Tolna Megyei Népújság, 1978. október (28. évfolyam, 232-257. szám)

1978-10-31 / 257. szám

1938; október 31. Képújság 5 Kosárlabda NB I Vereség Budapesten Asztalitenisz NB I Tolnai VL-Bp. Spartacus 17:8 MAGYAR ZOLTÁN VILÁGBAJNOK A tornász világbajnoksá­gon Magyar Zoltán a legma­gasabb pontszámmal ismét világbajnok. Lólengésben kitűnő gyakorlatot mutatott be, és a VB-döntőben ritkán előforduló, 9,95-ös pontszám­mal aranyérmet szerzett. Donáth is jól képviselte a magyar színeket, a 4. helyet szerezte meg. Az éremtáblázat: arany ezüst bronz 1. Szovjetunió 7 7 4 2. Japán 4 3 — 3. Egyesült Áll. 2 — 1 4. Románia 12 4 5. Magyarország 1 — — 6. NSZK — 2 — 7. NDK — — 4 8. Bulgária — — 2 A világbajnokság után a magyar válogatott tagjai franciaországi, illetve NSZK- beli bemutatókon vesznek részt. MAFC—Szekszárdi Dózsa 55:52 (25:25). V.: Horváth, dr. Frizzi. Szekszárd: Harsá- nyi (7), Sáfrány (17), Skoda (12), Tarczy (13), Binder (2). Csere: Varga (1), Palotás (—), Vánkonyi (—). Edző: Tapodi László. A találkozót megte­kintette Vincze György, az MKSZ főtitkára, valamint a szövetség több munkatársa és néhány elismert játékve­zető is. Mindkét csapat idegesen kezdett, a MAFC emberfo­gást, a szekszárdiak zónavé­dekezést alkalmaztak. Az el­ső percekben mindkét olda­lon több helyzet maradt ki­használatlanul. A Dózsa együttese kezdeményezett többet, büntetőből és pontos távoli dobással négy pontos előnyt szerzett, amire a MAFC csapata csak a 4. percben tudott válaszolni. Ezután védekezési hibákat követtek el a szekszárdi lá­nyok, a lepattanó labdákat sorra az egyetemisták magas játékosai szerezték meg. A 10. percben 13:12-re a MAFC vette át a vezetést. Felgyor­sult az iram, a dózsások si­keresen fejezték be akciói­kat. A 16. percben újra a szekszárdiak vezettek, sőt előnyüket növelhették volna, de a büntetőket nem értéke­sítették. Ezzel lehetőséget adtak Buttás Pál edző csapa­tának a felzárkózásra, sőt az egyenlítésre is. Szünet után fokozódott az izgalom. A találkozó állása szinte percenként változott: hol a hazaiak, hol a Dózsa vezetett. A 12. percben 47:40- re elhúztak az egyetemisták. Tapodi edző időt kért, majd sorra cserélt. Úgy tűnt, ren­deződnek a sorok, hisz per­ceken belül ledolgozták hát­rányukat a szekszárdiak, sőt átvették a vezetést. Ek­kor érthetetlenül megbom­lott a csapat egysége, a tá­madásokat elkapkodták, le­hetetlen helyzetből is eldob­ták a labdát, míg a büntető­ket gyenge százalékban érté­kesítették. Az utolsó négy percben egész pályás letáma­dást alkalmazott a Dózsa, is­mét nyerési lehetőségek adódtak — de a helyzetek kimaradtak. Jók: Sáfrány, Tarczy. NB I ifjúsági mérkőzés: Szekszárd—MAFC 68:52 (34: 17). A szekszárdi fiatalok őszi ötödik győzelmüket sze­rezték. NB II Dombóvári VSE—Fűzfő 73:72 (45:39). Fűzfő, 150 né­ző. V.: Nagy, Somfai. DVSE: Tahi (24), Illés (21), Ruzics­ka (13), Kollár (2), Ács (4). Csere: Tamási (4), Bálind (2), Bogdán (3), dr. Trinn (—), Haraszti (—). A DVSE emberfogással kezdett és si­kerrel törte át a hazaiak zó­náját. Ruzicska lefutásai, Tahi sikeres távoli dobásai 6:0^as, majd 12:2-es vezetést eredményeztek. A hazaiak 13:10-re felzárkóztak. Ez­után ismét a DVSE percei következtek: Illés eredmé­nyes palánk alatti játékával 26:12-re vezettek a dombó­váriak. Erősített a hazai gár­da és a szurkolók lelkes biz­tatása mellett a félidőig hat pontra csökkentették hátrá­nyukat. A második félidő elején 10 pontos vezetést szereztek a vasutasok, amelyet a fűzfői­ek nagy küzdelemben foko­zatosan ledolgoztak. A befe­jezés előtt egy perccel há­rom pontos DVSE-vezetésnél a hazaiak értek el kosarat, de a labdát a dombóváriak szerezték meg és a hátralévő másodpercekben nem adták ki kezükből. Szabadtéri pá­lyán kemény játékot látha­tott a közönség. A dombóvá­riak taktikai fegyelmezettsé­güknek köszönhetik értékes győzelmüket. Az egész csa­pat dicséretet érdemel. A dobogós hely biztos tu­datában, nyugodtan készül­tek a tolnai lányok az idei év utolsó NB I-es találkozó­jára. Csak a mérkőzés előtt derült ki, hogy Balogh Ilo­na ezúttal nem tudja vállal­ni a játékot, kézsérülése mi­att. így váratlanul nagyon izgalmasnak látszott a mér­kőzés, hiszen két nagyon fia­tal versenyző Kis Anikó mellett Bolvári Kati is helyet kapott a csapatban. A kezdés jól sikerült, a tolnai csapat számára, amit mi sem bizonyít jobban, mint az első fordulóban el­ért 4:1 arányú vezetés. A második forduló az ellenfél­nek sikerült jobban, és 6:4- re sikerült felzárkózniuk. A következő fordulóban ismét a hazaiak voltak eredménye­sebbek. Ebben a játékrész­ben Bolvári Kati győzelme érdemel említést Szeiler el­len. 10:5 volt ekkor az ered­mény, és a végső győzelem is biztosnak látszott. A negye­dik és ötödik forduló ismét a hazaiak győzelmeit hozta, és végeredményben Bízónak Lukács elleni mérkőzése je­lentette az idei bajnoki év végét is, amikor az ered­ményjelző 17:8-at mutatott. Ennek a mérkőzésnek a vég­eredménye és a fölényes győzelem sokkal többet je­lent a tolnai csapat számára, mint bármely eddigi NB I-es győzelem. A csapat ugyanis nélkülözte egyik legjobbját, a felnőtt válogatott Balogh Ilonát. Ilyen hiányt egyetlen NB I-es csapat sem képes el­viselni anélkül, hogy játék­ereje lényegesen ne csökken­ne. A Tolnai VL tulajdon­képpen erősen tartalékosán is hozni tudta a tavaszi ered­ményt, mely szám szerint ugyancsak 17:8 volt. Ez két­ségtelenül a csapat kitűnő utánpótlását dicséri. A csapat legjobbja ezúttal Bízó Mária volt. Valamennyi mérkőzésén győztesen hagy­ta el az asztalt, játékát a közönség is élvezte. Bolvári Ildikó négy fölényes győzel­me után az utolsó mérkőzést vesztette el, ami semmit sem von le jó teljesítményéből. Dudás és Kiss három-három győzelmet szerzett, mindkét versenyző jó formában ját­szott. Bolvári Kati váratla­nul jutott játékhoz, nagysze­rűen játszott, két győzelme életkorát tekintve szép tel­jesítmény. Az ellenfél leg­jobbja a volt sokszoros válo­gatott, Papp Angéla volt, akit csak Bízó tudott legyőz­ni. Győztesek: Bízó 5, Bolvári 4, Dudás 3, Kiss 3, Bolvári II. 2, illetve Papp 4, Lukács 2, Faragó 1, Gazsi 1, Szeiler 0 ponttal. Rekord nevezés a tájfutóknál A lila szalag a rajthelyig vezet Szombaton délután ismét benépesült a régi vasútállo­más környéke Pakson: a táj­futók novemben 7-e tisztele­tére B kategóriás versenyt rendeztek. A paksiak előrelá­tását bizonyítja, hogy a ver­seny az országos szövetség versenynaptárában is szere­pel, tehát minősítésszerzésre is alkalmas volt. Jóval a rajt előtt Mittler József, a paksi járási tájfutó­szövetség elnöke a gyüleke­zőhelyen volt, várta a ver­senyzőket. Ezt az alkalmat használtuk fel, hogy érdek­lődjünk a sportág helyzeté­ről. Érdekes dolgokat hallot­tunk Mittler Józseftől. — Hetedik alkalommal rendezzük a November 7- kupa elnevezésű tájfutóver­senyt. Ezúttal nemcsak a me­gyéből hívtunk versenyzőket, hanem Baranya megyéből is. így neveztek Mohácsról, a Kisfaludy gimnázium fiatal­jai. Rajtuk kívül Tolnáról. Dunaföldvárról, Szekszárd- ról a Garay gimnáziumból, az egészségügyi szakiskolá­ból, valamint a kereskedelmi- és vendéglátóipari szakmun­kásképző fiataljait várjuk. Természetesen itt lesznek a helybeli fiatalok is. Rekord nevezés érkezett, és minden­bizonnyal a rajtolók száma meghaladja a százhúszat. Négy kategóriában lesz ver­seny, a fiúknál és leányoknál egyaránt két-két kategóriát állítottunk fel. A pályán ti­zennyolc ellenőrző pont van. A sportágra jellemző — ami a nevéből is kiderül — a tá­jékozódás) futóverseny, a versenyzőnek sokoldalúnak kell lenni. A jó erőnlét mel­lett kell ismerni a tájolót, a térképet ahhoz, hogy ered­ményt tudjon elérni. Vala­mennyi állomást sorrendben kell érinteni a versenyzőnek, mert csak így tud helyezést elérni. Természetesen nem közömbös, a távot mennyi idő alatt teszi meg. Tehát ez a sportág összetett, és nagy felkészülést igényel. — Milyen ez a sportág me­gyei viszonylatban? — Kezdetben csak a paksi gimnáziumban, majd Duna- földváron volt tájfutó. Négy év után, 1973-ban a szekszár­di Garay gimnázium is belé­pett, majd sorrendben a szek­szárdi egészségügyi szakkö­zépiskola következett, örven­detes, hogy most már Tolnán a gimnáziumban is egyre többen kedvelik e sportágat. A megyei középiskolai verse­nyen indulók száma túlha­ladta a százat, megyénkben a rendszeresen versenyzők száma is nagyjából megegye­zik az előzővel. Kezdetben komoly gondot jelentett, hogy nem volt térkép. Aztán 1974- ben kétezer darab készült az imsósi erdőről. Ezt azonban már kétszer kellett módosíta­ni. 1971-ben Sötétvölgyről is készült térkép. Versenyeink egy részét Pakson, a másik részét Sötétvölgyben rendez­zük, de volt már csapatbaj­nokság Szálkán is. A megnyitóra felső rakozott versenyzők Lassan gyülekeztek a ver­senyzők, és az aktívák. Pe- resztegi László és Szeri Fe­renc már korábban elvégez­te a kitűzést, most ők is a csoportokat várták, hogy a rajthelyhez vezessék őket. Rajtuk kívül ezen a délutá­non több lelkes sportember­rel megismerkedtünk. így például Bodor Árpáddal, a Garay gimnázium tanárával, aki a célnál végezte el a bí­rói feladatokat. Pámer Ja­kab, a tolnai gimnázium ta­nára az indításnál segített Kőműves Ilonának, aki a szekszárdi egészségügyi szak­középiskolában tanít. Bognár Zoltán, a dunaföldvári gim­názium tanára, aki szintén elkísérte diákjait az emlék- versenyre. Egy autóbusznyi fiatallal érkezett Géhringer Mihály Szekszárdról. A kereskedel­mi és vendéglátóipari szak­munkásképző tanulóit hozta el a versenyre. Mint megtud­tuk, minden alkalmat megra­gadnak a sportolásra, elsősor­ban a természetjárást kedve­lik legjobban, de labdajáté­kokban is elindulnak, versen­genek. Cziczer István, az MHSZ paksi járási vezetősé­gének helyettes vezetője a sportág lelkes aktívája is megérkezett motorral, de né­hány másodperc után tovább­ment, hogy a rajthelyen mindent előkészítsen. A ver­senyzőkkel aztán elindultunk az Imsós erdőbe, a lila szalag a rajthelyig vezetett bennün­ket. A versenyzők és a kísé­rőik száma elérte a százötve­net. Mittler József üdvözlése után Szinger Ferenc, a paksi járási sportfelügyelőség veze­tője méltatta a Nagy Októ­beri Szocialista Forradalmat, a tiszteletére rendezett sport- eseményt. Külön köszöntötte a mohácsiakat és elkezdődött a tájfutás. A versenyzők — hol kettesével, hol hármasá­val — percenként indultak. Bár nehéz terepen, de ideális körülmények között bizonyít­hatták tudásukat, felkészült­ségüket. Mint tapasztaltuk, a paksiaknak egyáltalán nem jelentett előnyt az Imsós er­dő, nekik épp oly nehéz volt megtalálni az ellenőrző pon­tokat, mint a vidékieknek. Késő délután került sor az eredményhirdetésre. Mittler József tanártársaihoz hason­lóan boldog volt; kitűnően sikerült az emlékverseny. A kategóriák helyezettjei: F—15: 1. Glósz Péter, 2. Bárdos Ferenc, 3. Heiszler János (mindhárom PSE). F— 17: 1. Szél Zoltán (Sz. Garay Gimn.). 2. Iványi Béla (Du­naföldvári Gimn.), 3. Jäger Csaba (Paksi SE). N—15: 1. Muck Klára (Mohács), 2. Il­lés Erzsébet (Sz. Garay), 3. Deli Ágnes (Mohács). N—17: 1. Glósz Margit (PSE), 2. Rát- kai Éva (Sz. Garpy), 3. Sze- leczky Erika (Dunaföldvári Gimn.) Géhringer Mihály tanítványaival még egyszer megbeszéli a legfontosabbakat Rajt után, teljes lendülettel Pordán Imre (Garay gim­názium) az F gyűjtőpont­nál