Tolna Megyei Népújság, 1979. augusztus (29. évfolyam, 178-203. szám)

1979-08-07 / 183. szám

1979. augusztus 7. KÉPÚJSÁG 5 Ma délután: Sz. Dózsa-Cottbus Az NDK-beli Cottbus első ligás labdarúgócsapata ma délután 17 órakor a Szek­szárdi Dózsa NB Il-es együt­tese ellen játszik barátságos mérkőzést, a Dózsa-stadion- ban. így kellett volna 1. Gyula—Lehel SC 1-1 X 2. Miskolc—K.-barcika 3-1 1 3. Ózd—Papp J. SE 1-3 2 4. 22. Volán—Csepel 0-3 2 5. Ép. SC—BKV Előre 0-0 X 6. D.-keszi—Pénzügyőr 2-0 1 7. D.-újv. Ép.—SZ. AK 2-0 1 8. J.-halma—Bp. V. Izzó 0-3 2 9. Esztergom—Kecskéméit 2-1 1 lO. Szeg. D.—Kossuth K. 2-2 X 11. Győri D.—Bakony 1-0 1 12. V.-palota—MÁV DAC 0-0 X 13. Körmend—Sopron 1-0 1 +i G.-MAVAG—Bem SE 2-0 1 Győzelemmel rajtolt a Szekszárd Sz. Dózsa-Olajbányász SE 2-0 (1-0) , A Haladás és a Mohács nagyarányú győzelme Nagykanizsa, 3000 néző. V: Hartmann. Szekszárdi Dózsa: Pólyák — Dinnyés, Szlovák, Orosz, Somodi — Weitner, Páli, Adorján — Bonnyai, Ko­roknál, Landek (Lauer a szü­netben). Edző: Magasházi Jó­zsef. Olajbányász SE: Megyi- mórecz — Simonetz (Kovács­hegyi a 70. percben), Engló- ner, Papp, Müller — Savanyó, Balogh (Csepregi a 67. perc­ben), Kelemen — Kozma, Nagy, Bélák. Edző: Madár Gábor. A Dózsa együttese Nagy­kanizsán kezdte az 1979—80. évi NB Il-es bajnokságot. A kezdőcsapatban bemutatko­zott a Fűzfőről igazolt Ko­roknál Viktor, az ifjúsági csapatból felkerült Páli Ist­ván, aztán csereként a PVSK- ból igazolt Lauer József is. Kitűnően előkészített pályán a szekszárdiak kezdtek, de a kezdeményezést a hazaiak ra­gadták magukhoz. A 3. perc­ben bal oldali kanizsai szöglet után Nagy hat méterről a kapufára fejelte a labdát. Két perc múlva már-már verve volt a Dózsa védelme, végül is Dinnyés mentett a gólvo­nalról. A 13. percben Landek kapura lövését Megyimórecz biztosan hárította. A követ­kező percben a kiugró Koz­ma és Nagy elől Somodi men­tett a 16-oson belül. Ezután negyedórás meddő hazai me­zőnyfölény következett, a Dózsa védelme jól rombolt. A 30. percben Kozma alapvo­nalról visszagurított labdáját Simonetz tíz méterről a léc fölé vágta. A 35. percben Weitner remekül indította a középen kiugró Landeket, aki ügyesen kezelte a labdát, majd a kifutó kapus mellett a háló közepébe lőtte. 1-0. A 41. percben Bonnyai a 16-oson belül Adorján elé fejelte a labdát, a középpályás gyenge lövését Megyimórecz hárí­totta. Szünet után a 49. percben Bélák jobb oldali szögletét Pólyák lábbal mentette. A 60. percben Bonnyai 18 méteres lövése kerülte el a kaput, majd a másik oldalon Kozma 16 méterről az üres kapu fö­lé emelte a labdát. A 70. percben Englóner 25 méteres, nagy erejű szabadrúgását Pó­lyák remek érzékkel öklözte a mezőnybe. A 72. percben tovább növelte előnyét a szek­szárdi csapat. Adorján jobb­oldalról, az alapvonal közelé­ből ívelt kapu elé egy szabad­rúgást, Bonnyai feijel Orosz elé csúsztatta és Orosz fejese után a labda a belső léc élé­ről vágódott a jobb alsó sa­rokba. 2-0. A 86. percben Páli mintegy harminc méterről le­adott lövése centiméterekkel suhant el a kapu fölött. Két perccel később Koroknai re­mekül ugratta ki Pálit, aki kecsegtető helyzetben a ki­vetődő kapusba lőtte a labdát. A kezdés után nagy erővel rohamoztak a hazaiak, de a Dózsa védelme jól rombolt. A kemény, küzdelmes mérkőzé­sen a helyzeteit jól kihasználó szekszárdi csapat megérde­melten győzött. Lelkes, csupa­szív játékáért valamennyi já­tékos dicséretet érdemel. Kö­zülük is kitűnt Szlovák, Orosz, Koroknai, Adorján, Weitner és Páli teljesítménye. A bajnokság állása: 1. Haladás 1 1 — — 6-2 2 2. Mohács-Véménd 1 1 _ _ 5-1 2 3. Ajkai Alu. 1 1 — — 3-0 2 4. Sabaria SE 1 1 — — 3-1 2 5. Szekszárd 1 1 — — 2-0 2 Tapolca 1 1 — — 2-0 2 7. Komló 1 1 — — 3-2 2 8. Körmeend 1 1 — — 1-0 2 Győri Dózsa 1 1 — — 1-0 2 10. MÁV DAC 1 — 1 — 0-0 1 Várpalota 1 — 1 — 0-0 1 12. MÁV NTE 1 — — 1 2-3 — 13. Bakony V. 1 —--. 1 0­1 — Sopron 1 — — 1 0-1 — 15. Dorog 1 — — 1 1-3 — 16. N. Olajb. 1 — — 1 0-2 — Pét 1 — — 1 0-2 — 18. Kaposvár 1 — — 1 0-3 — 19. Bábolna 1 — — 1 2-6 — 20. KOMÉP SC 1 — — 1 1-5 — Vasas-kupa Csapatversenyben 2. Szekszárd Három napig tartott a Va­sas-kupa nemzetközi kerék­párosverseny. A magyarok mellett ezúttal csehszlovák, szovjet, olasz, NDK-beli, va­lamint NSZK-beli sportolók is rajtoltak. Természetesen ott voltak a Szekszárdi Szövetke­zet versenyzői is. A verseny első napján Szé­kesfehérváron harminc körön át hatvanhat kilométeres tá­vot hajtottak a versenyzők. A magyarok közül Takács András szerepelt legjobban: 6. lett. Közvetlen vele együtt érkezett célba a szekszárdi Liska Pál, aki így a 7., míg Halász László a 9. lett. Ha­lász Zoltán a középmezőny­nyel, a győztes után fél perc­cel hajtott át a célon. A verseny másnapján, Du­naújvárosban Schneider Kon- rád röviden vázolta a hely­zetet: —. Nagyon erős ez a me­zőny. De jó lenne harmad­szor is megnyerni a Vasas­kupát! Három éve és tavaly, a miénk lett. De ezúttal nem sok; esélyünk van, nagyon erő­sek a nyugatnémetek és a szovjetek is. A kiegészítő futamban az ifjúságiak 25 kört hajtottak. Itt öt szekszárdi indult. Az edző örömmel újságolta: — Hetesi László, Sajó Pé­ter, Hetesi Zoltán, Máté Pé­ter és Musch Zsolt közül ket­ten tizenöt évesek, tehát há­rom évvel fiatalabbak, mint a mezőny. Ez a két fiú Musch és Sajó. Lesz idejük tanulni, rutint szerezni. Aztán következett a nem­zetközi futam, mely a verseny fő száma volt. 35 fokos meleg­ben hajtottak a kerekesek. A hőség éreztette hatását az időeredményen. A futamot szovjet fiú nyerte, Takács és Pásztor előtt. Liska Pálnak az 5. hely jutott. A két Ha­lász tíz méter hátránnyal egy nagy csoporttal érkezett a célba. A verseny harmadik nap­ján, Kőbányán az összetett versenyben vezető tallini Ka- lev fáradtan mozgott. Az el­ső hajrát Halász Laci nyerte, Liska Pál a 4. lett. A követ­kező hajrában újra Halász Laci volt az élen, mögötte Pásztor (FTC) hajtott. A har­madik hajrá előtt Halász La­ci nagy erővel hajtott és is­mét első lett, míg öccse, Zoli 3. Az összetett versenyben ve­Schneider edző, balról Lis­ka Pál, jobbról Halász László zető tallini fiú egyre hátrább került, amikor hat kör volt vissza, már csak harminc másodperc választotta el Ha­lász Lacit Kalevtől. Négy kör volt a célig, Halász Laci egye­dül hajtott, Pásztor sem bír­ta az iramot. A szovjet ver­senyzők megpróbálták fokoz­ni a tempót, de ők sem bír­ták sokáig. Halász Laci le­körözte Kalevet, a második­nak célba érkező Halász Zol­tán volt, míg Liska közvetlen mögöttük, de már tizediknek futott be. A zsűri aztán dön­tött, az összetett versenyt Kalev nyerte, Halász László a 3., Liska a 8., Halász Zol­tán a 9. lett. Csapatverseny­ben nem sikerült megismétel­ni a bravúrt, csak a második hely jutott a szekszárdiaknak. Ha figyelembe vesszük, hogy neves külföldi csapatok, sőt a szovjet bajnokság második helyezettje is rajtolt, a szek­szárdiak helytállása dicsére­tes. hisz a magyarok közül a legjobbak voltak. Az első versenyszámban: » I Gittinger Péter és Halasi Gábor győzött Ahogy az lenni szokott, az időjárás bizonyult a legfőbb ellenfélnek Öcsényben, az MHSZ, MALÉV és a MÉM Repülőgépes Szolgálat VII. gemenci vitorlázórepülő­bajnokságán. Pénteken és szombaton kényszerpihenőt tartott a mezőny: s a meteorológusok — Demeter Éva és Hámori István — előrelátásának és a résztvevők igyekezetének köszönhető, hogy a szombati vihar semmilyen kárt sem tett a gépparkban. Ugyan­akkor segített is a front: ki­tisztította az eget és így a verseny harmadik napján, vasárnap sor kerülhetett az első feladat megrepülésére. A Kóré Vilmos vezette sportbizottság jól számította ki az időjárást, s a hazatérő pilóták bizonyították, hogy a szabadosztálynak adott 356 kilométeres háromszögfel­adat, illetve a standard ka-" tegória részére kiírt 210 ki­lométer hurok versenyszám megrepülhetőnek bizonyult. A MALÉV-kupáért folyó szabadosztályú versenyben — a nagy „fehér szárnyak” küzdelmében — Halasi Gá­bor, a békéscsabaiak pilótá­ja Standard Cirrus gépével lett az első, s a kupavédő válogatott kerettag győzelme az ugyancsak válogatott Sza- badfi Botond előtt ismét az első hely várományosává tet­te Halasit. A kisebb teljesítményű Piratok és Fókák kategóriá­jában, a standard-osztályban az MHSZ MÁV versenyzője, Gittinger Péter győzött, de kitűnően szerepelt a finn vendégpilóta, a fiatal Jukka Ruotti, aki először verse­nyezve hazánkban, először repülve Pirattal, második­ként ért haza. A kategória érdekessége, hogy naponta rajthoz áll egy Blanik típusú kétüléses gép, s az IMRK pilóta, Tiringer László mögött na­ponta újságírók váltják egy­mást. Az első versenyszám­ban Márványi Péter, a Ma­gyar Rádió riportere ver­senyzett, s az egész mezőny elismerésére a negyedik he­lyen végzett. A Tolna me­gyei Népújság szerkesztősé­gét Steiner István képviseli a versenyben. Az időjárástól függően az elkövetkező napokon újabb felszállásokra kerül sor; s a szervezők gondoskodnak a szabad idő eltöltéséről is: esténként repülőtémájú fil­meket vetítenek, augusztus 9-én, csütörtökön pedig az Ars Renata együttes ad mű­sort az őcsényi repülőtéren. Előkészületi mérkőzések Tengelic—TÁÉV SK 0-0. Tengelic, 200 néző. V.: Mol­nár. Tengelic: őri — Világh, Hosnyánszki, Öberlender II., Nagy, Horváth, Rikkers, Tóth, Gazdag, Barabás, Óber- lender I. Csere: Kaszpari, Király. TÁÉV SK: Lipovsz- ky — Lerch, Cserneczky, Fiath, Kocsis, Veress, Poór, Baki, Micskó, Keresztes, Ko­vács. Csere: Anszló, Dékány. Idény eleji játék, mindkét kapu előtt több helyzet ma­radt kihasználatlanul. L ajoskomárom—Paksi SE 2-1 (1-0). Paks, 500 néző. V.: Szinger. Paksi SE: Turóczi — Hanoi, Kovács, Kalmár, Wolf, Vayer, Sóthy, Vábró, Odor, Hermann, Porga. Cse­re: Kéri, Szűcs, Szabadi. Jó iramú, sportszerű mérkőzé­sen a döntetlen jobban meg­felelt volna a játék képének. A 39. percben Vayer 11-esét Vinkler kivédte. Gólszerzők: Kádár, Béres, illetve Odor. Dunaszentgyörgy—Paksi SE II. 3-0 (0-0). Dunaszent­györgy, 300 néző. V.: Hajdú. Dunaszentgyörgy: Pukli I. — Pál. Pukli III., Zsíros, Sza­badi, Horváth, Németh, Ker­tész, Dömény, Nagy, Henk. Csere: Baksai, Kovács, Muck, Pukli IV. A számtalan kidol­gozott gólhelyzet ellenére csak a második félidő köze­pétől játszott jól a megye- bajnokság , újonca. Gólszer­zők: Baksai, Horváth, Nagy. Nagydorog—Bölcske 6-1 (5-0). Nagydorog, 200 néző. V.: Király. Nagydorog: Ba­logh — Kisgyörgy, Király, Bányai, Lóridon, Honti, Kirchner, Guttengéber, Sö­rös, Zámbó, Virág. Csere: Éger. Kaszpari, Ébert, Lückl. A Duna-kupa mérkőzésen végig nagy fölényben ját­szott a hazai együttes és akár nagyobb különbségű győzel­met is szerezhetett volna. Gólszerzők: Zámbó, Gutten­géber, Király, Virág, Sörös. Ébert, illetve Szabó. Dombóvári MSC—Máza- szászvári Bányász 1-1 (1-1). Dombóvár, 250 néző. V.: Egyed. Dombóvári MSC: Do­bos — Magyar, Vida, Hor­váth I., Csatári, Lakos, Tóth- bagi I., Nagy, Banai, Lamm, Fekete. Csere: Foki, G. Kiss, Szijártó, Horváth III. A dom­bóvári csapat fáradtan és nagy hibaszázalékkal ját­szott. A vendégek jó edző­partnernak bizonyultak, kü­lönösen mezőnyben játszot­tak tetszetősen. Gólszerzők: Lamm (11-esből), illetve Guth (11-esből). Bonyhádi Pannónia—Nagy- mányok 1-0 (0-0). Majos, 100 néző. V.: Tatai. Nagymányo- ki Brikett SE: Oláh — Ecker, Németh, Lemle, Vorgrümler, Bayer, Sándor, Beke, Bara­bás, Fenyővári, Csordás. Csere: Balogh, Szőcs, Petz. Jó iramú előkészületi mérkő­zés, amelyen a lényeg a moz­gáson volt. Gólszerző: Ven­dég. Tolna—Bogyiszló 5-1 (2-1). Bogyiszló, 400 néző. V.: Ben- cze. Bogyiszló: Bárdos — Waldraf, Szekeres, Frank, Györgye, Bogdanovics, Fe­hérvári, Boros II., Hajdú, Bo­ros I., Bajusz. Csere: Mol­nár, Balogh. Közepes szín­vonalú találkozón megérde­melten nyertek a vendégek. Gólszerzők: Pauli, Bérdi, Bukros, Szekeres (öngól), Gál, illetve Hajdú. Kisdorog—Terel 5-2 (3-0). Tevel, 300 néző. V.: Cseke. Kisdorog: Miszler — Ber­ning, Brunner, Genzler, Bo- da, Győrfi, Kniesz, Domokos, Hosnyánszky, Klein, Gál. Csere: Bőhm I., Bőhm II., Nier. Tevel: Ferencz — Ép­pel, Bíró I., Illés I., Szőcs, Benkő, Szentes, Nagy II., Miklós II., Kerekes, Antal. Csere: Szabó I., Csaba, Mik­lós I., Erős. Idény eleji já­ték, Kisdorog rászolgált a győzelemre, de a gólkülönb­ség túlzott. A 15. percben Illés I. 11-est hibázott. Gól­szerzők : Hosnyánszky 3 (egyet 11-esből), Bőhm II., illetve Miklós II., Antal. A sport napja Zánkán Egész napos sportprogram foglalkoztatta vasárnap az európai gyermektalálkozó résztvevőit a zánkai úttörő­városban. Reggel a stadion­ban Müller Kati és Bérezi István diktálta a mozgás üte­mét a mintegy háromezer résztvevőnek. Ezt követően ki-ki érdeklődése szerint nézhette a különböző sport­ágak hazai legjobbjait a be­mutatókon. Világhírű birkó­zók, tornászok, cselgáncso­zók, ökölvívók, vívók, súly­emelők vendégszerepeitek az úttörővárosban. A bemutató után a gyere­kek vetélkedtek a száraz­földön és a vízen. Volt lab­darúgó-, kézilabda-mérkő­zés, úszóverseny, csónak- és vizibicikli-verseny. Ezután látványos légiparádé követ­kezett: az ejtőernyősök az úttörőváros stadionjában ér­tek földet és köszöntötték a nézőket. Rajtol a nemzetközi verseny futama Dunaújvárosban a háztömb körüli versenyen