Tolna Megyei Népújság, 1982. június (32. évfolyam, 126-151. szám)

1982-06-22 / 144. szám

1982. június 22. tolna\ ©Képújság Kézilabda NB II Két győzelem az idén Hírek A Szekszárd városi KISZ-bi- zottság sportmunkabizottsága és a Szekszárdi Spartacus SE június 27-én kerékpártúrát szer­vez Tengelicre. A rendezők minden olyan fiatal jelentke­zését várják, akik szeretik ezt a sportágat és egyben teljesí­teni akarják az Edzett ifjúsá­gért mozgalom próbáját is. Június 27-én 8 órakor, a Ga­ray térről indul a csoport Pa­lánkon, Szedresen át Tenge­licre. * A Dél-magyarországi Területi Lovasszövetség június 25—27. között Lajoskomáromban ren­dezi meg a területi bajnokság második fordulóját. * A KISZ tamási járási bizott­sága és a Szakály községi KlSZ-alapszervezet június 27- én, 9 órától rendezi meg Sza- kályban a Kapós-menti fiatalok X. találkozóját. Az egész na­pos programban változatos sportprogramokat is beiktattak a rendezők. így kellett volna 1. Várpalota—Pénzügyőr 2-2 x 2. Zirc-Dudar—MOTIM TE 3-2 1 3. Szondi SE—Győri Dózsa 1-1 z 4. Mányi TK-Péti MTE 8-2 1 5. Kecskeméti TE—Bem SE 0-2 2 í. Recsk—Nagybátony 3-3 x 7. Balmazújv.—Miskolci VSC 0-3 2 8. Csenger—Borsodi Volán 3-1 1 ». Nagyszénás—Gyulai SE 1-3 2 10. Kapuvár—Katona J. SE 3-4 2 11. Kiss J. SE—Toldi SE 1-2 2 12. Táncsics SE—Dombóvár 4-4 x 13. Bátaszék—Baja 3-3 x-M ESMTK—Gyöngyös 3-5 2 Mözsi TSZ SE—Mosonma­gyaróvár 16-11 (8-7). Mözs, 300 néző. V.: Bergmann, Sziklai. Mözs: Sehe II né — Bauerné, Bagdiné, Kláb, Fazekasné, So- morjai, Herczigné. Csere: Meksz, Kurucz, Győri, Vígh. Ed­ző: Schmidt József. A 3. perc­ben a vendégek szereztek ve­zetést, a 11. perében azonban már Bagdiné két, illetve Faze­kasné egy góljával már a mö- zsiek vezettek 3-1-re. A fél­idő második részében aztán már végig a hazai együttes tartotta kezében az irányítást. Jelentősebb előnyt azonban nem tudtak kiharcolni. A mo­sonmagyaróvári csapat ke­mény, helyenként durva véde­kezése megzavarta a pályavá­lasztó együttes támadó játékát. A kemény védekezési mód 'el­len is érvényes tudott lenni az önfeláldozóan harcoló Her­czigné, aki egymás után négy­szer talált a vendégek hálójá­ba. A második félidő első percei­ben gyorsabbá, energikusabbá vált a mözsiek támadójátéka. Ennek eredményeként az 5. percben 11 -7-, re elhúztak. A kétségbeesetten küzdő ellenfél mindent megpróbált hátránya csökkentése érdekében, de az nem járt sikerrel. A félidőnek ebben a részében Herczigné dobott két gólt büntetőből, egyet pedig akcióból. Ezenkí­vül Bauerné volt kétszer ered­ményes. A mözsiek nem tudták meg­ismételni az előző két forduló­ban nyújtott jó teljesítményü­ket. Ennek ellenére, bár a várt­nál nehezebben, de mégis biz­tosan szerezte meg az újabb két pontot a hazai gárda. Az utolsó három fordulóban ara­tott győzelem jelentősen növeli a csapat tavaszi idényben nyújtott teljesítményének érté­két. Az együttes 12 ponttal a bajnoki táblázat ötödik helyén bizakodással várhatja az őszi idény rajtját. Gólszerzők: Her­czigné 9, Bagdiné 3, Bauerné 2, Fazekasné, Kurucz. Szekszárdi Spartacus—Bala­ton Bútor 26-18 (14-7). Szek­szárd, 100 néző. V.: Kasza, Re- inspach. Székszórd: Tóth — Czibor, Hokeszter, Katzenber- ger, Kadosa, Hosnyánszkiné, Tekauer. Csere: Kiss, Fritz, Far­kas, Lovász, Szabó. Edző: Tak­sonyi István. Hosnyánszkiné jut­tatta vezetéshez a Spartacust, aztán a 3. percben a veszpré­mi együttes jutott egygólos előnyhöz. Czibor egyenlített, majd Hosnyánszkiné két góljá­val a 7. percben a hazaiak két góllal vezettek. Tóth büntetőt hárított, de a 12. percben 4-4- re egyenlített az ellenfél. Ez­után nagy hajrába kezdett a szövetkezeti csapat,.mind véde­kezésben, mind támadásban feljavult és a 16. percben 9-4- re elhúzott. A félidő hajrájá­ban a remek formában játszó Hosnyánszkiné vezérletével szünetig sikerült hét gólra nö­velni az előnyt. Szünet után folytatódott a hazaiak eredményes támadójá­téka. Továbbra is változatos, izgalmas volt a játék, a Spar­tacus sorozatban lőtte góljait. A 14. percben már 23-12-re alakult az állás. A folytatás­ban rákapcsoltak a vendégek, kihasználták Tóth kapus kiál­lítását és a 23. percben 24-18- ra felzárkóztak. Ekkor újabb emberhátrányba' került a Spar­tacus, két óriási ziccert is hi­bázott, de ezzel együtt fölényes győzelméhez nem fér kétség. A mindvégig izgalmas, gó­lokban gazdag mérkőzésen az ellenállhatatlanul játszó Hos­nyánszkiné vezérletével rászol­gált győzelmére régi riválisa ellen a Spartacus. Gólszerzők: Hosnyánszkiné 17, Tekauer 4, Hokeszter 3, Katzenberger, Czibor. Szekszárd—Balaton Bútor 26-18. A Spartacus második gólját Czibor lőtte. Labdarúgó Nyári Totó-Kupa Asztalitenisz Két döntetlen kezdésként Bátaszéki SZVSE—Bajai SK 3-3 (1-0). Bátaszék, 400 néző. Sárkány. Bátaszék: Korsós — Lados, Révész, Pál, Pulcz, Fiath, Maurer, Tóth, Galyer, Bosnyák, Vituska. Csere: Po­zsár, Lukács. Edző: Korsós Sán­dor. Baja: Majzlinger — Gla- vatity, Szabó, Popp, Prikidáno- vics, Takács, Incsák, Pesti, Ko­vács, Janicsák, Keresztes. Cse­re: Bognár, Sárközi. Edző: Ró­nai Sándor. A 16. percben góllá érett a bátaszékiek me­zőnyfölénye. Tóth két. csellel becsapta őrzőjét és a kapust érintve lőtt a bal sarokba. 1-0. Az 50. percben Révész 16 mé­teres lövése a felső lécen csat­tant, a lepattanó labdát Bos­nyák közelről vágta a hálóba. 2-0. Az 55. percben jobb oldali bajai szögletnél Szabó 8 mé­terről a felső sarokba fejelt. 2- 1. A 61. percben Lukács a 16-oson belül buktatta Keresz­test, 11-es. A büntetőt Pesti értékesítette. 2-2. A 63. percben Takács felvágta Maurert a büntető területen belül, ez is 11-es. Bosnyák ismét vezetést szerzett. 3-2. A 87. percben Sárközi kézzel tette maga elé a labdát és a sípszóra váró védők mellett középre ívelt, Ja­nicsák közelről nem hibázott. 3- 3. Jó iramú, küzdelmes találko­zón a hazaiak közelebb álltak a győzelem megszerzéséhez. Jók: Révész, Tóth, Maurer, il­letve Majzlinger, Szabó. Dombóvári VMSE—Honvéd Táncsics SE 4-4 (3-1). Kapos­vár, 100 néző. V. : Soós. Dom­bóvár: Foki — Tóth-Bagi, Vida, Porosa, Lakos, Kurdi, Kovács, Herbei, Jakab, Vészi, Landek. Edző: Vicze János. Táncsics SE: Kutasi — Petró, Magyar, Ko­vács, dr. Zsolt, György, Nagy II., Katona, Pintér, Killa, Var­ga. Edző: Tóth József. A 8. percben védelmi megingás után Killa átadását Pintér a jobb sarokba lőtte. 0-1. A 20. percben Jakab ugyancsak vé­delmi hibából egyenlített. 1-1. A 40. percben Herbei beadását Porosa 10 méterről a jobb sa­rokba fejelte. 2-1. A 42. perc­ben Tóth-Bagi egyéni akció végén tovább növelte a dom­bóvári csapat előnyét. 3-1. Az 50. percben dr. Zsolt Varga beadását élesen a kapu köze­pébe bombázta. 3-2. A 62. percben kaposvári szöglet után Pintér hét méterről a bal sa­rokba fejelt. 3-3. A 66. perc­ben Killa ugrott ki a védők közül, Vida becsúszó szerelését a játékvezető szabálytalannak minősítette és 11-est ítélt. A büntetőt Kutasi értékesítette. 3-4. A 76. percben Landeket buktatták a védők, 11-es. A büntetőt ezúttal a másik por­tás, Foki értékesítette. 4-4. Biztosnak látszó győzelmet engedett kicsúszni kezéből az NB 11-bői kiesett DVMSE gár­dája. Jók: Vida, Foki, Landek, Vészi, illetve Kutasi, Magyar, Pintér. Befejeződött a megyei asztalitenisz csapatbajnokság tavaszi idénye. A felnőtt nők mezőnyében a Szekszárdi Spartacus II., férfiaknál pedig a Nagykónyi csapata veretlenül zárta az évadot. A serdülőbajnokságban a Dombóvári VMSE és a Kakasd őrizte meg tavaszi veretlenségét. Tavaszi végeredmény: Felnőttek, nők: 1. Sz. Spart. II. 5 4 1 — 56-24 9 2. Tolna II. 5 4 — 1 63-17 8 3. Sz. Kórház SE 5 3 — 2 34-46 6 4. Sz. Költsv. II. 5 2 — 3 39-41 4 5. Domb. VMSE 5 1 1 3 34-46 3 6. Pincehely 5 — — 5 14-66 — Férfiak: 1. Naaykónyi 2—3. DVMSE 2—3. D.-földvár 4—5. Sz. Sp. II. 4—5. Tolna II. 6. Dalmand 7. TAÉV SK 8. Kakasd 9. Gyönk 10. Sióaqárd 11—12. Decs 11—12. Gerjen 6 6 -------- 75-21 12 6 5 — 1 77-19 10 6 5 — 1 71-25 10 6 4 1 1 63-33 9 6411 60-36 9 6 3 1 2 42-54 7 6 3 — 3 43-53 6 6 1 2 3 37-59 4 6 1 1 4 39-57 3 6 1 — 5 29-67 2 6 -------- 6 23-73 — 6-------6 17-79 — S erdUlő fiúk: 1—2. DVMSE 1—2. Kakasd 3. Tolnai VL 4-5. TAÉV SK 4—5. Sz. Spart. 6. Sióagárd 7—8. Gyönk 7—8. Dalmand 9—10. Gerjen 9—10. Decs 11—12. D.-földvár 11—12. N.-kónyi 6 6 --- 50-4 12 6 6-41-13 12 6 5 — 1 44-10 10 6 5 — 1 42-12 10 6 5 — 1 47-7 10 6 3 — 3 28-26 6 6 2 — 4 17-37 4 6 2 — 4 18-36 4 6 1 — 5.11-43 2 6 1 — 5 7-47 2 6--------6 13-41 — 6 -------- 6 6-48 — E redmények Körzeti labdarúgó-bajnokság: Kisvejke—Nak 5-3, ifi: 1-1, Szakcs—Attala 3-1, ifi: 1-1, Dalmand—Závod 3-2, ifi: 2-3, Kocsola—Szakály 3-1, Kapos- szekcső—Kurd 0-5, ifi: 3-1, Sió­agárd—Bonyhádvarasd 1-3, ifi: 6-0, Kakasd—Őcsény 2-1, ifi: 3-4. Kosaras évadzáró Szerződést bontott a Dózsa edzője A Szekszárdi Dózsa NB l-es női kosárlabda-szakosztálya a BM-klúbban tartotta évadzáró­ját, amelyen megjelent Varjas János, a városi pártbizottság titkára is. Dr. Sólyom Bódog, a szakosztály elnöke értékelte az NB l-es csapat teljesítményét, részletesen kitért a sürgős fel­adatokra. A szakosztályelnök értékeléséből kitűnt, hogy az együttes az 1981—82-es bajnok­ságban az elvárásnak és a kö­rülményeknek megfelelően helyt­állt, amikor a 11. helyen vég­zett. Az eredeti célkitűzés a 9- 12. helyek egyikének megszer­zése volt. Az MNK-ban is tel­jesítette tervét a csapat azáltal, hogy bejutott az országos elő­döntőbe. A Felszabadulási Ku­pában, valamint az NB l-es if­júsági bajnokságban viszont túl­teljesítették az eredeti célt a dózsás lányok: mindkét esetben a négyes döntőbe jutottak. A felsorolt eredményekért az együttes minden tagját és a szakvezetést is elismerés, dicsé­ret illeti. Dr. Sólyom Bódog ezután a gondokról szóit. Elmondta, hogy a csapat jelenlegi szűkös játékoskerete a közeli hetekben tovább csökken, annak ellenére, hogy szeptember végére Gáb­ris Katalin a Ganz-MAVAG-bóI már csatasorba állhat. Az egye­sület és a kosárlabda-szakosz- tály égetően sürgős feladata, hogy a bajnokság kezdetére 10- 12 tagú NB l-es játékoske­retet biztosítson. Enélkül nincs reális értelme az élvonalbeli szereplés erőltetésének. Az utánpótlás nevelésében megin­dult egy kedvező folyamat, e te­kintetben a további előrelépésre garancia az év elején munkába állt Vertetics István edző sze­mélye. Bár évközben javultak a technikai feltételek, de még így is sok objektív tényező aka­dályozza az NB l-es csapat za­vartalan munkáját. Ezek egyike az edzéslehetőségek hiánya. Az elnök elmondta, hogy a Zrínyi utcai csarnokban - az iskola jószándékú támogatása ellené­re is - csak albérlők a dózsá- sok, technikai és sportfelszere­léseik hiányosak. Előrehaladott tárgyalások folynak az augusz­tusi Sió Kupa megrendezésével kapcsolatban. A megye és a város állami és politikai veze­tése a szükséges erkölcsi és anyagi támogatást a hagyomá­nyos torna megrendezéséhez biztosítja. A Sió Kupán — a ma­gyar csapatok mellett — előre­láthatóan két-lkét- jugoszláv és csehszlovák, valamint egy bol­gár csapat szerepel majd. Rátvay Zoltán, az NB l-es csa­pat vezető edzője által elmon­dott részletes szakmai értéke­lés teljes közlésére nincs mód, annak néhány lényegesebb gon­dolatát emeljük ki. A csapat az új rendszerű bajnokságban egyenletesen és jó közepesen szerepelt, a Felszabadulási Ku­pa eredményei a várakozáson felül sikerültek, többek között megelőzték a Bp. Spartacus és a Bp. Vasas Izzó csapatát. A szűkös „játékosanyag” következ­tében lényegében hét játékos játszotta végig az idényt, úgy, hogy az évad végé­re bekövetkezett sérüléshul­lám további nehézségeket okozott. Szerencsére a „mély­vízbe” dóbott utónpótláskorú játékosok becsületes helytállá­sának is köszönhető, hogy a csapat teljesítménye jelentősen nem romlott. A képzett játéko­sok alacsonyabb száma miatt a mérkőzéseken az együttes védekezését általában a zóna- védekezés alkotta, támadásban viszont új színt jelentett — a két magas ifista jóvoltából - a kétcenteres játék. Negatívum­ként könyvellhető el a hét­közi edzések kis száma, ez­által kevés idő jutott az erőnlét fokozására és a fi­gurális játék gyakorlására. A vezető edző részletesen ér­tékelte valamennyi játékos éves teljesítményét, dicsért és kor­holt is egyaránt. Néhány „leg” az edzői értékelés és a statiszti­kai lapok alakján: A legtöbb pontot Harsány! Mária szerezte. A legjobb átlagteljesítményt Tómer Júlia nyújtotta. A leg­technikásabb játékosnak Daró- czi Eszter bizonyult. A legna­gyobb formajavulást Varga Ró­zsa érte el, míg a legtöbbet fej­lődött játékos Rátvay Anita. Varjas János, ai városi párt­bizottság és az állami vezetés nevében értékelte a szakosztály tevékenységét, dicsérte a csapat munkáját, gratulált az elért eredményékhez és támogatásá­ról biztosította az egyesületet. A bázisszervek vezetői, a sport­kör elnöksége és a baráti kör az éves munka elismerésekép­pen jutalomban részesítették a csapat játékosait. * A szakosztály elnöke zársza­vában bejelentette, hogy Rátvay Zoltán vezető edző munkahelyi elfoglaltságára hivatkozva szer­ződésének felbontását kérte az egyesület elnökségétől. Az egyesület a szerződés felbon­tásához június 30-i időponttal hozzájárult. Az új edző kijelölé­sére a nyári szalbadság befe­jeztével, augusztusban kerül sor. Atlétika Országos utánpótlás-bajnokság Balogh első, Kon rád és Énekes második Az idei első országos egyé­ni bajnokságát az Újpesti Dó­zsa Szilágyi utcai műanyag­borítású pályáján rendezte meg*a MASZ. Az időjárás és az egyéb körülmények végre — talán ebben az évben elő­ször — előnyösen befolyásol­ták az eredményeket. Megyénk­ből két egyesület — a Szek­szárdi Dózsa és a Bonyhádi MSC — versenyzői álltak rajt­hoz. Balogh Gyula (Sz. Dózsa) a 3000 m-es akadályfutásban, bár a táv közben egy geren­dán bukott, megismételte ta­valyi elsőségét. Eredménye, sajnos, messze elmaradt az egy héttel ezelőtti utánpótlás csú­csától. Konrád János, a Szek­szárdi Dózsa sokáig sérült sprintere végre bizonyíthatott. 10,83 másodperces teljesítmé­nyével második helyen futott át a célvonalon. 200 méteren már csak egy jó előfutamra tel­lett erejéből. Énekes Béla (Bonyhádi MSC) ragyogó ver­senyzéssel és egyéni csúccsal bizonyította, hogy a katonai szolgálat ideje alatt is lehet zavartalanul készülni még a középtávfutó számokra is. Biztatóan futott rajtuk kívül még Molnár Sándor a 3000 m-es akadályfutásban, Csizma- zia és Sövér 800 m-en. La- muth Jakab a bajnokság ke­retében rendezett meghívásos 1500 méteren ifjúsági létére nem vallott szégyent: 3:49,70 perccel, egyéni csúccsal mutat­kozott be. Reménykedve várja az év akadályfutó versenyeit. Eredmények: Férfiak: 100 m: ...2. Konrád János (Sz. Dózsa) 10,83. 200 m: ...7. Konrád János (Sz. Dózsa) 22,31 (előfutamban 21,861). 800 m: ...2. Énekes Béla (Bonyhádi MSC) 1 :50,82, (Csizmazia István, Sz. Dózsa 1:56,22, Sövér László, Sz. Dó­zsa 1:56,22). 1500 m: ...7. Ba­logh Gyula (Sz. Dózsa) 3:51,15, (Csizmazia István, Sz. Dózsa 3:59,03, Molnár Sándor, Sz. Dózsa 4:05,44). Meghívásos: Lamuth Jakab (Sz. Dózsa) 3:49,70. 3000 m akadályfutás: 1. Balogh Gyula (Sz. Dózsa) 8:43,87. Edzője: Németh Gyu­la. .. .6. Molnár Sándor (Sz. Dózsa) 9:20,98. Diszkoszvetés: Gyulai Tibor (Sz. Dózsa) 39,98. Nők: Súlylökés: Kelemen Er­zsébet (Sz. Dózsa) 10,60. Disz­koszvetés: ...8. Kelemen Erzsé­bet (Sz. Dózsa) 36,82. A csíkos mezes bajai csatárok elől ment a bátaszéki védelem «