Tolna Megyei Népújság, 1980. június (30. évfolyam, 127-151. szám)

1980-06-08 / 133. szám

/ /2tOLM»\ _ IfiíEPUJSAG 1980. június 8. \SPORTTELEX\ Pozsonyban a „Pravda” cí­mű lap és a „Slövnaft” kö­zös rendezésében nemzetközi atlétikai verseny kezdődött. A magyarok közül Németh Miklós győzött, 87,94 m-t hajított gerellyel. * Az OTSH elnöke az MLSZ javaslatára dr. Lakat Ká- roflyt — egyetértésével — jú­lius 1-től felmenti labdarúgó szövetségi kapitányi tisztsé­géből, s utódjául Mészöly Kálmánt nevezi ki. A labdarúgó szövetségi ka­pitány személyének változá­sával egyidejűleg Kovács Fe­renc kiválik az MLSZ szak­vezetéséből, s feladatát jú­lius 1-től Mezei György lát­ja el. TEKE NB II A Dombóvárnak öt pont az előnye 'Befejeződött a töke NB II- ben a tavaszi idény. A baj­noki táblázat élén a Dombó­vári Spartacus áll, öt pont az előnye a második helye­zett előtt. A dombóváriak szereplése bíztató és remény van arra, hogy ami nem si^ kerülit az elmúlt bajnokság­ban, az megvalósul az idén: magasabb osztályba, az NB I-be kerülnek. A bajnokság állása a tavaszi szezon vé­gén: 1. D. Spart. 12 9 1 2 68-28 19 2. Bakony V. 12 7 — 5 60-36 14 3. Bp. Vízim. 12 7 — 5- 56-40 14 4. Bp. Hőerő. 12 7 — 5 53-43 14 5. D.-újv. Ép. 12 7 — 5 50-46 14 6. P. Kesztyű 12 6 1 5 48-48 13 7. Sárvár 12 6 — 6 48-48 12 8. Szonmb.-'h. 112 e — 6 4S-51 12 9. Sz.-fehérv. 12 5 1 6 43-53 11 10. Gy. ÉPFU 12 9 — 7 43-5.3 10 111. Sopron 12 5 — 7 42-54 10 H2. PM'SC 12 4 — 8 34-62 8 13. Kap. Spart. 12 3 1 8 35-61 7 KAPÓS-MENTI KUPA Június 26-án, csütörtökön kezdődik és négy napon át tart a már hagyományos Kapós-menti Kupa tekever­seny. A Dombóvári Sparta­cus Sportkör miiint a ver­seny résztvevője a sorsolás­nál figyelembe vette a csa­patok utazási lehetőségeit, így például csütörtökön és pénteken mindössze egy-egy mérkőzés lesz, míg szomba­ton három, vasárnap két mérkőzés. A Kapós-menti Kupa teke- versenyének sorsolása: Jú­nius 26., csütörtök, 15.30-kor: Kaposvári Közlekedés— Dombóvári Spartacus II., 27-én, pénteken, 15.30-kor: Pécsi Kesztyűgyár—Kapós- mérői Építők, 28-án, szomba­ton, 7.45-kor: Székesfehér­vári Építők—Kaposvári Spartacus, 11.30-kor: Győri Richards—Budapesti Hőerő­mű, 15-kor: Budapesti ÉPFU —^Dunaújvárosi Építők. 29- én, vasárnap, 7.30-kor: Szek­szárdi TÁÉV—Dombóvári Spartacus I., 11.20-kor: Bu­dapesti Vízművek—Buda­pesti Hungária. A SZEKSZÁRDI DÓZSA SE úszót an folyamot indít az 1973-ba i vagy koraibban szü­letettek részére. Jelentkezés és tájékoztatás a Dózsa SE székházéban. Szekszárd, Már., tírok tere 23. Tel.: 11—458. (191) Asztalitenisz A Statisztika nyerte a Sárköz-kupát Pénteken reggel a szokott­nál is forgalmasabbá vált Székszárdon a Zrínyi utcai tornacsarnok környéke. Par­koló személygépkocsiik és a versenyzőket szállító jármű­vek hosszú' sora kígyózott az út szélén. Bent a teremben 25 egyesület 380 versenyzője ké­szülődött a II. Sárköz-ikupa nemzetközi női asztalitenisz­viadal kezdetiére. — Sajnos, mint ahogy ar­ra a pár nappal ezelőtt be­érkezett nevezésekből követ­keztetni lehetett, nincs min­denki itt, akire feltétlen szá­mítottunk. Versenyünkkel párhuzamosan folyik a cseh­szlovák nemzetközi ifjúsági bajnokság, amely minden­képpen érezteti „elszívó” ha­tását. Sok csapat lemondott emiatt a Sárköz-kupán való szereplésről. Nem kell mást említenem, elég ha csak a sa­ját példánkból indulunk ki: Bolvári Ildikó, a BSE elleni bajnoki mérkőzés után már nem tartott csapatunkkal Miskölora, hanem Csehszlo­vákiába utazott. Az ő hiá­nyát mindenképpen megsíny. li a tolnai csapat — mondta Link Ferenc, a megyei szö­vetség elnöke. 'Fél tizenegykor Herczig Gábor, a megyei TSH elnö­ke köszöntötte a résztvevő­ket. Rövid beszédében utalt a tavalyi kupáküzdelem sike­rére, majd eredményes sze­replést kívánt a mostani ver­senyhez. A párosok küzdel­mével kezdődött a kétnapos küzdelemsorozat. Negyven­egy pár lépett asztalhoz. A mezőnyből azonban hiány- zött a magyar bajnokságot nyert Balogh. Bolvári és Bolvári Katalin két szám ban volt dobogós nagy riválisuk, a Magos, Szabó páros. Balogh ILona Kiss Anikó­val az oldalán, Dudás Ibolya K aiser rat, Bízó pedig Bolvári Katival alkotott párt. Jó né­hány klub felforgatta meg­szokott összeállítását, ennek következtében több váratlan, eredmény született. Ezek élé­re kívánkozik a Gál,' Szabó A. (Statisztika) dobogóra ju­tása, valamint az, hogy a döntőt két BSE-páros vívta. Közülük a megbízhatóbb tel­jesítményt nyújtó Urbán E., Iváskó duó nyert 3-0 arány­ban, A tolnai párosok már korábban kiestek a küzde­lemből, a Balogh, Kiss páros jutott legtovább: ők a négy közé jutásért maradtak alul. Végeredmény: 1. Urbán E., Iváskó (BSE), 2. Gárdosné, Tihanyi (BSE), 3. Lukács, Szeder (Bp. Spartacus) és Szabó A., Gál (Statisztika). Ezután az ifjúsági leány egyéni következett. Számos meglepetés született itt is. Mindenképpen meg kell em­líteni Bátorfi Csilla szereplé­sét, aki az első helyen ki­emelt Szélest verte ki a to­vábbi küzdelmekből és jutott a legjobb nyolc közé. A tol­naiak közül Bolvári Kati sze­repelt a legeredményesebben: biztosan jutott a döntőbe, ahol azonban szoros mérkő­zésen vereséget szenvedett Müllertől. Végeredmény: 1. Müller (Statisztika), 2. Bolvári K. (Tolna), 3. Páli (BSE) és Mausz (Pécsi Spartacus). Az ifjúságiak versenyét kö­vette a nap slágere, a felnőtt női egyes. Már az előcsatáro- zások is látványos, minden igényt kielégítő küzdelmeket hoztak. A döntő pedig ráadás volt. A főtáblára itt is az esé­lyesek kerültek. Kiss Anikó vereséget szenvedett Kuchár- tól — fezzel kiesett. Bízó le­győzte Gacsályit, de a sors ez­után Kisházival hozta össze, s ő is vereséget szenvedett. Balogh Mausz és Molnár le­győzése után a BSE-s Urbán- nal került szembe, látványos mérkőzésen a tolnai verseny­ző biztosan nyert 3-0-ra. A másik ágon a négy közé ju­tásért Kisházi bizonyult leg­jobbnak. Következett az est rangadója; a Kisházi—Balogh összecsapás. A mindkét oldal­ról jól indító Balogh csak a mérkőzés egyes időszakaiban tudta azt nyújtani, ami a ki­válóan védekező Kisházi el­len eredményre vezet. Végül is 3-1-es vereséget szenvedett. Végeredmény: 1. Kisházi (Statisztika), 2. Iváskó (BSE), 3. Balogh (Tolna) és Gárdos­né (BSE). A zárószámot az utánpótlás korú versenyzők, az újoncok és a serdülők szolgáltatták. Az újoncoknál tolnai siker született. Végeredmény: 1. Bátorfi (Tolna), 2. Pata (Tol­na), 3. Rencz (Tolna) és Ba­darász (DVTK). A serdülőknél három tolnai jutott a legjobb nyolc közé: Bolvári II., Kaiser, Bódis. Az összesített pontverseny ala­kulása szempontjából döntő mérkőzésen Bolvári vereséget szenvedett így a Statisztika két ponttal megnyerte a Sár­köz-kupa csapatversenyét Serdülők végeredménye: 1. Gál (Statisztika), 2. Bőrhn (Statisztika), 3. Bolvári II., és Kaiser (mindkettő Tolna). A pontverseny végeredménye: 1. Statisztika 66, 2. Tolnai VL 64, 3. BSE 48 ponttal. A Bátorfi—Pata tolnai páros (szemben) a pécsi kettős el leni mérkőzésen Labdarúgó NB II Kaposuar- Szekszärd 3-2 (1-0) Szekszárd, 2500 néző. V.: Hartmann. Kaposvári Rá­kóczi: Békéi (Horváth a 78. percben) — Deákvári, Zen- itai, Petrók, Mészáros — Cza- bula, Gulyás, Havasi, Kanyar — Fábián, Házi. Edző: dr. Puskás Lajos. Szekszárdi Dó­zsa : Pólyák — Varga (Sza­bó az 57. percben), Szlovák, Weitner, Somod i — Korok­nál, Bonnyai, Adorján — Pölöskei (Pásztor az 57. perc­ben), Orosz, Lauer. Edző: Magasházi József. A 3. perc­ben Bonnyai beívelését Bé­kéi Adorján e'lé ütötte, tőle Dauer kapta a labdát, lövé­sébe belevetődtek a védők. A 6. percben bal oldali hazai akció végén Pölöskei átadá­sát Adorján kapta, 18 méte­res, lapos lövése a kapu előtt keresztbe elsuhant. A 12. percben Bonnyai nagy szőlővel három védő mellett vezette fel a labdát, jobb ol­dali beívelését Orosz kezel­te le a 16-osnál, aztán addig forgolódott, míg Zentaii sze­relte. A 15. percben jutottak el a vendégek először Pó­lyák kapujáig, Havasi be- adásszerű lövését Pólyák a levegőben úszva szerezte meg a fejelni készülő Házi elől. A 20. percben formás akció végén Orosz átadását Pölöskei nagy erővel a jobb felső sarokba lőtte, Békéi bravúrral hárított. A 23. és a 25. percben Gulyás sza­badrúgásai veszélyeztették Pólyák kapuját. Alacsony színvonalú játék folyt, él­ményt csak „Kalap”, a nép­szerű fővárosi fruttiárus szel­lemes megjegyzései jelentet­tek a nézőtéren. A 30. perc­ben Pölöskei keverte meg a védőket, az alapvonal köze­léből jól ívelt az ötösre, ott Bonnyai és Orosz egymást zavarták fejelés közben. Két perc imúlva Petr ók fejberúg- ta Pölöskeit, a játékvezető közvetett szabadrúgást ítélt a kaputól 14 méterre, Lauer magasan a léc fölé lőtte a labdát. A 36. percben Czabu- >la elhúzott a jobb oldalon, beadását Fábián közelről a hálóba pofozta. 1-0. A 40. percben Lauer baloldali szögletét Bonnyai az ötösről Békéi kezébe gurította. Szünet után a 46. percben Pölöskei tört kapura, át­adását Koróknai a léc fölé emelte. Három perccel ké­sőbb Czabula elfutott a bal oldalon, középre adott, Há­zi senkitől sem zavartatva a bal sarakba lőtt. 2-0. Az 55. percben Házi egyéni alakí­tás végién jól ugratta ki Cza- bulát, akinek nehéz szögből leadott lövését Pólyák „be­védte”. 3-0. A 60. percben Pásztor abszolút helyzetből Bökefifoe lőtte ä labdát. A 64. percben Orosz nyolc méter­ről a már tehetetlenül fek­vő Békéi lábának rúgta kö- zelről a labdát. A 66. perc­hed Orosz „szerelte” Deák­várit, begurítását Koróknai a hálóba vágta. 3-1. A 72. percben Pásztor jobb oldali beadását Adorján a 11-es pontról a kapu közepébe lőt­te. 3-2. Ezután úgy tűnt, mintha visszaesett volna a már bajnak Rákóczi. Védel­me sokat pepecselt, a hajrá­ban temérdek egyenlítési helyzete akadt a Dózsának. Orosz egymaga eldönthette volna a találkozó sorsát, ám abszolút helyzetből sem tu­datit betalálni, a hálóba, tár­sai szintúgy. Az alacsony színvonalú ta­lálkozón az öt gól sem té­vesztette meg a nézőket: grundfoci volt ez a javából. Közel egyéves hazai veret­lenségi sorozatuk szakadt meg a lila-fehéreknek egy olyan mérkőzésen, ahol a győztes kaposvári gárda já­téka is nagy csalódást kel­tett. Jók: Czabula, Gulyás, Petrók, Házi, illetve Bonnyai. <f. I.) A 40. percben Bonnyai az ötösről Békéi kezébe gurította a labdát Vitorlázó-repülés Befejeződött a Magyar Nép­köztársasági-kupa viltorlázó- repülő verseny öcsényben. A szeszélyes időjárás által ne­hezített — tíz napon át tartó küzdelemben — négy érté­kelhető versenyszám után hirdethetett eredményt a verseny sportbizottsága. A végig nyílt küzdelem­ben az utolsó verse lyszám után — az Őcsény—Szeged— Öcsény útvonalon végrehaj­tott sebességi értékéiésű táv- repülés eredménye döntötte el, hogy kik kerüLnek dobo­góra. A versenyt összesítés­ben Horti Kálmán, a Mű­egyetemi és Mezőgazdasági Repülők Klubjának verseny­zője nyerte 2134 ponttal. Má­sodik (az ugyancsak MMiRK-s) Matuz András 2030, 3. a szekszárdi Diófási Gábor 2018 ponttal. A verseny szorosságát bi­zonyítja, hogy a dobogósökon kívül még ketten szerezték meg az I. osztályú minősíté­si szintet. A verseny legfiata­labb pilótája a 22 éves Dió­fási Gábor, aki nemcsak az Ifjúsági Aranyjelvónyt sze­rezte meg a dobogó barma, dik előkelő helye mellé, ha­nem elérte egyúttal a felnőtt I. osztályú minősítést is. A Sárköz-kupát másodszor is a Statisztika nyerte