Disztl P. - Kozma, Disztl L, Bognár Z, Keller - Fitos, Garaba, Détári, Csehi (Bognár Gy. a 68. percben) - Mészáros (Vincze a 73. percben), Boda. Kezdés után két veszélyes ir helyzet jelezte, hogy mire számíthatnak a magyar labdarúgók. Az elsőnél Disztl P. lábbal mentett, majd a 10. percben a másik Disztl jeleskedett. A 16. percben McGrath lövése arasznyira csúszott el a jobb sarok mellett. Jelentős volt a hazaiak nyomása, amely ellen úgy- ahogy tartotta sáncait a magyar váloga­tott Fitos néhány jó szereléssel tűnt ki, de a görögországi légiósnak több pontatlan indítása is akadt Ezután Houghton egye­dül húzott kapura, 10 méteres lövését Disztl P. remekül védte. A második ne­gyedóra végére úgy festett, hogy az írek egy kicsit visszafogtak a tempóból. így történt de mindez csak rövid lélegzetvé­telre volt jó alkalom. A 33. percben Ald­ridge 15 méteres bombáját hárította lát­ványos mozdulattal a magyarok kapusa. A 35. percben egy bal oldali beadás után Garaba fejese McGrath-hoz került, aki 12 méterről laposan a kapu jobb oldalába lőtt 1 -0. A félidő hajrájában Détári sza­badrúgása a sorfalról Keller elé perdült, aki azonban elhamarkodottan magasan a kapu fölé emelt. Szünet után a 48. percben Moran 8 méteres veszélyes fejesét Disztl P. a gól­vonalon tisztázta. Az irek nyomása vala­melyest enyhült ám a középpályán felkí­nált lehetőséggel a magyar csapat nem élt, támadó játéka egyáltalán nem vált gólveszélyessé. Egyhangúan csordogál­tak az események, egyik kapu előtt sem alakult ki komolyabb helyzet. A 77. perc­ben rúgta első szögletét a magyar válo­gatott. A beívelt labdát Garaba 20 méter­ről centiméterekkel lőtte a léc fölé. Há­rom perccel később Détári Garaba elé továbbított egy szabadrúgást, a Rennes légiósa 19 méterről nagy erővel megcé­lozta a kapu jobb oldalát, lövését Bonner a jobb kapufa segítségével szögletre tol­ta. Úgy tűnt, hogy a magyaroknak van ha- lovány reményük egyenlítésre, amikor a 83. percben Houghton a 16-os vonalánál ellökte Garabát, az így megszerzett lab­dát középre adta. A beadás Disztl L. lá­bán megpördült, ezzel testvérét megza­varta, így a jókor érkező Cascarino a gól­vonalról az üres kapura fejelt. 2-0. Jack Charlton, az irek angol szövetségi kapitánya betartotta kora tavaszi ígére­tét, amikor azt mondta: hazai pályán, Dublinban minden egyes vendégegyüt­test kétvállra fektet majd válogatottja. A sorból már csak Észak-írország hiány­zik, hiszen az írek 1 -0-ra verték a spa­nyolokat, majd Málta és Magyarország ellen egyaránt 2-0-ra diadalmaskodott. A vasárnapi 90 perc első félidejében óriási fölényt harcolt ki a zöld mezes hazai csa­pat, a magyar kapus több bravúrjára volt szükség ahhoz, hogy csak 1 -0 maradjon a szünetig az állás. Az irek sorozatban nyerték meg a légi párbajokat, több hely­zetük volt, s bár a második góljukat nagy szabálytalanság előzte meg, teljes mér­tékben örülhetnek annak, hogy a sportág történetében először legyőzték Magyar- országot. Számukra továbbra is nyitott az olaszországi út, a magyar együttes pedig végleg elbúcsúzott a vb-s részvételi re­ményektől. A csoport állása: 1. Spanyolország 6 5-1 14-1 10 2. Írország 6 3 2 1 5-2 8 3. Magyarország 5 13 1 4- 5 5 4. Észak-írország 6 2 13 5- 7 5 5. Málta 7-25 3-16 2 A csoport következő mérkőzése: Észak-írország-Magyarország, Bel­fast, szeptember 6. Labdarúgó NB III. A bólyiak megszakították a paksi párharcot Nem véletlenül nyilatkozta a szombati „Sípszó eíőtt”-ben Botos Antal, az Atomerőmű SE vezető edzője, hogy csapata a csoport egyik legjobb csapatánál vendé­geskedik Bólyban. Tudták a Duna- partiak, hogy rendkívül nehéz 90 perc vár rájuk, s ez be is igazoló­dott A végig színvonalas, jó iramú rangadón a rendes játékidőben igazságos döntetlen született. A ráadásban a 11-es párbaj a ven­déglátó bólyiak sikerét hozta, így ők kettő, a paksiak egy pontot kasz- szíroztak. Mindez egyúttal azt is je­lenti, hogy két fordulóval az idény­zárás előtt a pályaválasztóként győztes Paksi SE legénysége két ponttal vezeti a mezőnyt A Paksi SE egyébként rendkívül szívós ellen­félre talált a MÁV NTE együttesé­ben, akik helyenként a keménység határát is felülmúló belépőkkel bor­zolták az idegeket A dombóvári városi „rangadót” háromszázan kísérték figyelemmel. Itt is a 11-esek döntöttek, lévén hogy a 90 perc 1-1-es döntetlennel zárult. A büntetőrúgásokban a DVMSE bizonyult jobbnak, így az­tán a Vasas gárdáját pontszámban befogta a Nagykanizsán 2-1-es győzelmet arató Boglárlelle. A Du- naföldvár és a Bonyhád vendég­ként szenvedett vereséget Paksi SE-MÁV NTE 2-1 (2-1). Paks, 800 néző. V.: Radó. Paks: Kun - Brego- vics, Blatt, Héregi, Somogyi - András (Li­zák), Kolarics, Török, Horváth P. - Bér­ezési, Lacza. Edző: Vábró József. MÁV NTE: Szalai - Szabó, Markán, Tollár, Riviczki - Vágó, Kozma II., Takács - Vis- novics, Grabant, Kém. Edző: Németh La­jos. Támadólag lépett fel a hazai gárda, az első negyedórában több helyzete is akadt. A 16. percben Somogyi bal oldali beadását Lacza az ötösről a kapu bal ol­dalába fejelte. 1-0. A 41. percben Török nagy cselsorozat után 22 méterről bom­bagólt lőtt. 2-0. A 42. percben Kun és Vá­gó ütközött a büntetőterületen belül, a já­tékvezető 11 -est ítélt, melyet Kém értéke­sített. 2-1. A 72. percben Héregi betört a büntetőterületre, két védő közös erővel buktatta, ez is 11-es. Blatt büntetőjét azonban Szalai kivédte. A 76. percben Tollár belerúgott ellenfelébe, ezért villant a piros lap. Nehezen nyert a listavezető a keményen, helyenként feltűnően durván védekező kanizsai együttes ellen. Jók: Somogyi, Török, Lacza, illetve Szalai, Kém, Visnovics. Mázaszászvár-Bonyhádi SE 2-1 (1-0). Mázaszászvár, 250 néző. V.: Hosszú. Má- zaszászvár: Görföl - Virovácz, Maglódi, Komáromi, Dunai - Németh, (Kasler), Or­sós, Csoboth, Róth - Banizs (Szigeti), Beke. Edző: Róth Antal. Bonyhád: Szabó D. - László, Hüber, Stumpf, Kiss - Ven­dég, Szabó T., Pfeiffer, Pozsár (Keresz­tes) - dr. Alföldi, Holik (Nagy). Edző: Ko­vácsi Ferenc. A második félidő nagy ré­szében tíz emberrel játszó hazaiak meg­érdemelten nyertek. Kiállítva: Orsós. G.: Beke, Szigeti, illetve Kiss. Dombóvári VMSE-Dombóvári Vasas 1-1 (0-0) (11-esekkel 4-2). Dombóvár, 300 néző. V.: Szinger. DVMSE: Bien - Ba­logh, Banai, Balassa, Péter - Vészi, Kor- vicska, Szabotin (Farkas) - Jakab, Zsuró, Román. Edző: Újvári Kálmán. D. Vasas: Foki - Banai, Fazekas, Fekete, Vida, Ke­resztes - Csanádi, Tóth-Bagi, Dékány - László (Verbóczki), Sebestyén, Luczek. Edző: Olasz János. Az első félidőben ki­egyenlített küzdelem jellemezte a mérkő­zést, egyik együttes sem tudott tartós mezőnyfölényt kiharcolni. Az 55. perc­ben egy előreivelt labda átszállt Fazekas feje felett és a szemfüles Román a kapu­jából kiinduló Foki felett 16 méterről a léc alá emelt. 1 -0. Az 57. percben Verbóczki 16 méteres szabadrúgása került a kapu közepébe. 1-1. A helyi rangadón végig küzdelmes, közepes iramú mérkőzésen a DVMSE állt közelebb a győzelemhez. Jók: Banai, Vészi, Román, illetve Banai és Verbóczki. Bóly-Atomerőmű SE 0-0 (11-esekkel 6-5). Bóly, 700 néző. V.: Laskai. Bóly: Buch - Kósa, Hitt, Macsi, Virágh - dr. Papp, Bruder, Ambrus, Lőrincz - Szo- mor, Bohner. Edző: Weiszbart József. ASE: Hornyák - Nagy, Fritz, Lauer, Nagy L. - Takács, Szabó Gy., Mikolics - Porga, Vörös, Somodi (Ignácz). Edző: Botos An­tal. Magas színvonalú és nagy iramú mérkőzésen igazságos döntetlen szüle­tett. Jók: Macsi, Ambrus, Bohner, illetve Lauer és Porga. Szigetvár-Dunaföldvár 4-2 (0-1). Szi­getvár, 250 néző. V.: Dr. Csapó. Sziget­vár: Füredi - Horváth, Tóth, Marosi, Priol - Berki, Kerék (Sellei), Kiss - Bálint, Bo- dó, Kardos (Hadnagy). Edző: Csaba Gá­bor. Dunaföldvár: Nagy - Martikán, Tí­már, Molnár, Tóth II. - Fehér, Gyöngyösi, Takács, Horváth, Tóth |. - Medveczky (Szabó). Edző: Tímár Dezső. A hazaiak a második félidei teljesítményükkel tartot­ták otthon a három pontot. G.: Bodó 4., il­letve Szabó és Gyöngyösi. További eredmények: Siklós-K. Honvéd 1 -0, Marcali-Sellye 6-0, Nagykanizsa-Boglárlelle 1-2. NB III. Dráva-csoport 1. Paksi SE 28 22 1 1 4 59-17 69 2. Atomerőmű SE 28 19 3 4 2 54-13 67 3. Bóly 28 15 4 5 4 53-24 58 4. Mázaszászvár 28 14 5 1 8 52-34 53 5. K. Honvéd 28 14 4 3 7 47-29 53 6. Siklós 28 14 2 2 10 44-39 48 7. Bonyhád 28 13 2 2 11 45-36 45 8. Szigetvár 28 10 3 6 9 36-45 42 9. Marcali 29 10 3 5 10 41-37 41 10. Nagykanizsa 28 7 7 3 11 30-33 38 11. MÁV NTE 28 8 3 5 12 32-33 35 12. Dunaföldvár 28 7 2 4 15 40-55 29 13. Dombóvári Vasas 28 6 3 4 15 21-38 28 14. Boglárlelle 28 4 6 4 14 30-55 28 15. DVMSE 28 6 2 1 19 30-55 23 16. Sellye 28 3 2 2 21 27-98 15 A lapunk mai számában megjelent labdarúgó-tudósításokat írták: Bazsonyi Rudolf, Bittner Mátyás, Bráz Ferenc, Gaál István, Háder György, Kovács Péter, Király Sándor, Molnár István, Zerza József, Zwick Antal, Zwick Jakab. Sax: döntetlen, Port is eh: függő Utolsó előtti állomásához érkezett a kétéves sakk Világ Kupa sorozat. Az 5. viadal résztvevőit június 24-ig Rotterdam látja vendégül. Az első fordulóban a ma­gyar résztvevők közül Sax Gyula a vilá­gos, Portisch Lajos a sötét bábukat ve­zette. Sax döntetlenül végzett, míg Por­tisch játszmája a 61. lépésben függőben maradt. Eredmények: Sax-van der Wiel (hol­land) döntetlen, Seirawan (amerikai)- Portisch függő, Szalov (szovjet)-Juszu- pov (szovjet) 0-1, Nunn (brit)-Elveszt (szovjet) döntetlen, Ljubojevics (jugo- szlávj-Short (brit) döntetlen, Vágányán (szovjet)-Karpov (szovjet) döntetlen, No- gueiras (kubai)-Hübner (nyugatnémet) döntetlen, Timman (holland)-Szokolov (szovjet) 1-0. Az izlandi Hjartarson szabadnapos volt így kellett volna 1. B. Leverkusen-VfB Stuttgart 2. Dortmund-Bochum 3. Hannover-Nürnberg 4. Offenbach-Aachen 5. Freiburg-Düsseldorf 6. Solingen-Darmstadt 7. Atalanta-Juventus 8. Cesena-Pisa 9. Lazzio-Internazionale 10. Avellino-Cremonese 11. Brescia-Padova 12. Cosenza-Udinese 13. Taranto-Catanzaro Pótmérkőzések: 14. Mainz-Aschaffenburg 15. Licata-Monza 16. Piacenza-Sambendettese 0-0 2-1 2-2 ft 0- 3 0-0 1- 0 1- 3 2- 2 1-0 1 0-0 1-1 3- 2 1 4- 3 1 0-0 x A megyei labdarúgó-bajnokságért A Kisdorog pontszámban Két fordulóval az 1988-89. évi labdarúgó megyebajnokság idényzárása előtt a Kisdorogi MEDOSZ együttese pontszámban „befogta” a listavezető Nagymá- nyokot A két csapat között csupán a jobb gólkülönbség dönt a brikettgyáriak javára. Történt pedig mindez azért, mert a Kisdorog pályaválasztóként 5-1 -es győzelmet aratott a Kakasd ellen, a Nagymányok viszont Faddon 1-1-es döntet­lent játszott A 28. fordulóban egyébként a nyolc találkozó közül négy fejeződött be pont- osztozkodással. A báta székiek Aparhantról, a döbrököziek Simontornyáról, míg nem kis meglepetésre az iregszemcseiek a szomszédvár Tamásiból tértek haza egy-egy ponttal a birtokukban. Apropó, döntetlenek! A faddi legénység most már egyértelműen kiérdemli a megyebajnokság „remiző” csapata címet. A Duna-partiak eddig ugyanis 14 alkalommal döntetlennel szereztek pontot. Az ifjúsági bajnokságban mindhárom dobogóra pályázó csapat nyert, így el­mondhatjuk: az élen semmi sem változott. Ozora-Pálfa 4-2 (3-0). Ozora, 150 né­ző. V.: Szieber. Ozora: Dobos - Siklósi, Porga, Lázár, Kóritz - Juhász, Nádasdi, Cziráki - Dölles F., Dölles J. (Pető), Végh (Kovács). Edző: Schrancz István. Pálfa: Komiáti - Horváth (Rompos), Deres Zs., Balogh Gy., Csonka - Deres A., Orsós I., Orsós J., Csajági - Balogh J., Fehér. Ed­ző: Kassos István. Első félidei játékával biztosan nyert a hazai csapat. G.: Dölles J., Nádasdi, Végh, Juhász, illetve Fehér, Orsós J. Jók: Nádasdi, Cziráki, illetve Ba­logh J., Balogh Gy. Tamási-lregszemcse 0-0. Tamási 100 néző. V.: Niki. Tamási: Banász - Agócs J., Szabó J., Zsolnai, Tóth J. - Gulyás, Schmidt, Pölöskei - Szabó Z. (Horváth S.), Sandi (Horváth J.), Tóth Gy. Edző: Csík Gyula. Iregszemcse: Kántor - Tóth B., Grósz, Kertész, Máté - Szabó J., Né­meth, Agócs S. - Gyánó, Orsós, Franke (Szalai). Edző: Brenner György. A ha­zaiak hat állandó játékosukat nélkülözve nem bírtak a szervezetten védekező szomszédváriakkal. Jók: Agócs J., illetve Kántor, Tóth B., Agócs S. Tevel-Gerjen 1-0 (1-0). Tevel, 200 né­ző. V.: Dárdai. Tevel: Sass - Keresztes, Szentes (Weidinger), Nagy II., Barabás - Ferenc G., Ferenc S., Salamon (Bódai) - Hoffmann, Denkinger, Putterer. Edző: Fláding János. Gerjen: Honfi - Kertész (Hajnes), Prancz, Domsa, Palásti Cs„ - Józsa, Kiss, Szalai - Palásti L., Kövesi, Koppányi. Edző: Palásti Lajos. Gyenge színvonalú mérkőzésen a helyzetek ki­hagyása miatt nehezen született meg a hazai győzelem. G.: Denkinger. Jók: Sass, Ferenc G., Ferenc S., illetve Honfi. Kisdorog-Kakasd 5-1 (1-0). Kisdorog, 200 néző. V.: Dr. Berta. Kisdorog: Kiss - Nier, Horváth, Páli, Beding - Palkó, Papp, Incze - Szabó V. (Selyem), Klein, Wirth (Szabó T.). Edző: Kovács István. Kakasd: Pál - Sárközi, Kvanduk J., Szőcs, Kvan- duk E. - Csoboth Z. (Kovács), Kerekes (Csoboth P.), Tusa, Acsádi - Pámer, Já­nos. Mb. edző: Paróczai Sándor. Klein második félidei szemfülessége döntött a mezőnyben egyébként jól játszó Kakasd ellen. G.: Klein 4, Sárközi (öngól), illetve Acsádi, János. utolérte a Nagymányokot Simontornya-Döbrököz 1-1 (0-1). Si­montornya, 100 néző. V.: Krekó. Simon- tornya: Beidek - Molnár A., Molnár I., Varga, Szepesi - Vaczula, Csendes, Mol­nár J„ Pajor - Markó, Kockás (Gontola). Edző: Bende Lajos. Döbrököz: Csetneki- Apáti, Varga, Horváth, Francz - Álló, Nagy, Bódis - Szűcs, Lamm (Koósz), Tóth (Lakos). Edző: Farkas Attila. Küzdel­mes, de sportszerű mérkőzésen egyik csapat sem érdemelt volna győzelmet. G.: Markó, illetve Szűcs. Jók: Beidek, Molnár I., Varga, illetve Francz, Nagy, Szűcs. Hőgyész-TÁÉV SK 5-1 (2-1). Hő­gyész, 200 néző. V.: Varga I. Högyész: Nándor - Topánka, Bősz R., Seemann, Banai (Cseh), Bősz J., Kurcz, Bús - Váli, Papp, Weitner J. Edző: Weitner Ádám. TÁÉV: Pólyák - Deli, Andi, Ritlinger, Both- Vass, Dénes, Osztermajer - Földesi, Kovács (Witzli), Herczeg. Edző: Becze István. A második félidőben egykapura játszó hőgyésziek nagyobb különbségű győzelmét a jól védő Pólyák akadályozta meg. G.: Váli 2, Bősz J., Banai, Bús (11- esből), illetve Földesi. Jók: Nándor, Kurcz, Váli, Papp, illetve Pólyák, Deli. Fadd-Nagymányok 1-1 (0-0). Fadd, 350 néző. V.: Ritzer. Fadd: Sipos - Márkus, Kugli, Tóth, Pesti - Ujj, Kovács, Klopcsik, I. - Blesz, Illés (Póti), Klopcsik F. Edző: Varga Béla. Nagymányok: Szőcs - Blum, Lovász, Éppel, Bencze - Nagy L (Lőrinc A.), Horváth (Töpfner) - Lőrincz, Vízin, Szőts, Barabás. Edző: Szám Frigyes. Heves iramú mérkőzésen a megyebajnokság legtöbb döntetlenjét játszó csapata ezúttal is hű maradt önmagához, ami a tavaszi hazai veretlenségét jelentette. G.: Illés, illetve Lő­rincz P. Jók: Sipos, Ujj, Illés, illetve Szőts, Bencze, Lőrinc P. Aparhant-Bátaszék 1-1 (0-0). Apar- hant, 100 néző. V.: Szabó A. Aparhant: Schanczenbacher - Kajtár, Juhász, Sár­mány, Kulcsár - Verese, Czárt, Sebes­tyén - Gecző (Lőrinc), Zsók, Hadikfalvi (Ferenc). Edző: Kozma József. Bátaszék: Boros - Farkas, Kiss, Révész, Lados - Keller, Marcsa, Lukács - Horváth (Újvári) (Bódi), Bozsolik, Papp. Edző: Botos Ár­pád. Jó iramú, kemény mérkőzésen a pontosztozkodás igazságos. Révész az 50. percben kiállítva. G.: Gecző illetve Papp. Jók: Sármány, Gecző, Zsók, illetve Marcsa, Farkas. Az ifjúsági mérkőzések eredményei: Aparhant-Bátaszék 0-6, Fadd-Nagymá­nyok 2-5, Siomontornya-Döbrököz 2-2, Tevel-Gerjen 9-2, Hőgyész-Sz. Dózsa 0- 6, Tamási-lregszemcse 3-0, Ozora-Pál- fa 1 -5, Kisdorog-Kakasd 8-1. Megyei bajnokság Felnőttek 1. Nagymányok 28 17 7 4 63-24 41 2. Kisdorog 28 17 7 4 59-27 41 3. Hőgyész 28 16 8 4 59-30 40 4. Tamási 27 13 9 5 54-26 35 5. Döbrököz 28 11 8 9 39-41 30 6. Bátaszék 28 12 5 11 49-37 29 7. Tevel 28 12 5 11 43-42 29 8. Fadd 28 6 14 8 31-34 26 9. Kakasd 28 11 4 13 44-49 26 10. TÁÉV SK 28 9 6 13 49-53 24 11. Ozora 28 8 8 12 28-47 24 12. Aparhant 28 7 10 11 32-52 24 13. Pálfa 28 9 4 15 31-48 22 14. Gerjen 27 5 10 12 27-39 20 15. Iregszemcse 28 6 6 16 27-60 18 16. Simontomya 28 5 7 16 25-51 17 1. Nagymányok Ifjúságiak 28 27 ­i 203-23 54 2. Sz. Dózsa 28 24 2 2 135-17 50 3. Bátaszék 28 23 3 2 107-22 49 4. Simontornya 27 17 3 7 12 44 37 5. Kisdorog 28 14 3 11 66-50 31 6. Döbrököz 28 14 2 12 60-51 30 7. Tamási 26 13 3 10 69-37 29 8. Tevel 28 13 2 13 69-55 28 9. Kakasd 28 11 4 13 70-65 26 10. Aparhant 28 13­15 70-95 26 11. Pálfa 28 10 4 14 67-67 24 12. Hőgyész 28 9 2 17 51-89 20 13. Iregszemcse 28 7 5 16 44-85 19 14. Fadd 28 6 3 19 35-90 15 15. Gerjen 27 1 1 25 22-188 3 16. Ozora 28 1 1 26 26-235 3