Tolna Megyei Népújság, 1987. november (37. évfolyam, 258-282. szám)

1987-11-23 / 276. szám

1987. november 23. i ^PÜJSÄG 5 Tájfutás Idényzáró verseny a Barát erdőben A Tolna Megyei Tájfutó Szövetség az októberben „felavatott” németkéri erdőben rendezte meg az idei November 7. Kupa tájfutó versenyt, amely az eredeti időponttól két hetet csúszott a vadászatok miatt. Az erőpróbán 8 szakosztály 76 soportolója vett részt. Az időjárás nem fogadta kegyeibe a versenyzőket, viharos széllel kellett megbir­kózniuk a fiataloknak. Eredménye: N11:1. Muhli Nóra, 2. Benedek, 3. Kalmár (mindhárom Paksi SE). N15: 1. Meggyes Rita (Kalocsa), 2. Varsányi (Bonyhád), 3. László (Szekszárd). N 17-21:1. Császár Valéria (Szekszárd), 2. Horváthné (Paksi SE), 3. Vindics (Bonyhád). F11:1. Balaton Balázs, 2. Csapai, 3. Baksa (mindhárom Kalocsa). F15:1. Dömötör Zsolt (Paksi SE), 2. Adorján (Szekszárd), 3. Pach (Paksi SE). F17:1. Horányi György (Paksi SE), 2. Páncsics (Szekszárd), 3. Németh (Paksi SE). F21 „B”: 1. Kökai Péter (Atomerőmű SE), 2. Szebényi (Kalocsa), 3. Weisz (Szekszárd). F21 „C”: 1. Fenyves Fe­renc (Paksi SE), 2. Gergely (Szekszárd), 3. Kiss (Kalocsa). Teke NB I. Vereség a listavezetőtől Pápai Vasas-Dombóvári Spartacus 7:1 (5419:5143). Dombóvár: Mándli 942, Illés 860, Lukács 802, Péter Z. 806, Hor­váth 878, Kollár 855. Edző: Szűcs István. Az első játékrész végig egyenlő erők küzdelmét hozta. A válogatott Makai által vezényelt pápai páros a jól játszó dom­bóváriak ellen a forduló befejeztével mindössze 26 fás előnyt tudott szerezni. A folytatásban fokozatosan fölénybe ke­rült a Vasas legénysége és dobásról do­básra egyre jobban elhúzott. A Sparacus páros nem tudott egyenrangú ellenfele lenni a hazaiaknak és a játékrész befe­jeztével már 156 fa volt az előnye a lista­vezető piros-kék együttesnek. A biztos vezetés birtokában a harma­dik fordulóban is magabiztosan játszott a Vasas párosa, ezzel együtt bebiztosította a hazaiak megérdemelt győzelmét. Összességében a minden csapatré­szében jobb és eredményesebb pápai együttes győzelméhez egy pillanatig sem férhetett kétség. A Dombóvár pontszer­zője Mándli volt. Legközelebb november 28-án, szom­baton 10 órakor lép pályára a Spartacus csapata, amikor a Ferencváros gárdáját látja vendégül Dombóváron. Hat megye a Felszabadulási Kupáért Megyénk felszabadulásának 43. évfordulója tiszteletére immár har­madszor rendezi meg a KIOSZ Tol­na Megyei Ifjúsági Bizottság, vala­mint a KIOSZ Tolnai Alapszervezete közösen a „Felszabadulási Kupa” kispályás teremlabdarúgó-tornát december 5-én a tolnai sportcsar­nokban. E nemes vetélkedőre a szomszé­dos megyék kisiparosai is rendsze­resen meghívást kapnak, és ennek minden esetben eleget is tesznek. Az idei egész napos tornán Baranya, Bács-Kiskun, Fejér, Somogy, Szol­nok, valamint Tolna megye képvisel­teti magát. A torna megrendezésének több célja van: a szabadidő hasznos el­töltésén túlmenően szűkebb ha­zánk, Tolna megye felszabadulásá­nak megemlékezése, valamint, hogy a kisipar különböző területén dolgo­zók között tovább erősödjön, mé­lyüljön a barátság. Kosárlabda NB I. Küzdeni tudásból jelest érdemel a Dózsa SÁÉV-Dombóvári VMSE 86-85 (40-47). Kaposvár, 1200 néző. V: Gidó- falvy, Szabados. SÁÉV: Kostenczki (14), Monok (33), Sitckel (13), Kovács (18), Pes- tality (3). Csere: Magyarfi (-), Borok (5). Ed­ző: Jerzy Frolow. Dombóvár: Ács (16), Miedzik (31), Kerényi (11), Molnár (6), Lo­vász (3). Csere: Czimbalek (2), Chudeusz (10), Jászberényi (6). Edző: ifj. Szittya Imre. Az óriási tét miatt mindkét csapat idegesen kezdett. Az 5. percben még 9-8-ra a Dom­bóvár vezetett, de elég volt egy kis rövidzár­lat a vasutasok védekezésében és három perccel később 16-11 -re már a SÁÉV vette át a vezetést. A folytatásban felváltva estek a kosarak, a félidő derekán 18-18 volt az ál­lás. A15. percben 34-32-es dombóvári ve­zetésnél a kaposváriak időt kértek, de ez sem zökkentette ki a lendületbe jött vendé­geket. Formás akcióikat rendre kosárral fe­jezték be, és hétpontos előny birtokában tértek pihenőre. Szünet után egy ideig úgy tűnt, hogy nem lesz szoros ez a találkozó, hiszen a 24. percben már 59-49 volt a DVMSE javára. A SÁÉV azonban nem adta fel és négy perc­cel később 64-62-re felzárkózott, sőt a 33. percben már a vezetést is magához ragad­ta. Ács és Miedzik ponterős játékával há­rom perccel a lefújás előtt 80-71 volt a ven­dégek javára. Az utolsó percek hallatlan iz­galmak közepette teltek: míg a hazaiak rendre betaláltak a gyűrűbe, addig a dom­bóváriak idegességükben még a büntető­ket sem tudták értékesíteni. A hazai csapat győztes kosara a befejezés előtt 31 má­sodperccel esett. Remek kosárlabda-csemegében volt része a nagyszámú közönségnek. A jól ját­szó DVMSE szinte végig vezetett, ám a vég­hajrában ideges rövidzárlat védekezésben és támadásban, ami megfosztotta a meg­érdemelt sikertől. Kitűnt: Monok, Stickel, Kovács, illetve Ács, Miedzik, Molnár. BSE-Szekszárdi Dózsa 77-69 (44-30). Budapest, Városmajori csarnok, 200 néző. V: Karner, Hajniss. BSE: Gulyás (16), Dénes (4), Németh (39), Knopp (2), Sepsei (12). Csere: dr. Tarkovács (2), Far­kas (2), Behány (-), Hermann (-), Papp (-). Mb. edző: Jánossy Ervin. Szekszárd: Christián (8), Pfeifenróth (12), Pártos (18), Várkonyi (4), Lévai (19). Csere: Smolczer- né (2), Mojzes (6). Edző: Vertetics István. Még egy perc sem telt el, amikor 5-2-es szekszárdi vezetést mutatott az eredmény- jelző. A sokszoros válogatott Németh Ág­nes mindkét palánk alatt korlátlan úr, s a hazaiak az ő eredményességével a 4. percben 12-7-re, majd öt perccel később 24-11 -re vezettek. Az ebben az időszak­ban bizonytalanul dobó szekszárdiak min­den kosarára a BSE kettővel válaszolt, sőt Pártos triplájára Sepsei zsinórban három triplával válaszolt. A 15. percben már 36-16-ra elhúzott a fővárosi csapat. A fél­idő hajrája a sokat cserélő dózsásoknak si­került jobban, védekezésük feljavult, és öt perc alatt annyi pontot szereztek, mint az előző 15 percben együttvéve. Szünet után az első két percben ki­egyenlített küzdelem folyt. A hazai közön­ségnek egyre kevésbé tetszett a BSE játé­ka. Keményedért a küzdelem, Dénes a 35. percben kipontozódott. Némethék nem­csak elfáradtak, hanem egyre többet hi­báztak is, így a sok csere sem Segített a ta­nácsiakon. A fegyelmezetten és lelkesen küzdő szekszárdiak átvették az irányítást, fokozatosan csökkentették hátrányukat, így a fővárosi publikumnak a „gálaműsor” helyett be kellett érnie a keservesen ki­szenvedett hazai győzelemmel. A válogatottakat felvonultató, sokszoros bajnokcsapat ellen a Dózsa játékosai csa­patjátékból és küzdeni tudásból jelesre vizsgáztak. A lila-fehérek valamennyi játé­kosa dicséretet érdemel. Dunai Kőolaj-Atomerőmű SE 85-77 (48-44). Százhalombatta, 500 néző. V: Bacsfay, Matlári. Dunai Kőolaj: Jenei (6), Márton (8), Baricza (2), Horváth (6), Ka­szás (25). Csere: Dani Cs. (21), Farkas (-), Schwajda (6), Dani I. (10). Edző: Szűcs Béla. Atomerőmű SE: Buzási (12), Nagy (10), Morgen (18), Szaffnauer (14), Kovács (1). Csere: Antoni (12), Maár (-), Molnár (4), Kirr (6). Edző: Simon Károly. Kiegyenlített, szoros küzdelmet vívott az NB I. két újonca az első félidőben. A pályaválasztó hazaiak jugoszláv cente­rük, Kaszás irányításával tíz perc után 20-16-os előnyt szereztek. Ekkor Simon edző időt kért, megpróbálta rendezni csapata sorait. A folytatásban a paksiak a 15. percben 30-29-re felzárkóztak. Az utolsó öt perc fej-fej melletti kiegyenlített játékot hozott. A Dunai Kőolaj gárdája nem engedte ki kezéből az irányítást és négypontos előnnyel térhetett pihenőre. Szünetben Simon edző azt kérte játé­kosaitól, hogy a második félidő első öt percét ne hagyják kicsúszni a kezükből. Sajnos, az edzői intelmek ellenére a ha­zaiak lendületének nem tudott ellenállni az atomvárosiak legénysége. így hátrá­nyuk 10 pontra nőtt. Újabb időkérés a vendégeknél, akik több cserét is alkal­maztak, de Dani Cs. és Kaszás kikapcso­lásának ellenszerét továbbra sem talál­ták meg. A 35. percben a hazaiak előnye már 15 pontra nőtt. Ennek ellenére az ASE nem adta fel, a hajrában hátrányá­ból nyolc pontot ledolgozott. A két újonc találkozóján mindkét csa­pat játékára rányomta bélyegét a gör­csös akarás. Egyik oldalon sem alakult ki igazán jó játék. Az olajosok azzal nyertek, hogy Kaszás és Dani Cs. kiemelkedő tel­jesítményt nyújtott, míg a vendégek közül csak Szaffnauer játéka dicsérhető. Búcsú Karlsruhétól Karlsruhe jelentős városként került az asztaliteniszsport évkönyveibe. Itt rendezték meg ugyanis az európaiak első olimpiai selejtező tornáját, amelyen 58 férfi és 47 nő kitűnő­ség küzdött meg 11, illetve 8 olimpiai helyért. A magyar mér­leg már szombatra kialakult, amikor Harczi Zsolt kivívta a részvételi jogot. Kriston Zsolt és Oláh Zsuzsa viszont kényte­len volt búcsút mondani.- Remek érzés olimpiai résztvevőnek lenni - mondta va­sárnap délelőtt a 20 éves ceglédi Harczi Zsolt, aki pályafutása legnagyobb sikeréhez érkezett. - Azt hiszem, az ötkarikás já­tékokon indulni sokkal, de sokkal többet jelent, mint például egy világbajnoki részvétel, hiszen csak 64 férfi játékos indul­hat. Örülök, hogy nem okoztam csalódást. Úgy érzem, erőnlé­tileg és taktikailag is megfeleltem. Igaz, a végére már egy kicsit elfáradtam. Ez a fáradtság járult hozzá, hogy Harczi a már továbbjutottak helyezést eldöntő versenyén 3-1 arányú vereséget szenvedett a ju­goszláv Lupulescutól. Jó esélye volt a győzelemre, de a döntő pillanatokban balkezes ellenfele határozottabban és főleg keményebben ütötte meg a labdát. A délelőtti programban nagy csatát már csak azok vívtak, akik még reménykedhettek a továbbjutásban. A zárónapra ugyanis még 3 férfi és 4 női hely volt kiadó. Különösen izgal­mas volt a férfiaknál a belga Saive és az angol Prean csatája. Asztalitenisz-drámát láthattak a nézők. A döntő szettben Preannek is volt több mérkőzéslabdája, de ezeket elrontotta. A nőknél a hazaiak nagy örömére a fiatal Nolten legyőzte a finn Grefberget, s ez már annyit jelentett, hogy ott lesz az olim­pián. Versenyautók kiállítása a BS-ben Ökölvívó NB i-es csapatbajnokság Biztos győzelemmel a csoport élén Paksi SE-Bp. Honvéd 17-11. A cso­portrangadónak előlépett találkozó kel­lemetlen meglepetéssel indult, hiszen egyetlen ifjúsági mérkőzésre sem került sor. A Paksi SE ugyanis csak egy ifista versenyzővel, Nagy Istvánnal érkezett, neki pedig a piros-fehérek nem tudtak ellenfelet állíta­ni. Mindez azt jelentette, hogy 6-2-re „elhú­zott” a házigaz­da Honvéd. Hamarosan kiderült: ez még nem min­den. A felnőt­teknél Váradi és Zámbó el­lenfele beláza­sodott, így ők sem léptek szorítóba, ez­zel viszont a Paks egyenlí­tett 6-6-ra. Úgy, hogy még egyetlen ütést sem láthat­tak a nézők... A mérkőzések színvonala nemigen igazolta, hogy itt a csoport két, eddig még veretlen csapata méri össze erejét. Kivé­telt talán csak az Erős-Hart összecsapás képezett, ahol látványos ütésváltások után nyert a paksiak válogatottja. Végül is színvonal ide, színvonal oda, a csapatbajnoki találkozó végén a vendég paksiak örülhettek, hiszen a fővárosban is megőrizték veretlenségüket, ezzel pe­dig a csoport élére álltak. Eredmények (elöl a paksi ökölvívó): Ifjúságiak: 54 kg: ellenfél nélkül nyert Fehér. 0-2. 60 kg: Ugyan­csak mérkőzés nélkül győzött Hegedűs is. 0- 4. 63,5 kg: El­lenfél nélkül nyert Kiss M. 0-6. 71 kg: Nagy I. ellenfe­le, Deák belá­zasodott. 2-6. Felnőttek, 51 kg: Soho- nyai-Priskin: A honvédos fiú első menetbeli fölényét Soho- nyai nagy haj­rával kiegyenlí­tette, reális volt a döntetlen. 3-7. 54 kg: Váradi ellenfele, Lakatos szin­tén belázasodott. 5-7. 57 kg: Kalocsai-Bognár: A kezdeti „is­merkedés” után egyhangú pontozással nyert a tapasztaltabb Kalocsai. 7-7. 60 kg: Zámbó ellenfele, Dákay beláza­sodott. 9-7. 63,5 kg: Magyar-Ledneczki: Paksiak egymás ellen, de nem sokáig. A jelenleg honvédos Ledneczkit sérült keze hamar feladásra késztette. 11 -7. 67 kg: Szili-Szabó: A két öklözőnek csak a súlycsoportja volt azonos. Az első menet végén a paksi edző feladta a kilá­tástalan küz­delmet. 11-9. 71 kg: Ker- tész-Habda: Kevés ütés, sok dulakodás, egyhangú Ker­tész győzelem­mel. 13-9. 75 kg: Gál- Török: A tech- nikásabb Tö­rök ellen Gál jól helytállt, de egy pillanatig sem volt vitás a ha­zai két pont. 13-11. 81 kg: Ri­móczi-Petrányi: Rimóczi beugrásai nem sok sikerrel jártak, szinte alig tudott ütés­távolságra kerülni, de a bírók őt látták jobbnak. 15-11. + 81 kg: Erős-Hart: Az est legjobb ösz- szecsapásán „mázsás pofonok” röpköd­tek, jobbára Erős fölényében, így a paksi fiú nyugodtan várhatta az eredményhir­detést. 17-11. November 27-28-án a Budapest Sportcsarnokban harmadszor rendez­ték meg a versenyautók kiállítását. A há­zigazda Főtaxi SC autósszakosztályának célja, hogy a hazai érdeklődőknek lehe­tőséget biztosítson az élenjáró technikát képviselő versenyautók, motorkerékpá­rok és motorcsónakok megismerésére. A nagyszerű technikai eszközökön kí­vül a látogatók találkozhatnak világhírű sportolókkal. Az előző években Keke Rosberg Forma-1-es világbajnok, Wal­ter Röhrl rallye-világbajnok, Carlos Lava- do gyorsasági motoros világbajnok és még sok nemzetközi hírű sportember vá­laszolt a közönség kérdéseire. Az idei kiállítás meghívott vendégei Gerhart Berger Forma-1-es versenyző, és több Európa- illetve világbajnok. Az egyik fő látványosság az amerikai gyor­sulási versenyek 2000 lóerős dragster autója lesz, melyet hazánkban nem lát­hattak még a nézők. Naponta 9-19-ig peregnek az esemé­nyek a Budapest Sportcsarnok küzdőte­rén és a szabadtéren. Rendkívül gazdag programmal jelentkezik a kiállításon az OKBT, közlekedésbiztonsági totó, számí­tógépes oktató- és játékprogramok, BMX ügyességi és kerékcsereversenyek. A Budapest Sportcsarnok parkolójá­ban go-kart, kerékpáros és motorostriál- versenyt rendeznek. A legjelesebb ma­kett- és modellkészítők mutatják be alko­tásaikat. A sok, nagyszerű programot felvonul­tató esemény házigazdája a magyar au­tósport legnagyobb nemzetközi sikert elért egyénisége, a sokszoros magyar rallye-bajnok, Európa-bajnoki bronzér­mes, Ferjáncz Attila. Kalocsai egyhangú pontozással nyert Erős ezúttal is rendkí­vül erősnek bizonyult Ferjánczék versenykocsiját is bemutatják