Tolna Megyei Népújság, 1983. szeptember (33. évfolyam, 206-231. szám)

1983-09-28 / 229. szám

6 NÉPÚJSÁG 1983. szeptember 28. Tenisz Szeptember utolsó vasár­napján Bonyhádon páros mérkőzéseket rendeztek a lányteniszezők részére, ame­lyen tizenkét páros állt rajt­hoz. Tekintettel a szeles, hi­deg időre, a rendezők dönté­se alapján a mérkőzéssorozat a városi fedett csarnokban fejeződött be. Eredmények: gyermekkor­csoport: 1. Csigi Judit, Nagy Orsolya (Dunaföldvár), 2. Skach Adrién, Hegedűs Ka­talin (Paks), 3. Berényi Ad­rién, Scheidler Mónika (Bonyhád). összevont (serdülő és újonc) korcsoport: 1. Molnár Ágnes, Molnár Edit (Bony­hád), 2. Skach Adrién, Lo­vas Judit (Paks), 3. Scheid­ler Mónika, János Ágnes (Bonyhád). Temesvári hatodik Az Egyesült Államok nyílt nemzetközi bajnoksága utá­ni helyzetet rögzíti a Virgi­nia Slims pontversenyének legutóbbi kiadása. Ezen az amerikai Martina Navratilo- va már több mint 1200 pont­tal előzi meg legnagyobb ri­válisát, Evert-Lloydot. Te­mesvári Andrea, viszonylag korai kiesése ellenére is őr­zi hatodik helyét. Az élcsoport állása: 1. Navratilova 3100, 2. Evert- Lloyd (amerikai) 1870, 3. Jaeger (amerikai) 1625, 4. Mandlikova (csehszlovák) 1340, 5. Hanika (nyugatné­met) 1275, 6. Temesvári And­rea 1135. Karate Budapesten tárgyaltak a napokban a két nagy karate világszövetség vezetői és a sportág magyar vezetőivel a Világ Kupa előkészületeiről folytattak megbeszélést. A két világszövetség első nagy­szabású közös versenyét jö­vő márciusban tartják Bu­dapesten. Jacques Delcourt, a WUKO elnöke és Fritz Wendland, az IAKF európai igazgatója egyúttal újabb eszmecserét tartott a két szervezet fokozatos egyesülé­séről. A találkozó után Ja­cques Delcourt kijelentette, hogy sikerült kompromisszu­mos megoldást találni azok­ra a vitás kérdésekre, ame­lyek eddig hátráltatták az , egyesülést és ezáltal a karate olimpiai elismerését. A WU­KO küldöttségét hétfőn fo­gadta Schmitt Pál, a Nem­zetközi Olimpiai Bizottság tagja. Természetjárás A Magyar Természetbarát Szövetség október 1-én, 15 órakor Hűvösvölgyben, az Üttörővasút végállomásán rendezi meg a barátság nem­zetközi hegyitúra, Eisenach —Budapest közötti útvonala magyarországi szakaszának megnyitását. Ezen részt vesz­nek a szocialista országok küldöttei, valamint külföldi és magyarországi túrázó cso­portok is. A Magyar Természetbarát Szövetség szeptember 30. és október 2. között évadzáró vízi túrázó találkozót és tá­borozást rendez a szentend­rei Duna-ágban a 6-os fo­lyamkilométer táblával szemben, a szigeten. A találkozó keretében íjászversenyeket és tréfás vetélkedőket rendeznek, a vízi túrázók megbeszélik az ez évi vízi évad eseményeit, kicserélik tapasztalataikat. Kézilabda NB II Megtorpantak csapataink A fehér mezes szegedi védők szabálytalanul szerelik Frit- zet. (Fotó: Bencze.) Atlétika Aranyérem az országos váltóbajnokságon Dunaföldvári Spartacus— Siófoki Olajbányász 29-29 (14-10). Dunaföldvár, 300 né­ző. V.: Mike, Szabó II. Duna­földvár: Gyovai — Rostási, Jezsek, Sörös, Kolics, Hege­dűs, Dukai I. Csere: Dukai II., Szabó, Szauter, Bocs. Ed­ző: Kolics János. A várako­zásnak megfelelően kezdődött a mérkőzés, a harmadik perc­ben már 2-0-as vezetést szer­zett a Spartacus. A folytatás nem volt ilyen sikeres, a ven­dégek rendre eredményesen fejezték be támadásaikat és a 10. percben 4-2-re fordítot­tak. A következő öt perc az­tán ismét a hazaiaké volt, most ők húztak el két góllal: 7-5. Ezután felváltva estek a gólok, majd az utolsó per­cekben 14-9-re növelte elő­nyét a Spartacus, amikor a lefújás előtt szépítettek a siófokiak. Szünet után az Olajbányász 15-14-re felzárkózott, de a 13. percben 19-16-ra tovább­ra is a földváriak vezettek. Rákapcsolt a Siófok és há­rom perccel később 19-19-re egyenlített. Fej-fej mellett haladt ezután a két csapat, mindig a hazaiak szereztek előnyt és a Balaton-partiak egyenlítettek. A találkozó befejezése előtt három perc­cel az ellenfél jutott egygólos előnyhöz (27-26), ekkor a Spartacus harcolt az egyenlí­tésért. Az utolsó másodper­cekben 29-28-as siófoki veze­tésnél Kolics büntetőből egyenlített. Az első félidő végén úgy tűnt, hogy a Spartacus bizto­san jut a két pont birtokába. Szünet után azonban sok pontatlanság jellemezte játé­kukat, így a döntetlenért is „kínlódni” kellett. G.: Kolics 8, Dukai I. 7, Jezsek 6, Sza­bó 4, Dukai II. 2, Rostási, Sö­rös. Dunavidéki Vendéglátó— Tolnai VL 25-16 (12-8). Du­naújváros, 200 néző. V.: Ba­bos, Baumann. Tolna: Schell- né — Bauerné, Bagdiné, Fa- usztné, Lóridon, Fazekasné, Vígh. Csere: Szegedi, Somor- jai, Konyecsnyi, Tózer. Edző: Schmidt József. A múlt heti sikeres pestlőrinci szereplés után pontszerzés reményében utazott Dunaújvárosba a tol­nai csapat. A mérkőzés első percei alapján már látni le­hetett, hogy nem tudják meg­ismételni az előző forduló jó játékát. A 15. percig a házi­gazdák öt góljára Vígh egy találata és Fazekasné három, büntetőből lőtt gólja volt a válasz. A félidő második fe­lében fokozatosan elhúztak a hazaiak, szünetig négygólos előnyre tettek szert. A második félidő két tol­nai góllal indult, ám egy ki­hagyott büntető megállította a felzárkózás folyamatát. A 10. percben újabb két gyors dunaújvárosi gólt követően a tolnaiak feladták a mérkő­zést. Ez a körülmény is nagy­ban hozzájárult a 9 gólos ve­reség kialakulásához. Ezen a találkozón a kiesés ellen kétségbeesetten harcoló dunaújvárosiak olyan tarta­lék energiákat tudtak moz­gósítani, amellyel még saját szurkolóikat is meglepték. Ez eredményezte, hogy min­den tekintetben jobbak vol­tak, különösen védekezésben nőttek ellenfelük fölé. A tol­naiak a bajnoki esztendő egyik leggyengébb játékát nyújtották. G.: Fazekasné, Fausztné 4—4, Somorjai 3, Bauerné 2, Bagdiné, Vígh, Konyecsnyi. Szegedi Textil—Szekszárdi Spartacus 24-20 (11-8). Szek- szárd, 100 néző. V.: Hohn, Pusztai. Szekszárd: Plutzer — Hosnyánszkiné, Tekauer, Fritz, Katzenberger, Lovász, Czibor. Csere: Kiss, Farkas, Kelemen, Angyal. Edző: Tak­sonyi István. A listavezető szegedi együttes ellen az 5. percben két gólra növelte előnyét a Spartacus. Idege­sen, kapkodva játszott mind­két csapat, sok volt az eladott labda. Egyenlítettek a ven­dégek, de a 11. percben 6-3- ra ismét a hazaiak vezettek. Ezután a Spartacus sorozat­ban hagyta ki helyzeteit, a Szeged átvette az irányítást és a 22. percben már kétgó­los előnyre tett szert. A szek­szárdiak védekezésben, táma­dásban egyaránt nagy hiba­százalékkal játszottak. Vendéggóllal indult a má­sodik félidő, de ezután két gyors hazai góllal felzárkózott a Szekszárd. Néhány pilla­natra csupán, mert újabb rö­vidzárlat a Spartacusnál, amit a listavezető azonnal kihasz­nált. Izgalmas, küzdelmes volt a játék. A folytatásban a Spartacus fokozatosan dol­gozta le hátrányát, de az egyenlítés nem sikerült. Az­tán a vendégek kétgólos elő­nyüket a találkozó végéig még növelni tudták, s bizto­san nyertek. A végig küzdelmes, izgal­mas mérkőzésen a helyzeteit jobban kihasználó bajnok­esélyes rászolgált győzelmé­re. G.: Hosnyánszkiné 9, Kat­zenberger, Tekauer 3—3, Lo­vász, Czibor 2—2, Fritz. Az év utolsó nagy sereg­szemléjén, az országos váltó- bajnokságon népes mezőnyök álltak rajthoz, különösen a fiatalok távjain. Az időjárás a verseny első napján kedve­zett csak a résztvevőknek, másnap az esős, szeles idő sokat kivett a versenyzőkből. Megyénkből hét egyesület indított váltókat, közülük há­rom ért el dobogós helyezést. Az év folyamán egyenlete­sen jól szereplő dombóvári középtávfutó csoport négy tagja: Zerényi, Gergely, Nagy és Banai duplázott. A ser­dülő „A” 4x1500 méteres vál­tóban 17:15,0 perces idővel biztosan nyerték a versenyt, míg 4x800-on a hatodik he­lyezést szerezték meg. A Szekszárdi Dózsa két if­júsági csapata, a 4x800 és a 4x1500-as, végzett még a harmadik, illetve második helyen. A felnőtt 4x1500 mé­teres dózsás váltó csak egy másodperccel szorult le a do­bogóról. Eredmények: Férfiak, fel- tőttek: 4x800 m: ...7. Szek­szárdi Dózsa (Sövér, Cserép, Csizmazia, Balogh) 7:49,30. 4x1500 m: ...4. Szekszárdi Dózsa (Balogh, Cserép, Lá- muth, Csizmazia) 15:47,7. If­júságiak: 4x800 m: ...3. Szekszárdi Dózsa (Kerekes, Gallusz, Tusa, Sárközi) 8:06,23. 4x1500 m: . . . 2. Szek­szárdi Dózsa (Sárközi, Tusa, Gallusz, Erdősi) 16:17,1. Serdülő „A": 4x100 m: ... 5. Szekszárdi Dózsa (Be- nizs, Bencze, Boldis, Csirzó) 45,25. 4x800 m: ...6. Dom­bóvár (Zerényi, Gergely, Nagy, Banai) 8:36,73. 4x1500 m: 1. Dombóvár (Zerényi Je­nő, Gergely Zoltán, Nagy Ró­bert, Banai Róbert) 17:15,0. Edzőjük: Fazekas Gáspár. Serdülő „B”: 4x800 m: ...6. A Magyarok Világszövet­sége vendégeként hazánk­ban tartózkodó brémai öreg­fiúk labdarúgó-csapat holnap, szeptember 29-én Szekszár- don vendégszerepei. A szek­szárdi IBUSZ szervezésében sorra kerülő barátságos ta­lálkozón 16 órakor a Dózsa stadionjában az NSZK-beli együttes Szekszárd város öregfiúk csapatával mérkő­zik. Szekszárdi Dózsa (Fáncsy, Vég, Hadnagy, Walter) 9:07,6. A RUDÉ PRAVO VERSENYE Prágában a Csehszlovák Atlétikai Szövetség az idén is megrendezte Európa leg­jobbjainak részvételével a hagyományos Rudé Pravo nemzetközi futóversenyét. A résztvevők utcai és pályaver­senyen mérhették össze erői­ket. Sárközi Gyula, a Szek­szárdi Dózsa SE IBV-győz- tes versenyzője a MASZ ál­tal kijelölt magyar csapat tagjaként rajthoz állt a 4500 méteres, utcán bonyolított és a 3000 méteres pályán ren­dezett versenyen is, ahol 13:41 perccel az ötödik, illet­ve 8:30,6 perccel a harmadik helyezést érte el. A verseny érdekessége volt, hogy a négyszeres olimpiai bajnok finn Lasse Viren 17.-ként fu­tott a célba a felnőttek ver­senyén. SIPÖCZ KRISZTINA ARANYJELVÉNYES Az Újpesti Dózsa nemzet­közi versenyén, melyen a kuvaiti válogatott szinte tel­jes létszámmal rajthoz állt, jó eredmények születtek. Si- pőcz Krisztina, a Szekszárdi Dózsa serdülő középtávfutó­ja ezúttal bátran versenyzett 800 méteren. Régóta ostro­molta sikertelenül a 2:18-as aranyjelvényes szintet — most végre sikerült. A szin­tén dózsás Cserép László idei legjobbját futotta 800-on. Eredmények, nők: 800 m: Gombár Mária 2:16,20, Sipőcz Krisztina 2:16,42. Férfiak: 800 m: Cserép László 1:51,47, Kerekes László 2:05,2. A szekszárdi öregfiúk csa­patában az alábbi játékosok lépnek majd pályára: Li­ckert, Szlavicsek (kapusok), Micskó, Tárnok, Unyatinsz- ky, Bosnyák (hátvédek), Ka- csányi, Kalász, Kormos, Ga- hó, Lizák (középpályások), Hohmann, dr. Szűcs, Dobos, dr. Freppán, Török (csatá­rok). Szekszárd - Bréma öregünk A NOB elnöke a budapesti tornász VB-n Munkahelyi olimpia Dombóváron Labdarúgás E héttől kezdve új ütemterv szerint dolgozik az október 23—30-i tornász világbajnok­ság szervező bizottsága: a testület tagjai Forgács Ró­bert elnök irányításával, meghívott szakemberek köz­reműködésével már hetente három alkalommal ülnek ösz- sze, hogy döntést hozzanak az alktuális kérdésekben, s határozatokat a hátralévő feladatok elvégzésére. Októ­bertől kezdve pedig, tehát a visszaszámlálás hajrájában az értekezletek .már minden­naposak lesznek; ezt kíván­ják a sűrűsödő események, a halasztást nem tűrő kérdé­sek. A szervező bizottság már a Budapest Sportcsarnokban székel, ahol néhány nap múl­va hozzákezdenek a pódium- rendszer kialakításához, an­nak az építménynek az össze­rakásához, amelyen a szere- .ket helyezik el. Á létesítmény kiváló szakemberei eddig há­rom alkalommal oldották meg ezt az igen nehéz, nagy pon­tosságot igénylő feladatot. Ami pedig a szervezők e heti első tanácskozását illeti, ott többek között ezekről a napirendi pontokról esett szó: — A nemzetközi tornaszö­vetség végrehajtó bizottságá­nak elmúlt heti olaszországi ülésén — ahol a budapesti versenyek sorsolását is elké­szítették — a sportág vezér­karának nevében Jurij Tyitov elnök nyomatékkai hangsú­lyozta, hogy a torna az olim­piai sportágiak nagy családjá­ba tartozik, éppen ezért, itt Is a VB kötelező program­pontjai közé tartozik a dop­pingvizsgálat. A végrehajtó bizottság úgy határozott, hogy a budapesti versenyhét alatt összesen 68 doppingvizsgála­tot végeznek el, 24-et a férfi csapatversenyeken, hármat- hármat a férfi összetett, illet­ve szerenként: döntőkben, 32-őt a női csapatversenye­ken, hármat-hármat pedig a női összetett és szerenkénti fináléban. — Biztosra lehet venni, hogy október 29-én a női ösz- szetett világbajnokot Juan Antonio Samaranoh, a NOB Budapestre látogató elnöke köszönti a Budapest Sport- csarnok küzdőterén, s adja át a győztesnek járó aranyérmet. Samaranch jelen lesz az ok­tóber 30-i döntőkön is, majd azt követően a záróünnepé­lyen is, ahol a szovjet, a bol­gár, a spanyol és a magyar ritmikus sportgimnasztikai válogatottak együttes kézi­szer-bemutatót tartanak. A ritmikus sportgimnasztikai szakág vezetőinek nem titkolt szándéka, hogy egy jól sike­rült gálával megnyerjék a NOB első emberét annak az ügynek, hogy az egyéni ver­senyek mellett az együttes kéziszer csapatverseny is fel­kerüljön a Los Angeles-i já­tékok műsorára. A MÁV Anyagellátási Igaz­gatóság szakszervezeti bizott­sága és a FAVÉD SE immár negyedik alkalommal rendez­te meg a Dombóvári Fatelítő Főnökség sportközpontjában a munkahelyi olimpiát. Dom­bóvár, Püspökladány és To­kod fatelítő főnökségei, to­vábbá a központi, az északi és a Landler Jenő osztószjertá- rak, valamint az anyagellátá­si igazgatóság összesen mint­egy 270 dolgozója mérte össze tudását asztaliteniszben, kis­puskalövészetben, tekében, kispályás labdarúgásban és sakkban. Asztaliteniszben Balogh Gábor (anyagellátási ig.) és Szabó Istvánná (Dombóvár) végzett az első helyen. Sza- bóné egyúttal elnyerte a leg­eredményesebb női sportoló címet is. Sakkban kettős dom­bóvári győzelem született: Tájfutás Gödöllő térségében rendez­ték meg az 1983. évi vidéki egyéni tájfutó-bajnokságot. A megyénk színeit képviselő Paksi SE versenyzői közül Molnár Gyula kiemelkedő Pászti Géza az egyéniben és a Fatelítő együttese csapat­ban bizonyult a legjobbnak. Kispuskalövészetben Mogyo­rósi Józsefné (Püspökladány) és Hencz Zoltán (Dombóvár), valamint a püspökladányi női és férficsapat győzött. Teké­ben hármas hazai sikert örö­kítettek meg a jegyzőköny- _> vek: Varga Miklósné és Ele­kes István, valamint a dom­bóvári csapat jóvoltából. A meglepetésekkel teli, heves küzdelmet hozó kispályás labdarúgó-tornán a korábbi háromszoros győztes Dombó­vár együttese nem került a dobogóra. Az újonnan kiírt vándorserleget Püspökladány csapata nyerte. Az ünnepélyes díjkiosztót hangulatos baráti találkozó 'követte. Ezen a csa­patvezetők elmondták, hogy a rendszeres sporttalálkozók, a munkahelyi olimpia vetél­kedői a munkavégzés során is pozitívan éreztetik hatásukat. teljesítménnyel, harmadik he­lyezésével az F—19-es kate­góriában kiharcolta a jogot az országos döntőben való szereplésre. Az F—15-ösök között Fenyves Ferenc 10., az N—15-ösöknél Haaz Éva 12. lett. Az országos döntőt ok­tóber 9-én a Pilis-hegységben rendezik. NB-s serdülő- és ifibajnokság Serdülők: Videoton—Szekszárdi Dó­zsa 1-0 (0-0). Sz. Dózsa: Pöti — Naszvadi, ULbert, Wittmer — Marsai, Bozsér, Nagy, Máté — Fehér, Kvanduk G., Babai. Edző: Újvári Mihály. Egyenlő erők küzdelméből a 74. perc­ben kezezés után lőtt góllal került ki győztesen a Video­ton. Jók: Péti, Kvanduk G., Marsai, Wittmer. Ifjúságiak: Videoton—Szekszárdi Dó­zsa 1-0 (0-0). Sz. Dózsa: Lu­kács (Holler) — Nagyfalusi, Sági, Bencze, Nagy — Stumpf, Boros, (Hampl), Ferger — Magyar (Petrovics), Juhász, Hargitai. Edző: Tornyi Bar­nabás. A 82. percig nem ta­lálta a Videoton a szívás Vé­dekezés, taktikus játék ellen­szerét, de ekkor a Dózsa vé­dők hibáztak, és ez eldöntöt­te a mérkőzést. Jók: Nagyfa­lusi, Nagy, Hargitai.