Tolna Megyei Népújság, 1977. november (26. évfolyam, 257-281. szám)

1977-11-15 / 268. szám

r Repül mint a fecske A műugrás olimpiai bajnoknője Ha valaki végignézi a 19 éves olimpiai miűugró- baijnoknő, Jelena Vajcehovsz- kaja ugrásé', önkéntelenül a fecske röpte jut eszébe. Jelena még alig tudott jár­ni, már ragyogóan úszott. Slpontcsaládban nőtt fél: édes­apja és édesanyja is a Szov­jetunió sporhmestere. Jelena ,Vajceh ovs Zk a ja im­már 10 éve foglalkozik mű­ugrással. Edzője Valentyin Cyedovoj az 1954-es Európa- tbaijnok. A fiatal sportolónő tiírét először 1974-ben, a Szovjet bajnokság megnyeré­se után kapta szárnyára a hír. Néhány nap múlva az Európa-bajnokságon 3. helye­zést ért el. Két év múlva Montrealiban olimpiai bajno­ki címet szerzett. A nemrég lezajlott szovjet bajnokságon aranyérmet nyert. Jelena jelenleg a moszkvai Testnevelési Főiskola hallga­tója. Szeretne részt venni az 1980-as olimpián.. Gyakorla­tainak bonyolultságáról1 [be­szélve megjegyzi, hogy a nemzetközi szabályok szerint most megengedettek a bo­nyolult ugrások. Jelena a kö­vetkező olimpián egylik ug­rásiként másfél fordulatos négyorsós ugrást hajt végre. (APN—KS) Jelena Vajcehovszkaja ugrás közben 1917. november 15. Kosárlabda NB II 0 Szekszárdi Dózsa női csapata az HB l-ben SZ. DÓZSA—SOPRONI POSTAS 72:60 (35:27). Sopron, vezette: Lakner, Domonkos. Szekszárdi Dó­zsa: Jankovics (2), Palotás (7), Skoda (32), Varga (10), Szilágyiné (15). Csere: Nagy (—), Farkas (4), Gyurcsák (2), Várkonyi (—). Kisszá­mú, de nagyon lelkes kö­zönség előtt Ijerült sor a Dózsa utolsó rangadó mér­kőzésére Sopronban. A ta­lálkozón végig zengett a „Hajrá Postás!” A szurkolók hangorkánja nem zökkentet­te ki a szekszárdi lányokat, nyugodtan és fegyelmezet­ten, az edzői utasításokat maradéktalanul betartva játszottak. Az első pontot a szekszárdiak szerezték a 2. percben. Ezt a 4. percben egyenlítette ki a hazai együttes. Az 5. percben a Dózsa háromszor volt ered­ményes, míg a hazaiaknak nem sikerült pontot szerez­ni. A 7- percben 14:8-ra vezetett csapatunk. A 10. percben feljött a Postás és két pontra csökkentette hát­rányát. (16:14). A szekszár­diak kisebb védekezési hi­bái miatt kétszer büntetőből, majd jó támadás végén szerzett pontokkal a sopro­niak vették át a vezetést. A 14. percben 22:20 volt az eredmény a hazaiak javára. Ezután rákapcsolt a Dózsa csapata, sorra dolgozták ki játékosaik a dobóhelyzete­ket, melyeket csak szabály­talanságok árán tudtak meg­akadályozni a hazaiak. A büntetőket eredményesén használták ki a játékosok, így a 18. percben már újra a Dózsa vezetett, 32:26-ra. A félidő utolsó két percé­ben további három pontot szereztek a szekszárdiak, így hétpontos előnnyel kezdhették a második fél­időt. Fordulás után sem csök­kent együttesünk lendülete. A 2. percben már tíz pont­tal vezettek Skodáék, de ezután kissé visszaestek, há­rom percig nem sikerült kosarat szerezniük. A ha­zaiak ezt azonnal kihasznál­ták és 4 pontra ismét meg­közelítették a Dózsát- A 8. percben pedig hátrányukat ledolgozva, egyenlítettek a soproniak. A szekszárdi csa­pat „összeszedte” magát, de a 15. percig nem tudott el­húzni. A 16. perc hozta a mérkőzés fordulatát. Ettől kezdve újra rákapcsoltak a lányok, védekezésben felja­vultak, támadásaikat jól fejezték be, és a 17. perc­ben újra nyolcpontos előnyt szereztek. Két perccel ké­sőbb 70:60 volt a mérkőzés állása a Dózsa javára. Ek­kor már biztos győztesek voltak, majd újabb két pont­tal beállították a találkozó végeredményét. Megérdemelten nyert a szekszárdi csapat a küzdel­mes, jó iramú mérkőzésen. Jó bemutatkozása volt a csapat új edzőjének, Tapodi Lászlónak, aki Székesfehér­várról került a csapathoz. Jó taktikai húzásai hasznos­nak bizonyultak, ezek nagy­ban segítették a csapatot a győzelem kivívásában. Ezzel a győzelemmel a Szekszárdi Dózsa feljutott az NB I-be. SZ. DÖZSA—SOPRONI KSE 68:48 (32:29). Sopron, vezette: Domon­kos, Lakner. Sz. Dózsa: Jankovics (—), Nagy (13), Palotás (6), Skoda (18), Szi­lágyiné (11). Csere: Farkas (—), Gyurcsák (4), Varga (16), Várkonyi (—). Ugyan­csak Sopronban, egy nappal a Postás-elleni rangadó után került sor erre a mérkőzés­re. Ismerve az ellenfél tu­dását, a Dózsa együttese kü­lönböző taktikai variációk begyakorlására használta fel ezt a mérkőzést. A lényeg a játék volt, s nem az eset­leges három számjegyű győ­zelem. A 3. percben a Dó­zsa vezetett 6:4-re, de ez­után sokáig nem tudták át­venni az irányítást. A 10. percben a hazaiak már 17:10-re elhúztak. A 13. percben aztán egy pontra csökkentette a hátrányát csapatunk, majd a 19. perc­ben átvette a vezetést is. (28:27). Az utolsó percben ismét a KSE vezetett, de a szekszárdiak két kosarat sze­rezve három pontra növel­ték előnyüket. A második félidőben is csapatunk kezdett jobban, de az 5. percben a hazaiak 38:36-ra ismét átvették a vezetést- A 7. percben egyenlített a Dózsa, et’től kezdve már a szekszárdiak irányították a játékot, öt perc alatt 11 pontos veze­tésre tettek szert, a 12. percben 51:40-re elhúztak. A 17. percben a KSE hét pontra megközelítette csapa­tunkat, de ezzel el is lőtte „puskaporát”. Az utolsó há­rom percben ugyanis már A Szekszárdi Dózsa NB I-be jutott csapata (álló sor, balról jobbra). Farkas Éva, Gyurcsák Katalin, Harsányi Mária, Skoda Erika, Várkonyi Gabriella, Haász János edző. Guggolnak: Jankovics Mária, Szilágyi Dezsőné, Varga Rózsa, Palotás Anikó, Nagy Gyöngyi. nem szereztek több pontot, együttesünk viszont továbbra is eredményesen játszott. Az utolsó két percben további hét pontot szereve alakult ki a szekszárdiak húszpon­tos győzelme. A játék alapján az ered­mény nem tükrözi híven a két csapat közti különbsé­get. A szekszárdiak gondo­latban már a november 16- án, Szekszárdon sorra ke­rülő, Komló elleni vissza­vágóra készültek. SOPRONI TEXTIL—DOMBÓVÁR 79:75 (46:42). Vasárnap délelőtt Sopron­ban lépett pályára a Dom­bóvári VSE együttese. Dom­bóvár színéiben a követke­ző játékosok szerepeltek: Tahi (17), Ruzicska (23), Illés (12), Tamási (2), Jós­fai (—), Bogdán (6), Pakott (5), Takács (8), Ács (—), Bálind A technikailag jól képzett soproni csapat ellen is meg lehetett volna szerezni a győzelmet, ha Pakot és Ta­mási a megszokott formáját nyújtja. Vasárnap Szombat­helyen 12 órakor a Tanár­képző együttese ellen mér­kőzik a dombóvári gárda. 'atarol jelentjük Az egyiknek sikerűit, a másiknak nem A tatai öreg-tó partján csehszlovák és német turis­ták sétálnak. A tó fölé emel­kedő Zsigmond-kori vár épü­lettömbje lenyűgöző hatást kelt a szemlélőben. A vaskos, tömör alapfalak, s a fölöttük magasló kecses boltívek len­dülete szemléletesen vará­zsolja vissza a letűnt korok emlékeit. A vár udvarán tü­relmes osztrák csoport várja a Kuny Domokos Múzeum nyitását. A műemlékekben gazdag kis város november közepén is jelentős vonzerő a hazai és külföldi idegenfor­galomban. A turisták a látnivalókért, a kézilabdacsapatok tagjai pedig az NB Il-es osztályozó küzdelmeiért utaztak Tatára. Az olimpiai edzőtáborban megrendezett versenysoroza­ton megyénk bajnokcsapatai szinte egymásnak adták a „kilincset”. Előbb a Simon- tornyai BTC női ^együttese kísérelte meg kiharcolni a feljutást az NB II mezőnyé­be. Már a sorsolás után tud­tuk; a bőrgyáriak gárdája a legnehezebb csoportba ke­rült. Ezt a megállapítást — sajnos — a mérkőzések ered­ményei is igazolták. Villant­suk fel. a három találkozó krónikáját. Debreceni Medicor—Si- montomya 10:9 (4:3). Szoros első félidő után a jól hajrázó BTC egyenlített, de a debre­ceniek az utolsó pillanatban, büntetőből megszerezték a győzelmet. A simontornyai gólszerzők: Molnár Zs. 3, Jobbágy, Molnár K. 2—2, Fe- keténé, Soós. OSC—Simontornya 15:10 (6:7). Az első félidei jó telje­sítményét szünet után nem tudta megismételni megye­bajnokunk. Gólszerzők: Mol­nár Zs., Feketéné 3—3, Soós 2, Jobbágy. Molnár K. Simontornya—Orosháza 13:12 (3:7). A kezdeti bizony­talankodást leküzdve, nagy lelkesedéssel, időnként jó já­tékkal nyert a feljutásra esé­lyes Orosháza ellen a bőr­gyári csapat. Gólszerzők: Molnár Zs. 6, Feketéné 3. Szi- ládi 2, Jobbágy, Soós. Várni István, a simontor- nyaiak edzője így foglalta össze véleményét az osztályo­zó tapasztalatairól: — A látottak alapján be­igazolódott, amit a szakem­berek állítottak, csapatunk valóban a legerősebb cso­portba került. A többi cso­portból nálunk gyengébb ké­pességű együttesek könnye­dén jutottak fel az NB II-be. Csapatunk nagy akarással, lelkesen játszott. Az osztályo­zó mérkőzéseken Molnámé, Molnár Zsuzsa és Féketéné nyújtott végig egyenletesen jó teljesítményt, míg Sziládi, Jobbágy és Soós egy-egy ta­lálkozón játszott jól. A jelen­lévő edzők, szakemberek kö­rében az a vélemény alakult ki, hogy bennünket üldöz a balszerencse. Ezt Horváth László, az MKSZ főtitkára is kifejezte gratulációjában. A simontornyaiak az eluta­zás előtt még sok sikert kí­vántak az edzőtábor kapujá­hoz éppen akkor érkezett dombóvári fiúknak. A követ­kező két napon a Dombóvári Kesztyűgyár szerepléséért szoríthattunk. , Mi tagadás, túlságosan sok esélyt számúkra sem „jósol­tak” a bennfentesek. A dom­bóváriak az első találkozóju­kon Kapuvár ellen 12:12-es félidő után 27:27 arányú dön­tetlent játszottak. A Győri Textiles NB I-es csapatának egykori játékosa, Remete Ist­ván alaposan „szórta” góljait ezúttal kapuváriként, de Ma- yerék sem maradtak adósak. A megyebajnokság gólkirálya tíz, Kolossá 8, Szili B. 3, Pa­taki és Szili T. 2—2, valamint Szeltner egy góljával alakult ki a végeredmény. Végig vezettek a dombóváriak, de a találkozó hajrájában idegi­leg elfáradtak. Második mérkőzésükön a Bp. Május 1. Ruhagyár ellen 32:31 arányban bizonyultak jobbnak. Félidőben meg négygólos volt a kesztyűgyá­riak előnye. Ezen a találko­zón Mayer 13, Deli és Pataki 4—4, Szili B., Kolossá és Tú­ri 3—3, Szili T. 2 gólt helye­zett el az ellenfél kapujába. Szombaton délelőtt még a reggeli sem ízlett a dombóvá­ri játékosoknak. Sorsdöntő mérkőzésre készültek a Bp. Vasas HTG ellen. A főváro­siaknak már a döntetlen is elég lett volna a feljutáshoz, a mi csapatunknak viszont csak győzelem esetén lehetett esélye. Az edzőtábor szinte vala­mennyi együttesének játéko­sai a lelátón szurkoltak, öt­perces játék után, jó volt hal­lani, hogy a biztatás Maye- réknek szólt. A sorsdöntő mérkőzést óriási izgalom, nagy küzdelem, kemény já­ték jellemezte. Félidőben ll:9-re Dombóvár vezetett. Szinte karnyújtásnyi távol­ságba került a magasabb osz­tályba jutás lehetősége. Szü­net után. 13 perccel a talál­kozó vége előtt Szili Tamást, harmadik kétperces kiállítá­sa után kizárták. Erősített a Vasas és nagy harcban egyenlített is. A rohanást okos, taktikus játék váltotta fel ezután csapatunknál. En­nek eredményeként ismét át­vették a vezetést és az egy- gólos előnyt a hátralévő per­cekben már nem engedték ki kezükből. Végeredmény 22:21. Amikor a játékvezetők síp­szava véget vetett a mérkő­zésnek, a pályán leírhatatlan örömmámorban ölelgették egymást a dombóvári játé­kosok. Gurbács István, a kesztyűgyár sportkörének el­nöke meghatódva gratulált a fiúknak. A nézőtérről első­nek Dravecz Károly, az ireg- szemcselek egykori kiválósá­ga sietett üdvözölni az NB II-be jutott csapat tagjait. Néhány perccel később az örömtől sugárzó arcú játéko­sokkal és vezetőjükkel be­szélgettünk az edzőtábor klubtermében. Gurbács István elmondta, hogy egyesületükben 1967 óta honosodott meg a kézilabda, öt éven keresztül csak női szakosztály működött, majd 1973-tól alakították meg a férficsapatot. Az NB II-be jutás fölötti öröm egyúttal a jövő tervezését, feladatait is felveti. A pályaépítés mielőb­bi befejezése anyagi támoga­tást igényel.. A magasabb osz­tályban való eredményes helytállás érdekében szükség van a csapat erősítésére, az utánpótlás biztosítására. Bá­zisszervüktől, a Pécsi Kesz­tyűgyártól, eddig is minden támogatást megkaptak. Most a város vezetőinek fokozot­tabb erkölcsi és anyagi segít­ségére is szükségük lesz. Utoljára 1971-ben — ne­gyedik nekifutásra — a Szek­szárdi Bőrdíszmű női csapa­tának sikerült osztályozó­győztesként hazautazni Tatá­ról. Ezért is osztoztunk bol­dogan a dombóváriakkal, si­kerük örömében a festői szépségű városban. — fekete — Tavasztól már az NB II-ben szerepel a Dombóvári Kesztyűgyár férficsapata