Tolna Megyei Népújság, 1983. május (33. évfolyam, 102-127. szám)

1983-05-03 / 103. szám

e népújság 1983. május 3. Három város versenye Szekszárdon A Kaposvár, Dombóvár, Szek- szárd legjobb utánpótlás kor­osztályú versenyzői részére kiírt háromfordulós csapatverseny II. fordulóját rendezték meg Szek- szárdon. A csapatok fejvonulása után Kamarás György, a Szek­szárdi Dózsa úszószakosztályá­nak vezetője köszöntötte a ven­dégeket, versenyzőket és a né­zőket. A csapatkapitányok zászlócseréje után labdarúgó­mérkőzésre emlékeztető hangu­latban kezdődött a verseny a 33 1/3-os medencében. Kerep­lőkkel, trombitákkal és zászlók­kal felszerelkezett közönség buz­dította a versenyzőket, aztán egy-egy szám befejezése után hatalmas ováció köszöntötte a győztest. A 14 versenyszámból álló via­dalon a szekszárdi nézők is megcsodálhatták a dombóvári Fehérvárt Róbert élményszámba menő úszását, a szekszárdi Végh Rajt az úttörő lányok 200 méteres gyorsúszó-számában Blagojev három világrekordja A várnai nemzetközi súly- emie lóversenyen a 90 kg-os ka­tegóriában a bolgár Blagoj Blagojev három világrekordot állított fel. Versenyen kiviül sza­kításban 195,5 kg-ira javította az általa tartott 195 kg-os csú­csot, majd lökésben ugyancsak versenyen kívül a1 szovjet Var- d'ainyan 228 kg-os világrekord­ját adta1 át a múltnak, mivel teljesítménye 228,5 kg. Az ösz- sz eteti ben eliért 420 kg-os ered­ménye ugyancsak a világ leg­jobb teljesítménye, amelyet ed­dig is ő tartott- 417,5 kg-im ái. Ebben a súly cső portban végre Siker k-oroflázta a magyar spor­tolok szereplését, az oroszlányi Balá-zsfi a bolgár és lengyel súlyemelő mögött bronzérmes lett. Eredmények: 90 kg: 1. Blagojev (bolgár) 420 kg (192,5, 227,5) világ­rekord, 2. Piotrowski (lengyel) 375 kg (167,5, 207,5), 3. Balózs- Ifi (mágyar) 352,5 kg (160, 192.5) . 100 kg: 1. Osztyapeniko (szov­jet) 400 kg (177,5, 222,5), 2. Pa-rvanov (bolgár) 375 (175, 200), 3. Kind (NŐK) 370 (157,5, 212.5) . Márta és a dombóvári Horgos Szilárd győzelmeit, s a szintén dombóvári Varga Rita felnőtt versenyzőhöz méltó hajráit. A legkiemelkedőbb eredményt a 200 m-es gyermek mellúszásban Loboda Éva, míg a 400 m-es gyermek gyorsúszásban Honos Tímea érték el. A dombóvári és a szekszárdi versenyzők helyezései: Lányok: 266 2/3 m. Úttörő vegyes: 1. Végh Márta (Szekszárd), 2. Tass Szilvia (Szekszárd), 3. Horváth Tímea (Dombóvár). 200 m gyer­mek mell: 1. Loboda Éva (Dombóvár, új megyei csúcs­csal), 2. Hagyanek Márta (Dom­bóvár). 200 m áttörő gyors: 1. Végh Márta (Szekszárd), 2. Tass Szilvia (Szekszárd). 400 m gyermek gyors: 1. Honos Tímea (Dombóvár, új megyei csúcs­csal), 2. Mojzes Zsuzsa (Dom­bóvár),. 3. Hagyanek Márta (Dombóvár). 100 m delfin mell: 1. Varga Rita (Szekszárd), ... 3; Makkos Gabriella (Dombóvár). 200 m úttörő hát: 1. Végh Már­ta (Szekszárd), 2. Horváth Tí­mea (Dombóvár). Fiúk: 400 m gyermek gyors: 1. Horgos Szilárd, 2. Hurta Mi­hály, 3. Bugyi Norbert (mindhá­rom Dombóvár). 200 m delfin hát: 1. Mintái Tibor (Dombó­vár), 2. Kovács Attila (Szek­szárd), 3. Uszléber Ákos (Dom­bóvár). 100 m gyermek hát: 1. Horgos Szilárd, 2. Hurta Mi­hály, 3. Bugyi Norbert (mind­három Dombóvár). 200 m férfi gyors: 1. Fehérvári Róbert (Dom­bóvár), 2. Cserép Gábor (Dom­bóvár), 3. Daradics Péter (Szek­szárd). 100 m úttörő gyors: 1. Kiss György (Dombóvár), ... 3. Rieger Gábor (Dombóvár). 100 m gyermek mell: 1. Hurta Mi­hály, 2. Simon Levente (mind­kettő Dombóvár). 100 m delfin mell: 1. Buday Gergely, 2. Ko­vács Attila, 3. Varga Béla (mind­három Szekszárd). 8x66 2/3 m vegyes váltó: 1. Dombóvár, ... 3. Szekszárd. A szekszárdi forduló pontver­senyében: 1. Dombóvár 121, 2. Szekszárd 92, 3. Kaposvár 69 ponttal. A három város csapat- versenyének összesített pont­versenyében az I—II. forduló után: 1. Dombóvár 247, 2. Szek­szárd 165, 3. Kaposvár 152 pont­tal. A hivatalos*verseny végén a három csapat úszói között játé­kos vízivetélkedőre, női és férfi vízilabda-mérőzésekre is sor ke­rült. A III. fordulót május 28-án Dombóvárott rendezik. A nemzetközi tornász- bajnokságról A nemzetközi .kívánalmaknak megfelelő gyorsaságú, jól ter­vezett és lebonyolított szeren­ként döntőkkel zárult vasár­nap este a Budapest Sport- csarnokban a 11. magyar nem­zetközi tornászbajnoksági, ame­lyet jó előre úgy hirdetett meg a Magyar Torna Szövetség, mint az október utolsó heté­ben sorra kerülő XXII. tornász- viilágbajinokság technikai fő­próbáját. A 23 nemzetet kép­viselő szakemberek a három­napos eseménysorozatot követő záróbanketten csaknem kivétel nélkül úgy nyilatkoztak, hogy éliismerés illeti a házigazdá­kat, csupán néhány finomító műveletre vain szükség ahhoz, hogy ősszel, a mostaninál lé­nyegesen nagyobb versenyen is csak pozitív vélemények ban­gó zbasSaöak el. — Lőhet, hogy nem a leg­szerencsésebb időpontban ke­rült sor az idei nemzetközi baj­nokságunkra — nyilatkozott Forgács Róbert, a, Magyar Tor­na Szövetség főtitkára —, de több ok is airra szorított ben­nünket, hogy erre a. három napra invitáljuk a világ torná­szait Budapestre. Amire • csak büszkék . lehetünk: a csehszlo­vák Alex Lylo, a Nemzetközi Torna1 Szövetség férfi technikai bizottságának elnöke, valamint az NDK-beli Ellen Berger, aki ugyanezt a tisztséget tölti be a női bizottságban, szinte csak jót mondtak a versenyünkről, megnyugodva távoztak, elisme­rő véleményükkel hamarosan a Nemzetközi Torna Szövetség Végrehajtó Bizottsága is meg­ismerkedik. Végh Márta (Szekszárd) háromszor állhatott fel a dobogó leg­magasabb fokára Ribli Zoltán - közelről Területi labdarugó-bajnokság A Paks és a Dombóvár kiesik? Magabiztosan győztek a bonyhádiak A területi labdarúgó-bajnokság 24. fordulójában ismét csak 50 százalékos teljesítményre futotta á négy Tolna me­gyei csapat erejéből. A Kisdorogi MEDOSZ—Dombóvári VMSE megyei rangadót a pályaválasztó kisdorogiak nyer­ték, ezzel együtt pontszámban megerősítették pozíciójukat a középmezőnyben. Ugyanakkor a dombóváriak, az újabb vereségükkel egyre kilátástalanabb helyzetbe kerültek, 17 pontjukkal pillanatnyilag biztos kiesők. Súlyos vereséget szenvedett Bolyban a Paksi SE tizenegye is. A Duna-parti gárda kilátásai is erősen megkérdőjeleződtek: nagy forma­javulásra, eredményes pontgyűjtésre lenne szükségük a haj­rában hogy ősztől is a harmadik vonalban futballozhassa­nak. Fertőszögi Béla edző bizakodása nem volt alaptalan, s ezt csapata, a Bonyhádi MSC teljes mértékben igazolta, a feljutásra is esélyes Mohácsi TE elleni 90 percben. A bony­hádiak magabiztos játékkal, 4-2-re győztek, s csak rosszabb gólkülönbségükkel szorulnak a nyolcadik helyre. A megye labdarúgást szerető sportközvéleménye érdeklő­déssel várja: sikerül-e javítani a PSE és a DVMSE gárdá­jának, vagy mindkét együttes kiesik a harmadik vonalból. Kisdorogi MEDOSZ-Dombó- vári VMSE 3-1 (0-1). Kisdorog, "600 néző. V.: Radó. Kisdorog: Kiss — Pap, Éppel, Fábián (Ber- ning), Nagy — Horváth, Klein, Ódor - Csámpár (Spiel), Hos- nyánszki, Meksz. Edző: Loson- czi István. Dombóvár: Horváth — Szieber, Kurdi, Havasi, Far­kas — Tóth-Bagi, Lakos, Iván — Banai, Porosa (Dudás), Landek. Edző: Fenyvesi József. Esemény­telenül telt el az első negyed­óra. A 23. percben Banait őri­zetlenül hagyták a kisdorogi védők, aki jó labdát kapott és 12 méterről a jobb alsó sarok­ba jött. 0-1. A 26. percben ki­ugratta Klein, de a középpá­lyás elöl menteni tudtak á vé­dők. A félidő hátralévő részé­ben előbb Hosnyánszki közeli lövését hárította Horváth ka­pus, utána pedig dombóvári névrokona közeli fejesét a gól­vonalról mentették a védők. A 65. percben Meksz a szöglet- zászlónál „éllopta" a labdát a vendégektől, belőtte azt a ka­pu elé, ahol nagy tumultus tá­madt, és végül Horváth kapus kezéről a hálóba került a lab­da. (öngól.) 1-1. A 68. percben Ódor lövését a dombóváriak kapusa csak kiütni tudta, a jó­kor érkező Hosnyánszki nem hi­bázott. 2-1. A 72. percben Pap mesterien ívelt Klein fejé­re, aki 8 méterről nem hibázott. 3- 1. Megérdemelt kisdorogi győ­zelem született, a dombóvári csapat lelkesedése önmagában kevésnék bizonyult. Jók: Pap, Ódor, Horváth, Meksz, illetve Kurdi, Iván. Bonyhádi MSC-Mohácsi TE 4- 2 (2-1). Bonyhád, 1100 néző. V.: Szerecz. Bonyhád: Mucska — László, Kovács, Horváth, Lángi - Stercz, Sebestyén (Pfe- iffer), Palkó — György, Zircher, Bulla (Izsák). Edző: Fertőszögi Béla. Mohács: Hornyok - Tóth, Dárdai, Berki, Ambrus — Pir- choffer, Schwarczkopf, Szigeti (Vinczellér) — Lőrincz (Kovács), Bóhner, Hámori. Edző: Mathesz Imre. Nagy lendülettel kezdett a hazai gárda, a 3. percben már vezetést is szerzett. Palkó szögletét Zircher nyolc méter­ről a léc alá fejelte. 1-0. A 7. percben az előbbi gólszerző, Zircher indította Sebestyént, tő­le Bulla kapta a labdát, s a következő pijlanatban már a balszélső „szépségdíjas” góljá­nak tapsolhatott a közönség. 2-0. A 30. percben bal oldali mohácsi támadás végén Bóh­ner lőtt kapura, Mucska kiök­lözte a labdát, amire Kovács rácsapott, és közelről nem hi­bázott. 2-1. Az 57. percben Bul­la szöktette Sterczet, középpá­lyás beadását György értékesí­tette. 3-1. A 72. percben ismét Bullától indult a bonyhádi ak­ció és György 4-1-re növelte a hazai gárda előnyét. A befeje­zés előtt nyolc perccel szépí­tettek a vendégek: .Schwarcz­kopf fejesgóllal állította be a találkozó végeredményét. 4-2. Kitűnő játékvezetés mellett végig jó iramú, sportszerű ta­lálkozón biztosan győzött, a BMSC legénysége. Jók: Hor­váth, Bulla, illetve Hornyák, Bóhner. Boly-Paksi SE 4-1 (1-0). Boly, 500 néző. V.: Pálfi. Boly: Puch — Papstiy, Hancz, Fitt, Vigh - Vukman, Nagy, Marian - Ba- umholczer, Schulcz (Szeifert), Ratting (Brezniczki). Edző: Bán László. Paks: Németh — Garam- völgyi (Fülöp), Vörös, Blatt, So- rnodi - Éberdt, Bencsik, Szabó — Porga (Fazekas); Lombért, Bakó. Edző: Bagó Béla. A 30. percben jobb oldali keresztbe­ívelés után Brezniczki fejesgól­lal szerzett vezetést. 1-0. Hat perccel később Blatt szabályta­lan szerelése miatt 11-est ítélt a játékvezető, de Baumholczer a büntetőt a jobb oldali Jécre lőtte. Az 55. percben újabB 11- esBol Vukman szerzett gólt. 2-0. A 61. percben Brez­niczki beadásából Baumholczer a kapu közepébe fejelt. 3-0. Négy perccel később megsze­rezte szépítő gólját a PSE: Bencsik kilépett a védők közül, és nyolc méterről a léc alá vágta a labdát. 3-1. Az utolsó perc sem maradt esemény hí­ján, ugyanis Brezniczki állva hagyta a paksiak védelmét és a kimozduló Németh mellett beállította a végeredményt. 4-1. Az első 45 percben jobbára egyenlő erők küzdelme folyt, szünet után viszont az egyre inkább visszaeső, fegyelmezet­lenül játszó Paks ellen biztosan tartotta otthon a két pontot a Boly. Jók: Hancz, Vigh, Brez­niczki, illetve Németh. Ribli Zoltán az Eugenio Törve elleni győzelmével a legnagyobb magyar sakkozók nyomdokaiba lépett. Hasonló feltűnést keltő eredményt korábban csak Ma- róczy Géza, Szabó László és Portisch Lajos ért el. A sakFvi- lág hetek óta izgatottan várta, hogy a Fü’löp-szigetek bajnoká­nak és a harminckét esztendős magyar nagymesternek a pár­baja miként végződik. Eleinte egyiük sem mert kockáztatni, éppen ezért a játszmák meg­lepően gyorsön véget értek, és ebben az időben talán Alican- te sakkrajongói sajnálták is, hogy nem is kevés pénzt adtak azért, hogy láthassák a tenger­parti Meíia szállodában a bá­bok békés tologatását. Eugenio Tőrre, aki Ázsia első számú re­ménységeként érkezett a spa­nyol üdülőhelyre, amelynek ne­vét a tavalyi labdarúgó-világ­bajnokság idejéből jól ismer­jük, mindent elkövetett, hogy magabiztosnak mutassa magát. Lendületesen, jókedvűen futká- rozott a pálmafák alatt és szí­vesen fogadta, ha ilyenkor fény­képezték. Tőrre örült a nap­fénynek, otthonosan érezte ma­gát spanyolo’rszágban, mert a klíma emlékeztette a hazai me­legre. Ribli Zoltán is mindent elkövetett, hogy erőnlétét, fris­sességét megőrizze, mer a hosz- szú sakkcsatákban győzni nél­küle nem lehet. A világ legjobb mesterei ezt már régóta felis­merték, a legtöbben úsrnak, te­niszeznek és Bobby Fischer még az ökölvívással is megpróbál­kozott. Ribli Zoltán türelmesen kivár­ta azt a pillanatot, amikor a kezdeti békés játszmákat fel­válthatja a harciasság. Sokat tanácskozott Orsó Miklóssal, a szekundánssal. Előzőleg alapo­san felkészültek Tőrre ellen. Nemcsak Orsó Miklós segített, hanem a Volán több sakkozója is tevékenyen közreműködött. Több száz játszmát gyűjtöttek össze Ribli Zoltán klubjában és tanulmányozták, hogy az elmúlt tizenhárom év alatt mennyit vál­tozott a veszélyes ellenfél küz­dőmodora.- Tőrre az elmúlt esztendők­ben megváltozott - állapította meg Orsó Miklós. - Korábban romantikus elemeket is felfe­dezhettünk nála, most azon­ban mór hidegebben, megfon­toltabban játszik, elsősorban a végjátékokban nagyon erős. „Végig bizakodó voltam" Amint erről előzőleg Ribli Zoltánnal beszélgettünk, a pá­ros mérkőzés egészen más jel­legű, mint az a verseny, ame­lyen tízen-tizenketten indulnak. Ha ketten mérkőznek, akkor ta­lán nagyobb szerep jut az ide­geknek és annak, hogy ki találja meg azt az alkalmat, amikor a játszmában nem szabad meg­elégedni a döntetlennel, hanem a győzelemre kell törekedni. Ribli Zoltán jó érzékkel tapin­totta ki Tőrre gyengéit. Ezt mu­tatja, hogy a kezdeményezést a páros mérkőzés egyetlen sza­kaszában sem engedte át ve- télytársának. Előbb négy-kettő­re,’majd négy-háromra vezetett. Ekkor ugyan bekövetkezett a kritikus helyzet. Szerencsére azonban a Fülöp-szigetek baj­noka csak megközelítette Riblit, de utolérni nem tudta. A páros mérkőzés végén a magyar nagymester meglepte ellenfelét. Ismeretes; azé a to­vábbjutás lehetősége, aki ha­marább szerez öt és fél pontot, öt-négyes állásnál Tőrre arra számíthatott, hogy Ribli elke­rüli a kockázatot és csak a dön­tetlenre törekszik. Nem így tör­tént. A tizedik, vagyis amint ké­sőbb kiderült, utolsó játszmá­ban Ribli győzelemre törekedett, ezzel megzavarta ellenfelét, bát­ran támadott és nyert. A vég­eredmény tehát 6:4 a magyar sakkozó javára. — Végig bizakodó voltam — mondta Ribli Zoltán. - A siker­hez természetesen nem elegen­dő a körültekintő felkészülés, az akarat, hanem kellenek hozzá kedvező körülmények is. Döntő­nek tekintem, hogy az ötödik és a hatodik játszmában nyerni tudtam. Természetesen lényeges volt, hogy a tizedik partiban is tudtam szerezni egy pontot. Megjegyzem, hogy Spanyolor­szágban mindig szívesen ülök asztalhoz. Jól megy itt a játék. A magyar nagymester alican- tei győzelmével újra előbbre lé­pett a ranglétrán. Ez most egy­más után a harmadik figyelmet érdemlő fegyverténye. Az első: 1982 elején a herkulesfürdői zó­naversenyen az első helyet fö­lényes biztonsággal szerezte meg. A második: Los Palmas- ban, a Kanári-szigetek főváro­sában a zónaközi versenyen Szmiszlovot megelőzve, a me­zőny élén végzett. A harmadik: most Alicantéban győzött Tőrre ellen és így Kaszparov, Szmisz- lov és Korcsnoj társaságában a négy legjobb közé jutott. A pá­ros mérkőzések sorozata folyta­tódik még az idei nyáron. Ribli Zoltán ellenfele Szmiszlov, míg Kaszparov ellenfele Korcsnoj lesz. Ezeken a találkozókon és még egy mérkőzésen dől el, hogy ki .hívhatja ki majd Ana- tolij Karpov viágbajnokot. Ribli Zoltán életrajzából érde­mes megjegyezni: 1951. szep­tember 6-án született Mohácson. Családi körben ismerte meg a szabályos lépéseket a sakktáb­lán. Első mestere édesapja volt. Később családjával együtt Pécs­re költözött. Itt már versenysze­rűen sakkozott. , Tizenhat esztendős korában megkapta a mesteri címet, há­rom évvel később nemzetközi mester. Ifjúsági Európa-bajnok- ságot nyert, majd Athénban if­júsági világbajnokságot nyer. Huszonkét éves, amikor eléri a nemzetközi nagymester rangját. Egyre jobban szerepel a hazai és a külföldi versenyeken. Az egyik feltűnést keltő teljesítmé­nye, amikor 1980-ban Amszter­damban az IBM-versenyen győz­ni tud Karpov ellen. 1981-re a nemzetközi Élő-értékszáma 2590 és ezzel a jugoszláv Ljubojevics és a szovjet Romanyisin társa­ságában 16-18. a rangsorban. Fejlődése és mostani spanyol- országi győzelme az egyetemes magyar sakkozás nyeresége. MOLNÁR KÁROLY