Tolna Megyei Népújság, 1981. október (31. évfolyam, 230-256. szám)

1981-10-20 / 246. szám

1981. október 20. ^NÉPÚJSÁG 5 Sakk A Paks a bajnok [Rendkívül -izgalmasan alakult a sakkozók megyebajno-ksága. Két esélyes csapat, a Paks és a TÁÉV szinte fej-tfej 'mellett ha^ ladt a bajnokság során. A má­sodik fordulót 'követően még a TÁÉV vezetett egy ponttal. A harmadik fordulóban -kiegyenlí­tett a Paks és a negyedik for­duló után az atomvárosiak 2,5 pontos előnyhöz jutottak, mivel a TÁÉV Bátaszéknek leadott 2,5 pontot, ugyanakkor a Paks 12-0- ra győzött a Dunaföldvár el­len. Az ötödik fordulóban vi­szont egy pontrc csőikként a Paks előnye. A két együttes a hatodik, majd a hetedik -fordu­lóban egymás ellen játszott Az első napon 6,5-5,5 arányban a TÁÉV csapata bizonyult jobb­nak. A második napon 6-5-ös állásnál az elsötáblásak mér­kőzése függőben maradt A TÁÉV a függő állást az ered­mény eldöntésére elküldte a Magyar Sakk Szövetségbe. Bár az értékelés még nem érkezett meg, a TÁÉV bajnok lenne, ha a versenykiírás a osapatgyőze- lem pontszámát határozto válna meg a bajnokság értékelésére. A versenykiírás azonban- az olimpiai pontszámítást irtó elő. A soron következő fordulókban a Paks egységesebb csapattal állt ki és nagyobb arányban győzte le ellenfeleit, mint a TÄ- ÉV, így végeredményben megér­demelten nyerte el a bajnoki címet. A bajnokság harmadik helye­zettje a Dombóvári VMSE lett. Kellemes meglepetést keltett az újonc Bátaszék negyedik helye. A Dunaföldvár versenyzői is nagyszerűen küzdöttek, de a megszerzett 37 pont csak az ötödik helyet biztosította szá­mukra. A megyebajnokság utolsó for­dulójának eredményei: Bátaszék —TÁÉV 1d1, Dunoföldvár—Paks 1-11, Szedres—Dombóvár 3-9. A bajnokság végeredménye: 1. Paks 98 (egy függő), 2. TÁÉV 95,5 (egy függő), 3. Dombóvár 68,5, 4. Bátaszék 50, 5. Duna­földvár 37, 6. Szedres 11 pont­tal. Labdarúgó NB II Ismét a legjobb öt között a Dózsa Nem sok hiányzott a DVMSE pontszerzéséhez Szekszárdi Dózsa—Soproni SE 2-0 (1-0). Szekszárd, 1000 né­ző. V.: Horváth L. Szekszárd: Pólyák — Szabó, Tóth, Paizs, So­mod! — Varga, Márkus (Orosz a 67. percben), Laki — Lauer, Sajó, Pölöskei (Dobos az 57. percben). Edző: Teszler Vendel. Sopron: Horváth Gy. — Benkő, Drázsoyák, Kecskés, Horváth G. — Németh (Dercsák o szünet­ben), Deák, Fűzi, Pásztor (Tő-. rök a 78. percben) — Varga, Molnár. Edző: Mihalecz Boldi­zsár. Kezdés után Lauer iramo­dott kapura, lendületesen betört a védők közé, lövése levágódott Sajó elé, aki 12 méterről nagy helyzetben kivárt és romboltak a védők. Az 5. percben ismét Sajó -került 'kecsegtető helyzet­be, de o lövés pillanatában Drázsnyák kibillentette egyensú­lyából. Még ugyanebben a percben Lauer keverte meg a soproni védelmet, 10 méteres lö­vése azonban elakadt o tömö­rülő védőfalban. A 14. percben Saijó 18 méteres lapos szabad­rúgását szögiere tenyerelte Horváth Gy. Négy perc múlva ellenakció végén Varga kapu elé ívelt, Deák ötméteres feje­sét Pályák 'biztosan védte. A 29. percben Pölöskei jobb oldali beadását Sajó Laki elé csúsz­tatta, a középpályás 18 méte­res, nagy lövése a jobb oldali kapufán csattant. A 33. percben Lauer húzott el a bal oldalon, Beáké megállította, ám a szél­ső ismét rácsopott a labdára és a bal alsó sarakba lőtte. 1-Ö. Továbbra is mezőnyfölényben játszottak o hazaiak. Szünet után az 50. percben Pölöskei teljesen egyedül húzott kapura, már az ötösön járt, csak a kapussal állt szemben* de be­lebonyolódott cseleibe és Hor­váth Gy. Jábravetődéssel men­tett Az 54. percbe'n a soproni Varga szögletét Márkus a gól­vonalról vágta a mezőnybe, öt perc -múlva Monlár nagy lövé­sét védte Pólyák, majd a másik oldalon Dobos elől mentettek szögletre. Rákapcsoltak a ven­dégek, bátran kitámadtak és középpályán veszélyesebbnek bizonyultak. Már-már levegő­iben lógott aiz egyenlítés, ami­kor a 66. percben Márkus tört ki középen, kényszerítővel Sajó elé játszotta a labdát, aki for­dulásból a kapu közepébe lőt­te. 2-0. A 68. percben Varga kö- rülményeskedett, Dercsák elhú­zott mellette, beadását Pásztor nagy erővel küldte kapura, Pó­lyák lábbal szögletre hárított. A 83. percben, Sajó átadásával Orosz lépett ki a védők köziül, ny-ofcméteres lövését lábbal [tisz­tázta a vendégek kapusa* A 85. percben Szabó észrevette a soproni védők bizonytalankodá­sát, egyéni kitörésre vállalko­zott Már csak a kapussal állt szemben, amikor az ötösön el­csúszott. A végihaj róbatn élőbb Varga lőtt futtából Pólyáik ka­puja mellé, majd Dercsák kö­zeli, hatalmas erejű lövését tol­ta szögletre a kitűnően védő szekszárdi kapus. Lendületesen kezdett o Dó­zsa, öt perc alatt három nagy helyzetük is akadt. Ezután fél­órára ellaposodott a játék. A soproniak átengedték a teret, kapujuk elé tömörülve azonban szilárdan romboltak. A félidő hajrájában fokozták az -iramot o dózsások és 'megérdemelt ve­zetéshez jutottak. Szünet után Pölöskei elhibázott, ordító gól­helyzete o vendégeket hozta fel. Bátran kitámadtak, cseréik -is jól sikerültek és 2-0 után sém adták fel a küzdelmet Közepes színvonalú találkozó — megér­demelt hazai győzelem. Jók: Lauer, Sajó, Pólyák, Laki, illetve Horváth Gy., Deák, Fűzi. Olajbányász SE—Dombóvári VMSE 2-1 (1-1). Dombóvár, 900 néző. V.: Szentkút!. Olajbá­nyász: Megyiimórecz — Gondos, Nagy, Kormos, Bántó — Sava- nyó, Balogh (Slmonecz o 80. percben), László — Horváth (Papp a 88. percben), Kelemen* Bélák. Edző: Madár Gábor. Dombóvár: Foki — Kurdi, Lakos, Magyar, Porosa — Táth-Bagi, 'Herbst, Herbei (Kovács a 46. percben) — Iván, Zircher, Landék. Edző: Herbei József. A 4. percben Bélák 17 méteres lö­vése suhant el a 'bal ailsó sarok mellett. A 11. percben Táth-Bai- git buktatták a védők kapujuk­tól 17 méterre. Herbei o sza­badrúgásból a jobb felső sarok­ba csavarta a labdát. 0-1. A 14. percben egy bal oldalról beívelt labdát a -teljesen szabadon ha­gyott Balogh négy lépésről a kapu közepébe fejelt 1-1. A 20. percben Ziroher lefejelte a lab­dát Landek elé, aki egy csel után lőtt, de Megyimórecz hárí­tott Egy perccel később Bélák remek átadását László lőtte ka­pura, Foki bravúrral mentett. A 35. percben hibázott a kanizsai védelem, Landek egyedül hú­zott kapura* de hosszan szöktet­te magát. Egy perc múlva Ke­lemen közeli lövését Foki ritkán látott bravúrral hárította. Szünet utón a csereként be­állt Kovács a 47. percben 24 méterről Jóit, a labda elkerülte a bal felső sarkot. Az 52. perc­ben Bélák jobb oldalról reme­kül csavarta középre szögletből a labdát és a berobbanó Ke­lemen két méterről a bal sa­rokba fejelte. 2-1. Az 56. -perc­ben Bélák már csak Fokival állt szemben, de a Vopus önfelól- dozóan mentett A 67. percben Bélák bal oldali beadását előbb Kelemen, majd Horváth vétet­te el gólhelyzetben. A 79. perc­ben Iván szöglete után Porcsa közelről az oldalhálót találta el. A 86. percben Landek jobb ol­dali, éles szögletrúgását Porcsa a kapu torkából sem tudta a hálóba továbbítani. Kitűnő játékvezetés mellett közepes színvonal és iram jelle­mezte a mérkőzést. A vendégek játszottak jobban, de kis sze­rencsével a DVMSE az egyik pontot otthon tarthatta volna. Jók: Soványé, Kormos, Gondos, illetve Herbst, Magyar, Kovács. A 33. percben góllá érett a Dózsa mezőnyfölénye. Lauer megszerezte a vezetést Terű Jeti [a bda rúgő- baj nokság A Bátaszék biztosan verte a Paksot A területi bajnokságban csapataink közül a Bonyhád, va­lamint a Tamási — sőt még a Paks is — mintha nem bírná az iramot, a hajrát. Erre utal, hogy a bonyhádiak Pécsen, a Bőrgyár csapatától 3-1-es vereséget szenvedtek, a tamásiak otthon kaptak ki a Sellyétől. Egyetlen remény, a Bátaszék magára talált. Rendkívül értékes viszont a kisdorogiak pont­szerzése Kapolyban. Sellye-Tamási MEDOSZ 1-0 (0-0). Tamási, 450 néző. V.: Ha- racsi. Sellye: Vincze — Schmidt, Krén* Lombosi, Tóth — Hosszú, Vass* Qtártics — Szabó, Mate, licz, Goják. Csere: Martin, Amigya. [Edző: Bán László. Ta­mási: Banász — 'Hirth, Wirth, Bazsonyi, Agócs — Bóta* Meksz, Rab — Kató, Bocz, Sand-i. Csere: Rózeniberger, Köbli. Edző: Ko­vács István, Az 5. -percben Wirth -nagy cselsorozat végén öt méterről a kapusba lőtt, a kipattanó labdát Sandi a léc fö­lé vágta. A 40. -percben Szabó hat méterről, senikitöl sem za­vartatva, nagy 'helyzetben cen­timéterekkel lőtt kapu mellé. Az 52. percben Agócs szerelését szabálytalannak minősítette a játékvezető o 16-oson belül, li­es. A büntetőt Gojálk értékesí­tette. 1-0. A 67. percben jobb oldali beadást követően Rab két lépésről Vincze kezébe fe­jelte a labdát A 85. percben Goják kiugrott a védők közül, de Banász merész lóbravetődés- sel hárított Igen alacsony színvonalú és Iramú alálkozó. Hiába játszott mezőnyfölényben a hazai gár­da, helyzeteit nem tudta gólra váltami. Jók: Vincze, Hosszú, Vass, illetve Wirth, Rab. Bátaszéki SZVSE—Paksi SE 3-0 (2-0). Bátaszék, 500 néző. V.: Burai. Bátaszék: Korsós — Mau­rer, Mezei, Fiatb, Lados — Pál, Klopcsik, Tóth — Kálmán, Bos- nyák, Fodor. Edző: Kalász Já­nos. Paks: Kun — Hanoi, Rácz, Vayer, Vörös — Garamvölgyi, Sóthy, Blatt — Porga, Kovács, Bencsik. Csere: Pesti. Edző: Márkus József. A 2. percben Fioth 40 méteres, lövésszerű be­adását Kun elnézte, keze fölött o hálába hullott a labda. 1-0. A 30. percben Kovács cselekkel húzott el a jobb oldalon* be­adását Porga hot méterről ka­pu mellé gurította. A 34. perc­ben Kálmán cselsorozat végén legurította a labdát Bosnyák elé, aki nyolc méterről a- háló­ba lőtte. 2-0. A 48. percben Bosnyák, egy perccel később Maurer, majd az 55. percben Tóth hibázott nagy helyzetben. A 81. percben Mezei egyéni ak­ció végén már csak Kunnal állt szemben, de közelről a léc fölé emelt. A mélyen tudása alatt játszó Paks ellen akár nagyobb -kü­lönbséggel is -nyerhettek volna a hazaiak. Jók: Bosnyák, Kál mán. Fodor Maurer, illetve a vendégeknél senki. Pécsi BTC-Bonyhádi MSC 3-1 (1-0). Pécs, 200 -néző. V.: Vuk- man* PBTC: HeindI — Bálint, Hámori, K-noch, fiaira — Aradi, Bíró, Bódog — Jurin, Gettó, Ko­vács. Csere: Abrahám, Várhe­lyi. Edző: Bartal Lőrinc. Bony- hád: Mucska — Beke, Máté, Kovács, Czárth — Balázs, Stercz, Bulla — Bagoly, Bányai, Hor­váth. Csere: Mészáros, Pfeifer. Edző: Wágner József. A 42. percben a lesre játszó bonyhádi védők fölött Aradi átemelte a labdát, Jurin rácsapott és kö­zelről -nem hibázott. 1-0. A part­jelző egyébként magasba tar­totta zászlaját, aiztán meggon­dolta m-tgót, és lehúzta. A 75. percben Abrahám sze­rezte meg a labdát, lefutotta Bekét és az ötösről tovább növelte csapata előnyét 2-0. A 76. percben Mészáros kapott jó átadást, elhúzott az alapvonalig, 'beadását Horváth nyolc méterről a hálóba fejelte. 2-1. A 80. perc­ben Bódog indította Aradit aki oz ötösről a jobb alsó sarokba lőtt 3d. A szétesően, lelkesedés nél­kül játszó Bonyhád ellen bizto­san nyerték a pécsiek. Jók: Há­mori, Aradi, Jurin, illetve o BMSC együtteséből senki sem érdemel dicséretet. Honvéd Kiss János SE—Kisdo. rogi MEDOSZ 2-2 (2-0). Kapoly, 300 néző. V.: Tóth. Kiss J. SE: Czan'ka — Banal, Frecska, Bör­ze, Nier — Huber, Vígh, Feren- czi — Balogh, Varga, Pál. Cse­re: Kádár. 'Edző: Kétszeri Fe­renc. Kisdorog: StölJder — Pap, Horváth, Genzler, Fábián — Grénus, Páli, Éppel — Odor, Hosnyánszlky, Kiss II. Csere: Spiel, Szabó. Edző: Losonczi István. A 31. percben Börze be­adását Huber 11 méterről lőtte a bal sarokba. 1-0. A 36. perc­ben Varga ugrott ki a védők közül és a kimozduló Stölkler felett a hálóba lőtt. 2-0. A 84. percben Ódor jobb oldali be­adását Horváth fejelte a léc alá. 2-1. A 86. percben Odor szabadrúgását röviden öklözte ki a kapus és o berobbanó Ép­pel közelről nem hibázott. 2-2. Gyenge iramű találkozó, két ellentétes félidővel. Jók: Börze, Banai, Pál, Huber, Hieve Hor­váth, Grénus, Éppel, Ódor. Tájfutás AfocHiget térségében került sor a Baranya megyei Tájfutó Szövetség Wolf János-emJék- versenyére. Három megyéből — Somogy, Tolna* Baranya — 140-en vettek rajta neszt. Me­gyénket a Paksi SE tájfutói képviselték. Ravith Katalin* va­lamint Molnár Gyula ismét bi­zonyította jó formáját, mind­ketten Icotegóftógyőztesek let­tek. Eredmények: Rauth Katalin az N—17 B kategóriában* Mol­nár Gyula az F—17 B kategó­riában szerzett aranyérmet, mellyel együtt tiszteletidijat is kaptak. Felnagy Rózsa asz N— 17 B kategóriában 2., Fenyves Ferenc az F—13 kategóriában 5. helyen végzett. Tóth Gábor az F—11-es csoportban 8.-nak érkezett célba* illetve ezt a helyet szerezte meg. Október 25-én, vasárnap a Baranya' megyei November 7. kupán indulnak a Paksi SE tájfutói, melyre mintegy kétszáz indulót: várnak* A verseny Orfű térségében fesz. Eredményét NB II. nyugati csoport: MÁV DAC— PVSK 1-0, Dunaújvárosi Kohász—Ka­posvári Rákóczi 3-0, Várpalota—Ajka 2- 0, Tapolcai Bauxitbányász—Készt* helyi Haladás 0-0, Sabaria—Bakony Vegyész 2-0, Komló—Mohács-Véménd 2-1. Területi bajnokság: Pécsi Zsolnay— Barcs 3-2, Siklós—Honvéd Táncsics SE 0-0, Siófok—Mázaszászvár 3-0, Boly—Honvéd Latinca SE 5-1. Megyei ifjúsági bajnokság: Ten- ..gelic—Aparhant „ 3-1, Tevel—Ozora 13-0, Dunaszentgyörgy—I regszemcse 3- 1, Nagymányok—Bogyiszló 7-2, B. Pannónia—Pincehely 4-0, Dunaföld- vár-^Dombóvár 1-1, Hőgyész—Sz. Dó­zsa 1-2, Nagydorog—Zomba 5-2. Körzeti bajnokság: Dalmand—Nak 2-1, Kocsola—Kisvejke 5-1, ifi: 7-1, Szakcs—Kurd 2-4, ifi: 2-0, Döbrö­köz—Szakály 4-0, Attala—Závod 1-1, ifi: 2-2, Bölcske—Kajdacs 3-0, Német­kér—Madocsa 1-0 (félbeszakadt!) ifi: 1-7, Paks II.—Pusztahencse 6-2, Gerjen—Simontornya 2-1, ifi: 0-8, Pálfa—Tolnanémedi 2-2, Bonyhádva- rasd—Alsótengelic 2-2, ifi: 1-0, Iz- mény—Kéty 3^1, Fadd—Báta 5-2, Sió* agárd—Kakasd 5-2, ifi: 3-0, Tolna— Győré 2-0, Alsónána—öcsény 3-0, ifi: 5-0, Szedres—Cikó 1-1, ifi: 4-1. Bajnoki táblázatok NB II 1. Tapolca 10 8 2 — 17-3 18 2. N.-kanizsa 10 7 3 — 18-7 17 3. Sabaria 10 5 5 — 12-5 15 4. D.-újváros 10 6 2 2 18-5 14 5. Szekszárd 10 6 — 4 11-10 12 6. Kaposvár 10 5 1 4 15-10 11 7. MÁV DAC 10 4 3 3 14-16 11 8. Komló 10 4 2 4 15-12 10 9. Keszthely 10 4 2 4 14-18 10 1D. Sopron 10 2 5 3 13-16 9 11. Mohács-V. 10 3 2 5 16-9 8 12. Bakony V. 10 2 3 5 9-19 7 13. Várpalota 10 2 2 6 12-14 6 14. Ajka 10 1 3 6 7-16 5 15. PVSK . 10 2 1 7 8-18 5 16. Dombóvár 10 1 — 9 4-25 2 Területi bajnokság Dráva-csoport: 1. Siófok 10 9 1 — 30-4 19 2. Sellye 10 5 3 2 19-14 13 3. Táncsics SE 10 4 4 2 15 9 12 4. Siklós 10 4 4 2 9-7 12 5. Tamási 10 4 2 4 14-13 10 6. Bonyhád 10 3 4 3 10-11 10 7. Paks 10 3 4 3 17-19 10 8. Mázaszászvár 10 4 1 5 17-18 9 9. Kiss J. SE 10 3 3 4 16-17 9 10. Kisdoroq 10 3 3 4 15-18 9 11. Bátaszék 10 3 3 4 9-12 9 12. Boly 10 3 2 5 14-15 8 13. Barcs 10 3 2 5 18-26 8 14. P. Zsolnay 10 3 2 5 7-18 8 15. PBTC 10 2 3 5 11-14 7 16. Latinca SE 10 1 5 4 11-17 7 Megyebajnokság Felnőttek: 1. TÁÉV SK 10 7 2 1 28-15 16 2. Dombóvár 10 6 3 1 23-9 15 3. Nagymányok 9 6 3 — 20-6 15 4. Nagydorog 10 6 2 2 26-14 14 5. Tengelic 10 6 2 2 24-14 14 6. B. Pannónia 10 6 1 3 16-14 13 7. Ozora 10 4 2 4 20-22 10 8. Tevel 10 3 3 4 20-19 9 9. 1 regszemcse 10 3 3 4 13-25 9 10. Hőgyész 10 3 2 5 16-17 8 11. Boqviszló 9 3 1 5 19-18 7 12. Aparhant 10 3 1 6 15-21 7 13. Zomba 10 2 2 6 12-23 6 14. D.-föld vár 10 2 2 6 10-21 6 15. D.-szentgy. 10 1 3 6 6-20 5 16. Pincehely 10 1 2 7 12-22 4 Ifjúságiak: 1. Nagymányok 10 9 — 1 34-13 18 2. Sz. Dózsa 10 7 1 2 44-13 15 3. Tevel 10 7 — 3 41-13 14 4. Dombóvár 10 6 2 2 26-18 14 5. Tengelic 10 6 1 3 38-15 13 6. Hőgyész 10 5 2 3 27-22 12 7. Naaydoroq 10 5 1 4 24-22 11 8. B. Pannónia 10 4 2 4 24-17 10 9. D.-földvár 10 3 3 4 24-26 9 10. Pincehely 10 4 — 6 15-21 8 11. Ozora 10 3 2 5 19-49 8 12. Aparhant 10 3 1 6 18-22 7 13. D.-szentgy. 10 3 1 6 17-29 7 14. Zomba 10 3 1 6 15-28 7 15. I regszemcse 10 2 2 6 11-31 6 16. Bogyiszló 10 — 1 9 16-54 1 így kellett volna 1. Kaposvár—Dunaújváros 0-3 2 2. MÁV DAC—Pécsi VSK 1-0 1 3. Dombóvár—Olajbányász 1-2 2 4. Váci Izzó—Kecskemét 1-0 1 5. Pénzügyőr—Dorog 1-0 1 6. Bábolna—MÁV Előre 1-1 * 7. Gyöngyös—Szabó L SE 0-5 2 8. Kazincbarcika—Papp J. SE 1-0 1 9. Bari—Pistoiese 0-1 2 10. Lazio—Lecce 4-0 1 11. Reggiana—Brescia 1-1 * 12. Sampdoria—Varese 1-0 1 13. Spal—Perugia 1-0 1 +1 Palermo—Cavese 2-0 1 A lapunk mai számában megjelent tudósításokat írták, valamint az eredményeket közölték: Fekete László, Gaál István, Nédó Péter, Szabó Sándor, Klein Márton, Túrós József, Soós István, Zwick Ja­kab, Dömötör Endre, Orbán Lajos, Lörincz Antal, Kun István, Tölgyesi Lajos, Böröcz János. A sportoldalakat ösz- szeállitotta: Nyakas István rovatvezető.