Tolna Megyei Népújság, 1979. szeptember (29. évfolyam, 204-229. szám)

1979-09-04 / 206. szám

BNÉPÜJSÁG 1979. szeptember 4. Alig van példa mostanában ar­ra, hogy egy szakvezető olyan gyors eredményt érjen el tiszte átvétele után, amint azt Hegedűs Csaba, a birkózó-válogatott ez év elején kinevezett új szövetsé­gi kapitánya elmondhatja magá­ról. Az „új idők új szele” már a bukaresti EB-n jelentkezett: áprilisban a két fogásnem össze­sen 1 arany-, 3 ezüst- és 1 bronz­éremmel szerepelt, hosszú idők után hagyományaihoz méltó mó­don. — Ne beszéljünk csodáról —, kezdte a kapitány a VB utáni ér­tékelést. — A ma birkózásában elengedhetetlenül fontos techni­ka, erő, sodró, mindig kezdemé­nyezésre kész lendület „végter­méke” az, hogy a kötöttfogásban megleptük a világot, szabadfo­gásban pedig végre sikerült Ko­vács révén első VB-aranyunk megszerzése. — Kötöttfogásban — legalábbis ahogy én látom, amióta verseny­zőként, edzőként járom a világot — még sohasem volt ennyire éles, öldöklő a versengés. Ez ab­ból adódik, hogy az élmezőny jól ismeri egymás tudását, hi­szen évek óta csatáznak. Lejárt, korszerűtlen az a felfogás, ami sajnos a mi Molnár Gyulánkat és Gáspár Tamásunkat jellemez­te a kaliforniai porondon. — Szabadfogásban más a hely­zet: már Bukarest után észreve­hettük, hogy a megszokott, a fogásnemet jellemző klasszikus fogások (lábramenések és vari­ánsaik, orsók, lábkulcsok) sok időt vesznek igénybe, s ma az eredményt gyorsan hajszolják. Így hát nagyon sokan a kötött­fogású elemeket építették be fegyvertárukba. Jó példa erre Kovács István, aki kétkaros hát- raeséssel és csípődobással vívott ki oly fontos verseny eleji győ­zelmeket. — Ehhez adalékként csak any- nyit, hogy a szovjet kötöttfogású válogatott vezető edzője, Samil Hiszamutgyinov edzéstervünkre volt kíváncsi. De udvariasan el­utasítottam, azt ígérve, hogy majd az olimpia után . . . Minden edzőnek van titka, így nekünk is. Müller Ferdinánd és Kiinga László szakági segitőimmel. A legnagyobb titok azonban nem a papíron, hanem versenyzőink szívében volt és van. Ez alatt a S hónap alatt mi, edzők félretet­tük a 8 órás munkaidőt, nem­csak az edzőteremben, de a ma­gánéletben is mindig érezhették a válogatottak az „együtt, közös célért” elvből fakadó gondosko­dást. Jóllehet, a munka fárasztó, erős intenzitású volt — s le a kalappal előttük, hogy bírták! — néhány apróbb súrlódás után mindenki átvette koncepciónkat. A további tervekről a kapitány így szólt: — Október közepén jövünk új­ra össze, alapozás, erőgyűjtés, a „jelige”. 1980 tavaszán kötöttfo­gású együttesünk számára a megszokott pytlasinski, Nikola Petrov-, Seelenbinder-viadalok mellett a svédországi Klippan- kupa és az NSZK-nagydíj . lesz műsoron: szabadfogásban Török­országban, az NSZK-ban, Bulgá­riában, Csehszlovákiában, a Szovjetunióban és újból Lengyel- országban versenyzőnk. Az áp­rilisi prievidzai EB előtt lesz a magyar bajnokság, utána pihenő, ausztriai edzőtábor, magaslaton... Utána pedig remélem, a jól vég­zett munka nyugalmával — vár­juk a vadonatúj CSZKA-cSarnob eljövendő eseményeit —, fejez­te be nyilatkozatát a 31 éves szö­vetségi kapitány, aki a követke­ző hetekben nem a szőnyeg mel­lett, hanem az iskolapadban vizsgázik. Ha minden jól megy, októberre már jogászdoktor irá­nyítja Kocsis Ferencéket. * Alig több, mint egy évtized alatt Mexikó harmadszor kerül a sportvilág érdeklődésének közép­pontjába. Az 1968. évi olimpia és az 1979-es labdarúgó-világbajnok­ság után az amerikai országban ünnepélyesen megnyitották a 10. Universiádét, a világ legjobb fő­iskolás sportolóinak versenyét. A híres Azték-stadionban 70 000 néző előtt tartották meg a szín­pompás ünnepséget, amelynek több mint 20 000 fiatal volt a sze­replője. A felvonuláson pedig 87 ország csaknem 5000 sportolója vett részt, ők küzdenek meg 10 versenyágban, 97 aranyéremért. Teke NB II Dombóvári Spartacus— Soproni Kinizsi 6-2 (2665- 2572). Az évad legnagyobb faarányát dobta a feljövőben lévő hazai együttes és bizto­san nyert. Pontszerzők: Bán 483. Tarsoly 471. Horváth 460, Mándli 444. Asztalitenisz NB I Tolnai VL­Bp. 31. sz. Építek 17-8 Az őszi idény sorsolásának kézhez ' vétele után, Tolnán többen is szorongva várták az első bajnoki mérkőzés ered­ményét. Sokakban ugyanis még élt a Tolnán játszott ta­vaszi mérkőzés képe. amikor a hazai csapat 12-8-as Építők- vezetés után, csak hallatla­nul nagy bravúrral tudta a mérkőzést 13-12-re a maga javára fordítani. Az is gondot okozott a csapatnak, hogy két versenyző. Dudás és Kiss a magyar ifjúsági válogatottal egyhetes törökországi úton volt és a mérkőzés előtt csak néhány órával érkezett haza. Ezek az aggodalmak azon­ban csak a mérkőzés kezdé­séig tartottak. A tolnai lá­nyok. mint már sokszor, ez­úttal is bizonyították, küzde­ni is tudnak, ha a körülmé­nyek kedvezőtlenül alakul­nak. Az első forduló nagy küzdelméből, 3-'2-re a tolnai lányok kerültek ki győztesen. A második fordulóban is ha­sonlóan nagy és szoros küzde­lem alakult ki. 6-4-re alakult ekkor az eredmény. A kö­vetkező — harmadik — for­duló hozott csak jelentős változást az eredményben. A Tolnai VL csapata ekkor 10-5-ös vezetésre tett szert, és most már jogos volt az optimizmus a végső győzel­met tekintve. A negyedik for­duló is tolnai előnnyel ért véget, majd az utolsó, ötödik fordulóban ismét fölényesen nyerték mérkőzéseiket a lá­nyok és Bolvári Ildikó utolsó győzelme után 17-8-at mu­tatott az eredményjelző. Eb­ben a fordulóban került sor a kiemelkedő összecsapásra, melynek során Balogh Ilona biztos 2-0-as győzelmet ara­tott válogatottbeli ellenfelé­vel, Csík Mártával szemben. A tolnai lányok ugyancsak megérdemlik a legnagyobb dicséretet a fölényes győze­lem után. Jól küzdöttek, és többségük kitűnő formában is játszott. Balogh Ilona öt győzelme önmagáért beszél. Csík Márta legyőzése pedig külön örömet jelentett a tol­naiak táborában. Bolvári I. és Bízó hasonlóképpen nagyon jó formában játszottak. Mind­ketten csak hajszálnyira — 2-1-re kaptak ki Csíktől. A két külföldön járt játékos — Dudás és Kiss — pedig kü­lön elismerést érdemelnek, hogy a fárasztó, hosszú uta­zás után is ilyen hasznos tag­jai voltak csapatuknak. Győztesek: Balogh 5, Bolvári 4. Bízó 4. Dudás 2. Kiss 2. illetve Csík 4. Vrasánszki 2, Makiári 2. — link — Kézilabda NB II Kettős győzelem nagy fölénnyel Szekszárdi Spartacus— Dorogi AC 23-1 (13-1.) Szek- szárd, 100 néző. V.: Buváry, Szalay. Szekszárdi Spartacus: Tóth, — Simonné, Katzen- berger, Hosnyánszkiné, Gasz- ler, Ráczné, Vasadi. Csere: Fausztné, Fritz, Kadosa, Niki. A 2. percben Simonné büntetőből lőtt góljával szerzett vezetést a Spartacus, két perccel később már 4-0- ra húzott el a hazai gárda A biztos vezetés tudatában a hazaiak siettetni kezdték az akciók befejezését, sok hiba csúszott játékukba. A 13. percben már 8-0 volt az eredmény, amikor a szek­szárdiak büntetőt hibáztak. Ezután a cserejátékosok is kitettek magukért, gólerősen játszottak. A 24. percben 12- 0-as hazai vezetésnél szerez­ték egyetlen góljukat a doro­giak. Szünet után Ráczné, majd Hosnyánszkiné három góljával a 7. percben 17-re növelte előnyét a Spartacus. Egy büntetőt értékesítettek, egyet kihagytak a folytatás­ban. Ennek ellenére a 15. percben 21-1-re módosult az állás. Még egy kihagyott büntető, aztán Kadosa és Fritz révén beállítják a vég­eredményt. Gólszerzők: Si­monné, Hosnyánszkiné 7—7, Fritz, Fausztné, Ráczné 2—2, Kadosa, Vasadi, Niki. Dombóvári Kesztyű—Kör- nyei MEDOSZ 28-17 (11-4). Hőgyész. 100 néző. V.: Ka- szap, Kerekes. Dombóvári Kesztyű: Kecskés — Túri, Pataki, Kolossá, Mayer I, Erdész. Balogh. Csere: Faze­kas. Maráczi. Zenka. Idege­sen kezdett mindkét együttes és rendre elhibázták a hely­zeteket. így a 10. percben még csak 2-2 volt a mérkő­zés állása. Ezután a dombó­váriak védekezése feljavult és támadásaikat is sorra eredményesen fejezték be. Jó játékkal hétgólos előnyt szerzett szünetig a kesztyű­gyári gárda. Szünet után to­vábbra is támadásban ma­radt Dombóvár és a 7. perc­ben előnyük tíz gólra nőtt: 16-6 volt a mérkőzés állása. Különösen Mayer 1 volt ele­mében, akit egyszerűen kép­telenek voltak semlegesíteni a környeiek. A találkozó he­vében egy összecsapás végén Kecskés megsérült, helyére a tartalék kapus Fazekas állt be. A mérkőzés hajrájában ugyan többször is hibáztak a dombóváriak, de így is meg­lepően biztos győzelmet sze­reztek az 5. helyezett Kör- nye ellen. A dombóváriak gólszerzői: Mayer I. 11, Er­dész 6, Zenka 4. Kolossá 3, Túri, Pataki 2-2. Dicséretet érdemel a kesztyűgyári csa­pat valamennyi játékosa, kö­zülük is kiemelkedett Kecs­kés, Zenka, Mayer I és Er­dész. liTHimPTH Dunaújvárosban 14 egyesü­let 81 versenyzője részvéte­lével rendezték meg a Du- na-kupa ifjúsági és felnőtt ökölvívóversenyt. A Paksi SE szakosztályát öt ökölvívó képviselte — váltakozó si- kirrel. Az ifjúságiak korosz­tályában közepes színvonalú mezőny gyűlt össze. Légsúly­ban a paksi Tibai ezüstérmet szerzett. A felnőtteknél lé­nyegesen rangosabb mezőny állt rajthoz. Kisváltósúlyban Pollák Attila a második he­lyen végzett. Két találkozón ellenfelei feladták a küzdel­met. a döntőben óriási csa­tában pontozásos vereséget szenvedett Bogyó (Kaposvár) ellen. Nagyváltósúlyban Kalcsu Károly szintén második lett. Előmérkőzésein egyhangú pontozásos győzelmeket ara­tott, majd a döntőben vitat­ható vereséget szenvedett a kaposvári Budaitól. Váltó- súlyban Szujó János második, Kajtár a harmadik helyet szerezte meg. A selejtezők so­rán mindketten „villám­győzelmeket” arattak. A dön­tőbe Szujó került, ahol a rendkívül jó taktikát válasz­tó Hódositól (Steinmetz SE) egyhangú pontozással kika­pott. Halász Zoltán a Mecsek-kupa győztese A Mecsek-kupa győztese, edzőjével Schneider Konráddal A Szekszárdi Spartacus ke­rekesei a Gemenci nagydíj mellett a Mecsek-kupát tart­ják az egyik legrangosabb versenynek. Ez talán érthe­tő: húsz év óta minden Me- csek-kupán ott vannak a szekszárdiak. A verseny út­vonalán is számon tartják ezt a rangos, nemzetközi viadalt, mely a nézőknek is szolgál szép élménnyel, látnivalóval. A szekszárdi kerekeseknek meg mindig van egy titkos vágya: elsőnek lenni. Eddig azonban ez nem sikerült. A legjobb helyezés 1975-ben volt, amikor Halász László, a karl-marx-stadtbeli Peter Lantzsch mögött 2. lett. A szekszárdi kerekesek persze nem adták föl a reményt és bíztak, áll még szekszárdi a dobogó legmagasabb fokán Pécsen, a Széchenyi téren. Mert ennek a versenynek rangja, tekintélye van Bara­nyában is. Ilyenkor a Szé­chenyi teret több ezren elle­pik és éltetik a győztest, megtapsolják, megadják az elismerést, a tiszteletet. És az idén sikerült: Halász Zoli személyében szekszárdi fiú állt a dobogó legmaga­sabb fokán. De először talán szalad­junk végig a három nap ese­ményein. Szekszárd két csa­pattal indult. Az első csapat­ban a két Halász testvér, va­lamint Liska és Sajó, a má­sodik csapatban — mely lé­nyegében az utánpótlást je­lenti — Musch, Széles, Hete- si, Máté. Az első verseny, mely egyenkénti indításos csapatverseny volt, a szek­szárdiak szempontjából jól végződött. A szekszárdiak bi­zonyultak a legjobb magyar csapatnak. Délután a Szek­szárd, Pécsvárad, Hird, Kom­ló, Sikonda, Pécs útvonalon, közel száz kilométeren, Ha­lász Lászlóé lett a 2. hely Donda (Inter Bratislava) mö­gött. Halász Zoltán az élme­zőnnyel érkezett a célba. A kezdet tehát biztató volt. A verseny második napján a hegyi időfutamban Halász László az 5., míg Zoltán a 7. lett. Délután ismét országúti verseny következett. Útvonal: Pécs, Mohács, Szekszárd, Bonyhád, Komló, Pécs. A táv 160 kilométer felett volt. Ez az útvonal „feküdt” a szek­szárdiaknak, Halász Zoltán nyert. Hogy mennyivel, az külön fejezetet érdemel­ne, itt csak annyit, egyesek szerint nem volt több, mint 20 centiméter. Mindez azon­ban a tényen nem változtat. A többi szekszárdi versenyző­nek is dicséretére váljék, hogy az élmezőnnyel érkez­tek célba. A csapat helyezése szempontjából ez döntő volt. A döntés vasárnap délelőtt­re maradt. Aki ismeri a me­cseki körpályát, aki volt már az üdülő felé vezető hegyi szerpentinúton, tudja, a ver­senyzőknek milyen akadályt kell leküzdeni, milyen meg­terhelést jelent a közel há­romkilométeres körpályát huszonötször végighajtani. Itt dőlt el minden. Az összetett versenyben Takács András (BKV Előre) vezetett Halász Zoltán előtt három másod­perccel, Lászlóval szemben négy másodperc volt az elő­nye. Tehát igy állt a verseny vasárnap reggel: 1. Takács, 2. Halász Zoltán, 3. Halász László. És megkezdődött a viadal. A tizedik kör után mintegy tizenöt versenyző megszökött, köztük a két Halász is. A hu­szadik körnél még mindig nem dőlt el semmi. Csak a hajrá adott választ, hogy ezen a nehéz terepen ki a legjobb, ki nyeri az összetett versenyt. A szekszárdiak jól tudták, hogy a csehszlovák Mraz Lu- dek nyerhet nyugodtan, mert az eddigi eredményei alap­ján esélytelen az összetett verseny győzelméhez. Az el­lenlábas Takács András volt és egy másik csehszlovák fiú, név szerint Jozef Caprnka. A verseny végül csak az utolsó métereken dőlt el. Zoli erősí­teni tudott és harmadiknak érkezett a célba, ami elég volt a végső győzelem meg­szerzéséhez. Edzője és klub­társai öröme határtalan volt, ami érthető, a huszadik nem­zetközi Mecsek-kupa kerék, párosversenyen szekszárdi győzelem született. Délután az ünnepélyes eredményhirdetésen sokan szorongatták Zoli kezét és to­vábbi sikereket kívántak. Hétfőn reggel sikerült a Mecsek-kupa győztesével be­szélgetni, megkérni, mondja el — egy nap után —, hogy vélekedik a versenyről, a győ­zelemről. — Az természetes, hogy minden versenyző úgy indul hogy jól szerepeljen. Vala­mennyien készültütnk a Me- csek-kupára, jó szereplést vártunk, de hogy nekem si­kerüljön az összetett versenyt megnyerni — őszintén beval­lom — abban nem remény­kedtem. A második nap után felcsillant a remény: talán sikerül. Kedvezett az időjá­rás, jók voltak az útviszo­nyok, nem volt túl nagy me­leg sem, egyszóval ideális volt az idő. Az útvonalat, a le­küzdésre váró akadályokat jól ismertem, hisz ezen az úton hét éve versenyzek. Va­sárnap reggel már tudtuk va­lamennyien, hol kell végezni ahhoz, hogy első legyek. Ta­kács András, valamint a két csehszlovák fiú rendkívül jó formában volt és hiába kísé­reltem meg az elszökéseket, ezek nem vezettek eredmény­re. Ez azonban nem tört le, összeszorított fogakkal hajtot­tam, mert éreztem, hogy si­kerülnie kell, sikerülni fog. A versenyző magáról, ter­veiről így vallott: — Az általános iskola he­tedik osztályába jártam, ami­kor versenyszerűen elkezd­tem kerekezni. Az eredmé­nyek fokozatosan jelentkez­tek, úttörőbajnokság, majd következett a serdülő-, ifjú­sági, junior- és felnőtt ma­gyar bajnoki cím. Na»v meg- tiszteletés volt számomra, hogy az idén a magyar válo­gatott színeiben részt vehet­tem a közel kétezer kilométe­res Béke versenyen. Amire büszke vagyok, a magyar csa­pat tagjai közül a legjobb időt hajtottam. Az idén — úgy érzem — jó formában va­gyok. Sorrendben a Pannónia- kupát, a Gemenc-kupát, majd a Mecsek-kupát nyertem, a Csepel-kupán 2. lettem, az el­ső helyen bátyám, Laci vég­zett. Hogy mik a terveim? A hónap közepén Bulgáriában egy körversenyen veszünk részt, majd októberben Jugo­szláviában rajtolunk egy nemzetközi versenyen. Tavaly ezen a versenyen harmadik helyezést értem el, ki tudja, talán az idén sikerül előrébb végezni. Lesznek persze még ezenkívül felnőttbajnokságok is, néhány nap múlva a ma­gyar bajnokság. Minden ver­senyre készülünk, de talán legtöbbet már a jövő évi olimpia foglalkoztat bennün­ket, szeretnénk a szekszárdiak közül néhányan ott lenni, a magyar színeket képviselni. Igaz, hogy addig közel három­száz nap van még. Minden napot kihasználunk, lelki- ismeretesen készülünk, hogy kiérdemeljük a válogatottsá­got, hogy ott lehessünk Moszk­vában. — Ny —