Tolna Megyei Népújság, 1977. február (26. évfolyam, 26-49. szám)

1977-02-11 / 35. szám

% 6 Vereség Peruban A tengerentúlon szereplő magyar labdarúgó-válogatott két klubcsapat elleni mér­kőzés után európai idő sze­rint csütörtökre virradóra országok közötti mérkőzést játszott. Limában, 43 500 néző előtt az ugyancsak vb-selejtezők- re készülő Peru volt az el­lenfél. Fordulatos mérkőzé­sen a házigazdák győztek. Peru—Magyarország 3:2 (2:1). Vezette: Edison Perez (pe­rui). Góllövők: Velasquez (22. p.), Quiroga (38. p.), Sotii (87. p.), illetve Törőcsik (13. p.) és Kereki (89. p.). A magyar válogatott kéz. dett jobban és Törőcsik ré­vén a 13. percben vezetést szerzett. Utána erősítettek a hazaiak, Velasquez a 22. percben kiegyenlített. To­vább tartottak a parui ro­hamok. A 38. percben a különben argentínai születé­sű védő, Quiroga, aki ked­den kapta meg a perui ál­lampolgárságot, talált a háló­ba, s már Peru vezetett 2:1- re. Szünet után kiegyenlített, változatos küzdelem folyt. A magyar válogatott elszántan harcolt az egyenlítő gólért, de a 87. percben a Barcelo­nából hazaérkezett „légio­nista” Sotii 3:l-re alakította az eredményt. A befejezés előtt egy perccel Kereki góljával alakult ki a 3:2-es végeredmény. Peru ellen ez volt a ma­gyar válogatott első hivata­los, országok közötti mérkő­zése. 1977. február 11. Bonyhádi Spartacus A Bonyhádi Spartacus köz­gyűlése elmaradt. Hogy mi­ért? Mert öttel kevesebben jelenték meg, mint kellett volna, így az — az előírások szerint — nem volt határo­zatképes. Az első percekben — úgy gondolom hozzám hasonlóan — mindenki egy kicsit mérges volt, hisz fe­leslegesen töltötte az idejét az utazással, az ottléttel. Az­tán később kiderült: bár el­maradt a közgyűlés, de az utána következő beszélgetés olyan hasznos és eredményes volt, melyre senki nem szá­mított. Talán nézzük, kik foglal­tak helyet a hosszú asztal körül, kik vettek részt a kö­tetlen beszélgetésben, vitá­ban: Bradics Béla, az OKISZ sportosztályának munkatársa, Kardos György, a megyei sporthivatal vezető­helyettese, Fátrai Jakab, a bonyhádi járási sporthivatal vezetője, Schwarz Tibor, a bonyhádi gimnázium igazga­tója, elnökségi tag. Guzorán Gáspár, a községi tanács dolgozója. Rittberger Ferenc, a vasipari vállalat képvisele­tében, mint elnökségi tag, Hegedűs József, a BONY képviseletében, mint elnök­ségi tag, Istenes László röp­labdaedző, elnökségi tag, Pi- nezits Imre, a röplabda-szak­osztály technikai vezetője, Árki József, röplabda társa­dalmi edző, Ónodi Szabolcs, testnevelő az atlétikai szak­osztály vezető edzője, Oláh Annamária testnevelő, atlé­taedző, Takács László atlé­taedző. Tóparti József ököl­vívóedző, valamint Fátrai László, az egyesület ügyveze­tő elnöke. Bradics Béla, az OKISZ sportosztályának nevében örömét fejezte ki, hogy a szövetkezeti sportkörnek NB II-ben indulhat női röplabda­csapata. Mint mondotta, nagy figyelemmel kísérik vidéki egyesületeinek munkáját és velük együtt örülnek a si­kernek. Felhívta a figyelmet, már most gondoskodjanak utánpótlásról, hisz Bonyhá- don nincs főiskola, tehát el­képzelhető, hogy sokan to­vábbtanulnak és így otthagy­ják a községet. Beszélt az ökölvívásról is. Mint mon­dotta, valamikor sokat látta az NB Il-es bonyhádi csapa­tot és örül, hogy nem oszlott föl a szakosztály, sőt az erő­södés, az újjászerveződés je­lei mutatkoznak. Beszélt az atlétikai szakosztályról, me­lyet az országos központ ki­emelten kezel a jövőben, sőt évente többször neves szak­embereket küldenek Bony- hádra, hogy segítsék a hely­beli edzők munkáját. Kérte; a Bonyhádi Spartacus legyen nevelő egyesülete a Buda­pesti Spartacusnak. Másfél órán át szóba ke­rült öröm és a gond, mind­az, ami egy sportkör életé­ben előfordulhat. Legtöbben gratuláltak: a vezetőségnek, az edzőnek a csapat NB II- be jutásához, de hozzátették, ez nagy felelősséget és gon­dot is jelent. Az NB II-ben még a heti három edzés is kevés. Többet kell gyakorol­ni. Az anyagiakról megtud­tuk, hogy lényegesen na­gyobb támogatást kap a sportkör — állami támoga­tásként —, mint eddig, de ez még mindig nem tudja - a teljes kiadást fedezni. Kide­rült az is, hogy az egyik leg­jelentősebb bonyhádi szövet­kezet évi 15 ezer forinttal támogatja a sportkört, de eb­ből is még hátralékos, múlt évről hétezerrel. Az atléták ügyét is megtárgyalták. Gya­Balról jobbra: Fátrai László, a Spartacus ügyvezető elnö­ke, Fátrai Jakab, a járási sportfelügyelőség vezetője, Kar­dos György, a megyei sporthivatal vezetőhelyettese és Bradics Béla, az OKISZ sportosztályának munkatársa. korlatilag a középiskolából kerülnek ki a versenyzők, három edző foglalkozik ve­lük, de gondolni kell esetleg a szakosodásra is. Nyíltan beszéltek arról a gbndról, mely az utóbbi időben jel­lemző a bonyhádi álta­lános iskolára. Például az I. számú iskola mereven elzár­kózik, hogy a tehetségeket a gimnázium udvarába enged­jék, hogy ott az atlétikai versenyen részt vegyenek. Pedig — mint mondták —a gimnázium szívesen látná őket és örömmel foglalkozna velük, nincs olyan szándé­kuk, hogy elcsábítsák a te­hetségeket. Mindezt csak azért tennék, hogy ne kallód­Akik a szakmai munkát végzik. Balról jobbra: Oláh Annamária testnevelő, Ónodi Szabolcs testnevelő, Istenes László röplabdaedző, Árki József társadalmi edző, Tó­parti József ökölvívóedző. janak el. Felmerült annak a kérdése is, megfelel-e a mai helyzetnek az a jó néhány éve megfogalmazott elv, mely alapján rögzítették, melyik iskola milyen sportággal fog­lalkozik. Feltették a kérdést: mi lesz a sportcsarnokkal, elkészül-e még az idén. A válasz: a nagyközségi ta­nácsnak négymillió szerepel a költségvetésben a befeje­zéshez. Az biztos, még az idén átadásra kerül, de be­rendezésre nincs pénz, azt a megyei tanács biztosítja, me­lyet csak jövőre lehet várni. Élénk vitát váltott ki az ökölvívósport helyzete. Ab­ban mindenki egyetértett, hogy Bonyhádon múltja van az ökölvívásnak, két magyar bajnok is kikerült közülük. Ami biztató, jelenleg 24—25 fiatal jár edzésre. Több pénz kellene, hogy még sok ver­senyen indulhassanak. Szóba került az is, hogy a gvereke- ket az általános iskolában tiltják az ökölvívástól azzal az indokkal, hogy ez veszé­lyes sport. Ugyanakkor azt megengedik, hogy az újonnan megalakult cselgáncs-szak­osztályba menjenek. Az el­nökségi munka is szóba ke­rült. önkritikusan elmond­ták; a jövőben lényegesen jobban kell dolgozni, gyak­rabban kell elnökségi ülése­ket tartani, csak így lehet az egyesületi munkát, a szerve­zeti életet jobbá tenni. Pro­paganda terén is van javíta­nivaló. Többször szóba került a spprt, a tanulás és a neve­lés összefüggése és az a vé­lemény alakult ki, nem biz­tos, hogy eredményre vezet, ha a gyengébb tanulót éppen a sportolástól tiltják el. Min­denki megnyugvással vette tudomásul, hogy alapjában a sportkör dinamikusan fej­lődik, a tömegsportot előtér­ben tartják, ugyanakkor a versenysportban részt vevők elé is magasabb feladatokat állítanak. Igaza volt Fátrai Jakab­nak, a járási sportfelügyelő- ség vezetőjének, amikor úgy összegezte a kötetlen beszél­getést, hogy az minden vára­kozást felülmúlt, és ered­ményes volt.-kas MÁZASZÁSZVÁR— SZ. DÓZSA 2:0 (1:0) Szászvár, 50 néző. Vezet­te: Futó. Szekszárd: Pólyák — Glavatity, Korner, Vágó, Lubastyik, Varga, Tóth, So- modi, Szlovák, Szőcs, Orosz. Csere: Lipovszky, Pölöskei, Weitner. Dózsa-fölény ala­kult ki a csúszós talajon. A 8. percben Somodi szép lö­vése ment mellé, majd Lu­bastyik beadása Oroszról a kapus kezébe pattant. A 24. percben Szőcs 20 méterről küldött szabadrúgása a ka­pufa tetejét érintve hagyta el a játékteret. Tíz perc múl­va Tóth szép cselekkel tisz­tára játszotta magát, Szlovák elé gurított, aki 14 méterről centiméterekkel lőtt mellé. A 33. percben egy szöglet­rúgás után a játékvezető szabálytalanságot látott a Dózsa 16-osán belül. A bün­tetőt Kólya értékesítette. 1:0. Hat perc múlva Szőcs kitört és a 16-oson belül felvágták. A büntetőt Tóth lőtte, Ba- nász azonban kivédte. Befe­jezés előtt két perccel Orosz fejjel Szlovák elé játszott, akinek lövését a hazai kapus szögletre tisztázta. A második félidőben to­vább fokozta a Dózsa fölé­nyét, de a csatárok a legjobb helyzeteket is elügyetlenked­ték. A 25. percben Vágó ve­zette fel a labdát, 25 méter­ről küldött lövését a kapus szögletre tenyerelte. Húsz perc múlva Pölöskei beadá­sát Szlovák fejelte, de a vé­dők a gólvonalról mentettek. A 38. percben szép hazai tá­madás után Perényi növelte a bányászok előnyét. 2:0. A 42. percben Szlovák szépít­hetett volna Pölöskei beadá­sa után, de fejese fölészállt. Kellemes időben, de csú­szós talajú pályán az NB II- esek végig fölényben ját­szottak, de a helyzetkihasz­nálásban alulmaradtak az NB III-asokkal szemben. BONYHÁDI PANNÓNIA— BONYHÁDI VASAS 3:0 (1:0) A találkozót Majosra ter­vezték, de a pálya használ­hatatlansága miatt Bonyhá­don került sor a mérkőzés­re. Sajnos mindkét csapat részéről sok volt a kemény belemenés, melynek három sérülés lett a vége. A bony­hádi csapatból Máté comb­sérülést szenvedett, nem valószínű, hogy a rajtra fel­épül. A Bonyhádi Pannóniá­ból megsérült Molnár, vala­mint János. Az utóbbi lábát a mérkőzést követően a bonyhádi kórházban már gipszbe tették. Az első gólt a 30. percben 11-esből Ba­lázs szerezte. A második fél­idő 10. percében János nö­velte a Bonyhádi Pannónia előnyét, majd befejezés előtt 8 perccel ismét János volt eredményes. Ennél a gólnál János a bonyhádi kapussal csapott össze és sérült meg. A Pannónia együtteséből Szőcs II., Weiszenburger, Já­nos, míg Bonyhádból Hor­váth és Bajkai játéka érde­mel említést. KISDOROG— N AGYMÁN YOK 1:1 (1:0) Kisdorogon, a téglagyári salakos pályán került sor a mérkőzésre. A kisdorogiak a pályát viszonylag elfogad­ható állapotba hozták, an­nak nagyobb része száraz volt. A két csapatban a kö­vetkezők kaptak helyet. Kis- dorog: Kiss I. — Berning, Boda, Szabó, Salamon, Kiss II., Antal, Bőhm I., Bőhm II., Hosnyánszki, Illés. Csere: Erős, Cselinácz. Nagymá- nyok: Balogh — Vorglümler, Fenyővári I., Bayer, Fogl- szinger, Fenyővári II., Dobó, Tóth, Demeter, Guth, Viszló. Csere: Oláh, Németh, Ko­vács. A hazai csapat már a második percben megszerez­te a vezetést, Bőhm I. talált a hálóba. A jó kezdés után mindkét csapat visszaesett, de a színvonal is alacsony szinten mozgott. A második félidő 20. percében Guth gól­jával alakult ki az 1 :l-es végeredmény, mely megfelel a játék képének. FADD I.—FADD II. 8:3 (1:1) A faddi felnőttcsapat az ifjúságiak ellen játszott ed­zőmérkőzést. A felnőttek ka­puját Oláh, míg az ifjúságiak kapuját Fenyvesi I. védte. A felnőttcsapat így állt fel: Oláh — Kertész, Szűcs, Ba- ros, Kovács I., Aradi, Takács, Mihálovics, Fenyvesi II., Kiss, H. Szabó. Csere: Ko­vács II., Horváth, Vörös. A nyolc gól közül Mihálovics kettőt, míg Kiss, Fenyvesi II., H. Szabó, Aradi, Szűcs és Takács egyet-egyet lőtt. Ki­tűnt: Fenyvesi I., Szűcs, va­lamint Fenyvesi II. MEZÖFÖLD-KUPA MEZŐFALVA— SIMONTORNYA 3:1 (0:0) Mezőfalván 100 néző előtt a simontornyaiaknál a kö­vetkezők léptek pályára: Cseh — Csepregi, Győré, Mányoki, Kardos, Horváth, Szokodi, Molnár, Szelei, Ku- rek, Kovács. Csere: Gerussi, Takács, Márkus, Jancski, Ihász, Gara, Cserháti. Jó ta­lajon mérte össze tudását a két csapat, ahol a Fejér me­gyeiek bizonyultak jobbnak. Az első félidőben Simon- tornya megszerezhette volna a vezetést, hisz Kovács, majd Kurek egy-egy biztos hely­zetet hagyott ki. Ebben a játékrészben kiegyensúlyo­zott volt a küzdelem. A má­sodik félidőben Mezőfalva együttese feljött és már 2:0- ra vezetett, amikor büntető­höz jutott Simontornya. Sze­lei azonban a 11-est nem tudta értékesíteni és ez to­vább növelte a hazaiak ön­bizalmát: újabb gólt lőttek Simontornya kapujába. 3:0. Befejezés előtt három perc­cel Kovács büntetőből sze­rezte meg a simontornyaiak becsületgólját. 3:1. Kiegyensúlyozott első fél­idő után feljött a hazai csa­pat és mivel Simontornya helyzetét kihagyta, így az eredmény reális. Jók: Kar­dos, Mányoki, Gerussi és Csepregi. A szovjet öttusaszövetség új elnöke, Igor Novikov, aki négyszer nyert világ- bajnokságot, s kétszer szerepelt olimpiai bajnoki csapatban. Az egykori ne­ves sportember — akinek további dicsőséges eredmé­nyeit alig lehet összeszámol­ni — egyben a nemzetközi öttusa- és biatlonszövetség alelnöke is. * A spingfieldi (Massachu­setts állam) nemzetközi te­niszverseny második fordu. lójában a negyedik helyen kiemelt Taróczy Balázs 6:1, 3:6. 6:3 arányban győzött az amerikai George Hardie el­len. * Szerdán este a Wembley- stadionban 90 000 néző előtt Hollandia válogatottja 2:0 (2:0) arányban győzött a vendéglátó Anglia ellen. Mind a két gólt Jan Peters, a Nijmegen csatára szerez­te, a 29. és a 37. percben, mindkettőt a ragyogóan ját­szó Cruyff készítette elő. Cruyff teljesítményéről- áradoznak a szakemberek. Általános megállapítás sze­rint a holland válogatott ka­pitánya eldöntötte a mérkő­zést és elbűvölte a londoni közönséget. A találkozó vé­gén ünnepelték a hollando­kat — és kifütyülték az an­gol csapatot. Közgyűlés helyett beszélgetés