Tolna Megyei Népújság, 1987. június (37. évfolyam, 127-152. szám)

1987-06-11 / 136. szám

6 rtÉPÜJSÁG 1987. június 11. _SH > Á £ * r 1 jk a • € .< TV ' i­4*5 Labdarúgó NB II. Szikrázóan kemény küzdelemből - egy pont Nagykanizsa-Szekszárd 1-1 (1-0) Olimpiai ötpróba Nyári túra három helyen A hét végén Tolna megye három tele­pülésén rendezik meg az Olimpiai ötpró­ba nyári túráját. A hagyományoktól elté­rően ezúttal örvendetes módon két köz­ség is bekapcsolódott az akcióba. Nagykónyiban június 13-án, szomba­ton reggel 8 órakor a helyi általános iskola elől vág neki a távnak a mezőny. Vasárnap Tolnanémedi fogadja az ér­deklődőket, reggel 9 óráig lehet gyüle­kezni a helyi művelődési ház előtt. Pakson ugyanebben az időpontban várják az ifjúsági és úttörőháznál a ter­mészetkedvelő sportbarátokat. A résztvevők az indulást megelőző egy órában adhatják le nevezéseiket a ren­dezőknél. A távok tetszés szerint választ­hatók, 10, 20, illetve 30 kilométert lehet teljesíteni. Megyei bajnokság Aparhant-Tevel 1-0 (0-0). Aparhant, 100 néző. V.: Szabó A. Aparhant: Bogos - Ecker, Wäger, Sármány, Kulcsár - Gecző, Köő (Palkó), Sebestyén - Lő- rincz, Zsók, Wirth (Dobos). Edző: Kozma József. Tevel: Sass - Nagy I., Szentes, Nagy II., Miklós - Ambrus, Kerekes, Sala­mon - Schaffer, Ferencz II., Szőts (Bo- dai). Edző: Fláding János. Az utolsó előtti fordulóból előrehozott találkozón az első félidei alacsony szín­vonalú játaek után a hazaiak kerültek fö­lénybe. A 75. percben Wáger szabadrú­gását még a kapufa mentette, de három perccel később a teveli kapuba került a labda: Palkó labdájával Gecző kilépett és biztosan lőtt a hálóba. Az egyetlen gól ezúttal két pontot ért a hazaiaknak. Jók: Wáger, Gecző, Sebestyén, illetve Nagy I., Miklós, Schaffer. Nagykanizsa, 1000 néző. V.: Karáth. Nagykanizsai Olajbányász: Csáki - Bán, Kepe, Kormos, Hóbár - Horváth, László, yidos (Suba a 80. percben) - Lukács, Martinkovics (Skublics a 68. percben), Fuisz. Edző: Kereki Zoltán. Szekszárdi Dózsa: Hujber - Nagyfalusi, Varga F., So- modi, Lauer - Weitner (Hahn a 85. perc­ben), Márkus, Boros - Szirják (Kniesz a 70. percben), Varga L, Pilisi. Edző: Teszler Vendel. Meglehetősen ideges hangulatban kezdődött a találkozó, en­nek ellenére mégis már a kilencedik percben a Dózsa kapujába került a lab­da. Horváth jobboldali beadása a védők­ről Vidos elé pattant, aki a 16-osról a jobb sarokba lőtt. 1 -0. A következő percekben is jobbára egymás hibáiból éltek a játé­kosok, nem alakult ki folyamatos játék. A 21. percben Horváth léc alá tartó 18 mé­teres lövését Hujber szögletre tenyerelte. Boros, Kepe, Szirják sárgalapjai mintegy a kemény belemenések nyitányát jelen­tették. A 29. percben a gólszerző Vidos lépett ki a védők közül, már csak Hujber- rel állt szemben, de lövése elakadt a ka­pusban. A 37. percben Martinkovics ke­rült abszolút gólhelyzetbe, ám Hujbert megfosztotta a gólörömtől a hazai közön­séget, a lövést jó érzékkel hárította. A 41. percben Varga L. kapott jó átadást, de az ötösön fölösleges cselsorozatba bonyo­lódott és szerelték. Szünet után a Dózsa kezdett gyors góllal. Történt pedig, hogy az 53. percben Boros és Hóbár között felperdült a labda, Pilisi rácsapott és 12 méterről a bal alsó sarokba lőtt. 1-1. Tíz perccel később ismét Pilisi vezetett támadást: Varga L. elé játszott, de a dózsás gólzsáknak a je­lekből ítélve rossz napja volt: ordító hely­zetben a háló helyett Csákiba lőtt. A 65. percben a volt kanizsai Szirják hibázott kecsegtető helyzetben. Ezután ismét Hujber percei következtek, a hazai szur­kolók is elismerően csettintettek a szek­szárdi portás jö érzékű, magabiztos vé­déseit látva. A 78. percben Horváth kilé­pett a szekszárdi védők közül és 20 mé­teres lövése a kapufát találta telibe. A nagy elszántsággal kezdő hazaiak gyors gólja egy félidőn át sokkolta a lila­fehéreket, akik a szikrázóan kemény be- lemenésekkel tarkított küzdelemben - érthetően - visszafogottabbak voltak. A dózsások szórványos akcióiból hiány­zott az átütőerő. Szünet után nagyot vál­tozott a mérkőzés, Pilisi egyenlítő gólja felhozta a szekszárdiakat, akik óriási lel­kesedéssel küzdve a helyzetek alapján akár a győzelmet is megszerezhették vol­na. Jók: Csáki, Kepe, Horváth, illetve Huj­ber, Lauer, Boros, Pilisi. Az NB II. további eredményei: Szolnok-Salgótarján 2-0, Metripond-Szeged 1-0, Ganz-MÁVAG-Szarvas 2-1, Komló-Csepel 4-2, Bp. Volán- Budafok 3-0, Ózd-Baja 1-0, Keszthely- Veszprém 1-0, Vác-Diósgyőr 2-0, Nyíregyháza-Ka- posvár 1-1. Az NB II. állása: 1. Kaposvár 35 18 11 6 43-31 47 2. Vác 35 18 9 8 48-32 45 3. Bp. Volán 35 19 6 10 62-42 44 4. Csepel 35 16 10 9 47-33 42 5. Nyíregyháza 35 16 10 9 55-45 42 6. Komló 35 17 4 14 58-48 38 7. Metripond 35 14 8 13 47-34 36 8. Szeged 35 13 9 13 54-45 35 9. Szolnok 35 12 11 12 37-35 35 10. Veszprém 35 13 9 13 38-40 35 11. Ganz-MÁVAG 35 12 10 13 39-43 34 12. Szekszárd 35 f2 9 14 49-54 33 13. Salgótarján 35 9 14 12 29-38 32 14. Keszthely 35 10 11 14 31-37 31 15. Diósgyőr 35 8 15 12 37-50 31 16. Ózd 35 11 8 16 44-46 30 17. Olajbányász 35 8 14 13 39-56 30 18. Baja 35 12 5 18 32-46 29 19. Budafok 35 11 7 17 41-56 29 20. Szarvas 35 8 6 21 39-58 22 Atlétika Sárközi negyedik, Banai ötödik az OB-n Iskolai sport A Start SE közgyűlése 1985 tavaszán alakult meg a nevelőottho­nokban és nevelőintézetekben élő gyerme­kek sportolási alkalmait bővítő, összefogó Start Sportegyesület. Az alapítás óta eltelt két év tevékenységéről az egyesület vezetősége nevében Lóska Szilárd társelnök számolt be a Csillebércen megtartott közgyűlésen. Az egyesület munkájának részeként érté­kelték a különböző sportkörök közötti pályá­zatokat is. A megyénk otthonaiban élő gyermekek kö­zül tanulmányi- és sportmunkájának elisme­réseként a „Jó tanuló, jó sportoló” mozgal­mon belül jutalmat kapott a hőgyészi Petőfi Sándor Nevelőotthonból Orsós Gyöngyi, a faddi nevelőotthonból Török Krisztina és Ko­vács Krisztián. A hozzászólásokban és az elfogadott fel­adattervben kiemelt hangsúlyt kapott a sport személyiség formáló szerepének növelése, a patronáló társadalmi bázis bóvitése, a min­den korosztályra kiterjedő sportolási lehető­ségek körének bővítése. Az újjáválasztott elnökség soraiban helyet kapott Székely Éva és dr. Magyar László olim­piai bajnok is. A Csepel SC jubileumi versenye és a dr. Bácsalmási Péter emlékverseny két­napos, az összes bajnoki számot felölelő programot kínált a magyar atlétika élvo­nalának. Az országos tízezer méteres bajnokságot az első napi verseny kere­tében rendezték, azon rajthoz álltak a szekszárdi és a dombóvári közép-hosz- szútáv futók is. A juniorok mezőnyében Sárközi Gyula (Sz. Dózsa) a negyedik, Banai Róbert (DVMSE) az ötödik helyen végzett. Jobb eredmények: 100 m: Rick Gábor 1T29, Bézsenyi Tamási 11,52 (mindkettő Sz. Dózsa). 200 m: Csirzó Antal (Sz. Dó­zsa) 23,67. 4x100 m vált: 3. Szekszárdi Dózsa (Rick, Bézsenyi, Csirzó, Gehring) 42,92. Távolugrás: 7. Horváth Gyula (Sz. Dózsa) 714. Hármasugrás: Boldis István (Sz. Dózsa) 14,79. 10 000 m OB: Felnőtt: Váncsa Dénes (Sz. Dózsa) 30:37,86. Ju­nior: 4. Sárközi Gyula (Sz. Dózsa) 30:07,30, 5. Banai Róbert (DVMSE) 30:14,33. Gergely Zoltán (DVMSE) 31,08,00. A megyei atlétikai szövetség serdülő „B” összetett minősítő versenyén hét egyesület fiataljai álltak rajthoz. Az első napi kedvezőtlen időjárás miatt a részt­vevők zöme adós maradt a jó teljesítmé­nyekkel. Mindössze öt lány ért el ifjúsági „B" aranyjelvényes eredményt a hatpró­ba versenyszámában: Tóth Gabriella (Sz. Dózsa) 3554, Erős Mónika (Sz. Dózsa) 3430, Janek Réka (Dombóvári Sl) 3273, Baranyai Gabriella (Sz. Dózsa) 3256, Geisz Mercedes (Sz. Dózsa) 3187 pont­tal. BM országos bajnoksága Szekszárdon A BM oktatási és közművelődési cso­portfőnöksége megbízásából a BM 1987. évi országos atlétikai bajnokságát a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság rendezi. A bajnokságot a június 12-én, pénteken 9 órai kezdettel Szekszárdon, a Pollack utcai sportelepen három női és hat férfi versenyszámban bonyolítják le. A nagyszabású sporteseményen közel kétszáz résztvevő áll rajthoz. Gyermeknapi Kupa A tehetségkutató jellegű egyéni kupa­verseny megyei döntőjén három telepü­lés általános iskoláinak tanulói küzdöttek az érmekért. A dobogós helyezésekről Szekszárdra 18, Paksra 16, Gyönkre 14 jutott. A versenyszámok leány és fiú győztesei: 100 m: Geisz Mercedes (Szekszárd) 13,4, Farkas Antal (Gyönk) 12,3. 200 m: Erőss Mónika (Szekszárd) 28,7, Kajdi József (Szekszárd) 25,6. 400 m: Horányi Mária (Paks) 64,3, HudraZol­tán (Gyönk) 60,4. 800 m: Vass Zsuzsa (Szekszárd) 2:28,4, Békefi András (Szekszárdi 2:20,6. Magasugrás: Tóth Gabriella (Szekszárd) 140, Petrik Márk (Paks) 150. Távolugrás: Geisz Mercedes (Szekszárd) 490, Csiszár József (Paks) 525. Súlylökés: Viktor Mariann (Paksi 9,70, Kerepesi Gábor (Paks) 10,94. Ge­relyhajítás: Varga Anita (Szekszárd) 26,58, Tarján Gábor (Szekszárd) 37,60. A hét végén Szekszárdon Egészségügyi dolgozók asztalitenisz találkozója Június 12-14. között tizenkilenc me­gye győztese és Budapest négy csapata részvételével Szekszárdon rendezik meg az egészségügyi dolgozók XII. országos asztalitenisz találkozóját. A házigazda szerepét az Egészségügyi Dolgozók Szakszervezete Tolna Megyei Bizottsága és a Tolna Megyei Tanács V. B. Kór­ház-Rendelőintézet szakszervezeti bi­zottsága vállalta. Az érkező csapatokat pénteken fogad­ják, a technikai értekezletet, melyen elké­szítik a sorsolást este 20 órakor a tanító­képző főiskola kollégiumának klubjában tartják. Szombaton 9 órakor kerül sor az ünnepélyes megnyitóra, ezt követően a nők a megyei sportszékházban, a férfiak a tanítóképző főiskola tornatermében mérkőznek. A csapa'tversenyeket kör- mérkőzéses és kieséses, az egyéni és páros számokat végig kieséses rend­szerben rendezik. Az országos találkozó második napján, vasárnap 8 órától foly­tatódnak a mérkőzések, az eredményhir­detésre 12.30-kor kerül sor. UTOLSÓ „ZSÁKOLÁS” Lerch Dénes, a Szekszárdi Dózsa szertárosa 13 évi munkaviszony után a június 7-i NB ll-es mérkőzésen „zsákolta” utoljára a labdákat, látta el felszereléssel a lila-fehér futballistákat. A szertárost, aki minden idegszálával a sporthoz kötődött elbúcsúz­tatták, a jövőben más munkaterületen dolgozik. A 660. győzelem felé Jelentős erőpróba előtt áll a magyar víziladba- válogatott, hiszen a hét végén három alkalommal is összeméri tudását az olimpiai és világbajnoki cím­védő, Világ Kupagyőztes Jugoszláviával. A két együttesnek ez lesz a 103., 104. és 105. összecsa­pása. (A magyar válogatott csak a Szovjetunióval találkozott ennél többször: 106 alkalommal). A két ország csapata első alkalommal 1983. augusztus 19-20-án mérkőzött, s akkor a magyar együttes - idegenben - 10-0 és 15-1 arányban győ­zött. Később a jugoszláv vízilabdázás lényegesen megerősödött, de az összesített mérleg még min­dig a magyarok számára kedvező: 102 mérkőzésen 56 győzelemmel szemben 22 vereség áll, 24 össze­csapás végződött döntetlenül. Az összesített gól- különbség 554-447 a magyarok javára. Tavaly a jugoszlávok négyszer nyertek Magyar- ország ellen, minden alkalommal hazai pályán játszhattak. Háromszor 7-6, egyszer pedig 6-4 arányban diadalmaskodtak. Az utolsó magyar győ­zelmek éve 1985: akkor a budapesti kettős mérkő­zés mellett (8-7,13-12) a szófiai EB-n is Magyaror­szág győzött (7-4). A magyar vízilabdacsapat eddig 882 válogatott mérkőzést vívott (657 győzelem, 103 döntetlen, 122 vereség, 6042 adott, 3239 kapott gól) 35 ország együttese ellen. Harmincnégy válogatottal szem­ben kedvező a mérleg, csupán a Szovjetunió ellen negatív. Amennyiben a hétvégi erőpróbát százszá­zalékos teljesítménnyel zárná a hazai válogatott, úgy megszerezhetné 660. győzelmét. Huszonhét atléta utazik Pozsonyba Pénteken és szombaton rendezik meg Po­zsonyban a hagyományos nemzetközi atléti­kai versenyt. Ez tavaly még a Mobil Grand Prix sorozathoz tartozott, jelenleg úgynevezett A- kategóriás verseny, vagyis a GP-viadalok után rangban a második helyen álló események egyike. Pozsonyban a magyar atlétikát 27 spotoló képviseli, köztük olyanok is, akik a júliusi zág­rábi Universiadéra készülnek. A névsor (zárójelben a tervezett számok): Férfiak: Karaffa László, Havas Endre, Tatár István, Nagy István, Kovács Attila, Karlik Pál, Fetter György, Daragó László, Rezák Pál (vala­mennyien 100 és 4x1 OOrn), Bereczky József (800 vagy 1500m), Kazsimér Attila (1500 m vagy 3000m), Urbanik Sándor (10 km gyalog­lás), Vágó Béla (távol), Németh Gyula (magas), Molnár Gábor (rúd), Csider István (gerely), La­dányi Zsigmond (súly). Nők: Ecsekiné Juhász Erzsébet, Ács Judit, Könye Irma, Daku Mónika (valamennyi 100 és 4x100 m), Szabó Erzsébet (400 m), Rácz Kata­lin (1500 m), Ágoston Zita, Verébné Fazekas Erika (mindkettő 3000 m), Palombi Margit (100 m gát), Vanyek Zsuzsa (távol). Úszás 4 Bizonyítottak a legkisebbek A szekszárdi strandfürdő uszodájában rendezték meg a Tolna-Somogy-Bara- nya megyék összevont bajnokságát a gyermek-, valamint a békakorosztályú versenyzők számára. Az erőpróbán nyolc egyesület mintegy kétszázötven versenyzője vett részt. A Tolna megyeiek eredményei: Gyermekkorosztály, fiúk, 100 m gyors: 1. Mintái Tibor 1:01,1 (Dombóvár) 2. Papp 1:05,3,3. Varga 1:06,2 (mindket­tő Sz. Dózsa). 200 m hát: 1. Papp Vilmos 2:33,3 (Sz. Dózsa), 2. Mintái 2:33,8, (Dombóvár), 3. Kovács 2:39,0 (Sz. Dó­zsa). 100 m pillangó: 1. Mintái Tibor 1:11,4 (Dombóvár), 2. Benkó 1:13,7 (Sz. Dózsa), 3. Tancsa 1:13,8 (Dombóvár). 200 m mell: 1. Nagy István 3:02,9, 3. Kovács 3:12,8 (mindkettő Dombóvár). 133 1/3 m vegyes: 1. Mintái Tibor 1:39 (Dombóvár), 2. Papp 1:39,5 (Sz. Dózsa), 3. Uszléber 1:46,3 (Dombóvár). 4x100 m vegyes váltó: 1. Dombóvár 4:54,2, 2. Szekszárd 5:03,9. Lányok: 100 m gyors: 1. Takács Bar­bara 1:06,6 új megyei csúcs! (Dombóvár) 200 m hát: 2. Bercsényi 2:42,9 (Sz. Dó­zsa), 3. Takács 2:49,5 (Dombóvár). 100 m pillangó: 2. Takács 1:19,9, (Dombó­vár). 200 m mell: 3. Varga 3:13,2 (Sz. Dó­zsa). 133 m vegyes: 2. Straubinger 1:50,7 (Sz. Dózsa), 3. Takács 1:50,8 (Dombóvár). 4x100 m vegyes váltó: 3. Szekszárdi Dózsa 5:35,8. Békakorosztályúak, fiúk, 33 1/3 m gyors: 2. Nagy 29,80, 3. Nyisztor 29,82 (mindkettő Dombóvár). 33 1/3 m hát: 1. Sipos Zsolt 30,40, 2. Nagy 31,05, 3. Nyisztor 32,07 (mindhárom Dombóvár). 33 m mell: 3. Lugosi 38,07 (Sz. Dózsa). 4x33 1/3 m váltó: 1. Dombóvár „A”, 3. Dombóvár „B”. Lányok, 33 1/3 m hát: 1. Homolya Krisztina 32,07, 3. Vadász 34,00 (mind­kettő Dombóvár). 33 1/3 m mell: 2. Nagy 35,50, 3. Homolya 35,98 (mindkettő Dombóvár). 4x33 m gyorsváltó 1. Dom­bóvár „A”, 3. Dombóvár „B”. \