Tolna Megyei Népújság, 1988. január (38. évfolyam, 1-25. szám)

1988-01-18 / 14. szám

1988. január 18. NÉPÚJSÁG 5 Asztalitenisz NBJ. Újból „zakózott” a Tolnai VL Kanizsa Bútor-Tolnai VL 20:5 Kosárlabda NB I. A PVSK-nak már mumusa az ASE Mekkora előny kell a Dombóvárnak? Nagy érdeklődés kísérte Nagykani­zsán az asztalitenisz NB I. női tavaszi idénynyitóját. Nos az érdeklődés - mint­egy négyszázan voltak kíváncsiak a mér­kőzésre - nem a szebb napokat is megélt Tolnai Vörös Lobogó csapata vendégjá­tékának köszönhető, hanem annak, hogy az eddig jobbára szürke eminenciás sze­repkörben levő kanizsaiak „igazán nagy halakkal” tudtak erősíteni, mint az már is­meretes a többszörös Európa-bajnok Szabó Gabriella és a szintén statisztikás Gál igazolt hozzájuk. Az első fordulóban mindjárt a két ven­dégjátékos győzelmének tapsolhatott a közönség és a Gazsi-Bolvári rangadóból is a döntő szettben a kanizsai került ki győztesen. A tolnaiak két győzelmének A Tolna megye 1987. évi legjobb spor­tolóinak megválasztásában szavazataik­kal részt vett olvasóink közül azok, akik a szerkesztőségünkbe küldött szelvényü­kön eltalálták a dobogós helyezettek egyéni és csapat rangsorát, illetve azok nevei közül a legtöbbet feltüntették, egy nyereménysorsoláson vettek részt. Kö­zülük az alábbiak nyertek egy-egy fél­éves időtartamú Népújság-előfizetést: Szombaton este vastapsot kapott Dé- tári Lajos Frankfurtban. Nemcsak azért, mert holtversenyben gólkirály lett a te­remtornán, de főként amiatt, hogy az erő- futballt képviselő nyugatnémet csapatok teremtornáján ő képviselte a technikás labdarúgást. Ezt írták a nyugatnémet lapok, kiemelve: „Détári járta a csárdást, Smolarek pedig a polkát.” Az Eintracht Frankfurt magyar és len­gyel légiósa kiválóan megértette egy­mást a parketten, 5-5 góllal ők szerezték meg a gólkirályi címet. is.- Ezért 500 márkát kaptunk a rende­zőktől. Én további ezret azért, mert a so­rozat legjobb mezőnyjátékosává válasz­tottak meg - mondta el vasárnap Détári Lajos az MTI-nek adott telefoninterjújá­ban. A folytatás?- Még hadd mondjam el, hogy Smola- rekkel együtt a csapat közös kasszájába utaltuk át a gólkirályi prémiumot, így éreztük ildomosnak. A most következő héten délelőtt teremben, délután sza­badtéri edzésekkel készül az Eintracht a szabadtéri bajnoki folytatásra. Az első 1988-as Bundesliga mérkőzésünket február 20-án játsszuk, a Bayer Uerdin- gent fogadjuk. Lesz még teremtorna ad­Pécsi VSK-Szekszárdi Dózsa 96-65 (45-30). Pécs, városi sportcsarnok 300 néző. V.: Varga J., Bendly. PVSK: Pott (4), Hollós (20), Sztojkovics (31), Horváth (11), Balázs (14). Csere: Pongrácz (4), Veres (10), Ábrahám (2). Edző: Varga Fe­renc. Szekszárd: Kovács (10), Christián (13), Pfeifenróth (4), Pártos (2), Várkonyi (4). Csere: Mojzes (4), Dóczi (14), Schmolczerné (6), Lévai (5), Fuchs (4). Edző: Vertetics István. Óriási iramot diktálva kezdett a PVSK, ami az eredményben is megmutatkozott, a 4. percben már 9-0-ra elhúztak. Verte­tics edző időkéréssel egy ideig rendet te­remtett a dózsásoknál - feljöttek Párto­sék 11 -8-ra. Ezután ismét a hazaiak per­cei következtek és a különbség nőttön nőtt: a 15. percben 31 -22, három perccel később 42-26 volt az állás a PVSK javá­ra. szerzője Kaiser és Balogh. A második fordulóban tovább növelték előnyüket a hazaiak, ezt a kört 4-1 -re nyerték. Megle­petésnek számított, hogy a volt egykori tolnai Bízó is győzni tudott Bolvári ellen. A tolnaiaknak egyszerűen nem volt ellen­szere a nagy kedvvel játszó hazaiak ellen és a negyedik fordulóban végleg megpe­csételődött sorsuk, ekkor még egy szépí­tő győzelemre sem futotta erejükből. A befejező fordulóban folytatódott a kani­zsai henger, és az ünneplő közönség nagy-nagy örömére a hazaiak megszé­gyenítő vereséget mértek a tolnaiakra, akiket NB l-es történelmük során először sikerült legyőzniük. Győztesek: Szabó, Gazsi 5-5, Gál, Bízó 4-4, Katona (2), illet­ve Balogh (3), Bolvári, Kaiser. Hermann György Bátaszék, Garay u. 42., Lacza Mária Paks, Nádor u. 51., Bese La­jos Dunaszentgyörgy, Vörös Hadsereg u. 37., Sági Istvánná Sióagárd, Deák u. 17., Csepreghy János Németkér, Rákóczi u. 40., Bernáth Sándor Szekszárd, Csoko­nai u. 11. A nyertesek részére a Tolna Megyei Lapkiadó Vállalat februártól folyósítja la­punkat. dig: január 29-én és 30-án Frankfurtban bonyolítják az úgynevezett Masters Tur- niert. Ezen a decemberi-januári, NSZK- ban lebonyolított teremtornák legjobb nyugatnémet együttesei lépnek fel. Szám szerint hat legénység küzd. Az Eintracht rendezőként indulhat. Február 6-án Franciaországba, Nantes-ba utazunk, ott több előkészületi mérkőzést vívunk. Milyen formában van?- Nem panaszkodhatom. Egy a baj: legközelebb csak tavasszal találkozha- tom magyar válogatottbeli társaimmal. A magyar-angol találkozón szeretnék ott lenni a Népstadionban áprilisban. Miért csak szeretne?- Mert akkoriban elég sűrű lesz a Bun­desliga mérkőzésbeosztása. Tartok attól, hogy nem engednek haza. Változás volt-e az Eintracht személyi állományában a téli szünetben?- Igen, Möller távozott a Borussia Dort- mundhoz. Az az ügyes középpályás, aki nehez­ményezte, hogy nem ő játszhat vezérsze­repet az Eintrachtban Détári miatt?- Valami ilyesmi áll távozása hátteré­ben. De ez nem az én ügyem. Ö ment, én maradok. Igyekszem nagyon hasznosan folytatni profi pályafutásomat. Nem változott a játék képe szünet után sem. Azon egyszerű oknál fogva nem, mert a tavalyi ezüstérmes két válogatottja Hollós és Sztojkovics a szó igazi értelmé­ben csapatuk húzóemberei voltak, szinte egymást múlták felül a pontszerzésben. Kikapcsolásuk nemcsak a dózsásoknak jelent megoldhatatlan feladatot. A 30. percben 22 ponttal vezettek a hazaiak, nem sokkal később már harminccal, ami már behozhatatlan hátrányt jelentett a szekszárdiak számára. Úgy festett a dolog, hogy a pécsiek minden kosarára tudtak válaszolni a lilák. A két csapat közti tudáskülönbség a vég­eredményben megmutatkozó módon is kidomborodott, a hazaiak keményen visszavágtak a Szekszárdon elszenve­dett vereségért. Jók: Sztojkovics, Hollós, Horváth illetve Dóczi, Christián, Schmolczerné. Atomerőmű SE-Pécsi VSK 94-70 (46-49). Paks, 500 néző. V.: Péter, Elmauer, ASE: Tárnái (15), Buzási (16), Morgen (16), Antoni (24), Szaffnauer (23). Csere: Juhász (-), Nagy (-), Kovács (-). Edző: Simon Ká­roly. PVSK: Marijanovics (13), llcsik (-), Richter (12), Kövecses (4), Rab (39). Csere: Füzy (2), Szamosi (-), Ottó (-). Edző: Czéh László. A szokásos nagy lendülettel kezdett a paksi csapat és a harmadik percben en­nek eredményeként már 10 pontos előny­höz jutott. Ekkor azonban jött az ASE-nél szinte menetrendszerűnek számító elbi­zonytalanodás, így a 15. percben a PVSK ötpontos vezetése volt leolvasható az ered­ményjelzőről. Hogy mégsem tett szert je­lentős előnyre a feljavuló vendégcsapat, amelyben Rabot képtelenek voltak semle­gesíteni a paksiak, az mindenekelőtt a kitű­nő formában játszó Antoninak és a fegyel­mezett Tárnáinak volt köszönhető. A második félidőben óriási fordulat állt be a játék képében. A támadó játékáról hí­res Pécs ezúttal nem várt módon vissza­esett, játékosai rendkívül gyenge dobószá­zalékot produkáltak, amit fényesen bizo­nyít, hogy a játékrészben mindössze 21 pontra voltak képesek. Az érdekesség kedvéért említjük, hogy ebből Rab egyedül 18 pontot szerzett. Az ASE élt a felkínált le­Teremfoci Harmadik lett a Dózsa Komlón Két napon át tartó élvezetes, küzdel­mes mérkőzések után otthon maradt a Bányász Kupa Komlón, a házigazdák nyerték a teremtornát. A Szekszárdi Dó­zsa csapatának mérlege a parketten: két vereség és egy győzelem. A szekszárdi lilák ellen kidomborodott a teremben is a kaposváriak és a komlóiak nagyobb tu­dása, de az NB lll-as Mohács ellen már úgy játszottak, ahogy a komlói közönség várta a Dózsától. A tornagyőzelmet az utolsó mérkőzés döntötte el, amelyen az NB ll-es hazaiak a maguk javára fordítot­ták a mérkőzést a nagyobb rutinnal ren­delkező kaposváriakkal szemben. A Szekszárdi Dózsa mérkőzéseinek eredménye. Komlói Bányász-Szekszárdi Dózsa 7-3 (5-1). G.: Varga, Réti 2-2, Hohmann, Jurin, Varga F. (öngól), illetve Kniesz 2, Szirják. Kaposvári Rákóczi-Szekszárdi Dózsa 9-4 (5-2). G.: Adórián, Biró, Boc 2-2-2, Kraft, Meksz, Csrepka illetve Hahn, Pilisi, Szirják, Weitner I. Szekszárdi Dózsa-Mohács 8-2 (5-2). G.: Varga, Szirják 2-2, Boros, Márkus, Weitner I., Süveges illetve Bendes, Kó- fiás. A torna végeredménye: 1. Komló 9, 2. Kaposvári Rákóczi, 3. Szekszárd 3, 4. Mohács 3 ponttal. A torna legjobb mezőnyjátékosa Jurin (Komló) lett, a legjobb kapus címet Antal (Mohács) érdemelte ki, míg a gólkirály cí­men 6-6 góllal Biró (Kaposvár) és Varga (Komló) osztozott. A teremtornán a következő játékosok szerepeltek a szekszárdi csapatból: Huj- ber, Holler, Varga, Weitner I., Márkus, Szirják, Bracza, Szabó, Kniesz, Boros, Hahn, Weitner II., Süveges, Takács, Pilisi, így kellett volna 1. Avellino-lnternazionale 1-3 2 2. Cesena-Ascoli 1-0 1 3. Pescara-Empoli 0-0 X 4. Sampdoria-Napoli 0-1 2 5. Torino-Pisa 3-1 1 6. Verona-Roma 0-1 2 7. Arezzo-Bologna 0-1 2 8. Atalanta-Catanzaro 4-0 1 9. Barletta-Bari 0-1 2 10. Lazio-Parma 0-0 X 11. Lecce-Messina 2-1 1 12. Modena-Udinese 0-0 X 13. Piacenza-Genoa 0-0 X Pótmérkőzések: 14. Fiorentina-Juventus 1-1 X 15. Sambenedettese-Cremonese 0-0 X 16. Triestina-Brescia 1-0 1 hetőséggel, nem hagyta felkelni a padlóról a vendégeket. Dobóbiztonságban az irá­nyító Szaffnauer felzárkózott a mindvégig nagy kedvvel és eredményesen játszó An­toni mellé. Tárnái „forintos” labdák sokasá­gával hozta ziccerhelyzetbe csapattársait, Morgen pedig a második félidőben már va­lóban korlátlan úr volt a palánk alatt. Másodszor is sikerült legyőzniük az újonc paksiaknak a rutinos nagy múltú PVSK-t, így már szinte mumusnak számíta­nak az atomosok a pécsieknél. Jók: Antoni, Szaffnauer, Tárnái illetve Rab. Dunai Kőolaj-Dombóvári VMSE 87-83 (40-45). Százhalombatta, négyszáz néző. V.: Pajor-Gyulai, Görgényi. Dunai Kőolaj: Danics (8), Jenei (20), Márton (10), Horváth (8), Kovács (-). Csere: Farkas (-), Baricza (13), Kaszás (12), Dani I. (16). Edző: Szűcs Béla. Dombóvár: Chudeusz (12), Miedzik (48), Kerényi (13), Molnár (6), Lovász (-). Csere: Czimbalek (-), Ács (-), Jászberényi (4). Edző: Ifj. Szittya Imre. Kezdetben fej fej mellett haladta két csa­pat, a nyolcadik perc végén 17-14-re veze­tett a Dombóvár. A hazaiak elsősorban Je­nei tripláival tudtak lépést tartani a vendé­gekkel, de Miedzikkel még ö sem. A többi dombóvári játékos azonban elmaradt szo­kott teljesítményétől, így a 15. percre egy 'Szombathelyi Styl-Spartacus-Dombóvári Spartacus 5-3 (4930-4739). Dombóvár: Mándli 839, Illés 828, Fülöp Cs. 703, Lukács 790, Horváth 811, Kollár 768. Edző: Szűcs Ist­ván. Jól indult a Dombóvár számára a mérkő­zés: Mándli és Illés az első játékrészben végig jó és magabiztos dobóteljesítményével 67 fás előnyt szerzett a vendégcsapat és faarányban is mindketten biztosan nyertek a hazaiak pá­rosa ellen. A folytatásban visszaesett a Dom­bóvár, a nagy játékkedvvel játszó szombathe­lyiek kerültek fölénybe. Előbb ledolgozták hát­rányukat, majd a játékrész befejeztével már 37 fával a Styl párosa vezetett. Félidőn túl van már a Párizs-Algír-Dakar Rallye. A tizenegyedikei pihenőnap után újult erővel lendült bele a mezőny, hogy mielőbb maga mögött tudhassa az idén va­lóban rettenetes nehézségeket. A kamionverseny tavalyi győztese és idei legnagyobb esélyese kiállt: De Rooynak nem volt lelkiereje, hogy csapattársa, a szintén DAFTurbotwinnel indult van Loeve- zij halála után folytassa. így a nyáron a Hungaroringen megcsodált óriás teherau­tó nélkül folytatódik a világ legnehezebb rallye-je. Sajnos, nem ez volt az egyetlen halálos baleset: 10-én egy Range Rover Proto típusú kocsi, amelyet Rene Boutet vezetett, felborult és felrobbant: a navigá­tor, Patrick Canado életét vesztette. Az autósoknál a nagy esélyes finn Vata- nén vezet, Peugeot 405T-16-osával, Berg- lunddal a navigátorülésben. Tavaly a Ca­mel színeiben indult, ebben az évben azon­ban a Range Rover csapatot választotta a nálunk is ismert cigarettagyár. A legna­gyobb esélyes Zaniroli volt, de ő sem foly­pontra fogyott az előny. A félidő hajrájában a legjobbkor jött a „lengyel dobógép” Miedzik triplája és ötpontos előnnyel tértek pihenőre a dombóváriak. Szünet után felja­vult a dombóváriak védekezése, Miedzik pedig továbbra is biztos kezű volt, s ez a két dolog annyit jelentett, hogy a 25. percben már 59-44-re elhúzott a vasutascsapat, ami megnyugtató előnynek tűnt. De a DVMSE - ki tudja már hányadszor? - el­herdálta előnyét. Öt perc leforgása alatt öt pontra megközelítették őket az olajosok, akik előtt újfent felcsillant a győzelem lehe­tősége. Ekkora dombóváriak szokásukhoz híven kapkodni kezdtek, csak Miedzik vé­tette észre magát megmozdulásaival a pá­lyán. Öt perc leforgása alatt négy triplát produkált, de végül is ez sem segített a DVMSE-n. A 35. percben még 78-72-re ve­zettek a vendégek, az utolsó percben 83-82-re felzárkóztak a hazaiak, majd a hajrá idegfeszitő pillanataiban egy jókor időzített 3 pontos kosárral és két büntetővel a maguk javára fordították a mérkőzést. Hogy ez mennyire megérdemelt, arra egy érzékletes példa: az utolsó percben öt pontot értek el, míg a Dombóvár egyet sem. A Dunai Kőolaj újonc gárdája hazai pályán továbbra is veretlen. Jók: Dani Cs., Kaszás, Baricza, illetve Miedzik, Kerényi. A harmadik játékrészben függetlenül a fa­aránytól és a hazaiak párosának eredményes­ségétől „állt a döntetlen" a vendégek számára. Ehhez a Horváth-Kollár kettősnek egyenként 810 fát kellett volna dobnia, ami csak Horváth- nak sikerült, így biztos hazai győzelem szüle­tett. Összességében a kiesés szempontjából fontos mérkőzésen nagy lehetőséget szalasztott el a dombóvári csapat. De a megfelelő koncent­rálás, összpontosítás hiánya törvényszerűen ve­reséghez vezetett. Pontszerzők: Mándli, Illés, Horváth. Legközelebb szombaton a Szolnoki MÁV MTE csapatát látja vendégül bajnoki mér­kőzésen a Dombóvári Spartacus. tatja, műszaki hiba miatt esett ki. Verseny­ben van viszont márkatársa, a Forma-1 -es Tambay. Tizennégy Tátra is van a mezőnyben. Északi szomszédaink autógyártásának szép elismerése, hogy egyre több nyugati csapat is ezt a márkát választja. Tavalyi má­sodik és harmadik helyük ugyancsak te­kintélyt parancsoló. A motorosoknál még nem dőlt el semmi. Két korábbi győztes is versenyben van. Cy­ril Neveu, aki már ötször nyert - ebből az el­ső Paris-Dakaron az abszolútot - előbb motorgenerált csináltatott és leszakadt, majd feljött a negyedik helyre. Belga riváli­sa, Gaston Rahier sem vezet pillanatnyilag, ám szívós és elnyűhetetlen - ő nyert 1985- ben - és nagy hajrára képes, mert mindig kitűnően felkészült. Fizikailag is. Ám messze még a szenegáli végállo­más, s addig még sok minden történhet. Egy biztos, az idei az eddigi legnehezebb a „Párizs-Dakarok” amúgy sem könnyűsé­géről híres-hírhedt történetében. Hat nyeremény olvasóinknak Détári csárdása, Smolarek polkája Visszavágott a PVSK Párizs-Algír-Dakar Rallye Félidő után a rémes robogás Tevéről tevére. Az egypúpún a második Zaniroli. Az első Tambay. 'eke NB I. Vereség az idénynyitón