Tolna Megyei Népújság, 1983. december (33. évfolyam, 283-307. szám)

1983-12-01 / 283. szám

1983. december 1. 6NÉPÜJSÁG Asztalitenisz Bolvári ifjúsági Tízek-bajnok Bolvári Katalin veretlenül szerezte meg a bajnoki címet rendet. Így a számítások Intervíziós Kupa Nagy az érdeklődés Zala­egerszegen a hét végén meg­rendezésre kerülő XVI. In- tervíziós Kupa nemzetközi ritmikus sportgimnasztikai verseny iránt. Annak elle­nére, hogy a televízió egye­nes közvetítést ad a kétna­pos viadalról, minden bizony­nyal telt ház, kétezer néző előtt szerepelnek majd a ver­senyzőnők. Eddig már elő­vételben több, mint 1600 jegy kelt el. A korábban beneve­zett hét ország — Bulgária, Csehszlovákia, Lengyelor­szág, az NDK, Románia, Szovjetunió és Magyarország — felnőtt, illetve junior rep­rezentánsai mellett indul a finnek bajnoka is. Az idő­közben kialakult program szerint szombaton 16.30 órá­tól, vasárnap 16 órától lép­nek a közönség elé a felnőtt és junior versenyzők. Kétnapos izgalmas, válto­zatos küzdelemben dőlt el az 1983. évi országos asztali- tenisz ifjúsági Tízek-bajnoki cím sorsa. Ebben a verseny- formában a Tolnai VL ver­senyzői az elmúlt években is szép sikereket értek el, hi­szen a tavalyi évben nagy meglepetésre Bátorfi Csilla nyerte a bajnoki címet. A néhány héttel ezelőtt lebo­nyolított felnőtt Tízek-baj- nokságán pedig többen is igen jól szerepeltek. A tolnaiak ezúttal is foly­tatták a hagyományokat. Az elmúlt héten lábsérüléssel bajlódó Bolvári Katalin re­mek formában játszott mind­két napon. Szinte egyedülálló az a teljesítmény, mellyel veretlenül nyerte el a baj­noki címet. Játékában ezút­tal mindaz megtalálható, volt, melyek révén a nemzetközi vetélkedőkön is sikerekre számíthat. Bolvári Katalin teljesítményéhez hasonlóan Kaiser Ágnes is átlagon felü­li játékot nyújtott. A rend­kívül izgalmas véghajrában négy versenyző végzett öt győzelemmel, köztük Kaiser Ágnes is. A szabályok szerint ilyenkor az egymás elleni eredmények döntik el a sor­után jobb „poén” arányával Kaiser a harmadik helyen végzett, ezzel ismét bizonyít­va kiváló képességeit. A ta­valyi bajnok Bátorfi Csilla ezúttal fáradtan versenyzett, és hetedik lett. Az ifjúsági Tizek-bajnok- ság végeredménye: 1. Bolvá- ri Katalin (Tolnai VL) 9, 2. Nagy Krisztina (Statisztika) 7, 3. Kaiser Ágnes (Tolnai VL) 5, 4. Böhm Gabriella (Statisztika) 5, 5. Gál Krisz­tina (Statisztika) 5, 6. Szigeti Szonja (Közért) 5, 7. Bátorfi Csilla (Tolnai VL) 4, 8. Braun Éva (31-es Építő) 2, 9. Karádi Éva (MÉMTE) 1, 10. Kahn Szilvia (Statisztika) 1 győzelemmel. Súlyemelő OIB Három dobogós hely Budapesten Az elmúlt hét végén ren­dezték meg Budapesten a Testvériség SE súlyemelő termében az országos súly­emelő ifjúsági bajnokságot, melyen a Szekszárdi Dózsa versenyzői is indultak. Mint általában valamennyi kor- osztályos versenyen, itt is a követelmények állandó emel­kedése tapasztalható, így már csak felnőtt színt telje­sítésével lehet eredménye­sen szerepelni. Ifjúsági I. korcsoportban Király László az 56 kg-os súlycsoportban idén har­madszor lett országos bajnok 190 kg-os összteljesítményé­vel. Szarka Sándor 52 kg- ban minimális különbséggel szorult csak a harmadik helyre 150 kg-os összteljesít­ményével. A fiatalabbak, a serdülő korcsoport után közvetlen következő ifjúsági Il-es kor­osztályúak is jól helytálltak. Az IBV-válogatott Bertus Gábor súlycsoportjában, 75 kg-ban egyéni legjobb ered­ményét 20 kg-mal megjavít­va, 285 kg-mal szerzett bronzérmet a rendkívül erős mezőnyben. A fiatal ver­senyző dinamikus fejlődé­sét figyelembe véve a szak­osztály-vezetés jövőre az if­júsági nemzetközi szint meg­közelítését várja el tőle. A A 90 kg-os Baksa Tamás balszerencsésen versenyzett. Szakításban még a második helyen állt, a lökés bemele­gítésénél azonban megsé­rült, s bár egy gyakorlatot még így is végrehajtott, csak a negyedik helyen vég­zett. Az ifjúsági országos baj­noksággal befejeződött a bajnoki pontvadászat súly­emelésben. A szekszárdi Dó­zsa súlyemelő szakosztálya összesítve 34 bajnoki ponttal zárja az évet. A szakosztály­vezetés elégedettsége első­sorban annak tudható be, hogy idén a pontszerző ver­senyzők száma növekedett, szélesedett az eredményesen szereplők köre. A jövő évre tekintve ez szélesebb alapot, jó indulást jelent a dózsások számára. így játszanak tovább Miután mind a két női ma­gyar asztalitenisz csapat, a Statisztika és a Tolnai Vö­rös Lobogó is továbbjutott az Európa Kupa negyeddön­tőjéből, kialakult az elődöntő párosítása. A Statisztika itthon fogad­ja a csehszlovák bajnok Vdt- kovice együttesét, míg a tol­naiak Zágrábban a Mladost ellen állnak majd asztalhoz. A mérkőzéseket január 18- án kell lejátszani. BVSC-gyozelem Az asztaliteniszezők Vásár­városok Kupájának első for­dulójában — a 16-ba jutá­sért — a BVSC férficsapata Belgiumban, a Voorshoven ellen 5:1 arányú győzelmet aratott és továbbjutott. Kézilabda TÉV Kupa Nyitány gólszürettel Hét női csapat részvételé­vel kezdődött meg Szekszár- don a Tanítóképző Főiskola tornatermében a Tolna me­gyei Építőanyagipari Vállalat által kiírt kézilabda TÉV Ku­pa. Lányok, asszonyok szá­mára biztosít három játékna­pon keresztül rendszeres sportolási lehetőséget hétvé­geken a körmérkőzéses ku­pasorozat. Tömegsport ez a javából, amelyen a hét együttesben több egykori ak­tív sportolót — akik bele­kóstoltak a szervezett baj­nokságok légkörébe is — is­merhettünk fel. Az első versenynap két fordulójában szaporán hul­lottak a gólok, nem keve­sebbszer, mint 216-szor áll­tak fel középkezdésre. Leg­eredményesebben Koncz (Kórház) „célzott”, erről a két mérkőzésen lőtt 26 gólja tanúskodott. Néggyel keve­sebbszer talált a hálóba Tarmé (TÉV), így aztán ko­rai lenne megjósolni a kupa gólkirályát. A testmozgáson, a játékon van a hangsúly — bár némelyik találkozón az izgalmak sem hiányoztak. Bőrdíszmű—TÉV 14-7 (3-3) Szünet után nagy fölényben játszottak a bőrdíszművesek. G. Kántor 7, Málinger 4, Kunné 2, Nagyné, illetve Tarné 4, Marosiiné 2, Dri­nócziné. ( L AK1SZ—Egészségügyi Szakiskola 32-9 (17-4). Szarvas és Völgyi gólerőssé­ge döntött. G.: Szarvas, Völ­gyi 9-9, Jakabné, Lőrincz 5-5, Hajdú 2, Bazsó, Bacsné, illetve Tóth 6, Deér 2, Tóth II. Kórház—Tejipar 25-4 (15-2). A két csapat közti kü­lönbség gólokban is kifeje­zésre jutott. G.: Koncz 11, Kalmár, Nyisztor, Györki 4-4, Wurst, Kránitzné, illet­ve Hausznekné 4. Tanítóképző Főiskola— Egészségügyi Szakiskola 24-3 (16-1). Már az első fél­időben eldőlt a két pont sor­sa. G.: Matus 9, Gaczler, Var­ga 4-4, Boda 3, Gulyás 2, Sá- ry, Bontovics, illetve Tóth E. 3. TÉV—Tejipar 31-7 (15-5). Tarné irányításával ellenáll­hatatlanul játszott a TÉV. G.: Tarné 18, Drinócziné 7, Szvatt, Marosiné 3-3, illetve Zsigmond 5, Hauszekné 2. Bőrdíszmű—Tanítóképző Főiskola 18-7 (7-3). Szoros első félidő után a jobb erőn­lét döntött. G.: Málinger 7, Kántor 5, Vargáné 4, Kunné 2, illetve Gulyás 6, Matus. Kórház—LAKISZ 21-14 (13-7). Egyenlő erők küz­delméből a több rutinos játé­kost felvonultató csapat ke­rült ki győztesen. G.: Koncz 15, Kalmár 3, Nyisztor, Györ­ki, Wurst, illetve Szarvas, Völgyi 5-5, Jakabné 3, Haj­dú. A második forduló utáni állás: 1. Kórház 4, 2. Bőrdísz­mű 4, 3. TÉV 2, 4. LAKISZ 2, 5. Főiskola 2, 6. Eü. Szakis­kola 0, 7. Tejipar 0 ponttal. A Kórház fehér mezes csapata fölényes győzelmet aratott a Tejipar ellen Kapuzárás. Befejeződött a különböző osztályú labdarú­gó-bajnokságok őszi évadja. Pihenőre tértek a csapatok, elcsendesültek a pályák. Lezajlott az első felvonás, lassan kiosztják a bizonyítványokat is. Az osztályzatok? Nos, csapata válogatja ... Javítani persze tavasszal lehet még. A kapuzárás kilenc pillanata 1. perc Szekszárdon: Az évadzáró leggyorsabb gólját a kocsolaiak szinte közép­kezdésből érték el. Jobb ol­dalon egy szekszárdi védő szerelése után a labda „tacs- cson” kívülre perdült. Közel a TÁÉV 16-osával egyvonal- ban. Szűcsnek, a vendégek hátvédjének tért ölelő part- dobása után Kocsis fejére szállt a labda, onnan pedig a kimozduló Nagy kapus fö­lött a szekszárdiak hálójába. Lélektani gól volt, ami a ha­zaiakat letörte, a vendégek­nek szárnyakat adott. Hét perccel később ugyanis Fá- hián gólja már megpecsételte a TÁÉV együttesének sorsát. 9. perc Veszprémben: Ki tudja miként alakult volna a Bakony Vegyész—Szekszárdi Dózsa találkozó végeredmé­nye, ha Magyar, a Dózsa csa­tára értékesíti a kínálkozó ziccert. Megyeri robogott el a jobb oldalon, beadását Ma­gyar kapta, aki a kifutó ka­pus mellett 14 méterről el­lőtte a labdát. Az üresen tá­tongó háló helyett azonban kapufán landolt a pettyes. A Dózsa szakvezetőd eskü alatt vallják: az őszi idény jel­lemző momentuma volt ez a szituáció. Statisztika őrzi, hogy a ilila-fehérek a 19 for­duló során 54 olyan gólhely­zetet hibáztak el, amit szinte nehezebb volt elpuskázni, — mint értékesíteni. így aztán az sem csoda, hogy Magyar mindössze egyszer iratkozott fel a gólszerzők közé. 40. perc Bonyhádon: A Bonyhádi Pannónia együtte­sében főiskolai tanulmányai miatt ezen a vasárnapon is csupán vendégként szerepelt Vendég Ödön, a Pannónia apró termetű futballistája. A nagydorogiak vezettek 1-0- ra, amikor a 40. percben Ven­dég csereként pályára lépett. Félidőig igazából be sem me­legedett, bezzeg szünet után ... Szünet utáni játéká­val egyszerűen szétzilálta az addig szorosan záró dorogi védelmet, jobbnál jobb át­adásokkal hozta gólhelyzet­be csapattársait, öt gólpasz- szával és egy remekbe sza­bott góljával oroszlánrészt vállalt a majosi gárda kiüté­ses győzelméből. 45. perc Aparhanton: Bár­milyen hihetetlen, de ez a pillanat jelentett forduló­pontot az Aparhant—Dom- báváni Vasas összecsapáson. Már mindkét együttes játé­kosai a bírói sípszóra vártak, amikor a még szinte újonc­nak számító Kolompár a dombóváriak szögletzászlója közelében megszerezte a lab­dát, középre lőtte és Gáspáí kapásból a kapu bal oldalába vágta. Vezetéshez jutott az Aparhant, ami szemlátomást önbizalmat köcsönzütt a foly­tatásra. Arra a 45 percre, amikor újabb góllal bebizto­sították győzelmüket a ha­zaiak. Kolompárról csak any- nyit tudunk, hogy 17 éves, saját nevelésű futballista, aki másodszor kapott bizo­nyítási lehetőséget az apar- hanti kezdő tizenegyben. 60. perc Dunaföldváron: A megyei bajnokság idei utol­só kiállítását regisztrálhatták a játékvezetőik. Dunaföldvári támadás bontakozott ki ép­pen. Molnár, a hazaiak bal- hátvédje vezette fel a lab­dát, előle a leveli Szőts a fe­lezővonal táján becsúszva az oldalvonalon kívülre szerelt. Molnár, hogy minél előbb el­végezhesse a -bedobást, futás­ba kezdett a labdáért, ám ekkor a még fekvő Szőts „el­kaszálta” a lábát, ennek kö­vetkeztében a földvári focis­ta kizuhant a futópályára. Látták ezt a bírók is, habo­zás nélkül villant a piros lap. Hogy azóta Szőts levonta-e a tanulságokat — nem tudjuk. 68. perc Tamásiban: Egyen­lítési lehetőség kínálkozott a kaposszekcsőiek előtt, de ... Egygólos tamási vezetésnél a játékvezető határozottan H- est ítélt az újonc vendégcsa­pat javára. Porcsa állította le némi műgonddal a labdát, aztán zutty — és a pettyes a jobb oldali lécen csattant. Akkora erővel, hogy onnan a mezőnybe vágódva gyors el­lenakciót indíthattak a ha­zaiak. A székeséi 16-os előtt egy szabálytalanság megálljt parancsolt a labda útjának, de a következő pillanatban Lieszkovszky 18 méteres sza­badrúgása bombaként vágó­dott a jobb felső sarokba. Az egyiknek távolról sikerült, a másiknak közelebbről nem. 71. perc Dombóváron: A mérsékelt teljesítményt nyúj­tó Csanádi lecseréléséhez ké­szülődtek a Dombóvári VMSE kispadjánál. Sőt, a hangszórón is közölték a publikummal Egyed edző döntését: Csanádit Ughy vált­ja fel. Ebben a pillanatban egy formás dombóvári táma­dás végén Csanádi 16 mé­terről bambogólt lőtt. Búcsú­zóul, hiszen utána, még a kö­zépkezdés előtt, már futott is le a pályáról — hiszen gól­ja ellenére mégiscsak lecse­rélték. 80. perc Pakson: A Paksi SE sporttelepéről sűrű so­rokban hazaindult a közön­ség egy része. Miután koráb­ban alaposan átáztak és ki­dideregték magukat, meg az­tán kedvenceik már 3-0-ra vezettek, az utolsó tíz perc­ről lemondtak. Igaz, hogy egy héttel korábban már végle­gessé vált: a PSE behozha­tatlan előnnyel őszi bajnok, de a Duna-parti csapat játé­kosai igazából csak az Ozo- ra elleni 90 perc után tudtak felszabadultan örülni listave­zető helyüknek. Szó se róla, jó ideje elszoktak már az effajta előkelő pozíciótól. 90. perc Tengelicen: Már újrakezdésre sem volt Idő, amikor a megyei bajnokság őszi idényének utolsó, egy­ben a 458. gólját ünnepelték a tengelici szurkolók. Jun- kuncz—Kovács volt a labda útja, a balszélsőtől Pámer kapott „forintos” átadást és a középpályás kapásból, úgy 17 méterről védhetetlenül lőtte a labdát a bal alsó sa­rokba. Miniden jó, ha jó a vége. Csakhogy a tengeliciek szezonzáró győzelmükkel együtt is csak tizedikek a táblázaton. Epilógusként. Becsukjuk az 1983-as futballévkönyvet, mert mint mondják: a jóból is megárt a sok. Hát még ha dicsekvésre méltó helytállásról, fejlődésről tanúskodó pozitívumokról vajmi kevés alkalmunk volt hírt adni me­gyénk labdarúgósportjában. A tollforgató is szusszanhat, hosszú volt a 30 vasárnapra méretekezett ügyelet. Kö­szönet a tudósítóknak, akik segítsége nélkül megállna a gépezet. Azok nélkül, akik kevés alkalommal izgulhat­tak végig egy-egy krimit a televízió vasárnap esti főmű­sorában, merthogy akkor éppen a telefonra vártak. Kö­szönet a postás kisasszonyoknak, akik a szerkesztőség és a tudósítók közötti gyors kapcsolatteremtésben segítő­készséggel bábáskodtak a telefonbeszélgetések zavartalan­ságán. Most márciusig pihen a futballgépezet. FEKETE LÁSZLÓ t Oldalháló '83