Tolna Megyei Népújság, 1976. április (26. évfolyam, 78-102. szám)

1976-04-27 / 99. szám

I NB II FOSPED Szállítók -Szekszárdi Dózsa 2:1 (1:1) BRÜSSZEL A magyarok elleni Davis- kupa mérkőzésre készülő belga teniszezők is edzőmérkőzést játszanak. Brüsszelben a len­gyel sportolók az ellenfeleik. A barátságos találkozó első két egyesét a belgák nyerték. KISINYOV Kisinyovban befejeződött a szocialista országok nemzet­közi vitorlázórepülő-versenye, amelyen magyar pilóták is indultak és jó eredményt ér­tek el; csapatban a győztes lengyelek mögött a második helyen végeztek, KATOWICE I Katowicében; a 43. jégko­rong világ- és Európa-bajnok­ság maratoni viadala valóság­gal „népvándorlást” váltott ki a sziléziai város 10 ezres férő­helyű „Rondo-csarnokába” — A 40 találkozót összesen 320 ezren nézték meg, ami nyolc­ezres átlagot jelent. A hírügynökségek más „fel­mérések” eredményeit is kö­zölték: a csehszlovákok az aranyérem mellett még egy részsikert harcoltak ki, fölé­nyesen végeztek a Fair Play- verseny élén. összesen 44 per­cet ültek a büntetőpadon Mar- tinecék (223 pont), a szovjet játékosok pedig 48-at (202 pont). Külön csúcs az ameri­kaiak összkényszerpihenőinek ideje: 162 percre állították ki őket. A „legmakrancosabb” játékos a svéd Salming volt, őt 39 percig „tették hűvösre” a bírók. A 44. világbajnokságot Bécs rendezi 1977 ápriliásának vé­BREMERHAVEN Befejeződött a 11. nemzet­közi férfi kosárlabdatorna, amelyet a CSZKA Moszkva nyert meg. A 2. helyen Izrael végzett, a 3. Belgium lett. Eredmények NB III: Székesfehérvári MÁV—Sas­halom 2:1, MEDOSZ ÉRDÉRT—Pécsi BTC 3:1, Lőrinci Fonó—PVSK 2:1, BKV Előre—Táncsics SE 3:1, Ganz-MÁVAG— Véménd 6:1, Enying—Bp. Építők 2:1, Barcs—Dunaújvárosi Építők 2:0, Sió­fok—Pénzügyőr 1:0. Megyei ifjúsági bajnokság: Bony­hád—Tolna 5:2, Nagymányok—Apar- hant 4:1, Szekszárdi Vasas—Bátaszék 3:3, Dunaszentgyörgy—Tevel 0:5, Ta­mási—Simontornya 1:1, Báta—Paks 0:6, Fadd—Zomba 3:2. Járási bajnokság : Szakoly—Ozora 1:1, ifi: 2:3. Regöly—Szárazd 2:1, ifi: 1:3. Tolnanémedi—Fornád 4:3, ifi: 3:3. Iregszemcse—Pincehely 2:1, ifi: 4:2. Gyönk—Alsópél 7:0, ifi: 5:0. Német­kér—Kajdacs 1:2, ifi: 7:1. Madocsa— Pusztahencse 1:1, ifi: 1:3. DunakÖm- lőd—Bölcske 5:1, ifi: 0:0. Dunaföld- vár—Gerjen 1:1, ifi: 4:0. Paks II.— Pálfa 2:2. Járási úttörőbajnokság: Dombóvári VSE—Kaposszekcső 2:2, Ujdombóvár— Döbrököz 6:1, Kurd—Szakcs 2:2, Dom­bóvári VSE—Kocsola 0:1, Kaposszek­cső—Dalmand 0:0, Gyulaj—Gárdonyi 0:3. MOZI Április 21. |-fÿ: ‘I" " "Mi BONYHÄD: Holtbiztos tipp. DOMBÓVÁR: a vadon kiáltása. PAKS: Halhatatlanok. SZEKSZÁRD, PANORAMA: Ke­resztesek. I., II. SZEKSZÁRD, NAGYVILÁG: A bronz karkötő. TAMÁSI: Gawein és a zöld lo­vag. , _ . _______ 1 97$. április ti. V Budapest, 2000 néző. Vezette: Asztalos. FÖSPED : Lanczkor — Egri, Kárpáti, Hirbek, Aspirány, Kanyó, Kiss, Tóth, Márkus, Ba­kos, Stefán. Edző: Bundzsák De­zső. Szekszárdi Pólyák — Zala- vári, Korner, Vágó, Lubastyik, Freppán dr., Szabó, Laki, Mesz- lényi, Pusztai, Kovács. Csere : Micskó, Somodi. Edző : Kormos Mihály. Napsütésben, jó talajú és nagyszerűen előkészített pályán hazai támodásokkal kezdődött a mérkőzés. Előbb Tóth erős lövését vetődéssel ütötte szögletre Pólyák, majd egy perc múlva már Pólyá­kon is túljirtott a labda, de sze­rencsére elgurult az üres kapu mellett. A 8. percben Freppán bal oldalról csavart be egy szög­letet, a gólba tartó labdát egy vé­dő a vonalról fejelte ki. Ezt kö­vetően a két 16-os között folyt a játék, egyik kapu előtt sem ala­kult ki igazi gólhelyzet. A 22. percben Lubastyik szabadrúgása zúgott el a felső léc föltt, majd Kanyó találta telibe Polyákot. La­kinak lett volna lehetősége, de gyengén lőtt, így Lanczkor köny- nyen hárított. Hazai támadás után Bakos éles lövése a léc mellett ment ki. A 36. percben megszerezték a hazaiak a veze­tést. Bal oldalról szállt be a lab­da, Zalavári lyukat rúgott és a szemfüles Kiss jobb külsővel lőtt a hálóba, 1:0. A gól után be­szorult a Dózsa, ennek ellenére a 43. percben mégis sikerült az egyenlítés. Pusztait szabálytalanul szerelték a kaputól 20 méterre. A szabadrúgást ő végezte el. Az erős lövés után a labda a síkos fűvön megcsúszott és a vetődő Lanczkor felett a kapu közepébe vágódott. 1:1_ A Dombóvári VSE férfi kosárlabda­csapata Budapesten a következő össze­állításban lépett pályára: Illés (12), Páka (7), Balogh (22). Pa kot (28). Ta­mási (6). Csere: Takács (—), Horváth (2), Bálint (2), Bogdán (—). A dom­bóvári csapat jól kezdett és az első félidő 16. percében már 42:28-ra veze­tett. A félidő utolsó négy percében A Népújság-kupáért játszott őregfiúk labdarúgó-mérkőzéseken — mint arról lapunk vasárnapi számában beszámol­tunk — néhány meglepetés született. Itt említjük meg, hogy a félbeszakadt Bölcske—Dunaföldvár mérkőzést a két csapat egy későbbi időpontban újra- játssza. Zivatar miatt a második fél­időből mindössze öt percet tudtak ját­szani és 0:0-ás mérkőzésállásnál kellett beszüntetni a mérkőzést. A táblázat összeállításánál az eredményt nem vet­tük figyelembe. Ezúttal nézzük, mit jelentettek tudósítóink a mérkőzések­ről. Tamási—Kisvejke 3:0 (2:0). Lengyel, 100 néző. V: Pincehelyi. Tamási: Kur­di — Savanyú, Mészáros, Béres, Palo­tai, Tóth II., Noé, Agócs, May, Tóth I., Kiss, Csere: Kopitár, Fazekas, Schnei­der, Háti, Boros. Kisvejke: Köröndi — Jakab, Csobot, Szabó, Kassler, Hável, Heller, Gyergyói, Klézli/ Farkas, Ra- keczky. Csere: Lengyel, Szontág, Se­bestyén. A 14. percben Agócs távoli lövésével jutott Tamási vezetéshez. 1:0. Két perc múlva ismét Agócs talált a hazai kapuba. A 20. percben veszélyes hazai támadás után a kapufáról vissza­pattanó labdát Rakeczky hat méterről a kapusba lőtte. A 36. percben Tóth I. lőtt fölé. A második félidő 8. percé­ben Tóth II. lövése talált a hazai ka­puba. 3:0. Az utolsó percekben mind­két kapu előtt adódott helyzet, de az eredmény már nem változott. Jók: Bé­res, Mészáros, Agócs, Tóth II., Sava­nyú, illetve Csobot, Szabó, Klézli, Kassler. Pincehely—Dalmand 1:0 (1:0). Pince­hely, 200 néző. V: Gaál. Pincehely: Varga — Mater, Jékel, Hegyi, Molnár I., Cziráki, Szabó, Magyari, Borbély, Gruller. Csere: Takács, Molnár II., Csömör, Kántor I., Tóth. Dalmand: Vörös — dr. Stam, Adanics, Tóth, So- mogyvári, Beimhammer, Magyar, He­te»!« Ábrahám, Teszler, Juhász. Csere: A második félidő úgy kezdő­dött, hogy a Dózsa talán két pon­tot is szerezhet ezen a mérkőzé­sen. A nagyszerűen bíráskodó Asztalos játékvezető Kisst szándé­kos durvaságért — Lakit vágta fel — már a 2. percben kiállí­totta. Megcsillant a nagy lehető­ség a szekszárdi csapat előtt, de a Dózsa ismét nem tudott azzal élni. A 3. percben Meszlényi lab­dájával Pusztai gólhelyzetbe ke­rült. akár a 11-es pontig be­vezethette volna, ehelyettt elha­markodottan ellőtte azt. És ettől kezdve nem a 10 főre olvadt ha­zaiak, hanem a szekszárdiak kezdtek idegesen játszani. Előbb Pólyák dobta ki. rosszul a labdát, majd Szabó adott az ellenfélhez. A Dózsa teljesen beszorult és két­ségbeesetten védekezett. A FÖS­PED állandóan támadott, szögle­tet szöglet után rúgott és állan­dó gólveszélyben tartotta a szek­szárdi kaput. Az első negyedóra eltelte után mintha kissé meg­nyugodott volna a Dózsa, már jobban adogattak, sőt a 24. perc­ben Pusztai nagy lövése alig ke­rülte el a bal sarkot. A 26. perc­ben azután megpecsételődött a lila-fehérek sorsa. Lubastyik sza­bálytalanul szerelt a szögletzászló mellett. A kapu elé élesen belőtt labda előbb egy hazai játékost érintve a játékvezető lábára pat. tant, majd onnan az ötösön belül álló Tóth elé került, aki az ajándéklabdát egyből a hálóba juttatta. 2:1. (Nagyon peches gól volt.) A gól után Kormos edző 98:87 (45:44) mindössze két pontot sikerült a dom­bóváriaknak dobni, így a fővárosi együttes feljött és egypontos vezetésre tett szert. Á második félidő elején is­mét jól játszott a Dombóvár és a 12. percben 79:76-ra vezetett. Ezt követően ismét a főiskolások hajráztak jobban és a 19. percben már 98:83 volt az eredmény, s az utolsó percben sike­Máté, Takács, Márfi, Zimmermann, Bartók. A 18. percben Teszler előtt adódott helyzet, de Varga ragyogó érzékkel védett. A 25. percben Szabó indította Borbélyt, aki a kifutó Vörös mellett megszerezte a mérkőzés egyet­len gólját. 1:0. Tíz perc múlva Teszler nagy erejű lövését Varga ritkán lát­ható bravúrral védte. A második fél­időben élesedett a küzdelem, a dal* mandiak szépen adogattak, de a pin­cehelyi védelem Vargával az élen mindent hárított. Jók: Varga (a me­zőny legjobbja), Mater, Jékel, Hegyi, Cziráki, illetve Teszler, Ábrahám, Zim­mermann, Adanics. Nagymányok—Báta 6:0 (1:0). Nagy­mányok, 150 néző. Vezette: Köő. Nagy­mányok: Volár — Kozma, Nagy, Róth, Káka, Dormány, Guth, Wusíng, Molnár, Wéber, Hucker. Csere: Süveges, Mó- csik, Teleki. Báta: Veres — Sárközi, Nédó, Schneider, Molnár, Patai, Csan- kó, Weitner dr., Novotny, Pirisa, Te- sényi. Csere: Ulrich. Bozsér, Schmidt, G. Kiss, Mózes. A nézők lelkes bizta­tása mellett Nagymányok támadólag lépett fel, de az első félidő kiegyen­súlyozott volt, Mindössze egy gól esett a 25. percben, Wéber lövéséből. 1:0. A második félidőben már a gólokban is megmutatkozott a kialakult fölény. Az első percben Teleki talált a hálóba, majd a 4. percben Molnár átadását Dormány értékesítette. 3:0. A 15. perc­ben Teleki, öt perc múlva Mózsik volt eredményes. 5:0. A 28. percben Róth 11-esből állította be a végeredményt. 6:0. Kitűnt: Wéber, Dormány, Róth, Teleki, illetve Ulrich, Tatai, Veres és dr. Weitner. Hőgyész—Szakály 4:0 (1:0). Közvet­len zivatar után vizes, csúszós talajon 200 néző előtt Kovács Sándor játék­vezető bíráskodása mellett vívott sport­szerű mérkőzést a két csapat. A na­gyobb rutinnal és erőnléttel rendelke­ző Hőgyész megérdemelten nyert. Gól­kettős cserét hajtott végre, Frep­pán és Kovács helyett Micskót és Somodit küldte pályára. A játék képe sajnos ezután sem változott, továbbra is támadtak a hazaiak, a dózsások pedig minden elgon­dolás nélkül szinte „szenvedtek" a pályán. Közben az eső is el­eredt, a hármas sípszó után a játékosok bőrig ázve vonultak az öltözőbe. A játék tulajdonképpen csak az első 45 percben hozott kiegyenlí­tettebb küzdelmet, bár már ekkor is látszott, hogy ha játéktudásban nem is, de rutin területén nagy különbség van a két csapat kö­zött. Különösen megmutatkozott ez a második félidőben, mikor a szekszárdi csapat 10 ember ellené­ben is beállt védekezni. Nincs a csapatban egy olyan — taktikai­lag érett — játékos, aki annak tu­datában, hogy most itt van a le­hetőség, össze tudta volna fogni a csapatot és higgadt adogatással lelassították volna a hazaiak ro­hamait. Átvették volna a játék irányítását és 10 ember ellenében legalább az egyik pontot, de könnyen kettőt is megszerezhet­tek volna. Sajnos ez elmaradt, iffy a gyenge képességű, de a Dó­zsánál sokkal lelkesebb és főleg rutinosabb FÖSPED csapata meg­érdemelten maradt a nagyon ér­tékes két pont birtokában. A csa­patból kiemelkedő teljesítményt senki sem nyújtott. Hornért ön­feláldozó játékáért, Lakit szorgal­máért, míg Pusztait góljáért lehet megemlíteni. \ rült valamelyest csökkenten* a dombó­váriaknak hátrányukat. A csapót játéko­sainak többsége mélyen tudása alatt, fegyelmezetlenül játszott és ezért kel­lett vesztesként levonulniuk. A dombóvári NB ll-es gárda május 2-án, vasárnap 10.30-kor Dombóvárott a szabadtéri pályán a Zalaegerszegi Építők ellen mérkőzik. lövők: Magyar, Auth, Temesvári és Pin­tér. Kitűnt: Magyar, Pintér, Gallai* il­letve Győré és Kovács. A Szekszátd—Bogyiszló mérkőzés, mely 5:2-es szekszárdi győzelmet ho­zott (részletes tudósítást lapunk vo- sárnapi számában adtunk) mindvégig jó volt, de a lelkes bogyiszlói csapot nem bírt a vendégekkel. A mezőny legjobbjának Kalász bizonyult, mellet­te Bosnyák, Becze, Tárnok, Turgonyi és Kormos, illetve Bencze, Boda, Füleki és Hajdú érdemel dicséretet. A Győré—Bonyhád mérkőzésről, me­lyet a bonyhádiak nyertek 2:0 arány­ban, nem érkezett jelentés. A bajnokság állása a fi. forduló után: 1. csoport 1. Nagymányok 2 2 — — 9-1 4 2. Szekszárd 2 2 — — 6-2 4 3. Bátaszék 1 1 —• — 4 0 2 4. B. Pannónia 2 1 — 1 3-3 2 5. Győré 2 — — 2 0-3 0 6. Báta 1 — — 1 0-6 0 7. Bogyiszló 2 — — 2 2-9 0 li. csoport 1. Paks 2 1 1 __ 4-0 3 2—4. Dunaföldvár 1 1 — — 2-1 2 2­-4. Nagydorog 1 1 — — 2-1 2 2­-4. Tengelic 1 1 — — 2 1 2 5. Tolna 2 — 1 1 1-3 1 6. Bölcske 1 — — 1 1-2 0 7. Fadd 2 — — 2 0-4 0 III. csoport 1. Tamási 2 2 __ __ 7-1 4 2. Hőgyész 2 1 — 1 5-4 2 3. Kisvejke 2 1 — 1 4-4 2 4. Pincehely 2 1 — 1 2-4 2 5. Szakály 2 1 — 1 1-4 2 6­-7. Dalmand 1 — — 1 0-1 0 6—7. Gyönk 1 — — 1 0-1 0 Jaszenovics Géza Kosárlabda NB II Zalka SE-Dombóvári VSE Vissza a sportpályára! Nagymányok, Paks és Tamási a csoportok élén RÁDIÓ—TV KOSSUTH RÁDIÓ 8.27: Látogatás Kádár Ferenö dévaványai népművésznél. 8.43 3 Mérföldlépő mikrofon. (Ism). 9.13: a nürnbergi mesterdal- rióícok. Részletek. 10.05 : isko­larádió. 10.35: Magyar előadó- művészek felvételeiből. 11.39 3 Rákóczi. Dramatizált epizódok. 12.35 : Melódiákoktól. Közben : 13.10: Törvénykönyv. 13.25: A melódiakoktél folytatása. 14.00: Ünnepi körtánc. 14.52:. Éneklő Ifjúság. 15.10: Bányászdalok — népdalcsokor. 15.21: Yehudl Menuhin hegedül. 15.44: Ma­gyarán szólva... 16.00: A világ- gazdaság hírei. 16.05: Harsan a kürtszó! 16.35: Ének Buda­pestről — mikrokantáta. lo.4o: Rose Bampton énekel. 17.05: A környező világ. 17.30: Két szimfonikus költemény. I8.005 A Szabó család. 19.15: Ion. Euripidész drámája. (Ism). 20.53: Népi zene. 21.30: a tudo­mányos közélet fóruma. 22.15: Közvetítés a Magyarországa Franciaország Tisza-kupa női kosárlabda-mérkőzésről. 22.303 Kodály: Szimfónia. 23.00: Me­ditáció — a nyelvi műveltsé­günkről. 23.10: A Magyar Hang­lemezgyártó Vállalat új lemen zeiből. 0.10: Táncdalok. PETŐFI RADIO 8.05: Fúvószene. 8.20: Tía perc külpolitika. (Ism). 8.33: Zenés játékokból. 9.23: Dél­előtti torna. 9.33: Derűre i9 derű. (Ism). 10.00: a zene hullámhosszán. 11.55: Látó­szög. 12.00: Népi zene. 12.33: Arcképek a német irodalom­ból. 12.50: Két balettszvit. 13.33: Romantikus kórusok. 14.00: Kettőtől hatig... 18.00: Nóták. 18.33: Egy muzsikus emlékei — I. 19.15: Vélemé­nyem szerint. 19.30: Csak fia­taloknak! 20.33: Mozart: A- dúr szimfónia. K. 201. 20.573 Mindenki Könyvtára. (Ism). 21.27: a szép Heléna. Offen­bach operettje. 23.41: Népi ze­ne. in. MŰSOR 14.05! Dohnányi műveiből; 15.00: Händel-müvek. 1G.033 Maria Callas énekel. 16.403 Zsoldos Imre felvételeiből* 17.03: Uj lemezeinkből. 17.303 Külpolitikai klub. 18.03: Szim­fonikus zene. 19.15: Iskola- rádió. (Ism), 19.33: A Bartók- vocoósnógyes Brahms-hangver­senye. Közben: Kb. 21.00: Be­mutatjuk Székely Gábort. Kb.' 21.30: a hangverseny-közvetí­tés folytatása. Kb. 2i.5di Dzsess zfelvételekbői* 22.10; 5&e-> nétó nagyvilág. ^ » » • PÉCSI RADIO K.OOl Műsorismertetés, hírek.' 17.06 : Zenés kívánságok. 17.30! A „Jubilál az iskolánk” c. so­rozat margójára. Kovács Imre jegyzete. 17.36: Sass Dézsa zongorázik, Barth István fuvo- lázik. 17.45: Szezon előtt Har­kányban. laky Rudolf riport­ja. 17.55! A pécsi MoAloe együttes felvételeiből. 18.00 : Dél-dunántúli híradó. 18.15! Részletek Presser—Ad am is! Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról e. zenés játéká­ból. 18.25: Hírösszefoglaló.' 18.30: Szerb-horvát nyelvű mű­sor. Hírek. — Az ifjúság hul­lámhosszán. Zenés műsor. 10.00: Német nyelvű műsor. Hírek. — Házszerelők. Riport. — újdonságok innen-onnan. — Polkák. keringek. 10.30: Mű­sorzárás. im | t , . ^ MAGTAR tv ; 7.38: Tévétorna. (Tsmj. 8 051 Iskolatévé. Matematika. (Alt isk. 5. oszt.i 9.00: Énekeljünk együtt! 9.05: Környezetismeret. (Alt. isk. 2. oszt.) 9.30: Jársz- szunk bábszínházát! XIII. (bef). (Ism). 11.55: Földrajz. (Alt Isk. 5. oszt.) 13.05: Iskola­tévé. Matematika. (Ism). 14.00) Énekeljünk együtt! (Ism). 14.05: Környezetismeret. (Ism). 16.50: Földraiz. (Ism). 17.28: Hírek. 17.40: Sakk-matt. 18 00: Hallei magyar napok. — Ri- portműsor. 18.20: 150. Játék a betűkkel. 18.55: Bemutatjuk Bokros Mária diáklányt. 19.10: MOKÉF-reklám. 19.15: Esti me­se. 19.30: Tv-hiradő. 3. 20.00: Tévétoma. 20.05: Fórum. 21.35: Teleszubjektív. 22.40: Tv-hír- adó. 3. n. MŰSOR 20.00: Magyarország—Fran­ciaország női kosárlabda-mér­kőzés. 21.15: Tv-htradó. 2. 21.35! Az arany nap. Portréíilm. JUGOSZLÁV TV 17.10: Magyar nyelvű Tv-' napló. 17.45: Dokumentumfilm. 18.15: Foglalkozások ábécéié. 18.45: Bemutatjuk önöknek. 20.00: Belpolitika. 20.46: \ csil­lagok néznek az égről. — Filmsorozat. 22.15: Balettminia- túrák. n. MŰSOR 18.45: Dokumentumfilm. 1900; Hogy van a papád. — Humo­ros sorozat. 20.00: Az öreg hölgy látogatása. — TV-dráma. 21.00: Huszonnégy óra. 21.20: Sláger parádé, ál.50: Eltűnő világ — kulturális-művelődési adás.