Tolna Megyei Népújság, 1982. június (32. évfolyam, 126-151. szám)

1982-06-09 / 133. szám

6ÜÉPÜJSÀG 1982. június 9. Évadzárás a labdarúgó NB ll-ben A OVMSE méltatlan búcsúra kényszerült Tavaly nyáron egy évvel meghosszabbította NB ll-es tagsá­gát az újonc DMSC, amikor kinkeservek árán sikerült kihar­colnia a bentmaradást. „Bárcsak estünk volna ki" - mondo­gatták sokan, amikor napvilágot látott az MLSZ rendelkezése: az 1982/83-as bajnoki évadban már csak egycsoportos NB II lesz, így az 5. helyezettektől lefelé mindenki „kizuhan" a te­rületi bajnokságba. Az akkori vezető edző, Herbei József en­nek ellenére bizakodó volt: „Nincs vesztenivalónk, becsülete­sen dolgozunk tovább, megpróbáljuk a lehetetlent, féljenek az esélyesek” - mondta. Aztán alig két héttel az 1981/82-es baj­nokság előtt létrejött a fúzió a DMSC és a DVSE között, s et­től kezdve az együttes DVMSE néven szerepelt tovább. Atlétika Új országos csúcs 4x100 méteren A Szekszárdi Dózsa két vá- loga to ttja Csehszlová k i á ba n szerépeit. Ostravában, az Arany futócipő elnevezésű versenyen Balogh Gyula a 3000 méteres akadályfutásbon a negyedik helyezést érte el 8:36,89 perc­cel honfitársa, Markó mögött. Számára az idei év első aka­dályversenyét az eredeti prog­ramtól eltérően hamarosan kö­vette a második. Pozsonyban gyengébb eredménnyel — 8:42,63 — javított helyezésén, harmadik lett. Az utóbbi idő­ben kisebb sérülés akadályozta felkészülését, ezért a szakve­zetők elégedettek a bemutat­kozásával. A pozsonyi versenyen kelle­mes meglepetést okoztak 4x100 méteres váltófutóink: országos csúccsal győztek! A Tatár— Nagy—Babály—Kovács össze­állításban futó együttes 0,04 másodperccel megközelítve a nemzetközi szintet, 13 századot javított az 1981-ben elért csú­csán. Az új csúcs: 39,112 másod­perc. Kovács Attila 100 méte­ren 10,56-tál, 200 méteren 21.10- zel a ragyogó kubai futók és Nagy István mögött a negye­dik helyen végzett. Kosárlabda NB II Komlói Bányász—Bonyhádi MSC 74-71 (29-32, 62-62). Bony- hád: Biszak (—), Hágen (20), Vanya (T9), Tóth (11), Fetzer. (10). Csere: Pákái (3), Klausz (4), Csuka (—), Jankovics (4), Kislhonti (—). A bonyhádi lá­nyok végig vezettek, ám az utol­só három percben kiengedtek, ami megbosszulta magát. A lelkes komlói együttes kiegyen­lített, így hosszabbításra került sor. Ekkor már a BMSC nem tudott erősíteni. JÖTTEK a gondok, problé­mák. Az együtteshez, amely a fúziókor írd és mondd, mindösz- sze 12 szerződtetett labdarúgó­val rendelkezett, iMolnár, Bau­mann és Herbei került. A tehet­séges Baumann nem sokáig, mert a védelem egyik oszlopos tagjával, Banaival együtt ha­marosan bevonult sorkatonai szolgálatra. Az ősz folyamán még Incze, Vészi és Jakab szer­ződtetésére ikerült sor, de bizo­nyítani képességüket az ősz fo­lyamán alig-alig tudták. A ve­zető edző fia, a „kis” Herbei is mindössze öt alkalommal ju­tott szóhoz, s ekkor is leggyak­rabban csereként. Az őszi ered­mények nem sokkal kecsegtet­tek. mindössze három győzelem, a rúgott gólok száma meg egy­szerűen „elképesztő": kilenc al­kalommal rezdült meg az el­lenfél hálója, s ebből is egy al­kalommal a szekszárdi Sajó a saját kapujába juttatta a lab­dát. Iszonyatos góíínséqben szenvedett a csapat. Ezt bizo­nyítja, hogy az őszi 15 mérkő­zés közül nyolcszor nulltalála- tosoknak bizonyultak a dombó­váriak. A pályán mutatott tel­jesítmények alapján Horváth József és Maqyar Zoltán sze­repelt leggyakrabban a ,,'jók" között. Az őszi teljesítményt egyébként értékeltük e lap ha­sábjain 1981. december 8-án a „Hiányzott a lelkesedés a csa­patból” cím alatt. Herbei József vezető edző egészségi állapotának meg­romlása miatt kérte a felmen­tését, amit az egyesület elnök­sége elfogadott, tehát új vezető edző után kellett nézni — újabb gond! Idézet a Népújság ja­nuár 4-i számából: „Új edző a DVMSE-nél. Tenez Károly, az egyesület üqyvezető elnöke te­lefonon közölte szerkesztősé­günkkel: az NB ll-ben szereplő, együttesük szakmai munkájának irányításával Vicze Jánost bíz­ták meg. Az új edző nem is­meretlen Dombóvár város lab­darúgósportjában. Egykoron a Fáklya, majd a Spartacus és a DVSE csapatánál edzősködött — sikerrel.” Egy későbbi cikkből azt is megtudtuk, hogy szépen akarnak búcsúzni az NB H-től. Az alapozási időszakban készí­tettünk riportot a labdarúgók­ról. Abból is megtudhatták a szurkolók, hogy tovább gyengült a csapat, mert a népszerű csa­patkapitány, Horváth József or­vosi javaslatra kénytelen volt abbahagyni az aktív labdarú­gást, míg Magyar sorkatonai szolgálatra vonult be. Eltávozott továbbá Molnár és az ifjúsági korú Szalai. Abban a cikkben megkérdeztük Vicze János ve­zető edzőt, mit tapasztalt a szerződéskötés óta? „Ha a je­lenlegi hozzáállás nem szenved törést, akkor biztosra veszem, hogy szépen búcsúzunk az NB ll-től." - mondotta többek kö­zött. A FIÚK lelkesen is dolgoztak és bravúrosan szerepeltek a HDN-kupán, csoportjukban ma­guk mögé utasították a sokkal esélyesebb Kaposvári Rákóczit, a Komlót és csoportelsőként döntőt játszhattak Pécsett a PVSK ellen, ahol csak nagy küzdelemben maradtak alul. Vajon a formaidőzítés hogyan sikerült? Nem sokkal a tavaszi rajt előtt egy ötössel „küldték haza” a Komlói Bányászt, aztán jött az első hidegzuhany: a ta­vaszi rajtnál, hazai pályán 2-0- as vereséqa Komlói Bányásztól. A második fordulóban bravúros „oontrablás” Tapolcán, a felju­tásra egyik legesélyesebb csa­pat otthonában, majd követke­zett az újabb kellemetlen „ér­vágás", hazai pályán mindössze 600 néző előtt vereseq a Vár­palotától. Milyen rosszul játsz­hatott a hazai csapat, ha a. szakvezetők senkit sem dicsér­tek meg a csapatból? A 4. for­dulóban szenvedte el legsúlyo­sabb vereségét NB ll-es tagsá­ga alatt a DVMSE, amikor egy hetest „kaszírozott be” Kapos­várott. Két gyenge csapat ösz- szecsapását hozta a MÁV DAC elleni mérkőzésük, egyik csapat sem érdemelt volna győzelmet. Nagyarányú vereség Dunaújvá­rosban, majd egy balszerencsés otthoni az Ajka ellen. Keszthe­lyen csak egy félidőig volt re­mény, utána tmár az sem. Mi­nimális vereség következett Dombóvárott a Mohácstól, majd a későbbi bajnok otthonában egy félidőn keresztül a levegő­ben lógott a meglepetés. A sereghajtó DVMSE kellemetlen és forró perceket szerzett saját otthonában az Olajbányásznak, amely végül nagyobb rutinjá­nak köszönhette 3 gólos győ­zelmét. A UTOLSÓ ÖT mérkőzésen aztán megmutatták a fiúk, hogy tudnak ők focizni, lelkesedni és bravúrokra is képesek. A fel­jutásra esélyes Sopront fektet­ték kétvállra, majd Veszprém­ből hozták el egy szerdai hét­köznapon a 2 pontot. Döntet­lent értek el a Sabaria SE el­len, s bár az utolsó két mérkő­zésüket - Szekszárdi Dózsa és PVSK - elvesztették, nem kel­lett szégyenkezniük. Jogosan vetődhet fel sokakban: miért volt ez a nagv nekirugaszko­dás a végére? Tény, ha a játé­kosok úgy küzdenek egész év­ben, mint a Sopron ellen, vagy Veszprémben, akkor nem sereg­hajtóként búcsúznak a Nemzeti bajnokság második vonalától. Mielőtt befejezésül két ille­tékes nyilatkozatát közread­nánk, néhány érdekes adattal is szeretnénk alátámasztani a csapat gyengécskére sikerült szereplését. Az őszi idényben Herbei József vezető edző 20 játékost szerepeltetett. Tavasz- szal sok személyi cserére került sor, jöttek-mentek a játékosok. Vicze János vezető edző a 15 tavaszi találkozón T9 játékos­nak szavazott bizalmat. Tavasz- szol egyébként Hosszú, Hor­váth, Vida, Gyuradinovics szá­mított „új” fiúnak. A korábban eltávozottak mellett még Túrái költözött Komlóra, Ziroher pe­dig Dunaújvárosba. A 25 gólon 10 játékos osztozott, a házi gól­király holtversenyben Iván és Hosszú lett 4^4 góllal. (!) Az egyéni teljesítmények alapján tavasszal Hosszú (11), Foki (7), Lakos (5), Tóth-Bagi (3) szere­pelt a jók között. Ősszel 7700 néző volt kíváncsi a csapat 7 hazai mérkőzésére. Tavaszra alaposan megcsappant az ér­deklődés - a 8 hazai találkozó nézőszáma csupán 5300. Mind­ez éves szinten 800-as átlag­nak felel meg. A fegyelemmel is voltak problémák: Foki, Porcsa, Landek kiállítva ugyanazon mérkőzésen - a K. Rákóczi el­len - Lakos (véleményünk sze­rint túl szigorúan) Keszthelyen. RAJNA JÔZSEFNÉ, egyesüle­ti elnök: — Nagyon nehezen ta­lálta meg a kontaktust a veze­tés a játékosokkal a fúziót kö­vetően. A magam részéről a jó közösségi szellem kialakításá­nak hiányában látom a hatal­mas problémákat. A jó csapat­munkához, jó csapatszellemnek is kell párosulni, helyesebben csak kellett volna. Ez most van kialakulóban. Szeretnénk, ha a területi bajnokság rajtjáig sike­rülne összehozni a játékosokat. Sajnos, sok játékos távozott, s jöttek helyükre újak. Ez is köz­rejátszott abban, hogy gyen­gén szerepeltünk. Lassan ala­kulgat valami. Igyekszik a veze­tés még közelebb kerülni a já­tékosokhoz, hogy mire a terü­leti bajnokság beindul, lelkese­désben sem legyen hiány. A csapat egész éves teljesítmé­nyét értékelve röviden csak azt tudom mondani: ez a csapat többre képes, többet is vártunk tőlük. Szerettük volna, ha a kö­zépmezőnyben, de legalább a 12-13. hely körül végeznek, ami úgyahogy elfogadható teljesít­mény lett volna. TENCZ KÁROLY, ügyvezető elnök: - Két héttel a bajnoki rajt előtti fúzió, hiányos felsze­relés, morális problémák, mind­össze 12 szerződtetett játékos és sok egyéb gond előrevetet­te a siralmas szereplés árnyé­kát. Az őszi évad végén Herbei József vezető edző is távozott. Tavasszal fegyelmezetlenségek zavarták a munkát. Már csak két hónap volt vissza, amikor felébredt a csapat. Tervünk, hogy eqy ütőképes csapatot alakítsunk ki az erősnek íaér- kező területi bajnokságra. Úgy érezzük, ez sikerülni fog. A ve­zetés elsősorban Hosszú, Iván, Herbst és Lakos téljesítményé- vel volt elégedett. Incze Naqy- mányokra távozik, uqyanakkor eqy befejezőcsatárral és eav középpályással szeretnénk nő­sítem, hogy a területi bajnok­ságban az eqvesületünk múlt­jához képest szerepeljünk. GAÄL ISTVÁN Kerékpár Ismét jól szerepeltek a tamásiak A tízfordulós utánpótlás ke­rékpáros-versenysorozat, az Arany Kakaó-kupa tavaszi utol­só fordulójára került sor Buda­pesten a XVN. kerületi Csángó utcában. A gyermekek 5 körös végbefutós versenyével kezdő­dött a küzdelem, ahol Nagy Lajos a 3. kőiben már bebizto­sította győzelmét és mintegy 50 m-es előnnyel győzött. Az úttörőknél Egyedi biztosan nyerte élmenéssel oz első haj­rát, majd a második hajrában az üldözőboly utolérte és így a második lett. A serdülők verse­nyében Hóbor Árpád a 10. he­lyet szerezte meg. Négy for­dulóval a kupasorozat befeje­zése előtt a gyermekeknél 42 ponttal Nagy Lajos vezet, a szekszárdi Reibiingnek 3 pont­ja van, az úttörőknél Egyedi 17 ponttal a második helyen áll. Az V—VI. osztályosok tehetség- kutató versenyén Kovács Zoltán, a tamási általános iskola IV. osztályos tanulója második lett. * Június 13-án 9 órakor Tamá­siban rendezi a megyei kerék­páros-szövetség a megyei utánpótlás hosszú távú bajnok­ságot, ahol a gyermekek és a nők 27 km-t, az úttörők 54 km-t, a serdülők 81 km-t hajtanak. 'Rajt és cél: a Dóm Hotel_ előtt. Útvonal: 67-es számú út Megy- gyes-puszta—Újireg, Iregszém- cse—Tamási körpályán. A nemzetközi női tenisztorna első fordulójában Birmingham­iben Pintér András né a dél- afrikai Mould ellen 6:4, 6:4-re győzött és továbbjutott. * A dél-portugáliai Alga rve- ben tartózkodó skót labda­rúgó-válogatott szövetségi ka­pitánya, Jock Stein nyilatkozott az „A Bola” című lap munka­társának, s figyelemre méltó bejelentései közül kiemelkedik a következő: — Úgy határoztam, hogy a világbajnokság első napjától az utolsóig egyetlen játékosom sem emelhet föl söröskorsót, emelhet a szájához borospoha­rat, s még a Whiskysüveget sem húzhatja meg. Gondolhatják, hogy mi a döntés motivációja: nem szeretném, ha az 1978- ban sok kellemetlenséget okozó események megismétlődnének... Bizonyára sokan emlékeznek az argentínai „skandalumra”, amikor számos elkeseredett skót játékos — állítólag — a sárga földig itta le magát... * Az FC Antwerpen hatszoros válogatott 22 esztendős tá­madójátékosa, Alexandre Czerniatynski klubot cserél, a következő szezonban a belga ezüstérmes FC Anderlechtegyüt­tesét erősíti. Czenmiatynski tag­ja a 22-es világbajnoki keret­nek, s ha a jóslatok igaznak bi­zonyulnak, ő lesz a magyarvá­logatott védelmének egyik leg- kellémetlenebb ellenfele. Ma Berlinben, csütörtökön Potsdamban rendeznek nagy­szabású, hagyományos nemzet­közi atlétikai versenyt. Ezek kö­zül az első az „Olimpiai nap", a másik a „Nemzetközi nap”. Mindkét erőpróbán képviselteti magát a magyar atlétika is, mégpedig kis számú, de erős küldöttséggel, amelyben Siska Xénia, Nagy István, Paragi Fe­renc, Szalma László, Szalay Ist­ván és Paróczai András kapott helyet. * A svéd sportsajtó hősként ünnepli, s az új „királyként” emlegeti Mats Wilandert, a párizsi Roland Garros nemzet­közi teniszbajnokság újdonsült győztesét, aki csaknem ötórás csatában fektette két vállra az argentin Vilast. „Senki sem gondolta volna, hogy az élete talán legjobb formájában játszó Vilast is si­kerül legyőznie, s ráadásul olyan csatában, amelyben az egész francia közönség Mats oldalára állt.” — írja az Af- tonbladet című lap, amely sze­rint egy új csillag született, aki ugyanolyan nyugodt és kiegyen­súlyozott, kitartó és győzelem­re vágyó, mint honfitársa, Björn Borg. A lap szerint Wilander képes lehet Borg minden eddi­gi rekordjának túlszárnyalásá­ra. Nemcsak a svéd, hanem a nemzetközi sportsajtó is kieme­li, hogy a fiatal játékos máris Fair play-díjat érdemel, hiszen nem vitatkozik, mindenféle ki- sebb-nagyobb bírói tévedést szó nélkül -vesz tudomásul, azaz — csak a játékkal törődik. Kézilabda NB II Két mérkőzés - 3 pont Mözsi TSZ SE—Szombathelyi LATEX 16-13 (9-9). Mözs, 300 néző. V.: Ihász, Sass. Mözs: Schellné — Bauerné, Bagdiné, Kláb, Fazekasné, Somorjai, Herczigné. Csere: Meksz, Ku- rucz, Győri, Vígh. Edző: Schmidt József. A füllesztő, ká­nikulai meleg ellenére is sokan voltak kíváncsiak az újonc mö- zsiek és a bajnoki táblázaton második helyen álló szombat- helyiek összecsapására. A ha­zai gárda kezdeményezett töb­bet az első percekben. Szüne­tig végig a mözsiek vezettek egy-egy góllal. Előnyüket azon­ban a vendégek rendre ki­egyenlítették. Ebben a játék­részben sokat tapsolt a kö­zönség a kapus Schellné bra­vúros védésein. Az első félidő másik főszereplője Fazekasné volt, aki a kilenc gólból ötöt dobott. A második félidő 4. percé­ben két büntetőből lőtt góllal szerzett vezetést a Mözs. Ez­után a LATEX ugyancsak hét­méteresből szépített. Mindkét együttes nagy erőfeszítéssel küzdött, dacolva a hőséggel is. A 16. percben háromgólos előny birtokába jutottak a ha­zaiak. Három perccel később egy elhibázott mözsi büntetőt követően a szombathelyi csa­patnak még egyszer sikerült csökkenteni hátrányát. A 26. percben azonban már ismét három gól volt a különbség a hazaiak javára, s ezt az elő­nyüket sikerült megőrizni a találkozó végéig. A remekül védekező mözsi gárda megérdemelten tartotta otthon az értékes két bajnoki pontot. A szombathelyi csapat játékával nem igazolta a táb­lázaton elfoglalt előkelő he­lyezését. A snözsiek gólszer­zői: Fazekasné, Herczigné 6— 6, Győri 2, Bauerné, Somorjai. Pécsi Kesztyűgyár—Szekszár­di Spartacus 20-20 (9-7). Pécs, 100 néző. V.: Fellegi, Rákóczi. Szekszárd: Tóth — Czibor, Ho- keszter, Katzenberger, Kadosa, Hosnyánszkiné, Tekauer. Cse­re: Kiss, Fritz, Farkas, Lovász. Edző: Taksonyi István. A pé­csiek 3. percben büntetőből lőtt góljára a 9. percben Ho- keszter válaszolt. Ideges, kap­kodó volt a Spartacus játéka, sok volt az eladott labda, a pontatlan lövés és a helyzet­kihagyás. A kesztyűgyáriak újabb gólját büntetőből ki* egyenlítették a szekszárdiak, de a folytatásban rákapcsol­tak a hazaiak és a 14. perc­ben három gólra növelték elő­nyüket. Tekauer szépített, köz­ben második büntetőjét hi­bázta el a Spartacus és a 18. percben 7-3-ra vezetett a ha­zai együttes. A félidő hajrájá­ban újabb hétméterest hibá­zott a Spartacus, szerencsére Tóth is kivédett egy büntetőt. Ebben a játékrészben Hokesz- ter, Tekauer és Hosnyánszkiné révén ‘két gólra sikerült csök­kenteni a hátrányt. Pécsi góllal kezdődött a má­sodik félidő, amire Hosnyánsz­kiné gyorsan válaszolt. Rákap­csolt a Spartacus és annak el­lenére, hogy kettős emberhát­rányba került, a 7. percben 12-11-re átvette-a vezetést. Fel­váltva estek a gólok és a 15. percben már a hazaiak vezet­tek két góllal. Változatos, iz­galmas volt a játék, fej-fej melletti küzdelem folyt. Két­perces kiállítás után ismét em­berhátrányba került a Sparta­cus, de Hosnyánszkiné bünte­tőből dobott góljával egygólos előnyhöz jutott. Egyenlítettek a pécsiek, miközben Hos­nyánszkiné büntetőjét a kapu­fa mentette. A befejezés előtt 30 másodperccel hétméteresböl lett góllal a pécsiek vezettek, ele a Spartacus nem adta fel és mindössze három másod­perc volt hátra, amikor Czibor egyenlített. Mindvégig izgalmas, küzdel- mesy mérkőzésen az első fél­időben sok hibával játszó Spartacusnak végül is meg kel­lett elégednie az egyik pont­tal. Gólszerzők: Hosnyánszkiné 10, Tekauer 5, Hokeszter 3, Czibor 2. Egyedi Zoltán (balról) és Nagy Lajos edzőjükkel, Gábor Ist­vánnal.