Tolna Megyei Népújság, 1981. május (31. évfolyam, 101-126. szám)

1981-05-21 / 117. szám

6 WÉPÜJSÁG 1981. május 21. Hírek A megyei sakkszövetség Medinán tartotta a megyei egyéni korcsoportos sakk­bajnokságát. Eredmények, 11 évesek: 1. Tesinsáki Ágnes 5, 2. Nagy Zsuzsa 3, 3. Götz Judit 3, 4. Vörös Anikó 2 (mind Szedres), 5. Hernádi Rita (Györköny) 2 ponttal. 15 évesek: 1. Pámer Tünde (Györköny) 4,5, 2. Umemhof- fer Ildikó (Szedres) 4,5, 3. Iker Gabriella (Györköny) 2, 4. Kovács Andrea (Szedres) 2, 5. Komád Krisztina (Szed­res) 1,5 ponttal. 17 évesek: 1. Molnár Mária 5, 2. Farkas Erzsébet 3, 3. Kozics Danica 3, 4. Kovács Erzsébet 2,5, 5. Németh Ildikó 1,5 (mind Szedres). 20 év felettiek: 1. Rafajlovics Angéla (Szedres) 1 2. Lang Katalin (Szedres) 0 ponttal. * A paksi járási asztalitenisz csapatbajnokság tavaszi vég­eredménye: 1. Pincehely 8, 2. Nagykónyi 6, 3. Regöly 6, 4, Gyönk 4 ponttal. * A megyei asztalitenisz-szö­vetség továbbképzést tart a megyében működő asztalite­nisz-versenybíróknak. Ennek időpontja május 25. Színhely a megyei sporthivatal, a to­vábbképzés 16 órától 20 órá­ig tart. * Május 28-án, csütörtökön 16 órakor kezdődik Tamási­ban az úttörő korú kerékpá­rosok járási versenye. Gyü­lekezés 15.30-kor az úttörő­ház előtt. * Elkészült a labdarúgó MNK második fordulójának párosítása. Június 3-án 17 órakor a következő mérkőzé­sek lesznek: Ktsvejke— TÁÉV SK, Kocsola—Dombó­vári Vasas, Závod—Kis dö­rög, Nagydorog—Bonyhádi Pannónia, Tentgelic—Ozcxra, Nagymányók—Paks. * Tamásiban a MEDOSZ- sportpályán került sor a já­rási serdülő B összetett egyé­ni bajnokságra: A verseny- számok győztesei. A válto­zat: Nyirati Bálint 1201 és Savanyó János 1138, Müller Éva 1707. B változat: Bankó- czi László 1162 és Horváth Gabriella 1612 ponttal. (Va­lamennyi Tamási Szövetke­zeti SE.) * Kézilabda-játékvezetőink közül május 23-án, szomba­ton az NB I iB-s Szondi SE —Dunakeszi férfimérkőzést a Kaszap—Kerekes, az NB I B-s női találkozót, a Gold­berger—Miskolc mérkőzést a Kincses testvérpár, míg az NB Il-es Nagykanizsa— Csorna női rangadót a Sava­nyú—Szeltner páros vezeti. Vasárnap az Andorka—Tö­rök páros bíráskodik az NB 1 B-s férfi HÓDIKÖT—Vár­palota mérkőzésen. » * A súlyemelők megyei fel­mérő versenyének harmadik fordulóját május 30-án, szombaton, Bátaszéken tart­ják. Kezdés: 10 órakor. Harmadszor is győzni tu­dott európai túrája során a brazil labdarúgó-válogatott: az ellenfél ezúttal az NSZK tizenegye volt. A 2-1 (0-1) arányú brazil sikert hozott találkozóra Stuttgartban, 72 ezer néző előtt került sor. Labdarúgótavasz ’Ql Mérkőzésről- mérkőzésre Kniesz indítja a Dózsa egyik támadását. Ezúttal a szek­szárdi csapat játékszervezője is halványabb teljesítményt nyújtott a tőle megszokottnál. MEGFORDULT A PAPÍRFORMA Veszprém megyei testvér­lapunk, a Napló vasárnapi sportrovatának NB Il-es be- harangozójában így taglalta a Szekszárdi Dózsa—Fűzfő mérkőzés esélyeit: „Kevés eséllyel utaznak a fűzfőiek Szekszárdra. A jobb helyezé­sű Dózsa elsősorban otthoná­ban gyűjtögeti szorgalmasan a pontokat. Hazai környezet­ben kevés mérkőzésen kap­tak gólt. A lilák legutóbb Veszprémben gyengén ját­szottak, de közönségük előtt nyilván többre képesek. Nem titkolt szándékuk az őszi 2-0-ás fűzfői vereség kiegyen­lítése. Tipp: 1.” Mi tagadás, hasonló véle­ményen voltak a szekszárdi szurkolók is. Az utóbbi hetek teljesítménye, a nagy csapa­tok ellen nyújtott nagyszerű játék ismeretében biztos Dó- zsa-győzelmet tippeltek. A fűzfőiek jóvoltából azonban megforddut a papírforma. A vendégek 1-0-ás győzelmével végződött találkozón úgy áll­tak fel helyükről a nézők, mint akik túlságosan sava­nyú almába haraptak. A váratlan vereség okait boncolgattuk Magasházi Jó­zsef vezető edzővel. „Ügy gondolom, nem szükséges minden vereséget megma­gyarázni. Még akkor sem, ha egy gyengébb helyezésű csa­pat ellen és ráadásul ottho­nunkban veszítünk. Éppen az teszi érdekessé a bajnoki küzdelmeket, hogy nem min­dig az esélyes csapat nyer. Ebben a vereségben kétség­telenül közrejátszott, hogy csapatunkban több gyenge, sok közepes egyéni teljesít­mény volt — átlagon felüli viszont alig akadt. Az is igaz, hogy standard együttesünk­ből Bonnyai, Weitner és Pö- löskei hiányzott Mégsem ez volt a döntő ok. Az már in­kább, hogy a Fűzfő, mint menthetetlen kieső minden pszichikai teher nélkül, fel­szabadultan játszhatott. Ugyanakkor a mi csapatunk­nak a jobb helyezés lehető­sége következtében több vesz­teni valója volt. Ismét he­bizonyosodott: a Dózsa gár­dája csak akkor tud eredmé­nyesen játszani, ha minden mezőnyjátékosnak kötött tak­tikai feladata van. Ezúttal több játékos számára bizto­sítottam kötetlenebb mozgá­si lehetőséget — sajnos el­képzeléseim nem váltak be. Az ellenfél megérdemelten vitte el a két pontot. Csaló­dást kell okoznom azoknak a kétkedőknek, akik kétségbe vonták a mérkőzés tisztasá­gát’. Elég egyetlen pillantást vetni a bajnoki táblázatra, és mindenki számára egyér­telmű: a fűzfőiek bentmara- dását már semmilyen anyagi áldozat sem biztosíthatja” — mondta a vezető edző. < SZÜLETÉSNAPI GÓL Három korábbi meccsén összesen 64 percet töltött csereként a pályán a Fonyó- di SE-ből áprilisban Dombó­várra igazolt Zlrcher György. A sorsdöntőnek ítélt, Várpa­lota elleni vasárnapi találko­zón a DMSC kezdő csapatá­ban futott ki a pályára. Fő­szerepet játszott a vereséggel felérő 2-2-es mérkőzésen. Ez­úttal 68 percet töltött a pá­lyán, ennyi ideig a dombó­vári együttes legjobbjának bizonyult. A 15. percben olyan gólt ragasztott Palotai kapujába, ami sokáig beszéd­téma lesz még a városban. Születésnapi gól volt, Zircher György vasárnap töltötte be 19. évét. Csupán rutintalan­sága számlájára írandó, hogy a félidő hajrájában nem ör­vendeztette meg újabb góllal a hálás publikumot. Szünet után a második percben vi­szont a DMSC második gól­jának előkészítésében jeles­kedett. A másfél ezer szur­koló nem kis meglepetésére a 68. percben Herbei József vezető edző cserét határozott el, választása éppen Zircher - re esett. Elfáradt? Netán megsérült? — .kérdezgették egymástól a nézők. Csere még soha nem kavart ekko­ra hullámokat Dombóváron... A kedélyeket csillapítandó, válaszoljon maga a lecserélt labdarúgó — gondoltuk. Be­szélgetésünk elején, mint­egy bemutatkozásként mond­ta Zircher: „Tizenhárom éve­sen kerültem a Bonyhádi Vasas csapatához. Három év­vel később már a felnőtt­gárdában szerepeltem. 1980 nyarán igazoltam át Fonyód­ra és örömömre szolgált, amikor most tavasszal meg­kerestek a dombóváriak.” Le­cserélésére visszatérve így fo­galmazta meg válaszát: „Egy­órás játék után összecsap­tam Nagy Ill.-mal. Ezt kö­vetően erősen görcsölt a jobb lábam, ezért lebicegtem a pályáról. Gyúrás után visz- szamentem, megpróbáltam tovább játszani, de az első sprintek után úgy éreztem, hogy nem megy tovább. Ezért kértem a cserét.” KASSZASIKER A JÄRÄSI RANGADÓN A verőfényes, igazi tavaszi idő beköszöntővel a néző­szám is ugrásszerűen emel­kedett a megyebajnokság mérkőzésein. A vasárnapi 26. forduló nyolc helyszínén 4700-an állták körül a pályá­kat. Közülük 1700-an a Du- naszentgyörgy—Paksi SE já­rási rangadót szurkolták vé­gig. A mérkőzés megkezdése előtti percekben Szombat Jó­zsef. a szentgyörgyiek főren­dezője ezen szavakkal kopog­tatott be a játékvezetői öltö- . zőbe: ..Játékvezető sport tár­sak, alighanem baj lesz a nézőkkel. No, nem a sport- szerűségük miatt, hanem, mert elfoglalták a két 16-os mögötti területet is. Onnan elküldeni, másutt elhelyezni nem tudjuk őket. Lévén, ho°y ennyi focirajongó még nem gyűlt össze nálunk.” László játékvezető engedett a tényeknek. Csupán azt kér­te: a kapuk mögött közvet­lenül ne helyezkedjenek el nézők. A mérkőzés esemé­nyei és a végeredmény is­mertek. Abban mindenki egyetértett, hogy megérte ki­jönni, illetve Paksról átrán- dulni. A játék képe alapján az 1-1-es döntetlennel, klub­színekre való tekintet nélkül is elégedettek voltak. A leg­nagyobb sikert azonban két­ségtelenül a dunaszentgyör- g'd pénztáros könyvelhette el. Katz Ferenc „kasszás” elé­gedetten dörzsölte tenyerét és örömmel újságolta: húsz­ezer forint ütötte a marku­kat. ÜJONCAVATÓ — HÁROM GÓLLAL A nagymányoki csapat összeállítását diktálta tudósí­tónk. Egy névnél elakadtunk. A több éves vasárnap esti szerkesztőségi ügyelet gya­korlata óvatosságra int. Ilyenkor lebetűzzük az isme­retlenül csengő nevet. Most is ez történt. A vonal túlsó végén Orbán Lajos rövid magyarázattal is szolgált: „Tudod, újoncot avattunk. Ez a srác az ifiből került fel a mai kezdő tizenegybe.” Aztán a gólszerzőket sorolta és első helyen az újoncot, a háromgólos Krász Gábort. Első mérkőzésen három gól? Akárhogy is nézzük, jó rajt, sikeres debütálás. Le­gyen hát a Nagymányók— TÁÉV SK találkozó vissza­pillantásának apropója en­nek a fiatal labdarúgónak a portréja. A 17 éves Krász Gábor tősgyökeres nagymá­nyoki. Az általános iskolában atletizált és a labdajátéko­kat kedvelte. Két éve tagja a Brikett SE ifjúsági csapa­tának. Farkas Péter edző vé­leménye: Gábor ideális fo­cista, szerény, szorgalmas, becsülettel végrehajtja a szakmai utasításokat. Abszo­lút kétlábas, kitűnő érzéke van az összjátékhoz. Harmad­éves szakmunkástanuló, több­ször szerepelt a szerkezeti lakatosok szakmai versenyén. Kitűnő tanuló. Ennyit a vékonydongájú fiúról, aki első alkalommal kapott bizalmat a felnőtt­csapatban és bemutatkozás­ként három góllal terhelte meg a szekszárdiak kapuját. — fekete — A hazaiak Fischer góljával a 30. percben szerezték meg a vezetést. A második játék­részben előbb Toninho a 60. percben kiegyenlített, majd Junior a 74. percben a győz­tes gólt is megszerezte Bra­zíliának. Az összecsapást megtekin­tette a világbajnok argentin válogatott kapitánya, Cesar Luis Menotti is, aki a követ­kezőket mondta a hármas bírói sípszót követően: „Igen-dgen jó játékot látha­tott a közönség, a brazilok technikai fölénye dominált. A német válogatott rossz napot fogott ki. Jupp Der- wal, az NSZK kapitánya bi­zonyára sok tanulságot vont le magának”. PORTISCH ÚJABB PONTSZERZÉSE Az amszterdami IBM sakk- tornán Portisch Lajos egyre inkább játékba lendül. Hét­fői győzelmét követően ked­den ismét megszerezte a tel­jes pontot. Ezúttal világossal játszott, ellenfele az ameri­kai Kaválek volt. A világ­bajnok Karpov egymást kö­vető harmadik sikerével a második helyre tört fel. A verseny állása a 4. forduló után: Timrnan 3,5, Karpov 3, Hort 3, Portisch 2,5 pont. Kerékpár Sajó a világbajnokságra utazik Immár hagyomáhyos ver­sennyé vált az ifjúságiak ré­szére évenként megrendezés­re kerülő KSI-foupa nemzet­közi kerékpárverseny. A hét végén három napon át küz­döttek a résztvevők a kupa elnyeréséért. A magyar fiata­lok mellett ezúttal lengyel és nyugatnémet versenyzők, va­lamint a teljes osztrák ifi­válogatott is rajthoz állt. Az első versenyszakasz a pátyi dombok között egy 18 kilométeres körpálya volt. a második és harmadik etap- ban viszont háztömb körüli Viadalon mérték össze tu­dásukat Vácon és Budapes­ten. A szekszárdi kerekesek ifjúsági és serdülő korosz­tályú versenyzőkkel szere­peltek. Az ifjúsági korú Sajó Péter a mezőny legaktívabb- jának bizonyult. Az első sza­kaszon, ahol a négy körben összesen 72 km-et teljesítet­tek, a harmadik kör megkez­dése előtt robbantott és más­fél perces előnyre tett szert. A rendkívül jó csapatmunká­val „dolgozó” osztrák és nyu­gatnémet versenyzők ledol­gozták hátrányukat és a cél előtt hét-nyolc méterrel be­fogták Sajót. Ezen a távon a véglhajrában Musöh á má­sodik, Sajó az ötödik helyen végzett. A második versenynapon Vácon 1200 méteres körpá­lyán negyven kört hajtottak a résztvevők. Kevéssel a rajt után Sajó Péter és az osztrák Ervin Ritter elhúzott a me­zőnytől. Tizennégy kör volt még hátra, amikor Musch Zsolt egyedül próbált fel­zárkózni az élbolyhoz, de ekkor Sajóék közel egyper­ces előnyt élveztek. A vég­hajrában Sajó nagyon ügye­sen taktikázott, „becsapta” az osztrák fiút és elsőnek ő hajtott át a célon. Musch Sajó Péter 150 méteres hátránnyal har­madik lett. Az összetett ver­senyben Sajó és az osztrák Ritter azonos idővel, holt­versenyben az első helyen állt. A KSI-kupa harmadik napja Sajó és Ritter külöh küzdelmét hozta. Végül a gyorsabb lábú osztrák a haj­rában két másodperces előnyt szerzett és ő nyerte az 1981. évi kupát. A második helyen Sajó Péter, a harmadikon klubtársa, Musch Zsolt vég­zett. * Lipcsében lesz június 7— 12. között az 1981. évi ifjú­sági világbajnokság. Az MKSZ szakvezetése kijelölte a magyar válogatottat, amelyben a Szekszárdi Spar­tacus kerékpárosa, Sajó Pé­ter is az utazókeret tagja lett. Motocross A Szekszárdi Vízitársulat motorosai Sümegen vendég­szerepeitek — meghívásos versenyen. Az ötven köbcen­timéteresek kategóriájában huszonketten rajtoltak. A szekszárdi Leipold László ki­tűnő érzékkel motorozott, a taktikája is jó volt, így az erős mezőnyben, szoros küz­delem után első lett. A 125 köbcentiméteresek C kategóriájában 24 volt az indulók száma. A szekszár­diak közül itt hárman szere­peltek. Eszterbauer László, Valamint Szűcs János motor­hiba miatt nem tudott végig­menni a távon. Ezzel szem­ben Pegler István ismét meg­csillogtatta kiváló képessé­geit és mindenkit maga mö­gé utasítva biztosan lett első. A 125 köbcentiméteresek B kategóriájában Kern György negyedik helyen mo­torozott, amikor géphiba miatt feladásra kényszerült. A kezdő Wolf László az el­ső futamban bukott, így csak 11.-nek érkezett célba. A má­sodik futamban már — meg­fogadva Csötönyi Ferenc ed­ző tanácsait — nyugodtan motorozott, kihasználta a le­hetőséget és 2.-nak érkezett be. összesítésben Wolf a 6. helyet szerezte meg. Ugyan­ebben a kategóriában indult Nagy István, ő 8. lett. A sümegi versenyről a szekszárdi motorosok elége­detten nyilatkoztak, hisz Leipold, valamint Pegler el­ső helye mellett a többiek is jól motoroztak. Felhívás! JELENTKEZNI LEHET — KÉPESÍTETT KÖNYVELŐI (csak költségvetési szak), — MÉRLEGKÉPES KÖNYVELŐI (ipar, mezőgazdaság, kereskedelmi szak), — FELSŐFOKÚ KÖLTSÉGVETÉSI, — OKLEVELES KÖNYVVIZSGÁLÓI, — KÉPESÍTETT ÁRSZAKÉRTŐI ELŐKÉSZÍTŐ OKTATÁSRA. Tájékoztató és jelentkezési lap a nyomtatványboltban kapható, amit kitöltve 1981. május 31-ig a megyei tanács vb. pénzügyi osztályára kell leadni. Jelentkezési felhívás a Pénzügyi Közlöny 1981. évi 6. szá­mában található. Megyei Tanács V. B. pénzügyi osztálya. (550)