Tolna Megyei Népújság, 1974. október (24. évfolyam, 229-255. szám)

1974-10-08 / 235. szám

V l Tf NB II 1 kitűnő, Élvezetes játék után is vereség­T Medellin I r A hatodik női sakkolimpián az aranyérmet eldöntő Szovjetunió— Románia mérkőzés első forduló­iéban a szovjet válogatott 2:0-ra nyert, úgyhogy a második for­dulóban Gaprindasvilinek, a Po- iihroniade elleni döntetlenje már azt jelentette, hogy a Szovjetunió megnyerte a „helyosztót” és meg­védte olimpiai elsőségét. f PRESOV Nemzetközi kosárlabdatornán a IBEAC csapata három vereséget szenvedett, és végeredményben a negyedik helyen végzett. Eredmé­nyei: Slavia Strojjstav Presov— BEAC 82:48 (40:25). Slovan Bra­tislava— BEAC 69:33 (33:18). VSS Kosice—BEAC 59:58 (35:35>* VELENCE ' A nemzetközi kézilabda-szövet­ség kongresszusa úgy döntött, hogy a legközelebbi világbajnok­ságot Moszkva rendezi. A játék- szabályokban nem hoztak semmi módosítást, minden marad a régi­ben. Az 1976. évi olimpiáig. A nemzetközi szövetség legközelebbi kongresszusát 1976-ban, Lisszabon­ban tartja. \J WOLFSBURG ) A Nyugatnémet Hildegard Falck, az 1972. évi müncheni olimpia 800 méteres női olimpiai bajnoka va­sárnapi szereplésével befejezte aktív pályafutását. 400 méteren indult, és 55.4 mp-cei győzött, BERLIN A nemzetközi ökölvívótorna dön­tőjébe 12 NDK-s, 5 szovjet, 3 ugandai és 2 kubai versenyző ke­rült. HOUSTON A nemzetközi teniszverseny női egyes döntőjében az amerikai Evert 6:3, 5:7, 6:1 arányban győ­zött az angol Wade ellen* I PARDUBICE A hagyományos nemzetközi lo­vas akadályversenyt a csehszlovák Bens nyerte Mór " nevű lován. A második helyen a szovjet Tokov végzett Bariton nyergében, míg a tavalyi győztes angol Collins a harmadik lett, slephéite nevű !o- fltén. f RURICH I Ä Nemzetközi Labdarúgó Szö­vetség (FIFA) 9 fős küldöttsége élén Joao Havelangéval, a brazil elnökkel, október 10—13. között Argentínában tanulmányozza, az 1978. évi világbajnokság előkészü­leteit. A delegáció október 10.-én meg­beszéléseket folytat az argentin labdarúgó-vezetőkkel, ll-én fel­keresik a mérkőzések színhelyé­ül kijelölt stadionokat, 12-én pe­dig megtekintik az Argentína— Spanyolország válogatott mérkő­zést. ! SZOFTS I Ä baráti hadseregek 10. ököl- Vívótomájának döntőjébe került Váltósúlyú Marton, vereséget szen­vedett a szovjet Lifanovtól, s így fezüstérmet szerzett. Kiválóan sze­repeltek a szovjet ökölvívók, nyolc aranyérmet nyertek, a bol­gároknak három első hely jutott. \ HONOLULU r Az 50 ezer dollárral díjazott tiemzetközi teniszverseny férfi- egyesének döntőjében az ausztrál Newcombe 7:6, 7:6 arányban nyert Tanner ellen. A győztes $000, a vesztes «00 dollárt kapott. Í BECS Az október 13-án sorra kerülő Luxemburg—Magyarország Európa* bajnoki labdarúgó-mérkőzés oszt­rák megfigyelője Leopold Stastny szövetségi kapitány lesz. Az októ­ber 30.-i Wales—Magyarország EB- mérkőzést pedig segítője Georg ßchmidt tekinti meg. Az tr. Dózsa Elnöksége közli, >gy az október 9.-i u. Dózsa— írencváros labdarúgó-mérkőzés- , az U. Dózsa által kibocsátott ilyabelépők, bérletek a Népstadi­onul az F-szektorba érvényesek. A TASZSZ közlése szerint a itfőn esedékes Karpov—Korcsnoj kkvilágbaj nők-j elölti döntő lü. tsz máj a Korcsnoj betegsége mi- t elmarad* 1974» október 8, Budafok—Szekszárdi Dózsa 2J (0:0) Budafok, 1200 néző. Vezette: Mo* hácsi. Budafoki MTE: Fatér — Kalmár II., Kapitány, Eleki, Tóth, Pető, Neil, Harangi, Kisteleki, Kalmár I., Vízi. Csere: Fazekas, Králik. Edző: Mészöly Kálmán. Sz. Dózsa: Pólyák — Fodor, Kor­ner, Simon, Lubastyik, Mezei, Vá­gó, Freppán, Pusztai, Szentes, Márkus. Cséré: Micskó, Veres. Ed­ző: Kormos Mihály. Csúszós, de kiváló talajú pályán. Budafok kezd­te a játékot. A Dózsa meglepte ellenfelét, mert azonnal támadó­lag lépett fel és a mezőnyben ötletesen, szemre is tetszetősen játszott. A 7. percben Mezei há­rom védőt is kicselezve az alap­vonalról akart beadni, de a labda Faterról Pusztai elé pattant, aki Márkushoz játszott. Márkus1 lőtt, de lövése elakadt a védőkben. A másik oldalon egy baloldali szög­let után Nell bődületes erővel fe­jelt kapura, Pólyák nagy bravúr­ral ütötte ki a labdát. Mozgalmas, és jó iramú volt a játék. A 19. percben Pusztai óriási ballábas lö­vését Fatér a jobb felső sarokból tornázta ki, majd Vágó távoli lö­vését- védte előrevetődéssel. Job­ban játszott és többet támadott a szekszárdi csapat. A hazaiak szór­ványos próbálkozásai elakadtak a lila védőkön. A 25. percben Frep­pán szöglete után Márkus csúsz­tatta kapura a labdát, de az Fatér ölében halt el. Ezt követően a szekszárdi kapu előtt maradt ki nagy helyzet, mikor Nell lábáról — az ötösről — a léc fölé vágó­dott a labda. Továbbra is jól szőt­te támadásait a Dózsa, de csatá­rai a kínálkozó lehetőségeket nerh tudtak kihasználni. A jó helyzet­nél is jobb helyzetet akartak te­remteni, nem ismerték fel azt, hogy a síkos talajon távolról kellene lövésekkel próbálkozni. A hazaiak a szünetben cserét hajtottak végre. A középpályás Pető helyett Fazekas jött be. Ez a csere teljesen megváltoztatta a játék képét. A hazaiak kihasznál­va Fazekas átlagon felüli gyorsa­ságát, egymás után vezették ro­hamaikat a szekszárdi kapu felé. Az 5. percben Kalmár L. erős tá­voli lövését Pólyák védte, majd Fazekas lőtt élesen a jobb kapu­fa mellé. A 8. percben a sokat mozgó Simon tisztára játszotta Márkust’, aki nagy helyzetben, nem találta el a kaput. A 10. percben Fazekas száguldott el az oldalvonal mellett, élesen kapu elé lőtt labdája elsuhant a berob­banó Kalmár L. lába élőtt. A 13. percben megint a Dózsa veszé­lyeztetett. Az aktív Mezei átkí­gyózott a védőkön, már a 16-oson belül járt, mikor Fatér merész ve­tődéssel leszedte lábáról a labdát. A második félidő első negyed­órája eltelte után mezőnyfölény- be kerültek a hazaiak. A 20. perc­ben egy kapu előtti kavarodás után Korner a gólvonalról fejel­te szögletre a labdát. Ebből a szögletből megszerezték a hazai­ak a vezetést. Vízi végezte el a sarokrúgást. Pólyák megtorpant, és ez elég volt Nellnek arra, hogy a kapuba talpalja a labdát. 1:0. Három perc múlva Nell fejesét már magabiztosan hárította Pó­lyák. A 24. percben Kormos ed­ző lehívta Pusztait és Micskót , küldte be helyette. Egy perc múl­va Freppán jobb oldalról ívelt be szögletet, Micskó feje emelkedett a legmagasabbra és onnan éle­sen vágódott kapura a labda. Fa- tér kapus már verve volt, de a védők a gólvonalról mentettek. A 34. percben egy 25 méteres sza­badrúgást Mezei végzett el, a léc alá tartó labdát Fatér bravúrral ütötte kapu fölé. A 35. percben Márkust Veres váltotta fel. Az utolsó tíz percben állandósult a hazaiak nyomása. Nell fejelt jó helyzetben kapu mellé, majd a mérkőzés utolsó percében valóban peches gólt kapott a szekszárdi csapat. Vízi távolról félmagas lö­vést küldött, a labdát Pólyák könnyedén védhette volna, de az a menteni akaró Lubastyik lábán irányt változtatva Pólyák felett a jobb sarokba vágódott. 2:0. A középkezdés után a nagyszerűen bíráskodó Mohácsi játékvezető 3 mérkőzés végét jelezte. A Dózsa a 2:0-ás vereség ellené­re is — ami elkerülhető lehetett volna — tetszetősen, jól játszott. Különösen az első félidőben ki­harcolt mezőnyfölénye láttán! akár vezetést is szerezhetett vol* na, ami bizonyára másképpen alakította volna az egész mérkő* zés kimenetelét. A csapatok jól alkalmazkodtak a síkos talajhoz^ • élvezetes, jó mérkőzést játszot­tak. A pontosztozkodás igazságo-f sabb lett volna, a Dózsa nem ér­demelt vereséget. Az átlagosnál is jobb teljesítményt nyújtott} Korner, Simon és Mezei. A bajnokság állása: NB n. 1. Szegedi EOR 11 7 2 2 22-11 1& 2. Volán SC 11 6 3 2 15-11 IS 3. Komlói B. 11 6 3 2 14-12 IS 4. Bp. Spartacus 11 5 4 2 22-15 1« 5. MÁV DAC 11 4 6 1 16-9 1« 6. Nagykanizsa 11 5 3 3 19-13 13 7. K. Rákóczi 11 5 3 3 17-11 13 8. Dunaújváros 11 3 5 3 16-16 1E 9. FÖSPED Sz. 11 5 15 12-14 1E 10. Dorogi AC 11 4 3 4 11-13 12 11. Oroszlányi B. 11 3 5 3 5-14 12 12. Várpalotai B. 11 4 2 5 16-14 h# 13. Budafoki MTE 11 3 4 4 15-16 1» 14. Ganz-MÁVAG 11 21 6 3 10-11 1» 15. Kossuth KFSE 11 4 2 5 12-15 1» 16. Szolnoki MTE 11 3 3 5 13-15 » 17. ózdi Kohász n 3 2 6 13-18 a 18. Debreceni VSC íi 2 3 6 9-15 19. Szekszárdi D, íi 2 3 6 14-23 * 20. Egri Dózsa íi 2 18 9-22 a Atlétika Ismét NB I-ben Tolna megye női ifjúsági válogatottja Szombaton délután és vasárnap délelőtt szerepelt megyei ifjúsági atlétaválogatottunk az NB I. B utolsó fordulójában Kaposvárott. Az időjárás nem kedvezett és különösen a második versenyna­pon végig esőben, sok helyen tízben kellett versenyezni. Mint az várható is volt, válogatottunk mindkét ellenfelét fölényesen le­győzte. Női csapatunk ezzel a győzelmével veretlenül nyerte az NB I. B nyugati csoportját és be­került az NB I.-be. Férficsapa­tunk egy vereséggel holtverseny­ben áll az 1—3. helyen Zala és Győr megyével. A végső sorren­det a többi eredmény ismerete után közöljük* Ezúttal nem kívánunk senkit ki­emelni, hanem női és férficsapa­tunk minden tagját szeretnénk megdicsérni ezért a szép telje­sítményért. (A női csapat korát­laga 16 és fél évit!) Szívből gra­tulálunk ifjúsági atlétáink telje­sítményéhez, becsületes helytállá­sához. Ez a szép eredmény egye­nes arányban van azzal a terv­szerű munkával, melyet verseny­zőink végeztek. Külön szeretnénk megemlíteni azt a nagy fegyel­met, amely a csapatok egész évi munkáját jellemezte. A tervszerű munka és nagy fegyelem eredmé­nye, hogy 1975-ben ismét van megyénknek NB 1-es csapata. A szombat—vasárnapi részletes eredmények: Nők: 100 m síkfutás: 1. Csaba Györgyi 12,5, . . .5. Vida Adrien 13,3. 200 m síkfutás: 1. Csa­ba Györgyi 26,2, . . .5. Mohai Ag­nes 27,9. 400 m síkfutás: 1. Csaba Györgyi 59,9, . . .3. Schwébl Mária 61,6. 800 m síkfutás: 1. Link Klá­ra 2:27,3, . . .3. Fehér Mária 2:37,6. 1500 m síkfutás: 1. Link Klára 5:04,8, ...3. Fehér Mária 5:26,2. 100 m gátfutás: . . .3. Szirányi Véra 18 ,2, 4. Vaszkó Judit 18,4. Magas­ugrás: 1. Vaszkó Judit 170, ...3. Grósz Ida 148. Távolugrás: ...3. Vaszkó Judit 513, 4. Borbély Zsu­zsa 490. Súlylökés: 1. Hammer Má­ria 10,92, 2. Győri Anikó 9,33. Diszkoszvetés: 1. Szabó Mária 34,80, 2. Győri Anikó 28,84. Ge­relyhajítás: 1. Wéber Éva 36,92, 2. Bincsó Éva 36,30, 4x100 m váltó: 1. Tolna (Vida—Mohai—Jéhn—Csa­ba) 50,9. 4x400 m váltó: 1. Tolna (Vida—Schwébl—Fábián—Jéhn) 4:11,6. Pontversenyben: Tolna—So­mogy 90:38, Tolna—BKV Előre 84:49. Férfiak: 100 m síkfutás: ;. .2.' jPálinkás János 11,3, .. .4. Szabó Gyula 11,7. 200 m síkfutás: .. .2. Szabó Gyula 23,6, 3. Pálinkás Já­nos 23,9. 400 m síkfutás: 1. ötvös Imre 51,0, .. .4. Takács László 53,6 . 800 m síkfutás: 1. Ötvös Im­re 2:01,9, ...5. Kovács András 2:05,6. 1500 m síkfutás: U .3. Il­lés Attila 4:20, 4. Lohn Miklós 4:21. 3000 m síkfutás: ...3. Stri- gens Csaba 9:24,4, 4. Illés Attila 9:33,8. 110 m gátfutás: 1. Sándor íBóla 16,6, .. .4. Nagy Ervin 18,1. 300 m gátfutás: ... 2. Sándor Béla 43,3, 3. Nagy Ervin 46,2.. 2000 m akadály: .. .3. Fenyvesi János 6:43,8, 4. Kertai Gábor 6:50,5. 10 km gyaloglás: . *. 2. Istók Zoltán 54:42, ...4. Gombás Ákos 60:35. Magasugrás: 1. Veres László 188, «.. .4. Gál László 170. Távolugrás: 1. Szabó Gyula 646, *. .5. György Ferenc 583. Hármasugrás: 1. Sza­bó Gyula 12,95, .. .4. Csábrák Já­nos 11,75. Súlylökés: 1. Barta Fe­renc 14,66, .. .3. Matók Béla 11,81. Diszkoszvetés: ...2. Barta Ferenc 43,52, 4. Matók Béla 33,96. Gerely­hajítás: 1. Barta Ferenc 56,32j •. .4. Helfenbein Péter 46,36. Kala­pácsvetés : *. .2. Matók Béla 47,58, *, .4. Barta Ferenc 28,98. 4x100 m váltó: . . .2. Tolna (György—Ritzel —Szabó—Pálinkás) 45. 4x400 m vál­tó: 1. Tolna (Pálinkás—Szabó—Ta­kács—ötvös) 3:31,6. Pontverseny­ben: Tolna—Somogy 126*6:61,3. Tol­na—BKV Előre 120:01. Késilabda NB I B Sz. Bőrdíszmű—Dunaújvárosi Kohász 10:7 (3:5) Végig szakadó esőben került sor a két csapat számára fontos mér­kőzésre. Dunaújváros a kiesés el­len küzd, Szekszárdnak viszont biztosítani kellett, hogy a hátra­lévő mérkőzéseken nyugodtabban játszhasson. Dunaújvárosban. így kezdett a szekszárdi csapat: To­pols zky — Török, Verhás, Kaj- tár. Czakó. Fazekasné* Laborcz. Csere: Bányai, Kadosa I** Kadosa B., Málinger. A viztócsákkal tarkított bitume­nes pálya a hazaiaknak kedve­zett, ahol hasonló körülmények kö­zött játszottak 2 előkészületi mér­kőzést. a szekszárdiaknak ez a pálya hosszú per­ceken át szokatlan volt, mert' a salakoshoz szoktak. A dunaújvárosiak a hazai pálya elő­nyét kihasználták és vezetéshez jutottak, de Török a 7. percben kiegyenlített. i a. Dunaújváros büntetőből és átlövéssei növelte előnyét. i:3. Török ravasz gólja után 2:3 lett az eredmény. Szek- szárd részéről még Török ért el büntetőből gólt, végül a félidő 2 gólos dunaújvárosi ^etesse* ért Három helyen A paksi Jfcrási labdarúgó-szövetség, és az Üttörő Szövetség paksi járási elnöksége október i2-én, szombaton tartja kis- és nagypályás labdarúgó úttörő-olimpia körzeti döntőjét. Az első körzetben (Pakson) Paks három -iskolája, Németkér, Dunaszentgyörgy, Gerjen és Cseresznyéspuszta, a máso­dik körzetben (Dunaföldváron) Dunaföldvár, Bölcske, Mado- csa és Dunák ömlőd, míg a harmadik körzetben (Nagydo- rogon) Nagydorog, Kajdacs, pálfa, Györköny és Sárszenüő- rinc úttörői mérik össze tudásukat, kispályás és nagypályás fociban. A versenyen az első korcsoportban az i960, szep­tember 1. után, míg a második korcsoportban az 1962. szeptember I. után születettek vehetnek részt. A körzeti versenyek győztesei vehetnék részt a járási döntőn, melyre a tavasszal kerül sor. A második mmó efcá&i. Duna­újváros 3:6-ra növelte előnyét, majd Láborcz 4:6-ra szépített. Tö­rök büntetője titán 5:6-ra alakult az epedmény, majd Fazekasné dobta az egyenlítő gólt. 6:6. Nem sokkal később Dunaújváros egy büntetőt mellélőtt. és a 16. perc­ben Török révén vezetéshez ju­tott Szefcszárd. 6:7. A 2l. percben megpecsételődött Dunaújváros ké­zilabdacsapatának: sorsa: Török lőtt a hálóba. 8:6. Nem sokkal később Verhás gyors és szelle­mes gólja a vetődő kapus alatt jutott a hálóba. 9:6. Dunaújváros . büntetővel szépített (9:7). de Tö­rök újított és góljával kialakult a K)í7-es végeredmény. Góldobók: Török (71* Fazekasné. Labore» és Verhás. Eltiltások Az illetékes labdarúgó-szövetség Szabó Attilát (Szárazd) október 14-ig, Orsós Ferencet (Alsópél), Horváth Pált (Dunaföldvár) októ­ber 2l-ig, Haizer Henriket (Szá­razd) november 14-ig, Sebestyén Istvánt (Závod) nevemben 22-ig, Zsigovits Józsefet (Dalmand) de­cember 31-ig tiltotta el a ááték­. jMrimln ' MNK i Budapesten, a Népstadionban rendezte a MiASZ az MNK n. fordulóját. A kellemetlen időben rajthoz állt a Szekszárdi Dózsa három versenyzője is és a követe •kező eredményeket érték el: 100 m síkfutás: ,,A” döntőben: . . .5. Deé Márta 12,3 (előfutam­ban 12,2). 200 m síkfutás: „A” döntőben: . . .8. Deé Márta 25,7. 800 m síkfutás: . . .4. Hepp jG.y«rgsaé a-JO. X5W- m «átfutási : : .5. Hepp Györgyné 4:323. Ge­relyhajítás ; . . .6. Torma Ibolya 41,30. Ezzel a magyar élmezőny szá­mára be Is fejeződött az idény. 12—13-án még az országos váltó- bajnokságra kerül sor, és ezt már alacsonyabb szintű rendezvények követik. A MASZ október 20. után már nem engedélyez magasabb minősítési szín elérésére jogosító yssseayt j>eaőezHi» Ered int nyék NB ír.: Budapesti Spartacus FÖSPED Szállítók 3:1. Kossuti* KESE—Kaposvári Rákóczi 2: i, Szegedi EOE—Egri Dózsa 1 :<W­. Várpalota—Ganz-MÄVAG 2:0. Vo-ri Ián SC—Ózdi Kohász 3:1. Komi«. —Dorog 2:0. Nagykanizsai Olaj -V bányász—MÁV DAC 2:1» Orosz-Í, lány—Szolnok 20U» (DönaiHvárosHC: Debrecen, 13» , NB HL’ Siófok—BVSC 0.-0, Ka~| posvári vasas—Növényolaj 2:0.v. Táncsics SE—Sashalom 0:1, Szí—£ ■getvár—Máza-Szászávár 4 V, ÁP’S rilis 4- Vasas—BKV Előre 0:0,® me. kér. TTVE—PVSK la. Törek-J? vés—Székesfehérvári MÁV 1 M**' Lőrinci Fonó—ERIXErt 12. Dutí naújvárosi Építők—Véménd 3:lj$.' Pénzügyőr—Budapesti Építőik í Megyei ifjúsági bajnokság? awt ta—Dombóvári Spartacus 0:1» Fadd—Szedres 7:0. Tevel—Béta-: szék 7 a. Paks—Szekszárdi Vasas® 4:0, Tamási—Fomád 4:1, Dooly- hád—Simontamya 2:3, Bölcske—j‘ Nagymányok 32, Zonfba—Käsdo-> X rog oak Toina-rDiomtoówád. VSS j 12. Szekszárdi járási laböarőgö baj­nokság : Decs—Gerjen Aj4. xO í , 12 Öcsény—Kéty in. iŰJ 82» Harc—Sióagárd or3. ifi: ön. Du- naszentgyörgy—Szekszárdi Építők* • 1A ifi: 0:a. ©ogitisetö—Kötesd SSt. ifc 30a. «•■ uncaKK JSsgaates—Ttena^». y komlód í*. ifi-: (Wu jsagydarog—• ■ Ozora ore. íQr 3:0c Pinoehely-'.* Alsópél Síi. ifit 2MK Tengelic— ■ Madocsa 42), tűt 10:0: Alsotenge—’ lie—Tolnanémedi 3d.» i£f: 5»; Né- meiktéi—Gyöník 0:0, Hit 23; Du- naföMtsár—Posztahenrae. «ők iöo 112*. 1% ■ Területi Bajnokság Sz. Dózsa—Véménd 2:0 (2d® ti 4W nfeSt-äSTi- »fi Szott a Szekszárdi. Ddesa ÍEjüsSgfc csapata. Jerabek Jenő edző a kö­vetkezőket küktte pályára; Bár­dos — Dávid, prancz. iRorvátl*. Stercz, Németh. (Banyai);, Wahl.; Molnár (Weither A.). Gö'tz. weit- sier J.. Hegedűs. A; mély. este- szós talajhoz dobban afflcalmazkodó szekszárdiak jó csatárjátékkal ilyen arányban is megérdemelte» nyertek. GöUövők: Wahl fj* Götz (2), Weitner J.. Stercz, He­gedűs. Jók: Wahl, Gütz», weöjifi» Hegedűs, stercz. így kellett volna 1. Komlo—Dorog 2-0 K 2. Debrecen—Dunaújváros let .* 3. Oroszlány—Szolnoki MTE 21 t 4. Várpalota—Ganz-M. 2:0 1 5. Nagykanizsa—MÁV DAC 2:1 11 6. Ózdi Kohász—Volán l-:3 2 7. FöSPED—Bp. Spartacus 1:3 2 6. Dunakeszi VKE—Fűzfő 1:0 1 9. Hl. kér. TTVE—PVSK 12 2 10. Bologna—Juventus 2:1 1 11. Ternana—Fiorenrkna 0:1 2 12. Torino—Roma 1:0 * 13. Varese—lnternazionale 2:0 *. + 2 m- §a.bari9ir?asi!íJ'fes® »a * .iSss#.-