Tolna Megyei Népújság, 1980. április (30. évfolyam, 77-100. szám)

1980-04-22 / 93. szám

e Képújság 1980. április 22. Felszabadulási kupa Szekszárdi Dózsa - ZIE 92-79 (37-28) Zalaegerszeg, 200 néző. V: Varga, Páli. Szekszárdi Dó­zsa: Harsányi (21), Palotás (10), Varga (20), Várkonyi (10), Kacsa (19). Csere: Da- róczi (6), Támer (6), Pártos (—), Somogy vári (—). Edző: Tapodi László. Az idegesen kezdő csapatok közül a szek­szárdi együttesnek sikerült előbb megnyugodnia és ko­sarat szerezni. Ebben az idő­szakiban szinte minden lepat­tanó labdát a zónázó dózsá- sok szereztek meg. A 6. perc­ben 10-2, a 9. percben 15-8 volt a találkozó állása. A ne­gyed utolsó percében csapa­tunk hat, a ZTE négy pon­tot ért el, s így alakult ki 21-12-es Dózsa-vezetés. A má­sodik negyed első három per­cében nem esett kosár. Var­gát Tálmer váltotta fel. A 6. percben 27-22-re felzár­kóztak a hazaiak, amikor Tapodi edző újabb cserét hajtott végre: Várkonyi he­lyére Daróczi állt be. Az eredmény a 8. percben SÍ-24, egy perccel később 33-26 volt. A félidő előtti hajrában dobott kosarakkal 37-28-ra módosult az állás. Szünet után a harmadik negyedet a Harsányi, Kacsa, Daróczi, Támer, Varga ösz- szeállítású csapat kezdte. Védekezésben ismét jelesked­tek a szekszárdiak, igaz, köz­ben sok személyi hibát vé­tettek. A 6. percben 49-38-as állásnál Daróczi kipontozó­dott, helyére Pártos állt. A 10. percben 63-48-ra elhúzott a Dózsa, amikor Támer is ki­pontozódott, őt Somogyvári váltotta fel. A negyedik ne­gyed 2. percében 22 pontra nőtt a Dózsa előnye. Az 5. percben aztán, 19 pontos szekszárdi vezetésnél, Bacsa gyűjtötte össze ötödik sze­mélyi hibáját, helyére Palo­tás állt be. A ZTE egészpá­lyás letámadást alkalmazott, ez megzavarta csapatunkat, a 7. percben 83-70-nél Vár­konyi pontozódott ki. Ezután a ZTE háromszor, a Dózsa négyszer volt eredményes. Ezzel a győzelmével megőriz­te veretlenségét a szekszárdi gárda. Labdarúgás Eredmények: Fadd—Bátaszék 3-0, Nagymányo'k—Paksi 4-0, Klsdarog—Teve! 1-4, Sz. Sí—Pin­cehely 1-0, Nagydorog—Bogyiszló 2-1. A Dombóvár—Bonyhád mér­kőzés a dombóváriak kérésére elmaradt. A bajnokság állása: 1. Dombóvár 14 13 _ 1 1 06-11 26 2. Nagydorog 16 12 2 2 48-13 26 9. Sz. Sí lö 10 2 1 39-13 26 4. Tevel 15 9 a 4 42-27 20 5. Fadd 16 7 2 7 24-25 16 6. Bátaszék 16 6 1 9 30-44 13 7. Bonyhád 14 6 1 7 1Ö-41 13 &. Küsdorog 15 4 3 8 18-33 11 9. Bogyiszló 16 4 3 9 29-47 11 10. Pincehely 16 4 2 10 17-48 10 11. Paks 16 a 3 11 11-34 7 12. Nagym. 15 2 1 12 19-66 5 Asztalitenisz NB i Telnai VL—31. sz. Építők 22-3 Palaszürke fellegek tornyo­sultak az égen, hirtelen őszi­essé vált az idő. Mire begör­dült autóbuszunk a tolnai megállóiba, a szomorkás idő nem bírta tovább, lassacs­kán permetezni kezdett az eső. Kent a sportszékházban a megszokott kép tárul elénk: a hazaiak már javá­ban melegítettek, a szakosz­tály képviselői pedig admi­nisztrációs feladataikat vé­gezték. Közben a vendégek is kijöttek az öltözőből, és elfoglalták a két hátsó asz­talt. — Ma bizonyára több né­zőnk lesz, mint legutóbb, hisz az idő egyáltalán nem kirándulásra csábít, és az el­lenfél jó játékerőt képviselő két játékosára, Csíkre és Szendyre többen kíváncsiak lesznek — mondta Link Fe­renc. A melegítést végző kék mezesek között azonban nem találtuk Csíkét, hollété­ről még az építősök is édes­keveset tudtak. Lehet, hogy mint már többször előfordult, most is az utolsó percekben érkezik — tájékoztattak ben­nünket. Most azonban nem jött. — Véget ért a berni Euró- pa-bajnokság. Itt lesz-e a mai mérkőzésen Sáth edző — kér­deztük Link íFerenctől? — Hazaérkezett már a ma­gyar küldöttség Kernből, de küldetése hivatalosan április 22-ig, a kibővített elnökségi ülés nagjáig tart, melyen én is részt veszek. Többek között az EB értékeléséről lesz szó. Ami a kérdést illeti, nem tudok biztosat mondani, le­het, hogy még befut. Ahogy kimondta, néhány percre rá betoppant a vezető edző, ér­deklődésre, beszélgetésre azonban senkinek sem volt lehetősége, ugyanis kezdődött a mérkőzés. Ott folytatódott minden, ahol, múlt vasárnap abbama­radt. A lányok ellenállhatat- lanül, kitűnő formában ját­szották. Bolvári és Balogh játszi könnyedséggel nyerte mérkőzéseit. Kintről már- már úgy tűnt, mintha nem is koncentrálnának, hisz el­lenfeleik képtelenek meleg perceket okozni. Melléjük felnőtt a Dudás—Kiss—Bízó trió is, ők sem maradtak adó­sak a jó játékkal, és hozták is az eredményeket. így nem csoda, hogy a harmadik for­dulóban 14-1-re elhúztak a tolnaiak. A hátralévő , tíz mérkőzésből kettőt sikerült még „elcsípni” az ellenfél­nek. Szendy nyert 2-1 arány­ban Kiss ellen, és ugyanilyen arányban Vrasánszky Bízóval szemben. Pontszerzők: Ba­logh 5, Bolvári 5, Dudás 4, Kiss 4, Bízó 4, illetve Mak­iári, Szendy, Vrasánszky. — bálint — Kézilabda NB II Csak a szekszárdiak nyertek Szekszárdi Spartacus—Pé­csi BTC 18-14 (9-6). Szek­szárd, 150 néző. V: Hegedűs, Keszi. Székszárd: Tóth — Si­monná, Fritz, Fausztné, iGasz. ler, Hasnyánszkiné, Ráczné. Csere: Varga, Katzengerber, Kadosa, Vasadi, Niki. A pé­csiek szerezték meg a veze­tést, de a 9. percben már a Spartacus húzott el 5-li-re. Változatos, nagy iramú volt a játék. Mindkét oldalon több helyzet kimaradt. Szépített a PBTC, a 12. percben Hos- nyánszkiné két góljával 7-3- ra alakult a találkozó állása. A 19. percben 8-4-nél Fauszt­né megsérült, rövid ápolás után azonban folytatta a já­tékot. A félidő hajrájában há­rom gól esett. Hazai góllal kezdődött a második félidő, miajd Gaszler büntetőből volt eredményes. A 9. percben 12-9-re felzárkóztak a pécsi­ek, három perccel később azonban 15-9-re növelte elő­nyét a Spartacus. A hajrában szoros küzdelem folyt, de a határtalan lelkesedéssel küzdő szekszárdiak megérde­melten nyertek. A Spartacus gólszerzői: Hosnyánszkiné 9, Fausztné, Fritz 3-3, Gaszler 2, Simonné. Bauxitbányász SE—Hőgyé- szi HSC 28-21 (13-10). Tapol­ca, 200 néző. V: Harter, Ká- tinger. Hőgyész: Vadász — Nándor I., Nándor II., Né­meth, Gábor, Tili, Kerekes. Csere: Fritz, Galambos, Tan. csa, Fauszt. A hazai gárda gyors támadásokat vezetett eredményesen és 8-3 arányú vezetést szerzett. Ezit követő­en rákapcsoltak a hőgyésziek és a 23. percben egyenlítet­ték. A hajrát aztán ismét a hazaiak bírták jobban. A má. sodik féidőben is a tapolcaiak kezdtek jobban. Az újonc hőgyésziek csak a félidő kö­zepén diktálták az iramot, sorozatban öt gólt szereztek. A hazaiak 23-19-es vezetésé­nél kétperces emberhátrány­ba ‘került a HSC, amit ered­ményesen használt ki a Bauxitbányász. Jó játéka el­lenére maradt alul Hqgyész. A találkozó összképe ^alapján a döntetlen igazságosabb lett volna. Gólok: Kerekes 8, Ti­li 5, Nándor II. 4, Galambos 2, Fauszt, Németh. Jók: Ke­rekes, Vadász, Tili, Nándor II. Csornai SE—Mözs 12-11 (7-7). Csorna, 50 néző. V: Hofbauer, Nemesfalvi. Mözs: Bertók — Koncz, Fazekasnié, Somorjai, Bauerné, Ivánné, Bagdiné. Csere: Kláb, Dosz- podné, Meksz. Hűvös, szeles, esős időben játszottak a csa­patok. Nagy lendülettel kezdtek a hazaiak és 3-0-ra elhúztak. Ezt követően foko­zatosan feljött az újonc mö- zsi gárda és félidőig fej-fej melletti küzdelemben, dön­tetlen állás alakult ki. Szü­net után mindkét együttes nagy gondot fordított a vé­dekezésre, így 9 percig nem esett gól. Ezután viszont fel­váltva estek a gólok. Három perccel a befejezés előtt, 11-11-es mérkőzésál,lásnál, büntetőből lőtt góllal szerez­te győztes gólját Csorna. A mözsiek gólszerzői: Koncz 4, Bauerné 3, Fazekasné 2, Bag- diné, Ivánné. Valamennyi mözsi játékos dicséretet ér­demel, várakozáson felüli jó teljesítményéért. A moszkvai olimpia ünne­pélyes megnyitó- és záró­ünnepségének koreográfusa Mihail Godenko, a Szovjet­unió népművésze, a kraszno- jarszki Szibéria táncegyüttes művészeti vezetője. * — Milyen helyet kap a tánc a XXII. olimpiai játé­kok megnyitó ünnepségén? — Igen nagy szerep jut a koreográfiának, a program­ban 40 percet tölt ki. Gondo­lom, egyetért vele, hogy ez nem kevés. Bizonyára többet árul azonban el, ha elmon­dom, hogy a Központi Lenin Stadionban a gyepszőnyegen egyszerre 3600 táncos lép majd fel. összehasonlításul megemlíthetem, hogy a hazai legnagyobb sportünnepségek, mint a Spartakiád megnyitó­ján még soha nem lépett fel egyszerre több mint 450 tán­cos. — Mit várhat ebben a 40 percben a közönség? Olimpiai táncszvit — Az ünnepélyes megnyi­tóra készült szvit címe: A szovjet népek táncai. Az utóbbi időben külföldön is egyre inkább megértik, hogy a Szovjetunióban sok nem­zetiségű a művészet. S eb­ben nagy szerepük van a ha­zánk határain kívül vendég­szereplő táncegyütteseknek is. Az olimpiai stadionban nemcsak nemzeti táncaink szépségéről kapnak képet vendégeink, hanem a bemu­tatandó szvit is megerősíti a népek elképzeléseit orszá­gunkról és a népek barátsá­gáról. Minden nemzet tán­cait természetesen az adott köztársaságot képviselő hiva­tásos és amatőr együttesek mutatják be, s a többi részt­vevő kíséri, keretbe foglal­ja táncukat. Ehhez a számhoz külön kosztümök, dekoráció és kel­lékek készülnek. A nemzeti táncok mellett helyet kap a programban a fővárosunk­nak, Moszkvának szentelt modem tánc is, amelyet minden köztársaságból 100 —100 táncos együtt ad elő. — A hagyományok szerint az olimpiai játékok zárása is ünnepélyes programmal jár. — Erre az alkalomra tűzi- játékos téli karnevált terve­zünk, amely a stadionban egymást pillanatok alatt vál­tó három színpadon zajlik majd le. Ebben a néptánco­sok mellett részt vesznek a balett és a cirkuszi porond művészei is. A látvány talán leginkább Szurikov A hóvár bevétele című festményét idézi fel, a fergeteges, tarka kavargással, érzelmekkel szeretnénk felidézni ennek a műnek a hangulatát. A napokban érkeznek Moszkvába a köztársasági koreográfusok, akikkel együtt dolgozunk, s maguk­kal viszik a szvitnek azt a részét, amelyben az ő együt­teseik szerepelnek. Az olim­pia megnyitása előtt egy hó­nappal pedig megkezdődnek Moszkvában a közös próbák. M. BIRMAN APN—KS Kosárlabda NB II Négy mérkőzés, két győzelem Havas esőben nem kellemes szabadtéren játszani, mint ez Dombóváron is történt Megyénk négy NB Il-es kosárlabdacsapata közül a Dombóvári VSE biztosan nyert a Pécsi Postás ellen. A Szekszárdi Dózsa férficsapa­ta is nyert, ezzel megszerezte első győzelmét. A Bátaszéki Sz. VSE a listavezető ottho­nában, Kaposváron maradt alul, a SÁÉV-vel szemben. A Bonyhádi Botond női gárdá­ja ragyogó első félidő után vereséget szenvedett Nagy­kanizsán. Dombóvári VSE—Pécsi Postás 75-31 (38-18). Dombó­váron, szabadtéri pályán, kellemetlen hideg időben, havas esőben került sor a mérkőzésre. Dombóvár: Ács (29), Kollár II. (9), Tamási (6), Ruzicska (20), Meszler (5). Csere: Bálind (2), Ha­raszti ((2), Kollár I. (2). A Dombóvárnak nem jelentett nehéz feladatot a Pécsi Pos­tás legyőzése. A Vasutas csa­patból Ács, Ruzicska, Tamá­si és Meszler játéka emel­kedett ki. Szekszárdi Dózsa—Sziget­vár 80-74 (43-41). Sz. Dózsa: dr. Zsoldos (28), Ruttkay (10), Mészáros (2), Losoncz (2), Ulrich (28). Csere: dr. Szabó (4), Jégh (2), Pap (—), Sólyomvári (4), Blesz (—). Edző: Sólyomvári Nán­dor. Izgalmas, kemény mér­kőzésen sikerült megszerezni első győzelmét a hazai csa­patnak. Kitűnt: Ulrich (a mezőny legjobbja), Ruttkay és dr. Zsoldos. Kaposvári SAÉV—Báta­szék 105-63 (50-24). A talál­kozóra Kaposváron került sor. Bátaszék: Illyés (8), Csátaljai (22), Gráma (2), Pi- szárovics (9), Petritt (4). Cse­re: Bovánovics (18), Zágonyi (—). A listavezető kaposvári csapat végig vezetve, bizto­san nyerte a mérkőzést. Nagykanizsai MÁV TE— Bonyhádi Botond 75-54 (35-36). Nagykanizsán dr. Ábrahám János edző a kö­vetkező játékosokat szere­peltette: Fetzer (11), Janko- vics (12), Falvai (12), Erb (—), Vanya (11). Csere: Esz- terbauer (8), Bálint (—), Pó- kai (—), Deixler (—), Csuka (—). Ragyogó első félidő után a bonyhádi lányok kap­kodva, tervszerűtlenül ját­szottak, így vesztesként kel­lett elhagyniuk a játékteret. Szombaton, a Szekszárdi Dózsa csapata Székesfehér­váron, a Geodésia ellen lép pályára, 18 órakor. Vasárnap a Bonyhádi Botond a Komló együttesét fogadja, 11 óra­kor. Bátaszékre a Dombóvá­ri VSE látogat. Kezdés: 10 óra. Ökölvívás Budapesten rendezték a Pataki István-emlékverseny I. fordulóját, melyen me­gyénket a Paksi SE, a Bony­hádi Spartacus és a Dombó­vári Spartacus egyesületek képviselték. A döntők május 2—3-án lesznek. Eredmé­nyek: I. korcsoport: Kispa­pírsúly: Varga (Dombóvár) továbbjutott. Papírsúly: Ko­vács (Dombóvár) továbbju­tott. II. korcsoport: Pehely­súly: Házi (Dombóvár) to­vábbjutott. Könnyűsúly (Dombóvár) továbbjutott. Középsúlyban: Erős (Bony­hád) továbbjutott. Nagyvál­tósúlyban Trapp Ferenc (Paks) is döntőbe jutott. KOPPENHÁGA Kurt Möller, a dán olimpiai bizottság elnöke kijelentette, hogy a dán bizottságot nem fogja befolyásolni az, hogy a norvég sporthivatal a norvég sportolók távolmaradását hatá­rozta el. A dián bizottság május 6-án hozza meg döntését és ez minden bizonnyal Dánia részvé­tele mellett fog szólni — jelen­tette kl Möller. \ • Személy szerint a moszkvai olimpián való részvétel mellett vagyok — jelentette ki Willi Daume, az NSZK olimpiai bi­zottságának elnöke. Ugyanakkor hozzátette: az NSZK szereplésé­vel kapcsolatban mégsem bo­csátkozik semmilyen jóslásba az ügy bonyolultsága miatt. Mint ismeretes, a nyugatnémet olimpiai bizottság május 16-i döntése nagy befolyással lehet a többi nyugat-európai ország ál­lásfoglalására is. Norvégia távolmaradása nem befolyásolja a többi skandináv ország elhatározását. A dán és a svéd olimpiai bizottság szóvi­vője közölte: a két ország ott lesz a moszkvai olimpián. Ko­rábban 'hasonlóan döntött a finn olimpiai bizottság Is. Kacsni Sibata, a japán olimpiai bizottság elnöke viszont azt mondta, hogy a japán kormány részéről olyan nyomás neheze­dik a szervezetre, ami lehetet­lenné teszi a japán csapatnak a játékokon való részvételét. A bizottság végleges döntése a kö­zeljövőben várható. Fausztné három góllal járult a Spartacus sikeréhez