Tolna Megyei Népújság, 1982. május (32. évfolyam, 101-125. szám)

1982-05-13 / 110. szám

©Képújság 1982. május 13. Labdarúgó NB II A Dózsa Szombathelyen, a Dombóvár Veszprémben nyert Teke A Dombóvári Spartacus ven­dégei voltak — három napon át — a TJ Start Bratislava férfi és női tekézői. A női mérkő­zésen — amelyen 100 vegyes dobás szerepelt — a vendégek bizonyultak jobbnak 2249-2123 faarányban. Legjobb dobók: Vikova 391, Hlobenova 388, il­letve Pozsonyiné 407, Bánné 342 fával. A férfiak összecsapásán — melyen 200 vegyes dobás volt — a nagyobb becsvággyal, ki­egyensúlyozottabb és jobb erő­ben lévő vendéglátó dombó­vári Csapat biztos győzelmet aratott a bratislavaiak felett. Faarány: 5068-4764. A két együttes legjobb dobói: Illés 894, Tarsoly 884, Horváth 852, illetve Kapusta 813, Kozár 810, Kovacsics 808 fával. A vendég pozsonyiak június 4. és 8. között egy nemzetközi tornára hívták meg a dombó­vári tekézoket, ahol a házi­gazdák mellett a román szövet­kezeti válogatott és az osztrák A5VÖ csapata is szerepel. A dombóváriaknak gazdag prog­ramban lesz részük, ugyanis egy napot majd Brnóban töl­tenek és megtekintik a teke- világ'bajnakság küzdelmeit. Szekszárdi Dózsa—Sabaria 3-1 (2-1). Szombathely, 2000 néző. V.: Palotai. Szekszárdi Pollyák — Szabó, Tóth, Paizs, Somodi — Varga, Kniesz, La­ki — Koroknai (Dobos a 63. percben), Sajó, Adorján (Orosz a 76. percben). Edző: Teszler Vendel. Sabaria: Varga F. — Vámos, Tóth, Szőnye, Varga L. — Derdák, Horváth L., Jáger Z. (Neválovics a 64. percben) — Meskó, Gombás, Horváth Z. (Bölcsvölgyi a 64. percben). Edző: Szabó Imre. A nézőté­ren még el sem csitultak a kö­zönség Dózsát sértegető meg­jegyzései, amikor Koroknai el­csípte Tóth átadását, tőle Sajó kapta, aki kiugrott és a ka­pus szögletre tenyerelte a gól­ba tartó labdát. A szögletet Koroknai ívelte be, Sajó meg­csúsztatta a labdát és Somo­di öt méterről' a hálóba fejelt. 1-0. Két perc múlva egyenlí­tett a hazai csapat. Vámos partdobását a lila-fehér védők elnézték, Gombás helyet csi­nált Horváth Z.-nek és a bal­szélső nyolc méterről, fordu­lásból laposan a sarokba lőtt. 1-1. A 15. percben Derdák be­adását Vámos lőtte kapura, de Pólyák bravúrral szögletre mentett. Hazai fölény után is­mét a Dózsa-gól következett. Sajó remekül ugratta ki Ko- roknait, aki a 16-os sarkáról fordulósból a hosszú sarokba lőtt. 2-1. Formás támadást ve­zetett,a 30. percben- Koroknai, -de hátulról a védők felrúg­ták. Palotai játékvezető azon­nal „kiosztotta", felmutatta a sárga lapot. A 35. percben Meskó átadását Gombás lőtte kapura, de Pólyák ezúttal is jó érzékkel hárított. A 40. percben már gólt kiáltott a hazai közönség, amikor Hor­váth Z. beadását Meskó az alsó sarokra fejelte, a labda azonban a kapufa éléről az elvetődő Pólyák kezébe per­dült. Szünet után lendületesen kezdett a Dózsa. Az 50. perc­ben Koroknai, majd Adorján vezetett támadást, de a hazai védők tisztáztak. Az 56. perc­ben Vámos csúnyán belerúgott Adorjánba, akit levittek a pá­lyáról, Vámos sárga lapot ka­pott. Az 58. percben Varga L. beadása után Meskó fejesét Pólyák a sarokból ütötte szög­letre. Két perc múlva ismét Dózsa-gól következett. Bal ol­dali támadás végén Sajó ka­pott jó labdát, remekül, test­csellel elhúzta azt és a kimoz­duló kapus melltett elegánsan lőtt a hálóba. 3-1. A 66. perc­ben hazai támadás végén Gombás a kifutó. Pólyák felett átemelte a labdát, de az a kapufa felett hagyta el a já­tékteret. A 80. percben Sajó ugratta ki Dobost, de lövése a vetődő kapus kezében el­akadt. A 83. percben Palotai játékvezető megállította a já­tékot, a nézők viselkedése, sportszerűben magatartása miatt. Miután folytatódott a küzdelem, az eredményen már nem tudtak egyik részről sem változtatni. Bátor támdaójátékkal lepte meg ellenfelét a Dózsa és így megérdemelten jutott a győ­zelemhez. Kitűnt Varga (a me­zőny legjobbja), Szabó, Somo­di, Laki, illetve Derdák és Szőnye. Teszler edző a mérkőzés vé­gén a következőket mondta: — Rendkívül lelkes, fegyel­mezett, helyenként rutinos eré­nyeket felvonultató Dózsa ér­tékes két ponthoz jutott. FEKETE LÁSZLÓ Dombóvári VhJSE-Bakony Vegyész 4-2 (3-0). Veszprém, 300 néző. V.: Seregi. Dombó­vár: Foki — Kurdi, Hosszú, La­kos, Porcsa, Tóth-Bagi (Vida a 89. percben), Herbst (Vészi a 84. percben), Incze, Iván, Ja­kab. Landek. Edző: Vicze János. Bakony Vegyész: Ágoston - Belső II., Rezi, Berki, Horváth, Jugovics, Kovács, Bognár, Gaz­dag (Zsadányi a 46. percben), Kozmor, Görbitz. Edző: Kiss Já­nos. A 2. perc végén Jugovics két jó csel után 25 méterről lö­vésre vállalkozott, de Foki biz­tosan hárított. A 6. percben Görbitz közeli, gólba tartó lö­vését Hosszú önfeláldozóan há­rította. Kiegyenlített 20 perces mezőnyjáték után Tóth-Bagi re­mekül ívelt a kapu elé, a ha­zai védők hibáztak és Jakab hét méterről a kimozduló ka­pus kezei között fejelte a lab­dát a hálóba. 1-0 A 22. percben Incze 12 mé­terről, nagy helyzetből lőtt, de a kapus hárítani tudott. A 28. percben Hosszú—Porcsa volt a labda útja, Porcsa remekül ívelt a kapu elé, ahol Jakab egy mé­terről a sarokba továbbított. 2-0. A 31. percben Iván szögle­tét Hosszú élesen fejelte a felső sarokba. 3-0. A 37. percben Landek került gólhelyzetbe, de lövése a kapu föl szállt. A szünet után az első 20 percben a hazaiak nagy me­zőnyfölényt harcoltak ki, de a dombóvári védők jól verték vissza a meg-megújuló táma­dást. A 66. percben Tóth-Bagi indította Ivánt, akinek jó be­adását Landek hat méterről ér­tékesítette. 4-0. A 69. percben Kozmor lövésszerű beadása a kapufa éléről vágódott a háló­ba. 4-1. A 77. percben Kozmor 18 méterről lőtt - szabadrúgás után -, de a labda a kapufa mellett zúgott el. A 86. perc­ben Lakos megingását Bognár kihasználta és beállította a vég­eredményt. 4-2. Főleg az első félidőben ügye­sen és jól játszott a dombóvá­ri gárda, a csatárok jól kihasz­nálták a hazai védelem meg­ingásait. A második félidőben a Vegyész játszott mezőnyfölény­ben, de már nem tudta a győ­zelmet elvenni a lelkes dombó­vári gárdától. Jók: Iván, Ja­kab, Landek, Hosszú, Foki, il­letve Bognár. GAÁL ISTVÁN Atlétika Hegyei középiskolai váltóbajnokság A megyei középiskolai baj­nokság váltófutó versenyekkel folytatódott. Az első helyezet­tek jogot nyertek az országos selejtezőn való részvételre, melyet a Népstadionban ren­deznek. A lányoknál szekszár­di, míg a fiúknál bonyhádi gimnazista sikerek születtek. Eredmények: Fiúk: I. korcsoport: 4x100: 1. Bonyhádi Petőfi Gimnázium „A" (Kishonti, Läufer, Vanya, Juszt) 47,2, 2. Bonyhádi Petőfi Gimnázium „B" 48,7, 3. Szek­szárdi Garay Gimnázium 49,7. 4x400: 1. Bonyhádi Petőfi Gim­názium (Kasza, Läufer, Juszt, Vanya) 3:43,7, 2. Szekszárdi 505. Szakmunkásképző 3:44,3, 3. Paksi Gimnázium 3:46,5. II. korcsoport: 4x100: 1. Bony­hádi Petőfi Gimnázium (Gyu­fánszky, Varga, Gurzó, Koncz) 48,3, 2. Szekszárdi 505. Szak­munkásképző 49,4, 3. Szekszár­di Garay Gimnázium 52,0. 4x400: 1. Szekszárdi 505. Szak­munkásképző (Varga, Szilágyi, Gradwohl, Sárközi) 3:49,9, 2. Bonyhádi Petőfi Gimnázium 3:51,1, 3. Szekszárdi Garay Gimnázium 3:59,2. Lányok: I. korcsoport: 4x100: 1. Szekszárdi Garay Gimnázi­um (Szauter, Ulbert, Schneider, Mozolai) 52,5, 2. Bonyhádi Pe­tőfi Gimnázium 55,7. 4x400: 1. Szekszárdi Garay Gimnázium (Tomity, Ulbert, Schneider, Mo­zolai) 4:26,9, 2. Bonyhádi Petőfi Gimnázium 4:53,2. II. korcso­port: 4x100: 1. Szekszárdi Ga­ray Gimnázium (Alpár, Endrő- di, Csende, Nagy) 54,0 2. Bony­hádi Petőfi Gimnázium 56,7, 3. Szekszárdi Egészségügyi Szak- középiskola 56,8. 4x400: 1. Szekszárdi Garay Gimnázium (Gőri, Endrődi, Csende, Nagy) 4:25,4, 2. Paksi Gimnázium 4:35,1, 3. Szekszárdi Egészség- ügyi Szakközépiskola 4:42,5. A megyei középiskolai baj­nokság pontversenye: Lányok: Szekszárdi Garay Gimnázium 168, Bonyhádi Petőfi Gimnázi­um 82, Bonyhádi Perczel Szak- középiskola 68, Szekszárdi Egészségügyi Szakközépiskola 50, Dombóvári Gőgös Gimnázi­um 36, Bonyhádi 504. Szakmun­kásképző 14, Paksi Gimnázium 14 ponttal. Fiúk: Bonyhádi Petőfi Gimná­zium 166, Szekszárdi Garay Gimnázium 142, Szekszárdi 505. Szakmunkásképző 108, Dombó­vári 516. Szakmunkásképző 56, Szekszárdi Rózsa Ferenc Szak- középiskola 40, Paksi Gimnázi­um 12 ponttal. Labdarúgás Körzeti bajnokság DOMBÓVÁR Felnőttek: 1. Kocsola 15 9 6 _ 4 2-21 24 2. Dalmand 14 8 3 3 35-20 19 3. Kisvejke 15 7 2 6 45-35 16 4. Döbrököz 16 7 2 7 23-26­16 5. Kaposszekcső 15 6 3 6 32-29 15 6. Szakos 14 6 2 6 35-31 14 7. Závod 15 5 4 6 23-27 14 8. Nak 14 7 7 29-37 14 9. Kurd 15 5 3 7 24-32 13 10. Attala 15 3 5 7 20-28 11 11. Szakoly 14 1 4 9 16-38 6 Ifjúságiak 1. Attala 14 11 2 1 51-16 24 2. Závod 14 10 2 2 48-20 22 3. Szakos 13 8 3 2 41-16 19 4. Kocsola 14 7 1 6 31-29 15 5. Kurd 13 7 1 5 24-22 15 6. Döbrököz 15 6 1 8 26-32 13 7. Dalmand 13 6 7 35-27 12 8. Kaposszekcső 13 4 2 7 17-28 10 9. Kisvejke 13 1 2 10 14-66 4 10. Nak 12 — 12 3-34 — PAKS Felnőttek: 1. Simontornya 15 13 1 1 53-8 27 2. Németkér 15 12 3 — 33-7 27 3. Gerjen 16 8 3 5 28-17 19 4. Tolnanémedi 16 9 1 6 41-34 19 5. Paks II. 15 8 1 6 34-22 17 6. Gyönk 16 6 1 9 26-40 13 7. Bölcske 15 6 9 20-21 12 8. Kajdacs 16 5 1 10 25-25 11 9. Madocsa 14 5 — 9 27-31 10 10. Pálfa 16 3 3 10 23-42 9 11. Pusztahencse 14 1 — 13 14-77 2 Ifjúságiak 1. Gyönk 8 5 3 — 15-8 13 2. Madocsa 7 4 2 1 23-11 10 3. Simontornya 8 4 1 3 32-14 9 4. Bölcske 7 3 1 3 21-22 7 5. Németkér 8 3 1 4 20-24 7 6. Gerjen 8 — — 8 5-37 — Kerékpár Megyei bajnokság Tamásiban Esős, barátságtalan időben került sor Tamásiban a kerék­párosok megyei csapatbajnok­ságára. A mezőny a Dám Hotel elöl indult és a cél is ott volt. Eredmények: Gyermekek: 1. Szekszárd és Tamási vegyes csapata (Szabó Zsolt, Reibling Tamás, Nagy Lajos, Radovics Gábor), 2. Tamási I. (Kovács Zoltán, Ma­yer Tamás, Páczelt Pál), 3. Ta­mási II. (Arató Tamás, Rózsa Tamás, Szakács István). Úttörők: 1. Szekszárd I. (Hef­ner János, Molnár Gábor, Ke­resztes István), 2. Szekszárd II. (Újvári Balázs, Jaszenovics Gé­za, Czingeily László), 3. Tamási I. (Kajdi Zoltán, Csonka End­re, Szatmári Zoltán). Serdülők: 1. Tamási I. (Mül­ler Tibor, Szatmári Tibor, Hirt Ferenc), 2. Tamási M. (Egyedi Zoltán, Antal Csaba, Hóbor Ár­pád). Az Autlh, Jávor, Szabó összetételű szekszárdi csapat sorozatos bukás miatt feladás­ra kényszerült. öt női versenyzői is indult, ahol a következő sorrend ala­kult ki: 1. Varjas Erika, 2. Het- tich Gyöngyi, 3. Spanicsek Tünde (mindhárom Szekszárd), 4. Papp Beáta, 5. Csáky Gab­riella (mindkettő Tamási). ARANY KAKAÓ KUPA A tamási és a szekszárdi versenyzők is ott voltak az Arany Kakaó Kupa harmadik fordulóján Foton. Az V—VI. osztályosok tehetségkutató ver­senyén a gyermekváros tanulói a Csepeli Kerékpárgyár aján­dékáé réfcpá fjaivaI versenyeztek. A megyei színeket kitűnően képviselte Kovács Zoltán, a ta­mási általános iskola tanulója, aki az erős mezőnyben máso­dik lett. A Tolna megyeiek eredmé­nyei: Tehetségkutató: V—VI. osztályosok: ...2. Kovács (Ta­mási), .. .4. Páczelt (Tamási). Gyermek: 1. Nagy (Tamási), .. .3. Reibling (Szekszárd), . . .6. Mayer (Tamási), . . .9. Radovics (Tamási). Úttörő: . . .3. Egyedi (Tamási), . . .12. Molnár (Szekszárd) Serdülő: 1. Auth (Szekszárd), 2. Jávor (Szek­szárd). Ifjúsági: ...6. Paton (Szekszárd), 7. Hettich (Szek­szárd). Megyénk öt teniszszakosztá­lyának vezetői számoltak be a megyei teniszszövetség elnök­ségének a szezonnyitás előtti felkészülésről, a pillanatnyi helyzetről. Az öt szakosztályról adunk rövid áttekintést. Paks: Itt épül a megye leg­nagyobb és legszebb tenisz­központja. Az egyesület tárgya­lásokat folytat egy edzővel a szakmai irányításról. Valame­lyest csökkent a felnőttver­senyzők száma, viszont komoly összefogással az ifjúsági neve­lés szervezése folyik. Anyagi gondja nincs a szakosztálynak. Á jó pályákra való tekintette az idén a megyei korcsopor­tos versenyek színhelye lesz. Bonyhád: Bonyhádon nevel­ték ki a legtöbb fiatalt és nél­külük ma nem lehetne megyei korcsoportos versenyt tartani. Gond viszont van, hiányoznak a sportág alapfeltételei és dr. Kovács Zoltán teljesen magára- haqyatottan dolgozik. Dombóvár: Megkezdődött az ifjúsági nevelés és várhatóan meqalakul eqy korosztályos szakosztály. Annak ellenére, hogy a felnőttcsapat esélyes a megyebajnokság megnyerésé­re, a szakosztálynak komoly anyagi gondjai vannak. Szekszárd: Az OB lll-as csa­pat felkészültsége megfelelő és a sorsolás is kedvezőnek ígér­kezik. Az ifjúsági nevelés szé­pen folyik, az anyagi lehető­ségek — nagy beosztással — megfelelőek. A szakosztálynak szüksége lenne még egy pá­lyára. Tamási: Eredményesnek ígér­kezik az a szocialista szerző­dés, melyet a sportegyesület és az erdőgazdaság kötött. Több tehetséges versenyzőjük van és Dombóvár mellett ők is joggal pályáznak a megyebajnokság első helyére, örvendetes, hogy egyre többen kapcsolódnak be a sportágba. A megyei teniszszövetség el­nöke — Sitkéi Zoltán — tájékoz­tatást adott a Magyar Tenisz Szövetség rendkívüli közgyűlé­séről, majd beszámolt arról, hogy ígéretet köpött: május 15- én a megyei egyéni bajnoksá­got megtekinti Zentai Ferenc főtitkár és Gulyás István elnök, az örökös bajnok. Cél a Mount Everest ! 1982. február 25-én indult el az első szovjet alpinista­csoport Nepálba. 'Céljuk, hogy megmásszák a világ leg­magasabb hegycsúcsát, a 8848 méter magas Mount Eve­restet. Az expedíciót 16 hegymászó és 12 fős kisegítő sze­mélyzet (edzők, orvosok és a csoport vezetői) alkotják. Az előkészületek csaknem három éven át tartottak. 150 első osztályú alpinista közül a Pamíron végzett gyakorló- feladatok során először 50 jelöltet választottak ki. A to­vábbi válogató versenyek és edzések után a legerősebb és legtapasztaltabb alpinisták kerültek be a csapatba. Van­nak közöttük munkások, alkalmazottak, mérnökök, tudomá­nyos kutatók. Valamennyiüknek hobbija a hegymászás. Különleges edzéstervet dolgoztak ki számukra. Nagy fi­gyelmet fordítottak erőnléti állapotukra, de kipróbálták a felszerelést és a ruházatot is. (Ä csoport a Mount Everest délnyugati falán jut majd fel a csúcsra, ott, ahol még soha senki nem járt előttük. A felfelé vezető út igen meredek, átlagosan 60—70 százalékos lejtésű. Különösen nehéz az utolsó néhány száz méter a csúcsig. A legnagyobb prob­lémát itt az oxigénéhség jelenti. A hegymászók felszerelé­sében ezért foglal el kiemelt helyet a legsúlyosabb tárgy — az oxigénpalack. A Nepálban érvényes szabályok szerint a 11 tonnányi felszerelést a bázistáborig helyi teherhordók viszik majd fel. Március közepén megkezdték egy gleccseren keresztül ve­zető út kiépítését, hogy a felszerelést a hegymászók út­vonalára vihessék. Ot tábort alakítanak ki egymás fölött. Az utolsó 8500 méter magasan lesz, innen rohamozzák meg az alpinisták a csúcsot. Azok, akiknek a legtöbb ereje ma­rad, a Mount Everest csúcsára kitűzik majd a Szovjetunió, Nepál és a [Nemzetközi Alpinista Szövetség zászlaját. A 4x400 meters váltó: a bonyhádi gimnázium csapata vált