Tolna Megyei Népújság, 1978. december (28. évfolyam, 283-307. szám)

1978-12-19 / 298. szám

e ^íépüjság 1978. december 19. A szövetség is tévedhet A Dombóvári Kesztyűgyár SK elnöke, Németh Vilmos eljuttat­ta a Magyar Kézilabda Szövetség levelét. Ebben a szövetség közli a dombóváriakkal, hogy a kézi­labda NOB H nyugati csoportjá­ban a végeredményt tévesen kö­zölték. Elnézést kémek az ad­minisztrációs hibáért. A szövetség hivatalos — javí­tott — táblázatán a Dombóvári Kesztyűgyár csapata a korábbi 7. hellyel szemben a 6. helyet foglalja el. A bajnokság vég­eredménye: 1. D.-újv. 22 18 — 4 629-446 36 2. Tapolca 22 15 2 5 465-416 32 3. Tatai R. 22 15 2 5 520-468 32 4. Győri É. 22 13 1 8 432-370 27 5. Ajka 22 12 3 7 447-442 27 6. D.-vári K. 22 12 2 8 448-453 26 7. Keszth. 22 12 1 9 336-375 25 8. MMG 22 8 2 12 412-447 16 9. Undver®. 22 6 3 13 426-465 15 10/ Könnye 22 6 2 14 446-496 14 11. Bodakaj. 22 4 1 17 411-568 9 12. Tatai V. 22 1 1 20 225-287 3 A 81. percben egyenlítettek a vendégek Szekszárdi Dózsa-Komló 1:1 (0:0) Szekszárd, 1000 inéző. V.: Bártfai. Szekszárdi Dózsa: Pólyák — Szőllősi, Szlovák, Somodi, Weitner — Szőcs, Tóth, Adorján — Mezei (Házi a szünetben), Bonnyai, Lan- ddk. Edző: Magasházi Jó­zsef. Komlói Bányász: Bien — Kelemen, Mács, Kovács, Bartha — Hohmann (Varga a 74. percben), Gyurma, Bá­nász — Martinkovics, Kole- sánszky, Tresch. Edző: Megy- gyes Lajos. A 3. percben Szőllősi és Somodi együttes hibájából Martinkovics húz­hatott kapura, lapos beadá­sát Tresch 20 méterről a bal sarok mellé lőtte. Négy perc­cel később Landek vezette fel a labdát, ügyesen ugratta ki Mezeit, aki elöl Kelemen a lövés pillanatában mentett szögletre. Tíz perces me­zőnyjáték után egy formás hazai akció végén már gólt látott a közönség. Mezei— Landek adogatás végén Lan­dek 18 méteres lövése irányt változtatott az egyik védőn, az ellenkező oldalra vetődő Bien szerencséjére a labda az üres kapu mellé perdült. A 23. percben Somodi gyenge hazaadását Pólyák csak ön­feláldozó előrevetődéssel tud­ta megszerezni Kolesánszky elől. A 26. percben Szőcs in­dításánál Szlovák és Landek mögött a sárba akadt el a labda. A 30. percben Szócsőt sorozatos durvaságokkal sem tudta szereim Kelemen és Kovács, Szőcs beadását Szlo­Szőcs elhúzott Kelemen mellett, lövése azonban elsuhant a kapu mellett vák 12 méterről kapura lőt­te, Bien vetődve öklözte ki a jobb alsó sarok elől a lab­dát. A 41. percben egymás't követően két szögletet har­colt 'ki a Dózsa gárdája. A másodiknál Gyurina fejéről Landek elé perdült a labda, a szélső 14 méteres kapás­lövése a léc fölött suhant el. Szünet után mindkét csa­pat fokozta az iramot. Az 53. percben Somodi elcsúszott, Martinkovics egyedül törhe­tett kapura, a lövés pillana­tában Szőllősi becsúszva sze­relte. Az 56. percben vezetést szerzett a hazai csapat: Szőcs szabadrúgásból a cse­reként beállt Házi elé ívelte a labdát, aiki 14 méterről, ka­pásból védhetetlen gólt lőtt a jobb alsó sarokba. 1:0. Egy perccel később Házi iramo­dott meg a labdával, lövés­szerű beadását Bien a fel­ugró Szlovák fejéről szedte le. A 69. percben veszélyes komlói támadás végén Mar­tinkovics elől Pólyák másod­szorra hárított. A 78. percben Bartha ívelt szabadrúgását Bányász a dermedt védők gyűrűjéből felugorva, öt méterről fejelte a léc fölé. A 81. percben rövidzárlat a szekszárdi védelemben, a fedezetlenül hagyott Martin­kovics lövése a sok láb kö­zött is utat talált a hosszú­sarokba. 1:1. A 83. percben Házi szabadrúgását Bien a felfutó Weitner elé öklözte, a hátvéd kapáslövése nyomán az egyik védőről az oldalhá­lóba vágódott a labda. A 86. percben újabb két hazai szöglet — eredménytelenül. Élénk iramú, parázs han­gulatú találkozón a vendégek sorozatos durvaságokkal tör­delték szét a játék folyama­tosságát és a szekszárdiak lendületét. A több helyzetet teremtő hazai együttes vé­delmének megingása az utol­só 10 percben végül is a kom­lóiak számára hízelgő pont- osztozkodást • eredményezett. Jók: Szlovák, Szőcs, Tóth, Landek, illetve Gyurina, Ko­lesánszky, Bányász. NYUGATI CSOPORT 1. PVSK 20 14 2 4 38-15 30 2. Komló 20 11 6 3 23u 7 28 3. Kaposvár 20' 9 9 2 29-14 27 4. MÁV.D. 20 11 5 4 33-19 27 ■5. Bábolna 20 8 7 5 22-21 23 6. Ajka 20 7 7 6 23-20 21 7. Sabaria 20 6 8 6 16-17 20 8. Sopron 20 8 4 8 19-21 20 9. Szokszárd 20 7 5 8 H9-16 19 10. Oiajb. 20 7 5 8 25-25 19 11. Pét 20 5 9 6 26-33 19 12. Tapolca 20 7 4 9 24-24 18 13. Dorog 20 6 6 8 18-22 18 14. Bakony V. 20 5 7 8 21-25 17 15. MNTE 20 6 5 9 14-22 17 16. Fűzfő 20 5 7 8 13-25 17 17. Rákóczi 20 5 6 9 22>-27 16 18. Oroszlány 20 5 6 9 10-29 16 19. KOMÉP 20 6 3 11 20^26 15 20. Répcelak 20' 4 5 11 17-33 13 Előkerültek a megfakult fényképek Több korosztály egy asztalnál, balról áll Leposa Ferenc, az asztalnál Rajczi József, Cziráki János, Borda Tibor, Lampert Gábor, akivel beszélget Sörös József, a háta mö­gött Budai Ferenc, a pécsi vendég Kovács Jenő nemzet­közi bíró, Csötönyi Sándor és Horváth Lajos. MEGYÉNKBEN a legked­veltebb sportágak közé tarto­zott az ökölvívás. Szekszárd, Dombóvár és Bonyhád jelen­tette évtizedeken át a biztos bázist, onnan kerültek ki az országos bajnokok, a váloga­tottak, az olimpikonok. A sportág kezdetét nehéz lenne pontosan meghatározni, de még ma is élnek azok közül, akik a sportág születésénél ott voltak, bár többségük már túljutott a hatvanon. Nagyobb számban vannak viszont azok, akik 5—10, esetleg 20 éve vol­tak e sportág aktív űzői. Na­gyon sok tehetség öklözött éveken át a szorítóban, egye­sületének, városának színei­ért, esetleg magára húzta a címeres mezt. Azóta már csak egy-egy fénykép, esetleg meg­sárgult újságcikk emlékezteti a szép mérkőzésekre, a fe­lejthetetlen győzelmekre. A régi emlékek felfrissíté­sére adott alkalmat a volt ökölvívók megyei találkozó­ja. Jöttek a megye minden részéből, sőt az ország távoli helyeiről, hogy ismét talál­kozhassanak volt sportbará­taikkal, ismerőseikkel. A Kispipa étteremben régen volt ennyi boldog ölelkezés, As vele a kérdés: hogy élsz, mit csinálsz. Aztán záporoz­tak a további kérdések: em­lékszel, emlékszel? Igen, volt mire emlékezni, meg olyan is akadt, hogy meg kellett kérdezni a másik nevét, mert a harminc-negy­ven év alatt elmosódott már. A három Leposa testvér — Béla, Dezső, Ferenc — min­denkit ismert, ezért legalább egy órán át csak a kézfogá­sokkal, és az elmaradhatat­lan kérdésekkel, Illetve vála­szokkal voltak elfoglalva. Az­tán megjöttek a dombóvá­riak is. Az egyik asztalnál láttuk Tóth Ferencet, aki je­lenleg a Dombóvári MÁV üzemi pártbizottságának tit­kára, Farkas István testneve­lőt, aki egykor félnehézsúly­ban képviselte a DVSE szí­neit, Győrfi Lászlót, aki va­laha pehelysúlyban öklözött, most a foglalkozása: festő­művész. Borda Tibi is föl­szedett vagy tíz kilót, mióta utoljára találkoztunk, bár Oláh Miklós sem panaszkod­hat: amióta abbahagyta az aktív versenyzést, vagy húsz kilót gyarapodott. Kálmán Jancsinak sem lehet különö­sebb panasza, közel áll a száz kilóhoz. Aki viszont változat­lanul tartja a súlyát: Sörös József. Ma is olyan cingár, mint egykor volt. — Ez nem igaz! — így ki­áltott fel az ajtóban Lerch Mihály, aki a háború előtt Szekszárd színeiben öklözött. — De boldog vagyok, hogy még egyszer megölelhetlek benneteket. Lehet, az életben nem találkozunk többet. És következtek a boldog ölelé­sek a Leposákkal, Hartman Ferenccel, a DÉDÁSZ nyug­díjas főszerelőjével, és az egykori edzőjével Lengyel Zoltánnal. Füzessy Zoltán nem tudott eljönni, de levelet küldött, melyben kérte, mentsük ki és külön üdvözli a Leposákat, akiknek oly sokat köszönhet. Az igazat megvallva sokan kérdezték, miért nem jött el, éppúgy, mint Orbán László, aki egyéb elfoglaltsága miatt maradt távol. A megyei ökölvívó-szövet­ség nevében Leposa Dezső köszöntötte a megjelenteket — szám szerint mintegy szá­zat —, majd a megyei sport- hivatal képviseletében Leposa Béla üdvözölte a találkozó résztvevőit. Aztán elkezdő­dött a kötetlen beszélgetés. Amikor végigjártuk az aszta­lokat, akkor döbbentünk rá, hogy hányán kiestek az em­lékezetünkből, akiket pedig valaha jól ismertünk. Sokan hoztak fényképeket is. Pél­dául az egyik 1934-ben készült. Aztán újságcikkek kerültek elő. Az egyik arról szólt, hogy bemutatkozott Pé­csett az újonnan alakult szek­szárdi ökölvívócsapat. Ha le­hetne a boldog emberekről ranglistát felállítani, akkor a dombóvári Horváth Lajost az élre kellene helyezni. Mint mondotta, ez a nap öröm­ünnep számára, mert olya­nokkal találkozhat, akiket húsz-harminc éve nem látott. Kedves vendéget köszönt­hettünk Kovács Jenő szemé­lyében, aki oly sok mérkő­zést vezetett — közmegelége­désre — a Tolna megyei csa­patoknak. Pécsről érkezett és a lányát is elhozta, hogy hazafelé legyen aki vezesse a kocsit, mert ő szeretne koc­cintani azokkal, akikkel oly sokszor találkozott a ringben. Népszerűségére jellemző, hogy egész este cserélődtek aszta­lánál a beszélgető partnerek, mindenki kezet akart fogni vele, és néhány emléket fel­eleveníteni. — Bemutatom Lengyel Zol­tánt, aki Szekszárd ökölvívó­sportját megalapozta — mű­tőit be egy idős embert Le­posa Dezső. Később Lengyel Zoltán dióhéjban elmondta élete történetét, azt, hogy 1930-ban hogyan alakította meg a szakosztályt (erre a témára később visszatérünk.) Lampert Gábor még ma is oly bohó, jókedvű, mint 10— 15 éve. Áztán kiderült, hogy Csötönyi Sanyi sem változott sokat: beszélni jól tud. A Dunaföldvárról érkezett Ben- cze Béla is jól érezte magát annyi ismerős között. A dom­bóvári Rajczi József válto­zatlanul oly csendes, mint korábban, ezzel szemben nem változott Lerch Miska. Az ő beszélgetéséből jegyeztünk föl: — Emlékszel Zoli bácsi, mit mondtál, amikor meg­kezdtük az ökölvívást? Aki nem bírja, menjen el, itt csak olyanok kellenek, akik kitar­tóak. Pedig akkor csak a sport szeretetéért mentünk. Mezítláb voltunk, nem volt cipőnk, csak egy glottnadrá- gunk és az egész egyesület­nek két pár kesztyűje. Dr. Dobos Jenő szomorúan megjegyezte: — Sajnos, sokan nincsenek itt, egy részük már nem él. Például az 1938-as Európa-bajnokság második helyezettje, Kiss Ferenc. Késő délután már magasra csapott a hangulat, majd jó néhányan táncra is perdül­tek. Biztosak vagyunk abban, aki ott volt, jól érezte magát, aki viszont bármilyen okból távolmaradt, sajnálhatja, hogy nem jött el. A DVSE színeiben öklöztek. Balról jobbra Győrfi László festőművész, Farkas István testnevelő tanár és Tóth Ferenc, a Dombóvári MÁV üzemi pártbizottságának titkára. A bonyhádi Borda (balról), középen a bátaszéki Egle, jobb­ról a szekszárdi Kálmán emlékezik... Harminc év után ismét Szekszárdon Lerch Mihály (sap­kában), mellette Leposa Béla, Geresdi Lajos és az első szekszárdi edző; Lengyel Zoltán.