Tolna Megyei Népújság, 1984. március (34. évfolyam, 51-77. szám)

1984-03-08 / 57. szám

1984. március 8. ( TOLNA '\ _ 6 NÉPÚJSÁG OldalHőlő A tavasz nyolc pillanata Hát akkor megkezdődött... Kázmér napján, csípős szélben, esőre hajló időben az alacsonyabb osztályú baj­nokságokban is benépesültek a futballpályák. Különösebb csinnadratta nélkül vágott a mezőny a tavaszi idénynek. Ám, mint azt többen is megfogalmazták: a labda patto­gása a kis csapatok játékosai és szurkolói számára is a legszebb zene. A nyitány érdekességeit igyekeztünk cso­korba kötni. Íme a tavasz nyolc pillanata. Újpesti bravúr a KEK-ben Szerdán este a labdarúgó KEK-negyeddöntőben az Ü. Dózsa hosszú évek után is­mét telt házat „biztosított” magának, amikor a kupaso­rozat címvédőjét, egyben a Szuper Kupa győztesét, a skót Aberdeent fogadta a Megyeri úton. Ű. Dózsa—Aberdeen 2-0 (0-0). Megyeri út, 30 000 néző. V: Tokát (Török). Ü. Dózsa: Szendrei — Kovács B., Ko­vács J., Tóth J. — Steidl, Herédi, Kardos, Kisznyér — Kiss, Törőcsik, Fekete. Aber­deen: Leighton — McKim- mie, Miller, McLeish, Roug- vie — Strachan, Bell, Cooper, Angus — McGhee, Black. A harmadik percben fel- hevitette a hazai szurkoló­kat Fekete, amikor lendüle­tesen húzott el a bal oldalon, cselei sikerültek, középre- adása is hasonlóan jó volt, a kaputól 7 méternyire álló Kiss azonban a jobb kapufa mellé lőtt. A 25. percben jó kényszerítő átadás után Kisznyér lőhetett 14 m-ről, balszerencséjére a bal kapu­fát találta telibe. Az újpes­tiek túlságosan is szó sze­rint vették a taktikai taná­csot, nem mertek elszakadni ellenfelüktől, önállóan kez­deményezni. Később, amikor már egyéni izt adtak a csa­patjátéknak, többször zavar­ba hozták a nehézkes skót védőket. A 36. percben McKimmie 30 m-ről bom­bázta Szendrei kapuját, a magyar kapus szögletre te­nyereit. Egy perc múlva szög­let után Rougvie az ötös ol­dalvonaláról lőtte keresztbe a labdát, Szendrei szeren­csére lenyúlt érte a lábak dzsungelében, tenyerével to­vábbsegítette, és így hárítot­ta a gólveszélyt. , Szünet után az erős szél az újpestieket támogatta. A lilák nagy iramot diktáltak és Kisznyér szabadrúgásból lőtt góljával a vezetést is megszerezték. Erősített a skót együttes, előbb órási helyzetben- a bal oldali kapu­fát, majd a gólvonalon fek­vő Szendreit találták telibe. Miközben az Aberdeen ro­hamozott, egy ügyes akció végén Herédi lőtt gólt. Az Ü. Dózsa 2-0-as sikere egy­értelmű bravúr. Súlyemelő megyebajnokság Az elmúlt hét végén ren­dezték meg a súlyemelő me­gyebajnokságot. Valamennyi korosztályban, úttörő, serdü­lő, ifjúsági és felnőtt ver­senyzők léptek dobogóra. A 72 indulót számláló mezőny­ben a vidéki szakosztályok­ból a vártnál kevesebben érkeztek. Az idénynyitó ver­senyen azonban így is szín­vonalas küzdelmet láthattak az érdeklődők. Kiemelkedő eredmények: Üttörő Ij korosztályban: 60 kg-ban: Komornyi (Báta- szék) 300 pont. Üttörő II. korosztályban: 64 kg-ban: Hazafi (Sz. Dózsa) 178 pont. Serdülő korosztályban: 64 kg-ban: Szegedi (Sz. Dózsa) 758 pont. 75 kg-ban: Tóth (Sz. Dózsa) 770 pont. Mind­kettő serdülő aranyjelvényes szint. Ifjúsági korosztályban: 67,5 kg-ban: Bertus (Sz. Dó­zsa) 275 kg. Felnőtt korosz­tályban: —f—110 kg-ban: Tö­rök (Sz. Dózsa) 280 kg. 10. perc Ozorán: A me­gyebajnokság első tavaszi gólja. A paksi kaputól mint­egy 30 méterre szabadrúgás­hoz jutottak az ozoraiak. Pfeifer állt a labda mögé, az­tán zutty! Lapos lövése nyo­mán a labda az ötösön egy göröngyön megpattant és Németh válla fölött a hálóba vágódott. A tavaszi idény el­ső gólja azonban nem törte le a PSE gárdáját, s mint az eredmény bizonyította: a Du- na-partiak egy „négyest ütöt­tek” a hazaiak hálójába. 35. perc Csikóstőttösön: Gól nélkül döntetlenre állt a Kaposszekcső—Tamási talál­kozó. Verbóczki, a vendégek szélsője vezetett támadást a jobb oldalon. Az oldalvonal közeléből aztán betört a 16- oson belülre, ahol elhúzta a labdát Gazda mellett, a szék­eséi középhátvéd viszont há­tulról összeakasztotta Ver­bóczki lábát. Stumpf játék­vezető határozottan a 11-es pontra mutatott. A tavaszi idény első büntetőjét Bazso- nyi értékesítette. A gólszer­ző lakonikusan így emléke­zett a 36. percre: „A kapust elküldtem balra, a labdát A megyei kézilabda szövet­ség által rendezett kézilabda Téli Teremkupa harmadik játéknapján, Szekszárdon a Zrínyi utcai tornacsarnokban amolyan „férfinapra” került sor. Március első vasárnapján ugyanis csak a férficsapatok léptek pályára. Ezúttal is sza­porán hullotak a gólok, kü­lönösen a Dunaföldwári Spartacus NB Il-es gárdája játszott gólerősen. A megle­meg belőttem a jobb sarok­ba.” 38. perc Komlón: A terü­leti bajnokság első kimaradt tizenegyese. Kiss II. nagy partdobása a komlói védőfal­ból kilépő Szabó elé pattant, aki rögtön kapura húzott, de a 11-es pontnál Tigyi kétség- beesett mozdulattal, lesz ami lesz alapon — a földre rán­totta. A 11-es rúgáshoz Spiel készülődött. A labdát a játék­vezető helyezte a meszes pontra és nagy izgalomban a komlói kapus, Tihanyvári is igazított még a lasztin. A mély talajú salakpályán úgy­mond belenyomta a sárba. A gyanútlan Spiel nekifutott, aztán erőtlenül a kapusba lőtte a labdát. Lehet, hogy Tihanyvári „segítő szándéka” hiúsította meg a tavaszi évad első kisdorogi gólját? 50. perc Németkéren: „Lan- dek Laci remekül futott el a bal oldalon, éreztem, lehet keresnivalóm. Ezért aztán követtem az akciót. A reme­kül sikerült beadásánál ki­bújtam a védők szorongatott gyűrűjéből és előrevetődve a kapu bal oldalába fejeltem a labdát. Akkor még persze nem gondoltam, hogy ez a petésről ezúttal is a nagymá- nyokiak gondoskodtak, akik teljesen megérdemelten, há­rom góllal bizonyultak jobb­nak a Honvéd Nógrádi SE együttesénél. A Hőgyészi HSC is javított, ezúttal két találkozón négy pontot szer­zett. A Dunaföldvár együttese már kupagyőztesnek tekint­hető, a női csapatok mező­nyében azonban csak a már­’B a gól dönti el a két pont sorsát. Szó se róla, boldog vagyok, hiszen nagyszerű érzés gól­lal visszatérni.” így elevení­tette fel vasárnap délutáni emlékét Jakab Sándor, a Dombóvári VMSE labdarúgó­ja. Jakab 1982 augusztusá­ban, az akkor területi baj­nokságban szereplő DVMSE színeiben Pakson öltötte ma­gára utoljára a vasutasklub mezét. Vasárnapig a Honvéd Táncsics SE-ben hódolt ked­venc játékának. 70. perc Alsónánán: Még az első félidőben kapuscse­rét határozott el a tengeliciek új edzője, Becze István. A fiatal Benizst állította Geisz helyére. A 70. percben egy alsónánai támadásnál a cse­rekapus nyújtott lábbal ug­rott Keresztesnek. Történt mindez a 16-oson belül, mi­több 9 méterre a tengelici kaputól. A játékvezető köz­vetett szabadrúgást ítélt, Sze- leczki hatalmas erejű lövé­sét azonban Benizs kivédte. Ezzel jóvátette hibáját. Csakhogy... Az ifjúságiak mérkőzésén is Benizs védte Tengelic kapuját, s a nyújtott lábas alakításáért két 11-essel lakolt. Nem kéne erről mi­hamarabb leszoknia? 79. perc Dombóváron: Már 3-0-ra vezetett a Dombóvári Vasas legénysége az Apar- hant ellen. Egy újabb Vasas támadás volt kibontakozó­ban. Szieber vezette fel a labdát, tőle a jól helyezkedő társ, Tóth-Bagi kérte. Az át­adás helyett a középcsatár kapura lőtte, a pettyes azon­ban jócskán fölészállt. Ekkor Tóth-Bagi melegebb éghaj­latra küldte társát, de Szie­ber sem sokáig várt a repli­kával, s ő még melegebb ég­tájra küldte a középpályást. Szinger játékvezető, miután a két egymással feleselő Va­sas-labdarúgó között állva végighallgatta a szópárbajt — mindkettőjüket sárga lap­pal büntette. 82. perc Nagydorogon: A 17 éves Molnár Zoltán már­cius 4-ig a nagydorogi ifis- ták hálóját őrizte. A tavaszi nyitányon miután a dorogi­ak „öregharcosa” a 34 éves Balogh kapus már nem állt csapata rendelkezésére — Kirchner edző a fiatal Mol­nárt állította a kezdő tizen­egybe. Az egész csapat szur­kolt a sikeres bemutatkozá­sért, ami sikerült. Molnár több alkalommal is remekül hárított. Csupán egyszer, a 82. percben megítélt 11-es­cius HM záróforduló dönti el a végső helyezések sorrendjét. Dunaföldvár—Fadd 30-24 (14-11). V.: Tölgyesi, dr. Tö­rök. A II. félidő 16. percéig egyenrangú ellenfélnek bizo­nyult a megyebajnokságban szereplő Fadd. Legjobb do­bók: Kdlics 11, Jezsek 7, il­letve Márkus L. 9, Vörös 6. Szedres—Nagymányok 22-18 (8-9). V.: dr. Török, Töl­gyesi. A véghajrát a Szedres bírta jobban, hat perc alatt hat gólt lőtt. Ld: Beda 6, Bogdán 5, illetve Sümegi 7, Sövényi 4. Dunaföldvár—Honvéd Nóg­rádi SE 45-20 (22-10). V . Mátrai, Schalli. Az NB Il-es csapat szinte tetszés szerint lőtte góljait a bevonulások utáni csapatépítés időszakát élő honvédcsapat hálójába. Ld: Szauter, Jezsek 8-8, Sö­rös 7, illetve Szabó 7, Tisza 5. Hőgyészi HSC—Szedres 34-22 (18-10). V.: Schalli, Mátrai. Kerekes Imre gól- erőssége döntőnek bizo­nyult. Ld: Kerekes I. 17, Ko­vács 7, illetve Pusztai I. 6, Beda 5. Nagymányok—Honvéd Nógrádi SE 26-23 (10-9). V.: Kincses I., Kincses II. A Közvetett szabadrúgást ítél dr. Rákóczi Erdélyi ket- markos mutogatásáért. nél kapitulált. A szemtanúk állítják: rajta volt a büntető­rúgáson is. Csoboth erős lö­vése azonban mégis utat ta­lált a hálóba. A pontvesztést, merthogy ezzel a büntetővel egyenlítettek a majosiak — senki sem varrta a 17 éves portás nyakába. 88. perc Szekszárdon: Meg­lehetősen szokatlan szituá­ció előzte meg a Dózsa együttesének harmadik gól­ját. A lelátón helyetfoglaló nézők zöme éppen a Ganz- MÁVAG egyik támadását kí­sérhette figyelemmel közel a lila-fehérek 16-osához. Ek­kor hangos sipszó harsant, dr. Rákóczi vezetőbíró futás­nak eredt a gépgyáriak ka­puja irányába. Ott, a 11-es pont közelében magasba emelt kézzel jelezte: közve­tett szabadrúgáshoz jutottak a hazaiak. Mint azt a tudó­sításban már megírtuk, eb­ből a helyzetből Adorján „bevarrta” a lilák harmadik gólját. Hogy valójában mi történt, azt a mérkőzés után konstatáltuk. Erdélyi kapust látszólag igencsak megvisel­te a Dózsa 2-0-as vezetése. No meg persze, a pálya szé­léről hozzá címzett beszólá­sok. Ő erre egyértelműen, félreérthetetlen mozdulatok­kal mutogatni kezdett a kö­zönség sorai felé. A jó szemű játékvezető ezt is észrevette, s az előzőleg már sárga lap­pal figyelmeztetett Erdélyi sportszerűtlen cselekedetéért góllal fizetett csapata. FEKETE LÁSZLÓ mérkőzés összképe alapján a nagymányokiak háromgólos győzelme megérdemelt. Ld: Bótai, Hermész 5-5, illetve Szabó 9, Danó 6, Hőgyészi HSC—Fadd 31-27 (15-11). V.: Kincses I., Kin­cses II. A tavalyi megyebaj­nok ellen a faddiak a máso­dik félidő közepéig egyen­rangú ellenfélnek bizonyul­tak. Ld: Kerekes I. 14, Nán­dor L. 8, illetve Márkus L. 8, Búzás 6. Dunaföldvár—Szedres 33-20 (13-12). V.: dr. Török, Merkl. Szoros első félidő után az NB Il-es földváriak nagy fölény­Mezőföld Kupa Paks nyerte a Mezőid Kupát Paksi SE—Perkáta 2-1 (0-0). Paks, 150 néző. V.: Martikán. Paks: Németh — Seemann, Agócs, Balázs, Va- yer — Izsák, Blatt I. (Ga- ramvölgyi), Vörös — Balogh, Porga, Szabó. Edző: Vábró József. Perkáta: Molnár — Horváth, Orbán, Wentaller (Budavári), Járóka — Csiba, Gálosi (Somogyi) — Omódit Czimmermann (Sipos), Badi, Viczkó. Edző: Borbély Gá­bor. Az első 45 percben a Duna-parti együttes három abszolút gólhelyzetet ügyet­lenkedett el. Előbb Vörös két méterről a kapusba lőtte a labdát, majd Szabó és Ga- ramvölgyi hibázott öt mé­terről. Szünet után rákapcsoltak a paksiak. A 60. percben egy pattogó labda Vörös elé ke­rült, aki kapásból, 18 méter­ről a bal felső sarokba bom­bázta. 1-0. A 74. percben Ba­di 18 méteres szabadrúgás­ból, egy jól eltalált lövéssel egyenlített. 1-1. A 77. perc­ben aztán eldőlt a találkozó végeredménye. Izsák átadását Porga lekezelte és az ötösről a hálóba lőtte. 2-1. A Mezőföld Kupa döntőjé­nek múlt heti első mérkő­zésén 2-2-es döntetlent ját­szott a két együttes Perká- tán. Ezúttal hatvanperces unalmas játékot láthattak a nézők, majd a paksiak rá­kapcsoltak és helyzeteik alapján rászolgáltak győzel­mükre, ezzel együtt a kupá­ra is. Hunyor túra Sötétvölgyben A Tolna megyei ' Termé­szetbarát Szövetség március 10-én, szombaton rendezi meg a már hagyományos ta­vaszi Hunyor túráját Sötét­völgyben. A szervezők el­mondták, hogy a résztvevő­ket a Haramia forrásnál ki­jelölt találkozóhelyen várják 11 órakor. Ide a túrázók Szekszárdról és Mőcsény vasútállomásáról a kék sáv­val jelölt útvonalon, Bony- hádról pedig részben jelzet­len útvonalon érkeznek. A megyei szövetség a megye va­lamennyi turistáját szerettei várja szombaton délelőtt. ben játszottak. Ld: Kolics 8, Szabó 7, Jezsek, Szauter 6-6, illetve Pusztai I. 5, Szabó 4. Fadd—Nagymányok 19-18 (14-8). V.: dr. Török, Merkl. Nem sok hiányzott a megle­petéshez! Az első félidei hat- gólos hátrányából ötöt ledol­gozott a Nagymányok. Ld: Márkus L., Mosonyi, Miskol- czi 4-4, illetve Sövényi 6, Pa­taki 5. Dunaföldvár—Nagymányok 30-14 (10-9). V.: Merkl, dr. Török. Szünet után nem volt egy súlycsoportban a két csa­pat. Ld: Kolics 10, Jezsek 6, Illetve Pataki 5, Sümegi 3. Dunaföldvári gól a Fadd elleni 30-24-es mérkőzésen Amikor ajtó, ablak nyitva tárva. Vagy mégsem? Lauer a 48. percben ekkora helyzetben hibázott. Kézilabda Téli Teremkupa A Dunaföldvár már tornagyőztes Nagy küzdelem után nyertek a szedresiek a Nagymányok ellen