Tolna Megyei Népújság, 1981. március (31. évfolyam, 51-76. szám)

1981-03-03 / 52. szám

1981. március 3. ^ÉPÜJSÁG 5 Eredmények NB II., nyugati csoport: Mo- hács-Véménd—Honvéd Rákó­czi SE 1-1, PVSK—Keszthelyi Haladás 2-0, Sabaria—Fűzjfő 1-0, Bábolna—MÁV DAC 2-1, Pét—Sellye 3-0, Ajka—Vár­palota 2-0, Haladás VSE—Ba­kony Vegyész 2-0, Tapolcai Bauxitbányász—Komlói Bá­nyász 2-1. Megyei ifjúsági bajnokság: Fadd—Tengelic 0-2, Kisdorog —Bonyhádi MSC 1-4. Bajnoki táblázatok NB II. 1. Haladás 22 10 11 1 39-16 31 2. NJc. Olajb. 22 12 5 5 45-30 29 3. Komló 22 12 5 5 39-15 29 4. Tapolca 22 13 3 6 36-30 29 5. PVSK 22 11 6 5 30-18 28 6. Sabaria 22 11 6 5 28-22 28 7. MÁV DAC 22 10 6 6 43-27 26 8. Keszthely 22 9 7 6 37-33 25 9. Ajka 22 10 5 7 35-31 25 10. Bábolna 22 8 9 5 24-27 25 11. Mohács-V. 22 7 10 5 21-16 24 12. Sopron 22 7 7 8 33-30 21 13. Szekszárd 22 7 6 9 21-21 20 14. Bakony V. 22 5 8 9 28-34 18 15. Rákóczi SE 22 5 5 12 17-24 15 16. Fűzfő 22 5 5 12 26-34 15 17. Dombóvár 22 4 7 11 21-44 15 10. Várpalota 22 3 8 11 24-36 14 19. Sellye 22 5 4 13 24-44 14 20. Pét 22 3 3 16 25-55 9 Megyebajnokság őszi végeredmény Felnőttek: 1. Paks 15 10 5 — 45-12 25 2. Bonyhád 15 11 2 2 37-14 24 3. Bátaszék 15 7 7 1 29-17 21 4. Tamási 15 8 4 3 36-13 20 5. Dunaszentgy. 15 8 4 3 26-14 20 6. TÁÉV SK 15 8 2 5 31-30 18 7. Kisdorog 15 7 3 5 37-27 17 8. Tengelic 15 7 2 6 26-32 16 9. B. Pannónia 15 5 5 5 26^32 15 10. Tevel 15 5 2 8 21-25 12 11. Nagymányok 15 4 4 7 22-29 12 12. Dombóvár 15 3 4 8 19-32 10 13. Ozora 15 3 2 10 24-34 8 14. Pincehely 15 3 2 10 19-151 8 15. Fadd 15 2 3 10 21-33 7 16. Aparhant 15 2 3 10 14-38 7 Ifjúságiak: 1. Sz. Dózsa 15 13 1 1 54-17 27 2. Paks 15 10 2 3 45-14 22 3. Tamási 15 10 2 3 34-20 22 4. B. Pannónia 15 9 2 4 50-18 20 5. Nagymányok 15 9 2 4 33-14 20 6. Bonyhád 15 8 3 4 30-21 19 7. Bátaszék 15 7 3 5 42-22 17 8. Tengelic 15 8 1 6 28-21 17 9. Ozora 15 7 3 5 31-32 17 10. Dombóvár 15 6 1 8 33-45 13 11. Dunaszentgy. 15 5 2 8 18-45 12 12. Aparhant 15 4 2 9 29-49 10 13. Tevel 15 4 — 11 33-54 8 14. Fadd 15 2 2 11 13-39 6 15. Pincehely 15 2 2 11 20-51 6 16. Kisdorog 15 2 — 13 10-62 4 így kellett volna 1. Bakony V.—Haladás VSE 0-2 2 2. Bauxitb.—Komló 2-1 1 3. Ganz-MAVAG—SZEOL AK 0-0 X 4. Szegedi Dózsa—Pénzügyőr 3-0 1 5. Miskolc—Salgótarján 2-1 1 6. Gyöngyös—Eger 2-0 1 7. Bologna—Juventus 1-5 2 8. Brescia—Pistoiese 2-2 X 9. Cagliari—Avellino 1-0 1 10. Como—Catanzaro 0-0 X 11. Torino—Roma 0-2 2 12. Lecce—Cesena 0-0 X 13. Palermo—Spal 0-1 2 +1 Pisa—Genoa 1-1 X Labdarugó NB II Dombóvári bravúr Nagykanizsán Dombóvári MSC—Nagyka­nizsai Olajbányász 2-1 (1-1). Nagykanizsa, 3500 néző. V: Bodrogi. Dombóvár: Foki — Lakos, Horváth, Szijjártó, Porcsa — Tóth-Bagi, Magyar, Nagy — »Iván, Túrái (Vörös a 89. percben), Landek. Edző: Herbei József. Olajbányász: Megyimórecz — Bántó, Eng- lóner, Kormos, Gondos — Sa- vanyó, Nagy, Balogh (Müller a 65. percben) — László, Hor­váth L., Bélák. Edző: Madár Gábor. Nagy lendülettel kez­dett a hazai csapat és a 2. percben Horváth L. már gól­helyzetbe került, de hét mé­terről mellélőtt. A 8. percben Balogh jobb oldali szabadrú­gását László továbbította Gondos elé, aki a kifutó ka­pus (fölött a jobb felső sarok­ba fejelte a labdát. 0-1. Há­rom perccel később Magyar vezette fel a labdát, majd 16 méterről küldött lövése az el­mélázó Megyimórecz mellett a kapu bal oldalába vágó­dott. 1-1. A 17. percben László bal oldali beadását Englóner fejelte közelről kapura, de Foki bravúrral hárított. A 24. percben Landek—Magyar— Nagy-akció végén Nagyot a játékvezető megállította les címén. A 33. percben a nagy lendülettel kapura törő Bé­lák elől Horváth önfeláldozó- an mentett. A 37. percben a kanizsai Nagy közeli, sarok­ra tartó lövését védte jó ér­zékkel Foki. Két perc múlva előbb Bélák, majd Horváth L. közeli lövését hárította nagy bravúrral a DMSC ka­pusa. Szünet után a 47. percben Magyar nagy lendülettel tört kapura, 17 méteres lövését Megyimórecz hárította. Az 51. percben Iván és Túrái hibá­zott nagy helyzetben. Az 56. percben Túráit buktatták a kaputól 20 méterre, Landek szabadrúgását jó érzékkel há­rította a hazaiak kapusa. A 66. percben a kanizsai Nagy hétmétefes fejesét védte Fo­ki. A 81. percben Tóth-Bagi mintaszerű átadásával Iván kiugrott a tétovázó védők kö­zül és a kimozduló kapus mellett a jobb alsó sarokba lőtt. 2-1. A 83. percben Gon­dos közeli, ötméteres fejesét szögletre tornázta Foki. A DMSC végig hallatlanul nagy akarással küzdött és megérdemelt bravúros győ­zelmet szerzett az NB I. felé kacsingató Nagykanizsa ott­honában. Valamennyi dombó­vári játékos dicséretet érde­mel, különösen Foki, Hor­váth, Túrái és Iván teljesít­ménye emelkedett ki. Szekszárdi Dózsa—Soproni SE 1-1 (1-1). Sopron, 3500 né­ző. V: Soós. Szekszárd: Pó­lyák — Bonnyai, Tóth, Somo- di, Szabó — Koroknai (Die­nes a 35. percben), Weitner, Páli — Pölöskei, Varga, Lau­er. Edző: Magasházi József. Sopron: Horváth Gy. — Li- pót, Drázsnyák, Benkő, Nagy — Makai (Németh I. a 46. percben), Fendrik (Tischler a 77. percben), Horváth G. — Varga, Deák, Dercsár. Edző: Mihalecz Boldizsár. Nagy szélben, de jó talajú pályán kezdődött a mérkőzés. A 3. percben Somodi mintegy 30 méteres szabadrúgása mint­egy centiméterekkel kerülte el a jobb sarkot. Egy perc múlva soproni szabadrúgás után meleg helyzet alakult ki a Dózsa kapujánál, de Pó­lyák remek érzékkel mentett. A 11. percben szekszárdi szögletrúgás után a védőkről kipattanó labdát Koroknai 16 méterről a kapus kezébe lőt­te. A 17. percben jobb oldal­ról átívelt labda jó helyzetben találta Lauert, aki 8 méterről előbb a kapusba lőtt, majd a visszapattanó labdát ismét kapura nyeste, de a hazai vé­dők mentettek. A 39. perc­ben Lauer szöglete után a labda Somodihoz került, aki kapu elé lőtte és a befutó Lauer négy méterről a kapu­ba vágta. 1-0. A 44. percben egy hosszan előrevágott lab­dát Tóth elvétett, majd telje­sen érthetetlenül beleütött. A megítélt szabadrúgást Var­ga 17 méterről élesen a kapu közepébe vágta. 1-1. Szünet után az 50. percben Dercsák bal oldali beadását Németh fordulásból, 13 mé­terről a léc fölé lőtte. A 61. percben Pólyák remek kive­tődéssel mentett az ötösön Németh elől. A hátralévő já­tékidőben a hazaiak támad­tak többet, de a Dózsa védel­me szorosan és jól rombolt. Kellemetlenül csípős szél­ben az első félidőben a szek­szárdiak játszottak hátszél­ben. Több jó támadást vezet­tek a lila-fehér csatárok, két nagy kimaradt helyzet után a vezetést is megszerezték. A második félidőben a hazaiak játszottak fölényben, de a Dózsa védelme rendre rom­bolta a meg-megújuló roha­mokat. A döntetlen megfelelt a játék képének. Jók: Pölös­kei, Somodi, Weitner, Páli. A megyei labdarúgó-bajnokság Őszi bajnok: Paksi SE Az 1980—81. évi megyei labdarúgó-bajnokság őszi idényé­nek utolsó fordulójából elmaradt három mérkőzést vasárnap bonyolították le. A Paksi SE otthonában fogadta a Nagymá- nyokot, és alacsony színvonalú mérkőzésen, keserves, 1-0-ás győzelmet szerzett. A paksiak ezzel bebiztosították őszi első­ségüket. Kisdorogon 800 néző előtt játszották a nagy érdeklődés­sel várt Kisdorog—Bonyhádi MSC találkozót. Az első fél­időben még a hazaiak vezet­tek 1-0-ra, szünet után azon­ban a vendégek jól használ­ták ki a kisdorogiak ember- hátrányát. A 35. percben ugyanis Gál (Kisdorog) szán­dékos durvaságért a kiállítás sorsára jutott. A Bonyhádi MSC győzelmével mindössze egypontos hátránnyal szoro­san tartja második helyét a bajnoki táblázaton. Faddon a Tengelic vendégszerepeit és gól nélküli félidő után 1-0 arányban nyert. A tengeli- ciek megerősítették helyüket a középmezőnyben, míg a Fadd továbbra is kieső jelölt. Paksi SE—Nagymányok 1-0 (0-0). Paks, 500 néző. V: Kleiber. Paks: Kun — Szűcs, Rácz, Blatt, Vayer, Sóthy I.. Lambert, Bencsik, Pesti, Por- ga, Vábró. Csere: Volf. Edző: Bányai Lajos. Nagymányok: Oláh — Gungl, Németh, Lemle, Vorgrümler, Nádasi, Foglszinger, Nagy, Sándor, Tamás, Csordás. Csere: Fe­nyővári. Edző: Kanizsai Ist­ván. Félórai mezőnyjáték után a 35. percben Lambert átadását Vábró nagy hely­zetben kapu mellé vágta. Szünet után az 52. percben Rácz lyukat rúgott 20 méter­re saját kapujától, Sándor rá­csapott a labdára, de Kun merész lábravetődéssel hárí­tott előle. A 64. percben Vayer saját térfeléről indul­va betört a vendégek 16-osá- ra, majd 10 méterről a kapu közepébe lőtte a labdát. 1-0. Alacsony színvonalú, csapko­dó játékban keserves hazai győzelem. Jók: Vayer, Kun, illetve Nagy, Gungl, Lemle. Bonyhádi MSC—Kisdorog 4-1 (0-1). Kisdorog, 800 néző. V: Dravecz. Bonyhád: Mucs- ka — Mészáros, Kovács, In- cze, Czárth, Heidecker, Má­té, György, Bagoly, Pfeifer, Beke II. Csere: Beke I. Edző: Wágner József. Kisdorog: Stölkler — Beming, Brunner I., Gen zier, Domokos, Gál, Kniesz, Klein, Bőhm I., Odor, Hosnyánszky. Csere: Brun­ner II. Edző: Losonczi Ist­ván. A 6. percben Hosnyánsz- kyt lökték a védők, a meg­ítélt szabadrúgásból Klein húsz méterről a kapuba lőtte a labdát. 0-1. A 39. percben Gál szándékos durvaságért kiállítva. A 48. percben Be­ke II. középen kitört és a ki­mozduló Stölkleren átemel­ve a hálóba talált. 1-1. Az 50. percben György szögletét Pfeifer fejelte a hálóba. 2-1. A 70. percben Heidecker hú­zott el a jobb oldalon, belőtt labdáját György közelről a hálóba gurította. 3-1. A 83. percben a középen kiugró Bagoly lövését Stölkler még védte, de a kipattanó labdát Bagoly másodszorra fejjel csúsztatta a kapuba. 4-1. Gál kiállítását követően a kisdo- rogi csapat összeroppant, a jobb erőnlétű vendégek ezt eredményesen használták ki. Jók: Heidecker, Mészáros, Incze, Máté, illetve Gerizler, Klein. Tengelic—Fadd 1-0 (0-0). Fadd, 200 néző. V: Paplauer. Tengelic: Bálint — Világh, Nagy, Hosnyánszki, Tóth II., Barabás, Simon, Tóth I., Acsádi, Bakó, Eberl ing. Ed­ző: Palatínus János. Fadd: Pesti —• Józsa, Percsi, Klop- csik, Csapó, Szíjártó, Papp, Plesz, Kertész, Lampek, H. Szabó. Edző: Gálfi Dezső. Az első 45 perc egyenlő erők küzdelmét hozta. Mezőnyben valamivel többet kezdemé­nyezett a faddi csapat. Szü­net után a 67. percben Per­csi hibájából Acsádi szerez­te meg a labdát és az ötösről az üres kapuba helyezte. 1-0. A 90. percben Papp 25 méte­res, nagy erejű szabadrúgása a kapufán csattant. Sorozatos helyzetkihagyá­saiért vereséggel fizetett a pályaválasztó Fadd. Jók: Si­mon, Bálint, Világh, illetve Papp, Kertész. DÉLÉP SC—Dombóvári Spartacus 7-1 (5105-4878). Az első párban Mándli és Árvái kezdett, meglehetősen mérsé­kelten dobtak. A hazai gárda 107 fás előnyt szerzett. A 2. párban Illés és Horváth di­cséretesen küzdött, ugyanak­kor Kollár és Tarsoly a har­madik fordulóban adósak ma­radtak a tőlük megszokott teljesítménnyel. Az újonc dombóvári csapat összteljesít­ménye alapján rászolgált a nagyarányú vereségre. Csu­pán Illés teljesítménye di­csérhető a Spartacusból. Pontszerzők: Nakritz 864.Ré­vész 854, Deák 851, Bernáth 848, Sötét 845, illetve Illés 852 fával. Kosárlabda NB I Szekszárdi Dózsa—TFSE 55-54 (26-27). Szekszárd, 400 néző. V: Weidinger, Péter Gy. Szekszárdi Dózsa: Grósz- né (11), Pártos (8), Varga (8), Palotás (4), Daróczi (10). Cse­re: Harsányi (14). Edző:Szity- tya Imre. TFSE: Christián K. (6), Szőllősi (8), Novák (8), Várkonyi (12), Christián A. (10). Csere: Kollár (—), Lányi (10). Edző: Pálinkás József. Nagy iramot diktálva kezdtek a csapatok. Az első két perc dobóparádé: Grószné — Christián K., Daróczi — Vár­konyi 4—4. Az 5. percben 10-6-os előnyt szerzett a ven­dégcsapat. Gyors, tudatos és korszerű • játékkal növelte pontjait a TFSE. Lendületes, gyors indításaikat csak sza­bálytalanul tudták szerelni a dózsások, akik szaporán gyűj­tötték személyi hibáikat. A 10. percben 17-15-re a fővá­rosiak, egy perc múlva 19-17- re a Dózsa vezetett. Megtor­pantak a hazaiak, az ideges­ségükben kihagyott több zic­cer után a 15. percben 23-19- re elhúztak a főiskolások. Két perc alatt ledolgozta hátrá­nyát a szekszárdi gárda, sőt 26-23-ra fordított. A hajrá is­mét a TFSE-é volt: egypon­tos előnnyel zárták a félidőt. Szünet után Daróczi révén 28-27-re fordítottak a hazai­ak, sőt az 5. percben 35-29-re növelték előnyüket. Nem csökkent az iram, a nagy akarásban mindkét oldalon több hiba csúszott be. A kor­szerűbb játékot továbbra is a főiskolások nyújtották, a 10. percben 37-37 volt az állás. Két perc múlva 41-41, rend­kívül kiélezett küzdelem folyt. A Í7. percben 51-50-nél Grószné büntetőből 53-50-re módosította az eredményt. Pártos Jutka a hét végi kettős fordulóban is nagy­szerű teljesítményt nyúj­tott. Elsősorban védekezés­ben jeleskedett. Ritkán látható, feszült han­gulatú hajrá következett. A 19. percben 53-52, ekkor Var­ga dobhatott büntetőket — nem hibázott: 55-52. Még Várkonyi talált a Dózsa ko­sarába, de az egyetlen pontos előnyt sikerült megőrizni a hazaiaknak. Zúgó vastaps kö­szöntötte a szekszárdi együt­tes nagy csatában kiharcolt győzelmét. A bajnokság állása 9. TFSE 10. Pécs 11. Szeged 12. Ganz-M. 13. Sz. Dózsa 14. ZTE 15. MAFC 16. Csepel 41 20 21 2692-2645 61 38 19 19 2868-2865 57 39 17 22 2594-2605 56 38 17 21 2589-2816 55 38 15 23 2505-2721 53 38 10 28 2581-3044 48 39 4 35 1947-2759 43 39 1 38 2401-3694 40 Kérünk egy sztorit (XL) Bemutatjuk NB-s játékvezetőinket NÉVJEGY Szeltner András, 1948. február 26-án, Dombó­váron született. Nőtlen, fog­lalkozása postai tisztviselő. Munkahelye: Dombóvár, 2-es számú postahivatal. — Példája igazolni látszik a mondást, miszerint betyár­ból lesz a legjobb pandúr. — Értem a célzást. Minek is tagadnám: játékos korom­ban bizony többször meg­gyűlt a bajom a bírókkal. Kimondottan szerettem a ke­mény, férfias küzdelmet. Az sem titok, hogy évek során minden sportoló betéve meg­tanulja kedvenc sportága va­lamennyi szabályát. Nos, ne­kem ebből adódóan is voltak problémáim a játékvezetők­kel, mert időnként szövege­sen indokoltam. Egy szó, mint száz, amióta a sípot fújom, rájöttem, nem is olyan köny- nyű játékvezetőnek lenni. — Mindvégig Dombóváron kézilabdázott ? — Igen. 1959-ben Karászi Imre testnevelő tanártól sa­> játítottam el e népszerű já­ték alapelemeit. A helyi Gő­gös Ignác Gimnáziumban folytattam, majd másodikos­ként átigazoltam a Sparta- cusba. Később a DVSE já­tékosa lettem, ezzel a csapat­tal 1970-ben bajnokságot nyertünk. Még aktív spor­tolóként szereztem meg a játékvezetői minősítést, így amikor 1976-ban a Kesztyű­gyár SE gárdájából vissza­vonultam, azonnal jelentkez­tem bírónak. Az NB-s játék­vezetői keretbe 1980-ban vet­tek fel. — Kérünk egy sztorit! — Az NB Il-es bemutat­kozással úgy van az ember, mint az első szerelemmel. Szeltner András Nos, a Csepel Autó—Szegedi Konzervgyár találkozón „dob­tak” a mélyvízbe. Kollégám is újonc volt, ezért a küldés kézhez vétele után egész hé­ten találgattuk: miként si­kerül vajon bemutatkozá­sunk a magasabb osztály­ban? A mérkőzés végig szo­ros és helyenként szikrázóan kemény volt. Szünetben, visz- szapergetve a harcias jelene­teket, megvallom, nem tud­tam volna elfogadhatóan in­dokolni, hogy miért illetik a nőket a gyengébb nem jelző­vel. A második félidőt to­vábbra is kemény összecsa­pások fűszerezték. Az utolsó fél percben, döntetlen állás­nál a csepeliek „ziccerből” kapufát dobtak. A kipattanó labdát a vendégek szerezték meg, majd gyors indításból ellentámadásba lendültek. Fél szemmel már a stopperórá­mat figyeltem, miután öt másodperc hiányzott a játék­idő leteltéhez. Ekkor a gól­helyzetbe került konzervgyá­ri játékost szabálytalanul sze­relték a Csepel védői, egy­értelmű büntető. A szurko­lók, vagy ötszázan megdöb- benten konstatálták a hely­zetet. A szegediek értékesí­tették a hétméterest, meg­nyerték a találkozót. A fél­ezres közönség hazaindult. Szomorkásán, de közülük senki sem „követelte a két bíró fejét”. Sőt, a hazai szak­vezetők sem bennünk keres­ték a bűnbakot... — fekete —