Tolna Megyei Népújság, 1984. október (34. évfolyam, 231-256. szám)

1984-10-16 / 243. szám

1984. október 16. /routt'N e Képújság Területi labdarúgó-bajnokság Otthon vesztett a PSE és a BMSC A területi labdarúgó-bajnokság Dráva csoportjában az őszi idény 9. fordulójában 29 gólt láthattak a nézők. A Komló—Kaposvári Rákóczi rangadót a bányászcsapat nyerte 1-0-ra. A komlóiak ezzel pontszámban beérték a kaposvári zöld-fehéreket és a mohácsiakat is. A Mohácsi MTE egyébként éppen Pakson szaporította győzelmei szá­mát. Félidőben még 1-1-re állt a két Duna-parti együttes találkozója, aztán a második 45 perc a vendégek egygó- los győzelmét hozta. Hazai pályán vesztett a Bonyhádi MSC csapata is. A bonyhádiak már 2-0-ra vezettek, s a listavezető Siklós innen fordított nagyszerű hajrával 3-2-re. A BMSC ezzel a vereségével alaposan visszaesett a táblázaton. Megyénk harmadik csapata, a Kisdorogi MEDOSZ Boly­ban vendégszerepeit, s igen értékes 2-1-es győzelmével úgymond megmentette a „mundér becsületét”. Portisch javított A Tilburgban zajló, „Inter- polis” elnevezésű nemzetközi sakkverseny 9. fordulójában Portisch Lajos világossal 28 lépés alatt legyőzte a hol­land Sosonkót, s ezzel javí­tott addigi szerény helyezé­sén. Ribli Zoltán rangadót játszott a szovjet Beljavszkij ellen, s játszmájuk — a szovjet sakkozó ajánlatára — a 22. lépésben döntetlenül végződött. Az állás: 1. Miles (brit) 7 p., 2—4. Ljubojevics (ju­goszláv), Ribli és Tukmakov (szovjet) 5,5—5,5. * Szófiában megkezdődött a Baráti Hadseregek sakkcsa­pat-bajnoksága. Az első két fordulóban a magyar együt­tes remekül játszott, kétszer is győzött, s vezeti a listát. Állás: 1. Magyarország 7 p., 2. Szovjetunió 6 (2), 3. Bulgária 1, 4—5. Lengyelor­szág és Kuba 0—0 (1—1). Bruch folytatja Ricky Bruch vasárnap Malmöben ismét megjavítot­ta a diszkoszvetés svéd re­kordját, a nevéhez fűződő 70,50 m-es teljesítményt 71,01-gyel múlta felül. A kö­zelmúltban sok nagy verse­nyen győztes Bruch — akiről mindenki tudta, hogy külön, féle titkos teljesítményfokozó készítményeket szedett — az idén harmadszor javított a svéd csúcson, s ezek után úgy fogadkozik, hogy 1984- ben a világrekordot is elhó­dítja, amelyet a szovjet Ju- rij Dumcsev 71,87 m-rel tart. így kellett volna 1. Homburg—Ulm 3-1 1 2. Freiburg—Saarbrücken 1-1 x 3. Fortuna Köln—Stuttgart 4-0 1 4. Darmstadt—Wattenscheid 1-4 2 5. Duisburg—Offenbach 1-1 x 6. Atalanta—Cremonese 1-0 1 7. Avellino—Ascoli 2-0 1 8. Como—Udinese 2-0 1 9. Lazio—Napoli 1-1 x 10. Milan—Roma 2-1 1 11. Sampdoria—Fiorentina 2-0 1 12. Torino—Internazionale 1-1 x 13. Verona—Juventus 2-0 1 +1 Empoli—Bologna 0-0 x Vasárnap a döntőkkel zá­rult Pakson a IV. Atom Kupa ökölvívó viadal. Pontosabban a legtöbb súlycsoportban döntőket rendeztek, de ahol csak négy vagy annál keve­sebb versenyző szerepelt, ott körmérkőzést vívtak. így elő­fordult, hogy a későbbi győz­tes az utolsó napon nem is szerepelt. Nem jelentett meglepetést, hogy a tavalyi győztes Hon­véd Kun Béla SE ismét el­nyerte az Atom Kupát. Ami már sokkal meglepőbb, hogy a bajnok egyesület egyetlen súlycsoportban tudott csak diadalmaskodni. A paksiak bár másodikak lettek, keserű­en gondoltak arra a sovány két pontra, lamellyel lema­radtak a kupáról. Hogy hol végzett a sókat dicsért ro­mán együttes? Messze az élen. Ezt meg kell magya­rázni. A magyarázat így hangzik; az Atom Kupát csak magyar egyesületek számára írták ki, amennyiben külföl­di csapat végezne a pontver­seny élén, akkor különdíjban kell részesíteni a csapatot és az edzőjét. Nos, erre sor ke­rült. De nemcsak a Vointa ka­pott különdíjat, hanem az ifjúságiak között Ledneczki Antal (Paks) és Loe Attila (Dombóvár), a felnőtték kö­zött pedig Szűcs József (Sze­gedi Dózsa) és Karmacsi László (Paks), mint a leg­technikásabb, valamint a legharcosabb versenyzők. A döntők jóval gyorsabban le­zajlottak, mint ahogy vár- tűik, aminek elsősorban a sok feladás volt az oka. Talán érdemes erről szól­ni néhány szót. Napjainkban sokat foglalkozunk azzal, hogy veszélyes az ökölvívás, maradandó károsodásokat okozhat. Ennek egyik ellen- súlyozására vezették be a fejvédőt. Erről Takács Gá­bor EB-branzórmesinek, aki mint a Borsodi Bányász ed­zője volt jelen, ez a vélemé­nye: — Semmi haszna a fejvé­dőnek, az agyat az ütés épp­úgy megrázza, sőt talán még jobban, gondoljunk arra, mi­lyen sok kiütés volt az olim­pián. A sérüléseiket sem aka­dályozza meg megfelelően. Még arról is szólt, hogy az ökölvívás veszélyeit a laiku­sok felnagyítják, és ezzel a sportágat nehéz • helyzetbe hozzák. Hogy mi köze ehhez a sok feladott mérkőzésnek? Csak annyi, ha az ökölvívók egészségét a fejvédő nem óv­ja meg, akkor 'legalább az ________________I__________ P ehelysúlyban első: Loe Attila edzők védjék versenyzőiket azzal, hogy a kilátástalannak tűnő küzdelmet a sportolók védelmében feladják. Erre jó példákat láthattunk Pak­son. Eredmények: Ifjúságiak: Papírsúly: 1. Maroellla (Vo- imta), 2. Kalocsai (Dombó­vár), 3. Lukács (Építők SC). Légsúly: 1. Monca (Vointa), 2. Jónás (Építők), 3. Sólya (Szegedi Dózsa). Harmatsúly: 1. Botez (Vointa), 2. Moise (Vointa), 3. Szili (Paks) és Papp (Szegedi Dózsa). Pe­helysúly: 1. Loe (Dombóvár), 2. Gretu (Vointa), 3. Bozso­vics (Paks) és Racsmámy (Építők SC). Könnyűsúly: 1. Nicolae (Vointa), 2. Serban (Vointa), 3. Bártfai (Borsodi B.) és Laczlkó (Komló). Kis- váltósúly: 1. Ledneczki (Páks), 2. Henter (Zalka SE), 3. Rácz (H. Kun Béla SE) és Danics (Ajka). Váltósúly: 1. Andrei (Vointa), 2. Vasile (Vointa), 3. Nyitrai (Borso­di B.). Nagyváltósúly: 1. Gu- tu (Vointa), 2. Gálos (H. Kun Béla SE). Középsúly: 1. Nagy (Vointa), 2. Sümegh (SZIM Vasas), 3. Orsós (Ajka). Fél­nehézsúly: 1. Anghel (Voin­ta), 2. Csengői (H. Kun Bé­la SE). Nehézsúly: 1. Jegyu- gya (Mohács). Felnőttek: Harmatsúly: 1. Kovács (Zalka SE), 2. Biha­ri (Borsodi B.), 3. Urbán (H. Kun Béla SE). Pehelysúly: 1. Karmacsi (Paks), 2. Tom- hauser (H. Kun Béla SE), 3. Pirbus (Komló) és Orsós (Komló). Könnyűsúly: 1. Szűcs (Szegedi Dózsa), 2. Lu­kács (Tatabánya), 3. Horbszt (Paks) és Rácz (H. Kun Béla SE). Kisváltósúly: 1. Kottán (Ajka), 2. Kocska (Stein­metz SE), 3. Csikesz (SZIM Vasas). Váltósúly: 1. Torma (Paks), 2. Rédl (Tatabánya), 3. Nyisztor (H. Kun Béla SE) és Szántó (H. Kun Béla SE). Nagy váltósúly: „A” csoport: 1. Török (Paks), 2. Sztancs (Tatabánya), 3. Puskás (Zal­ka SE) és Kiss (Zalka SE). „B” csoport: 1. Gál (H. Kun Béla SE) 2. Oseke (Zalka SE), 3. Virtyó (Paks) és Németh (H. Kun Béla SE). Közép­súly: 1. Gombos (Steinmetz SE), 2. Budai (Tatabánya), 3. Sári (Komló) és Dezső (Zalka SE). Félnehézsúly: 1. Mé­száros (Tatabánya), 2. Mi- halovics (Mohács), 3. Magya­ríts (Paks) és Gergely (H. Kun Béla SE). Nehézsúly: 1. Nagy (Zalka SE). Szuperne­hézsúly: 1. Papp (Békés), 2. Koszó (Szegedi Dózsa), 3. Pa- patyi (Építők SC és Szitero- vdcs (Zalka SE). Kisdorogi MEDOSZ—Bólyi MEDOSZ 2-1 (1-1). Boly, 600 néző. V.: Aumann. Kisdorog: Kiss — Berning, Klein, Páli, Pap I. — Márton, Spiel I. (Spiel II.), Odor, Horváth (Éppel) — Szabó, Kerekes. Edző: Losonczi István. Boly: Puch — Papsity, Fitt, Frő- ling (Bagoly), Virág (Schnei­der) — Mariann, Nagy, Pa- tócs — Schulcz, Varga, Pin­tér. Edző: Bán László. A 15. percben Schulcz elhúzott a jobb szélen, nagy helyzetben az ötösről az oldalhálóba lőtt. A 35. percben Papsity vezet­te fel a labdát, átadását a Szekszárdi Dózsából átigazolt Varga 14 méterről védhetet- lénül lőtte a léc alá. 0-1. A 42. percben Horváth 35 mé­teres szabadrúgása Fitten iránytváltoztatott, s a labda a bal alsó sarokba vágódott. 1- 1. Az 58. percben Szabó szögleténél Klein 8 méterről a hálóba fejelte a labdát. 2- 1. A 66. percben Horváth szögletét Kerekes a kapufá­ra csúsztatta, a visszapattanó labdát Klein hét lépésről a kapu mellé lőtte. A mindvégig lelkesen fut­ballozó Kisdorog megérde­melten szerezte meg értékes idegenbeli győzelmét. Jók: Horváth, Páli, Kiss, Klein, illetve Varga, Papsity. Siklós—Bonyhádi MSC 3-2 (0-1). Bonyhád, 1000 néző. V.: Pálfy. Siklós: Hausznek — Molnár (Varga L.), Affen- taller, Szabó, Ferenczi — Petrétei, Kovács, Sztojka, Luczek (Pámer) — Kanyar, Varga I. Edző: Botos Antal. Bonyhád: Mucska — Hüber, Kovács, Vajkai, Beke — dr. Sebestyén, Balázs (Stercz), Palkó (Rohár) — Pfeifer, Zircher, Bálint. Edző Tor- nyi Barnabás. A 8. percben Petrétei szögletét Mucska ki­öklözte, Palkó kapásból elő­revágta a labdát, Zircher rá­csapott és mintegy 30 mé­terről nagy gólt lőtt. 0-1. A 64. percben a bonyhádi Ko­vács tört előre, Bálintot ug­ratta ki a lesre játszó védők között és a szélső ugyancsak távolról lőtt a kapus fölött a hállóba. 0-2. A 72. percben Sztojka vezette fel a labdát, Kanyarhoz passzolt, aki 16 méterről, kapásból a jobb felső sarokba lőtt. 1-2. A 77. percben Sztojka kezelte le a labdát, majd 18 méterről nagy erővel, kapásból egyen­lített. 2-2. A 82. percben Fe­renczi szögletéből Kanyar az ötösről a hosszú sarokba fe­jelte a labdát. 3-2. Változatos, jó iramú talál­kozón a hazaiak 2-0-as veze­tésük birtokában, biztosnak látszó győzelmet engedtek ki­csúszni kezükből. Jók: Af- fentaller, Ferenczi, Kanyar, illetve Kovács, Zircher, Bá­lint. Mohácsi TE—Paksi SE 2-1 (1-1). Paks, 1500 néző. V.: Polecsák. Mohács: Antal — Pirkhoffer, Berki, Marko- vics, Reith — Tóth, Szeitz, Lőrincz, Öbert — Martina (Freppán), Lingl (Vinczellér). Edző: Dárdai Ferenc. PSE: Németh — Agócs, Kiss, Blatt, Héregi — Izsák, Bencsik (Máté), Vörös (Szabó) — Ba­logh, Porga, Juhász. Edző: •Vábró József. A 15. percben Baloghot buktatták a kapu­tól 20 méterre. A szabadrú­gásból Blatt védhetetlenül bombázott a bal alsó sarok­ba. 0-1. A 35. percben egy előrevágott labdát Lingl Szeitz elé perdített, a közép­pályás II méterről a kapu közepébe továbbította. 1-1. Az 52. percben Tóth arcul1 ütötte Juhászt, ezért a bíró kiállította a mohácsi játékost. A 65. percben Lingl ugratta ki Martinát, aki a kimoz­duló Németh mellett lapo­san a kapu közepébe lőtt. 2-1. A végig mezőnyfölényben és 38 percig emberelőnyben játszó paksiak támadásait nem kísérte szerencse, a dön­tetlen jobban megfelelt vol­na a találkozó összképének. Jók: Antal, Berki, Szeitz, Martina, illetve Blatt, Ba­logh. Ökölvívás Csaták a szorítóban, vastaps a nézőtéren Ledneczki (balról) az első menetben kiütötte Hentert A megyei labdarúgó-bajnokságért A DVMSE nyerte a helyi rangadót Egy, csak egy vendégcsapatnak termett babér a me­gyei labdarúgó-bajnokság 9. fordulójában. Csupán a Ko- csola együttese tért haza két ponttal Nagydorogról. A töb­bi találkozón — a Tengelic—Atomerőmű SE gól nélküli 90 percet leszámítva — a pályaválasztó együttesek győz­tek. Alacsony színvonalú mérkőzésen tartotta otthon a két pontot a Nagymányok a Németkér ellen, a Dunaföldvár pedig az Aparhant ellen. A hőgyésziek újonc tizenegye 2-0-as félidő után 2-1-re nyert a továbbra is hullámvölgy­ben lévő Ozora gárdája ellen. A Bátaszék megállította a tamásiak sikersorozatát. A legnagyobb érdeklődés kétség­telenül a két dombóvári együttes helyi rangadóját kísérte. A DVMSE legénysége meglehetősen sok helyzetet elpus­kázott, így aztán csupán a második 45 percben biztosítot­ta be győzelmét. Ezzel együtt a vasutascsapat jobb gól- különbsége révén átvette a vezetést a bajnoki táblázaton. Kilenc játéknap után az ASE még veretlen — a Nagy- dorog még nyeretlen. Nagymányok — Németkér 4-0 (3-0). Nagymányok, 150 néző. V.: Varga I. Niagymá- nyok: Oláh — Kovács, Sze­deti, Egri, Czárth — Nagy, Gyékényesi (Vincze), Verese — Gátló (Zombori), Barabás, Lőrincz. Edző: Kozma Jó­zsef. Németkér: Pirgi — Re­isch, Balogh, Wolf, Mukli — Szaiai (Gyenge), Mozsár, Imre — Hermann, Lac za; Rauth. Edző: Fülöp István. Gyenge színvonalú találko­zón a négy gól ellenére sem játszott jól ta hazad gárda. G.: Niaigy 2, Lőrincz, Kovács (11-esbőil). Jók: Nagy, Bara­bás, Egri, illetve Mozsár, Pirgi. Kocsola — Nagydorog 2-0 (1-0). Niagydorog, 200 néző. V: Lehel. Kocsöta: Besenyei — Tóth II., Czeglédi, Fábi­án (Kövécs), Botos — Ko­csis, Tóth I., Szabados — — Tress, Porcsa, Varga. Ed­ző: Kardos György. Nagydo­rog: Molnár — Kisgyörgy, Guttengéber, Kulcsár, Sörös — Honti (Haszeg), Kapás (Sáringer), Szabó — Harsá- nyi, Miklós, Virág. Edző: Kirchner István. A kiesési rangadó végeredménye a hazaiakra nézve hízelgő. G.: Varga 2. Jók: Varga, Tóth II., Botos, Porcsa, illetve Kul­csár. Tevel — Bonyhádi Pannó- nai 2-1 (2-0). Tevel, 300 né­ző. Vezette: Verdi. Tevel: Szabó — Szóiómajer (Illés), Szentes, Nagy II., Nier — Barabás, Niagy I., Weidinger — Szőlts, Denkinger, Turbuk (Csegezi). Edző: Flláding Já­nos. B. Pannónia: Miklós — Kjajtár, Guth, Szőts, Kiss — Csoboith, Heidecker, Vendég — Incze, Bónyai, László (Já­nos). Edző: Guith András. A jobbam felkészült teveliek egy jól játszó vendégcsapat ellen tartdtták otthon a két pontolt. G.: Szentes 2 (egyet 11-esből), illetve Bónyai. Jók: Szentes, Nagy I, Wei­dinger, illetve Kiss, Vendég. Dombóvári VMSE — Dom­bóvári Vasas 2-0 (0-0). Dom­bóvár, 800 néző. V.: Dravecz. DVMSE: Dobos — Lakos, Banai, Havasi, Magyar — Horváth, Bognár (Landek), Nagy — Jakab, Hosszú, Iván. Edző: Újvári Kálmán. D. Va­sas: Szálai — Kovács, En­ged, Lamm, Csiatári — Fe­kete I., Tóth-Bagi, Álló (Fe­kete L.) — Kallmann, Szie- ber, Vituska (Horváth). Ed­ző: Horváth György. A helyi rangadón a minden csapait- részükben jobb vasutasok a helyzetek jobb kihasználásá­val több góllal is győzhet- teK volna. G.: Nagy (11-es­ből), Landek. Jók: Banai, Magyar, Jakab, Landek, Nagy, illetve Lamm, Szaiai, Tóth-Bagi. Bátaszék — Tamási 3-1 (3-0). Bátaszék, 300 néző. V.: Dobra. Bálíaszék: Grill — Lados, Ancaló,, Orosz, Mis- kalczi — Botos, Szabó, Pál (Bódi), Horváth (Schmidt) — Fazekas, Fodor. Megbízott edző: Aradi János. Tamási: Novák — Végh, Bóta, Vasza- ri, Bazsonyi — Gergely (Rab), Varga, Tóth, Molnár — Sandi, Verbóczky. Edző: Németh Miklós. A második félidő első negyedóráját le­számítva nagy mezőnyfö­lényben játszottak ;a hazai­ak. G.: Szabó 2, Fazekas, il­letve Sandi. Jók: Lados, Fa­zekas, Orosz, Szabó, illetve Végh. Tengelic — Atomerőmű SE 0-0. Tengelic, 200 néző. V.: LubaStyik. Tengelic: Benizs — Öberlender, Nagy, Biró (Dénes), Tóth I. — Papp, Tö­richt, Junkuncz — Tóth III (Barabás, Éberling, Maitus. Edző: Bencze látván. ASE: Szlanyinka — Hanoi, Lő­rincz, Rácz, Vayer — Kesz­tyűs (Szaiai), Sóthy, Klop- csik I. — Kiss, Koller, Klop- csik F. (Osztermayer). Ed­ző: Kővári István. A hazai­ak támadósorának góliszo- nya eredményezte a vendé­gek számára az egyik pon­tot. Jók: Nagy, Matus, illet­ve Rácz, Lőrincz, Sóthy, Va­yer. Hőgyész — Ozora 2-1 (2-0). Hőgyész, 100 néző. V.: Szin- ger., Hőgyész: Barabás — Nier, Bús, Banász, Grénus — Magyar, Bősz, Pál (Sza­bó) — Váli, Banai, Györfi. Edző: Hosnyánszki János. Ozora: Pokomy — Varga, Porga, B. Varga, Dobos — Nádasdi, Dölles I, Dölles II — Sárközi, Nagy (Dölles III), Veng (Bősze). Edző: Dudás József a sok helyzetet elhi­bázó Hőgyész önmaga szá­mára nehezítette meg a két pont megszerzését. G.: Bősz, Váli, illetve Dölles I. Jók: Grénus, Bús, Nier, Magyar, illetve Porga, Nádasdi, Veng. Dunaföldvár — Aparhant 2-0 (1-0). Dunaföldvár, 300 néző. V.: Takács. Dunaföld­vár: Bajor —'Princz, Dunaii, Varga; Tuska — Takács (Géczi), Sipos, Farkas — Varjas, Szabó, Frőlich. Ed­ző: Tímár Dezső. Aparhant: Schanczenbacher — Heidec­ker, Wáger, Kulcsár (Dara­bos), Sármány — Ferencz (Kolompár), Juhász, Gecző Sebestyén, Pusztai, Wirlth. Edző: Réder János. Alacsony színvonalú mérkőzésen a ha­zaiak rászolgáltak a két pontra. G.: Frőlich, Varjas. Jók: .Hajor, Dunai, Varjas, illetve Wáger, Sármány.