Tolna Megyei Népújság, 1977. szeptember (26. évfolyam, 205-230. szám)

1977-09-09 / 212. szám

6 -KÉPÚJSÁG Cselgáncs Jól szerepeltek a Szekszár­di Dózsa cselgáncsozói a Bu­dapesti Spartacus által rende­zett ifjúsági és junior orszá­gos rangsorversenyen. A ju­niorok nehézsúlyú kategóriá­jában Nyitrai Vendel arany­érmet szerzett. Az ifjúságiak 62 kilogrammos súlycsoport­jának igen erős mezőnyében Stier József az első, Szabó Kálmán pedig a 6. helyen végzett. Teke NB II Kőbányai Porcelán—Dom­bóvári Spartacus 7:1 (2662:2445). Már az első két pár dobásának befejezése után eldőlt a mérkőzés sorsa a hazaiak javára. Ettől kezd­ve lendületbe jött és bizto­san nyert a fővárosi együt­tes. A dombóváriak teljesít­ménye elmaradt a várakozás­tól, Legjobb dobó: Holczer 515, Nógrádi 451, illetve Tar­soly 433 és Illés 417 fa. Bonyhád, 1200 néző, ve­zette: Szőke. Magyarország: Józsa — Párány, Bokros, Szabó, Ju- rácsik — Pelczéder, Tóth, Szeibert, Mixtai, Kurucz, Kökény. Csere: Róth, Nyúl, Miklós. Edző: Ziegler János. NDK: Härtel — Achen­bach, Rudopf, Zötschke, Siersleben — Merzer, Blank, Burow, Volkmar, Heinze, Kuscha. Csere: Babitz, Wé- ber, Günther. Edző: Berger- jörg. Mindkét csapat nagy len­dülettel kezdett. Már a 7. percben Kökény bal oldali szabadrúgása az ötösön Mixtai elé került, aki a lö­vés pillanatában hosszan szöktette magát. Egy perc múlva vezetést szerzett a magyar válogatott. Kurucz harcolt a védőkkel, a meg­szerzett labdát nagy erővel vágta a jobb alsó sarokba. 1:0. A 10. percben Kökény jobb oldali szögletét Szabó lefejelte Mixtai elé, aki ka­pásból a hálóba lőtt. 2:0. A 13. percben Burow 17 méteres lapos szabadrúgását Józsa előrevetődve hárítot­ta. Feljött a német csapat és a 18. percben Kuscha a 16-os oldalvonaláról az ol­dalhálóra lőtte a labdát. A 37. percben tovább növelte előnyét a magyar ifjúsági együttes. Remek bal oldali támadás végén Tóth kapta a labdát, aki a kifutó ka­puson átemelte és a labda a léc alá hullott. 3:0. Mixtai, a csapat jobbszélsője lőtte a második magyar gólt Fotó: Bakó Jenő Szünet után a 43. percben Kökény vezetett támadást, Mixtaj elé játszott, aki 6 méterről csúnyán a léc fölé bombázott. Az 50. percben a csereként beállt Babitz hátulról belerúgott Szeibert- be. A játékvezető ezért ki­állította. Az 56. percben Heinze remek egyéni akció végén 14 méterről lőtt, a védőkről kivágódott labdát Günther másodszorra kapu fölé lőtte. A 65. percben Tóth lövését röviden öklöz­te Härtel, Jurácsik 20 mé­terről hatalmas erejű lövést zúdított kapura, melyet a német kapus szögletre te­nyereit. A 75. percben Kö­kény szabadrúgását a kapus kiöklözte, Tóth duplázott, de lövése elkerülte a kaput. A 79. percben a játékvezető a magyar csapatból Ráthot is kiállította. A két ország ifjúsági vá­logatottjának visszavágó mérkőzésén lényegesen jobb játékot láthattak a nézők, mint két nappal korábban, Szekszárdon. Mindkét csapat nagy akarással, időnként haT talmas lendülettel rohamo­zott. A gólok szép akciókból születtek. A két mérkőzés összképe alapján a magyar válogatott megérdemelten győzött a második találkozón is. Jók: Kurucz, Kökény, Ju- rácsik, Pelczéder, illetve Heinze, Blank, Rudolpf és Härtel. 'íhllüi xiüiii íiiih játiií. imák JUjol ; iiiiiiií ítiétib' Xji&iŰ'ljiiiÜi:::, lÜÜ; Freppán Miklós dr., a Szekszárdi Dózsa NB Il-es csapatának játéko­sa hivatalosan bejelen­tette az egyesület veze­tésének: befejezte az ak­tív labdarúgást. Középiskolásként került Pécsre, ahol az NB I-es Pécsi Dózsa egyesületének ifjúsági játékosa lett. A pettyes labda bűvöletében élt, így aztán senki sem cso­dálkozott, amikor az edzé­seken nagy-nagy szorgalom­mal gyakorolt. Társainak legfeljebb csak az tűnt fel, hogy a vékonydongájú srác öröme akkor vált teljessé, ha edzés végén önszorga­lomból még „túlórázhatott” a pályán. A középiskola harmadik osztályos tanuló­jaként vált valóra vágya: bekerült a Pécsi Dózsa első csapatába. Sőt, életében elő­ször éppen a Rappan-ku- pában sorra került, Padova elleni nemzetközi találkozón húzta magára a felnőtt já­tékos mezét. Később, bár közel 30 NB I-es bajnoki mérkőzésen szerepelt a pé­csieknél, igazából nem sike­rült állandósítani helyét a kezdőcsapatban. "Olyan játé­kosokkal kellett versengeni a belső csatár posztjáért, mint Dunai I., Dunai II., Rádi, Opova, Györkő és Vári. ök viszont ebben az időben az olimpiai és a va_ lógatott csapatok kerettagjai voltak. Huszonhárom éves volt, amikor Szekszárdra költö­zött. Az élvonalbeli sze­replést az NB III. követte a Szekszárdi Dózsánál. Sokat vártak tőle a megyeszék­hely labdarúgó-szurkolói — mindezt jól tudta az NB I- ből igazolt csatár is. 1968. március 17-én az NB III-as bajnokság évadnyitányán lépett először pályára. A Szekszárdi Dózsa a Pécsi Volán ellen játszott, s a hazaiak győzelmét jelentő egyetlen gólt Freppán lőtte. A Szekszárdon eltöltött évek során a játékosok be­fogadták, a közönség egyik kedvence és csapatkapitány lett. A bizalomért érdeme­ket sorakoztatott fel. Tallózunk a Dózsa mér­kőzéseinek krónikájában. Csak egy-egy villanásra idézzük a számos kemény és sikeres mérkőzés 90 percét. 1969-ben a Dózsa NB Il-es szereplésének első évében a Fűzfő elleni 5:0-ás győze­lem fő részese volt: mester- hármast ért el. Majd egy hónappal a fűzfői találkozót követően Szekszárdon az Almásfüzitőt Freppán mes­terhármasával győzte le 3:0-ra a Dózsa csapata. 1970. november 7... Vajon ki ne emlékeznék szívesen: Szekszárdi Dózsa—Szombat- helyi Savaria 5:0! S mindez az NB II. nyugatj csoport­jának rangadóján. Freppán mesterhármassal kezdett, majd a 85. percben kapás­lövéssel látványos gólt ra­gasztott az ellenfél kapu­jába — egyénileg a negye­diket. 1971. május 16... Csa­pattársai csak a 90. perc után „eszméltek” Miklós 27. születésnapjára. S hogy az ajándékozásban elsőnek az ünnepelt járt az élen, az a csapat sikerét szolgálta. A Zalaegerszegi Dózsa ellen 3:l-re győzött a Szekszárd; Freppán születésnapi mes­terhármasával. Mi tagadás, az NB I B- ben eltöltött másfél éves szereplés után egyszer sem adatott meg Freppánnak, hogy 90 perc során három gólt szerezzen. Munkahely, család, egyetem és labda­rúgás — valamennyi egész embert követelő tényező. De a szurkolóknak ebben az időszakban is kedvence ma­radt, hisz a Diósgyőr, a BVSC és még néhány csa­pat ellen az ő gólja jelen­tette a győzelmet, vagy az egyik pont megszerzését. S amikorra az új rendszerű NB Il-es bajnokság rajtolt, Freppánt sikeres államvizs­gái után jogi doktorrá avat­ták Pécsett. — Nincs annál szánalma­sabb dolog, mint amikor egy labdarúgó visszavonulása­kor korábbi könnyelműskö- dését átkozza, mert nem gondolt a jövőjére — val­lotta a Dózsa csapatkapi­tánya. Freppán Miklós dr. ez év május 16-án volt 33 éves. Ebben a korban hamar rá­sütik a labdarúgóra az „öreg” jelzőt. Freppán azon­ban minden mérkőzésén ko­rát meghazudtoló lelkese­désével, kitűnő irányítókész­ségével még mindig hasznos tagja volt csapatának. Két évvel ezelőtt a Dózsa Sport­kör 25 éves jubileuma ün­nepségén e sorok írójának megjegyezte: „Még két-há- rom évig szeretnék játsza­ni, s ha a második vonal által diktált magas szintű követelményeknek már nem tudok eleget tgnni, akkor befejezem az aktív labda­rúgást”. Bejelentéséből ítél­ve most érkezett el ez az időszak. Nagy rutinja és gól­jai hiányozni fognak a szekszárdi szurkolóknak, s még inkább a csapatnak. Freppán a Szekszárdi Dózsa csapatában 257 bajnoki és 53 kupamér­kőzésen szerepelt, ösz- szesen 114 gólt szerzett. Visszavonult... Freppán (középen) hároimzáztiz mérkőzésen vívott kemény küzdelmet a védőkkel — fekete 1977. szeptember 9. Nagy megtiszteltetés érte Dravecz István labdarúgó- játékvezetőnket. Az MLSZ játékvezető-ibizottsága őt bíz­ta meg a Magyarország— NDK ifjúsági válogatott mér­kőzés vezetésével. Megyénk játékvezetői közül kevesen mondhatják el magukról, hogy nemzetközi válogatott találkozó vezető bírójaként működtek. Egy nappal a szekszárdi mérkőzés után be­szélgettünk Dravecz István­nal. — Nehéz volt? — kérdez­tük. — Különösképpen nem volt nehéz feladat számomra. Valóban megtiszteltetésnek tartottam az MLSZ megbízá­sát. Mint a tizenkét éves já­tékvezetői működésem során mindig, úgy ennek a feladat­nak is igyekeztem becsület­tel eleget tenni. Úgy, hogy működésemmel mindkét vá­logatott elégedett legyen. — Hogyan látta a mérkő­zést a játéktéren belül? — A szakmai értékelés megvonása nem az én felada­tom. Játékvezetői szempont­ból úgy érzem mindvégig sportszerű légkör uralkodott a játéktéren. Mindkét csapat játékosai fegyelmezetten ját­szottak, így tulajdonképpen „partnereim” voltak. A sárga és a piros lap a zsebemben volt ugyan, alkalmazásukra azonban nem került sor. E Dravecz István játékvezető a német csapat kapujánál helyütt szeretném elmondani, hogy ha már az MLSZ jóvol­tából ilyen rangos sportese­mény rendezésére volt lehe­tőségünk a sportág propagá­lására, akkor ezt a lehetősé­get az ifjúság körében jobban ki kellett volna használni. Az általános és középiskolákban véleményem szerint meg kel­lett volna hirdetni a tanulók körében., sőt esetleg ingyenes belépőt kellett volna biztosí­tani a tanulók számára. Meg­ítélésem szerint a lelátóról nagyon hiányzott az ifjúság. A szövetkezeti sportmozgalom fejlesztése Dombóváron (TUDÓSÍTÓNKTÓL) DOMBÓVÁR város egyik legnagyobb sportbázisa, a szövetkezeti mozgalmat erő­sítő Dombóvári ’ Spartacus Szövetkezeti Sportkör. Mint arról már lapunkban tájé­koztattuk olvasóinkat, a Dombóvári Munkás Sport Klub megalakulásával egy- időben újjászerveződött a szövetkezeti egyesület. Uj ve­zetőség irányítja a sportkör életét, bázisszervei pedig az ÁFÉSZ mellett az UNIÖ Ipari Szövetkezet és a Dombcalor Ipari Szövetkezet. Topa Imrét, a sportkör elnö­két arra kértük, hogy tájé­koztassa . olvasóinkat a szö­vetkezeti sportkör három szakosztályának munkájáról. — Miután a minőségi sport fejlesztése megkívánta, lab­darúgó-szakosztályunkat megszüntettük, illetve átad­tuk az újonnan alakult DMSC-neik. Jelenleg három szakosztályban folyik rend­szeres sporttevékenység. A tekézők több mint tíz-, az úszók három-négy, míg az ökölvívók mindössze egyéves szövetkezeti múltra tekinte­nek vissza. A tekeszakosz­tálynál minden lehetőség ad­va van ahhoz, hogy megka­paszkodjanak az NB II-ben. Kedvező tárgyalásokat foly­tattunk a tekeautomata be­szerzésére és felállítására, amely megítélésem szerint véglegesen megoldja a szak­osztály alkalmi tekeállító­problémáját. Természetesen a sportolók és sportvezetők hozzáállása is szükséges az eredményes szerepléshez. Mindenki elé példaképül ál­líthatom Horváth Lászlót, a szakosztály edzőjét, aki szak­mai tudása legjavát nyújtja és fáradtságot nem kímélve dolgozik. Az úszószakosztálynál az újabban feljövő — óvodás korúak — felkészítése és ver­senyzői szintre hozása a leg­nagyobb feladatunk, melyhez Csutorás József és Kecskés Andrea edzők mellé további edző beállítását tervezzük. Az ökölvívóknál a kezde­ti nehézségek folyamatosan megoldódnak. Ez a szakosz­tályunk eddig teremhiánnyal küzdött, melyet esetenként a Gárdonyi iskola segítsége enyhített. Végleges megoldás a közeljövőben várható, amikor is az UNIÓ- Ipari Szö­vetkezet egy termelési célra már nem alkalmas helyiséget átalakított edzőteremmé és azt a sportolóknak rendelke­zésére bocsátja. A szövetke­zeti sportkör célja, hogv a régi nagy hagyományokkal rendel­kező ökölvívás a múltjához megfelelő színvonalra emel­kedjen. A szakosztályon be­lül történt lemorzsolódás, ezért sportkörünk új toborzá­si akciót indít megfelelő lét­szám feltöltésére. — Hogyan ítéli meg a sportkör személyi és anyagi lehetőségeit? — A sportkör jelenlegi el­nökségének összetételét, szakosztályaink edzőkkel és orvosokkal való ellátottságát jónak ítélem. Véleményem szerint mindezek bizakodás­sal tölthetnek el bennünket a szövetkezeti sportmozgalom továbbfejlesztése tékinteté- ben. Az anyagiakat illetően a jövő évi előzetes költség- vetés mintegy 520 ezer fo­rint összegű, amely a három bázisszerv közös költsége. Ez olyan biztosíték számunkra, bogy sem az 1977. év hátra­lévő részében, sem a jövő év­ben komoly anyagi gondjai nem lehetnek sportegyesüle­tünknek. BEFEJEZÉSÜL hadd em­lítsem meg, hogy az egész szövetkezeti sportmozgalom, kapcsolata a párt-, állami vezetéssel, Dombóvár város és a város környék vállalatai­val, szövetkezeteivel kifogás­talan, amely újabb biztosí­ték a sportmozgalom fejlesz­tési célkitűzéseinek meg­valósításában — mondta To­pa Imre sportköri elnök. GAÁL ISTVÁNJ