Tolna Megyei Népújság, 1977. december (26. évfolyam, 282-307. szám)

1977-12-13 / 292. szám

1977. december 13. “Képújság 5 Szakszervezeti tömegsport Beszámoló az éves munkáról Szekszárdim, az SZMT székházában ülésezett a Köz- alkalmazottak Szakszerveze­tének sportbizottsága. Az alap­szervezetek sportfelelőseit Andorka Árpád tájékoztatta a közalkalmazottak részére 1977-ben rendezett sportver­senyek tapasztalatairól, majd közösen határozták meg a jövő évi feladatokat. Andorka Árpád, a megye­bizottság sportbizottságának vezetője beszámolójának ele­jén megállapította: „Úgy Érezzük, hogy a szakszerve­zetünk VIII. kongresszusának tömegsport fejlesztésére vo­natkozó határozatát az idei rendezvényeinken eredmé­nyesen sikerült megvalósíta­ni. Örömünkre szolgál, hogy a Budapesten tartott éves ér­tékelő értekezleten megyénket az igen előkelő második hely­re sorolták.” Ezután részletesen beszélt a sportbizottság által rende­zett sportnapokról. A rendez­vények sorát januárban a Magyar Hírlap-kupa megyei sakkdöntő nyitotta meg. Áp­rilisban első ízben rendezték meg Szekszárdon a közalkal­mazottak kispuskalövészetét, melyen hat női és 11 férficsa­pat indult. Sikerrel zárult a június 11-i Magyar Hírlap- kupa kispályás labdarúgó­döntő is, amelyen a Megyei Tanács csapata szerezte meg az első helyet, majd a ka­posvári területi döntőn ezüst­érmet szereztek. Nyolcvanöt tanácsi dolgozó vetélkedett Regolyben a bonyhádi, paksi, tamási járási hivatalok ta­lálkozóján. Szeptember 21-én a bonyhádi, dombóvári, szek­szárdi városi tanácsok dolgo­zóinak sportnapján négy sportágban mérték össze ere­jüket a résztvevők. A hónap utolsó napján százhúszan áll­tak rajthoz a Pakson megren­dezett újabb sportnapon. A házigazda paksi járási hiva­tal által felajánlott vándor- serleget a legeredményeseb­ben szereplő tamási járási hi­vatal nyerte. A megyei sportbizottság he­tedik önálló rendezvényére Hőgyészen került sor, ahol asztalitenisz, sakk, atlétika, kispuskalövészet, valamint női és férfi labdarúgás sze­repelt a programban. A no­vemberi asztalitenisz megyei döntő zárta a közalkalmazot­tak idei tömegsport-rendez­vényeinek sorát. A sportbi­zottság azonban további ver­senyek lebonyolításában is segítséget nyújtott, amelye­ken a közalkalmazott dolgo­zók is részt vettek. A jövő évi feladatok egyez­tetése során az alapszervi sportfelelősök nyolc önálló programot határoztak meg, amelyek minden valószínűség szerint tovább szélesítik a közalkalmazott dolgozók tö­megsportmozgalmát me­gyénkben. Akár 4-5 góllal is nyerhettek volna Sz. Dózsa-Szolnok 1:1 (0:1) Szekszárd, 1000 néző. Ve­zette: Hartmann. A Szek­szárdi Dózsa csapatában a következő játékosok szere­peltek: Lipovszky — Glava- tity, Szlovák, Somodi, Kor. ner, Vágó, Szőllősi, Orosz, Szőcs, Bonnyai, Házi. Csere: Laki. Edző: Jerabek Jenő. Már a 2. percben vezetést szerezhetett volna a hazai együttes. Vágó lövésszerű be­adását Bonnyai a kaputól há­rom méterre tisztán kapta, de külsővel, gyámoltalanul a bal oldali léc mellé gurított. Két {férccel később Szőcs re­mek csel után a felfutó Orosz elé játszott, aki 12 méterről nagy erővel lőtt, a jobb alsó sarokra tartó lab­dát Szendrei bravúrral tolta szögletre. A 9. percben újabb gólszerzési lehetőség maradt kihasználatlanul. A hazai tá­madók tűzijátékot rendeztek a szolnoki kapunál, majd Orosz négy védőn verekedte át magát, lapos lövését a gólvonalról mentették az MTE védői. Egy ártatlannak látszó támadás futott a jobb oldalon, Lódi az alapvonal közeléből kapu elé játszot­ta a labdát és a fedezetle­nül hagyott Dákay a vetődő Lipovszky mellett a jobb al­só sarokba pörgette. 0:1. Tovább rohamozott a szek­szárdi csapat és a 17. perc­ben egyenlítési alkalmat ha­gyott kihasználatlantól. Bony- nyai átadásával Orosz húzott kapura, a tizenegyes pont­ról leadott lövése Szendrei- ről kiperdült, Szőcs az ötös­ről azonban kapu fölé lőtte a labdát. A 29. percben Házi lefejelte a labdát Bonnyai elé, aki nyolc méterről ka­pu mellé lőtt. A szurkolók a 38. percben kórusban kö_ vetelték Bonnyai lecserélését, miután a fiatal játékos egy gyors baloldali akció végén két méterről az üres kapu helyett az oldalhálóba lőtte a labdát. A félidő befejezése előtt két perccel ismét Bonnyai kapott jó átadást, aki rávezette ugyan a lab­dát a kapura, de az ötösről lövés helyett oldalra továb­bította, így a védők mente­ni tudtak. Szünet után a második percben góllá érett a ha­zaiak fölénye. Házi szögletét Szőcs fordulásból lőtte ka­pura, a védőkről kiperdült labdát Vágó közelről a léc alá vágta. 1:1. Rohamozott a Dózsa, de a 12. percben a vendégek előtt is adódott nagy helyzet. Dákay lefejel­te a labdát Szatmári elé, aki nehéz szögből, szoronga­tott helyzetben élesen a bal­oldali léc mellé lőtt. Ki­egyenlítődött a küzdelem, a vendégcsapat a játék lassítá­sára törekedett. A 23. perc­ben Házi cselsorozat után lerázta a1 védőket, Sebők visszarántotta a szélsőt, de a labda Szőcs elé került, akit a lövés pillanatában el­lökték a védők a 16-oson belül. Két perc múlva Orosz a találkozó legnagyobb hely­zetét hagyta ki: Lipovszky hosszú kirúgásával kapura tört, már csak a kifutó Szend- reivel állt szemben, amikor az előrevetődő Szendreibe lőtte a labdát. A 38. perc­ben Vágó jobboldali szabad­rúgását a menteni akaró Kántor hátrafejelte, a szol­noki kapuvédő csak bravúr­ral mentett a jobb felső sa­roknál. Napsütéses időben, kitű­nően előkészített pályán, mindvégig jó iramú küzdel­met vívott a két csapat. Óriási lendülettel kezdett a Dózsa, kapujához szögezte ellenfelét és már az első tíz percben akár háromgó­los előnyt is szerezhetett volna. A vendégek egyszer jutottak el Lipovszky kapu­jához és vezetést szereztek. Ezután nyomasztó fölényben játszott a szekszárdi csa­pat, úgy tűnt, gólokkal nye­ri a mérkőzést. A szünet utáni gyors egyenlítést kö­vetően továbbra is a hazaiak irányítottak, a kapu előtti határozatlanságuk azonban végül pontvesztésbe került. Jók: Vágó (a mezőny leg­jobbja), Szőllősi, Szőcs, Orosz. NB II.: Dorog—Kossuth KFSE 1:0, BVSC—BKV Elő­re 0:0, Budafok—Komló 0:0, Nagykanizsa—MÁV DAC 4:1, Salgótarján—Fűzfő 1:1, Békéscsaba—Volán 1:1, Deb­recen—Vác 4:1, Eger—Vár­palota 2:0. Hz MD II őszi végeredménye 1. SBTC 19 11 4 4 33-17 26 2. Izzó 19 11 3 5 35-15 25 3. Eger 19 9 6 4 33-23 24 4. Dorog 19 10 4 5 23-16 24 5. K.-barc. 19 9 5 5 35-23 23 6. Volán 19 7 9 3 27-20 23 7. Vác 19 10 3 6 26-22 23 8. SZMTE 19 7 7 5 30-20 21 9. Komló 19 8 5 6 25-23 21 10. BTASK _ 19 7 7 5 19-20 21 11. Kanizsa 19 7 5 7 28-21 19 12. DVSC 19 8 3 8 18-24 19 13. Fűzfő 19 8 2 9 31-36 18 14. BKV E. 19 6 5 8 21-25 17 15. KKFSE 19 4 9 6 28-34 17 16. Budafok-19 5 6 8 25-26 16 17. BVSC *19 2 8 9 18-29 12 18. MÁV D. 19 5 2 12 24-40 12 19. Várpalota 19 4 3 12 22-43 11 20. Szekszárd 19 2 4 13 17-41 8 így kellett volna 1. DVSC—Váci Híradás 4:1 1 2. Szekszárd—Szó. MTE 1:1 x 3. BVSC—BKV Előre 0:0 x 4. NIKE Fűzfő—Salgót. 1:1 x 5. MÁV DAC—N.-kanizsa 1:4 2 6. Bcs. TASK—Volán SC 1:1 x 7. MÁV NTE—Répcelak 2:1 1 ' 8. H. Rákóczi SE—PVSK 1:0 1 9. Sopr. Text.—Oroszlány 1:2 2 10. Foggia—Lanerossi 1:1 x 11. Lazio—Napoli 1:1 x 12. Torino—Juventus 0:0 x 13. Verona—Internazionale 0:0 x +1 14. Kecsk. TE—Bp. Spart. 1:0 1 Félidő a labdarúgó-bajnokságban Gyenge rajt, kitűnő folytatás őszi vEgeredmeny: 1. Paks 17 12 2 3 44-21 26 2. Bonyhád 17 12 1 4 46-15 25 3. Dombóvár 17 10 4 3 44-16 24 4. Bátaszék 17 10 3 4 36-19 23 5. N.imányok 17 11 — 6 28-26 22 6. Kisdorog 17 8 4 5 34-22 20 7. Aparhant 17 8 3 6 32-25 19 8. Bogyiszló 17 9 1 7 26-27 19 9. Tevel 17 6 4 7 26-31 16 10. N.-dörög 17 6 4 7 29-38 16 11. TÁÉV SK 17 7 1 9 40-37 15 12. Pincehely 17 6 3 8 28-35 15 13. Fadd 17 5 4 8 31-33 14 14. Zomba 17 5 4 8 24-30 14 15. Tolna 17 5 3 9 24-36 13 16. Tengelic 17 4 3 10 25-47 11 17. S.-tornya 17 2 3 12 24-50 7 18. B. Pan. 17 2 3 12 10-43 7 Labdarúgócsapataink közül talán a Paksi SE volt a leg­nehezebb helyzetben: az NB Ill-ban nem tudta kiharcol­ni a bentmaradást, de még így is nyílott egy lehetőség, ott volt az osztályozó. Saj­nos itt sem tudták elérni, hogy továbbra is magasabb osztályban szerepeljenek, így visszakerültek a megye­bajnokságba. Ez minden szempontból zavarólag hatott a felkészülésre, melyhez ed­zőcsere is hozzájárult. Nem sokkal az őszi szezon előtt Váczi László vette át a fel­készülés irányítását, látta el az edzői teendőket. Ebben nagy segítségére volt az egyesület másik volt játéko­sa, Márkus József. A szak­vezetést váratlanul érte Maj- sai leállása, majd Kiss is abbahagyta az aktív sporto­lást. Az egyesület elnöksége a felnőttcsapat elé célul tűz­te ki, hogy szezon végén a dobogó valamelyik fokán vé­gezzen. A rajt nem sok jóval ke­csegtetett. Elsősorban erőn­létileg maradtak alul a pak­siak, de ebben az is közre­játszott, hogy nem alakult ki az egységes csapat, szer­kezetileg átalakításokat kel­lett menet közben végre­hajtani. Ezt a feladatot jól látták el az edzők és a baj­nokság első harmada után már kialakult az a játékstí­lus, az az együttes, mellyel a későbbiek során eredmé­nyesebb lett szereplésük. Az első fordulóban Tevelen be kellett érni a 3:3-as döntet­lennel a paksi gárdának. A második fordulóban nehezen, 3:2-re győztek a TÁÉV együttese ellen. Augusztus 21-én, a harmadik forduló­ban Bonyhádon léptek pályá­ra, ahol 2:0-ás vereséggel kellett levonulniuk. Ekkor a paksiak a bajnoki táblázaton a 13. helyen voltak. A ne­gyedik forduló sem hozta meg azt az eredményt, me­lyet a lelkes szurkolók vár­tak, hisz otthonukban csak keservesen tudtak 1:1-es dön­tetlent kiharcolni Fadd ellen. A sorsolás szeszélye folytán a szeptember 4-i fordulóban ismét nehéz ellenfelet kap­tak. Bátaszéken kellett mér­kőzniük. Ez a találkozó a bátaszékiek 2:l-es győzelmét hozta. A paksi csapat ismét a 13. helyen állt. A 6. fordu­lóban, szeptember 11-én az Aparhant ellen sikerült 3:2- re győzni. Ezzel a bajnoki táblázaton egy hellyel előbb­re rukkoltak. Szeptember 18-án — a vereség ellenére — Dombóvárott az MSC el­leni mérkőzésen következett be a fordulat. Kitűnően ját­szott itt már a paksi együttes és csak nagv balszerencsével — büntetőből kapott góllal — kellett mindkét pontot 1:0-ás vereség után Dombóvárott hagyni. A dombóvári mérkőzést követően a paksi szakvezetés megbeszélést tartott, melyen megállapították: megtalálták azt a csapatot, melytől vár­ható a jó szereplés. A játéko­sok taktikailag végre tudták hajtani az edzői elgondolá­sokat. Ennek meg is lett az eredménye. A következő va­sárnap a Pincehelyt 4:0-ás vereséggel küldték haza, egy héttel később Simontornyán győztek 3:2-re. Ezzel a pak­siak már a bajnoki táblázat 8. helyére verekedték fel magukat. Jó volt a folytatás is. Tengelicen 2:l-re, Pakson a Nagydorog ellen 5:l-re, Ma- joson a Bonyhádi Pannónia ellen 2:l-re nyertek. A 13. fordulóban a tolnaiak láto­gattak Paksra, akiknek 5:l-es vereséggel kellett hazatérni. Ekkor a paksi gárda már a bajnoki táblázat 4. helyén volt. November 6-án Kisdo- rogon született 2:0-ás paksi győzelem, egy héttel később Pakson a Bogyiszlót győzték le 1:0 arányban. November 20-án Zombán győztek 2:1- re. Ekkor már a paksi csa­Bíró Gáspár, a paksiak leg­eredményesebb játékosa volt. Érdekesség: a tavaszi idényben már a Nagymá- nyok színeiben játszik. pat a 2. helyet foglalta el a bajnoki táblázaton. Az utolsó fordulóra maradt a Nagy- mányok elleni mérkőzés. Az eredeti időpontban a talál­kozó félbeszakadt — a pálya használhatatlansága miatt —, de december 4-én megmér­kőzött a két jó formában lé­vő együttes. A nagyarányú paksi győzelem még a hazai szakvezetőket és a szurkoló­kat is meglepte. Senki nem számított arra, hogy 7 :l-es vereséggel utazik haza a Nagymányok. Mint már említettük, a szép sikersorozat elsősorban annak eredménye, hogy az együttes összekovácsolódott, a játékosok taktikailag fegyel­mezettek voltak. Viszonylag kevés — tizenhat — játékos szerepelt az őszi szezonban. Közülük elsősorban Kalmár, Szabadi és Szűcs teljesítmé­nye érdemel említést, míg Bagó edzésmunkája példa­mutató, ugyanakkor Bíró Gáspár góljaiért érdemel di­cséretet. A csapat 44 gólt lőtt, ebből tizenkettőnek Bíró volt a szerzője. Érdemes megemlíteni, hogy Pakson változatlanul nagy az érdeklődés a labdarúgás iránt. Átlag hét-nyolcszáz néző állja körül a pályát, il­letve foglal helyet a lelátón. Az őszi szezon nézőcsúcsa is Pakson, illetve Tevelen szü­letett, kilencszázan váltottak jegyet. Pakson ez a Fadd el­leni mérkőzésen volt. Pakson a szakvezetők és a szurkolók egyaránt szeretnék, ha a szép sikersorozat a ta­vaszi idényben is folytatód­na Ennek érdekében a téli időszak alatt komoly, alapo­zó edzéseket tartanak, majd igyekeznek a játékosokat olyan formába hozni, hogy a kitűzött célt teljesíteni tud­ják, mely nem más, mint do­bogón végezni. A paksi együttes. Balról jobbra: Váczi László edző, Szűcs, Meszlényi, Kovács I., Kalmár, Szabadi, Bagó. Alsó sor: Kiss I., Vábró, Féhr, Somodi, Kovács II., Muck. A labdával Házi, háttal Bonnyai (Fotó: Bencze)