Tolna Megyei Népújság, 1974. szeptember (24. évfolyam, 204-228. szám)

1974-09-25 / 224. szám

Kerékpár Szekszárdira került a Balaton-kupa Október 12—17. Női röplabda-yb. Az eseményről Borovicz Tamás, iá szövetség főtitkára és Henriig Ernő szakfelügyelő elmondotta: A világbajnokságon 24 csapat {szerepel. A selejtezőket hat négyes csoportban kezdi — a magyarok, Románia, Brazília és a Fülöp- szigetek társaságában. Idén a ro­mánoktól kétszer vereséget szen­vedett a csapat, egyszer győzött. A brazilokkal utoljára a várnai vb-n mérkőzött a gárda, s akkor 3:2-re nyert. A Fíilöp-szigetek együttese ismeretlen. ’ Ha a csa­pat tövábbjut a selejtezőből, ak­kor a középdöntőben folytatja a szereplést, Ha első helyen sikerül a továbbjutás, akkor a Szovjet­unió, Lengyelország vagy Kína, Csehszlovákia, vagy Bulgária le­het az ellenfél. Ha másodikként lép előre a válogatott, akkor Ja­pán, a KNDK, Kuba az Egyesült Államok, vagy Mexikó lehet a ve- télytárs a hatos döntőbe jutásért. A középdöntőket Pueblában 2100 méter magasságban rendezik, a «döntőre pedig Guadalajarában ke­rül sor. A világbajnokság alatt ülést tart ® nemzetközi szövetség is. Ezen magyar részről dr. Holvay Endre. £ szövetség elnöke jelenik meg. BÉCS A magyarok elleni szombati mérkőzésre készülő osztrák lab­darúgó-válogatott keret kedden délelőtt edzést tartott Bécs-Kag- ran-ban. Tizenhat játékos vett részt a bemelegítésből, félpályás játékból, majd íövőgyakorlatokból álló edzésen, de a sérüléssel baj­lódó Eigenstiller, Gombasch és Kögelberger Leopold Stastny uta­sítására csak bizonyos gyakorla­tokat végzett. Kögelberger például ß kapura lövést hagyta ki. MEXIKÓ Az OTSH szerdai sajtóértekez­leten két közelgő világbajnokság­ról esett szó. Mindkettő résztve­vőit Mexikó látja vendégül: a ka- Qakozókat és kenuzókat, illetve a röplabdázókat. A két vb-n ott lesznek a magyar sportolók, a pa­pírforma és a korábbi eredmé­nyek alapján nem azonos esé­lyekkel. A magyar kajak-kenu szövetség képviselői elmondták, hogy a ma­gyar küldöttség, amely tartalé­kokkal együtt 21 versenyzőből áll. szeptember 28-án utazik el Bécs— Brüsszel és a Bahama-szigetek érintésével Mexikóba. (A verseny­hajók tengeren már megérkeztek a színhelyre.) A magyar kajakozók és kenuzók Szeptember 29-től a vb. rajtjáig október 16-ig akklimatizálódbat- nak, azaz csaknem három héten keresztül alkalmazkodhatnak az új klimatikus viszonyokhoz. RIO DE JANEIRO Jose Rocha Sobrinho de Oliveira egy távoli nagy lövéssel egy ifjú­sági mérkőzés befejezése előtt megszerezte csapata győztes gól­ját. Amikor a hálóból boldogan kivette a labdát, óriási verekedés tört ki a j'átékosok között. A le­látóról egy néző négy lövést adott le és a gólszerző játékost agyon­lőtte. KOPPENHÁGA Szerdán kerül sor a Dánia— Spanyolország Európa-bajnoki mérkőzésre. Dánia 16-os kereté­ben 6 külföldön szereplő játékos (Seneca, Olsen, Nygaard, Bjerg, Simonesen és Jensen) található. BUDAPEST A labdarúgó NB I. küzdelmeit fezerdán a 7. forduló 8 mérkőzésé­vel folytatják. A három fővárosi és az öt vidéki pályán egyformán 15 órakor kezdődnek a találkozók. Bozsik József szövetségi kapitány e forduló tapasztalatai alapján szűkíti majd 25 játékosból álló válogatott keretét 16 tagúra, így a szerdai találkozók lényegében a szombati osztrák—magyar főpró­báját is jelentik. VANCOUVER Magyar idő szerint keddre vir­radóra Vancouverben került sor a kanadai profi válogatott és á Szovjetunió válogatottjának 4. jég­korong-találkozójára. Ezúttal is nagyszámú közönség 16 000 néző volt kíváncsi a mérkőzésre, amely ismét döntetlennel végződött. Kanadai profi válogatott—Szov­jetunió 5:5 (5:2, 0:1., 0:2)« Fonyódon került megrendezésre &z országos hosszú távú bajnok­ság. valamint a. Balaton-kupa ver­senysorozat, ahol valamennyi szekszárdi versenyző rajthoz állt. A versenyen nagy szekszárdi si­ker született. A szép eredmények közül kiemelkedik Halász László országos bajnoki címe, melyet nagy küzdelem után az utolsó 55 méteren szerzett meg a klubtársa. Pálinkás Csaba előtt. Ugyancsak szép eredmény az úttörő kor­csoportban Halász il. ezüstérme és Brozovácz 5. helye. A Balaton-kupát nagy küzde­lemben 69 ponttal, a 63 pontos FTC előtt a Szekszárdi Szövetke­zeti SK kerekesei nyerték meg. A serdülő korosztályban Halász László itt is megszerezte biztos 500 méteres előnnyel a bajnoki cí­Tömörül a mezőny az NB I. B- ben, mind a felső szakaszon, mind pedig a tabella alsó részén. A ta­vaszi szezon listavezetője a TF. szinte behozhatatlan pontszámmal (25) vezetett, de az őszi szezon­ban még csak egy pontot szerzett és ígv összetömörültek a csapatok, az élen is. A kieső zónában ugvancsak megindult a harc. A DVSC együttese is rákapcsolt. Sőt nem is fog kiesni a DVSC. A szakvezetők elmondták, hogy még négy mérkőzést fognak megnyer­ni és 18 ponttal nem esnek már ki. A két szarvasi játékvezető, szemmel láthatóan igazolta is ezt a relációt. A Bőrdíszmű csapata szakszerűbben készült Debrecen­be. Á csapat edzője részletes fel­jegyzések alapján dolgozta ki a taktikai utasítást védekezésre és támadásra egyaránt. Úgy érezte a csapat és az edző is, hogy van mit keresni Debrecenben, hiszen itthon 15:6-ra legyőzték a DVSC-t úgy, hogy 5 büntetőt még ki is hagytak. Szombaton 14 órára ter­vezték az indulást. Sajnos a kül­ső körülmények úgy alakultak (szállítóeszközök hiánya), hogy csak este 19.30-kor tudott elutaz­ni a csapat. Éjfél után érkeztek Debrecenbe. Két órakor kerültek ágyba. A 4. percben büntetővel szer­zett vezetést a DVSC. Az 5. perc­ben Bányai lőtt kapufát, majd a 9. percben Fazekasné labdája csattant a felső lécen. A 10. perc­ben Török, a 11-ben Láborcz nagy helyzete maradt kihasználatlanul. Közben az ellenfél 4:0-ra elhúzott. A 12. percben Bányait szabályta­lanul szerelték. A büntetőt Török MB EL. DOMBÓVÁRI VSE— NAGYKANIZSA 53:64 (női mérkőzés,) Dombóvár. 1-00 néző. Vezette: Fülöp. Kapusi. DVSE: Katatics (—), Hilbert (28). Linde (—), Dé- kányné (14). Schmidt (7). Cs; Sá- rosi (2). Radochainé 02!). Halmo- sinó (—), Molnár (—), Zobor (—)- Nagykanizsa kezdett jobban. Her- bitsné néhány jó távoli dobása ll:2-es vezetéshez juttatta a ven­dégeket. a hazaiak idegesen, kap­kodva játszottak. így helyzetek és távoli dobások maradtak kihasz­nálatlanul. A 13. percben sike­rült a hazaiaknak a 17 pontos előnyt 10-re csökkenteni. A ven­dégcsapatból Herbitsnét nem tud­ták a vasút lányai a játékból ki­kapcsolni. ugyanakkor percekig nem tudtak akciót kezdeni a kulcsjátékosok. A második félidőre Dombóvár nagyobb rohamot akart diktálni, de ez pontatlanná tette játékukat. A nézők igényesek és türelmet­lenek voltak, s ez idegesítette sa­ját csapatukat. A 9. perc­re hat pontra csökkent a ha­zai hátrány, de néhány rossz átadás újra kizökkentette a csa­patot a folyamatos játékból. A mérkőzés utolsó perceiben változ­va estek a kosarak, megállapítha­tó, hogy egy gyengébb Dombó­vár játszott a múlt vasárnapi csa­patnál. s sajnos képtelenek vol­tak a vendégek \ kulcsjátékosait a játékból kikaocsotok met Pálinkás előtt. Eredmények: Országos hosszú távú bajnokságon: Úttörők: ... 2. Halász Zoltán, ... 5. Brozovácz László. Serdülők: 1. Halász László. 2. Pálinkás Csaba. Ifjúságiak: ... 14. Éppel László (aranyjelvényes szint). Felnőttek: ... 15. Schneider Konrád. A Balaton-kupán: Úttörők: ... 3. Brozovácz László. Serdülők: 1. Halász László. 2. Pálinkás Csaba. Vas. ifik: ... 3. Szunyogh Nán­dor, 4. Liska Pál. Ifjúságiak: ... 12. Éppel László. Felnőttek: ... 5. Schneider Konrád. A- verseny befejeztével Schnei­der Konrádnak nagy ünneplés kö­zepette adták át a Balaton-kupát, melyre, vagy ehhez hasonló ered­ményre a sportkör fennállása óta eltelt 22 év alatt, még nem került sor. értékesítette. 4:1. A 16. percben Laborcz Játszott ■ be Verhásnak, aki 4:2-re szépített. A 18. percben Török kapufára lőtt büntetőjét Verhás ismét belőtte. 5:3. Az ellen­fél is büntetőből növelte előnyét 6:3. A 24. percben Bányai góljá­val kialakult a 6:4-es félidő ered­ménye. A második félidőt is a hazai csapat kezdte jobban. 3 perc alatt két gólt lőttek, egyet büntetőből. Topolszki kétszer is bravúrosan védett. Verhást időnként durván „semlegesítették”, alsó és felső ru­hadarabjait félig letépték, de még szabaddobást sem ítéltek a játék­vezetők. A 4. percben Török bün­tetőből szépített. 9:5, majd szélről dobott újabb gólt. 9:6. Vonalon be­lüli védekezésért Török újabb gólt szerzett büntetőből 10:7. A 12. percre 12:7-re elhúzott a DVSC. Laborcz Töröktől kapott jó labdát és értékesítette. 12:8. A 13. perc­ben Török újabb gólt lőtt bünte­tőből: 12:9. Bányai helyére Má- linger állt be és jól védekezett. Támadásnál bátor volt. Szélről ha­tározottan tört be. Ellökték. Bün­tetőt harcolt ki. A 15. percben Topolszki kiütötte a nagy erővel lőtt büntetőt. Az utolsó 10 percben zuhogott az eső. A játékvezetők Czakót kiállították. Emberhátrány­ból Török szerzett újabb gólt, majd Verhás szépített. így ala­kult ki a 14:ll-es végeredmény. Góldobók: Török 6, Verhás 3, Bányai, Laborcz. Kezdőcsapat: To­polszki, Török, Verhás, Bányai, Fazekasné, Czakó, Laborcz. Csere: Kadosa I., Kadosa E„ Málinger. NB HL DOMBÓVÁRI VSE— KAPOSVÁRI HVSE 75:32 <32:14* (férfim érkőzés) DVSE: Tamási (2), Bogdán (6), Illés (16). Herr (4). Pakoth (16). Csere : Gcrecs (10). Ruzicska (10), Horváth (2), Haraszti (6). Póka (3). A rangadón a DVSE ember­fogással, Kaposvár zónavédekezés­sel kezdett. A csúszós talajú pá­lyán nehezen alakulhatott ki jó játék. Bogdán és Illés kosaraival a DVSE kezdett jobban, a U- percben H8:8 volt az eredmény- Jó védekezés de kevés kosár jel­lemezte a DVSE játékát. A második félidőben fokozódott az iram, s színvonalas játék ala­kult ki. A tizedik percben 52:26 volt a DVSE javára. Az utolsó hét percben a dombóvári csapat 17 pontot, míg a vendégcsapat csupán két pontot tudott szerez­ni. A mérkőzésre jellemző: végig fegyelmezett védekezéssel, ered­ményes támadásszövéssel megér­demelten nyert 43 ponttal a dom­bóvári csapat. A közönség tapssal jutalmazta a bajnokságban eddig igen eredményesen szereplő hazai csapatot. Kitűnt: Gerecs, Pakóth. Ruzicska. BONYHAD—PÉCSI MŰSZAKI FŐISKOLA 63:47 (35:20) (női mérkőzés) Bonyhádi Rózsa J. (14). Gréczi "E* tök Rózsa M« cm. BaJor (14^ Atlétika Vasárnap Pécsett a Baranya megyei atlétikai szövetség rende­zett serdülő „A” minősítő ver­senyt, melyen megyénkből is in­dultak és néhány figyelemre méltó eredmény született. Jobb eredmények: 600 m síkfutás: 1. Jéhn Kata­lin (Szekszárdi Sí) 1:39,9. 2. Fá­bián Emma (Szekszárdi SI) 1:40.4. 3. Schwébl Mária (Tolnai VL) 1:40,9. 4. Vida Adrienn (Szekszár­di Sí) 1:43,1. Diszkoszvetés: 1. Hammer Mária (Szekszárdi Sí) 35,28. ...3. Koncz Anna (Szekszárdi Sí) 30,04. Súlylökés: 1. Hammer Mária (Szekszárdi Sí) 10,87. 2. Koncz Anna (Szekszárdi Sí) 9,50. 800 m síkfutás: ...4. Illés Attila (Szekszárdi Sí) 2:07,6. * Hétfőn megyei minősítő atlétikai verseny volt Szekszárdon. Az elázott pályán kiemelkedő ered­mény nem született. Említést ér­demel a női 200 m síkfutás, melyben 1. Csaba Györgyi 25,8. 2. Deé Márta 26,3. 3. Hénn Katalin 27,2. 4. Vida Adrien 27,9. Vaszkó Judit 165-tel győzött a magasug­rásban, Pék Gáspár (Bonyhádi Spartacus) pedig 13,50-nel a súly­lökésben. A női diszkoszvetők nem remekeltek, mert Búzás Erzsébet 36,90-nel győzött, Szekeres Klára 35,40-nel lett második és Hammer Mária 34,34-gyel harmadik. Férfi 1500-on Illés Attila 4:23,7-tel le­győzte Lugasi Györgyöt, aki 4:23,8-at futott. Bajnoki táblázatok BONYHÁDI JÁRÁS Felnőttek: 1. Győré 5 5 — — 25-7 10 2. Závod 6 3 3 — 7-3 9 3. Cikó 5 4 — 1 19-3 8 4. Máj os 5 3 1 1 25-9 7 5. Aparhant 5 2 2 1 12-6 6 6. Izmény 6 3 — 3 11-11 6 7. B.-varasd 6 3 — 3 8-17 6 8. Kakasd 6 2 1 3 8-20 5 9. Mucsfa 6 1 2 3 5-7 4 10. Lengyel 5 1 2 2 7-13 4 11. Börzsöny 6 2 — 4 8-18 4 12. Döbrököz 5 1 1 3 8-10 3 13. Kurd 6 — — 6 5-24 — PAKSI JÁRÁS Felnőttek: 1. Nagydorog 6 5 1 ­- 24-3 11 2. Pincehely 6 4 2 ­- 22-8 10 3. Tengelic 6 4 1 1 19-4 9 4. Alsópél 6 4 1 1 9-4 9 5. Kajdacs 6 3 1 2 20-11 7 6. Gyönk 6 3 1 2 8-9 7 7. Madocsa 6 2 2 2 8-12 6 8. D.-földvár 6 2 2 2 15-8 4X 9. Tolnanémedi 6 3 ­3 15-14 4X 10. Németkér 6 2 ­4 : L3-22 4 11. Dunakömlőd 6 1 1 4 8-22 3 12. Pusztahencse 6 1 ■ 5 : 10-17 2 13. Ozora 6 1 ­5 1 L2-24 2 14. Alsótengelic 6 1 ­5 7-32 * TAMÁSI JÁRÁS Felnőttek: 1. Magyarkeszi 6 6 — — 34-8 12 2. Dombóvár 5 5 — — 37-7 10 3. Nak 5 4 1 — 15-6 9 4. Hőgyész 6 4 — 2 17-12 8 5. Regöly 6 3 2 1 9-4 8 6. Szakály 6 2 2 2 11-12 6 7. Kocsola 6 2 2 2 10-11 6 8. Dalmand 5 2 1 2 15-12 5 9. Iregszemcse 5 2 1 2 13-11 5 10. Simontornya 6 2 1 3 15-15 5 11. Szakcs 6 2 — 4 19-20 4 12. Nagyszokoly 6 2 — 4 10-21 4 13. Szárazd 6 — 1 5 8-30 1 14. Felsőnyék 5 — 1 4 4-38 1 15. Medgyes 5 — — 5 7-17 — x = büntetőpont-levonás. bda Végh (2),’ Csere: Antal W Daradics (—), Geísz (—). Gébért (—)- A csúszós pályán a bonyhá­diak lassították a játékot, és pon­tos dobásokkal az első 10 perc­ben jelentős előnyre tettek szert, a zónavédekezéssel játszó vendé­geikkel szemben, így a cserejáté­kosok is szóihoz jutottak­A második félidő elején feljött a pécsi csapat, de az ötödik perctől kezdve a kiemelkedő for­mában játszó Rózsa M. kosarai végképp eldöntötték a mérkőzést. Jók: Rózsa M. (a mezőny leg­jobbja), Bajor és Rózsa L BONYHÁD—PÉCSI MŰSZAKI főiskola w :64 (26 -.30* (fénfimérkőzés> Bonyhád: Losoncz (10). Ábra­hám (8). Szabó (2). Végh (42), Pém (—). Cs: Kovács, Balázs, Kiszler (2). Nagy iramban kez- - dődött a játék Mindkét csapat ■ emberfogásos védekezést alkalma­zott. Fej-fej mellett alakult az eredmény. A l3. percben az ered­mény 18:18 volt. A hajrá a ven­dégeknek sikerült jobban. A második félidőben a fáradni kezdő pécsi csapat zónavédeke­zésre tért- át. és ekkor a hazaiak ügyesen pozíciójátékra törekedtek, melyből az eredményes Végh sor­ra pontot dobott. A hajrában már nem volt kétséges a hazai győze­lem. Jók: Végh (a mezőny leg­jobbja), illetve az egész -hazai csapat - ■ ■ ,^ _ A rácwió és a televízió műsora KOSSUTH RÁDIÓ 8.22: Szimfonikus zene. Közben: 9.00: A Prometheus-rejtély. Mes­terházi Lajos regényéből. II. 10.05: ..Nyitnikék'' 10.40: A varázs-hege- •dű. 11.30: A Szabó-család. 12.35; Tánczenei koktél- 13.20: Néni ze­ne. 13.50: Válaszolunk hallgatóin :- nak. 14.06: Az élő népdal. 14.15: Harsán a kürtszó. 14.50: Kórus­pódium. 15.10: Világgazdaság. 15.11: Diáktarisznya. 15.50: II. felidő. Közvetítés bajnoki labdarúgó-m s- kőzésekrői 17.05: Külpolitikai fi­gyelő. 17.20: Évfordulók nyomá­ban. . . 17.45: A munkaverseny­ről. m. 18.00: Zsoldos Imre trom­bitál. 18.13: Gondolat. 19.25: Han ,- szerszólók. 19.35: Bartók-hangvei- seny. Közben: Kb. 20.25: Népbal­ladák. Kb. 21.20: Népdalcsokor. 22.20: Haydn-müvek. 23.00: H. C. Artmann, osztrák költő versei. 23.25: Dzsessz. 0.10: Operakórusok. PETŐFI RADIO 8.05: Slágermúzeum. 8.53: Johann Strauss: A királyné csipkekendő­je ~ Nyitány. 9.03: Népi zene. 9.30: Mi van a varázsdohozban? 10.00: A zene hullámhosszán. 11.55; Néhány perc tudomány. 12.00: La- lo: g-moll szimfónia. 12.30: A 04. 05. 07 jelenti. Balesetek, tüzese­tek, bűnügyek. 13.03: Beethoven.» B-dúr trió. 13.40: Orvosok a mik­rofon előtt. 14.00: Kettőtől halig... 18.05: Külpolitikai figyelő. 18.20: Az OIRT Nemzetközi Gyermek- dalverseny díjnyertes alkotásán., 18.45: Föld és csillagok. 19.00: Az , U. Dózsa—Haladás bajnoki labda-; rúgó_mérkőzásről. 19.20 : Az Ének- v lő Ifjúsági KlSZ-táborábúl. 20.25: • Kis magyar néprajz. 20.33: Fél óra.} sanzon. 21.03: Az együttműködés áramkörei. 21.22: A Rádió Dalszín­háza. Hl. MŰSOR 18.05: iskolarádió. 18.25: Magyar zeneszerzők. 18.55: Josef Hofmann zongorázik. 19.30: Szabó Gábor együttese játszik. 19.44: Külföldi tudósoké a szó. 19.5A; Ertescu: Oidipusz. Opera. PÉCSI RADIO 17.30: Műsorismertetés,' hírek! 17.35: Hét közben. Szerkeszti: Ná­dor Tamás. 18.30: Dél-dunántúlt híradó. 18.45: Az Alexandrov- együttes lemezeiből. 19.00: Szerb-* horvát nyelvű műsor. Tambura- zene. A szocialista brigád napló­jából. — Riportműsor. Hanglemez-, tárunk újdonságai. Hírek. 19.30» Német nyelvű műsor. Ifjúsági mű­sor. Hírek. Iskolák, diákok. IlL rész. Riport. Ifjúsági koktél. Hoff­mann Antal műsora. 20.00: Műsor­zárás. MAGYAR TV 9.201 Iskolatévé. Kémia (közép­ük. I. oszt.) 9.56: Német nyelv (középisk. I—II—m—IV. oszt.) 10.20: Delta. 10.45: Az utolsó pa­radicsom. Olasz dokumentum- film. 12.10: Játék a betűkkel. 16.03: Három srác a hadseregben. I. Tü­zérek. 16.45: Hírek. 16.50: Nyugdí­jasok műsora. 17.25: Reklámmü- . sor. 17.30: Bajnoki labdarúgó-mér­kőzésekről. 19.10: MRT Közön ég- szolgálat. 19.15: Esti mese. 19.303 Tv-hiradó. 20.00: Kék fény. Riport- műsor. 21.00: A Budapesti Zenei Hetek nyitóhangversenye. 21.45: Menuhin Bartókról. (Színes). 22.25: Tv-híradó 3. Jó . H. MŰSOR ' - -A-Vf*-; - - V 20.00: Benedek Katalin: Alattunk: a város, színmű (14 éven felüliek­nek!) Közbeni kb. 21.00:- Tv-hír­adó a. jugoszláv tv 02.36: ökölvívás: Foreman—Clay*. 16.45: Magyar nyelvű tv-napló. 17.45: Kis világ. 18.30: Riporté 19.00: Szórakoztató zene. 19.20: Idő­szerű tudomány. 20.30: ^Édes irga­lom. — Amerikai film. 22.30: Elő-v térben. 23.20; Sakk-kommentár, n. MŰSOR 20.30: Szabadegyetem. 21.15: Egy kamarazenei antológiából. 21.453 Tv-tárca. 22.10: Huszonnégy óra,1 MOZI ■mmí Szeptember 25. BONYHAD: Az Olsen banda hagy fogása (Dán film). ARTKTNO: Gyerekkocsi (Svéd film,) (18.) SZEKSZÁRD PANORÁMA: Ne hagyd magad, Pitkin! (Angol film.) SZEKSZÁRD NAGYVILÁG: Kari tariiia vétke. (Csehszlovák filing Késilabda NB I B Debreceni VSC—Sz. Bőrdíszmű 14:11 (6:4) Kosária