Tolna Megyei Népújság, 1986. január (36. évfolyam, 1-26. szám)

1986-01-20 / 16. szám

6 ^PÛJSÀG 1986. január 20. Kosárlabda NB I. Dombóváron szűknek bizonyult a csarnok A Dózsa is rangadót nyert Chudeusz egyik „gólja” a huszonegy közül Asztalitenisz NB I. Egy kilencéves kislány a mélyvízben Teke NB I. Vereség Csepelen Csepel SC—Dombóvári Spartacus 5:3 (5137:5015). Mindkét csapat első párosa óvatosan kezdett a tavaszi idénynyitón, majd a Sparta­cus lendült jobban játékba, és az eilsö 100 vegyes dobás után 25 fa előnyt szerzett. A pályacserék után a Cse­pel ledolgozta hátrányát és a játékrész befejezésével 29 fával már a fővárosiak ve­zettek. A második forduló végig kiegyenlített küzdel­mében a házigazda piros-kék gárda minimálisan, 8 fával tudta növelni előnyét. A har­madik játékrészben a Spar­tacus kettőse nem tudta tar­tani a nagyszerű dobóformá­ban versenyző csepeli Deb- reczeni Oszkárt, aki 920 fás teljesítményével pályacsúcsot ért el és így teljesen meg­érdemelt győzelmet arattak a hazaiak. A Dombóvár pontszerzői : Mándli 879, Horváth 859, Kollár 835 fával. Legköze­lebb január 25-én, szomba­ton 11 órakor lép pályára a dombóvári együttes, amikor a Veszprémi SE csapatát lát­ja vendégül. A világ sportja B ARRAN QUILL A A kolumbiai városban nemzetközi ifjúsági tenisz- versenyt rendeztek, amelyen Guba Ildikó remekül szere­pelt. Egészen a döntőig jutott, s ott sem szakadt meg siker- sorozata. A fináléban a nyu- gatnémet Maria Sáhurhoff ellen lépett pályára, és 6:1, 2:6, 7:5 arányban győzött. JAJCE A nemzetközi női sakktor­na hetedik fordulójában Mádl Ildikó folytatta kitűnő szereplését, ezúttal világossal győzött a román Nutu ellen. Verőei Zsuzsa játszmája — szintén világossal — függő­ben maradt a jugoszláv Pul- jek ellen. Az élcsoport: Mádl 5,5 pont, Csiburdanidze (szovjet) 5, Stadler (jugoszláv), Verőd, Ahmilovszikaja (szovjet), Fűl­jek, Voiszika (bolgár) 3,5—3,5 (1—1). JOHNSON CITY A fedettpályás atlétikai versenyen az amerikai Anto­nio McKay a 440 yardos sík. futásiban 45.45 mp-cel a világ eddigi legjobb teljesítményét érte el, honfitársa, Sunder Nix 1984-ben elért eredmé­nyét (46.40 mp) adta át a múltnak. TILBURG A második játszmával foly­tatódott a holland Timman és a szovjet Juszupov ssalkk- világbajnoki elődöntő páros- mérkőzése. A parti 43. lépé­se után Timman döntetlen ajánlatát Juszupov elfogadta, így az állás jelenleg 1,5:0,5 a holland nemzetközi nagy­mester javára. NEW YORK Európai idő szerint szom­baton a késő éjszakai órák­ban fejeződtek be a New York-d Madison Square Gar. derűben a Mesterek Tornája teniszviadal elődöntői. Az egyesben a papírformának megfelelően Lendl és Becfker vívhatja a döntőt, míg a pá­rosoknál a svéd kettősök meglepően könnyedén jutot­tak a fináléba. Dombóvári VMSE—SAÉV 103-100 (55-48). Dombóvár, 1000 néző. V.: Faidt, Elmau­er. Dombóvár: Ács (13), Chudeusz (21), Miedzik (43), Onhausz (—), Jászberényi (22). Csere: Lovász (4), Czimbalek (—), Soós (—), Gálosi (—). Edző: Gróf At­tila. SÁÉV: Kostenczki (14), Frolow (—), Monok (25), Kovács (28), Pestality (17). Csere: Gosztonyi (16), Les­tár (—), Juhos (—). Edző: Simon Károly. Óriási hang­orkán közepette Miedzik ko­sara vezette be a rangadót, erre a találatra Kovács nyomban válaszolt. Ezután Chudeusz két szép kosara a folytatás, de a SÁÉV sem maradt adós a válaszokkal. A 4. percben 12-8-as dom­bóvári vezetésnél a vendé­gek egyik legjobbjának, Mo­noknak a percei következ­tek: hárompontos kosarai­val a 7. perc végén 23 20-ra átvette a vezetést a somogyi gárda. Miedzik távoli ered­ményes sorozata folytán a 10. percben viszont 37-24-re már ismét a DVMSE veze­tett. A folytatásban egy rö­vid időre megtorpant ugyan a vasutas csapat, de nem élt ezzel a lehetőséggel a SÁ­ÉV, sőt Kostenczki két bün­tetőt is elhibázott. A 16. percben 48-34-es állásnál a remekül védekező Chudeusz begyűjtötte negyedik sze­mélyi hibáját. A félidő haj­rájában feltámadt a vendég­csapat és jelentős hátrányát 7 pontra ledolgozta szünetig. A második félidőt Chude­usz két duplája vezette be. A 25. percben 67-60-as dombóvári vezetésnél az óriási tét még a rutinos sok­szoros lengyel válogatott Chudeuszna is hatott: két­szer is büntetőt hibázott.. Amíg a palánk .alatt Ács és Chudeusz korlátlan úrnak bizonyult, addig a mezőny­ben Miedzik és Jászberényi parádés dolgokat produkált. Ennek eredménye, hogy a 32. percben már 92-74 a DVMSE javára. Ezt követő­en sajnos előbb Ács, majd röviddel ezután Chudeusz is kipontozódott. így gyorsan 9 pontra csökkent a hazaiak előnye. Nem sokkal ezután Miedzik büntetőből megsze­rezte csapata századik pont­ját. A 11 pontos előny elle­nére izgalmasan alakult a véghajrá. A befejezés előtt 22 másodperccel már csak három pont a dombóváriak előnye. Szűknek bizonyult a vas­utasok tornacsarnoka ezen Vasárnap fináléjához ér. kezett a női kézilabda MNK 1985/86. évi küzdelemsaroza- ta, amelynek döntőjében az FTC és a DMVSC találkozott. A népligeti FTC-csarnokban megrendezett első mérkőzés­re csak a legfrissebbek ju­tottak be, mert arra senki sem számított, hogy a Hajdú­ságiból népes szurkolótábor érkezik kedvenceik buzdítá­sára. FTC—DVMSC 17-13 (9-5). FTC : Szabó — Biartháné, Ko- bilifc (2), Bajcziné (2/1), To­pár (1), Hesz (7/6), Fiedler E. (2). Csere: Fiedler A. (kapus), Kántor (3), Csiba, DVMSC: Tóth I. — Szilágyi (2), Nagy A svájci Davosban meg­rendezett nemzetközi gyors- korcsolyaverseny első nap­ján a legjobb teljesítményt a szovjet Viktor Sas er in érte el. A 3000 méteres távot 4:03,22 perc alatt teljesítette, ered­a rangadón. Rekord számú közönség és kitűnő bírásko­dás mellett, nagyszerű telje­sítményt nyújtva, megérde­melten győzött a listavezető. Jók: iMiedzik, Chudeusz, Jászberényi, Ács, illetve Mo­nok, Gosztonyi, Pestality. Szekszárdi Dózsa—Csepel SC 70-64 (26-33). Csepel, 100 néző. V.: Juhász, Kosaras. Szekszárdi Varga (31), Ber- náth (4), Christián (12), Smolczerné (3), Pártos (7), Csere: Szabó (7), Vékony (6), Felszegi (—). Edző: Ver­texes István. Csepel: Leo­pold (8), Sárosi (14), Gyukli (12), Csendes I. (7), Szavlo- kova (18). Csere: Csendes II. .2), Szimcsák (2), Páris (1). Edző: Ács András. Mindkét csapat elszánt, felfokozott hangulatban kezdte a talál­kozót, amely a Dózsának kedvezett jobban. Elsősor­ban a szoros emberfogásos védekezés eredményeként 6 pontos vezetést szereztek a lila-fehérek a mérkőzés ele­jén. A korai időkérés után rendezte sorait a Csepel: az átszervezett védekezés szá­mukra eredményesnek bizo­nyult, és a lepattanó lab­dákból történő hosszú indí­tásokkal egyenlítettek, majd a vezetést is átvették. Ebben a játékrészben a Dózsa nem találta meg a védekezés el­lenszerét, a távoli dobások pedig nem sikerültek. Cse­peli időkérés után a Dózsa is váltott, ennek eredmé­nyeként távoli dobásokra kényszerítette ellenfelét, a lepattanó labdákért vívott harcban Smolczerné és Sza­bó révén győztesként kerül­Zs. (2), Szántó (1), Tóth R. (2/2), Kádárné (4/3), Törökné (1). Csere: Bojtár (1/1). A fe­rencvárosiak időnként önma. gúkat felülmúlva nagyszerű védőjátékat mutattak, s főleg ennek köszönhetik a vártnál nagyobb arányú győzelmüket. Jók: Szabó, Hesz, Fiedler E., Kántor, illetve Tóth I., Kádárné. A visszavágóra kedden 17 órakor Debrecenben kerül sor. * A 3. helyért vívott össze­csapás első mérkőzésén: Bor­sodi Bányász—TFSE 30-26 (15-12). Legjobb dobók: Kon- diné (12), illetve Pális (11). A visszavágót kedden Mis­kolcon bonyolítják le. ménye új világcsúcs, kilenc századdal jobb, mint az NDKnbeli Hoffmann 1985. ja­nuár 13-án, szintén Davosban felállított régi rekordja (4:03.31 p). tek ki a vendégek. A 18. percben 28-22 volt az állás a hazaiak javára. Szünet után Szabó és Var­ga kosarai csökkentették a hátrányt. Tovább fokozódott az iram, még harcosabb küzdelem jellemezte a ta­lálkozót. Különösen védeke­zésben és a lepattanó lab­dákért vívott harcban dom­borodott ki a Dózsa szerve­zettsége és agresszivitása. Az iramnak köszönhetően fáradni látszott a hazai együttes. Több eladott labda, eredménytelen távoli és ki­hagyott büntetődobások mu­tatták a mérkőzés forduló­pontját. A kínálkozó lehető­séget megérezve, elsősorban Varga eredményes támadó­játékával ki is használta a Szekszárd. A hazaiak egyik erőssége, Csendes I. nem sokkal ezután kipontozódott. Az eredményes palánk kö­zeli játéknak köszönhetően, egyre több alkalom kínálko­zott Varga megjátszására, aki szinte nem tudott hibáz­ni. A dózsások lendületét az sem törte meg, hogy Pártos a 32. percben 49-49-es állás­nál kipontozódott. A végjá­tékban Varga mellett Chris­tián is jeleskedett a pont­szerzésben, amit csak rész­ben tudott ellensúlyozni a hazaiak letámadása. Varga vezérletével minden kapott kosárra válaszolni tudtak a szekszárdiak, és így meg­őrizték hatpontos előnyüket. Ezen a rangadó mérkőzé­sen a Dózsa szervezett, jó védekezésének és szünet utá­ni, eredményes támadójáté­kának, valamint néhány ki­váló egyéni teljesítményének köszönhette nagyon értékes győzelmét. Vidám pihenés­Hét végén a moszkvaiak tízezrei lepik el a sportpá­lyákat —, hogy részt vegye­nek a síversenyeken vagy korcsolyázzanak az olimpiai stadionok tükörsima jegén. Akik predig szeretik a havas erdők harsogóan friss leve­Tolnai VL—31-es Építők 15:10. Néhány igazán fiatal tolnai játékos NlB I-ben tör­ténő bemutatkozására már rácsodálkozott a sportközvé­lemény, ám a szombati 31-es Építők elleni debütáns sze­mélye valószínűleg az első osztály eddigi történetében is igazán kuriózumnak szá­mít. Mivel a vendégeknél ez­úttal bárom meghatározó já­tékos (Mezei, Galambos, Ju­hos) hiányzott, Sáth edző úgy döntött, hogy a kilencéves igen tehetséges Herczig Ju­dit is átesik az NB I-es tűz­keresztségen. A kitűnő csuk­lóval megáldott, a pörgetése­ket korához képrest már mes­terfokon alkalmazó alsótago­zatos kislány a megi'llető- döttség legcsekélyebb látsza­tát sem keltve állt asztalhoz a csaknem még egyszer akko­ra és még egyszer annyi idős ellenfelekkel szemben. Kis­sé komikus volt, hogy a tol­nai pingpong-palántának az a zöld asztal mell magasságig ért. A 3:2-es fordulók mérkő­zéseként is jellemezhető az őszi idény utolsó fordulója. Balogh, Bolvári II., Pata T. magabiztosan hozta mérkő­zéseit. Különösen a már ál­landó csapattagnak számító Pata kiegyensúlyozott, jó já­„Magyarország — a koro­na nélküli bajnok” — ezzel a címmel mutatja be egy négyoldalas fényképes össze­állításban a jelenleg Beni- dormban edzőtáborozó ma­gyar labdarúgó-válogatottat az „AS”, a népszerű madridi sportnapilap. Az újság a mexikói labdarúgó-világbaj­nokság résztvevő csapatait értékeli, ám a kiválóan szer­kesztett sorozat minden nemzeti válogatott erényei­nek és hibáinak bemutatása melllett arról sem feledkezik meg, hogy adatokat közöljön az adott országról és laibda- rúgósportjának általános helyzetéről. A Mundialra készülő ma­gyar válogatott mai arcula­tának „megrajzolását” Pablo Mialdea szerkesztő a múlt­ba való visszatekintéssel kez­di. Emlékezteti olvasóit ar­ra, hogy a magyarok 1938- ban és 1954-ben másodikok voltak a viliágbajnokságon. Az egykori aranycsapat Spa­hóban, fagyban gőjét, már reggel útra kel­nek, hogy a környékbeli er­dőkben tölthessék az egész napot, gyönyörködjenek a té­li táj felemelően szép lát­ványában, az otthonról ho­zott falatkákkal megetessék az erdők lakóit. téka érdemel dicséretet. Ba- loghhoz hasonlóan vtaliameny- nyi mérkőzését megnyerte, ezzel tevékenyen részt vállait a győzelemben. Bolvári Ka­talin jó teljesítményében egy aprócska szeplő, hogy a fő­városiak első számú játékosa, Berényii ellen a harmadik játszmában vesztett. A két igen fiatal, Herczig és Ta­kács nemcsak a közönség, ha­nem Űjliaki Jenő, a vendégek szakvezetőjének elismerését is kivívta. „Ha valami rend­kívüli dolog nem jön közibe, akkor hamarosan leteszi név­jegyét ez a két fiatall — mondta a szakvezető a talál­kozó után. Egyébként Ta­kácsnak egy mérkőzést (Kosztonszky ellen) sikerült nyernie. Ettől függetlenül a tolnai sportszéikház legnép­szerűbb embere (pardon em­berkéje) a kis Herczig Jut­ka volt, aki az újoncnak a tolnai csapat háza táján min­dig kijáró „simázás”, avatás után pityeregve ellmondta, hogy versenyző szeretne len­ni, ha nagy lesz és eddigi legnagyobb sikere, a még tavaly nyár végén, a korcso­portos versenyen szerzett győzelem. Győztesek: Balogh, Pata 5—5, Bolvári II. 4, Ta­kács, illetve Berényi 3, Gyar­mati, Szentkeresy, Sárkány 2—2, Kosztonszky. nyolországban jól ismert csil­lagai után már a mai sztárok bemutatása következik. Fel­sőfokon ír a lap Nyilasi ké­pességeiről, Détárit pedig úgy emlegeti, mint aki Bo- zsik utódja is lehet. A spa­nyol szakíró utal arra, hogy a magyar válogatottban tíz Honvéd-játékos található. Mint írja: „a Honvéd ugyan ma már nem az, ami az öt­venes években volt, de így is az ország legjobb csapata és méltán adja a legtöbb já­tékost a válogatottba”. Mezey Györgyről, a ma­gyar szövetségi kapitányról külön írás szól, amelynek címe: „A csodaedző”. A spa­nyol újságíró Mezey egyik legfontosabb erényeiként em­líti, hogy az edzéseken mu­tatott szigorúsága és követ­kezetessége mellett igen nagy szeretetnek örvend a válogatott játékosok köré­ben. Körültekintő és dolgos ember, s kétségtelenül ő hozta meg a változást a magyar labdarúgásban. Hírek A Szekszárdi Dózsa NB Il­es labdarúgócsapata idei el­ső előkészületi mérkőzésére szerdán, január 22-én kerül sor, amikor az NB I-ben sze­replő Siófok látogat a lila- fehérekhez. A találkozó kez­dési ideje 13 óra. ♦ A Leposa Dezső emlékére kiirt megyei ökölvívó kör­verseny második fordulóját január 25-én Pakson rende­zi meg a Tolna Megyei Ököl­vívó Szövetség. A versenyt követően tartja idei első el­nökségi ülését a szövetség. így kellett volna 1. Atalanta—Napoli 0-0 x 2. Avellino—Internazionale 1-0 1 3. Como—Verona 1-0 1 4. Milan—Fiorentina 1-0 1 5. Pisa—Juventus 1-1 x 6. Sampdoria—Udinese 3-0 1 7. Arezzo—Perugia 1-0 1 8. Brescia—Lazio 2-0 1 9. Catanzaro—Ascoli 0-0 x 10. Cremonese—Campobasso 0-0 x 11. Monza—Palermo 1-1 x 12. Sambenedettese—Genoa 2-0 1 13. Triestina—Pescara 2-0 1 Pótmérkőzések : 14. Empoli—Cesena 2-2 x 15. Roma—Bari 2-1 1 16. Torino—Lecce 3-1 1 Ferencvárosi győzelem Világcsúcs Dicsérik a maavarokat Moszkvában, a Népgazdasági Kiállítás területén minden évben megrendezik az orosz trojkák versenyét