Tolna Megyei Népújság, 1988. március (38. évfolyam, 51-77. szám)

1988-03-29 / 75. szám

6 NÉPÚJSÁG 1988. március 29. $ JÜ sr j6 >»* e & ' * r ^4 A 7* [_ ■ ^ o^ímNc Kosárlabda FESTŐ Kupa Paksra jön a Crvena Zvezda és a Cibona Zagreb Közismert tény, hogy különböző ipar- vállalatok és intézmények egymás közöt­ti viszonya kihathat sportegyesületeik kapcsolatára is. Ugyanúgy nyílt titok, hgoy a cégek mindinkább nagy lehető­séget látnak a sportreklámokban, vala­mint a sportrendezvények támogatásá­ban. Az osztrák FESTŐ cég az elektronikai iparban a világszínvonalat jelenti, jelen­tős magyarországi kapcsolatokkal. A Bu­dapesti Műszaki Egyetem és a Paksi Atomerőmű Vállalat egyaránt üzleti part­nere, míg a PAV az egyetem mérnökkép­zésében játszik egyre fontosabb szere­pet. Mindkét intézményünk sportegyesü­lete élvonalbeli kosárlabda-szakosztály- lyal rendelkezik, az osztrák cég pedig éppen ennek a sportágnak a támogatá­sával teremt magának a műszaki életben reklámot. Erre az első hazánkbeli példa: két amerikai kosárlabdázó, Pollard és Norris MAFC-os szerződtetése volt. Kézenfekvő ötletnek tűnt a MAFC és az Atomerőmű SE számára, hogy közös sportkapcsolatukból és egymás eltérő lehetőségeiből adódóan Pakson rendez­zenek nemzetközi serdülő kosárlabda­tornát. Ennek lebonyolításához az oszt­rák cég igen jelentős anyagi támogatást ajánlott fel, ezért az április 8-10-ig tartó mérkőzéssorozat neve FESTŐ Kupa lesz. A szervezők munkáját jelentős siker kí­sérte. Igen jónevű kosárlabdacsapatok utánpótlás gárdái találkozhatnak a házi­gazda ASE és a MAFC együttesével. Csehszlovákiából az Inter Bratislava és a Chemosvit Svit, Lengyelországból Varsó válogatottja jön el, az olasz Don Bosco mellett visszajelezte részvételét két vi­lághírű jugoszláv egyesület, a Crvena Zvezda Beograd és a Cibona Zagreb is. A serdülőcsapatok háromnapos mér­kőzéssorozata jó sportot ígér, érdemes lesz kilátogatni a tavaszi szünet első hét­végéjén a paksi sportcsarnokba. Varga hozta a győzelmet Atomerőmű SE-Pécsi Tási 58-57 (33-28). Paks, 100 néző. V.: Botor, Szeré- nyi. ASE: Kerekes (2), Varga (27), Bernét (7), Szeri (9), Szabó Á. (4). Csere Nemes (6), Bán (1), Daróczi (2). Edző: Daróczi Eszter. A hazaiak sérülések folytán cen­ter nélkül kényszerültek kiállni, Pálfit bo- kaszalag-szakadással műtötték. Az első félideji teljesítményt ez mégsem befo­lyásolta, jól játszott a paksi együttes. A második félidőben feljavult a pécsiek centerpárosa és a palánk alatt szorgal­masan gyűjtötték pontjaikat. A paksiak kemény védekezéssel sem tudták meg­állítani a Tásit, így izgalmas véghajrá kö­vetkezett. Amiben az NB l-et megjárt Var­ga eredményes és rutinos játéka játszot­ta a főszerepet, s ez összességében döntőnek bizonyult, minimális győzelem­re segítette a hazaiakat. Kitűnt: Varga, Szeri. Nagykanizsai MÁV NTE-Bonyhádi SE 84-76 (38-40). Bonyhád, 200 néző. V. Faidt, Rátvai. Bonyhád: Harsányi (22), Nagy (7), Palkovics (11), Vanya (22), Illés (10). Csere: Kishonti (4), Kovács E. (-). Edző: dr. Ábrahám János, Genczler Já­nos. Egy ideig a bonyhádiak jól ellensú­lyozták - kitűnő védekezéssel és pontos közeli dobásokkal - a vendégek hatéko­nyabb támadójátékét. A folytatásban már nem volt „partiban” a hazai együttes, lel­kesedéssel küzdeni akarással, nem tud­ták ellensúlyozni a csoport második he­lyezettjének nagyobb tudását, így elma­radt a meglepetés. Labdarúgás NB-s serdülő- és ifibajnokság Serdülők Rákóczi FC-Szekszárdi Dózsa 2-0 (0-0). Sz. Dózsa: Komiáti - Bildhéber, Demkó, Kiss, Honvéd (Panghy II.) - Páli, Panghy I. (Fehér), Péter - Koller, Jager, Kecskeméti. Edző: Gálffy Dezső. A ka­posvári találkozón tartalékosán felálló szekszárdiak nagy pontszerzési lehető­séget engedtek kicsúszni kezükből az utolsó negyedórában. Jók: Bildhéber, Demkó. Ifjúságiak Szekszárdi Dózsa-Rákóczi FC 2-1 (2-1). Sz. Dózsa: Bartal - Méhn, Kvan- duk, Hámori, Balogh - Sörös (Újvári), Ig­nácz, Máté, Lizák - Varga II., Bereczki. Edző: Laki Zoltán. A fegyelmezetten ját­szó lila-fehérek győzelme nem forgott veszélyben. G: Ignácz, Lizák. Jók: Ba­logh, Hámori, Sörös, Ignácz. Körzeti bajnokság Középhídvég-Öcsény 1-2, Györe- Sióagárd 2-1, ifi: 3-0, Bogyiszló-Tolna 0-0, ifi: 1-3, Zomba-lzmény 3-2, ifi: 0-1, Alsónána-Harc 1 -2, Bonyhádvarasd- Kakasd 2-3, ifi: 1-7, Báta-Kölesd 5-1, Kisvejke-lregszemcse 0-9, ifi: 0-0. Tsz Kupa: Pincehely-Kajdacs 4-1, Pálfa-Nagydorog 2-1. Duna Kupa: Pusz- tahencse-Madocsa 0-2, Paks ll.-Györ- köny 0-1. Egy félidő elég volt... Paksi SE-Pécsi VSK 2-0 (2-0). Paks, 600 néző. V: Laskai. PSE: Németh - Kun, Blatt, Prancz, Héregi, Izsák, Kolarics, (Somogyi), Horváth T. - Balogh, Rácz, (Vértesi), Gyenis. Edző: Márkus József. PVSK: Juhos - Diós, Hámori, Ferenc, Laj­tai, - Gergics, Mekkler, Fülöp, Kovács - Reith (Herbst), Horváth (Pazaurek). Ed­ző: Lendvai Miklós. Már a 7. percben megszerezte a vezetést, a támadólag fel­lépő hazai együttes. Horváth P. elhúzott a bal oldalon, beadását a középcsatár Rác fejjel Izsák elé csúsztatta, aki közelről megszerezte a vezetést. 1 -0. A 28. perc­ben Balogh hosszan indította Kunt a jobb szélen, a hátvéd futtából lövésre szánta el magát, és mintegy 20 méterről óriási gólt lőtt a bal alsó sarokba. 2-0. Szünet után a PSE nem erőltette a továb­bi gólszerzést, így alábhagyott az iram, némileg esett a színvonal is. Összessé­gében a házigazda együttes könnyen begyűjtötte a számára fontos két pontot, ami azt eredményezte, hogy újból lista­vezetője a PSE a bajnokságnak. Tájfutó Áfész Kupa Hét szakosztály 42 versenyzője állt rajthoz a Szekszárd melletti Sötétvölgy­ben megrendezett Áfész Kupa tájfutó egyéni versenyen. Eredmények: N-19 B: 1. Császár Va­léria (Szekszárd gimnázium). N-17 B: 1. Vindics Vera (Bonyhád gimnázium), 2. Hernádi (Paksi SE), 3. Haag (Paksi SE). N-15 B: 1. László Zsuzsa (Szekszárd gimnázium), 2. Dömötör (Paksi SE), 3. Mi- hálkovics (Dombóvári Apáczai Szakkö­zépiskola). N—11 C: 1. Kerekes Mónika, 2. Benedek, 3. Mukli (mindhárom Paksi SE). F-21 B: 1. Fenyves Ferenc (Paksi SE), 2. Weisz (Szekszárd gimnázium), 3. Mol­nár (MEAFC). F-17 B: 1. Horányi György, 2. Németh (mindkettő Paksi SE), 3. Pán- csics (Szekszárd gimnázium). F-15 B: 1. Klein József (Szekszárd V-ös iskola, 2. Fehér (Szekszárd 505-ös DSK), 3. Dö­mötör (Bonyhád gimnázium). F—11 C: 1. Papp Szilárd (Paksi SE). Kézilabda NB l/B Nem sikerült az újoncbravúr Nyíregyházán Nyíregyháza VSSC-Dunaföldvári Spartacus 23-19 (12-10). Nyíregyháza, 400 néző. V.: Pados, Völgyi. Dunaföldvár: Kácsor - Hegedűs, Szauter (6), Kolics (4), Veres - Kovács (2), Orova (4), Györkö (3). Csere: Gyovai, Németh. Edző: Kolics János. Nagy iramban kezdődött a mér­kőzés, az újonc dunaföldvári együttes szopósán, zártan védekezett. Fej-fej mel­letti küzdelemben a 20. percig a házigaz­dák nem tudtak jelentős előnyre szert tenni, sőt hat perccel később 9-9-re egyenlítettek a Duna-partiak. A félidő hajrájában a hazaiak három góljára a Spartacus csak eggyel válaszolt. Szünet után is mindkét csapat nagy iramot diktált, a 43. percben 16-15-re felzárkóztak a vendégek. A folytatásban az NB l-ből kiesett nyírségiek mindent el­követtek annak érdekében, hogy meg­törjék a Spartacus lendületét, támadá­sainak folyamatosságát. Egyre kemé­nyebb lett a játék, a bírói páros sorozatos kétperces kiállításokkal igyekezett „megfogni” a hazaiak időnkénti durva­ságtól sem mentes védekezését. Sőt, két nyíregyházinak a piros lapot is felmutat­ták. Veresége ellenére is dicséretet érde­mel a földvári csapat. Pécsi siker a Séd Kupán Színvonalas döntőkkel és a Pécsi 500. Sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet csa­patának sikerével zárult Szekszárdon az ötödik alkalommal megrendezett kézi­labda Séd Kupa háromnapos küzdelem­sorozata. A pécsiek pontveszteség nél­kül nyerték a tornát, ezzel együtt megis­mételték tavalyi kupagyőzelmüket. A me­gyénk színeit képviselő három csapat közül a házigazda szerepét is vállaló Szekszárd 505-ös DSK együttese sze­repelt legeredményesebben, Csűrös Ist­ván legénysége harmadik lett. A dombó­váriak az ötödik, a paksiak a nyolcadik helyen zártak. A csoportmérkőzések eredményei: Szekszárd-Dombóvár 26-11 (15-5), Bu­dapest Bordás-Budapest Mechwart 33- 27 (19-14), Pécs-Paks 42-9 (22-2), Mis- kolc-Székesfehérvár 20-18 (14-8), Dombóvár-Paks 18-7 (9-3), Budapest Bordás-Székesfehérvár 21-17 (9-9), Pécs-Szekszárd 28-10 (17-4), Mis- kolc-Budapest Mechwart 13-10 (6-3), Dombóvár-Budapest Mechwart 26-9 (13-4), Székesfehérvár-Paks 22-15(11- 7), Pécs-Budapest Bordás 26-20 (12- 14), Miskolc-Szekszárd 13-11 (7-5). A torna vasárnapi zárónapján a két csoport azonos helyezettjei vívták a hely­osztókat. A 7-8. helyért: Budapet Mechwart- Paksi PAV 26-22 (12-12). V.: Fichter, Nagy. A fővárosiak szünet utáni gólratö- rőbb játéka döntött. Ld.: Varga 8, Hajnis 6, illetve Papp 9, Jerkó 5. Az 5-6. helyért: Székesfehérvár- Dombóvár 20-16 (11-7). V.: Kerekes, Lesták. Az egyeségesebb csapat nyert. Ld.: Hegedűs 7, Mészáros 5, illetve Hegy­háti, Vida 4-4. A 3-4. helyért: Szekszárd-Budapest Mechwart 23-18 (9-7). V.: Lesták, Kere­kes. A hajrára elfáradtak a fővárosiak. Ld.: Kispál 8, Farkas 5, illetve Schönig 6, Mészáros 4. Az 1-2. helyért: Pécs-Miskolc 20-16 (11-8). V.: Kerekes, Lesták. A végig nyílt, küzdelmes és jó színvonalú döntőn meg­érdemelten győztek a kupavédők. Ld.: Várnai, Hegyes, Balogh 4-4, illetve Ga­luska 6, Tóth 5. Az V. Séd Kupa végeredménye: 1. Pécs 500 Sz. Ipari Szakmunkásképző Intézet, 2. Miskolc Kós Károly Építőipari Szakközépiskola, 3. Szekszárd 505-ös Szakmunkásképző Intézet, 4. Budapest Bordás Antal Szakközépiskola, 5. Szé­kesfehérvár 320-as Ipari Szakmunkás- képző Intézet, 6. Dombóvár Apáczai Szakközépiskola, 7. Budapest Mechwart Ipari Szakközépiskola, 8. Paks PAV Szakközépiskola. A torna legjobb mezőnyjátékosának Balogh Zoltán (Pécs), a legjobb kapusá­nak pedig Szente Gábor (Pécs) bizo­nyult. A gólkirályi címet 36 találatával Schő- nig Herman (Budapest) szerezte meg. A legsportszerűbb csapat különdiját a paksi gárda érdemelte ki. A szorító és a zöld asztal mellől Ha időm engedné nagyon szívesen megnézném a Paksi SE-Borsodi Bányász ökölvívó-mérkőzésből a Szőke-Kalocsai találkozó videófelvételét. Roppant módon sajnáltam, hogy a Telesport összefoglalásában nem ez az összecsapás került képernyőre. Ugyanis még a honi élvonalban is ritkaságszámba megy, hogy egy-egy találkozón a sportágat jelző szóból az utó­tag, a vívás bontkozik ki a maga teljességében. A szó igazi ér­telmében vívott mindkét fiú mindkét öklével, miközben meg­csillant a mozgásnak az az esztétikuma, amit a kitűnő boksz is képes produkálni. Hogy a hazaiak üdvöskéje vesztett? - Nos ebben a harmatsúlyú csúcstalálkozóban ez is benne volt, hisz „Kacsa” a jelenlegi ranglistavezetővel találkozott. Igaz a létra eggyel lejjebb lévő foka már az övé. Nem sikerült a trónfosztás a paksinak, ami kicsit dühítette a hazai fiút. Szőkének pedig - miután két karját a magasba emelték - nagy kő esett le a szívéről.- Tartottam nagyon Kalocsaitól - monta Szőke. - Nagyon sokat fejlődött, félelmetesen jó hírek érkeztek róla. És ráadásul éles meccsen még nem Is találkoztunk. Az olimpia előtt va­gyunk, minden vereségnek és győzelemnek súlya van. Döntő volt, hogy az én akaratom, taktikám érvényesült. Közel tudtam hozni magamhoz és a gyorsaságom érvényesülhetett. Csötönyi Sándor a válogatott edzője: Nem kell Kalocsainak elkeserednie a vereség miatt, sőt... Egy ilyen harmadik menet­tel engem arról győzött meg, hogy erőnlétben és keménység­ben is lépett előre - nem is keveset. * A mérkőzés közben egyszerűen nem lehetett szóra bírni a tol­naiak duisburgi vendégmunkását Bolvári Ildikót. Edzői erényeket csillogtatva „gardírozta ” az egyébként könnyen pánikba eső tolnai lányokat, mindenekelőtt Kaisert és Patát. így a közhelynek számító kérdés, - mi újság Duisburgban, a Bundesligában? - megvála­szolása a Tolnai VL-Borsodi Építők Volán meccs utánra maradt.- Győztünk a Donauwärt ellen és az élre ugrottunk a bajnok­ságban. De ahhoz, hogy megőrizzük pozíciónkat még a Soest ellen kemény meccsre van kilátás - mondta Bolvári Ildikó. - Jól megy a csapatnak és nekem is a játék, hozom a meccseket.- így minden valószínűség szerint egyéves szerződés lejárta után is marad a Kaiserberg Duisburgnál.- Igen, úgy néz ki a dolog, hogy szeretnék, ha még náluk ma­radnék.- Ha megszerzi a bajnoki címet kilépnek a nemzetközi po­rondra?- Nem hiszem. A vezetésnek a hazai elsőség erkölcsileg fontos. Ha hiszik, ha nem a külföldi szereplésre, az utazgatásra már nincs pénz.- Mi lesz, ha visszatér?- A Tolna színeiben szeretnék majd újfent bizonyítani.- bégyé ­5-6 asztalost és korlátolt számban férfi és női fizikai dolgozókat faipari üzemünkbe FELVESZÜNK. Jelentkezni lehet „DOMBFA” Faipari Kisszövetkezet, Dombóvár, Köztársaság u. 10., munkaügyi vezetőnél Március 28-tól április 17-ig árusítással egybekötött mezőgazdasági kisgép- és növényvédőszer­kiállítást rendezünk a regölyi kisáruházban. Rotációs kapák 14 300-66 000 Ft-ig. Motoros fűrészek, permetezőgépek, növényvédő szerek és vetőmagok nagy választékával várjuk vásárlóinkat. KOP-KA ÁFÉSZ Tamási (495) Nagy küzdelem a Székesfehérvár-Budapest mérkőzésen