Tolna Megyei Népújság, 1977. szeptember (26. évfolyam, 205-230. szám)

1977-09-13 / 215. szám

6 "KÉPÚJSÁG 197*. szeptember 13. Asztalitenisz Tízek bajnoksága Hatvanban rendezték az 1977. évi országos vidéki ser­dülő asztalitenisz Tízek baj­nokság küzdelmeit. A kétna­pos versenyre az egész évi eredmények alapján elkészí­tett ranglista legjobbjai kap­tak meghívást. Megyénkből Schäffler Zsuzsa és Bolvári Katalin a Tolnai VL, vala­mint Csenkei Lajos a Szek­szárdi Szöv. SK versenyzője indult. Hiányzott a mezőny­ből a többszörös bajnok Bol­vári Ildikó, aki ebben az idő­ben másutt versenyzett. A tolnai lányok a várako­záson felül szerepeltek. A rangos mezőnyben egy-egy vereség mellett nyolc győzel­met szerzett mindkét ver­senyzőnk. A végső sorrendet az egymás elleni eredmény döntötte el. és mivel ezen Schäffler Zsuzsa győzött Bol­vári Katalin ellen, így ő nyerte a bajnoki címet. A lá­nyok teljesítményét minden elismerés megilleti, akik be­bizonyították, hogy a tolnai versenyzők most már leg- jobbjaik távollétében is ké­pesek rangos versenyek meg­nyerésére. Csenkei Lajos tu­dásához képest mérsékelten szerepelt, és végeredményben a hetedik helyet szerezte meg. — L — Tisza-kupa A Tolnai Vörös Lobogó asztaliteniszezői szombaton és vasárnap Szolnokon, a Tisza- kupán szerepeltek. A teljes magyar élgárda mellett ro­mán és jugoszláv csapatok is indultak. A tolnaiak Balogh nélkül vették fel a küzdel­met, mivel versenyzőjük Finnországban, nemzetközi versenyen, a magyar váloga­tott tagjaként szerepel. A leány ifjúsági egyéni ver­senyben tolnai döntőre ke­rült sor: Bolvári Ildikó Bízó Mária ellen játszott. Bolvári 2:1 arányban győzte le Bízó Máriát, akinek a döntőbe ju­tása nagy meglepetés. Bízó­nak ahhoz, hogy a döntőbe jusson, két magyar ifjúsági válogatottat kellett, hogy le­győzzön: Bogyó Katalint és Urbán Editet. Mindkettőjük ellen 2:0-ra nyert Bízó Má­ria. A több mint húsz csapat közötti versenyen végered­ményben a tolnai lányok az előkelő 3. helyet szerezték meg. Mack Erika ezen a ver­senyen biztosította magának az aranyjelvényt, ö a hetedik tolnai versenyző, aki e ma­gas eredményt, teljesítményt elérte. Kosárlabda NB II Mindhárom csapatunk győzött Szekszárdi Dózsa — Universitas PEAC 81:66 (45:33) Pécsett került sor a mérkő­zésre, ahol a Szekszárdi Dó­zsában a következők kaptak helyet: Varga 12, Harsányi 19, Skoda 27, Szilágyiné 5, Palotás 8. Csere: Jankovics 8, Nagy 2. Edző: Haász János. Már a mérkőzés előtt igazi rangadóhangulatot teremtett a PEAC kis létszámú, de lelkes szurkoló törzsgárdája. A kereplő zajára és a hazai szavalókórusra a „Hajrá Dó­zsa” harsány buzdítása volt a válasz a csapatot kísérők köréből. A légkör csak forró­sodott a mérkőzés kezdetével. A hazai csapat érte el az első kosarat. A nagy tét rányomta a bélyegét a játékra, mindkét csapat idegeskedett, kapko­dott. Az 5. percben 12:10 az eredmény a Dózsa javára. Mindkét csapat zónavédeke­zést alkalmazott. Míg a Dó­zsánál Harsányi, addig a ha­zaiaknál Csaba volt eredmé­nyes ebben az időszakban. (10. perc 22:16). Kétperces rövid­zárlat hatására a PEAC 26 24-re felzárkózik. Az idő­kérés használt a csapatnak, mert a 15. percben már 36:24 a mérkőzés állása. Ekkor a hazaiak időt kértek és áttér­nek az emberfogásra. Ez egy­perces zavart okozott és 4 pontot dobtak, de utána Sko­da vezérletével Jankovics és Varga kosaraival beállította a Dózsa a eredményét. 45:33-as félidő A második félidőt a Dózsa kezdte jobban, a hazaiak to­vábbra is embert fogtak, míg a szekszárdiak zónáztak. Az 5. percben 53:40 volt a mér­kőzés állása. Ettől kezdve a 11. percig mozgékony volt a Dózsa zónája, ami az ered­ményben is megmutatkozik: 62:44. Az egész mérkőzésen, de most különösen Varga je­leskedett a lepattanó labdák szedésében. A 15. percben 69:54 az eredmény és ettől kezdve Skoda, Szilágyiné, Nagy, Palotás, Jankovics ko­saraival már tartotta 15 pon­tos előnyét a Dózsa. A rangadó mérkőzésen a Dózsa az első félidő 5. per­cétől kezdve végig kezében tartotta a mérkőzés irányí­tását és megérdemelten győztesként hagyta el a pá­lyát. Az előző mérkőzésekhez képest a büntetőket gyengéb­ben értékesítették a játéko­sok, viszont a védekezés he­lyenként már jó volt. Külö- nesen a lepattanó labdák sze­désében lépett előre a csapat. Bátaszéki VSK — Orion Vasas 66:60 (48:24) Bátaszéken, 150 néző előtt T. Geng és Szamosi játékve­zetők bíráskodása mellett ke­rült sor a mérkőzésre. Báta- szék: Zágonyi (12), Gaál (8), Várda (2), Illyés (10), Tirin- ger (8). Csere: Gráma (2), Komáromi (2), Horváth (4), Kátoli (6), Farkas (12). A ha­zaiak emberfogással, a ven­dégek zónázással kezdtek. Az első tíz perc kiegyensúlyo­zott volt, a 11. perctől azon­ban megugrott a Bátaszék és 14 pontos előnyt szerzett, Farkas, Horváth és Illyés ré­vén. A félidő végéig a báta- székiek előnye 20 pont lett. Úgy nézett ki, hogy a máso­dik félidő izgalommentes lesz, de nem így történt. Sok hibával, idegesen, kapkodva játszottak a hazaiak. Ez át­ragadt valamennyi játékosra, ezt az ellenfél jól kihasznál­ta és a 10. percben 50:46-ra felzárkózott. A 13. percben már csak egy pont volt a ha­zaiak előnye (52:51). Tíz per­cen át a bátaszékiek egyetlen pontot sem szereztek. Foko­zatosan megnyugodtak a ha­zai játékosok és négy perc alatt 9 pontot dobtak. Az utolsó öt percben még meg­kísérelte az Orion Vasas a kiegyenlítést, de ez már nem sikerült. A bátaszéki csapatból első­sorban Gráma jó védekezése érdemel dicséretet, de a tá­madásoknál még nem tudta azt nyújtani, melyet a szak­vezetés vár tőle. Ha továbbra is eredményesen akar szere­pelni a Bátaszék, több játé­kosnak az eddiginél is jobb teljesítményt kell nyújtani. Dombóvári VSE — Győr 90:71 45:34) Dombóvárott, 300 néző előtt került sor a Győri Köz­lekedési Főiskola csapata el­leni mérkőzésre. A hazaiak­nál a következők szerepeltek: Illés (25), Pakot (10), Tamási (12), Tahi (17), Jósvai (—). Csere: Haraszti (14), Bálind (4), Takács (10), Ács (—). dr. Radochay (—). A mérkőzést vezette: Radics és Serkuti. Pakot kosarával a dombóvá­riak szerezték meg a veze­tést, majd az ellenfél követ­kezett. Egyik csapat sem tu­dott jelentős előnyre szert tenni. Az 5. percben 13:8-ra vezetett a hazai csapat. A 10. percben 26:17, a 15-ben 31:21 volt az eredmény a Dombó­vár javára. A félidő végére 11 pontos előnyhöz jutott a hazai csapat. A második fél­idő 5. percében 56:42-t mu­tatott az eredményjelző tábla. A 10. perc eredménye 65:50 volt és úgyszólván végig tar­totta a Dombóvár ezt az elő­nyét, sőt az utolsó percekben sikerült további előnyre szert tenni. A dombóvári csapat a lel­kesen és helyenként jól ját­szó győriek ellen végig bizto­san vezetve, megérdemelten nyert. A hazaiaknál még a védekezésben lehetett hibát találni, melyet igazol a sok kapott kosár. Kitűnt: Tahi és Illés. A jövő héten a dom­bóvári csapat Erfurtban sze­repel nemzetközi vasulastor- nán. Köszönet Varga Lászlónak, a Pincehelyi Termelőszövetkezeti Sport­kör elnökének lapunk sportrovatához küldött leveléből idé­zünk: „Nyilvánosan szeretnék köszönetét mondani a Tamási Szövetkezeti Sportkör vezetőinek, amiért lehetővé tették negyven pincehelyi kisdiák számára, hogy két héten keresz­tül úszóoktatáson vehettek részt a tamási termálfürdőben. Ezt a lehetőséget sportkörünk vezetői, a gyermekek szülei és nem utolsó sorban maguk a gyerekek is nagyra értékelik. El­képzelhetőnek tartom, hogy a pincehelyi gyerekek közül va­lamennyien nem tanultak meg kifogástalanul úszni a tanfo­lyamon, de megszerették a vizet, és kellemes élményekkel gazdagodtak. Bízunk abban, hogy ezt a hasznos kezdeménye­zést a Tamási Szövetkezeti Sportkör vezetői, kollégáink a jö­vőben is folytatni fogják. A szülők és a tanfolyamon részt vett negyven gyerek köszönetét tolmácsolom, továbbá a Vö­rösmarty Termelőszövetkezetnek is, amely két héten keresztül minden nap ingyen szállította, saját autóbuszával gyerekein­ket Tamásiba. Köszönet érte." A pincehelyi sportkör elnökének kérését örömmel telje­sítettük. k & A * * n HAVANNA Havannában a baráti had­seregek sportolóinak szpar- takiádján rosszul rajtoltak a magyar ökölvívók. Az első fordulóban csak Harmat Jó­zsef (63,5 kg) győzött a cseh­szlovák Jantula ellen, míg három további versenyző ve­reséget szenvedett. Az 54 kilóban a kubai Gar­cia Németh ellen, az 57 kiló­ban a szovjet Ribakov Badari ellen és a 71 kilóban a kubai Martinez Rapcsák ellen nyert. ANKARA Románia férfi- és Bulgária női csapatának győzelmével fejeződtek be a Balkán-játé­kok atlétikai versenyei. A pontverseny sorrendje. Férfiak: 1. Románia 141 pont, 2. Bulgária 126 pont, 3. Jugoszlávia 112 pom. 4. Gö­rögország 111 pont, 5. Török­ország 31 pont. Nők: 1. Bulgária 125 pont, 2. Románia 114 pont, 3. Jugo­szlávia 71 pont, 4. Törökor­szág 14 pont. FOREST HILLS Az argentin Vilas nyerte a nemzetközi teniszbajnokság férfi egyes számát, a döntőben 2:6, 6:3. 7:6, 6:4 arányban győzött az ame­rikai Connors ellen. — További döntők eredményei: Női páros: Stove, Navrati­lova—Richards, Stuart 6:1, 7:6. Vegyes páros: Mcmillan, Stove—Gerulaitis, King 6:2, 3:6. 6:3. A Szekszárdi Spartacus versenyzői gazdag, eredmé­nyes hetet hagytak maguk mögött. Több rangos verse­nyen vettek részt, így példá­ul Pálinkás Csaba, Halász László, Halász Zoltán és Lis- ka Pál Szolnokon indult az országos felnőtt csapatbaj­nokságon. A szekszárdiak itt a 6. helyet szerezték meg. Két nappal később Pálinkás Csa­ba Budapesten, a lengyel— magyar pályaversenyen in­dult az ezerméteres verseny­számban. Kitűnő idővel Pá­linkás Csaba nyerte a ver­senyt. Ez az időeredménye egy héttel korábban a fel­nőttbajnokságon elég lett volna az első hely megszer­zéséhez. A lengyel—magyar versenyen elért eredménye igazolja, hogy a felnőttbaj­nokságon történt gyengébb szereplése csupán kisiklás volt. A szekszárdi versenyzők vasárnap Szolnokon rajtol­tak, a Jászberény, Jászkisér, Jászladány útvonalon 182 ki­lométeres távon mérték ösz- sze felkészültségüket. Az or­szágos hosszú távú kerékpá­ros-bajnokságnak 69 induló­ja volt. A szekszárdiak Ha­lász László, Halász Zoltán, Liska Pál és Éppel László összetételben vették fel a ver­senyt. Halász László végigaz élmezőnyben hajtott és na­gyon okosan, jó erőbeosztás­sal versenyzett. Ezt bizonyít­Az országos hosszú távú bajnokságot nyert Halász László ja, hogy az utolsó 500 méte­ren is volt ereje erősíteni, kiváló taktikai érzékkel első- nyek nyitotta meg a hajrát, és biztos győzelmet aratott. A másik három szekszárdi ver­senyző tömegbukás miatt, jelentős hátrányba került, még szerencse, hogy komo­lyabb sérülést nem szenved­tek. A bukás miatt már nem tudtak beleszólni a helyezé­sekbe, a középmezőnyben vé­geztek. Atlétika Szombaton és vasárnap a Népstadionban rendezte a MASZ a serdülő „A” orszá­gos bajnokságot, melyen azok a 15—16 éves atléták vehettek részt, akik a vidéki bajnokságon jogot szereztek, illetve meghívást nyertek. Versenyzőink közül öten be­csülettel helytálltak és érté­kes helyezést értek el. Ered­mények : Gerelyhajítás lány: ...2. Ko­vács (Dombóvári KSE) 36,50. Gerelyhajítás fiú: ...2. Bareith (Bonyhádi Spart.) 51,70. Ma­gasugrás fiú: ...3. Kovács (Szekszárdi Sí) 193. 110 m gátfutás fiú: ...3. Wallacher (Szekszárdi Sí) 15,06. 1500 m fiú: ...4. Balogh (Bonyhádi Spart.) 4:13. 300 m gátfutás fiú: ...8. Wallacher (Szekszár­di Sí) 41,71. * Szekszárdon rendezte a megyei atlétikai szövetség a 13—14 éves atléták megyei összetett atlétikai bajnoksá­gának „A” változatát. Ered­mények: 1963-as lányok: 1. Szeleczki (Dunaföldvár) 2413, 2. Mis- kolczi (Dunaföldvár) 2089, 3. Oláh (Fadd) 491 ponttal. 1964-es lányok: 1. Gergely (Dombóvár) 1661, 2. Vildan­ger (Nagymányok) 1567, 3. Rüch (Dunaföldvár) 1553 ponttal. 1963-as fiúk: 1. Sár­közi (Dombóvár) 1609, 2. Vö­rös (Fadd) 1280, 3. Krőmer (Nagymányok) 1084 ponttal. 1964-es fiúk: 1. Halász (Tol­na) 1588, 2. Gotrián (Szek­szárdi 1502, 3. Szabados (Dombóvár) 1397 ponttal. * ^ Szekszárdon a hétközi ver­senyen Tóth István (Sz. Dó­zsa) 15,14 méterre javította a súlylökés megyei csúcsát. A régi csúcsot is ő tartotta 15,04-gyel. Deé Márta (Sz. Dózsa) 571 centiméteres, ki­váló eredményt ért el távol- ugrásban. * A Népstadionban, a BEAC I. osztályú versenyén Csaba Györgyi 12,78-cal 3. lett 100 méteren, Némethné 4:36,5-tel 5. lett 1500 méteren és Né­meth 15,12-vel a 7. helyen végzett 5000 méteren. (Mind­három Sz. Dózsa). * Ma a Népstadionban Prá­ga, Bukarest, Szófia, Buda­pest és vidék válogatott ötös ifjúsági viadal lesz számon­ként egy-egy indulóval. A vidék válogatottjában szere­pel Gazdag Zsuzsa (Sz. Dó­zsa) is a gerelyhaj ításban. A megyei kézilabda-bajnokságon szereplő Dombóvári Kesztyűgyár férficsapata két fordulóval a bajnokság idényzárása előtt kétpontos előnnyel a táblázat élén áll. A hátralévő mérkőzéseken nem valószínű, hogy pontot ve­szítenek, így az október 8—9-én, teremben megrendezésre kerülő „rájátszáson” végül is bebiztosíthatják jelenlegi első helyezésüket. A bajnoki cím megszerzése pedig az NB Il-es osztályozón való részvételt biztosíthatja a dom­bóvári csapatnak. Harc a labdáért. Jobbról a bátaszcki Zágonyi. A dombóvári kézilabdacsapat $EB3rafes|gMgág£#Íj||gÉjj^^B::.* ' s Halász országos bajnok