Tolna Megyei Népújság, 1982. november (32. évfolyam, 257-281. szám)

1982-11-30 / 281. szám

1982. november 30. "rsrtÉPÜJSÁG 5 Labdarúgó NB II Döntetlen a listavezető Vnlán ellen Fekete és Bene (világos mezbe n) elöl ment a Dózsa védelme Labdarúgó OSK, ÓIK Mindkét csapatunk továbbjutott OSK: Paksi SE—Komlói Bányász 5-2 (2-1). Palks: Haaz — Weller, Mukli, Kovács, Péger, Farsang, Blatt II., Tumpek (Meixner), Danizs, Horváth, Sza'kter 111. (Stadler). Edző: Váczi László. A minden csapatrészében jobb 'Du na-parti együttes magabiztos játékkal, fölényes győzelemmel jutott a kupaküzdelem legjobb 32 csdpata közé. G: Danizs 2, Horváth, Tumipelk, Blatt II. Jók: Danizs, Horváth, Mukli. ÓIK: Szekszárdi Dózsa-Siklós 4-3 (2-2). Szekszárdi Holler — Stumpf, Kiss, \^arga (Füller), Nagy, Dénes, Juhász, Molnár, Magyar, Hagyntási, Hargitai. íEdző: Schőffer István. Jó ira­mú, kemény, változatos mérkő­zésen a Molnár által „vezé­nyelt" dózsás ifisták megérde­melten jutottak az orszáq leg­jobb 32 csapata közé. G: Mol­nár 2, Kiss, Juhász. Jók: Mol­nár, Kiss, Stumpf. Volán SC—Szekszárdi Dózsa 2-2 (2-0). Szekszárd, 5000 néző. V. : Jaczina. Volán SC: Szegedi — Kékesi, Dunai, Forintos, Már­kus — Krómer, Szeibert, Nyúl — Bene, Magos, Fekete (Szabó a 66. percben). Edző: dr. Lakat Károly. Szekszárd: Pólyák — Szabó, Tapcrszti, Paizs, Somodi — Kniesz, Laki, Adorján — Ma. gyár (Megyeri a 46. percben). Lauer (Koroknai az 59. perc­ben), Tóth. Edző: Teszler Ven­del. A 3. percben Bene fejesét Tóth elcsípte, Kniesz elé játszott, majd a visszakapott labdával Lauer lépett ki a védők közül, de a 16-osnál rosszul találta el a pettyest. A 12. percben vá­ratlanul jöt a Volán vezető gól­ja. Krómer vezetgette a labdát, aztán a lest vitató, leálló védők közül kibújó Forintos elé ját­szott, aki közelről nem hibázott. 1-0. A 18. percben tovább nö­velte előnyét a listavezető. Szei­bert kapott jó átadást, 25 mé­terről lövésre szántai el magát és a későn vetődő Pólyák mel­lett a labda a ball sarokba vá­gódott. 2-0. A Volán maradt támadásban, tehette: a lila-fe­hérek szemlátomást megillető- dötten, nagy hi'baszázalékkal „építkeztek”. A 35. percben Lauer 18 méteres nagy erejű lövésénél a labda kiperdült Sze­gediről, Kniesz rá csapott, de közelről' a kapust találta telibe: A 41. percben formás hazai ak­ció végén Kniesz beívelését Ma­gyar az ötösről léc mellé fejel­te. Szünet után góllal kezdett a Szekszárd. Az 50. percben Tóth­ot buktatták a védők a 16-os­nál, Adorján szabadrúgása a sorfalon irányt változtatva a bal felső sarokba vágódott. 2-1. Élénkült az iram, a szekszárdi­ak kitámadtak, átvették az irá­nyítást! A 66. percben Laki— Megyeni-odogatás végén Me­gyeri lefordult őrzőjéről és 12 méterről, estiében a vetődő Szegedi mellett kiegyenlített 2-2, Hullámzó mezőnyjáték folyt a két 16-os között, a védelmek mindkét oldalon jól romboltak. A 73. percben Bene „forintos labdával” ugratta ki Forintost oki egyedül húzhatott kapura,, de a 11-es pontnál a kivetődő Pólyákat találta telibe, öt perc­cel később Pólyák a 16-oson kí­vülre futva, lábbal mentett Nyúl és Bene elől. Ezután Bene ke­rült kecsegtető helyzetbe, de 18 méterről a kapujából kimozdu­ló Pólyák fölött a léc fölé emel­te a labdát. A 86. percben Szeibert -léc alá tartó, 18 méte­res szabadrúgását Pólyák jó ér. zéklkel szögletre ütötte. A jó bornak nem kell cégér, s ha valahol, akikor ai kadarka városában jóll tudják ezt.' így aztán a listavezető Volán szek­szárdi vendégjátéka rekordszá­mú közönséget vonzott a Dózsa stadionjába. Benéék úgy is kezdték, hogy igyekeznek rá­szolgálni a publikum elvárásai­ra, 20 perc után kétgólos előnyt szerezték. A hazaiak nagy hiba­százalékkal szőtték akcióikat, amelyeket jobbára már a jól záró fővárosi középpályások ha­tástalanítottak. Szünet után rá sem lehetett ismerni a Dózsa együttesére, harcos erényeit felvonultatva kezdett és meg­érdemelten egyenlített. A haj­rában mindkét együttes adós maradt a jó folytatással, mi­közben az eredmény tartására törekedtek. A két ellentétes fél­idő összképe alapján a döntet­len igazságos. Jók: Kékesi, Fo­rintos, Nyúl, illetve Paizs, Somo. di, Megyeri. — fekete — Labdarúgó NB II.: Eger—Ka­tin cbarái'ka 3-1, Siófok—Ózd 4-0, Baja—Debreceni Kinizsi 1-0, Kecskemét—Tapolca 1-0, Salgó­tarján—IHódmnezővásáihely 1 -0, Dorog ^Sopron 2-0, 22. sz. Volán -Nagylkanizs-a 1-0, Keszthely— Ganz-MiAVAG 4-0, SZEOL AK- Nagybátony 5-1. Az NB II állása 1. Volán 17 10 5 2 39-15 25 2. SZEOL AK 17 9 3 5 38-25 21 3. Kazincbarcika 17 8 4 5 30-24 20 4. Sa lg. TC 17 8 3 6 28-22 19 5. Siófok 17 6 7 4 26-22 19 6. Szekszárd 17 7 5 5 23-24 19 7. Eger 17 8 2 7 33-27 18 8. D. Kinizsi 17 5 7 5 23-22 17 9. Sopron 17 6 5 6 24-24 17 10. Baja 17 6 4 7 21-19 16 11. Hódmezőv. 17 7 2 8 29-28 16 12. Kecskemét 17 5 6 6 22-21 16 13. Bauxitb. 17 6 4 7 24-25 16 14. N.-kanizsa 17 7 2 8 28-31 16 15. Keszthely 17 7 2 8 27-30 16 16. Ózd 17 5 5 7 28-35 1 5 17. 22. sz. Volán 17 4 6 7 26-32 14 18. Dorog 17 6 2 9 22-29 14 19. Nagybátony 17 5 4 8 22-36 14 20. G.-MÁVAG 17 4 4 9 20-42 12 így kellett volna 1. Tatabánya—Ferencváros 3-2 1 2. Videoton—Haladás 3-0 1 3. Kecskemét—Bauxitbányász 1-0 1 4. Szekszárd—Volán SC 2-2 X 5. Ózd—Siófok 3-4 2 6. Baja—Debreceni Kinizsi 1-0 1 7. Ascoli—Juventus 2-0 1 8. Avellino—Internazionale 1-2 2 9. Cagliari—Napoli 1-0 1 10. Fiorentina—Verona 1-1 X 11. Genoa—Sampdoria 1-1 X 12. Como—Catania 1-0 1 13. Bari—Sambenedettese 1-2 2 +1 Pistoiese—Lazio 0-1 2 Kosárlabda NB I Asztalitenisz Kettős vereséggel nehéz helyzetben a Dózsa Alba Regia Építők-Szekszár- di Dózsa 82-76 (27-26). Székes- fehérvár, 400 néző. Szekszárdi Dózsa: Harsány! (5), Varga (9), Gábris (7), Pártos (3), Rátvay (35). Csere: Szabó É. (15), Pekk *(2). Edző: Vertetics Ist­ván és Murvai Árpád, A nagy tát rányomta bélyegét a játék­ra, ideges hangulatban, kap­kodva kezdtek a csapatok. Mindkét palánk alatt 3—3 ak­ció Végződött kosár nélkül, míg végül Harsányi büntetőiből szer­zett egyetlen pontjával kezdő­dött meg a „gólgyártás". A sók eladott labda és a kima­radt ziccerek ellenére a szek­szárdi csapat magához ragad­ta a kezdeményezést és a 14. percre 18-12-es vezetés birto­kába jutott. Csak a félidő utol­só percében sikerült a pálya- választó fehérváriaknak átvenni a vezetést. Rosszul kezdődött a második félidő, a vendéglátók a 4. percben már 39-30-ra elhúz­tak. A csapatok egyre keve­sebb gondot fordították a vé­dekezésre, a dobóteljesítmé­nyek feljavultak, váltakozva es­tek a kosarák. A dózsások tá- mddŰjátéka Szabó Éva, de kü­lönösen RátVay révén sokat ja­vult. A 13. percben 64-54-es Építőik-vezetésnél Pártos kipon­tozódott. Élesedett a küzdelem és a 18. percre sikerült a szek­szárdiaknák 4 pontra ledolgozni hátrányukat : 74-70. Mivel eb­ben a játékrészben mindkét csalpat begyűjtötte nyolcadik büntetőijét, Varga egy perc le­forgása alatt „összehozott” há­rom hibája megpecsételte a Dózsa sorsát. Rátvay az utolsó két perdben dobott 11 pontja is kevés volt a rendkívül fontos győzelem megszerzéséhez. Ez­zel a vereséggel már elúszott anndk reménye, hogy a dózsá­sok a legjobb tíz csapat között folytathbtják majd a tavasszal. OSC-Szekszárdi Dózsa 68-58 (33-34). Szekszárd, 200 néző. V: dr. GararrvVolgyi, dr. Páli. DSC: Molnár (8), Rátkainé (9), Susanics (18), Kovalilk (22), Tóth (3). Csere: Lányi (8). Ed­ző: Tóth Andor. Szekszárd: ‘Harsányt (18), Varga (4), Gáb­ris (8), Szabó É. (4), Rátvay (20). Csere: Pártos (4), Pekk (—). Edző: Vertetics István és Murvai Árpád. Kovalik kosará­Pártos „célozza” meg a gyűrűt, az OSC játékosai ezúttal el­késtek a (közbeavatkozással ra Szabó É. még válaszolt, de a 3. percben már 6-2-re az OSC vezetett. Gyorsabb, egysé­gesebb támadójátékával tarta­ni, sőt növelni tudta előnyét a fővárosi csapat. A 6. perc ele­jén időt kért Tóth edző, aztán Susanics révén 14-8. Idegesen, nagy hiibaszázalékkal játszottak és pontatlanul dobtak a dózsá­sok, a 8. percben 19-14-re mégis felzárkóztak. A félidő de­rekán Rátvay kosaraival 25-20 volt az állás, amikor Rátkainé szabálytalansága Szabó Éva sé­rülését, végleges kiválását ered­ményezte. A 14. percben 25-24- nél az OSC kikérte második idejét is. A 16. perében 26-25- re átvette a vezetést a Szek­szárd, sőt Harsányi találataival három pontra nőtt ez az előny. A hajrában dabópárbaj, végül egyetlen pontra zsugorodott a hazaiak előnye. A második félidőt Harsányi kosara vezette be, Kovalik és Susanics azonban 39-36-ra is­mét az OSC-t juttatta vezetés­ihez a 2. percben. Sajnos, a szekszárdiak úgy folytatták, ahogy az első 20 percet abba­hagyták : kapkodva, szétesően játszottak. Az 5. percben Verte­xes edző időkéréssel igyekezett rendezni a sorókat - sikertele­nül. Előkészítetlenül, pontatla­nul dóbták, gyengén védekez­tek. A 10. perdben 52-46, a 13. perdben 52-50 volt az állás, amikor elemi hibák után újra megugrott az orvasegyetemisták csapata. A 17. perdben 62-54- nél Pártos kipontozódott. Hi­degzuhanyként jött ez az újabb vereség, ami nagyon nehéz helyzetbe hozta a Dózsa gár­dáját. Ifjúsági mérkőzések: Alba Re­gia Építők-Sz. Dózsa 68-34 (36-17). Szekszárd: Szegedi (—), Pékk (6), Szabó (6), Mül­ler (6), Tamás (7). Csere: Knorr (3), Belvaracz (6). Indiszponált játékkal, súlyos vereség. OSC- Sz. Dózsa 90-79 (48-38). Szek­szárdi Szégedi (2), Pekk (19), Szabó (8), Müller (6), Rátvay (10). Csere: Tamás (22), Knorr (8), Belvaracz (4). Egy félidő lelkes játéka, Tamás és Pekk ponterőssége kevésnek bizo­nyult a győzelemhez. A bajnokság állása az A- csoportban : 1. V. Izzó 2. Bp. Spart. 3. Pécs 4. BEAC 5. AR Építők 6. OSC 7. ZTE 8. Szekszárd 9. Veszprém 10. Sopron 14 14 — 1359-688 28 14 12 2 1265-924 26 14 11 3 1141-955 25 14 9 5 1046-1038 23 14 7 7 912-1018 21 14 6 8 895-975 20 14 5 9 839-1016 19 14 4 10 951-1078 18 14 1 13 753-1116 15 14 1 13 764-1117 1 5 NB II A kosárlabda N8 NJben a dombóváriak három számjegyű győzelmet arattak az Atomerő­mű csapata ellen, míg a bony­hádi női csapat Szombathelyen o Haladást gvőzte le, a Tanár­képzőtől pedig vereséget szen­vedett. Dombóvári VMSE—Atomerő­mű SE 101-55 (51-24). Dombó­váron 300 néző előtt került sor a találkozóra. Dombóvár: Acs (9) , Bál ind (4), Kollár II. (26), Tamási (14), Ruzicska (14). Csere: Tóth (20), Tölgyes (8), Meszler (4), Horváth (2), Bosz- nai (—). Atomerőmű SE: Nagy (10) , Polonyi (6), Tóth (28), Jég'h (1), Schmidt (8). Csere: Bettesdh (2). A tartalékos pak­si gárda nagyon gyengén véde­kezett, így már az első félidő­ben jelentős vezetéshez jutott Dombóvár. A második félidő­ben helyenként technikai bra­vúrt is nyújtó DVMSE könnyen érte el a három számjegyű győ­zelmet. Kitűnt Kollár II. (a me­zőny legjobbja), Tóth, Tamási, Tölgyes, illetve Tóth. Bonyhádi MSC-Szombathelyi Haladás 84-51 IjO-17). A mér­kőzésre Szombathelyen került sor. Bonyhád színeiben a követ­kezők léptek pályára: Pákái (12), Oroszki (18), Jankovncs (6), Konkolyáé (13), Kishonti (15). Csere: Eszterbauer (0), Hágen (—), Marcz (6), Tóth (5), Vagya (6). Bizonytalan kezdés után a 4. percben az ellenfél hét ponttal vezetett, de a bony­hádi lányok magukra találtak. A 14. percben az eredmény 22-11 a BMSC javára. A félidő hátralévő részében, majd a má­sodik félidőben is magabizto­san játszottak a lányok. Külön öröm a fiatalok jó szereplése. Jók: Pákái, Oroszkl, Konkolyáé. Szombathelyi Tanárképző- Bonyhádi MSC 73-65 (26-34). Bonyhád: JankaVics (10), Há­gen (6), Vanya (14), Tóth (24), Konkolyné (11). Csere: Oraszki (-), Pákái (—), Eszterbauer (-), ‘Kishont! (—). A nagy cél eléré­se egy „banánhéjon" elcsú­szott. A hétvégi kettős mérkő­zés célja két győzelem volt. A mérkőzés első félidejében a bonyhádi lányok kitűnő védeke­zéssel és eredményességgel megnyerték a szombathelyi kö­zönséget. Nyolcpontos előnnyel fordultak, amit az 5. percre 12 pontra növelték. Feljött a Ta­nárképző, a 14. perében az eredmény 60-60. A tét kiváltot­ta idegesség és az őt eladott la'bda elég volt ahhoz, hogy a mérkőzés sorsa eldőlj ön. Jók: Jankovics, Konkolyné. Vereség a BEK negyeddöntőjében Mladost Zágráb—Tolnai VL 5-2. Az elmúlt évek kitűnő BEK- szereplése ezúttal is hasonló si­kereket ígért a Tolnai VL csa­pata számára. Az optimizmus­ra minden okuk megvolt a tol­nai versenyzőknek és vezetőknek egyaránt A kupaküzdelem má­sodik fordulójában — az első­ben kiemeltek voltok — sima győzelem a svájci bajnok ellen, az elmúlt héten pedig nagysze­rű játékkal fölényes siker az örök rivális, a BSÉ ellen. A csapat vezetői, játékosai egyaránt jól ismerték a soron következő ellenfél, a Mladost Zágráb csapatát, játéktudását. Ezek ismeretében kemény csa­tára, szívós ellenfélre számítot­tak jugoszláviai BEK-mérkőzéSü. kön. Azt is tudta a tolnai kül­döttség, hogy a házigazda zág­rábiak együttese „kétemberes" csapat, mivel harmadik játéko­suk tudása nem éri el a nem­zetközi mezőny színvonalát. Az első mérkőzésen Bolvári kitűnő formában, jó taktikával, 21-14 és 21-17 arányban legyőz­te o számára kedvezőtlen stílu­sú Bernadicsot. A vezetés bir­tokában o következő párban Bolvári Katalin óriási lendület­tel és jó játékkal 21-19-re nyert a hazaiak sztárja, a világbajno­ki bronzérmes Batinics ellen. A második és harmadik játszmá­ban azonban Batinics diktált hatalmas iramot, amit Bolvári jó teljesítménnyel sem tudott ellensúlyozni. így a Zágráb egyenlített. A következő mérkőzés már létfontosságú volt a tolnai csa­pat számára. Balogh Hona a nagyon keményen játszó, de sok technikai fogyatékossággal rendelkező Fazlics ellen az első játszmában még 21-17-re győ­zött. Az újabb két szett azon­ban Fazlics 21-15 és 21-14 ará­nyú biztos győzelmét hozta, ez­zel együtt a Mladost 2-1-es ve­zetéshez jutott. Balogh veresé­ge bizony hidegzuhanyként érte a tolnai szakvezetést. Bolvári Ildikó lépett asztalhoz, az el­lenfél Batinics volt Ildikó jól küzdött, de a keményen táma­dó Batinics 21-18 és 21-17 ará­nyú játszmákkal újabb győzeL met aratott. Már 3-1-re vezetett a jugoszláv gárda, A Balogh—Bernadics mérkő­zéstől várták a tolnai szurkolók a fordulópontot. Balogh ellen­fele a jugoszláv I. ligában is közepes tudású játékosnak szá­mít, védekező stílusú versenyző. Az első játszmában még „hoz­ta" magát Balogh, a második­ban sok hibát vétett és szoros küzdelemben vesztett. A döntő játszmában viszont már teljesen alárendelt szerepet játszva, 21-12-es vereséget szenvedett. A találkozó állása 4-1-re módo­sult, kilátástalannak tűnt a Tol­inál VL helyzete. Akadtak ugyan nézők, akik emlékeztek: a' tolnai lányok ta­valy Helsinkiben is 1-4-ről for­dítottak az eredményen, s győz­tek is. Bolvári Katalin a követ­kező találkozón hatalmas küz­delem után 18-21, 21-12, 22-20 arányban nyert Fazlics ellen. A 4-2-es szépítésnél nagy számol­gatás kezdődött. Balogh Ilona azonban gyor­san keresztülhúzta az esélylatol­gatást Hasonlóan az előző két vesztes (mérkőzéséhez, Batinics ellen iS (megnyerte az első játsz­mát, aztán fokozatosan vissza­esett teljesítménye és 21-16, 21-17 arányú veresége egyúttal csapata kiesését is jelentette a BEK további küzdelmeiből. Két ezüst- és egy bronzérem­mel a tarsolyában a tolnai csa­pat elbúcsúzott a BEK-től. Egy­behangzó vélemények alapján: egy gyengébb tudású ellenfél mért rájuk 5-2-es vereséget. Egy-egy csapat balsikerét rit­kán szokták egyetlen versenyző játékos nyakába varrni. Ezúttal azonban mégis az.t kell megál­lapítani, hogy a 2-5-öt Balogh Ilona nagyon gyenge teljesítmé­nye idézte elő. Úgy érezzük: a Balvári testvérek minden elisme­rést megérdemelnek mutatott játékukért. A szakosztály és az egyesültet vezetésének az elkö­vetkezendő hetekben tisztázni kell az okokat, s hiba lenne a szükséges intézkedésektől elte­kinteni., Győztesék: Batinics 3, Fazlics, Bernadics, illetve Bol- váiri I., Bolvári K. LINK FERENC