Tolna Megyei Népújság, 1987. febuár (37. évfolyam, 27-50. szám)

1987-02-16 / 39. szám

1987. február 16. NÉPÚJSÁG 5 A mezőny legjobbjának Tarsoly Péter bizonyult Teke NB I. „Megizzadt” a bajnokcsapat BKV Elöre-Dombóvári Spartacus 5:3. (5347:5336). Dombóvár: Mándli 929, Il­lés 867, Horváth 907, Péter Z. 797, Tar­soly 975, Kollár 861. Edző: Szűcs István. Az első játékrész félideje kiegyenlített küzdelmet hozott a kezdő párosok kö­zött. A folytatásban Mándli eredményes teljesítménye révén egyre jobban elhú­zott a Spartacus és a játékrész befejezté­vel 41 fás előnyre tett szert. A második forduló első 100 vegyes dobásában ala­posan változott a kép. Péter Z. gyenge teljesítményét és taktikai fegyelmezet­lenségét kihasználva a vendég páros egyre jobban fölénybe került és 36 fával az Előre javára fordította az eredményt. A pályacserék után Horváth eredmé­nyessége ismét a dombóváriakat juttatta 15 fás előnyhöz. A 3. játékrészben a kö­zönség lelkes biztatása közepette min­dent megtett a Spartacus párosa, amely­ben Tarsoly kiváló eredménye önma­gáért beszél. A Mindvégig rendkívül ki­egyensúlyozott és izgalmas hajrában ha némi szerencsével is, de 11 fás győzel­met aratott a többszörös magyar bajnok. Pontszerzők: Tarsoly, Mándli, Horváth. Legközelebb február 21-én, szomba­ton 11 órakor Győrben, a Richards SE el­len lép pályára a dombóvári együttes. Labdarúgó VDN Kupa Csak a Dombóvár nyert Dombóvári Vasas-Szigetvár 3-1 (1-1). Dombóvár, 100 néző. V.: Fülöp. Dombóvár: Szalai - Banai, Verbóczki, Kollmann, Farkas - Vass (Álló), Tóth-Ba- gi, Fazekas (Elek), Zsuró - Lamm, Vörös. Edző: Horváth György. Szigetvár: Füredi - Iványi, Kőnigh, dr. Vass (Finácek), Ré­vész - Horváth (Szöllősi), Bodó, Tóth (Herbst), Pintér - Kiss, Kemény. Edző: dr. Dunai János. A 32. percben Pintér 16 méteres lövé­sét Szalai kiütötte, a berobbanó Kiss kö­zelről a hálóba lőtte a labdát. 0-1. Négy perccel később Tóth-Bagi jobboldali beadását Vörös továbbtolta, és a labda Iványi lábáról saját kapujába perdült. Ön­gól! 1-1. Az 50. percben Kollmann átadá­sát Lamm a kifutó Füredin átemelte, majd a hálóba fejelte a labdát. 2-1. A 80. perc­ben Tóth-Bagi jobboldali beadását Vö­rös az ötösről lőtte a hálóba. 3-1. Küzdelmes mérkőzésen a határozot­tabb második félidei játékával megérde­melten nyert a Vasas. Paksi SE-Mázaszászvári Bányász 2-2. (2-1). Majos, 100 néző. V.: Zákányi. A Paksi SE a következő összeállításban szerepelt: Németh - Kun, Blatt P., Prancz, Erdélyi (Czárt), - Izsák, Horváth P., Krász, Horváth J. (Bregovics), - Tóth (Lacza), Gyenis. Edző: Márkus József. A 10. percben Orsós egyéni akció vé­gén kilépett a paksi védők közül és tíz méterről vezetést szerzett csapatának. 0- 1. A 27. percben Horváth P. 20 méteres szabadrúgásból a jobb alsó sarokba vágta a labdát. 1-1. A 40. percben Tóth elhúzott a jobb oldalon, a kifutó kapust is elfektetve lőtt a bal sarokba. 2-1. A 70. percben a kitörő Orsóst buktatták a pak­si védők a 16-oson belül, a megítélt bün­tetőt Kauffmann értékesítette. 2-2. Jó iramú, változatos mérkőzésen igaz­ságos pontosztozkodás történt. Szekszárdi Dózsa-Bólyi MEDOSZ1-1 (1-0). Bóly, 300 néző. V.: Balajti. Szek- szárd: Pólyák - Gracza, Hahn (Petro- vics), Varga F., Somodi - Kiss, Weitner II., Márkus (Boros), Weitner I. - Varga L. (He­gyi), Szirják (Hujber). Edző: Teszler Ven­del. Bóly: Tóth - Pirkhoffer (Halmai), Ma- csi, Virág, Fitt - Nagy E. (Darányi), Schneider, Fröchling, Nagy J. - Nyárs, Sziebert (Papsity). Edző: Weiszbart Jó­zsef. Nagy elánnal kezdett mindkét együt­tes, jó iramú, heves küzdelem folyt a pá­lyán. A 19. percben remek dózsás táma­dás végén Márkus Szirjákot hozta hely­zetbe, akinek 16 méteres lövése nyomán a labda a kapufáról vágódott Tóth kezé­be. A 29. percben Szirják beadását Kiss abszolút helyzetben az ötösről léc fölé vágta. A 31. percben Nyárs 22 méteres szabadrúgását Pólyák remek érzékkel hárította a bal alsó saroknál. A 33. perc­ben Márkus beadását Kiss kapta, két csellel elfektette Tóthot, majd három mé­terről a kapu közepébe helyezett. 1 -0. A 82. percben bólyi szöglet után a felugró Nagy J.-t ellökték a dózsás védők a bün­tetőterületen belül, 11-es. A büntetőből Nyárs a bal felső sarok fölé lőtte a labdát. A 85. percbe újabb hazai szöglet után a labda Fitt elé került, aki 13 méterről egyenlített. 1-1. A mindvégig jó iramú, helyenként túl­zottan kemény találkozón a hazaiak rá­szolgáltak az egyik pontra. Kosárlabda NB I. Szabad az út a „felsőházba”? Szekszárdi Dózsa-OSC 87-60 (48-27). Szekszárd, 200 néző. V.: Szász, Jónás. Szekszárd: Varga (24), Pártos (19), Christián (7), Smolczerné (20), Pa­lotás (7). Csere: Felszegi (-), Szabó (4), Vékony (6), Bernáth: (-). OSC: Rátkainé (6), Gábor (9), Laky (3), Tóth (19), Németh (4). Csere: Fülöp (3), Nagy (8), Scheuring (-), Evers (4), Rumpert (4). Edző: Tóth An­dor. Pártos triplájára Christián és Smol­czerné „válaszolt” egy-egy duplával, a 2. perc végén 7-0. Támadásba maradt a Dózsa, remekül védekezett és újabb há­rom perc elteltével 13-6-ra vezetett. Ez­után Varga is triplázott, a vendégek 17-8- as állásnál időt kértek. Felgyorsult a tem­pó, az OSC ziccereket hibázott, közben mindkét oldalon mgszaporodtak a sze­mélyi hibák is. A félidő derekán 20 pontra nőtt a lila-fehérek előnye: 28-8. A lepat­tanó labdák megszerzésében jeleskedő, keményen védekező és ötletesen táma­dó hazaiak a 12. percben begyűjtötték hetedik csapathibájukat is. A 15. perc­ben 42-14-re nőtt a dózsások előnye, fel­tűnően nagy hibaszázalékkal dobtak az orvosegyetemisták. így aztán a 17. perc­ben 30 pontra nőtt a különbség, 46-16. A félidő hajrája azonban az OSC-é volt. Szünet után két percig „gólképtelen” maradt a Dózsa, közben a vendégek 48-31 -re felzárkóztak. A folytatásban do­bópárbaj alakult ki, az első félidőben meglehetősen passzív Rátkainé is egyre többször betalált. A 25. percben 59-37 volt az állás, az OSC nem adta fel, határ­talan lelkesedéssel küzdött. Öt perccel később 63-42-re módosult az állás, ek­kor már szép játék helyett a küzdelem dominált. A találkozó hajrájában fokoza­tosan ismét magához ragadta az irányí­tást a szekszárd és a vártnál Vnagabizto- sabb győzelmet aratott. Kitűnt: Pártos, Varga, Smolczerné, illetve Tóth. SÁÉV SE-Dombóvári VMSE 94-91 (36-53). Kaposvár, 1500 néző. V.: Szabó IV., Nagy J. SÁÉV SE: Kostenczki (26), Basics (8), Kovács (20), Pestalics (2), Lestár (6). Csere: Monok (17), Magyarfi (8), Durkó (7). Edző: Jerzy Frolow. Dom­bóvár: Ács (10), Chudeusz (18), Miedzik (34), Molnár (4), Jászberényi (17). Csere: Czimbalek (2), Húsz (2), Bosznai (4), Kol­lár (-). Edző: ifj. Szittya Imre. Az idegesen kezdő kaposváriak hibáit a vasutasok Jászberényi kosaraival kihasználták, a DVMSE a 3. perc elején 8-0-ra vezetett. A hazaiaknak csak az 5. percben sikerült az első kétpontos kosarukat elérni, ekkor 12-4 volt az állás a vendégek javára. A bi­zonytalanság jelei ütköztek ki a dombó­váriak védekezésében és a SÁÉV15-10- re felzárkózott. Miedzik öt eredménytelen kísérlete után triplával „rajtolt” és 31-24- re módosította az állást. Ennek ellenére a 15. percben csak hét pont a DVMSE elő­nye. A dombóváriak a folytatásban egyre kevesebbet hibáztak és a félidő végén 17 pontos előnnyel várták a folytatást. Szünet után alig telt el harminc másod­perc és a megnyugtatónak tűnő előny 10 pontra csökkent: 53-43. Egyre idege­sebben játszottak a vendégek, sajnos közben Ács súlyosan megsérült és kivá­lásra kényszerült. A 28. percben ledol­gozta hátrányát a hazai gárda, sőt Ko­vács jóvoltából 63-61 -re a vezetést is át­vette. Ezt követően még egyszer fellángolt a listavezető és a 32. percben újra el­húzott 10 ponttal: 75-65. A pályaválasztó nem adta fel, és előbb 79-79-re egyenlí­tett, majd izgalmas véghajrában a maga javára fordította a végeredményt. Az óriási érdeklődés melletflejátszott, mindkét együttes számára presztízsnek számító találkozón a hajrát idegekkel jobban bíró SÁÉV rászolgált győzelmére. Kitűnt: Kovács, Monok, Magyarfi, Kos- tenczki, illetve Jászberényi, Chudeusz, Miedzik. Nagymesterek és a FIL Olasz győzelem az északi sívilágbajnokságon Meglepetésre olasz győzelemmel ért véget a hagyományos stílusú férfi sífutók 15 km-es versenye az oberstdorfi északi sívilágbajnokságon. Marko Albarello, a 26 éves katona mindössze 7 másod­perccel ért el jobb időt a 30 km-en győztes svéd Wassbergnél. Az előző VB- n ugyanezen a távon Albarello a 17. he­lyen végzett, de tagja volt az ezüstérmet szerzett olasz váltónak. Olimpiai vagy vi­lágbajnokságon olasz sífutó eddig mind­össze egyszer tudott győzni. 1968-ban a grenobie-i téli olimpián, Franco Nones 30 km-en szerzett aranyérmet. Az első hat közé két szovjet is bevere- kedte magát, Gyevjatjarov a harmadik, Szmirnov az 5. lett. Az olimpiai és világ­bajnok svéd Svan 5,5 km-nél még veze­tett, de a táv felétől egyre jobban vissza­esett, és végül a 23. helyen fejezte be a versenyt. A magyar Mayer Gábor a 69. lett 76 célba érkezett versenyző sorában. 15 km, világbajnok: Marco Albarello (Olaszország) 43:01,8 p., 2. Thomas Wassberg (Svédország) 43:08,6, 3. Mi­hail Gyevjatjarov (Szovjetunió) 43:09,6, ...69. Mayer Gábor (Magyarország) 51:47,8. A Sakk Nagymesterek Szövetsége füg­getlen testületként működhet, ám csakis a Nemzetközi Sakk Szövetség (FIDE) kere­tén belül. Erről a nemzetközi szövetség végrehajtó bizottságának brüsszeli ülésén határoztak, ahol elfogadhatónak ítélték a nagymesterek által javasolt Világ Ku pa ver­senysorozat ötletét is, amennyiben annak menedzselését a FIDE intézi. Ez azt jelente­né, hogy a várhatóan 2-3 millió dolláros be­vétel 10 százalékát a FIDE kapná, a fenn­A hét végén látogatást tett Belgrádban Aján Tamás, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség főtitkára, abból az alkalomból, hogy május 22. és június 1. között a ju­goszláv főváros rendezi az idei ifjúsági vi­lág- és Európa-bajnokságot. A fiatalok seregszemléjének színhelye Belgrád egyik kerületében, Banicán a felnőtt VB-re is alkalmas sportcsarnok, ahova a több mint 40 ország súlyemelőit várják. A szervezőbizottság elnöke, Szvetiszlav Bozsics, a belgrádi fővárosi maradó rész pedig fedezné a hat sakktor­na költségeit és a győztesek díjazását. A Nagymesterek Szövetsége azonban telje­sen saját kezében akarja tartani a Világ Ku­pa irányítását, s erről képviselőik vasárnap este tárgyalnak a FIDE végrehajtó bizottsá­gával. Ebből az alkalomból már a belga fő­városban tartózkodik Kaszparov, Ljuboje- vics, Portisch ésTimman, s oda várják Kar- povot, a Nagymesterek Szövetségének alelnökét is. képviselő testület alelnöke Aján Tamást messzemenő támogatásáról biztosította. A VB és az EB szervezésében főszerepet tölt be Vladan Mihajlovics, az Európai Súlyemelő Szövetség főtitkára. Aján Tamás elégedetten nyilatkozott a belgrádi tárgyalásokról, véleménye sze­rint magas színvonalú rendezvény várha­tó, épp oly rangos, mint amilyen az 1980- as belgrádi EB, az 1982-es ljubljanai VB-EB, valamint az 1984-es Világ Kupa Gála volt. Tenisz Eredményes tárgyalások Büntetőpont Mandlikovának Lee McRae-Carl Lewis 4:1 EAST RUTHERFORD: Meglepetések sorával szolgált az Egyesült Államok fe­dettpályás atlétikai Grand Prix-sorozatá- ba tartozó nemzetközi viadal. A férfi 55 m-es vágtaszámban nem az esélyes ka­nadai Ben Johnson és nem is a négysze­res olimpiai bajnok amerikai Carl Lewis győzött, hanem utóbbi honfitársa, az idén kirobbanó formában versenyző Lee McRae, 6:04 mp-es teljesítménnyel. Idén McRae és Lewis négyszer csapott össze, a Los Angeles-i játékok sztárja három­szor alulmaradt. Ugyancsak meglepe­tésnek számít, hogy a férfi magasugrás­ban a 241 cm-rel fedettpályás világ­csúcstartó svéd Patrik Sjöberg East Rutheford-i „kirándulása” súlyos vere­séggel zárult, három ellenfelétől is kika­pott, méghozzá úgy, hogy rekordteljesít­ményétől 18 cm-rel elmaradt. Akadtak a papírformát igazoló eredmények is, így a férfi 55 méteres gátfutásban az amerikai Greg Foster megőrizte idei veretlensé­gét, már az 5. Grand Prix-erőpróbán bi­zonyult a legjobnak. A nőknél duplázott az amerikai Jackie Joyner-Kersee, meg­nyerte az 55 m-es gátfutást, majd nem sokkal később a távolugrást is. JABLONEC: Kettős vendégsikerrel zárult a jövő heti franciaországi fedettpá­lyás atlétikai Európa-bajnokság egyik főpróbájának számító Csehszlová- kia-NDK válogatott viadal, a nőknél az NDK 74:47, a férfiaknál 77.5:64.5 arány­ban bizonyult jobbnak. A találkozó egyik nagy szenzációja: a nyolcszoros fedett­pályás Európa-bajnok csehszlovák He­lena Fibingerova két NDK-beli vetélytár- sától is kikapott, méghozzá úgy, hogy a győztes Briesenick csaknem egy méter­rel előzte meg. A férfi magasugrásban a csehszlovák Zvara 236 cm-rel nemzeti rekordot javított, és ismét azt bizonyította, hogy éremesélyes a jövő heti kontinens­versenyen. MEMPHIS Az amerikai Jimmy Connors „visszatérő­ben” a nemzetközi teniszvilág élvonalába, szombaton döntőbe verekedte magát a 315 ezer dollárral díjazott teniszversenyen. A 33 éves tapasztalt játékos 2 óra 47 per­ces öldöklő csatában 6:7, 7:5, 6:3 arány­ban győzedelmeskedett a nála 9 évvel fia­talabb svéd Penfors felett. Ellenfele a dön­tőben az ugyancsak svéd Edberg lesz, aki 6:4,7:6-ra győzött az amerikai Gilbert ellen. SAN FRANCISCO: A Wirginia Slims torna elődöntőjében a csehszlovák Hana Mandlikova 7:5,4:6,6:2 arányú vereséget szenvedett az amerikai Garrisontól. A két és negyed órán át tartó mérkőzésen Mandlikova összekülönbö­zött a bíróval, s ezért büntetőpontot ítéltek ellene. A150 ezer dolláros versenyen Gar­rison a nyugatnémet Hanikával játszik a döntőben, aki 1:6, 6:3, 6:2 arányban győ­zött a 2. helyen kiemelt amerikai Rinaldi el­len. OKLAHOMA CITY: Szovjet páros jutott a döntőbe a női te­niszversenyen, miután Szavcsenko és Par­homenko 6:1, 7:5-re legyőzte a Reynolds, Smith amerikai kettőst. Az elsőségért az McNeil, Sands amerikai párossal mérkőz­nek. Az egyéni verseny döntőbe jutásáért Szavcsenko 7:6, 6:2-re kikapott McNeiltől, ' akinek döntőbeli ellenfele az ausztrál Smy- lie lesz, miután a svéd Linqvistet 6:4,6:4-re verte. A csapatkapitány Pártos (középen) nagyszerűen játszott és 19 pontjával járult a Dózsa sikeréhez