Tolna Megyei Népújság, 1985. szeptember (35. évfolyam, 205-229. szám)

1985-09-17 / 218. szám

6 rtÉPÜJSÁG 1985. szeptember 11. lllllllfcitítlllfl Szovjet-amerikai sportegyezmény A Szovjetunió és az Egye­sült Államok Olimpiai Bi­zottságai együttműködésről és kölcsönös megértésről szóló megállapodást írtak alá vasárnap este az egye­sült államokbeli Indianapo- íisfoan. Az egyezmény a két ország sportkapcsolatainak fejlesz­tését irányozza elő az Olim­piai Charta és az olimpiai eszme szellemében. A két ország sportkapcsolatainak fejlesztése — hangsúlyozza az okmány — hozzájárulhat a világ népei közti jóakarat és kölcsönös megértés kiala­kulásához. A dokumentumot jegyző­könyv egészíti ki. Ez meg­határozza a szovjet és az amerikai sportolók együtt­működésének konkrét for­máit. Előirányozza szovjet- amerikai sportversenyek szervezését és nemzetközi versenyek közös lebonyolítá­sát, a két ország sportolóinak közös edzőtáborozásait, csa­patok 'kölcsönös látogatását, edzők, játékvezetők, sportor­vosok cseréjét. A felek meg­állapodtak sportorvosi kuta­tásokkal, sportlétesítmé­nyek építésével és fenntar­tásával, valamint edzésszer­vezéssel kapcsolatos infor­mációk cseréjével. A Szov­jetunió Olimpiai Bizottsága 1986-ban olimpiai felkészí­tő központok szakértőiből, sportorvosokból és a Szov­jetunió Olimpiai Bizottsága képviselőiből álló delegációt küld az Egyesült Államok­ba, hogy tapasztalatot cse­réljen az olimpiai mozgalom gondjairól amerikai szak­emberekkel. Doppingellen­őrzéssel, illetve sportlétesít­mények építésével és mű­ködtetésével foglalkozó szak­emberekből álló amerikai küldöttség látogat majd a Szovjetunióba. Mindkét fél intézkedéseket hoz annak érdekében, hogy fejlődjenek a kapcsolatok az egyes sport­ágak szakszövetségei kö­zött. Az Okmányt Marat Gra- mov, a Szovjetunió Olim­piai Bizottságának elnöke és Róbert Helmick, az Egyesült Államok Olimpiai Bizottsá­gának elnöke írta alá. Az aláírásnál jelen volt Juan Antonio Samaranch, a Nem­zetközi Olimpiái Bizottság Végrehajtó Bizottságának elnöke. Kerékpár Halász Z. hosszútávú bajnok Debrecen térségében, egy 63 kilométeres körpályán — Vekeri camping—Panoráma út—Vámospércsi út—Léta­vértes—Hosszúpályi—Vekeri camping — ideális környe­zetben rendezték meg az 1985. évi hosszú távú női és férfi kerékpáros-bajnokságot. A férfiak 189, a nők 80 ki­lométeres távon küzdöttek a bajnoki címért. Szeptember 13., péntek. Rajt 13 óra. Aki babonás, az akár el se induljon a baj­nokságon. Csathó Tamás, egykori bajnok, jelenleg a Postás SE versenyzője: „Nem indulok. Nem vagyok babonás, csupán arról van szó, hogy elfelejtettem ne­vezni a bajnokságra.” Nos, ilyen is Van. Elrajtol a mezőny, hét szekszárdi az indulók között. A kísérő autó az egyes szá­mot kapja, a tavalyi bajnok jogán részesülnek a szekszár. diák ilyen előnyben. Sajó Péter jelenleg katona, de megkapta az engedélyt, hogy megkísérelje megvédeni baj­noki címét. Lendületesen kezd a mezőny, 40 km tel­jesítése után a szekszárdiak számára jelentős fordulat történik. Reibting Péter há­rom társával jelentős előny­re tett szert. Jónak ígérkező a próbálkozás, Szabó (Pécs), Kiss (Csepel) és Juhász (Győr) teker Reiblinggel az élcsoportban. Az üldözők kö­zött tehát nem érdeke a klubtársaknak, hogy fölzár­kózzanak. Az első kör végén két perc az előny, a 100 km teljesítése után viszont már öt percre nő a szökevények előnye. Kiss (Csepel) nem bírja erő­vel, 120 km után feladja a versenyt. Az élen Reibling és Szabó diktálja a tempót. Juhász már nem tud segí­teni. Vajon elég lesz-e az előny? Ha igen, akkor Reib­ling Péter lesz a bajnok, ő a legfrissebb. A csepeliek tudomást szereznek arról, hogy nincs az élen verseny­zőjük. Drámai küzdelem kéz. dődik. A szekszárdiak meg­Halász Zoltán, a hosszú­távú országos bajnok bújnak a mezőnyben, nekik nem érdekük, hogy felzár­kózzanak. Amikor a 140 km-t is teljesíti az élme­zőny, az időmérésből kiderül: az előny csupán két perc, és az üldözők tempója eléri az 50 km-es óránkénti sebes­séget. A 150 km-nél egy három­tagú csoport elszakad az ül­dözőktől és egy percre meg­közelíti Reiblingéket. Nincs köztük szekszárdi. Most már Halászéknak, Sajónak is „menni kell”, nekik is fel kell zárkózniuk. Reibling azt az utasítást kapja, hogy vár­ja meg az üldözőket. Szo­morúan veszi tudomásul, de mint később kiderül, ez volt a jobbik megoldás. A cél előtt 25 kilométerrel együtt az egész mezőny. Halász László robbant és jelentős előnyt szerez. A mezőny „nem mozdul”, elfáradt a felzárkózásért folyó küzde­lemben. Nem így Halász Zoltán, aki ritmust vált, me­lyet csak az egykori klub­társ, Liska Pál tud átvenni. Óriási harc kezdődik. Juhász, majd Szabó is elbúcsúzik a mezőnytől, csak Reibling ma­rad az üldöző csoportban az éllovasok közül. Sajó több­ször is megpróbálja a fel­zárkózást, de sajnos nem tud elszakadni a mezőnytől. Halászék előnye 300-400 mé­ter, miközben még öt kilo­méter van a célig. Sajó új­fent megpróbálja, nagyon szeretné megvédeni bajnoki címét, ám úgy tűnik, nincs szerencséje. Az utolsó kilométerekhez érkeznek. Vajon Halászék tudnak-e élni a lehetőség­gel? Liska félelmetesen jól sprintéi, de Halászék nagyon rutinosan leiskolázzák. Ha­lász László 500 méternél fel­gyorsítja a tempót. Liska nem vállal, így hátulról Ha­lász Zoltán indít és biztosan győz! A hajrában fej-fej mel­letti küzdelemben Liska fut be másodiknak. Halász Laci harmadiknak. És jön a me­zőny. Reibling Péter nyeri a hajrát, a verseny nagy vesz. tese. Nagyon erős volt és még a zsűri is őt sújtja: cél­fotó hiányában a szoros haj­rában csak másodikként lát. ták befutni, így aztán ötödik. Sajó negyedik a hajrában, így ő már nem pontszerző, a tavalyi bajnok ezúttal he­tedik a bajnokságon. A nők 11 tagú mezőnyé­ben a szekszárdi Spanicsek Tünde a hatodik helyen vég­zett. Az olimpiai verseny­számokban ez a bajnokság volt az utolsó ebben az esz­tendőben. A szekszárdi ke­rékpárosok rekordpontszám- mal, 140 ponttal végeztek az első helyen az egyesületek közötti abszolút versenyben. 1985-ben a pályás és az or­szágúton gyűjtött pontjaik­kal megelőzték az FTC együttesét. * A Szekszárdi Spartacus SE öttagú kerékpáros csapata — Halász László, Halász Zoltán, Auth László, Jávor Péter, Üjvári Balázs — szep­tember 16—26. között a Szovjetunióban, Tolna me­gye testvérmegyéjében, Tam- bovban vendég szerepel. A szekszárdiak több, igen ran. gos mezőnyű versenyen áll­nak rajthoz. _____ K örzeti labdarúgás Pincehely—Kaijdacs 3-1, ifi: 4-2, Tolnanémedi—Paks H. 0-1, ifi 3-il, Simontornya —Bolcske 0-1, Alsótengelic —Madocsa 2-1, Dunaszent- györgy—Pálfa 2-0, Puszta- hencse—Györköny 2-3, öcsény—Cikó 2-1, ifi: 3-1, Bonyhádvarasd—Fadd 3-0, Zamba—Alsónána 1-1, ifi: 4-1, Kakasd—Bogyiszló 2-0, ifi: 3-2, Kéty—Kölesd 6-2, Harc—Izmény 0-4, Szakcs— Szakály 2-2, ifi: 3-1, Gyönk —Kurd 11-0, Nak—Kapos- szekcső 1-1, Ozora—Ireg- szemcse 1-3, ifi: 3-1, Závod —Kisvejke 2-1, Attala—Dal- mand 2-1, ifi: 1-4. A Tolna Megyei Lakáskarbantartó Ipari Sző­vetkezet megvételre felajánlja a következő gé­pékét, berendezéseket: — LPS 250-es parkettacsiszoló 3 db — SKIL 726 H. ütvefúrógép 2 db — Szállítószalag 5 m 1 db — UKD 200 tetődaru 2 db — ZK—1 függőkosár 1 db — ZL—6 függőhíd 1 db — FH 1600 önszerelő elektromos személyemelőhíd 1 db — VG 200 vakológép 2 db — VSZTM szénfúró tápegység 1 db — Szénfúrógép 3 db — Baiev elektromos fémvágó 3 db — Wagner 2600 H. festékszóró 2 db — BH 8. típusú levegőműködtetésű fúrógép 1 db — Kango 950-es elektromos ütvefúrógép 1 db — Elkon 320 gépjármű-diagnosztikai műszer 1 db — Robur LO 3000 gépkocsi 1 db Cím: Szekszárd, Epreskert u. 10. sz. Ügyintéző: Steinbach Ádám. Telefon: 15-133/28. Telex: 14-328. (482) Magyar győzelem Az NDK-beli Frohburg- ban a Béke és Barátság Ku­pába számító nemzetközi motorkerékpáros versenyt rendeztek. A magyarok kö­zül Hársfai Lajos szerepelt a legeredményesebben, egy- egy első és második helyet ért el. A BBK összesített versenyében végeredményt hirdettek, a magyar csapat lett az első. Kosárlabda Kupagyőzelem Székesfehérváron A hét végén rendezte az Alba Regia Építők kosárlab. da-szakosztálya azt a nem­zetközi női tornát, amelyen két csehszlovák és négy ma­gyar együttes indult. A tor­nát veretlenül a Szekszárdi Dózsa SE csapata nyerte meg. Szekszárdi Dózsa—Ikarus SE 68-66 (42-35). Sz. Dózsa: Varga (8), Szabó (4) Ohrís- tián (20), Smolczerné (6), Ta­más (4). Csere: Vékony (14), Bernáth (5), Felszegi (5). Biztos vezetés tudatában a lila-fehérek könnyelműskö- désükkel önmaguk számára nehezítették meg a mérkő­zést. A döntő pillanatban azonban tudott a csapat tak­tikát változtatni, s Christián utolsó másodpercekben do­bott kosarával győzött. Szekszárdi Dózsa—Lokomo­tív Bratislava 68-50 (28-28). Sz. Dózsa: Varga (29), Chris­tián (7), Vékony (6), Smol­czerné (4), Tamás (15). Cse­re: Szabó (5), Bernáth (2). A torna titkos esélyese, a magassági fölényben lévő pozsonyiak ellen a sokmoz- gásos védekezés hozta meg a sikert. A második félidő­ben ötpontos hátránynál a dózsás lányok egészpályás le. támadása sorozatban 16 pon­tot, s a vártnál nagyobb ará­nyú győzelmet eredménye­zett. Szekszárdi Dózsa—Soproni Postás 85-55 (42-32). Sz. Dó­zsa: Varga (17), Szabó (12), Vékony (6), Smolczerné (18), Tamás (2). Csere: Christián (18), Bernáth (10), Rábóczky (2), Felszegi (—). Sok csere- lehetőséggel és a második félidőben nyújtott jó telje­sítménnyel biztos szekszárdi győzelem. Szekszárdi Dózsa—Álba Regia Építők 61-54 (37-33). Sz. Dózsa: Varga (14), Sza­bó (3), Christián (16), Smol­czerné (9), Tamás (6). Cse­re: Vékony (4), Bernáth (6), Felszegi (3). A torna döntő mérkőzésén erőszakosan és tudatosabb játékot produ­kálva,- kifejezetten a jó vé­dekezésnek köszönhető a dó­zsás lányok sikere. A torna végeredménye: 1. Szekszárdi Dózsa, 2. Álba Regia Építők, 3. Lokomotív Bratislava, 4. Soproni Pos­tás, 5, Ikarus SE, 6. Komar- no. A tartalékos Szekszárdi Dózsa mérkőzésről mérkő­zésre javuló formában ját­szott, s elsősorban fegyelme­zett védekezésének köszön­hető, hogy veretlenül nyerte a kupát. Az egyenletesen jó teljesítményt nyújtó felnőtt játékosok mellett egyre in­kább számítani lehetett a fiatalok helytállására is. Kézilabda NB II. Hány csapatunk kerüli el az osztályozót? Dunaföldvárl Spartacus— Dfinal Kőolaj 37-36 (20-19). Dunaiföldvár, 450 néző. V.: Belső, Jancsó. Dunaföldvár: Gyávái — Dukai (4), Mészá­ros (2), Kolics (2), Jezsek (5), 'V. Kovács (17), Szauter (7). Csere: Szabó, Hegedűs, Rá­kász. Edző: Kolics János. IMár az elmúlt forduló ered­ményeinek Ismeretében el­került a Spartacus a kiesők zónájából. Ezúttal már az osztályozó elkerülése volt a cél. A vendégek szereztek vezetést, de hamar fordult a kocka és a 7. percben 5-2 volt a földváriak javára. A százhalombattaiakat is fel­rázta a közönség hangorkán­ja, s a 18. percben 11-11-re egyenlítettek. A félidő végé­ig egyik csapat sem tudott jelentős előnyre szert tenni, így maradt a hazaiak szá­mára hízelgő, egygólos előny. A második játékrész ele­jén gyorsan egyenlítettek a vendégek, majd két Spar- tacusos gólt követően mind­két oldalon egy-egy hétmé­teres maradt kihasználatla­nul. Az újabb fordulat a 38. percben következett be, ak­kor egyenlítették az olajosok. Két perc múlva két góllal elhúztak a vendégek. A kö­zönség biztatása közepette rákapcsoltak iKoltcsék, s előbb egyenlítettek, majd négygólos előnyre tettek szert. A véghajrában újra „talpra állt” az ellenfél és hátrányából három gólt le­dolgozott. Az egygólos győzelem gyógyír a tavaszi hasonló különbségű vereségre. Amennyiben a következő mérkőzéseit is megnyeri a Spartacus, úgy elkerülheti az osztályozón való szerep­lést. Szekszárdi Spartacus— Győri Kinizsi 22-17 (11-7). Szekszárd, 100 néző. V.: Róth, Simon. Szekszárd: Plutzer — Katzenberger (2), Czibor (11), Lovász (4), Tóth (3), Kelemen (1), Besenyő. Csere: Újvári (1), Asztalos, Rózsa, Szunyogh. Edző: Sza­bó Attila. Az első percekben felváltva estek a gólok, az­tán a 7. percben az ellenfél jutott előnyhöz. Erősített a Spartacus és a zsinórban do­bott három góljukkal — a több helyzetkihagyás ellené­re — a félidő közepéig át­vették a vezetést. Változatos, küzdelmes volt a találkozó. Egyenlített a Győr, de a 23. percben már négy gólra nö­velte előnyét a hazai gár­da. Vendéggóllal Indult a má­sodik játékrész, aztán az egyre jobban játékba lendü­lő Szekszárd fokozatosan át­vette az irányítást. Cziborék ellenállhatatlanul lőtték a gólokat az egyre inkább el­fáradó ellenféllel szemben, s a 21. percben előnyük 10 gólra nőtt. A véghajrában a vendégek csökkentették hát­rányukat az immár teljes cseresorával játszó Spartacus ellen. A végig küzdelmes, sport­szerű találkozón csak a győ­zelem volt a fontos, s ezt tel­jesítette a szekszárdi csapat, kitűntek: Plutzer, Czibor, Lo­vász. Pécsi Hunor—Tolnai VL 17-15 (10-7). Pécs, 50 néző. Tolna: Schellné — Konyecs- nyi (2), Klopcsikné (2), Vigh (2), Fausztné (2), Oblisz (4), Bauerné (2). Csere: Szegedi, Mózsik (1), Tózer, Molnár, Fekete. Edző: Szűcs László. A pécsi csapat kezdett job­ban, 2-0-ra, majd 5-2-re ve­zetett. A tolnaiak a 15. perc­ben 5-5-re egyenlítettek, de már ekkor kitűnt, hogy nemcsak a pécsi együttessel, hanem a játékvezetőkkel is „meg kell küzdeni” egy eset­leges sikerért a tolnaiaknak. A félidő végiig három gól­lal elhúzott a pályaválasztó Hunor. A második félidőben sem változott a játék képe. A vendégek minden alkalom­mal csak felzárkózi tudtak, egyenlíteni nem. A végig ke­mény, helyenként durva mérkőzésen biztos győzel. met vettek el a bírók a tol­nai együttestől. Pécsi Baromfifeldolgozó— Hőgyészi HSC 31-29 (14-12). Hőgyész, 300 néző. V.: Barát, 'Ladiszlai. Hőgyész: Spoljár — Cári (2), Kerekes (12), Nándor I. (2), Czimmer, Nándor II. (9), Teimel (1). Csere: György (2), Rittlinger (1), Törő, Bach. Edző: Fo- nyódi Béla. Fej-fel mellett haladt a két csapat a gól­gyártásban az első félidő 20. percéig. Sok volt a kiállítás mindkét oldalon. A pécsi­ek legjobbja, Harmath há­romszori kétperces kiállítá­sa miatt kénytelen volt vég­leg elhagyni a .játékteret. Mégis az ellenfél tudott a félidő végéig kétgólos előnyt szerezni. A második félidő hőgyészi góllal indult, de az egyen­lítés rendre elmaradt, mert a hazaiak többször is eladták a labdát és a legbiztosabb ziccereket is elhibázták. Már négy gólra nőtt a vendégek előnye, amikor görcsösen erőlködött a HSC a felzár­kózásért, de a döntő pilla­natokban mindig hibáztak Nándorék. Hazai pályán az egyik nagy riválisától szenvedett vereséget a gyengén védeke­ző, pontatlanul támadó Hő­gyész. Sokat kellene javul­niuk a szombati, Győr elle­ni hazai mérkőzésig — ha javítani akarnak. Jók: Nán­dor II., Kerekes. Szekszárd—Győr 22-17. Katzenberger előtt „szétnyílt" a Kinizsi védőfala, s a balkezes játékos élt is ezzel az előnnyel.