Tolna Megyei Népújság, 1982. szeptember (32. évfolyam, 204-229. szám)

1982-09-22 / 222. szám

©Képújság ^ 1982. szeptember 22. Teke NB I Megkezdődött az őszi idény a teke NB l-ben is. A Dombó­vári Spartacus együttese Pápán a Vasas ellen kezdett. A talál­kozón a hazai csapat 6-2-re nyert. A faarány 5356:5089 voit. Jól kezdett a dombóvári csapat, de a hazai pálya előnyét jól ki­használva a hazaiak biztosan és megérdemelten nyertek. Dombóvár Pontszerzői: Mándli 932, Illés 914 fával. A dombóvári együttes soron következő bajnoki mérkőzését szombaton délelőtt 10 órai kez­dettel játssza, amikor Szeged­ről a DÉLÉP együttesét fogadja. Labdarúgás Serdülő- és ifjúsági bajnokság Serdülők: Szekszárdi Dózsa-Bonyhádi MSC 8-0 (3-0). Szekszárd: Nagy — Gabi, Fodor, Tóth, Bottyán, Kvanduk, Freppán, Fertőszögi, Varga, Novák (Wimhel), Oszter (Farkas). Edző: Bors István. Bonyhád: Genzler - Rittinger, Keresztes, Metz, Boros (Bara­bás), Bakai, Baráth, Fekete, Móczi, Lindomayer (Fábián), Nagy. Edző: Götz János. Az ötletesen játszó szekszárdiak helyzeteik alapján akár na­gyobb különbséggel is nyerhet­tek volna. G.: Fertőszögi 2, Tóth 2, Freppán 2, Novák, Metz öngól. Paksi SE—Bólyi MEDOSZ 7-1 (2-1). Paks: Haaz - Weller, Szaffenauer, Mukli, Kovács, Blatt, Farsang, Danizs, Lacza (Péger), Horváth, Meixner (Stadler). Edző: Váczi László. Csak egy félidőn át tudott el­lenállni a hazai gárda a paksi rohamoknak. Dombóvári VMSE-Mázaszász- vár 5-1 (1-1). Dombóvár: Vercz- li — Korvicska, Takács, Marton, Marosi, Koszticza, Dudás, Pó­lyák (Ripszki), Nagy, Pászti, Tóth (Szabó). Edző: Varga László. Szünet utáni eredmé­nyes játékukkal megérdemelten nyertek a dombóvári serdülők. G.: Pászti 2, Marton, Takács, Dudás. További eredmény: Siklós— Kisdorogi MEDOSZ 2-0 (1-0). Ifjúságiak: Paksi SE-Bólyi MEDOSZ 7-0 (4-0). Paks: Fritz II. - Szalasi, Fülöp (Farkasdi), Fritz I., Nye- sev, Klein, Blatt, Kern S. (Bre- zovszki), Hauszmann (Oszter- majer), Mészáros, Szakter I. Ed­ző: Lehoczki Tibor. A PSE köny- nyedén győzött a sereghajtó csapat otthonában. G.: Klein 3, Mészáros 2, Fritz I., Blatt. Doimbóváni VMSE—Mázaszász- vár 3-0 (1-0). Dombóvár: Csi­pák - Zádori, Acs, Helimeczi, Farkas, Varga (Vörös), Nagy, Palánki, Csanádi (Horváth), Komlóczi (Keresztes), Sipos. Ed­ző: Eqyed Lehel. A kiűtnően ját­szó DVMSE jobb helyzetkihasz­nálással, nagyobb különbséggel is nyerhetett volna. G.: Nagy, Komlóczi, Zádori (11-esből). Szekszárdi Dózsa-Bonyhádi MSC 6-3 (3-3). Szekszárd: Pes­ti - Stumpf, Varga, Bencze (Tóth), Nagy Répási (Harqitai), Kiss, Dénes, Juhász, Molnár, Ki- lyén, (Hagymási). Edző: Schef­fer István. Bonyhád: Dénes — Altvater, Keresztes, Veszprémi, Lovász, Nagy, Vajda, Baumann, Wirth, Bíró, Kajtár (Sohothan- ner). Edző: Wáger József. Izgal­mas, változatos találkozó, meg­érdemelt szekszárdi győzelem­mel. G.: Juhász 2. Kiivén, Mol­nár (11-esből), Kiss. Nagy, il­letve Wirth, Vajda, Bíró További eredmény: Siklós— Kisdorogi MEDOSZ 1-0 f0-0). Kézilabda NB II Országos atlétikai bajnokság Kettős vereség idegenben Négy bajnoki aranyérem Mosonmagyaróvár—Mözs 19- 14 (10-6). Mosonmagyaróvár, 250 néző. V.: Molnár, Tóth. Mözs: Schellné — Bauerné, Kláb, Somorjai, Vigh, Herczig- né, Bagdiné. Csere: Meksz, Győri, Konyecsnyi. Edző: Schmidt József. A kiesés szem­pontjából igen fontos mérkő­zésre rossz előjelekkel indult megyénk csapata. Fazekasné az utolsó edzésen súlyos térd­sérülést szenvedett, kiesésével tovább csökkent az egyébként is szűkös játékoskeret. Nagy akarással kezdtek a mözsiek, lendületüket azonban már az első percekben megtörték a já­tékvezetői tévedések. A 4. és az 5. percben a hazaiak javára jogtalanul megítélt büntetők még kimaradtak. A 11. percben 3-2-re vezetett a pályaválasztó csapat. Ezután újabb büntetőt ítéltek javukra a bírók, amit értékesítettek. Ezt követően a második félidő 17. percéig egy­más után további tíz hétméte­reshez jutott a magyaróvári csapat — a bírók jóindulatá­ból. A tíz büntetőből kilencet ér.ékesítettek és 13-9-re vezet­tek. A közben eltelt 35 perc alatt akcióból egyetlen gólt sem értek el a hazaiak. A Mözs néni adta fel a kilátástalan küzdelmet, elsősorban Bagdiné Sok szovjet városban a sport­iskolák tanárai és növendékei elismerően nyilatkoztak arról az új öfcölvívókesztyűről, amelyet Georgij Zibalov nemzetközi mérkőzésvezető konstruált. Az új konstrukciójú kesztyűkben több mint száz ifjúsági ököl­vívó-mérkőzést bonyolítottak le, s közülük egyikben sem fordult elő sem kiütés, sem sérülés. Miben rejlik az új kesztyű titka? A kesztyűben az ökölvívó ujjai nincsenek ökölbe szorítva, hanem félig behajlított helyze­tet foglalnak el, ami rugalma­Dunaföldváron a Hókony er­dőben rendezték meg a% paksi városi-járási tájfutó egyéni baj­nokságot, az őszi idény első versenyét, öt egyesületből 64- en álltak rajthoz. A pályakitű­zést Bognár Zoltán, a dunaföld- vári Magyar László Gimnázium tanára végezte. Eredményék: F—15: 1.-Feny­ves Ferenc (PSE), 2. Viz-i István (PSE), 3. Takács Lajos (Szek­eredményes, jó játéka révén megpróbáltak felzárkózni, de ezen a meccsen a játékvezetők erre semmi esélyt nem adtak. A mözsi csapat javuló játék­kal, irreális körülmények között szenvedett vereséget. Az NB II- höz méltatlan játékvezetői mű­ködés fosztotta meg a csapatot az erőviszonyokat tükröző, reá­lis eredmény elérésétől. A Mözs gólszerzői: Bagdiné 7, Kláb 2, Bauerné, Somorjai, Vigh, Her- czigné, Konyecsnyi. Balaton Bútor—Szekszárdi Spartacus 19-18 (9-10). Veszp­rém, 100 néző. V.: Hegedűs, Pátkai. Szekszárd: Tóth — Fritz, Hokeszter, Katzenberger, Nagyné, Hosnyánszkiné, Tekau- er. Csere: Kiss, Lovász, Czibor. Edző: Taksonyi István. Büntető­ből a hazaiak szerezték meg a vezetést, de a 8. percben már a Spartacus vezetett 3-1-re. Űjabb büntetőből szépített a pályaválasztó, aztán a 15. perc­ben Hosnyánszkiné ugyancsak büntetőből dobott góljaival há­romgólos előny birtokába jutott a szekszárdi csapat. Változa­tos, izgalmas volt a játék, mind­két együttes keményen védeke­zett. Erősítettek a hazaiak, s egy gólra ledolgozták hátrá­nyukat. Ezután felváltva estek a gólok, jelentős előnyt egyik sabbá teszi magát a kesztyűt és kizárja, hogy az ütés „szá­raz" és kemény legyen. Az új kesztyű nagyszerű eszköz lesz arra, hogy az ökölvívás tömeg­sporttá váljék. De vajon a kéznek a kísér­leti kesztyűben elfoglalt szo­katlan helyzete nem zárja el a legtehetségesebb serdülők előtt a versenysportba vezető utat? Ezt is figyelembe vették. Zibalov átmeneti konstrukciójú kesztyűt is készített, amely a „nagy szorítóban” való mérkő­zésekre is előkészíti az ifjú sportolót. szárdi Garay Giimn.). F—17: 1. Maróthy Csaba (Sz. Garay), 2. Sárosi Zoltán (PSE), 3. Ffaaz István (PSE). N—15: 1. Király Mónika (Sz. Garay), 2. Varga Katalin (PSE), 3. Gőri Enikő (Sz. Garay). N-17: 1. Pőgl Pi­roska (PSE), 2. Jantner Anna (PSE), 3. Sipos Erzsébet (Duna- földvár). A helyezetteknek az érmeket Rauth János, a ver­senybíróság titkára adta át. csapatnak sem sikerült szerez­nie. Tekauer kiállítása révén emberhátrányba került a Spar­tacus, ezt a hazaiak kihasznál­ták: sorozatban három gólt ér­tek el és a 25. percben átvették a vezetést. A félidő lefújása előtt sikerült fordítani a szek­szárdiaknak. Szünet után Hosnyánszkiné növelte az előnyt, de néhány perces kihagyás elég volt ah­hoz hogy egyenlítsenek a veszp­rémiek. Hokeszter, majd Tekau­er volt eredményes, amikor Fritz került két percre a kispad- ra. A szekszárdiak ziccereket hi­báztak, a Balaton Bútor három gólt szerzett. A folytatásban egyenlített a Spartacus, sőt a 18. percben a vezetést is átvet­te. Ezután előbb a hazaiak, majd a 28. percben ismét a szekszárdiak dolgozták le hát­rányukat. A találkozó utolsó percében egy eladott labdából szerezte meg a győztes gólját a hazai gárda. • • Végiq küzdelmes, izgalmak­ban bővelkedő mérkőzésen a hazai pálya minden előnyét ki­használó veszprémiek vissza­vágtak a tavaszi nagyarányú vereségükért. A Spartacus gól­lövői: Hosnyánszkiné 8, Hokesz­ter 4, Tekauer '3, Fritz, Czibor, Katzenberger. Jól szerepeltek a Szekszárdi Kórház fiatal teniszezői a Bó- lyi-kupa utánpótlás csapat- versenyen. A Sitkéi Zoltán, Ala- dics István összéállítású újonc- és a Dombai Gyula, Sitkéi Ta­más, Papp András gyermek- csapat a hat induló együttes között a harmadik helyet sze­rezte meg. * A szocialista országok bel­ügyi és állambiztonsági mi­nisztériumai sportszervezeteinek szpartakiádját Berlinben ren­dezték. A „dózsás" sportolók között két szekszárdi is szere­pelt. Konrád János rövidtáv­futó 100 méteren 11,27 másod­perces előfutambeli eredményé­vel a rangos mezőnyben nem került a döntőbe. Kovács Mik­lós magasugrásban 205 cn-rel hetedik lett. * A megyei sakkbajnokság 9. fordulójának eredményei. I. osztály: Atomerőmű—Harc 10-0 (Harc nem jelent meg), Báta- szék—TÁÉV I. 3,5—8,5, Szedres— Dunaföldvár 10,5-1,5, Tamási- Dombóvári VMSE 2-10. A baj­nokság állása: 1. TAÉV I., 2. Dombóvári VMSE, 3. Szedres, 4. Atomerőmű, 5. Bátaszék, 6. Tamási, 7. Dunaföldvár, 8. Harc-Sióagárd. A II. osztály eredményei: Pincehely—Györ­köny II. 4-0, Őcsény-Magyar- keszi 2,5—1,5, Bölcske-Tolna 1,5-2,5. * Az Atomerőmű SE NB H-es férfi kosárlabdacsapata ' Péten az MTE csapata ellen kezdte az idényt. Az első félidőben 45-32-re vezetett a hazai csa­pat, de a paksiak a második félidőben rákapcsoltak és a rendes játékidő 76-76-os dön­tetlent hozott. A hosszabbítás­ban a pétiek bizonyultak jobb­nak és 87-80-ra nyerték a mér­kőzést. Az Atom SE csapatából Nagy 22, Schwartz 20 pontot dobott. Bonyhádon tartották a me­gyei léány páros teniszbajnok­ságot. Eredmények: 1. Szabó Katalin-Rittberger Nóra (Bony­hád), 2. Csíki Judit—Nagy Or­solya (Dunaföldvár), 3. Varga Mónika^Horváth Éva (Duna­földvár), valamint Molnár Ági—Molnár Edit (Bonyhád). Körmérkőzés során kimagasló­an jól játszott a bonyhádi Sza­bó—Rittberger páros. Biztató a dunaföldvári páros játéka is. Kellemes meglepetést okozott a kezdő Molnár Ági szereplése. (dr. Kovács) Újra Békéscsabán találkozott a 13—14 évesek élgárdája, az országos serdülő „B" egyéni bajnokságon. Az összetett ver­senyek után most már a ver­senyszámonkénti legjobbak mérték össze erejüket a bajno­ki aranyakért. Sikerrel vették fel a küzdelmet megyénk szak­osztályainak fiataljai ellenfele­ikkel. A dobogós helyezések száma minden eddigit felülmúlt, ami a néhány éve jellemző stagnálás után örömteli tény. Szita Károly, a Tamási Szö­vetkezeti SE tehetséges dobó­palántája biztosan nyerte a súlylökést és diszkoszvetést. Walter Ottó (Sz. Dózsa) mezei futóbajnoksága után 3000 mé­teren bizonyult a legjobbnak. Szabó Tünde (Sz. Dózsa) ma­gasugrásban váratlanul legyőz­te esélyesebb ellenfeleit, maga­biztosan, minden magasságot elsőre ugorva. Rajtuk kívül a dombóvári Gergely Zoltán 3000 méteren, Békéi Beáta gerelyha­jításban, a szekszárdi dózsás Hadnagy Balázs 800 méteren, Benizs Sándor és Botdis István a 100 méteres gátfutásban, Kiss Andrea súlylökésben ért el fi­gyelemre méltó eredményt. Jobb eredmények: FIÚK: 14 évesek: 1500 m: ... 5. Ze- rényi Jenő (Dombóvári Sl) 4:26,1. 3000 m: ...3. Gergely Zoltán (Dombóvári Sl) 9:39,7. 100 gát: ...2. Benizs Sándor 14,15, ... 4. Boldis István 14,68 (mindkettő Sz. Dózsa). Távolug­rás: ...3. Benizs Sándor (Sz. Dózsa) 594. Súlylökés: Bajnok: Szita Károly (Tamási Szöv. SE) 14.30 (edzői: Massányi Marót, Lacza András). Diszkoszvetés: Bajnok: Szita Károly (Tamási Szöv. SE) 50,30 m, ... 6. Nyira- ti Bálint (Tamási Szöv. SE) 41,80. 13 évesek: 800 m: ...3. Had­nagy Balázs (Sz. Dózsa) 2:15,7. A területi labdarúgó-bajnok­ság szeptember 26-1 fordulójá- * bál egy mérkőzést, a Nagyatád —Paks találkozót mára előre­hozták. Mint ismert, a paksiak vasárnap hazai pályán szenved­tek vereséget a Bólyi MEDOSZ- tól. Ma délután ellenfelük, a Nagyatádi VSE legutóbb Ka­posvárott szerepelt és a Rá­kóczi otthonában csak a 88. percben kapott góllal maradt alul. Három pont választja el egymástól a két csapatot a baj­noki táblázaton. Paks sereghaj­tó, Nagyatád pedig a 9. helyen áll. 1500 m: ...3. Walter Ottó (Sz. Dózsa) 4:32,1, ...5. Hadnagy Balázs (Sz. Dózsa) 4:41,3. 3000 m: Bajnok: Walter Ottó (Sz. Dózsa) 9:50,7 (edzője: Németh- né, László Zsuzsa). Magasug­rás: ...6. Máté Zsolt (Tamási LÁNYOK: 14 éverek: Súlylökés: ...3. Kiss Andrea (Sz. Dózsa) 11,75. 13 évesek: Magasugrás: Baj­nok: Szabó Tünde (Sz. Dózsa) 154 (edzője: Vaszkó Judit), . . . 5. Török Anita (Sz. Dózsa) 140. Diszkoszvetés: ...6. Békéi Beáta (Dombóvári Sl) 26,86. Gerelyhajítás: ...3. Békéi Beá­ta (Dombóvári Sl) 29,82. Sárközi a ranglista élén Lassan végéhez közeledik az atlétikai versenyidény. Nem igazolta ezt a Debrecenben rendezett Kelet-kupa nemzetkö­zi verseny, hiszen 500-nát több résztvevő állt rajthoz. A népes mezőnyökben a váltóbajnokság­ra készülő szekszárdi dózsás közép-, hosszútávfutók figye­lemre méltó eredményeket ér­tek el. Cserép László óriási egyéni csúccsal 1500 méteren csak hatódik lett. A még serdü­lőkorú Sárközi Gyula ugyancsak 1500-on jobb időt futott a fenn­álló korosztályos ranglista ve­zető, szakállasnak nevezhető csúcsánál. Eredmények: Férfiak, 800 m: Cserép László 1:51,56, Sárközi Gyula 1:55,83, Csizmazia István 1:56,30, Sövér László 1:56,32, Gallusz Tibor 1:57,53, Tusa Pé­ter 1:58,41, Molnár Sándor 1:59,94. 1500 m: Cserép László 3:47,2, Sárközi Gyula 3:52,8, Sövér László 3:56,2, Csizmazia István 3:57,0, Molnár Sándor 3:57,4, Turnacker Géza 3:58,2. Nagyatádi VSE-Paksi SE: 15 óra. V.: Kulcsár. Kővári István: Amíg egy csapat nem akarja jobban a győzelmet, mint ellen­fele, addig nem számíthat siker­re. Abban bízom, hogy mindezt végre játékosaink is belátják és akkor egy döntetlen nem elér­hetetlen célkitűzés Nagyatádon. Minden valószínűség szerint a vasárnapi kezdő tizenegyet kül­döm pályára. — Németh — Dinnyés, Vörös, Debreczeni, Szűcs — Garamvpl- gyi, Lambert, Szabó — Kfcvács, Somodi, Porga. Kispadosok: Pesti, Éberdt, Sóthy, Bencsik, Weisz. A fanatikus labdarúgó-szurkolók mindenre képesek, hogy kedvenc csapatukat jobb, lelkesebb játékra birják a győ­zelem érdekében. Láttunk már szurkolókat, akik trombitá­val, síppal, vagy éppen kereplővel vonultak fel a cél érde­kében. Az említett „szerszámok" hangosak, nagy feltűnést keltenek. Mi tagadás használatuk időnként eredményre vezet. Nem ritkaság az sem, amikor a szurkoló az ellenfél csa­patának valamely tagját szemeli ki áldozatul és megjegy­zéseivel, bekiabálásaival ingerli, annak reményében, hogy az olyan sportszerűtlenséget követ el, melyért kiállítás jár. Ez esetben ugyebár mégiscsak nagyobb az esély a csök­kent létszámú együttes ellen. Néhány fiatal kajdacsi gyerek egészen újszerű módon igyekezett csapatát győzelemhez segíteni. Egy nagyon olcsó - de célravezető - módszerhez folyamodtak. Az ellenfél kapujának közelében helyezkedtek el és amikor a hazai csatárok lövésre vállalkoztak, a kapusnak védeni kellett, egyszerre több csúzliból megindultak az apró kavicsok. A váratlan „orvtámadás" persze meglepte a kapust, így a labda a vártnál könnyebben jutott rendeltetési helyére, a kapuba. A kapuvédő szólt a játékvezetőnek, az meggyőződött a „lövöldözésről", a gyerekeket elküldte a kapu mögül és ter­mészetesen jelentette az esetet a labdarúgó-szövetségnek. A szövetség figyelmeztette a kajdacsi sportvezetőket: a rendezőgárdát pgy szervezzék meg, hogy hasonló eset ne forduljon elő, mert különben kénytelenek lesznek az egye­sület ellen fegyelmit indítani. Kizárja a sérülést A Zibalov-féle ökölvívókesztyű Hírek Véleménycsere. Georgij Zibalov, a kísérleti ökölvívókesztyü feltalálója és Anatolij Epov harkovi sportmester-jelölt. Sípszó előtt