Tolna Megyei Népújság, 1981. július (31. évfolyam, 152-178. szám)

1981-07-05 / 156. szám

14 Képújság 1981. július 5. Sakk Feladvány Mai első feladványunkat kö­vetően minden hónap első va­sárnapján jelentkezik sakk- feladvány- rovat un'k, amelynek vezetője Szuhoi Balázs. iAz utolsó feladvány decem­berben jelenik meg. A helyes megfejtésért az előre közölt pontszámot kapják a megfej­tők. Az utolsó feladványt kö­vetően a legtöbb pontszá-mot elért megfejtők közül az első hat helyezett jutalomban ré­szesül. A díjakat az SZMT Köz­ponti Könyvtára, a megyei sakk-szövetség és a Tolna me­gyei 'Népújság ajánlotta fel. Eredményhirdetés: december­ben. 'Reméljük, hogy feladványro- vatun'k a sakkot szerető olva­sóink között síikerre talál és minél több helyes megfejtést topunk. I. feladatunk megoldá­sát július 12-ig lehet postára adni a következő címre: Tolna megyei Népújság, Szekszárd, Pf.: 71. Kérjük a borítékra rá­írni : Sakk; I. feladat Világos: Kh4, Vh2, Hd3 és d4, Fe5 és gó, Bb3. Sötét: Kd5, Fc4, Bf8, gy: g4, h5. Világos indul és a 2. lé­pésben mattot ad; (2 pont) Labdarúgó műsor Ma délután a következő lab­darúgó-mérkőzésekre kerül sor a különböző kupákban: Nyári Totó-kuipa: Dombóvá­ri MSC—Kaposvári Vasas 17 (Egri), Dunaújvárosi Építők'— Szekszárdi Dózsa 17 (Palik). Dana-kupa: Paksi SE II.— Nagydorog 17 (Albert). Termelőszövetkezeti kupa: Kajdacs—Németkér 17.30 (Far­kas). öregfiúk mérkőzés: Pincehely —Bony hód 16 órakor. I Hírek Tizenöt csapat nevezett az Ambrus Péter kézilabda em­lékversenyre, melyet augusztus 19—20-án rendeznek Szekszár- don. Az emlékverseny augusz­tus 19-én 10.30 órakor kezdő­dik a városi sporttelepen, az ünnepéi yes e redm é n yhi rdeté st augusztus 20-án, 12.30-kartart­ják. * Kovács Attila, a Szekszárdi Dózsa válogatott atlétája jú­lius 6—17. között Svájoban vesz részt edzőtáborozáson, ahol 14-én egy nemzetközi verse­nyen is rajthoz áll. Az IBV-re készülő atlétaválogatott Buda­pesten, illetve Mátraházán két­hetes edzőtáborban készül. Megyénk versenyzői közül Éne­kes Béla (Bonyhád), Molnár Sándor, Lamuth Jakab és Bő­dé József (Szekszárdi Dózsa) tagja az IBV-keretnek. Július H-l2-én Szekszárd on Hetedszer a Gemenci Nagydíjért Tizenkét ország 140 versenyzőjét várják Nincs abban semmi túlzás, hogy 1975 óta minden évben a legrangosabb Tolna megyei sportesemény a Gemenci Nagy- díj nemzetközi országúti ke­rékpáros viadal. Tovább me­gyünk: a „porfelhő lovagok” kétnapos szekszárdi küzdelem­sorozata régen túlnőtt a hazai klubok legjobbjainak randevú­ján. Rangot, megbecsülést vál­tott ki a Szekszárdi Spartacus SE által hat éve elindított há­romszakaszos verseny szerte Európában. Az elmúlt hat év során minden nyáron „mini­mum” tízezer néző szorongott az esti, villanyfényes háztömb körüli viadal útvonala mentén. Az országúti etap pedig szá­mos településen áthaladva újabb tömegek számára bizto­sított egyedülálló sportélményt. Szerdán délután ülést tartott az idei, sorrendben hetedik Gemenci Nagydíj kerékpáros­verseny rendező bizottsága. Számot adtak az elvégzett munkáról, s egyúttal pontosí­tották a még megoldásra váró szervezési feladatokat. Pálin­kás István, a Szekszárdi Spar­tacus elnöke köszöntötte a résztvevőket, köztük dr. Bősz Endrét, a megyei pártbizottság osztályvezető-helyettesét. Elöl­járóban hangsúlyozta: július 11 —12-én az eddigi legnépesebb mezőnyű verseny házigazdái lesznek. Tizenkét ország 26 egyesületének 140 kerekese száll majd nyeregbe. Utalt az országos kerékpáros szövetség elnökségével történt egyezte­tésre, miszerint az FTC három csapattal indul, ezzel együtt a teljes magyar pályaválogatott is rajthoz áll. Számukra felté­telt szabtak: mindhárom sza­kaszon helyt kell állniuk ahhoz, hogy a háztömb körüli viada­lon várható dobogós helyezé­seikért járó díjak birtokosai le­hessenek. Ezt követően Petrits József ügyvezető elnök részletesen is­mertette a kétnapos verseny programját, a visszaigazolt külföldi és hazai nevezéseket. Franciaországból a Bezons, Lengyelországból a Start War­sawa, Ausztriából a Tyrolia, Csehszlovákiából a Lokomotiv Bratislava, a Dubnica és a Lé­va, Olaszországból az SC Pa- dovani, Jugoszláviából a Voj­vodina, Romániából a Vointa, az NDK-ból a Karl-Marx-Stadt, Szovjetunióból a Tambov, Bul­gáriából pedig az Elin Pelin klub legjobbjai érkeznek Szek- szárdra. A hollandok is jelezték részvételüket. A magyar színe­ket a BKV Előre, az MTK—VM, a Csepel, a Nagykanizsa, a Ganz-MÁVAG, a Debreceni MVSC, a BVSC, a MÁV DAC, a Bp. Építők, a Pécsi MSC, a Tipográfia, a Szekszárdi Spar­tacus, valamint az FTC három csapata képviseli. A külföldi résztvevők 9—10-én érkeznek, a technikai értekezletet 10-én 16 órakor tartják a Babits Mi­hály művelődési központban. Valamennyi kerékpárost az 505- ös szakmunkásképző intézet kollégiumában helyezik el. Július 11-én, szombaton dél­előtt 10 órától rendezik a he­gyi egyenkénti indítású ver­senyt a Béla tér—Kálvária közötti kétkilométeres távon. Délután 16 órakor kezdődik a KISZ- és úttörő korosztályúak háztömb körüli versenye, majd 17.30-kor a megyei kerékpáros úttörő-olimpia szintén a ház­tömb körüli viadal útvonalán. A VII. Gemenci Nagydíj nem­zetközi verseny ünnepélyes megnyitóját 19 órakor tartják a Mártírok terén, azt követően pedig 20 órakor kezdődik a nemzetközi háztömb körüli ver­seny. A táv 30 kör, 42 kilomé­ter. Július 12-én, vasárnap dél­előtt 9.30-kor rajtol a Mártírok teréről a 189 km-es távú or­szágúti viadal mezőnye. Dél­után 14 órától várható majd az élboly visszaérkezése, befu­tása a szekszárdi célba. Az or­szágúti viadal útvonala telje­sen megegyezik az előző évi­vel: Szekszárd—Öcsény—Decs —Sárpilis—Várdomb—Szek­szárd—Zomba—Hőgyész—Ta­mási—Nagykónyi—Dombó­vár—Döbrököz—Dúzs—Hő­gyész—Szekszárd. Vasárnap 18 órakor kerül sor az ünnepélyes eredményhirdetésre, majd a 19 órakor kezdődő bankett zárja a kétnapos nemzetközi verseny programját. A rendező bizottság készen áll. Egy hét múlva szeretettel látják vendégül a 12 ország 140 bringását, akik várhatóan látványos küzdelemben döntik el hetedszer is az egyéni és a csapatverseny végső sorrend­jét.' — fekete — Időnként érdemes felele­veníteni a múltat, megnéz­ni, mi is történt. így vol­tunk mi is, amikor átnéztük a Tolnai Napló 30 évvel ezelőtt megjelent példánya­it. Sok érdekes írással ta­lálkoztunk és minden bi­zonnyal az egykori szerep­lők is, az akkori húszéve­sek, akik ma már nagypa­pák vagy nagymamák, mo­solyogva, esetleg büszke­séggel emlékeznek a múlt­ra. 1951. július 1. A VASÁRNAP SPORTJA A hónap első vasárnapja szerfelett mozgalmasnak ígérke­zik. Ezen a napon játsszák a megyei bajnokságban szereplő csapatok utolsó bajnoki mérkő­zésüket a nyári pihenő előtt, és így minden bizonnyal mindenütt nagyszámú közönség jelenlété­ben térnek majd pihenőre. A labdarúgás tehát már szen­dergőben van, a többi nyári sportágak ugyanakkor ébred­nek. Szombaton és vasárnap délelőtt a Bonyhádi Vasas pá­lyán kerülnek sorra a megye 1951. évi ifjúsági atlétikai baj­nokságai ... A bajnoki verseny­ben értesülésünk szerint szek­szárdi, dombóvári, tamási, gyönki és bonyhádi fiú- és le­ányversenyzők vesznek részt. A bajnoki versenyen valamennyi ifjúsági bajnoki számra sor ke­rül. Az MTSB teherautón Szek- szárdról szállítja át a szükséges szereket. A röplabdasportnak is nagy eseménye van. A megyei baj­noki cím eldöntésére kerül sor reggel 9 órai kezdettel Szekszár- don az Ady Endre utcai pályán. A megye legjobb 8 csapata dönti el egymás között a baj­noki cím sorsát. Éspedig Duna- földvár, Simontornya- Tamási, Dombóvár, Bonyhád, Tolna és két szekszárdi csapat. A 8 csa­patot két négyes csoportba osztják és a csoportbajnokok az első, a második helyezettek pe­dig a 3. helyért fognak meg­küzdeni. A bajnokság esélyese a Szekszárdi Dózsa, amely min­den bizonnyal nagy fölénnyel fogja a megyei bajnokságot megnyerni. A férfiak mérkőzé­sével egy időben 2 női csapat egymás között dönti el a me­gyei bajnokság kérdését. De a vízipóló is éled. A vízi­póló bajnokságának a II. fordu­lójára kerül vasárnap sor. — Szekszárdon fél 4 órakor kerül sor a ' Tolnai Vörös Lobogó- Szekszárdi Vörös Meteor mér­kőzésre. Minden bizonnyal a labdarúgás hívei közül is sokan fogják felkeresni ennek a lab­dajátéknak a mérkőzését, mely­nek esélyese természetesen a tolnai csapat, amely sokkal na­gyobb tapasztaltsággal rendel­kezik. A BONYHÁDI VASAS VEZETÖSÉGVÁLASZTÓ GYŰLÉSE Az elmúlt héten tartotta a Bonyhádi Vasas vezetőségvá­lasztó gyűlését. Bonyhád sport­életében nagy jelentőségű volt ez a választás, amely kijelölte a Vasas egyesület vezetőségét. A gyűlésen mintegy 250 tag és sportrajongó vett részt. Reményi Gyula ismertette az egyesület 7 szakosztályának a működését, rámutatott az MHK fontosságára és arra hívta fel a tagság figyelmét, hogy a sza­vazatát csak akkor adja le az ajánlott vezetőségre, ha annak kezében biztosítottnak látja a Vasas további fejlődését. A je­lölő bizottság előterjesztése után a tagság egyhangú lelkesedés­sel az alábbi vezetőséget vá­lasztotta meg: Elnök: Reményi Gyula. Alelnök: Lakatos Lajos. Vezetőségi tagok: Eífinger Fri­gyes, Engel Gyula, Papp Ká­roly, Nagy László, Csillag Já­nos. 1951. július 3. TOLNA LEGYŐZTE SIMONTORNYAT A labdarúgó-bajnokság tava­szi utolsó fordulója sem maradt meglepetés nélkül. A szeszélyes tolnai csapat szolgáltatta, a meglepetést, amely szép játék után tartalékoson is maga alá gyűrte a simontomyai bőrösö­ket. A Bonyhád—D. Lokomotív totómérkőzés döntetlen ered­ményt hozott, de a bátaszéki Lokomotív is döntetlent ért el a mázai bányászokkal szemben. A többi mérkőzésen az esélye­sek győzték, kivéve a Decs-Du- naföldvár mérkőzést, ahol biz­tosan győzött a vendégcsapat és a nyárra ezzel a győzelmé­vel birtokba vette a 3. helyet. A szekszárdi helyi rangadó szép játék után az Építők biztos győ­zelmét hozta és mivel a Bony- hád-D. Lokomotív mérkőzés el­döntetlen eredménnyel végző­dött, így az Építők birtokolja a nyáron a 4. helyet. Nagymá- nyok csak a második félidőben tette győzelmét fölényessé Dombóváron, Paks pedig bizto­san szerezte meg a mérkőzés 2 pontját a sereghajtó faddiak el­lenében. A tabellán Paks, Me­teor és Bótaszék egyaránt 11 — 11 ponttal áll, Decsnek 10 pont­ja van és pillanatnyilag úgy lát­szik, hogy e 4 csapat közül ke­rül ki Fadd másik két kieső tár­sa. Részletes eredmények: Bonyhád—D. Lokomotív 1-1, Sz. Építők-Sz. Meteor 3-1, Nagy- mányok-D. Postás 6-0, Tolna- Simontornya 4-1, Máza—Báta- szék 1-1, Paks-Fadd 7-0, Duna- földvár-Decs 4-1. A XVIII. for­duló után a tabella állása a következő: 1. Nagymányok 35, 2. Simontornya 28, 3. Dunaföld- vár 24, 4. Sz. Építők 24, 5. Dom­bóvári Lokomotív 23, 6. Bony­hád 21, 7. Tolna 18, 8. Dom­bóvári Postás 16, 9. Máza 14, 10. Paks 11, 11. Bótaszék 11, 12. Szekszárdi Meteor 11, 13. Decs 10, 14. Fadd 5 ponttal. MEGYEI ROPLABDABAJNOKSÁG Az 1951. évi megyei röplab­dabajnokságot a Szekszárdi Dó­zsa SK július hó 2-án a Dózsa- pályán rendezte meg. A bene­vezett csapatok reggel 9 óra­kor a rendezőkar kíséretével vo­nultak fel a pályára. A legnagyobb küzdelmet a Szekszárdi Vörös Meteor és a Simontomyai Vörös Lobogó közti mérkőzés hozta, a máso­dik helyért, melyet végül is a Vörös Meteor szép játékkal nyert meg. A szereplő csapatok közül ki­tűnt a Simontomyai Vörös Lo­bogó, mely fiatalokból áll és a legutolsó szereplésük óta na­gyon szépen fejlődtek, A Szekszárdi Dózsa most is bebizonyította, hogy a megye legjobb csapata és szettveszte­ség nélkül nyerte meg mérkő­zéseit. Eredmények: Szekszárdi Dó- zsa-Simontornyai Bőrgyár 3-0, Tolnai Vörös Lobogó-Dombó­vári Téglagyár 3-1, Simontomyai Bőrgyár-Dombóvári Téglagyár 3-0, Szekszárdi Vörös Meteor— Simontomyai Bőrgyár 3-1, Szek­szárdi Dózsa-Szekszárdi Vörös Meteor 3-0, Szekszárdi Dózsa- Tolnai Vörös Lobogó 3-0, Szek­szárdi Vörös Meteor-Tolnai Vö­rös Lobogó 3-0, Sz. Dózsa- Dombóvári Téglagyár 3-0, Si- montornyai Bőrgyár—Tolnai Vö­rös Lobogó 3-0, Sz. Vörös Me­teor-Dombóvári Téglagyár 3-0. 1951. július 10. TOLNA MEGYE VÁLOGATOTT­SZEKSZÁRDI VEGYES 6-0 (2-0, 2-0, 2-0) Mintegy 1000 néző előtt ke­rült sor a válogatott első rosta­mérkőzésére. Az első harmadra a két csapat a következő össze­állításban lépett pályára. Válo­gatottak: Schmidt (Tolna) - Horváth (Bonyhád), Dormány (Nagymányok), Németh (Nagy­mányok) - Vígh, Balogh II. (Építők) - Isgum (Tolna), Lépő (Építők), Bánhelyi (D. Postás), Wéber, Fazekas (Nagymányok). - Szekszárdi Vegyes: Wittner - Balogh, Fehér, Nagy — Korsós I., Korsós II. — Schmidt, Pálfi, Szabó, Herr, Zsoldos. Azonnal a válogatott lép fel támadólag, de az első jó lövést mégis Pálfi ereszti meg az 5. percben. A 9. percben már jó helyzetet hoz össze a váloga­tott, Isgum ügyesen pofozza az üres kapuba a labdát, de a vé­delem kivágja ezt, A 10. perc­ben Wéber gólt lő, de a játék­vezető nem adja meg. A 12. percben Lépő egyéni játék után hatalmas lövést küld kapura, de Wittner még szebben védi. A 16. percben Bánhelyi kiugrik Fehér mellett, de a kifutó ka­pus mellett mellélő. Közh.en időnkint feljön a szekszárdi ve­gyes csapat is, de a psatársor gólképtelensége miatt nem tud eredményt elérni. A 22. percben Zsoldos és Szabó játszik össze, de Herr a kapu torkában hi­báz. A 25. percben ismét a vá­logatott kapuja előtt van meleg helyzet. Pálfi szabadrúgását azonban Szabó gyengén mellé­lövi. A 27. percben születik meg az első gól. A balszárny hely- cserés támadása után Bánhelyi fejese a kapufáról a hálóba jut, 1-0. A 29. percben a válogatott kapuja előtt van tömegjelenet, de a kapus a hatalmas lövést is ártalmatlanná teszi. A 30. percben Wéber és Fazekas helycserés támadása ismét meg­zavarja a szekszárdi védelmet és Wéber megszerzi a váloga­tott 2. gólját, 2-0. A 33. perc­ben Herrnek van jó helyzete, de nem tudja értékesíteni. A II. harmadban a válogatott a következőképpen változik meg: Ásvány (Bonyhád) - G. Kiss (D. Lokomotív)? Dormány, Németh (Nagymányok) - Hirt (Tolna), Balogh II. (Építők) — Bánhelyi (D. Postás), ünnep (Simontornya), Pálfi, Wéber, Fazekas (Nagymányok). Mindjárt az 1. percben jól mutatkozik be a válogatott. Pálfi Bánhelyi beadását nagy erővel lövi kapura, de az az egyik védőről Wittner zsákmá­nya lesz. Az 5. percben Pálfi a félpályán kap labdát, kicselezi a védelmet, de aztán a kapus­ba lő. A mezőnyben ebben a harmadban sem játszik aláren­delt szerepet a vegyescsapat, de a csatársora teljesen gól­képtelen. Csak a 19. percben esik újabb gól, ismét a bal­szárny jóvoltából. Fazekas a kapust is kicselezi és a hálóba gurítja a labdát. 3-0. A 23. percben ismét helyzete van a válogatottnak, de Pálfi 25 mé­terről mellélő. Közben a vegyes csapat is támad. A 21. percben Zsoldosnak, a 30.-ban Szabó­nak van helyzete, de nem tud­ják értékesíteni. Az utolsó 5 perc ismét a válogatotté. A 32. percben ünnep lövését kell a kapusnak védeni, majd a 35. percben Bánhelyi elfut és meg­szerzi a negyedik gólt. A III. harmadra ismét meg­változik a válogatott összeállí­tása. Ásvány - G. Kiss, Fehér, Németh - Vígh, Balogh II., Bán- helyi, Lépő, Pálfi, Wéber, Faze­kas. Az utolsó harmadra a nap lenyugszik, így a kellemes idő­ben a játék is megélénkül. Ál­landóan a válogatott támad, a helyi vegyes egészen beszorul. A 4. percben ismét mintatáma­dást vezet a balszárny és Faze­kas beadását Pálfi közelről be­bombázza. 5-0. Az utolsó gólt a 10. percben Fazekas és Pálfi játsszák össze és Pálfi nem hi­bázik. 6-0. Állandó válogatott támadások közben a szekszárdi kaput védő Schmidt parádés vé­déseket mutat be, de az ered­mény már nem változik. A Gemenc! Nagydíj leglátványosabb száma a háztömb körüli verseny. Miről olvashattunk 30 éve?