Tolna Megyei Népújság, 1983. március (33. évfolyam, 50-76. szám)

1983-03-01 / 50. szám

1983. március 1. Képújság 5 Labdarúgó NB II Négy helyet zuhant a Dózsa A gólszerző Bódi (balról sötét mezben) Vargával és Magyar, ral harcol a labdáért Az olasz Mauro Numa: sike­rével zárult az újabb tőrvívó világkupa viadal. Az olasz sportoló győzelmével ai világ­kupában 31 ponttal áll az élen, mögötte a nyugatnémet Gey kö­vetkezik 26 ponttail, majd a francia Omnes 24 ponttal. — Eredmények: 'Negyeddöntő: Gey (nyugat­német)'—Dal-Zotto (ol'asz) 10:8, Numa' (olasz)—Weidnern (nyu­gatnémet) 10:4, Pezziini (fran­cia)—Groc (francia) 10:7, Zych (lengyel)—iBorella (olasz) 10:8. Elődöntő: Numa—Gey 10:8, Zych—Pezzirii 11:9. A 3. helyért: Gey—Pezzin.i 10:4. Döntő: Numa—Zych 10:3. * A 19 éves nyugatnémet Betti- ne Bunge nyerte a nemzetközi női teniszversenyt, amelyen Te­mesvári Andrea értékes harma­dik helyet szerzett. Bunge a döntőiben honfitársnője, Sylvia Hanf ka ellen 6:3, 6:3 a rányban győzött, s ezért a sikerért 30 000 dollárt kapott. Hani'ka tisztelet- díja 15 000 dollár volt. Siófoki Olajbányász—Szek­szárdi Dózsa 1-0 (0-0). Szek- szárd, 3000 néző. V.: Büki. Sió. fok: Horváth II. — Brettner, Pardavi, Onhausz, Takács — Szajc, Bódi, Olajos — Károlyi, Tieber, Szabó (Havasi a 46. percben). Edző: Szőke Miklós. Szekszárdi Suba — Szabó, Ta­paszt), Bonnyai, Somodi — Var­ga, Laki, Kresz — Magyar, Ko- roknai (Kniesz a 72. percben), Tóth (Megyeri az 58. percben). Megbízott edző: Formaggini Károly. ötperces, szikrázóan kemény belemenésekkel tarkí­tott mezőnyjáték vezette be a találkozót. A 7. percben meg­hűlt a vér a szekszárdi szurko­lók ereiben, amikor Tapaszd úgy adta haza a labdát Subá­nak, hogy a kapuvédő önfelál­dozó előrevetődésére volt szük­ség a berobbanó siófoki Szabó elől. Védekezésre kényszerült a Dózsa, amikor a 16. percben Bódi 18 méteres szabadrúgá­sát Suba másodszorra hárítot­ta. Három perccel később Bonnyai remekül ugratta ki Kreszt, aki futtából, 16 méterről a jobb alsó sarok mellé lőtt. A 22. percben Laki lépett ki a védők közül, a lövés pillanatá­ban Horváth II. kifutva mentett előle. A 38. percben kacagott a lelátó: Bódi feldobta magát a Dózsa 16-osán belül, hangos jajgatásba kezdett — Büki já­tékvezető azonban nem díjazta alakítását. A 43. percben So­modi remek átadással ugratta ki Tóthot, a szélső elviharzott, már a 16-oson belül járt, ami­kor kivárt a lövéssel, így Brett­ner menteni tudott. Szünet után a 47. percben Pardavi a kiugró, mellette el­húzó Koroknait hátulról szándé­kosan felrúgta — sárga lapos figyelmeztetéssel azonban meg­úszta. Az 54. percben megbosz- szúlta magát a hazai védők el. ső félidei sorozatos kihagyása. Ezúttal már nem úszták meg gól nélkül: Bódi iramodott meg középen, 20 méteres jól eltalált lövése a vetődő Suba mellett a bal alsó sarokba vágódott. i-0. Egy perccel később Szajcz bal felső sarokba tartó lövését Suba látványos vetődéssel há­rította. A 63. percben egyen­lítési alkalmat szalasztott el a hazai gárda. Magyar lövése a kapufáról levágódott, Bonnyai ismételt, Horváth II. azonban előrevetődve hárított. A 68. percben Bonnyai elől Takács becsúszva szerelt, a siófoki hát­véd rosszul lépett, megsérült, de rövid ápolás után folytatta a játékot. A 72. percben Hor­váth II. leterítette Megyerit az ötösön, a nyilvánvaló 11-esnél azonban néma maradt a bírói síp. Büki játékvezető továbbot intett. Kiegyenlítődött a küzde­lem, a hazaiak ritkább akcióit azonban könnyedén hárította a siófoki védelem. A tetszetőseb­ben játszó vendégcsapat Bódi szabadrúgása révén még a 86. percben is veszélyeztette Suba kapuját. A várakozással ellentétben alacsony színvonalú, mérsékelt iramú, mindvégig kemény 90 percet vívott egymással a két együttes. A találkozó nagy részét elgondolás nélküli csapatjáték, sok rossz átadás jellemezte. Ebben különösen a hazaiak je­leskedtek, akiket szemlátomást demoralizált, idegileg alaposan megviselt a találkozót megelőző 72 óra sok kérdőjeles esemény, dömpingje. Széteső játékukra jellemző, hogy az első 45 perc­ben igazából egyszer sem tet­ték próbára a vendégek ka­pusát. Szünet után a siófokiak jóvoltából élénkült az iram. Az „olajosok” többet kezdemé­nyeztek, átgondoltabban futbaf. loztak — rászolgáltak a győ­zelemre. Vereségével négy he­lyet zuhant a bajnoki tábláza­ton a Dózsa együttese. Jók: Bódi, Onhausz, Olajos, illetve Kresz, Somodi. FEKETE LÁSZLÓ 1. Volán SC 20 10 7 3 42-19 27 2. SZEOL AK 20 10 4 6 42-29 24 3. Kazincbarcika 20 10 4 6 34-27 24 4. Siófok 20 8 7 5 30-27 23 5. Eger 20 10 2 8 37-29 22 6. Salgótarján 20 9 4 7 31-24 22 7. Keszthely 20 10 2 8 33-31 22 8. Kecskemét 20 7 7 6 29-22 21 9. Szekszárd 20 8 5 7 26-28 21 10. Baja 20 7 6 7 27-23 20 11. Hódmezőv. 20 9 2 9 33-31 20 42. Nagykanizsa 20 9 2 9 33-34 20 13. Debr. Kinizsi 20 6 7 7 25-25 19 14. Sopron 20 7 5 8 26-27 19 15. 22. sz. Volán 20 6 6 8 32-36 18 16. Bauxitbányász 20. 7 4 9 26-30 18 17. Dorog 20 7 3 10 25-33 17 18. Ózdi Kohász 20 5 5 10 31-42 15 19. Nagybátony 201 5 4 11 23-41 14 20. Ganz-MAVAG 20 5 4 11 22-49 14 Kosárlabda Továbbra is az NB i-ben a Dózsa csapata MAFC-Szekszárdi Dózsa 59-50 (34-26). Szekszárd: Har- sányi (12), Varga (6), Gábris (6), Pártos (4), Rátvay (20). Csere: Szabó É. (2), Pekk (-). Edző: Vertetics István és Mur­vai Árpád. Harsányi és Rátvay kosarával a 2. percben 4-2-es vezetés birtokába jutott a Dó­zsa, mint utólag kiderült: elő­ször és utoljára vezettek a mér­kőzés folyamán. Hatalmas ira­mot diktálva, valósággal lero­hanták az egyetemisták a lila­fehéreket. A szekszárdiak véde­kezése az első 10 percben csapnivaló volt, a támadásokat elkapkodták, nem akadt senki az együttesben, aki a lepatta­nó labdákat meg tudta volna szerezni. így a MAFC a 7. perc­re 18-8-as, a 10. percre 26-10-es előnyre tett szert. Ezzel együtt eldőlt a találkozó. Időkérés után Varga helyett Szabó É., Pártos helyett Varga, majd Har­sányi helyére Pártos állt. A so­rozatos cserékkel sikerült ki­zökkenteni a műegyetemistákat, a 15. percben 28-18-ra felzár­kózott a Dózsa. A félidő utolsó két percében feljavult a szek­szárdiak védekezése is, sőt a hazaiak legjobbjának számító Mihály kipontozódott. A szünet úira megtörte a dó- zsások lendületét, a MAFC ka­pott jobban lábra és a 4. perc­ben 42-30-ra növelte előnyét. Fokozatosan ismét feljavult a vendégek védekezése, egyre inkább megszűrték a pályavá­lasztó akcióit. Bebizonyosodott, hogy a MAFC távoli dobásokra kényszerülve már lényegesen gyengébb. A 10. percben 50-44- re módosult az állás. A csere­játékosaival jól „gazdálkodó" MAFC egyre inkább elfáradt a nagy rohanásban, nagyot esett a színvonal, az eredmény pedig 57-50-re alakult a 15. percben. Az utolsó öt percben felcsillant a remény az eredmény megfor­dítására, miután a műegyete­misták csupán egyetlen kosarat értek el. A ziccerek kihagyásá­val azonban a Dózsa sem volt képes egy kosárnál többre. Ifjúsági mérkőzés: Sz. Dózsa -MAFC 73-40 (41-31). Szek­szárd: Szegedi (2), Pekk (25), Szabó T. (12), Belvaracz (4), Tamás (24). Csere: Knorr (3), Fekete É. (1), Rábóczky (2). Lelkes játékkal, jó védekezés­sel, Fekete és Pekk ponterős­ségével biztos szekszárdi győze­lem. Szekszárdi Dózsa-MAFC 77-53 (32-25). Szekszárd, 300 néző. V: Bacsfay, dr. Páli. Szek­szárd: Harsányi (24), Varga (13), Gábris (4), Pártos (4), Rátvay (26). Csere: Pekk (2), Szabó E. (4). Edző: Vertetics István és Murvai Árpád. MAFC: Szőke (11), Fehérné (8), Bállá (6), Mihály (8), Bánszky (8). Csere: Buda (4), Bércziné (6), Sülé (-), Bajor (2), Nagy (-). Edző: dr. Szunyogh László. Sző­ke büntetőjére Varga válaszolt, aztán kihagyott ziccerek, gyenge védekezés és négy perc után 5-2-re elhúzott a MAFC. Egy perccel később időt kértek a vendégek. Ideges hangulatú, kapkodó játék folyt, a 8. perc elején 12-11-re a Dózsa vette ót a vezetést. Két perc múlva már hét pontra nőtt a hazaiak előnye, a csapatjáték azonban erősen döcögött. Ezután máso­dik idejüket is kikérték a fővá­rosiak, a folytatásban 24-15-re módosult az állás. Pártos és Varga remekül védekezett, a két játékos lendületet adott a társaknak. A 17. percben 30-21- re felzárkózott a MAFC, ekkor Vertetics edző kért időt. A fél­idő háromperces hajrája ma­gán viselte a találkozó tétjét, a két együttes táblázaton el­foglalt kritikus pozícióját. Harsányi percei vezették be a második félidőt, ellenállha­tatlanul rohamozott, szaporán dobta a pontokat: 40-29. Az 5. percben 44-33, a 8. percben 46-39 volt az állás, ekkor a vendégek játszottak jobban. A folytatásban hirtelen tempót váltottak a szekszárdiak, szin­te állva hagyták ellenfelüket. A félidő derekán már 15 pont­tal elhúztak. Fokozatosan egy­értelművé vált a Szekszárd fö­lénye, a közönség visszanyerve bizakodását - minden szép ak­ciót megtapsolt. Izgalommen­tes volt ezúttal a véghajrá, mi­után a 18. percben 73-49-es dózsásvezetést olvashattunk le az eredményjelző tábláról. Győ­zelmével - a rájátszás eredmé­nyeitől függetlenül — meghosz- szabbította NB l-es tagságát a Dózsa csapata. Ifjúsági mérkőzés: Sz. Dózsa -MAFC 60-50 (29-16). Szek­szárd: Pekk (19), Szabó T. (6), Szegedi (4), Belvaracz (6), Ta­más (16). Csere: Knorr (9), Fe­kete É. (-), Rábóczky (-). A második félideji fegyelmezetlen játéka miatt az előző napinál nehezebben nyertek a dózsás ifik. Tavaszi végeredmény 11. KSC 12. OSC 13. Szekszárd 14. MAFC 15. ZTE lő. G.-Móvog 17. .Nyíregyháza 18. Veszprém 19. Kázg. E. 20. Sopron 19 9 2059-1928 47 13 15 1835-1904 41 12 16 1956-2138 40 11 17 1648-1846 39 11 17 1 738-1884 39 11 17 1867-2019 39 9 19 1709-2037 37 8 20 1585-2009 36 4 24 1706-2356 32 2 26 1504-2120 30 Jegyzet: a vonol feletti csapatok oda-visszavágós rendszerben a 11 — 14. helyért, a vonal alattiak egy kör- mérkőzéses tornán a 15—20. helyért játszanak. Az azonos pontszámú csa­patok közötti sorrendet az egymás ellen elért eredmények határozták meg. NB II Sikerrel vették az akadályo­kat NB ll-es kosarasaink. A Bonyhádi MSC szombaton a Szombathelyi Tanárképzőt, majd vasárnap délelőtt a Zalahús együttesét győzte le. A Dombó­vári VMSE férfigárdája a Péti MTE ellen aratott viszonylag könnyű győzelmet. Az Atomerő­mű SE csapata az egyik baj­nokjelöltet, a Soproni FAC csa­patát fogadta, ahol a vendégek nyertek. Dombóvári VMSE-Péti MTE 96-51 (42-20). Dombóvár, 400 néző. DVMSE: Ács (16), Kollár (9), Tölgyes (2), Meszler (8), Tamási (17). Csere: Tóth (2), Pólvölgyi (8), Ruzicska (16), Bá- lind (13), Gálosi (7). A pétiek megpróbálták lassítani lendü­Varga (a labdával) 13 pontja mellett a csapat motorja volt a 13-as Pártossal együtt. létéből kizökkenteni a dombó­váriakat, de ez nem sok ered­ménnyel járt, mert Erdősi Lajos legénysége fokozatosan növelni tudta előnyét úgy, hogy vala­mennyi játékos bizonyítási le­hetőséget kapott. Ezúttal már Pálvölgyi is játszott — rövid ideig —, aki januárban az ala­pozásnál megsérült és most kezdte a játékot. Dombóvár csapatából Tamási, Ács, Ru­zicska és Gálosi nyújtott jó tel­jesítményt. szott. A 10. percben az ered­mény 17-16. Ziccerek sorozatai maradtak ki, a védekezésben sok volt a fegyelmezetlenség. A félidő utolsó két percében erő­sítettek a lányok és ez elég volt a hétpontos félideji veze­tés megszerzéséhez. A második félidőben a cseresor bizonyítot­ta, hogy bátran lehet számítani rájuk. Különösen Marcz és Oroszki játszott nagy kedvvel és eredményesen. Jók: Marcz, Oroszki, Biszak. Bonyhádi MSC-Szombathelyi Tanárképző 67-46 (37-16). Bonyhád, 200 néző. BMSC: Há- gen (11), Vanya (20), Tóth (14), Konkolyné (7), Kishonti (3). Cse­re: Pókai (6), Eszterbauer (4), Oroszki (2), Biszak (-), Marcz (—). Az őszi vereség visszavá­gójára készültek a bonyhádi lányok. A szép számú és lelkes közönség élvezte a gyors, ered­ményes játékot. Az első félidő 37-16-os vezetéssel zárult. A második félidő elején az addig nagyszerűen játszó Hágen meg­sérült, ez megzavarta a csapa­tot. Az 5. percben ismét magá­ra talált a Bonyhád, és a biz­tos vezetés tudatában a kü­lönbséget megtartva okosan lassította a játékot. Jók: Va­nya, Eszterbauer, Konkolyné. Bonyhádi MSC-Zalahús 65-46 (32-25). Bonyhád, 150 néző. BMSC: Oroszki (14), Biszak (5), Vanya (9), Tóth (15), Konkoly­né (6). Csere: Marcz (12), Pó­kai (2), Eszterbauer (2), Kishon­ti (-). A szombat esti mérkő­zés hatására a csapat kissé fáradtan és körülményesen ját­Soproni FAC—Atomerőmű SE 71-52 (42-18). Pakson, 50 néző előtt lépett pályára a két csa­pat. Paks: Polonyi (19), Schmidt (23), Jégh (2), Oláh (5), Nagy (2). Csere: Heimann (1). A bajnokjelölt soproniak ellen csak az első percekben sikerült helytállni. A magassági fölény­ben lévő, jól dobó, gyors ellen­fél a félidő végére 24 ponttal vezetett. A második félidő ele­jén kissé feljött a paksi csapat, ledolgozott hátrányából, de az utolsó percekben ismét feljött o soproni gárda és ilyen arány­ban is megérdemelt a győzel­me, a pontatlanul dobó hazai­akkal szemben. Jók: Polonyi és Schmidt. Az Atomerőmű SE csapata legközelebb március 5-én, szombaton Nagykanizsán a MÁV együttese ellen lép pá­lyára 14 órakor. A Bonyhádi MSC női gárdája ugyancsak 5-én, szombaton 15.30-kor Nagykanizsán szerepel. A Dom­bóvári VMSE legközelebbi mér­kőzését március 12-én játssza Zalaegerszegen a főiskolások ellen. Eredmények NB II.: Baja—SZEOL AK 2-2 (2-1), Nagykanizsa—Kazincbar­cika 3-1 (1-0). Keszthely—Deb­receni Kinizsi 1-0 (1-0), Kecs­keméti SC—Nagybátony 2-0 (1-0), Salgótarján—Ganz-MÁ- VAG 2-0 (0-0), Hódmezővásár­hely—Sopron 2-1 (1-0), 22. sz. Volán—Volán SC 2-1 (1-1), Eger—Tapolca 2-0 (2-0), Do­rog—Özd 2-1 (2-1). Előkészületi mérkőzések Bonyhádi MSC—Dombóvári VMSE 4-0 (4-0). Bonyhád, 200 néző. V.: Fláding. BMSC: Mucska—Pfeiffer (Beke), Máté (Kovács), Horváth, Palkó (Nagy) — Izsák, Stercz (Sebestyén), Szőcs — György, Zircher, Lángi (Bulla). Edző: Fertőszögi Béla. DVMSE: Csipák — Szenkevics, Kurdi, Farkas, Zádori — Tóth- Bagi, Helmeczi, Varga — Csa­nádi (Várdánján), Iván, Tóth. Ed­ző: Szabó László. Jó iramú mér. kőzésen megérdemelt bonyhá­di győzelem. G.: Zircher 2, György, Lángi. Paksi SE—Nagydorog 3-1 (1-1). Nagydorog. 200 néző. V.: Albert. Paks: Turóczi — Klein, Blatt I., Garamvölgyi, Kern — Bencsik, Éberdt, Szabó — So­modi, Vörös, Németh. Edző: Bagó Béla. Nagydorog: Balogh (Ignácz) — Harsányi, Éger (Ko­vács), Bányai, Kisgyörgy — Honti, Kollár (Pesti), Miklós (Sörös) — Kapás, Kulcsár, Új­vári. Edző: Kirschner István. Alacsony színvonalú, idény ele. ji játék — biztos PSE-győze- lem. G.: Vörös, Németh, Somo. di, illetve Kapás. Dombóvári Vasas—Bp. Láng Vasas 4-0 (2-0). Dombóvár, 100 néző. V.: Verczli. Dombóvár: Dobos (Csetneki) — Banai, En- gert, Kovács, Berta — Miko- lics, Fekete (Horváth), Álló — Lamm, Jakab, (Bencze), Varga. Edző: Újvári Kálmán. Láng Va­sas: Lesi (Balogh) — Birinyi, Rohonczi, Szilágyi, Szalai — Visnyei (Simon), Bánhalmi, Ko. mora (Kovács) — Siska (Óno­di), Fogarasi, Gemeinek. Edző: Horváth Pál. A dombóvári gárda biztosan győzött a BLSZ II. osztályban szereplő, s ott harmadik helyezett fővárosiak ellen. G.: Varga, Jakab, Lamm, Mi'kolics. Dunaföldvár—Harta 2-1 (1-1). Dunaegyháza, 200 néző. V.: Albert. Dunaföldvár: Tóth 1. — Jakab, Dunai, Jónás, Mól. nár — Csehi, Tóth II., Medvecki — Frőlich, Kristály, Szabó. Cse­rék: , Végh, Góman, Pálinkás. EdzőlTJákhalmi Károly. Küzdel. mes mérkőzésen, jó képességű ellenfelet győzött le a duna- földvári gárda. G.: Frolich, Medvecki, illetve Kovács. TÁÉV SK—Bonyhádvarasd 5-2 (2-0). Bonyhádvarasd, 100 néző. V.: Lerch. TÁÉV SK: Nagy — Orbán, Anszló, Molnár, Ba­lázs — Lerch, Veress, Baki — Kálmán, Éberling, Óbendorf. Edző: Újvári István. Biztatóan játszott a bajnoki főpróbán az építők együttese. G.: Éberling 2, Lerch, Veress, Baki, illetve Dudás 2. Kupanegyeddöntők A bajnoki küzdelmek után is­mét nemzetközi „megméretés­re" találnak az európai kupa­küzdelmekben még résztvevő labdarúgócsapatok, szerdán játsszák le ugyanis a BEK, a KEK és az UEFA Kupa negyed­döntőinek első mérkőzéseit. A párosítás a BEK-ben ígéri a legnagyobb küzdelmeket, há­rom találkozónak szinte lehe­tetlen megmondani a favorit- jót, annyira kiegyensúlyozottak az erőviszonyok. Az angol— olasz, a szovjet—nyugatnémet és a portugál—spanyol vetélke­dőn bármely eredmény megszü­lethet. A KEK-ben kétségtelenül az Internazionale—Real Madrid összecsapás kelti a legnagyobb érdeklődést, míg az UEFA Ku. pában a Roma—Benfica 90 perc ígér sok izgalmat.