Tolna Megyei Népújság, 1979. március (29. évfolyam, 50-76. szám)

1979-03-29 / 74. szám

6 "rtfePÜJSÄG 1979. március 29. Mától: szemle Qcsényben Tájfutás Március utolsó vasárnap­ján a Csongrád megyei öt- tömösön rendezték a Szeged­kupa tájfutó versenyt, ame­lyen háromszázhatvanan in­dultak. Megyénket a Paksi SE versenyzői képviselték. Közülük az F—15-ös kate­góriában Glósz Gábor a ne­gyedik, Bárdos Ferenc pedig a hatodik helyen végzett. * Április 4-én Ujvárfalván rendezi hagyományos Felsza­badulási emlékversenyét a Somogy megyei szövetség, amelyen tizenhat paksi táj­futó áll rajthoz. Az országos ifjúsági egyé­ni tekebajnokságon Szegeden Mándli (Dombóvár) bevere- kedte magát a hat közé, 1670 fás teljesítményével az elő­kelő 5. lett. Wéber (TÁÉV SK) nem került a legjobb hat közé. * Szekszárdon, a városi lab­darúgó-szövetség játékvezető bizottsága továbbképzést tart. Időpont: március 31., 14 óra, a városi tanács má­sodik emeleti vb-termében. * Március 31-én szombaton a Videoton—MTK VM NB I-es tartalékmérkőzést Osz- termajer Ferenc vezeti. Áp­rilis 1-én, vasárnap a Komló —MÁV NTE NB II-es mér­kőzést Dravecz István veze­ti, May László partbíróként működik. A Somogy megyei bajnokságban a Tab—Kapos­vári Vasas mérkőzést ugyan­csak április 1-én a Rákosi— Kormos—László Tolna me­gyei hármas vezeti. * A KPVDSZ dolgozóinak területi versenyén április 1- én vasárnap Szekszárdon,13 órától Baranya, Somogy és Tolna megye női, valamint férfi kispályás labdarúgó- csapata játszik egymással. * Elkészült a minicross mo­torosok ez évi programja. Április 8-án Polgárdiban évadnyitó verseny. A pont­szerző verseny első fordulója április 22-én Kupon lesz. Má­jus 13-án Vácon találkoznak pontszerző versenyen a mo­torosok, majd június 17-én ismét meghívásos versenyre mennek Kúpra. Július 15-én Abonyban lesz pontszerző verseny, majd két héttel ké­sőbb, július 29-én siroki mo­torosok rendeznek meghívá­sos találkozót. Augusztus 12- én Kislángon, majd szeptem­ber 23-án Budapesten nyílik alkalom a crossosoknak pontszerző versenyre. Az évad utolsó küzdelme — meghívásos alapon — Ceglé­den lesz. * A Hőgyészi Helyiipari SC április 1-én, vasárnap rende­zi a már hagyományos Tex­tiles-kupa kézilabdatornát. A négy részt vevő csapat: Siófoki Olajbányász, Pécsi Kesztyűgyár, Bajai SE, va­lamint a rendező Hőgyészi Helyiipar. Az ünnepélyes megnyitó 9.30-kor, a zárás 17.20-kor lesz. * A kisdorogi KlSZ-szerve- zet kérésére közöljük, hogy a községükben rendezett kispályás labdarúgótorna be­fejeztével öt labda elveszett. A kisdorogiak kérik azokat, akik az alapszervezet számá­ra nagy értékű labdákat té­vedésből elvitték, juttassák vissza a kisdorogi KISZ- eseknek. A MÉM Repülőgépes Szol­gálat szekszárdi repülőklub­jának tagsága aktív munká­val töltötte a téli hónapokat. A tervszerű elméleti oktatás meleltt az előre meghatáro­zott program szerint folytak a gépek, a technikai felsze­relések javításai, felújításai. MINDEN HATÁROZAT ANNYIT ÉR... Ritka alkalommal kínálko­zik egy mérkőzés kapcsán annyi a visszapillantás meg­írására, mint amennyivel a vasárnapi Szekszárd—Olaj­bányász SE találkozó szolgált, írhatnánk a hazai együttes újoncavatásáról: a katonai szolgálatra bevonult Szabó Miklós után most egy újabb Szabó névvel ismerkedett a közönség. Igaz, a 17 éves Szabó Laci mindössze hét percet töltött a pályán, s a pattanásig feszült, ideges lég­körben a kétezer néző igazá­ból nem is figyelt fel rá. Az­tán foglalkozhatnánk a mér­kőzés elején történt cipő- cserékkel : a nagykanizsiak éles, alumínium stoplis cipő­vel indultak volna a pályára, a játékvezetők cipőcserét ren­deltek el. A két sportszatyor­ból aztán műanyag stoplis csukák kerültek elő, majd az „olajosok” lábára. Méltathat­nánk Szőcs Lázár remekbe szabott, ritkán látható szög­letgólját, ami mögött rendkí­vül sok gyakorlás, s nem kis mértékű egyéni adottság rej­tőzik. Mi mégis a mérkőzés haj­rájában elkövetett szabályta­lanságokra hívjuk fel a fi­gyelmet. Ami a Dózsa veze­tő gólja utáni utolsó 24 perc­ben a pályán kemény játék címén folyt, annak vajmi ke­vés köze van a labdarúgás­hoz, mint játékhoz. Az igazi sportembereket éppen az kü­lönbözteti meg a többitől, hogy tiszta eszközökkel küz­denek, s a vereséget is elvi­selik. A kíméletlen durvasá­gok. a csontkopogtató rúgdo- sások száműzetésre ítéltettek, legalábbis papíron. Minden határozat annyit ér. amenv- nvit megvalósítanak abból. Ez utóbbit hiányoltuk vasár­nap is. Mert miközben ma­gasra szökött a cukorszint néhány kanizsai labdarúgó­nál. úgy szaporodtak a kék foltok, a véraláfutások a ha­zaiaknál. S hogy mégis hu­szonkét játékos hallhatta a találkozó végét jelző hármas sípszót a gyeoen. az egészen meglepő. Az elégedettség szubjektív érzés. Pálfy játék­vezetőnek ezen a délutánon nem adatott meg ez az érzés. Dombóvári VSE—Pécsi Postás 92:70 (52:31). A hét közben Pécsett játszott mér­kőzésen a DVSE együttesé­ben a következő játékosok szerepelitek: Tölgyes (13), Ács (15), Tahi (18) Kollár (6), Ruzicska (10). Csere: Tamási (2), Tálján (17). Szakács (3). Haraszti (4), Bálind (4). A Ebben a sportágban a sze­zonnyitást megelőző napok­ban az ország legjobb szak­emberei végzik a szemlét, át­vizsgálják a repülőteret, il­letve annak talaját, a gépeket, a technikai felszereléseket, egyszóval mindent — annak „MAGAMRA MARADTAM, BELEFÁRADTAM" Joggal mondhatná bárki: 6-0-ás eredménynél ugyan már mit számít az az öt perc. A paksi nézők egy része is így vélekedett, miután a bíró a 40. percben az első félidő végét jelezte. A két partjelző sietve mutogatott az órájára, de a két csapat játékosai már az öltözőbe vonultak. Egyet­len bíráló megjegyzés nem hangzott el a lelátón. Majd szünet után rúgnak újabb gólokat, miért cikizzük ilyenért a bírót — mondogat­ták. Nekik lett igazuk: a PSE játékosai a folytatásban további négy gólt szereztek. Hármat a faddi, egyet meg a saját kapujukba juttattak. A 9-1-es mérkőzés után Boros János, a faddi csapat edzője elkeseredetten állt fel a kis- padról. — Amióta tavaly március 12-én a korábbi edző és az akkori sportköri elnökünk le­mondott, élteit ugyan egy év, de a labdarúgó-szakosztályi vezetés nem alakult ki. Az eltelt egy év során két egye­sületi elnökünk köszönt le rövid idejű tevékenység után. Jelenleg sincs vezetője a Faddi Tsz Sportkörnek. Egye­dül maradtam, minden gond a nyakamba szakadt. Egy személyben végzem az ifjúsá­gi és a felnőttcsapat edzői munkáját, szakosztályvezető is, intéző is vagyok. Bele­fáradtam, a gondok orvoslá­sát nem segíti senki. Ha a március 30-i közgyűlésünkön nem történik határozott in­tézkedés, úgy április 1-től be­nyújtom írásbeli lemondáso­mat — hallottuk a fiatal szakvezető elgondolkoztató szavait. BEMELEGÍTÉS UJJTCRÉSSEL Kellemetlen epizód vezette, be a Dombóvári MSC—TÁÉV SK mérkőzést. Mielőtt Sár-X kány játékvezető jelt adott volna a találkozó megkezdé­sére, a hazaiaknál a negyedik játékos iratkozott fel a sérül­tek listájára. Dobos, a DMSC kapusa, csapatkapitánya a bemelegítés közbeni vetődés­nél eltörte az ujját, így Hor­váth I., Magyar és Karászi után ő sem vállalhatta a já­dombóvári csapat a vártonáil biztosabban nyert, sorrend­ben éz volt az ötödik győ­zelme. Elsősorban Tahi, Tál­ján, Ruzicska és Ács teljesít­ménye dicsérhető. A DVSE gárdája ma délután 15 óra­kor újabb bajnoki mérkőzést játszik, ezúttal Keszthelyen vendégszerepei. érdekébén, hogy zavartalan legyen a munka. A klub vezetői remélik, a szemlén a szakemberek min­dent rendben találnak és esetleg már április első nap­jaiban levegőbe emelkedhet­nek a gépek. Az iskolai szü­netet kihasználva a kezdők tékot. A kispados Foki ke­rült a kezdő 11-be, ő védte a dombóváriak kapuját. Érde­kesen alakult a találkozó. Az első 45 percben egyenlő erők küzdöttek, a játék alapján elmosódott a két csapat he­lyezése közti jelentős különb­ség. Szünet után aztán olyan iramot diktált a DMSC le­génysége, amivel szinte kapu­jához szögezte ellenfelét. A szellemesen, gólerősen játszó hazaiak egy fél tucat góllal terhelték meg végül is a TÁÉV SK kapuját. Lubastyik edző a 60. percben csereként Tóthot küldte a pályára, akit negyedórával később aztán lecserélt. A súlyos vereség láttán dohogott is a szekszár­di edző, s egy pillanatig sem igyekezett magyarázni a „bi­zonyítványt”. — öntelt játékosokkal nem lehet ezt a sportágat művel­ni. Ha labdarúgóink nem gondolkodnak el sürgősen, még súlyos helyzetbe is ke­rülhet csapatunk — mondta korholva. A SZÁMSZERŰ EREDMÉNY TÚLZOTT A korábbi tizennyolc mér­kőzésen két gólnál nagyobb különbségű vereséget egyszer sem szenvedett a Bogyiszló. Ezért aztán némi feltűnést keltett a Kisdorog elleni va­sárnapi 5-0-á^ veresége. Egy­szeribe ennyit romlott volna a szívósságáról híres bogyisz­lói gárda formája? Vagy ép­pen ekkora pálfordujás tör­tént volna a tavasszal meg­lehetősen döcögő kisdorogi „gépezetben”? A barkochba- iáték szabályai szerinti vá­lasz: nem jellemző. Az an­nál inkább, hogy tovább foly­tatódik a cserekapusok rossz teljesítményének szériája. Ké­ri, a bogyiszlói csapat stabil „portása” Hőgyészen már az első percben bizonytalanko­dott. akkor még megúszta gól nélkül. Edzője, Török Bálint azonban érezte: baj lesz a kapuban. Nem tévedett, a kö­vetkező hibáért Kéri már góllal fizetett. Félidőben azonban csak ezzel a góllal vezettek a kisdorogiak. A második játékrész elején újabb gól. ráadásul Kéri sé­rülés miatt kérte lecserélését. — Fülekit, az ifisták kapu­sát állítottam be a kapuba. A Szekszárdi Dózsa veze­tősége a labdarúgás iránti érdeklődés fokozása érdeké­ben elhatározta, a jövőben ajándékkal kedveskedik a nézőknek. Minden vásárolt jegy, vagy bérlet után (az első félidő 30. percéig váltott jegyek jöhetnek számításba) a szünetben több ezer forint részére mintegy héthetes tá­borozást is szerveznek, ahol a jelöltek megismerkednek a sportág legfontosabb ele­meivel és a fiatalokat az ok­tatók már egy-egy útra is elviszik, hogy még jobban megszerettessék velük a vi­torlázórepülést. Más választásom nem volt, hisz nekünk nincs másik ka­pusunk. A fiatal játékos rend­kívül izgult, először védett a felnőttek mérkőzésén. Sajná­lom őt, hisz rosszul sikerült számára a debütálás, három­szor kellett a hálóból kikotor- nia a labdát. A Kisdorog jól játszott, de ne vegyék sze­rénytelenségnek, ekkora kü­lönbség nincs a két csapat között. A számszerű ered­mény túlzott, még a kapus­hibák ellenére is — summáz­ta véleményét Török Bálint. CSAK EL NE KIABÁLJUK Mármint a tengeliciek si­keres tavaszi pontvadászatát. Egy korábbi visszapillantás­ban már utaltunk rá: a csak azért is megmutatjuk hangu­lat az eredményeikben is tükröződik. Tizenöt őszi mér­kőzésükön kilenc, a márciusi négy találkozón pedig már négy pontot gyűjtöttek. Ez­úttal éppen a Dombóvári MSC-t meggyőző játékkal le­győző Bátaszéki SZVSK el­leni döntetlennel. A vendé­gek, az ősszel saját pályáju­kon elszenvedett 3-2-es vere­ség csorbaköszörülésére készültek, a végén — ők is elismerték — még az egyik pontnak is örülhettek. A má­sodik félidő egyértelműen a tengeliciek fölényét hozta, ami a 84. percben góllá érett. A közel négyszáz néző boldo­gan dörzsölte tenyerét: ak­kor ezeket megcsíptük. Örö­mük teljességét a 88. perc eseménye beárnyékolta. Sza­badrúgáshoz jutott a Báta- szék, a kaputól vagy 22 mé­terre leállított labda mögé Tóth II. állt. Vele szemben viszont csak kéttagú sorfal igyekezett Őri kapus segítsé­gére lenni. Döntő hiba volt: Tóth II. szabadrúgása nyo­mán védhetetlenül vágódott a labda a hazaiak kapujába. Tanulság? Persze, s ezt le­szűrték a tengelciek is. Ki­csúszott kezükből a győze­lem, de egyetlen bántó szó, sértő megjegyzés nem hang­zott el az öltözőben. Nem ke­resték a bűnbakot, belátták, közösen hibáztak. Lehet, hogy éppen ebben rejlik a tavaszi ötvenszázalékos sikerük tit­értékű ajándéktárgyat sor­solnak ki. Lesz egy főnyere­mény és mellette két érté­kes ajándék. Első ízben április 1-én, va­sárnap kerül erre sor, majd ezt követően minden hazai mérkőzésen értékes nyere­ményhez juthatnak a nézők. Kézilabda Sió-kupa A Simontornyai BTC az idén is megrendezi a már hagyományos Sió-kupa kézi­labdatonnát. Az április 4-i mérkőzésekre négy női és négy férficsapat nevezett, Nők: Balaton Bútorgyár (NB II), Dunaújvárosi Vendéglá­tó (NB II), Szekszárdi Szöv. SK (NB II), vaiLamin't a me­gyebajnokságban szereplő hazai gárda. A férfiaknál a Dombóvári Kesztyűgyár NB Il-es csapata melllett három megyebajmokságiban szereplő együttes van: Hőgyészi He­lyiipar, Szekszárdi Szöv. SK, valamint a helybeli Simon­tornyai BTC. Az első mérkőzések 9 óra­kor kezdődnek. A salakos, illetve bitumenes pályán egyiidőben folynak a mérkő­zések, így 16 órakor már az eredményhirdetésre kerül sor. Az EFE hírügynökség Mexikóból keltezett jelentése arról számol be, hogy az idei Universiadét feltehetően a tervezettnél korábban, az­az szeptember 2-a előtt nyitják meg, s erre az ad okolt, hogy a 'Labdarúgótorná­ra — jóval a nevezési zárlat előtt — már 21 ország jelen­tette be részvételi szándé­kát. Nevezéseik a következő országokból futottak be: Al­géria, NSZK, Brazília, Bul­gária, Spanyolország, Fran­ciaország, Egyesült Államok, Hollandia, Marokkó, Mexikó, Kanada, Dél-Korea, Hondu­ras, Guatelmala, Nagy-Bri- tannia, Japán, Kuvait, Mada­gaszkár, Uruguay, Costa Ri­ca, és Zambia. Ami a további műsort il­leti: két hónappal a végső nevezések leadása előtt Mexi­kó már biztos abban, hogy legalább 47 ország főiskolás és egyetemista sportolóit láthatja vendégül, szám szerint hozzávetőlegesen 3000 résztvevőt. * Szombaton nagyszabású nemzetközi öttusaverseny kezdődik Párizsban — ha­gyományos „randevú” — amelyen a magyar válogatott két csapattal, nyolc sportoló­val is képviselteti magát. — A franciaországi ver­seny nemzetközi idénynyitó, de versenyzőink számára máris válogató, az idei há­rom közül az első — mondta az MTI munkatársának dr. Török Ferenc. — Az A csa­patban ezúttal Kanosai, Hor­váth, Maracslkó és Déri ka­pott helyet, míg a B együt­test az újonc Buzgó mellett Császári, Balogh és Sasics alkotja. * Augsburgban (NSZK) megkezdődtek a junior mű- korcsolyázó és jégtánc-vi­lágbajnokság küzdelmed. Az első napon először a férfiak mutatták be kötelező gyakor­latukat, s a mezőnyben az élen ez lett a sorrend: 1. Ivan Knalik (csehszlo­vák) 19 hsz, 37,64 p, 2. Jego- rov (szovjet 18, 37,36 p, 3. Völker (nyugatnémet) 31, 36,68 p. * A magyar ifjúsági labda­rúgó-válogatott csütörtökön délután Hódmezővásárhelyen játssza utolsó UEFA-torna selejtező mérkőzését. Ellen­fele Románia lesz. A Szov­jetunió elleni két és a Ro­mánia elleni eddigi egy mérkőzésen 3 pontot szerzett magyar ifi gárdának az utol­só lehetősége, hogy halvány reménye maradjon az auszt­riai UEFA-torna tizenhatos döntőjébe jutásra. — Jó mérkőzés lesz — mondotta Rákosi Gyula, az ifjúsági válogatott kapitánya. — Remélem, fiataljaink bizo­nyítják, hogy a taskenti ered­mény csak kisiklás volt. Még egyszer a vasárnapi mérkőzésekről ka? fekete — Kosárlabda NB II Ajándék a nézőknek Csörlőjavítás. Ez emeli magasba a vitorlázógépeket A Góbénál műszaki vizsgát tesznek a kezdők