Tolna Megyei Népújság, 1989. február (39. évfolyam, 27-50. szám)

1989-02-27 / 49. szám

1989. február 27. NÉPÚJSÁG 5 Kosárlabda NB I. Labdarúgás A Szekszárd győzelemmel zárta a csoportmérkőzéseket Kettős vereség a férfiaknál a rájátszásban Kaleszdorferné 22 pontjával a fehérvári együttes leg­eredményesebb játékosa volt Videoton SC-Atomerőmű SE 108-94 (59-50). Paks, 800 néző. V.: Varga, Ritter. Videoton: Hevesi (4), Rosinski (26), Var­ga (20), Hegedűs (15), Urbán (30). Csere: Masura (1), Matus (-), Csarnai (6), Makó (2), Huber (2). Edző: Guoth Iván, Tóth Atti­la. Atomerőmű SE: Tárnái (32), Búzás (5), Morgen (21), Szaffnauer (16), Radovics (14). Csere: Antoni (2), Borkúti (2), Hal­mai (2), Kovács (-). Edző: Simon Károly. Megilletődötten kezdett szépszámú kö­zönsége előtt a paksi együttes. A neves, külföldi és hazai játékosokkal megerősí­tett Videoton a 10. percben már 35-21 -re vezetett. A szurkolók ütemes biztatása közepette felzárkózott a hazai csapat és a félidő 17. percében hat pontra megkö­zelítette ellenfelét. Sajnos, a hajrá utolsó percei ismét a fehérváriaké volt, akik 59-50-es előnnyel térhettek pihenőre. Szünet után az első percekben hallat­lan agresszivitással „támadt fel” az Atom­erőmű SE gárdája, a nézők buzdítása kí­séretében a 25. percben 66-63-ra felzár­kóztak Morgenék. A 33. percig egyik csapat sem tudott jelentős előnyre szert tenni. Ekkor a vendégek újra erősítettek és magabiztos játékkal fokozatosan el­húztak. Három perccel később már 15 pontos előnye (99-84) volt a Videoton­nak. A Duna-parti együttes szemlátomást lelkileg is összeroppant, igy az utolsó percek nem hoztak különösebb válto­zást. Az Atomerőmű SE játékában újból iga­zolódott, hogy az „A” csoportos csapatok ellen fegyelmezettebb, agresszívabb vé­dekezésre van szükség a győzelem ér­dekében. Kitűnt: Huber, Rosinski, Hege­dűs, illetve Tárnái, Szaffnauer. Pécsi VSK-Dombóvári VMSE111-108 (42-44,94-94). Dombóvár, 1000 néző. V.: dr. Gencsev, Aranyosi. Pécsi VSK: Maria- novics (12), llcsik (5), Varasdi (29), Rab (24), Peredi (18). Csere: Fűzi (14), Sza­mosi (6), Kövecses (3). Edző: Czéh Lász­ló. Dombóvár: Ács (7), Chudeusz (11), Miedzik (42), Kerényi (29), Molnár (9). Csere: Czimbalek (5), Bosznai (2), Tóth (-), Lovász (3). Edző: Erdősi Lajos. A mérkőzés első perceiben a dombóváriak vezettek, előnyük a 6. percben 17-11 volt. Négy perccel később tovább növel­ték előnyüket, és 34-21-es mérkőzésál­lásnál már a második idejét is kikérte a PVSK. A14. percben 19 ponttal elhúzott a DVMSE, de ezután érthetetlen módon kiengedtek a hazaiak, s ezt jól használták ki a pécsiek. A 18. percben hét pontra apadt a pályaválasztó előnye, a félidő le­fújásakor pedig már gsupán 2-re zsugo­rodott. Szünet után felváltva estek a kosarak, a dombóváriak nem tudtak azonban je­lentős előnyre szert tenni. így a 26. perc­ben is csupán két ponttal (52-50-re) ve­zettek. A 32. percben egyenlített a vendég­csapat, ez teljesen ki­zökkentette ritmusá­ból a hazaiakat, és a PVSK fokozatosan elhúzott. A 36. perc­ben 87-74-re vezet­tek Rabék. A fergete­ges hajrát nyitó dom­bóváriaknak azon­ban sikerült ledol­gozni a hátrányt, s ez­zel „kicsikarták” a hosszabbítást. A hosz- szabbításban felvált­va estek ugyan a ko­sarak, de a végén az idegek harcát jobban elviselő pécsiek a maguk javára döntöt­ték el a találkozót. Vereségével rend­kívül nehéz helyzetbe került a Dombóvár, hiszen most már a pécsi visszavágón nyerni kell ahhoz, hogy a reményeket egy harmadik - dom­bóvári - találkozón biztosíthassa a DVM­SE. Kitűnt: Fűzi, Sza­mosi, Varasdi, illetve Miedzik, Molnár, Kerényi. Kosárlabda Sport Club Szekszárd-AI- ba Regia Építők 68-65 (37-33). Szek­szárd, 300 néző. V.: Szabados, Varga G. Szekszárd: Christián (10), Pott (-), Dóczi (8), Papp (15), Várkonyi (21). Csere: Lé­vai (-), Gábris (10), Pfeifenróth (4). Edző: Vertetics István. AR Építők: Kirr (8), Kiss- né (14), Csizmadia (8), Kaleszdorferné (22), Vass (2). Csere: Lajtos (2), Homoki (2), Szabó (5), Sajni (2). Edző: Lukács Sándor. A 2. perc elején Dóczi kosara nyitott, ám Kirr válasza sem váratott ma­gára. Kaleszdorferné bedobta az első triplát, de négy perc után 12-5 a hazaiak javára. Kapkodóvá vált a pályaválasztó játéka, így a 6. percben 14-12-re ismét átvette a vezetést a Szekszárd, de az összjátéka egy fikarcnyit sem javult. El­adott labdák, pontatlan indítások, kima­radt ziccerek jellemezték a hazaiak gör­csössé vált erőlködését. A félidő dere­kán 20-19, a folytatásban is feltűnően gyenge teljesítményt nyújtott mindét együttes. A 14. percben miután az Építők 21-20-ra átvették a vezetést, Vertetics edző időt kért és Gábrist küldte be Dóczi helyére. A hajrában felváltva estek a ko­sarak, a hazaiak szerencséjére 27-27- nél Gábris és Várkonyi is feliratkozott egy-egy triplával. Miután röviden úgysem tudnánk visszaadni a közönség szünetbeli han­gulatát, így felejtsük el... A másodikjáték- részt Papp és Christián duplái vezették be: 41-33. Öt perc után mindkét csapat belelendült, Várkonyi és Gábris „vitte a Szekszárdot”, a közönség pedig látva a javuló teljesítményt űzte-hajtotta csapa­tát. Felgyorsult a tempó, megszaporod­tak mindkét oldalon a személyi hibák. A 30. percben 58-48-ra vezetett a Szek­szárd, ám a folytatásban feljött az egész­pályás letámadásra, szoros emberfo­gásra áttérő fehérvári együttes. Ráadá­sul a lepattanók megszerzésében is a vendégek jeleskedtek. A 32. percben 58- 54-re zsugorodott a hazai előny. Várko­nyi és Gábris azonban fáradhatatlannak bizonyult, mindketten a pontszerzésben is kitűntek. A 37. percben 66-61 volt az állás. A vendégek nem adták fel, így rendkívül izgalmas végjáték következett, amiben a hazaiak lelkesedése döntött. Közepes színvonalú, küzdelmes mér­kőzést vívott a két együttes. Most, a ráját­szásig kéthetes szünet következik. Ez az idő arra is alkalmas, hogy ennek a talál­kozónak a tapasztalatait is levonják a fel­ső házat megcélzó szekszárdiak. Kitűnt: Várkonyi, Gábris, Papp, illetve Kalesz­dorferné, Kissné, Kirr. ■ - fekete ­Verseny a holnapért - másodszor Ma 11 fordulós svájci rendszerű sakktorna kezdődik a Budapesti Műszaki Egyetem dísztermében. A MAFC által szervezett viadalon, amely a Verseny a holnapért nevet vi­seli, mintegy 60 férfi és 10 női sakkozó indulását várják a házigazdák. Az összesen 100 ezer forint értékű díjakért Horváth József nemzetközi mester (2510 Élő-pont) és öccse, Horváth Csaba (2445) indul harcba a legnagyobb eséllyel, de jól cseng Utasy Tamás, Portisch Gábor - a világbajnokjelölt unokaöccse - és Fogarasi Tibor neve is. A két leg­ismertebb női versenyző Csonkics Tünde és Szíva Erika. A március 9-éig tartó verseny első fordulóját ma 15.30 órakor rendezik. Labdarúgó NB I. Meglepetések a nyitányon A labdarúgó NB I. tavaszi nyitányának eredményei: Zalaegerszeg-MTK-VM 4-0, Tatabánya-Dunaújváros 5-1, Pécs-Haladás 0-0 (11-esekkel: 5-3), Bé- késcsaba-Bp. Honvéd 0-1, Ferencvá- ros-Siófok 1-1 (11-esekkel: 4-5), Va- sas-Veszprém 0-1, Rába ETO-Ú. Dózsa 0-3, Videoton-Vác 1-0. A bajnokság állása: 1. MTK-VM 16 9 4 1 2 28-20 36 2. FTC 16 10 1 1 4 28-21 33 3. Bp. Honvéd 16 8 4­4 .20-12 32 4. Videoton 16 10­1 5 35-17 31 5. Tatabánya 16 8 2 3 3 24-17 31 6. Rába ET0 16 8 1 1 6 22-20 27 7. Vác 16 6 4 1 5 21-20 27 8. ZTE 16 5 3 3 5 25-17 24 9. Siófok 16 6 1 3 6 22-22 23 10. Békéscsaba 16 6 1 2 7 22-20 22 11. Pécs 16 4 3 3 6 20-21 21 12. Haladás 16 5 1 3 7 18-24 20 13. Veszprém 16 4 3 2 7 11-20 20 14. Ú. Dózsa 16 4­3 9 23-25 15 15. Dunaújváros 16 1 3 2 10 14-35 11 16. Vasas 16 2 1 3 10 18-40 11 Ellopták az autót Kellemetlen élményben volt része szombaton Jackie Joyner-Kersee-nek, a távolugrás és a hétpróba olimpiai és vi­lágbajnoknőjének. Az amerikai sportolónő parkoló gép­kocsiját ellopták, a benne lévő 15 ezer dollár értékű kristályvázával együtt, ame­lyet szerdán kapott, amikor átvette a Sporting News című magazin „Év sporto­lója” díját. így aztán meglehetősen kesernyésre sikerült számára ez a hétvége, hiszen pénteken az idényben először vereséget szenvedett az 55 méteres gátfutásban, s ezt tetézte a lopás. Igy kellett volna! 1. Ascoli-Fiorentina 1-1 X 2. Cesena-Juventus 1-2 2 3. Como-Sampdoria 0-2 2 4; Pisa-lnternazionale 0-3 2 5. Roma-Bologna 1-1 X 6. Torino-Lazio 4-3 1 7. Verona-Atalanta 1-0 1 8. Licata-Messina 4-2 1 9. Parma-Catanzaro 1-1 X 10. Piacenza-Bari 1-1 X 11. Reggina-Avellino 0-0 X 12. Empoli-Cremonese 2-2 X 13. Ancona-Taranto 0-0 X Pótmérkőzések: 14. Barletta-Monza 1-0 1 15. Dortmund-Hamburg 2-2 X 16. Hannover-VfB Stuttgart 2-0 1 A Mohács nyerte a VDN Kupát A hét végén rendezték a lab­darúgó Vasárnapi Dunántúli Napló Kupa helyosztóit. Az NB-s csapatok téli felkészülését segí­tő kupasorozat döntőjén a Mo­hács 5-0-ra győzött a Barcs el­len. A Siklós-Baja mérkőzést a 9. helyért szerdán, míg az Atom­erőmű SE-PMSC találkozót a 11 helyért szombaton játsszák. A további helyosztók eredmé­nyei: Az 5-6. helyért: Dombóvári Va­sas- Bonyhádi SE 6-1 (4-0). Dom­bóvár, 100 néző. V.: Pauer. Dombó­vár: Szalai (Foki) - Banai (Keresz­tes), Fazekas, Engert, Farkas - Tóth- Bagi, (Csanádi), Sebestyén, Horváth- László, Fekete, Luczek. Edző: Olasz János. Bonyhád: Heizler - Lacza, Hüber, Beke, Keresztes - Stumpf (Morvái), Szabó, Joó, Szigeti- Pozsár, Nagy. Edző: Kovácsi Fe­renc. A közepes iramú mérkőzésen könnyedén nyert a Vasas a tartalé­kosán felálló, kevés ellenállást tanú­sító vendégek ellen. G.: Horváth (2), Engert, Fekete, Luczek, Joó (öngól), illetve Hüber (11-esből). A 7-8. helyért: Paksi SE-Honvéd Táncsics SE 3-1 (2-0). Paks, 100 né­ző. V.: Osztermajer. Paks: Kun (Gróf)- Bregovics, Blatt, Héregi, Somogyi - Tóth R., Kolarics, András - Bérezési, Rácz (Lacza I.), Török. Edző: Vábró József. Táncsics SE: Házi - Király, Horváth, Bertus, Darabos (Németh) - Szlama, Stróbel, Lakner (Lukács) - Szántó, Ferencz, Ecker (Gyuratino- vics). Edző: Köves László. Jó iramú, helyenként színvonalas találkozón a többet támadó paksiak rászolgáltak győzelmükre. G.: Rácz, Blatt, Bér­ezési, illetve Szántó. A13-14. helyért: Szigetvár-Dom­bóvári VMSE 3-1 (2-1). Szigetvár, 100 néző. V.: dr. Rákóczi. Szigetvár: Füredi (Szigetvári) - Berki, Tóth, Kiss (Hadnagy), Priol - Szabó (Horváth), Kerék, Molnár - Bálint, Bodó, Kar­dos. Edző: Csaba Gábor. Dombóvár: Jóni - Balogh, Virágosi, Magyar, Szűcs (Bikár) - Bencze, Samu (Vi­da), Szabotin, Jakab (Farkas) - Gyurkó, Román. Edző: Varga László. A végig többet kezdeményező szi­getváriak sok gólhelyzetet teremtet­tek, a találkozó összképe alapján megérdemelten győztek. G.: Szabó, Molnár, Kerék, illetve Román. Előkészületi mérkőzés Szekszárdi Dózsa-Bajai SK 4-0 (2-0). Bátaszék, 200 néző. V.: Unya- tinszki. Szekszárd: Hujber (Almási) - Szabó (Nagyfalusi), Kalmár, Kasza (Varga F.) Varga L. - Pilisi (Horváth J.), Gracza, Kvanduk, Horváth Cs. - Jelusics (Tóth), Fórizs. Edző: Teszler Vendel. Baja: Farkas - Bene (Szöcs), Morvái, Gallai, István - Kovács (Sza­bó), Evanics, Bójás - Sárközi, Hor­váth (Schneider), Szirják. Edző: Kol­ler Viktor. A14. percben bal oldali dózsás tá­madás végén Varga L. fontos beadá­sát Fórizs Pilisi elé csúsztatta, aki 15 méterről a kapuba bombázta a lab­dát. 1-0. A 28. percben egy előreívelt labdá­ra Farkas kapus és Jelusics rajtolt, az összecsapásból a csatár került ki győztesen és közelről a hálóba lőtte a labdát. 2-0. A 46. percben Jelusics két csel után középre gurított, az ér­kező Fórizs tíz méterről helyezett a kapuba. 3-0. A 49. percben Pilisi szabadrúgás­ból ívelte be a labdát, Jelusics a vé­dők közül kiemelkedve, közelről a bal sarokba fejelt. 4-0. Az NB ll-es bajnoki főpróbán a Dó­zsa együttese minden csapatrészé­ben felülmúlta ellenfelét. Esőben is „Futott a Volán” Vasárnap délelőtt az esős időjárás nem kedvezett a Szekszárdon megren­dezett „Fut a Volán” farsangi futásnak. Becslésünk szerint mintegy százan áll­tak rajthoz, hogy teljesítsék a 2400 méteres távot. A résztvevők a tombolasor­soláson értékes nyereményeket nyertek. Esős verseny