Tolna Megyei Népújság, 1980. október (30. évfolyam, 230-256. szám)

1980-10-08 / 236. szám

e Képújság 1980. október 8. Szerelés és előzés (1.) Valamelyik szereplő ré­vén érdekeltnek, (2.) javítha­tatlanul optimista focirajon­gónak vagy (3.) egyszerűen hivatalból kirendeltnek kell lennie annak, aki vasárnap délelőtt a kölyök-tartalékok meccsére elmegy. Az első két esetben megbo­csátható, sőt természetes a vérmérséklettől függő szurko­lás, a harmadik esetben sem bűn, hiszen ezek a srácok ál­talában törik magukat, „haj­tanak”, a játék öröméért a szívüket kiteszik, hiszen ti- zenkét-tizenhárom évesen igazi szerelésben, igazi pá­lyán, olykor igazi bíró füttyé­re rúgják, fejelik a labdát. Lehetetlen nem meglátni a romlatlanságukat, a tisztessé­ges szándékukat. A győzelem­be vetett hitüket még az el­lenfél többgólos vezetésénél sem tagadják meg. És néha milyen szép dolgokat csinál­nak. A zömök balhátvéd olyan szorosan fogja a nála másfél fejjel magasabb és tíz kilóval nehezebb jobbszél­sőt, ahogyan azt a válogatott kapitánya álmodja. És ekkor a vendégek gép­kocsivezetője — aki nyilván rettentően dühös a vasárnapi ebédjének megkéséséért és talán Unja is a korlát támasz­tását (amiről legkevésbé a pályán levők tehetnek) — „szakmai tanácsra” szánja el magát. Az éppen előtte játszó fiúra torka szakadtából rá- üvölt: taposd be a földbe azt a kis vackot. A „kis vacak" és ellenfele összecsap a labda felett. A szerencse, vagy a jobb test­helyzet miatt a kicsi állva marad, a hosszú vendég jóko­rát huppan. Aztán a labdával mit sem törődve, a kicsi talp­ra segíti a nagyot. A csuda sem tudja: a múlt­kor nem ez a gépkocsivezető szorított-e le az útról, a sza­bálytalan előzésével... (j - t) Hírek A bonyhádi városi asztali­tenisz-csapatbajnokság őszi sorsolása. Október 12: Pannó­nia II.— Pannónia I., ZIM I. —Városi tanács, ZIM II — Áfész. Október 19: Áfész— Pannónia I., ZIM II.— Váro­si tanács, ZIM I.—Pannónia II. Október 26: Pannónia II.—• Áfész, ZIM I.— ZIM II., Pan­nónia I.—Városi tanács. No­vember 2: Pannónia I.—ZIM 1., ZIM II.—Pannónia II., Vá- fosi tanács—Áfész. No­vember 9: ZIM II.—Pannónia 1., Városi tanács—Pannónia 11., Áfész—ZIM I. Női mér­kőzés, október 12: Áfész— ZIM. * Labdarúgó-játékvezetőink közül október 12-én a PVSK —Bakony Vegyész NB Il-es mérkőzést Tolna megyei hár­mas — Dravecz—Lugasi— Beck — vezeti. A Baranya megyei Vasast Bányász—Ist- ván-akna mérkőzésen a Lász­ló—Korvicska—Keller hár­mas bíráskodik. Kerékpár Második hely a vajdasági körversenyen A Szekszárdi Szövetkezeti Spartacus kerékpárosai októ­ber 1—5. között a XI. vajda­sági körversenyen szerepel­tek Jugoszláviában. A hat­szakaszos, 607 km-es verse­nyen a szekszárdiakon kívül két csehszlovák és egy NSZK- ból érkezett csapat szerepelt. Különösen a C. Zvezda-Plzen együttesében találhattunk nagyon jónevű versenyzőket t Alipi Kostadinov a moszkvai olimpián bronzérmet szerzett csapat tagja. Ladislav Fe- rebauer és Svatopluk Henke szintén olimpiai kerettag. A Békeversenyen dobogós egyé­ni helyezéseket értek el. Egy fiatalabb versenyző, Jiri Ko- rous, aki a juhior-világbaj- nokság bronzérmese volt 1977-ben azonban ezen a ver­senyen a legeredményesebb­nek bizonyult. A Spartacus csapatában Halász László, Halász Zoltán, Liska Pál és Sajó Péter szerepelt. A körverseny Becséről in­dult útjára. Az első szakaszt, a 10 kilométeres idöfutam- versenyt Becse—Poljanice között rendezték forgalom­mentes útvonalon. Viharos erejű ellenszélben kellett tel­jesíteni a távot. A győzelmet Jiri Korous szerezte meg 17:26-os idővel, 7. Halász László, 15. Sajó, 23. Halász Zoltán,. 28. Liska. Csapatban a győzelmet C. Zvezda-Plzen szerezte meg 53:01-es idővel. A Spartacus 56:37-tel a 4. helyen állt az első szakasz után. A második szakasz Becse utcáin kritériumverseny volt, 42 kilométeres távon. Újra csehszlovák fölény. Korous és Kostadinov a táv elején elhúztak a mezőnytől és vé­gig vezetve egymás között döntötték el a versenyt. A győzelmet ismét Jiri Korous szerezte még. Ezen a verse­nyen aktívabbak voltak a szekszárdiak: Liska 5., Sajó 9., Halász Z. 14., Halász L. 15. Csapatban a 2. helyen végeztek, de az összesítésben a 4. helyen maradt a csapat. Harmadik szakasz: Becse— Bácska-Topolya—Senta— Becse, 120 kilométer. A ren­dezők részhajrákat is iktat­tak a versenybe, ahol az el­ső öt helyezett versenyzői pontozták. Az első hajrá új­ra csehszlovák sikert hozott, de a második hajrában Lis­ka Pál révén szekszárdi győ­zelem született. A véghajrá­ban azonban ismét óriási csehszlovák siker, Kostadi­nov révén, 2. Ferebauer, 3. Korous, 4. Henke. A C. Zvez- da csapata, amely ebben az évben a kupagyőztes csapat, otthonában igazolta klasszi­sát. A szekszárdiak közül Liska 6., Halász Z. 8., Ha­lász L. 9., Sajó 12. Csapatban újra másodikak lettek, az összesített versenyben a 3. helyre jöttek fel. A 4. szakasz Becse—Kikin- da—Zrenjanin, 130 km. Há­rom részhajrát iktattak a távba. Itt szekszárdi siker született: Liska Pál mindhá­rom hajrát megnyerte és ez­zel nagy lépést tett a leg­gyorsabb versenyzőnek járó díj megszerzése útján. A véghajrában megint cseh­szlovák győzelem, melyet Ji­ri Fojt szerzett meg. Liska 7., Halász Z. 8., Halász L. 9., Sajó 15. Csapatban másodi­kak, ezúttal az összesített versenyben is a 2. helyre ke­rültek. Az ötödik szakasz Zrenja­nin—Sid, 147 km, de a ver­senyzőknek 160 kilométert kellett hajtaniuk a célig. Há­rom gyorsasági és egy hegyi hajrá szerepelt a program­ban. Liskára nagyon vigyáz­tak a hajrákban, de azért két második helyezést szerzett és így az összesítésben még az első helyen állt. A hegyi haj­rában Halász Zoltán centi­méterekkel maradt el Hen- kével szemben, így második lett. A Fruska Gora mere­dek szerpentinjei megtizedel­ték a mezőnyt. A Halász­testvérek óriási tempót dik­táltak, de a csehszlovákok ezúttal is ellenálltak, és itt már végérvényesen bebizto­sították a csapatgyőzelmüket. A győzelmet Ferebauer sze­rezte meg, 4. Halász L., 7. Halász Z., 12. Liska, 17. Sajó. A 6. szakasz Sid—Apatin, 150 kilométer. Az éllovasok már csak a megszerzett he­lyezéseikre ügyeltek. A rész­hajrákban Liska még szer­zett értékes pontokat és így bebiztosította elsőségét az összesített pontversenyben. Az utolsó hajrá előtt egy ötös csoport jelentős előnyt szerzett. A hajrában újra csehszlovák versenyző ért el­sőnek célba, Sajó pedig har­madik helyezést szerzett, ami egyben a legjobb szakaszhe­lyezésünket jelentette. A XI. vajdasági körver­seny végeredménye: össze­tett egyéni: 1. Jiri Korous (C. Zvezda-Plzen), 2. Ladis­lav Ferebauer (C. Zvezda- Plzen), 3. Svatopluk Henke (C. Zvezda-Plzen), 4. Halász László (Szekszárdi Sparta­cus), 5. Jiri Fojt (C. Zvezda- Plzen), 6. Halász Zoltán (Szekszárdi Spartacus), .. .11. Liska Pál, . . .13. Sajó Péter. Csapatversenyben: 1. Crvefia Zvezda-Plzen, 2. Szekszárdi Spartacus, 3. Sava-Rog. Kézilabda NB II Megpecsételődött a mözsi és a hőgyészi csapat sorsa Szekszárdi Spartacus—Ta­tai AC 16-12 (8-7). Szakszárd, 50 néző. V.: Géczi, Kasziba. Szekszárd — Tóth — Simon­ná, Fritz, Fausztné, Vadász­ná, Ráczné, Hosnyánszkiné. Csere: Varga, Katzenberger, Kadosa, Törkölyné, Lóridon. Simonné gólja után büntetőt hibázott a Spartacus, a vendé­gek viszont egyenlítettek. Ezután a hazaiak 3-1-es elő­nyét is ledolgozta a tatai gárda. A 6. percben Hos­nyánszkiné volt eredményes, majd a 12. percben ugyancsak ő növelte a szövetkezetiek előnyét. A 15. percben szépí­tett a TAC, amikor Vadász­ná büntetőből volt eredmé­nyes. A 20. percben két gólra nőtt a szekszárdiak előnye, miközben újabb büntetőt hi­báztak. A félidő utolsó percé­ben az ellenfél egy gólra csökkentette hátrányát. A második félidő elején „ziccert” hibázott a Sparta­cus, sőt Tóth kapust kiállí­tották a játékvezetők. Hét­méteresből egyenlített Tata, de Hosnyánszkiné emberhát­rányból is 9—8-as vezetés­hez juttatta csapatát. Fel­váltva estek a gólok, Tóth visszatérése után büntetőt hárított. A 14. percben már három góllal húztak el a ha­zaiak. A folytatásban válto­zatos, izgalmas játék alakult ki. A végig küzdelmes talál­kozón a három büntetőt is elhibázó Spartacus végül is megérdemelten nyert. Gól­szerzőik: Simonné 6, Hos­nyánszkiné 5, Ráczné 2, Va­dászná, Fritz, Katzenberger. TAURUS SE—Mözs 12-11 (6-5). Budapest, 150 néző. V.: Győrfi, Kiss. Mözs: Meksz — Bauerné, Bagdiné, Fazekas- né, Kurucz, Somorjai, Kláb. Csere: Vígh, Hederich. Nagy lendülettel kezdett a TAU­RUS, de támadásai az első öt percben eredménytelenek maradtak; Meksz két bünte­tőt hárított. A 6. percben szerzett vezetést a fővárosi gárda, majd hétméteresből növelte előnyét. A 8. percben 3-0 volt az állás. A 9. perc­ben Bauerné révén szépített Mözs, de a folytatás ismét a hazaiaknak sikerült jobban. A 13. percben Fazekasné és Kurucz góljaival 4-3-ra mó­dosult az eredmény. A hazai együttes 5. gólját követően 8 percig meddő mezőnyjáték folyt. A félidő hajrájában a TAURUS egy góljára a mö- zsiék kettővel válaszoltak. Szünet után góllal kazdtek a hazaiak, de ezután a ven­dégek vették át a játék irá­nyítását. Bauerné és Bagdiné révén egyenlített Mözs, sőt Kurucz góljával a vezetést is átvette megyénk csapata. A 13. percben 9-9-nél büntető­ből jutott előnyhöz a fővárosi csapat, később Kurucz góljá­val ismét egyenlítettek a mö- zsiek. Az utolsó öt percben a Kosárlabda NB II Dombóvári vSE—Bakony Vegyész 78-69 (50-33). Dom­bóváron, 200 néző előtt Er- dősi Lajos edző a következő játékosokat szerepeltette: Tölgyes (7), Ács (26), Kollár II. (10), Tamási (5), Meszler (6). Csere: Ruzicska (22), Ha­raszti (—), Bálind (2). Jó el­ső félidő után a második fél­idő közepén 24 pontos hazai vezetésnél öt perc rövidzár­Acs István lat és a végén, a veszpré­miek már hat ponttal meg­közelítették a dombóváriakat, így nagyon meg kellett küz­deni a győzelemért. Jó: Ács és Ruzicska. Sz. Dózsa—Pécsi Postás 96-73 (43-40). Sólyomvári Nándor edző a következőket játszatta: Nyirati (24), Végh (29X dr. Zsoldos (8)', Katona (4), Mészáros (6). Csere: Lo- soncz (14), Ruttkay (5), dr. Fenyőházi (4), Körösi (2). Jó kezdés után a dózsások a félidő végére visszaestek és följött a Postás. A második félidőre ismét feljavultak a szekszárdiak, így jó játékkal biztosan szerezték meg a győzelmet. Jó: Végh, Nyirati, Losoncz. Székesfehérvári Ikarus— Bonyhádi Pannónia 64-42 (26-21). Bonyihád, 100 néző. Vezette: Szabó, Elmauer. Bonyhád: Eszterbauer (12), Fetzer (17), Vanya (8), Jan- kovics (2), Hágen (2). Csere: Csuka (1), Pókai (—), Verese (—), Tamás (—), Kislhonti (—). A második félidőre szét­esett. a cipőgyáfi együttes já­téka, és a vendégek megér­demelten nyertek. Tömegsport A szekszárdi városi kispá­lyás labdarúgó-bajnokság ál­lása. Nők: 1. Népbolt 14, 2. Ti m. Tanács 6, 3. Városgaz­dálkodás 4 ponttal. Férfiak: L osztály: 1. öreg­fiúk 40, 2. KSH 34, 3. Gabo­na KISZ 27 4. MEZŐGÉP 24, 5. Tűzoltók 23, 6. TOTÉV 22, 7. Népből! 21, 8. Állami Biztosító 21, 9. Söripar 19, 10. MMG-AM 19, 11. BVK 19 12. BHG 16, 13. Gabona I. 12, 14. 505. MüM. 9 ponttal. II. osztály: 1. KPM 32, 2. Volán 27, 3. V. Tanács 25, 4. Spartacus 25, 5. TÁÉV I. 23, 6. DÉDÁSZ 23, 7. TÁÉV II. 20, 8. Városgazdálkodás 18, 9. TOTÉV KISZ 15, 10. T. m. Tanács 15. 11. Sz. ÁG I. 14, 12. TOLNABER 13, 13. Pa­tyolat 12 ponttal. III. osztály: 1. Húsos I. 24, 2. TITÁN KISZ 16, 3. Állat­tenyésztési Felügyelőség 15, 4. Tervezők 14, 5. Vízmű KISZ 12, 6. GELKA 9, 7. Tejüzem 8, 8. Sütőipar 7, 9. Gázmű 7 ponttal. ®V. osztály: 1. DMiTF 19, 2. PAV 16, 3. Öra-Ékszer 14, 4. Sz. ÁG. II. 10, 5. Húsos II. 8, 6. BVK KISZ 3, 7. Szőlő­hegy 2 ponttal. TAURUS kétszer, a mözsiek egyszer voltak eredményesek. A mözsiek góljait lőtték: Bauerné, Fazekasné, Kurucz 3—3, Bagdiné 2. Szombathelyi Tanárképző— Hőgyészi HSC 20-19 (13-11). Hőgyész, 200 néző. V.: Király, Kiss. Hőgyész: Fritz — Nán-. dor II., Gábor, Tili, Kerekes, Nándor I., Galambos. Csere: Tóth, Németh, Teimel, Tisza, János. A vendégek góljával indult a mérkőzés, de az egyenlítés sem váratott so­káig magára, A 10. percben a HSC sorozatban lőtt góljai­val 5-2-re elhúzott. Növelhet­te volna előnyét csapatunk, de több helyzetet és büntetőt is elhibázott. Erősített az el­lenfél és a 20. percben egyen­lített. Ezt követően felváltva estek a gólok, szünetig a fő­iskolások jutottak minimális előnyhöz. A II. félidő gyors hőgyészi góllal kezdődött, s ezúttal a szombathelyiek válaszoltak gyorsan. A félidő közepéig a vendégek tartották előnyüket, a HSC újabb büntetőt is el­ügyetlenkedett. A vendégcsa­patot elkísérő szurkolók lel­kes biztatása közben a 25. percben már 20-16-ra vezet­tek a vendégek. A hajrában lőtt három hazai gól a dön­tetlenhez is kevés volt. Biz­tos győzelmet engedett ki­csúszni kezéből a HSC, s ez­zel végleg megpecsételődött — a mözsiekhez hasonlóan — a sorsa. Gólszerzőik: Nándor I. 6, Galambos 4, Gábor, Tili 3—3, Kerekes, Nándor II., Teimel. Teke NB II Dombóvári Spartacus—Bu­dapesti Víziműveli 7-1 (2732- 2277). A tartalékosán felálló Dombóvár még Bán gyenge teljesítménye ellenére is fö­lényesen győzött. A dombóvá­riak eredményei: Mándli 521, Kollár 477, Illés 459, Tarsoly 454, Kovács 422, Bán 399. A listavezető Dombóvár soron- következő mérkőzését szom­baton Pécsen játssza. a PMSC ellen. Kezdési idő: 15.30. Atlétika Szigetvaron rendezték a Zrínyi-kupa atlétikai viadalt tizenkét egyesület népes ver­senyzőgárdájával. Az össze- tetCpontversenyben a Dom­bóvári VSI—DVSE közös csapata a 3. helyen végzett. A dombóváriák jobb ered­ményei. Fiúk: 100 m: 1. Ma­gyaros János 111,9. 400 m: ...2. Magyaros János 55,2. Súly: 1. Greschner Pál 12,87. 800 m: (12 éves korosztály) 1. Kardos Péter 2:34,2. Leá­nyok: 400 m: 1. KincsVerő Anna 64,2. 600 m: (12 éves korosztály) ...2. Petrovics Ju­dit 1:53,8, 3. Gergely Tímea 1:57,00, 4. Borbély Judit 2:00,0. 1500 m: ...2. Parádi Beáta 4:58,0. Gerely: 1. Egyed Krisztina 33,96, 2. Sze­keres Ágnes 33,66. Távol: 1. Gócs Katalin 492 cm. 4x100 m: ...2. DVSI—DVSE (Szenvdrey, Tóth, Gócs, Hor­váth). Simonné — középen — hat góllal járult a Szekszárdi Spartacus győzelméhez