Tolna Megyei Népújság, 1984. szeptember (34. évfolyam, 205-230. szám)

1984-09-05 / 208. szám

6 NÉPÚJSÁG 1984. szeptember S. Kézilabda NB II Ütvenszázalékis teljesítmény S még mondják, hogy a kézilabda nőies játék... Szekszárd—Kaposvár 26-17. ■»ortisch Lajos Szekszärdon Sípszó előtt A második hétközi fordu­lóra ikerül sor ma délután a labdarúgó NB II őszi idé­nyében. A sorsolás szeszé­lye folytán jó pár érdekes mérkőzés várható. Bakony Vegyész—Szek­szárdi Dózsa: 16 óra. Ko­vács István: — Újra egy nagyon nehéz mérkőzés vár ránk Veszprémben. A Ba­kony Vegyész elleni tavaszi szezonzárón egy góllal ugyan mi nyertünk, de a két csapat egymás elleni összesített eredménysora rendkívül ki­egyenlítődött. A Vegyész csa­pata az elmúlt fordulóban bravúrt hajtott végre, Sop­ronban szerezte meg mind a két pontot. Mindezek ellené­re a pontszerzés reményé­ben utazunk szerdán Vesz­prémbe. A vasárnapi Kazinc­barcika elleni 90 percet 'kö­vetően igyekeztünk felfrissí­teni labdarúgóinkat, hogy eredményesen tudjunk helyt­állni a hétközi mérkőzésen. Feltétlenül szükség van vé­delmünk biztonságossá té­telére,. hiszen az előző két vidéki meccsünkön hét gólt kaptunk, s ez egy kicsit már luxusnak számít. — Huj bér — Szabó, Hahn, Weítner II., Somodi — Var­ga, Kovács B., Weítner I. — Lauer, Megyeri, Tóth. Kis­padosak: Suba, Dienes, Kni- esz, Kresz, Magyar. Töttős sikere Kilenc csapat részvételével a Pécsi MSC tékecsamoká- ban rendezte meg az immár hagyományos Misina Kupát a Baranya megyei Teke Szö­vetség. Az NB I mezőnyé­ből a Pápai Vasas, a Dom­bóvári Spartacus, a Csepel SC és a Szombathelyi Savá­ria, az NB II-ből a Pécsi Gázmű, a Kaposmérői Építők Spartacus, valamint a TÁÉV SK, az NB III-ból a Pécsi MSC, míg Jugoszláviából a Szabadkai Spartacus együtte­se indult. A 200 dobásos csapatver­senyt a Pécsi Gázmű együt­tese nyerte, a TÁÉV SK a hatodik helyen végzett. An­nál nagyobb szekszárdi siker született az egyéni verseny­ben. Töttős István, a TÁÉV SK tekézője 895 fás teljesít­ményével az előkelő máso­dik helyen végzett. A Mi­sina Kupa jól szolgálta a TÁÉV SK felkészülését az NB II szeptember 9-én kez­dődő küzdelmeire, amikor 10.30-ikor a Herendi Porce­lán csapatát látják vendégül a szekszárdiak. Szekszárdi Spartacus—Ka­posvári VL 26-17 (9-8). Szek­szárd, 100 néző. V.: Rein- spach, Szarka. Szekszárd: Plutzer — Hosnyánszkiné (8), Tekauer (7), Czibor (3), Lo­vász (2), Tóth (3), Jauchné. Csere: Fichterné, Katzenber- ger (3), Angyal, Kelemen, Farkas. Edző: Szabó Attila. Kétszeri kaposvári vezetés után kapkodó játék, a zic­cerek kihagyása jellemezte a Spartacus teljesítményét. Egyik csapat sem tudott je­lentős előnyt kiharcolni, a 20. percben 6-3-ra vezettek a hazaiak. A háromgólos előny birtokába újabb hibák csúsztak a szövetkezetiek já­tékába, azokat a vendégek ki is használták, s egy gól­ra csökkentették hátrányu­kat. Spartacus-góllal kezdődött a második félidő. Fokozato­san átvette a játék irányítá­sát a Szekszárd, az akció­kat rendre gólokkal fejezték be, és feljavultak védekezés­ben is. A 20. percben már hét gólra növelte előnyét a Spartacus. A vendégek nem találták az ellenszerét a ha­tározottan védekező és gól- ratörően játszó Spartacus já­tékának. Az első félidőben bosszan­tó hibákat követtek el a ha­zaiak, de fordulás után egy­re jobban kidomborodott fi­zikai és technikai fölényük. Jók: Tekauer, Czibor, Kat- zenberger, Tóth. Dunaföldvári Spartacus— Testvériség 24-21 (11-11). Dunaiöldvár, 400 néző. V.: Hornyik, Vaskó. Dunaföld- vár: Mestyán — Jezsek (6), Kovács (8), Sörös, Dukai, Kolics (7), Szauter. Csere: Gyovai, Mészáros (3), Hege­dűs, Bocs, Fister. Edző: Ko­lics János. A fővárosi csa­pat meglehetősen sportsze­rűtlenül játszotta végig az egész mérkőzést. „Alakítá­saikat” a játékvezetők tíz sárga lappal és egy végleges kiállítással honorálták. Az első félidő szoros eredményt hozott, mindkét együttes nyílt sisakkal, teljes erőbe­dobással küzdött. A második félidőben úgy tűnt, hogy a fővárosiak el­fáradnak, amikor a Sparta­cus előnye négy gólra nőtt. A mérkőzés hajrájában azon­ban még erősíteni tudott a Testvériség csapata, sőt a 28. percben 21-21-re egyen­lített is. Ezt követően azon­ban a hazaiak két percen át ellenállhatatlanul rohamoz­tak, Kovács egyszer, Kolics pedig kétszer talált a ven­dégek hálójába. A szoros, küzdelmes mér­kőzés végén a földvári kö­zönség lelkesen ünnepelte csapatát. A Spartacus ezzel a győzelmével felküzdötte magát a bajnoki táblázat má­sodik helyére. Herendi' Porcelán—Tolnai VL 15-12 (8-6). Herend, 100 néző. V.: Filep, Varga. Tol­na: Schellné — Vigh, Her- czigné, Bauerné (3), Klop- csikné (3), Konyecsnyi, Fausztné (6). Csere: Szegedi, Tózer, Molnár E., Molnár Zs., Oblisz. Edző: Buchmüller Adóm. Rengeteg hibával kez­dett mindkét csapat, felvált­va estek a gólok. Schellné sérült kézzel vállalta a já­tékot. A tolnai együttes hiá­ba lőtt szép akciógólokat, a sok eladott labda következ­tében nem tudta kiegyenlí­teni a hazaiak kétgólos elő­nyét. A második félidő három gyors herendi góllal indult. Ekkor a Tolna átállt a ha­zaiak gólerős irányító játé­kosának követő emberfogá­sára. Keményedéit a mérkő­zés, a bírók kiállításokkal igyekeztek rendet teremteni. A tolnai együttes hátrányát két gólra ledolgozta, de az egyenlítés ezúttal sem sike­rült. Hiába játszott mezőnyben tetszetősebben a Tolnai VL, hiába lőttek szép akciógólo­kat, ha az egész idényre ele­gendő eladott labdával ön­magukat verték meg. Jók: Schellné, Fausztné, Klop- csikné. LATEX Pamut—Tamási MEDOSZ 20-11 (7-7). Tamá­si, 100 néző. V.: Keszi, Per- czel. Tamási: Győrffyné — Görgei (1), Kozma (3), Szi­lágyi (1), Ágoston, Szíjártó (3), Tóth (3). Csere: Sándor- né, Vajk, Pálinkás, Schmidt- né, Nyirati. Edző: Tóth Ist­ván. Bármilyen furcsán is hangzik, de az első tíz perc­ben eldönthette volna a ta­lálkozó sorsát a MEDOSZ csapata. Míg Győrffyné bra­vúros védések sorozatával segítette csapatát, a túlolda­lon egyre-másra alakította ki helyzeteit a hazai gárda. A befejezéseknél azonban rendre hibáztak, így fordul­hatott elő, hogy a 14. perc­ben többgólos vezetés he­lyett 1-1 volt az állás. A második félidőtől a ta­másiak felülkerekedését vár­ták a nézők a cserejátékosok nélkül szereplő LATEX el­len. A 43. percig nyílt ma­radt a kérdés (11-10), de a rutinos vendégek ráéreztek: van keresnivalójuk, s rövid idő alatt szétzilálták az egy­re jobban elkedvetlenedő ha­zaiakat. A MEDOSZ csapatának valós esélye volt a győzelem megszerzésére, de' játékosai görcsös igyekezetükben nem tudták megoldani a mérkő­zés képe alapján egyszerű­nek látszó feladatot. Jók: Győrffyné, Kozma, Görgei. A vasárnap „Vakációzáró” rendezvénysorozat kiemelke­dő eseménye volt Portisch Lajos szekszárdi élménybe­számolója és sakkszimultán­ja. Világhírű nagymesterünk válaszolt az összesereglett sakkbarátokat legjobban ér­deklő kérdésekre. Olyanok­ra, mint például a Szovjet­unió-világválogatott mér­kőzés összeállítása körüli hu­zavona kulisszatitkai, a ma­gyar csapatok várható ösz- szeállításai az őszi sakk­olimpián, az értékszámszer- zés visszásságai. A hamaro­san kezdődő férfi-világbaj­noki párosmérkőzés esélyei­ről nem nyilatkozott sokszo­ros világbajnokjelöltünk, de megemlítette: jelenleg egye­dül Kaszparovnak van reá­lis esélye a világbajnoki cím védője, Karpov ellen. A jól sikerült kérdezz-fe- lelek után 30 táblán kezdő­dött meg a szimultán. Két­szer ennyien is szívesen le­ültek volna a nagymester ellen, olyan nagy volt az ér­deklődés. A legjobb magyar játékos kezdetben villám­gyorsan lépegetett, s nem kellett sokat várni első győ­zelmére: 5 lépésben adott susztermattot egyik gyanút­lan ellenfelének, ami bizony szimultánokon is ritkán for­dul elő. A gyorsan vésztők helyére friss erők léptek, így végül 35 ellenfél ellen kel­lett megküzdenie Portisch- nak. Az első nem vesztes mérkőzés a Gyönki KSE sakkozója, Fehér József ne­véhez fűződik, aki döntet­lent ért el nagynevű ellen­fele ellen. Egyre fogytak a játékosok, s bizony Portisch Ma délután öt mérkőzéssel kezdődik meg Szekszárdon a Crossbar Kupa női kézilab­da-bajnokság őszi idénye. A városi sporttelepen 15 óra­kor az 5. helyezett BHG együttese az ugyancsak 10 pontos, inegyedik helyen álló LAKISZ ellen kezd. Máso­dik találkozóként a sereg­is egyre többször gondolko­dott el hosszabb időre, hisz néhány partiban kezdett „gyanúsan” állni. Elsőnek Komonyi Orbán, a Bátaszé- ki SZVSE játékosa késztette megadásra Portisch Lajost. Nem sokkal később nagy taps közepette követte őt klubtársa, a hexasakk Euró- pa-bajnok Rudolf László, aki védhetetlen matthálót szőtt a nagymester őrizetlenül maradt királya köré. A sza­badságon itthon tartózkodó, Líbiában dolgozó dr. Szabó Péter Dombóvárról érkezett, hogy legyőzhesse Portischt. ö aratta a harmadik, s egy­ben utolsó győzelmet. Ve­res Gyulának a TÁÉV-ből sikerült még egy fél pontot elcsípnie a nagymestertől, aki viszont 30 győzelmet ara­tott. Legtovább a hexasakk Európa-bajnokságon is si­kerrel helytállt Buzási Jó­zsef (Bátaszék) és Vámosi Albert (Szekszárd) tartotta magát, de mindketten elron­tották jó állásukat, s vesz­tettek. A női nemet, akár­csak tavaly Csőm István el­len, ezúttal is a bátaszéki Péter Gerda képviselte egye­dül, aki a maga 10 évével a szimultán legfiatalabb részt­vevője volt. A kislány so­káig jól tartotta magát, de végül is győzött a nagyobb rutin. A megyei KISZ-bizottság, a megyei sakkszövetség és a SZÜV KISZ-bizottsága által közösen szervezett sakkszi­multán végig jó hangulat­ban, sportszerű keretek kö­zött és népes szurkolótábor előtt zajlott le. hajtó MMG-AM a harmadik helyezett Kórház csapatát kapja ellenfélül, A listaveze­tő Bőrdíszmű I. „háziranga­dót” vív 16.40-lkor, amikor a Bőrdíszmű II. ellen lép pá­lyára. Ezután a tanítóképző Főiskola—TÉV és a Tejipar —Egészségügyi Szakiskola találkozókra kerül sor. Portisch (jobbról) gratulál egyik legyőzőjének, Rudolf Lászlónak Rajt a Crossbar Kupán Indulás pénteken délután Kétszázan Balatonföldvárra Atlétika Területi ifjúsági bajnokság Mint arról lapunkban már korábban hírt adtunk, az Expressz Ifjúsági és Diák­utazási Iroda Tolna megyei kirendeltsége szeptember 7—9. között rendezi meg Bálatonföldváron, idén im­már második alkalommal az expressz-sportnapokat. Mint azt a házigazdák elmondot­ták: a nevezési határidő le­jártáig három női és tizen­két férfi kispállyás labdarú­gócsapat, valamint négy női fcéziilabdacsapait indul pénte­ken délután a verseny szín­helyére. Szekszárdról a Ge­menc Szálló mögötti parko­lóból két autóbusz szállítja a résztvevő fiatalokat Bala­tonföldvárra, indulás 14.30- kor. A két sportág körmér. kőzéses rendszerű vetélkedé­sén 200 Tolna megyei fiatal méri össze erejét, felkészült­ségét. A nevezési határidő lejárt ugyan, de a szervezők — te­kintettel az iskolai év szep­tember 3-i kezdésére — a középfokú tanintézetek csa­patai részére még lehetősé­get biztosítanak a pótlólagos nevezésre szeptember 7-én 12 óráig. Baranya—Somogy—Tolna megyék ifjúsági bajnoksá­gán, Székszárdon négy „ha­zai” egyesület indította el atlétáit. A 15—16 évesek ré­szére nyílttá tett, ifjúsági feltételekkel rendezett ver­senyen öt aranyjelvényes eredmény született. Az idén első ízben sikerült aranyjel­vényes szinten futni Zerényi Jenőnek (DVMSE) a 3000 méteres távon. A legszínvo­nalasabb küzdelmet a távol- és hárma" ' ’ók vetélkedése hozta. Jobb eredmények: Fiúk: 100 m: Bencze 11,1, Csirzó 11,3, Bordás 11,6 (mindhárom Sz. Dózsa). 200 m: Bencze 22,7, Csirzó 23,0, Boldis 23,3, Bordás 23,4 (valamennyi Sz. Dózsa), Csuta (Tamási) 24,3. 400 m: Bencze 52,0, Bordás 52,2, Fáncsy 53,8 (mindhárom Sz. Dózsa-, Torma (Tamási) 54,5. 800 m: Juhász (BMSC) 2:05,2, Torma (Tamási) 2:05,9, Kerekes (Sz. Dózsa) 2:06,8. 1500 m: Zerényi 4:18,8, Gergely 4:21,7 (mind­kettő DVMSE), Péri (Sz. Dó­zsa) 4:25,9. 3000 m: Banai 9:04,8, Zerényi 9:05,0, Ger­gely 9:06,6 (mindhárom DVMSE). 110 m. gát: Torma (Tamási) 17,3. Magasugrás: Kasler (BMSC) 180. Távolug­rás: Horváth 665, Boldis 629 (mindkettő Sz. Dózsa), Süve­ges (DVMSE) 592. Hármas­ugrás: Benizs 13,68, Horváth 13,55, Csirzó 13,20 (mindhá­rom Sz. Dózsa). Súlylökés: Ónodi (BMSC) 10,86. Disz­koszvetés: Nyirati (Tamási) 44,76, Szanyó 42,76, Horváth 42,72, Lukácsi 41,52 (mindhá­rom Sz Dózsa). Gerelyhají­tás: Ónodi (BMSC) 47,60. Lányok: 100 m: Baráti 12,7, Bajusz 13,0 (mindkettő Sz. Dózsa). 200 m: Mioskó (Sz. Dózsa) 27,7, Szigetvári (BMSC) 27,9. 400 m: Mioskó 64,1, Bajusz 65,5 (mindkettő Sz. Dózsa). 800 m: Sipőcz (Sz. Dózsa) 2:28,3, Gergely 2.29,7, Kőműves 2:31,3 (mindkettő DVMSE). 1500 m: Kőműves 5:05,5, Gergely 5:13,6 (mindkettő DVMSE). 300 gát: Micskó (Sz. Dózsa) 49,0, Szigetvári (BMSC) 49,5 Magasugrás: Baráti 165, Szabó 165, Márton 155 (mindhárom Sz. Dózsa). Tá­volugrás: Szabó 487, Nagy 478 (mindkettő Sz. Dózsa). Súlylökós: Kiss (Sz. Dózsa) 10,25. Disákoszvetés: Kiss (Sz. Dózsa) 31,88, Máté (BMSC) 29,80 Gerelyhajítás: Egyed (DVMSE) 39,92.