Tolna Megyei Népújság, 1980. május (30. évfolyam, 101-126. szám)

1980-05-04 / 102. szám

1980. májas 4. NÉPÚJSÁG 5 Sakk Befejeződött az ez évi szek­szárdi városi járási férfi egyéni sakkbajnokság. A versenyt nem kis meglepe­tésre a 16 éves Apatóczky Pál nyerte nagy fölénnyel az esélyesebb versenyzők előtt. A TÁÉV SK fiatal verseny­zője — aki a szekszárdi Ga­ray Gimnázium tanulója — az egész versenyen kitűnően játszott, valósággal „henge­relt”, veretlen maradt és csak három döntetlent enge­délyezett ellenfeleinek. Már az őszi osztályozó mérkőzéseken is bizonyítot­ta, hogy nagyon sokat fejlő­dött és rendkívül tehetséges. Ha továbbra is ugyanezzel a szorgalommal tanul, fejlődik, ez az eredmény a legszebb reményekre jogosíthatja sak­kozói jövőjét illetően. Telje­sítményével I. osztályú mi­nősítést szerzett. A verseny végeredménye: Apatóczky 10,5, Paszler, Burai 8,5, Tar- nóy, Balázs, Varga 8, Schwendtner 7, Szijjártó 6,5, Zay, Szögi, Tokaji 5,5, Kon- stanzer 4,5, Rományi 4, Fe­hér 3,5, Mandulás 3 pont­tal. Hírek Befejeződött a paksi járá­si sakk csapatbajnokság ta­vaszi idénye: 1. Györköny II. 23, 2. Györköny ifi 17, 3. Paks III 13, 4. Németkér 11,5, 5. Madocsa 8,5 ponttal. A tamási járás Nagykó- nyiban rendezett asztalite­nisz seregszemléjének helye­zettjei: Fiú egyéni: 1. Csike Tibor (Regöly), 2. Hudra Károly (Gyönk). 3. Mairtz László (Gyönk), 4. Poszpiseh Róbert (Nagykónyi). Fiú csa­pat: 1. Nagykónyi X., 2. Re­göly, 3. Gyönk. Leány egyé­ni: 1. Trischler Bernadett (Gyönk), 2. Tóth Erzsébet (Gyönk). * A Tolnai Vörös Lobogó labdarúgó-szakosztálya to- borzót rendez. Várják azo­kat a fiatalokat, akik von­zalmat éreznek a labdarúgás iránt. Elsősorban az 1962—64. között születetteket várják. Jelentkezni Aknai János ed­zőnél május 8-án, 9-én 16 órakor a tolnai sportpályán lehet. ♦ A Dunaújvárosi Gép- és Fémipari Főiskola meghívá­sára a szekszárdi Szakály testvérek Szövetkezet városi kosárlabda-bajnokságban szereplő csapatát meghívták egy mérkőzésre. A találkozót a Szakály testvérek csapata nyerte 76-73 (36-41) arány­ban. A visszavágó a hónap utolsó napjaiban lesz Szek- szárdon. * A Magyar ökölvívó Szö­vetségben megbeszélésre ke­rült sor, ahol elsősorban az utánpótlás megszervezése volt a téma. Több esetben megemlítették a dombóvá­riakat és példaként hozták fel őket: az általános isko­lákban bevezették az ököl­vívás tanítását. Újjá választották az után­pótlás bizottságát is, mely­nek tagja lett Lampert Gá­bor, a Dombóvári Spartacus vezető edzője. öt döntetlen a megyebajnokságban Két pont a Tamási MEDOSZ előnye A 25. forduló nyolc mérkő­zéséből öt döntetlenül végző­dött a megyebajnokságban. Elsőként kell említeni, hogy a Dombóvár hazai pályán csak nehezen tudott döntet­lent elérni a Bonyhádi Vasas ellen. Az egyenlítő gólt a 88. percben lőtte a Dombóvár. Pincehelyen a faddiak érté­kes ponthoz jutottak, gól nél­küli döntetlennel ért végét a mérkőzés. Nagymányokon a bátaszékiek voltak a vendé­gek, ahol 2-2 lett a végered­mény. A kisdorogiak Tenge- licre látogattak, itt a vég­eredmény 1-1 volt. A TÁÉV SK csapata Tevelen lépett pályára, ahol tudósítónk sze­rint igazságos 1-1-es ered­ménnyel fejeződött be a já­ték. A listavezető Tamási csa­tárai ezúttal ontották a gólo­kat, rátaláltak góllövő cipő­jükre. A bogyiszlói csapat el­len már az első félidőben 5-0-ra vezettek, a végered­mény 8-0 lett. Az aparhan- tiak Dunaszentgyörgyön 2-0- ás félidő után 3-0 arányban alulmaradtak. Lapunk április 9-i számá­ban azt írtuk, hogy a Tamá­si MEDOSZ mint újonc, ki­tűnően szerepel, de a jelek­ből ítélve megtorpant. Azt fejtegettük; elképzelhetően közrejátszik ebben, hogy az MLSZ-nek van egy olyan rendelkezése, melynek alap­ján csak olyan csapatok ve­hetnek részt az osztályozón, ahol a feltételek biztosítot­tak (6 csapat indítása, 20 sportstátus, két függetlenített edző, technikai vezető, 2 pá­lya, autóbuszok, stb.). Ez a megjegyzésünk akkor nagy visszhangot váltott ki, első­sorban Tamásiban. Jogos a kérdés: mi is a helyzet az osztályozóval kap­csolatban, van-e esélye a Ta­másinak, hogy induljon azon? Röviden az előzmények: 1978. november 10-én a labdarú­gók ligaértekezletén Herczig Gábor, a megyei sporthivatal vezetője többek között be­szélt a kategóriába sorolás­ról. Elmondta: B kategóriá­ba azokat a szakosztályokat kell sorolni, ahol a feljutás esélye megvan. Érdekesség­ként elmondta, hiába nyer egy csapat bajnokságot, nem mehet osztályozóra, ha az nem B kategóriás. A későb­biek során aztán megtörtént a kategorizálás és ilyen szem­pontból a Dombóvári MSC, Paks, valamint Bonyhád ke­rült ebbe. Utólag értesültünk arról, hogy a Tamási MEDOSZ-tol a megye illetékes sportveze­tőinél érdeklődtek, mi törté­nik akkor, ha történetesen csapatuk bajnokságot nyer. Feltették a kérdést: mehet-e a Tamási MEDOSZ osztá­lyozóra? Erre igenlő választ kaptak, tehát megnyílt az út, elhárult az akadály, miután a megye sportvezetői úgy lát­ják, hogy a Tamási biztosí­tani tudja az előbb már em­lített feltételeket. Annyi bizonyos, hogy a Tamási öt héttel a bajnokság Bíró Gáspár (Tamási ME­DOSZ) Grósz Ferenc (Tamási ME­DOSZ) befejezése előtt viszonylag előnyös helyzetben van, hisz két pont az előnye és a gól- különbsége is lényegesen jobb, mint az utána követ­kező Tevelé, vagy akár a Dombóváré. Annyi bizonyos, a véghajrá izgalmasnak ígérkezik. Tamási MEDOSZ—Bo- gyiszló 8-0 (5-0). Tamási, 600 néző. V: Paplauer. Ta­mási: Banász — Agócs II., Agócs I., Grósz, Hirt, Bóta, Horváth II., Rab, Bíró, Var­ga, Vaszari. Csere: Horváth I., Meksz. Edző: Csík Gyula. Bogyiszló: Füleki — Nagy, Szekeres, Liszkai II., Sar- kadi, Bogdanovics, Boros, Do­bos, Györgye, Hajdú, Bajusz. Edző: Török Bálint. Az 5. percben Bíró—Bóta remek összjáték után Grósz nyitot­ta meg a gólok sorát. 1-0. A 16. percben Bíró szögletét Agócs I., remek fejessel to­vábbította a bal sarokba. 2-0. A 25. percben Hírt beadását Bíró kapásból lőtte a léc alá. 3-0. A 41. percben Bíró szög­letét Rab a bal felső sarok­ba fejelte. 4-0. A 43. percben Bóta szabadrúgását Füleki kiejtette, Bíró közelről nem hibázott. 5-0. Az 54. percben Varga beadását Rab közelről vágta a hálóba. 6-0. A 71. percben Bíró egyéni akció végén volt eredményes. 7-0. A 88. percben Bóta átadását Vaszari lőtte a hálóba. 8-0. A két csapat ezúttal nem volt egy „súlycsoportban”, Banász- nak egyetlen lövést sem kel­lett védenie. Jók: Bíró, Bó­ta, Grósz, Agócs II., Rab, il­letve a vendégek közül senki sem érdemel dicséretet. Dombóvári MSC—Bonyhád 1-1 (0-0). Dombóvár, 500 né­ző. V: Szinger. DMSC: , Foki — Lakos, Vida, Horváth, Csa­tári, Tóthbagi, Magyar, Nagy, Lamm, Banai, Porcsa. Csere: Fekete, Engert. Edző: Újvári Kálmán. Bonyhád: Mucska — Mészáros, Gecző I., Bulla, Heidecker, Bús, Zircher, Ge­cző II., György, Pfeifer, Ta­más. Edző: Wágner József. A 18. percben Bús 10 méte­res, léc alá tartó lövését Fo­ki bravúrral szögletre men­tette. A 24. percben Bús bal oldali szögletét Zircher az ötösről a jobb oldali léc mel­lé fejelte. A 45. percben Ba­nai került gólhelyzetbe, lö­vése elsuhant a léc fölött. Az 58. percben Magyar min­taszerű beadását Porcsa kö­zelről kapu mellé fejelte. A 82. percben Bulla 18 méte­res szabadrúgása a jobb fel­ső sarokba vágódott. 0-1. A 88. percben Engert húzott el a jobboldalon, beadását Lamm 14 méterről a jobb sarokba lőtte. 1-1. Nagy ira­mú, de csak közepes színvo­nalú találkozón igazságos pontosztozkodás történt. Jók: a DMSC csapatából senkit sem lehet kiemelni, a ven­dégeknél Bulla, Zircher, Hei­decker és György teljesítmé­nye dicsérhető. Tevel—TAÉV SK 1-1 (1-1). Tevel, 450 néző. V: Berkes. Tevel: Sass — Nagy I., Ben- kő, Illés I., Szőcs, Éppel, Nagy II., Szentes, Illés II., Kerekes, Antal. Csere: Den- kinger. Edző: Kozma József. TÁÉV SK: Lipovszky — Ko­csis, Fiath, Dékány, Bakó, Lerch, Veress, Ettig, Varga, Poór, Micskó. Edző: dr. Frep- pán Miklós. A 2. percben Éppel beadását Antal ka­pásból kapura lőtte, de a labda Szentesről vágódott a mezőnybe. A 15. percben Micskó szögletét Sass rövi­den öklözte, Micskó rácsa­pott a labdára, önzetlenül Veress elé gurította, aki kö­zelről nem hibázott. 0-1. A 20. percben Micskó egyéni alakítás végén húzott kapu­ra, előle Sass merész előre- vetődéssel hárított. A 40. percben Kerekes beadását Szentes kapta, ő Illés Il-t in­dította, akinek lövését Li­povszky Kerekes elé ütötte, a csatár nem hibázott. 1-1. A 75. percben Veress átcse­lezte magát az egész teveli védelmen, óri ási helyzetből kapu mellé lőtt. A 82. perc­ben kavarodás a TÁÉV ka­pujánál, Szentes 18 méterről az üres kapu mellé fejelte a labdát. Igen nagy iramú mér­Készülnek a területire A tamási gimnázium női kézd- laibdlacsapata a megyei középis­kolás ibatjnókságiban az első 1-ett. A Paijimoki cím Gyönk és a Ta­mási között dőlt el. Négy alka>- lommiail játszottak egymással, az eredmények: 16-7, 8-8, 5-3 és 7-6. Tehát egyszer sem kaipott ki a tamási csapát. Ezzel a Tamási Gimnázium együttese jogot szer­zett, hogy képviselje megyénket Pécsen), május 17—19. között, a területi döntőn. A négy mérkő­zésen a> tamási csapatból Tolnai és Varga. 11—11, míg Isztl 7 gólt szerzett. Tóth István testnevelő irányí­tása mellett a tamásiak most a területi' versenyre készülnek. A fialtat gárda, nem táplál vérmes reményeket, de szeretnék becsü­lettel képviselni az iskola, Ta- miásfr és megyénk színiéit. Ismer­vén a fiatal gárdát, úgy gondol­juk, imtadent meg is tesznek a jó hely tállás érdekében. kőzésen, közepes színvonal mellett az 1-1 igazságos ered­mény. Jók: Sass, Nagy I., Illés I., Nagy II., illetve Ve­ress, Micskó, Dékány, Fiath. Paksi SE—Nagydorog 4-2 (2-1). Nagydorog, 300 néző. V: Gerencsér. Paks: Féhr — Hanoi, Rácz, Kalmár, Wolf, Lambert, Sóthy, Vábró, Ódor, Porga, Pesti. Csere: Somodi. Edző: Bányai Lajos. Nagy­dorog: Balogh — Harsányi, Bányai, Éger, Sörös, Honti, Kulcsár, Miklós, Guttengé- ber, Nagy, Gangéi. Csere: Virág, Kellner. Edző: ifjú Csilléri Gyula. Gólszerzők: Vábró 2, Lampert, Pesti, il­letve Honti (11-esből), Nagy, Jók: Vábró, Rácz, Lambert, illetve a hazaiakból senki, Tengelic—Kisdorog 1-1 (0-0). Tengelic, 200 néző. V: Beck. Tengelic: Bálint — Vi- lágh, Nagy, Hosnyánszki, Óberlender II., Barabás, Gazdag, Rikkers, Horváth, Éberling, Tóth. Edző: Pala- tinusz János. Kisdorog: Stölkler — Berning, Brun­ner, Nier, Domokos, Győrfi, Kniesz, Klein, Gál, Hos- nyánszky, Bőhm I. Csere: Bőhm II. Edző: Losonczi Ist­ván. Gólszerzők: Nagy (11-es- ből), illetve Hosnyánszky. Jók: Nagy, Gazdag, illetve Brunner, Hosnyánszky. Pincehely—Fadd 0-0. Pin­cehely, 600 néző. V: Dravecz. Pincehely: Takács — Kuvik, Hegedűs, Kántor, Juhász I., Katona I., Katona II., Petki, Fodor, Varga, Németh. Cse­re: Végh, Juhász II. Edző: Megyebajnokság: Felnőttek: 1. Tamási M. 25 16 5 4 61-25 37 2. Tevel 25 16 3 6 53-29 35 3. Dombóvár 25 14 7 4 48-26 35 4. TAÉV SK 25 13 7 5 45-18 33 5. Kisdorog 25 13 5 7 36-24 31 6. Bonyhád 25 12 7 6 36-27 31 7. Paksi SE 25 12 4 9 56-35 28 8. Dunasztgy. 25 12 4 9 43-35 28 9. Pincehely 25 11 6 8 39-35 28 10. Nagymányok 25 6 8 11 34-40 20 11. Aparhant 25 8 4 13 38-49 20 12. Bátaszék 25 8 4 13 38-53 20 13. Fadd 25 5 8 12 35-59 18 14. Tengelic 25 6 3 16 33-64 15 15. Bogyiszló 25 4 3 18 22-62 11 16. Nagydorog 25 3 4 18 22-58 10 A Bátaszéki Sz. VSE férfi- csapata két bajnoki mérkő­zést játszott és mindkettőt megnyerte. Ezzel tulajdon­képpen az NB II tavaszi idé­nye a bátaszékiek részére befejeződött, a 15 mérkőzés­ből nyolcat megnyertek. Bátaszék—Pécsi Postás 75-69 (45-33). A pécsi mér­kőzésen a bátaszékiek így kezdtek: Bánhídi (15), Csát- aljai (11), Piszárovics (2), Bovánovics (25), Petritt (22). Csere: Kancsár (—), Illyés (—), Gráma (—). Jó kezdés után a 13. percben már 30-10-re vezetett a Bátaszék, de a félidő végéig feljött a Postás. A második félidőben gyenge volt a bátaszékiek Bükkösi András. Fadd: So- ponyai — Fehér, Szűcs, Hor­váth, Oláh, Papp, Vörös, H. Szabó, Klopcsik, Lampek, Józsa. Csere: Takács. Edző: Slosszár István. Jók: Katona 11., Hegedűs, Fodor, illetve Szűcs, Horváth, H. Szabó. Nagymányok—Bátaszék 2-2 (1-0). Nagymányok, 300 né*- ző. V: Győrfi. Nagymányok: Oláh — Gungl, Németh, Lemle, Vorgrümler, Horváth, Szőcs, Foglszinger, Sándor, Barabás, Csordás. Csere: Tóth. Edző: Guth András. Bátaszék: Skordai — Varga 11., Mezei I., Lados, Piri, Tóth II., Juhos, Kovács, Schmidt, Holacsek, Vituska. Csere: Gyimesi Edző: Juhos László. Gólszerzők: Szőcs, Németh, illetve Tóth II. (2). Jók: Horváth, Csordás, Vorgrümler, illetve Mezei I., Tóth'II., Kovács. Dunaszentgyörgy—Apar- hant 3-0 (2-0). Dunaszent­györgy, 500 néző. V: Tóth I. Dunaszentgyörgy: Pukli I. — Pál, Pukli III., Debrecze- ni, Kertész, Baksai, Nagy 11., Horváth, Varga, Nagy I„ Muck. Csere: Lencsés. Edző: Márkus József. Aparhant: Szulics — Cseke, Flaskár, Juhász I., Heidecker II., Gás­pár, Heidecker I., Minker, Túrós, Kulcsár, László. Cse­re: Firkó, Kiss. Edző: Dor- mány László. Gólszerzők: Nagy I., Horváth, Muck. Jók: Pukli I., Pál, Horváth, Bak­sai, illetve Szulics, Juhász I., László. Ifjúságiak: 1. Nagydorog 25 20 4 1 2. Dombóvár 25 19 4 2 3. Sz. Sl 25 17 4 4 4. " Paks 25 14 7 4 5. Aparhant 25 13 3 9 6. Bátaszék 25 17 1 7 7. Tevel 25 9 6 10 56-52 24 8. Tamási M. 25 9 6 10 24-26 24 9. Bogyiszló 25 9 5 11 36-00 23 10. Kisdorog 25 9 2 14 44-48 20 11. Tengelic 25 6 7 12 24-56 19 12. Nagymányok 25 7 3 15 37-59 17 13. Dunasztgy. 25 6 4 15 35-58 16 14. Pincehely 25 6 3 16 47-86 15 15. Fadd 25 5 2 18 22-81 12 16. Bonyhád 25 2 3 20 21-90 7 Megjegyzés: x=8 büntetőpont levonva. védekezése, így a 7. perc­ben 56-56-ra alakult a mér­kőzés állása. Ekkor Bováno­vics irányítása, eredményes játéka mellett a Bátaszék magához ragadta a kezde­ményezést és a nagy küzde­lem után nyert. Kitűnt: Bovánovics és Petritt. Bátaszék—Zalatej 79-63 (43-28). Zalaegerszegen ke­rült sor a mérkőzésre. Bá­taszék: Bánhídi (17), Bová­novics (36), Petritt (9), Csát- aljai (12), Piszárovics (—), Csere: Kancsár (3), Gráma (2), Szűcs (—). A bátaszékiek végig vezetve biztosan és megérdemelten nyertek. Ki­tűnt: Bovánovics és Csát- aljai. Két év után Bevonulása után néhány nappal találkoztunk Kis­kunhalason, a Határőr Dózsa lovasversenyén Kapoli Istvánnal, az igar-simontornyai tsz lovasával. A be­szélgetésből rövid riport kerekedett. Mindennek két éve, Kapoli civil, letelt a katonaidő. Ismét Kiskunhalason találkoztunk, természetesen azt kérdeztük, hogy telt el a katonaidő. — Bizony az első néhány hónap nehéz volt, de az­után kellemesen telt az idő, különösen az utolsó hó­napok. Nem panaszkodhatom, mint versenyző kaptam lehetőséget. Hogy mást ne mondjak, a két év alatt ötször voltam tagja a Jugoszláviában szereplő kiskun- halasi csapatnak. Sok szép emlékem maradt a két év­ről, a Kiskunhalasi Határőr Dózsáról, annak parancs­nokáról, tisztjeiről, akiktől oly sok megértést láttunk, tapasztaltunk. Ilyen a véletlen, leszerelésem után né­hány nappal ismét itt Kiskunhalason versenyzek, de most már Simontornya színeiben. — ny — A hét 11-e Sass (Tevel) Agócs II. Illés I. Bulla Grósz (Tamási) (Tevel) (Bonyhád) (Tamási) Vábró Veres Bóta (Paks) (TÁÉV) (Tamási) Tóth II. Bíró Hosnyánszki (Bátaszék) (Tamási) (Kisdorog) Tartalékcsapat: Stölkler (Kisdorog) — Szűcs (Fadd), Ju­hász I. (Aparhant), Fiáth (TÁÉV SK), Horváth (Nagymá­nyok), Heidecker (Bonyhád), Nagy II. Tevel), Zircher (Bonyhád), Katona (Pincehely), Csordás (Nagymányok), Micskó (TÁÉV SK). A hét játékvezetője: Dravecz István (Szekszárd). Kosárlabda IUK3 II 80-16 44 100-22 42 49-18 38 73-19 35 47-36 29 65-33 27x