Tolna Megyei Népújság, 1982. december (32. évfolyam, 282-306. szám)

1982-12-14 / 293. szám

1982. december 14. ^fepŰJSÁGS Labdarúgó NB II Győzelem az őszi idényzárón I: m Teke NB I Dombóvári siker Dombóvári Spartacus-Borsodi Bányász 5:3 (5267:5163). Az őszi idény utolsó hazai mérkő­zésén magabiztosan kezdett a Spartacus csapata, Illés, vala­mint Mándli révén 64 fa előny­re tett szert. A folytatásban a bányászegyüttes rákapcsolt és hátrányából 29 fát ledolgozott. A döntés a hajrára maradt. Tar­soly nagyszerű teljesítményével azonban szertefoszlottá a ven­dégek pontszerzési reményeit. Végeredményben megérdemel­ten nyert a dombóvári csapat a mindvégig sportszerűen küz­dő miskolci gárda ellen. A Spar­tacus pontszerzői: Illés, Tarsoly, Horváth. Eredmények: 11 lés—Klakk 920:868, Mándli-Szőke 864:852, Horváth—Oláh 901 :858, Igali— Tesi 797:876, Kollár—Balázs 867:838: Tarsoly-Szecsődi 918:878. Illés László volt a dombó­váriak legeredményesebb dobója Szekszárdi Dózsa-Nagybá- tonyi Bányász 2-1 (1-0). Szek- szárd, 2000 néző. V: dr. Rákó­czi. Szekszárd: Pólyák — Sza­bó, Tapaszti, Paizs, Bonnyai — Kniesz (Koroknál a 46. perc­ben), Varga F„ Adorján (Varga L. a 69. percben) — Magyar, Laki, Megyeri. Edző: Teszler Vendéi. Nagybátony: Kiss — Tamás, Antal, Orosz, Berták — Mihalkó, Berindán, Tóth, B. Ko­vács — Dóra, Loch. Edző: Dá­vid Róbert. Nagy iramot dik­tálva kezdett mindkét csapat. A 2. percben Loch keverte meg a Dózsa védőit, 14 méteres lö­vését Pólyák előrevetődve véd­te. A következő percben Laki két gyors, egymás utáni feje­sét a kapufa mentette. A 7. percben Tóth tört előre, 20 mé­terről leadott lapos lövését Pó­lyák a kapufa tövénél hárítot­ta. A 12. percben Magyar ka­pott jó átadást, már a 16-oson belül járt, lövés helyett tovább­tolta a labdát — Orosz mente­ni tudott. A 18. percben góllá érett a hazaiak mezőnyfölénye: Bonnyai pontosan emelt a 11- es pontra, Laki mellel levette a labdát, majd a kapunak hát­tal állva a jobb alsó sarokba „ollózta”. 1-0. Továbbra is a hazaiak irányítottak, többet kezdeményeztek. A 25. percben Orosz sípszó után elrúgta a labdát, dr. Rákóczi sárga lap­pal „jutalmazta". Három perc­cel később Bonnyai lapos be- gurításáról Laki a kapu torká­ban lekésett, a másik oldalon Berindán 20 méteres, léc alá tartó szabadrúgását hárította Polvák. A 34. percben Laki má­sodik gólját is megszerezhette volna, amikor Bonnyai beadá­sát a 11-es pontnál lekezelte, de a lövéssel kivárt. Röviddel ezután Kniesz körülményeske- dett el egy helyzetet az ötösön. A 41. percben Berindán reme­kül játszotta tisztára magát, majd hat méterről az elmozduló Pólyák mellett megcélozta a kaput, de a „portás" visszave­tődve megkaparintotta a lab­dát. Szünet után változatlan he­vességgel és nagy hibaszáza­lékkal folytatódott a játék. Ne­gyedórán át sok szabálytalan­ság csúszott a küzdelem hevé­be. Az 51. percben Adorján, az 58. percben pedig Antal is be­gyűjtött egy-egy sárga lapot. A 60. percben a 16-oson belül közvetett szabadrúgáshoz'jutot- tak a hazaiak, Laki legurításá- ból Adorján azonban a léc mellé emelte a labdát. A 63. percben Adorján egyedül hú­zott kapura, már csak Kiss-sel állt szemben, tíz méterről a kimozduló kapust találta teli­be. A 68. percben tovább nö­velte előnyét a Dózsa: Megye­ri tört be a 16-ósra, amikor Tamás buktatta, 11-es. A bün­tetőt Laki magabiztosan érté­kesítette. 2-0. À gól után cse­rélt a szekszárdi együttes, a tébláboló Adorján helyett az újonnan igazolt Varga László lépett pályára. Sok labdakeze­lési hiba csúszott mindkét ol­dalon a támadójátékba. A 80. percben Dóra 20 méteres sza­badrúgását Pólyák a jobb al­só sarok elől tornászta szög­letre. A 87. percben Laki 25 méteres, nagy erejű szabadrú­gása a felső lécen csattant. Miután a játékvezető öt percet hosszabbított, a 92. perc is gólt eredményezett: Tóth sza­badrúgást ívelt a kapu elé, Mihalkó közelről a léc, alá fe­jelte a labdát. 2-1. A gól után Orosz megsértette a bírót, aki kiállította a vendégek beállá­sát. Pontért jött Szekszárdra a veszélyes zónában tanyázó bá­nyászcsapat, s ennek érdeké­ben alaposan megerősítette vé­delmi sorát. így aztán hiába játszott mezőnyfölényben a mindvégig többet kezdeménye­ző hazai együttes, körülményes támadójátékával nehezen bol­dogult a szorosan záró, időn­ként túlzottan is kemény ven­dégvédőkkel. Ráadásul a hely­zetek sorát puskázták el a szek­szárdiak, így önmaguk számá­ra tették nehézzé az esemé­nyekben gazdag, élénk iramú, de csak közepes színvonalú ta­lálkozót. Jók: Szabó, Tapasz­ti, Bonnyai, Laki, illetve Antal, Berták, B. Kovács. FEKETE LÁSZLÓ Az NB II további eredmé­nyei: Eger—Hódmezővásárhely 1-0, SZEOL AK—Debrecen 1-0, Sopron—Nagykanizsa 1-0, Keszt- hely-Siófok 4-1, Kazincbarci- ka-Dorog 2-0, Baja—Ózd 3-1, Kecskemét-Ganz-MÁVAG 4-0, Volán SC-Salgótarján 1-1, 22. sz. Volán-Tapolca 3-1. Őszi végeredmény 1. Volán SC 19 10 7 2 41-17 27 2. Kazincbarcika 19 10 4 5 33-24 24 3. SZEOL AK 19 10 3 6 40-27 23 4. Siófok 19 7 7 5 29-27 21 5. Szekszárd 19 8 5 6 26-27 21 6. Eger SE 19 9 2 8 35-29 20 7. Salgótarj. IC 19 8 4 7 29-24 20 8. Keszthely 19 9 2 8 32-31 20 9. Kecskeméti SC 19 6 7 6 27-22 19 10. Baja 19 7 5 7 25-21 19 10. Debr. Kinizsi 19 6 7 6 25-24 19 12. Soproni SE 19 7 5 7 25-25 19 13. Hódm. MSE 19 8 2 9 31-30 18 14. Tapolca 19 7 4 8 26-28 18 15. Nagykanizsa 19 8 2 9 30-33 18 16. 22. sz. Volán 19 5 6 8 30-35 16 17. Dorogi AC 19 6 3 10 23-32 15 18. Ózdi Kohász 19 5 5 9 30-40 15 19. Nagybátony 19 5 4 10 23-39 14 20. G.-MÁVAG 19 5 4 10 22-47 14 Karib-tengeri portyáján le­játszotta második mérkőzését a magyar labdarúgó-válogatott és Aruba szigetén 9:0-ra győzött a helyi csapat ellen. A túrán a Surinam elleni találkozó a po­litikai helyzet miatt elmarad, le­mondták a csapat negyedik mérkőzését, úgyhogy, ha nem sikerül nyélbe ütni a venezuelai találkozót, akkor már napokon belül itthon lesz az együttes. • Magyar kupacsapatok sze­repléséről is érkezett jelentés. A női röplabda KEK nyolcad- döntőjében a Vasas Münster- ben 3:2 (14, -13, 5, -15, 10) arányban legyőzte az USC Münstert és továbbjutott. Az el­ső mérkőzés Budapesten 3:1-re végződött a Vasas javára. A férfi kézilabda BEK nyol- caddöntőjében a Bp. Honvéd Hollandiában vendégszerepeit és a Vluggee ellen 26:13 ( 12:6) arányban nyerte a visszavágót. Az első összecsapás a Honvéd 30:21-es sikerét hozta, így a magyarok továbbléphettek. A Szegedi Volán a férfi kézi­labda KEK nyolcaddöntőjében 29:27 (14:13) arányban bizo­nyult jobbnak a Kfum Frederica csapatánál, s miután a Tisza- parti városban 25:17-re győzött, előbbreléphetett. * Az Agerpres román hírügy­nökség ebben az évben ts szau vazásra kente fel a román sport, újságírókat, hogy válasszák meg az év sportolóját. A szavazás eredményeként Vali lonescu, az athéni atlétikai Európa-baj no le és világcsúcstartó távolugrónő végzett az eFső helyen, megelőz­ve az 1 mérföldön világcsúcs- tartó Maricica Puica középtáv­futónőt és Stefan Rusu birkózó világbajnokot. így kellett volna 1. Salgótarján—Volán SC 1-1 X 2. Sopron—Olajbányász 1-0 1 3. 22. sz. Volán-—Bauxitb. 3-1 1 4. Keszthely—Siófok 4-1 1 5. Ascoli—Fiorentina 1-0 1 6. Napoli—Genoa 1-1 X 7. Roma—Internazionale 2-1 1 8. Sampdoria—Udinese 1-3 2 9. Verona—Torino 1-0 1 10. Arezzo—Cremonese 1-1 X 11. Bari—Bologna 1-0 1 12. Foggia—Como 1-1 X 13. Pistoiese—Lecce 0-1 2 +1 Varese—Campobasso 2-1 1 Kosárlabda NB I ­Értékes két pont Sopronban Nem sok hiányzott az Izzó elleni bravúrhoz Szekszárdi Dózsa-Soproni Postás 81-69 (35-33). Sopron, 200 néző. Szekszárdi Dózsa: Harsányi (23), Varga (6), Gáb­ris (10), Pártos (6), Rátvay (21). Csere: Szabó É. (15), Pekk (-). Edző: Vertetics István és Mur­vai Árpád. Nagy erőbedobással, de idegesen kezdett mindkét csapat. A hazai pálya hangu­lati előnyét kihasználó sopro­niak a 2. percben 6-0-as, a 7. percben pedig 11-6-os vezetés­hez jutottak. Közben a szigorú játékvezetők jóvoltából Pártos már a 3. büntetőjét is begyűj­tötte. A csereként beállt Szabó É. vezérletével gyors fordulat kö­vetkezett, a 10. percre a Dózsa 20-16-ra átvette a vezetést. Mindkét együttes keményen vé­dekezett, a hazaiak a 10., a szekszárdiak a 15. percben ösz- szegyűjtötték 8. csapathibáju­kat. Szünetig kiegyenlített küz­delem folyt, egyik csapat sem tudott jelentős előnyre szert tenni. A második félidő elején foly­tatódott a kemény játék: a 4. percben a soproni csapatkapi­tány, a 7. percben Pártos ki­pontozódott. Rövid megingás a dózsásoknál, s a Postás 55-49- es vezetéshez jutott. A követke­ző nyolc perc eseményei külön fejezetet érdemelnének. A hat­pontos vezetés birtokában - meglepetésre - a Sopron ed­zője kikérte második idejét is, miközben Vertetics is bejelen­tette időkérési szándékát. A dó­zsások zónavédekezése hibát­lan, az ellenfél távoli dobások­ra kényszerült, a lepattanó lab­dákat rendre a szekszárdiak szerezték meg. Ekkor szinte hi­bátlanul támadott a Dózsa: Rátvay 10, Harsányi 8, Szabó É. 6 pontot ért el sorozatban, amire a hazaiak csak hat pont­tal tudtak válaszolni. A 18. perc­ben 73-61 volt a szekszárdiak javára. Az utolsó percekben a szekszárdiak a győzelem szám­szerű megtartására ügyeltek, nagyon értékes két pont birto­kába jutottak. Bp. Vasas Izzó—Szekszárdi Dózsa 88-76 (47-39). Szekszárd, 200 néző. V.: Berendi, Major. Bp. Vasas Izzó: Pataky (4), Kiss (25), Boksay (33), Vertetics (10), Vóczi (6). Csere: Neboda (8), Nagy (2). Edző: Madacsay Mik­lós. Szekszárd: Harsányi (26), Varga (11), Gábris (10), Pártos (9), Rátvay (17). Csere: Szabó É. (3), Pekk (-). Edző: Verte­tics Istvánt és Murvai Árpád. Meglepően jól játszottak a dó- zsás lányok, a bajnokaspiráns védekezési hibáit kihasználva egyenrangú ellenfeleknek bizo­nyultak. Pataky kosarával in­dult a mérkőzés, Pártos erre gyorsan válaszolt. Az Izzó köny- nyedén vette a játékot, s a lel­kesen harcoló hazaiak az 5. percben 13-10-es, a 9. percben 21-20-as vezetést szereztek. A sorozatos cserék sem tudtak mi­nőségi javulást hozni a fővá­rosiak játékában, kosaraikra Harsányi és Rátvay rendre vá­laszolt. Csak minimális előny birtokában tért pihenőre a ven­dégcsapat. Szünet után az első percek az Izzóé voltak, a 4. percben 57-46-ra vezettek. Ekkor Harsá­nyi ellenállhatatlan centerjáté­kot produkált, akcióból és bün­tetőből biztosan dobott. Har­sányi 8 pontjával, Rátvay és Gábris távoli találatával — a közönség óriási biztatása mel­lett - a 7. percre 61-61-re egyenlített a Dózsa. Ezután a válogatott Boksay, klasszisát bi­zonyítva, sorozatban 13 pontot ért el. Miután Varga, Pártos és Gábris is 4-4 pontot szerzett, a 17. percben nagy meglepetés­re az Izzó csak négy ponttal ve­zetett: 78-74. A lelkesedésből és küzdeni tudásból jelesre vizs­gázó dózsás lányok a véghaj­rára elfáradtak, ezt a rutinos ellenfél kihasználta, 12 pontos győzelmet aratott. Nem sok hi­ányzott a bravúrhoz, ezt fejezte ki a találkozó végén felcsatta­nó vastaps is. Ifjúsági mérkőzések: Sz. Dó­zsa-Soproni Postás 79-63 (39:28). Szekszárd: Pekk (16), Szabó (4), Müller (13), Tamás (14), Rátvay (12). Csere: Sze­gedi (12), Knorr (6), Belvaracz (2). Gyenge védekezéssel, de egyenletes dobóteljesítménnyel biztos szekszárdi győzelem. Bp. Vasas Izzó-Sz. Dózsa 66-54 (38-19). Szekszárd: Pekk (8), Szabó (9), Müller (6), Tamás Testvérek egymás közt: Ver­tetics István és húga, Györ­gyi * 1 (13), Rátvay (10). Csere: So- mogyvári (4), Knorr (2), Belva­racz (2), Szegedi (-). Első fél­időbeli gyenge játéka, mérsé­kelt dobóteljesítménye révén nem várt vereséget szenvedett a Dózsa. A bajnokság állása 1. Bp. V. Izzó 2. Bp. Spart. 3. Pécs 4. BEAC 5. AR Építők 6. OSC 7. Szekszárd 8. ZTE 9. Veszprém 10. Sopron 17 17 17 15 17 12 17 10 17 9 — 1669 2 1511 5 1375 7 1263 8 1139­9 1104 11 1175 12 1030­15 928 16 908­880 34 1130 32 1233 29 1259 27 1219 26 1156 25 1282 23 1242 22 1335 19 1366 18 NB II. MINDHÁROM CSAPATUNK NYERT NB il-es csapatainknak sike­res volt a forduló. A bonyhádi lányok Komlón, a Bányász el­len győztek. Ugyancsak nyert a két férficsapatunk: az Atomerő­mű SE gárdája Pécsett, a Postás ellen, míg a Dombóvári VMSE Kaposvárott, a SÁÉV ellen szer­zett győzelmet. Az utóbbi mér­kőzés rangadó volt, melyet iga­zol, hogy mintegy ötszázan néz­ték végig az izgalmas találko­zót. Dombóvári VMSE-SÁÉV 96-91 (46-41). Vezette: Szabó IV., El­mauer. Dombóvár: Tölgyes (13), Ács (14), Pálvölgyi (22), Tamá­si (20), Meszler (12). Csere: Gá- losi (15). Az első félidő 15. per­céig rendkívül szoros volt a küz­delem, egyik csapat sem tűdott jelentős előnyhöz jutni. A 16. perctől feljött a dombóvári gár­da és ötpontos előnyt szerzett a félidő végére. A második fél­idő is végig izgalmas volt. A 17. percben már 14 pont (94-80) _ volt a különbség, de ekkor a dombóváriak kissé lassították a tempót és ezt a SAÉV játékosai kihasználták, kissé felzárkóztak, de a dombóvári győzelem nem forgott veszélyben. Végig izgal­mas, helyenként magas színvo­nalú volt a nyugati csoport rangadója, ahol a két játékve­zető szinte hibátlanul látta el feladatát. A Dombóvárból Ta­mási, Tölgyes, Meszler és Gálosi játéka külön dicséretet érde­mel. Ezzel a győzelemmel egy pontra csökkent a dombóvári csapat hátránya a Soproni FAC- cal és a kaposvári SÁÉV-vel szemben. Legközelebb decem­ber 18-án, szombaton 11 órakor játszik a dombóvári csapat, ami­kor a Győri Főiskola együttese látogat hozzájuk. Atomerőmű SE-Pécsi Postás 80-77 (46-32). Atomerőmű: Tóth (36), Polonyi (18), Schmidt (14), Jégh (2), Nagy (10). Csere: Bettesch (-). A paksi gárda fe­gyelmezett játékkal lepte meg ellenfelét és az első félidő vé­gére 12 pontos előnyre tett szert. A második játékrészben rákapcsoltak a pécsiek és a 19. percben egyenlítettek. A hajrá utolsó percében ismét a pak­siak húztak el öt ponttal, a Pos­tás az utolsó másodpercekben még szépíteni tudott. Dicséretet érdemel az ASE egész csapata, köztük Tóth a mezőny legjobb­jának bizonyult. December 17- én, pénteken a Székesfehérvári Universitast fogadják 19 óra­kor. Bonyhádi MSC-Komlói Bá­nyász 83-67 (27-37). BMSC: Pá­kái (9), Hágen (12), Vanya (22), Tóth (26), Konkolyné (-). Cse­re: Eszterbauer (-), Oroszki (-), Biszak (4), Kishonti (10). A Komló régóta „mumusa" a bonyhádi lányoknak, ez érző­dött az első félidőben. A 4. percben még a BMSC vezetett 5-2-re, de ezután a Komló letá­madott. Érthetetlen kapkodás, idegesség, eladott labdák - a félidőben 10 ponttal a Bányász csapata vezetett. A szünetben Abrahám edzőnek sikerült fel­oldani a lányok idegességét. A második félidő 4. percéig a BMSC 15 pontot dobott úgy, hogy az ellenfél egyet sem, az eredmény 42-37 volt a BMSC ja­vára. A lányok felszabadultan, élményszámba menően játszot­tak. A 11. percben 61-50 volt az eredmény. A kezdő csapatból négyen összeszedték harmadik hibájukat, sorozatos cserék kö­vetkeztek, de a csapat lendülete nem tört meg. Végül a második félidőben nagyon jó játékkal dobott 56 ponttal alakult ki a végeredmény. Teljesítményéért az egész csapat dicséretet ér­demel. A bonyhádi lányok kö­vetkező mérkőzésüket december 17-én, pénteken 10 órakor játsz- szák Szombathelyen a Tanár­képző ellen. Szekszárdi szögletrúgásnál a felugró Paizs fejéről öklözi mezőnybe a labdát Kiss kapus