Tolna Megyei Népújság, 1973. november (23. évfolyam, 256-280. szám)

1973-11-27 / 277. szám

Bajnoki táblázatok Jól játszott a szekszárdi csapat Diósgyőrött NBfI. 1. Honvéd 14 9 — 5 30-14 18 2. U. Dózsa 14 8 2 4 32-22 18 3. Tatab. 14 7 4 3 21-15 18 4. ETO 14 7 4 3 18-16 18 5. FTC 14 7 3 4 24-16 17 6. SBTC 14 5 7 2 15-13 17 7. Pécs 14 5 7 2 15-14 17 8. Videoton 14 6 4 4 20-18 16 9. Csepel 14 6 3 5 21-18 15 10. MTK 14 5 3 6 17-18 13 11. ZTE 14 5 3 6 15-21 13 12. Haladás 14 3 5 6 13-17 11 13. Vasas 14 2 6 6 12-18 10 14. Szeged 14 3 3 8 14-19 9 15.- Egyetértés 14 8 6 10-26 8 16. Dorog 14 1 4 9 12-24 6 Máza-Siászvár váratlan, de megérdemelt pontszerzése Fűzfőn első győzelmét A Paksi Kinizsi megszerezte 1. DVTK 2. Budafok 3. Szolnok 4. Békéscs. 5. Komló a. Olajb. v. Dunaújv. 8. KKFSE 9. DVSC ao. MÁV-DAC. 11- Kecskemét 12. Szekszárd I. B. 16 10 16 6 16 16 16 16 16 6 16 7 16 5 16 5 16 5 3 29-12 23 3 21-13 19 4 22-17 19 5 17-14 18 5 16-13 18 5 22-20 18 5 27-25 17 6 21-20 17 5 15-14 16 6 20-17 15 6 18-27 15 A Szekszárdi Dózsa NB 1 B-s labdarúgói Diós­győrben kitűnő játék után 1:0 arányban alulma­radtak neves ellenfelükkel szemben. A szekszár­diak mindvégig lelkesen és fegyelmezetten ját­szottak és egy kis szerencsével az egyik pontot hazahozhatták volna. A mérkőzés befejezése előtt 15 perccel esett a mérkőzés egyetlen gólja. Az NB II-ben a Máza-Szászvári Bányász várat­lan pontszerzéshez jutott. Fűzfőn 800 néző előtt gól nélküli döntetlent harcolt ki a végig mezőny­fölényben játszó hazaiakkal szemben. Ez a dön­tetlen Fűzfőnek azt jelentette, hogy elkerült a baj­noki táblázat éléről, a második helyen áll, míg Máza-Szászvár 16 pontjával a 7.-ként fejezte be az őszi idényt. Az NB m-ban két meglepetést is okoztak a Tolna megyei csapatok. Az egyik, hogy Nagymányok ott­honában sém bírt a lelkes barcsiak ellen, így gól­nélküli döntetlennel ért véget a mérkőzés. A másik meglepetés (sajnos, annak kell minősíteni), hogy a 15. fordulóban tudta csak a Paksi Kinizsi megsze­rezni első győzelmét, 1:0 arányban győzték le a pécsi egyetemistákat. A Bátaszéki VSK Szigetvá­ron l:o-ás félidő után 2:0 arányban alulmaradt. A bátaszékiek csak az első félidőben játszottak jól. A Szekszárdi Vasas Nagyatádon 0:0-ás félidő után 2:0-ás vereséget szenvedett. A Vasas a vereség el­lenére is jó benyomást keltett. NB I B NEM VALLOTT SZÉGYENT A SZEKSZÁRDI CSAPAT Diósgyőri VTK—Szekszárdi Dózsa 1:0 (0:0) 16 3 85 11-12 14 13. Pénzügyőr 16 6 2 8 28-30 14 14. Várpalota 16 4 6 6 13-16 14 15. Bp. spart. 16 5 4 7 17-21 14 16. Eger 16 4 5 7 20-26 13 17. Ganz-M. 16 4 5 7 14-26 13 1*. Oroszlány 16 4 3 9 12-23 11 NB II. nyugati csoport Őszi végeredmény: 1. Sopron 15 6 8 1 18-8 20 2. Fűzfő 15 7 5 3 29-16 19 3. PVSK 15 7 5 3 22-15 19 4. Rákóczi 15 8 2 5 32-17 18 5. Győri D. 15 7 3 5 25-20 17 6. Táncsics 15 4 8 3 20-15 16 7. Máza-Sz. 15 6 4 5 15-20 16 8. Sabaria 15 4 7 4 14-16 15 9. Bakony 15 4 7 4 17-20 15 10. Szf. MÁV 15 7 1 7 17-21 15 —12. B. Előre 15 4 6 5 19-19 14 L—12. D.-újv. É. 15 5 4 6 19-19 14 13. KOMÉP 15 5 3 7 22-20 13 24. Körmend 15 5 3 7 16-22 13 15. Győri E. 15 4 3 8 16-27 11 16. SZSE D. 15 1 3 11 13-29 5 NB IH Őszi végeredmény: 3. Siófok 15 11 2 2 36-14 24 2. Volán 12. SC 15 10 4 1 33-12 24 3. Véménd 15 10 3 2 30-12 23 4. Nagymányok 15 6 6 3 18-14 18 5. PBTC 15 6 4 5 27-18 16 6. Kaposvár 10 5 5 5 23-20 15 7. Barcs 15 5 5 5 17-18 15 8. Bátaszék 15 6 3 6 18-22 15 9. Porcelángy. 15 5 5 5 24-29 15 30. Mezőfalva 15 4 6 5 14-17 14 11. Mohács 15 4 4 7 18-24 12 12. Steinmetz SE 15 5 2 8 14-21 12 13. Nagyatád 15 4 3 8 18-23 11 14. Szekszárd 15 4 2 9 11-27 10 35. PEAC 15 5 3 9 12-26 9 i«. Paks 15 1 5 9 14-30 7 Eredmények NB I.: Tatabánya—Ferencváros 2:9, Zalaegerszegi TE—Dorog 2:1, Rába ETO—VM Egyetértés 1:1, Csepel—Szegedi EOL 2:0, Salgó­tarján—Újpesti Dózsa 2:1, Pécsi MSC—Haladás VSE 1:1, Vasas— MTK 1:1, Honvéd—Videoton 1:2. NB I. B.: Komló—Oroszlány 1:0, Olajbányász SE—Szolnoki MTE2:1, Budátok—MA V-DAC 1:1, Pénz­ügyőr SE—Kossuth KESE 2:2, Eger—Várpalota 1:1, Dunaújváros •—Kecskemét 2:1, Debrecen—Ganz- MÁVAO 2:0, Békéscsaba—Bp. Spartacus 2:0. NB XI.: Pécsi VSK—Sabaria Ci­pőgyár 3:0, Kaposvári Rákóczi— Győri Dózsa 2:0, Székesfehérvári MÁV Előre—Táncsics SE 2:0, NI­KE Fűzfői AK—Máza-Szászvári Bányász 0:0, Dunaújvárosi Építők— Körmendi MTE 3:1, Soproni Texti­les— SZSE Dózsa 2:1. NB in.: Nagymányok—Barcs 0:0, Nagyatád—Szekszárdi Vasas 2:0, Volán 12 SC—Bátaszék, 3:0, Paks —PEAC 1:0, Mohács—PBTC 3:1, Véménd—Pécsi Porcelángyár 4:0, Mezőfalva—Kaposvári Vasas 3:0. így kellett volna 1. SBTC—U. Dózsa 2:1 1 2. Vasas—MTK 1:1 X 3. Dorog—ZTE 1:2 2 4. Haladás—Pécs 1:1 X 5. Budafok—MAV-DAC 1:1 X 6. Olajbányász—SZMTE 2:1 1 7. Kecskemét—Dunaújv. 1:2 2 8. Várpalota—Eger 1:1 X 9. KKFSE—Pénzügyőr 2:2 X 10. BVSC—MVSC 2:1 1 11. Milan—Juventus 2:2 X 12. Torino—Fiorentina 0:1 2 13. Verona—Cagliari 2:0 1 "f-1 14. ül. kér.—Bp. Építők 4:1 1 NB-s csapataink legjobbjai: Szekszárdi Dózsa: Simon. Máza- Szászvári Bányász: Csábrák. Szek­szárdi Vasas: Harsányi. Bátaszéki VSK: Makk, Paksi Kinizsi: Váczi. Nagymásyoki Brikett: nem volt. Diósgyőr, 2000 néző. Vezette: Bar­na. DVTK: Veréb — Kovács, Ha­jas, Szabó Z., Gál, Váradi, Ud- varev, Salamon, Horváth, Tatár, Görgei. Csere: Fekete, Egri. Ed­ző: Preiner Kálmán. Sz. Dózsa: Pólyák — Fodor, Korner, Vágó, Pusztai, Simon, Kalász, Korom, Kovács, Lubastyik, Freppán. Cse­re: Németh. Edző: Kormos Mihály. A szerencse a hazaiaknak ked­vezett, széllel hátban játszottak az első félidőben, és rögtön ostrom alá vették a szekszárdiak kapu­ját. Szerencsére ez a nyomás csak rövid ideig tartott, mert a Dózsa csapata az első Öt perc után ren­dezte sorait és az edzői utasí­tásnak megfelelően nem álltak be védekezni, hanem egyenrangú el­lenfélként szőtték támadásaikat és veszélyeztették nagyszerű ellen­felük kapuját. Hajas csak szabály­talanul tudta szerelni Kovácsot, de a szabadrúgást Pusztai a jobb felső sarok mellé lőtte. A 11. percben Freppán bal oldalról be­lőtt labdája a berobbanó Kovács feje felett ment el és az érkező Vágó kapu fölé lőtt. Később Ko­rom került gólhelyzetbe, de Veréb elcsípte a labdát. A 20. percben Horváth távoli lövését védte Pó­lyák, majd 8—10 perces hazai fö­lény következett, de a DVTK csa­tárai az átadásoknál nem kalku­lálták be az erős szelet, így azok rendre hosszúra sikerültek. A 29. percben Kalász hazaadása okozott zavart a Dózsa-kapunál, mikor a labda Pólyák hóna alatt elcsúszott és úgy hagyta el a játékteret. A következő ellentámadás alkalmá­val Pusztai lőtte kapu elé a lab­dát, de a szél megzavarta Ka­lászt, így nem tudta gólhelyzetben a labdát lekezelni. Ismét feljött a Dózsa és teljesen beszorultak a hazaiak. Simon szabadrúgása szállt kapu fölé. Az erőszakos Kovács többször is zavart keltett a DVTK- védők gyűrűjében. Előbb Kalász fejesét, majd Korom lövését kel­lett Verébnek védenie. A 39. perc­ben Kovács lesről gurított a há­lóba, a nagyszerűen Bíráskodó já­tékvezető a gólt természetesen nem ítélte meg. A 42. percben Ta­tár lőtt távolról, de Pólyák a he­lyén volt. A szél egyre erősödött és ez nagyon zavarta mindkét csapatot a játékban. A szünetben Kormos edző arra kérte játékosait, hogy a második félidőben kalkulálják be játékuk­ba a szél erejét, és ne essenek bele a DVTK hibájába. Kérte: továbbra is játsszák ugyanazt, amit az első félidőben játszottak, pontos átadásokkal igyekezzenek, megközelíteni a hazaiak kapuját, hosszan ne indítsanak és a szél segítségét kihasználva minél több­ször vállalkozzanak lövésre is. A szünet után nagy meglepetés­re óriási lendülettel és erővel kezdtek a hazaiak. Három perc alatt három szögletet rúgtak, kissé megzavarták a szekszárdiak vé­delmét. Különösen sok zavart oko­zott a villámgyors Egri, aki a szü­netben Tatárt váltotta fel. Az öt­perces nyomasztó hazai fölény után kiegyenlítődött a játék képe, a Dózsa is vezetett újra támadá­sokat. Freppán lőtt távolról, de Veréb tisztázni tudott. A 8. perc­ben Egri lőtt kapu mellé, majd Fodor futott fel, de mielőtt bead­hatott volna, egy védő lábáról a labda szögletre vágódott. Frep­pán veszélyes szögletrúgása után Veréb kapus a jobb felső sarok­ból ismét csak szögletre tudott tisztázni. A 19. percben Vágó a 16-oson kézzel állította meg a lab­dát, a szabadrúgásból Váradi lőt­te kapu fölé a labdát. A félidő közepétől ismét beszorult a szek­szárdi csaoat és nagy volt a ha­zaiak mezőnyfölénye. A 28. perc­ben a gólvonalról mentett Fodor, majd a 30. percben eldőlt a mér­kőzés. A hazaiak bal oldali táma­dását sem Fodor, sem Kalász nem tudta hárítani. Kalász fejéről a labda Horváth elé került, Horváth élesen lőtte a labdát kapu elé és a teljesen egyedül hagyott Sala­mon közvetlen közelről egyből juttatta kapuba a labdát. 1:0. (Sze­rencsétlen gól volt!) A gól után bátran támadott a Dózsa, de ä DVTK tapasztalt védői mindig tisz­tázni tudtak. Továbbra is nagy volt az iram, izgalmas a mérkő­zés. A 35. percben Pólyák bravú­rosan védte Horváth lövését, Két perc múlva egyenlíthetett volna a Dózsa. Kalász a 11-es ponton kap­ta a labdát, amit ballal nagy erő­vel rá is lőtt, de a labda a kapu közepén élló Veréb ölében halt el. Nagy lehetőség maradt kihaszná­latlanul. Az utolsó öt percben fer­getegesen támadott a szekszárdi gárda, a DVTK védelme csak kap­kodott, de igazi gólhelyzet már nem adódott az ellenfél kapuja előtt. Befejezés előtt pár perccel Horváth előtt nyílt gólszerzési le­hetőség, de Pólyák a jobb felső sarokból tornázta ki a labdát. Erős iramú, nagyszerű küzde­lemben izgalmas mérkőzést ját­szott a két csapat. A Szekszárdi Dózsa nem vallott szégyent, nagy­nevű ellenfele otthonában kétessé tudta tenni a mérkőzés végső ki­menetelét. A hazaiak szerencsés góllal győztek, teljesítménye alap­ján az egyik pontra rászolgált volna a fegyelmezetten és külö­nösen az első félidőben kiválóan játszó szekszárdi csapat. Ezen a mérkőzésen jó volt a kapcsolat a Védelem, a középpályások és a csatárok között. Jó játékukért, a taktikai utasítások pontos betar­tásáért az egész csapat dicsére­tet érdemel. Kimagasló teljesít­ményt nyújtottak: Pólyák, Kórtér, Vágó, Simon és Kovács. NB II VÁRATLAN, ÉRTÉKES PONTSZERZÉS FŰZFŐN { fV. . , NIKE Fűzfői AK-Máza-Ssászvár 0:0 Balatoniűzfő, 800 néző. V.: Polez. Fűzfő! Marcsik: — Kiss, Balatoni, Búza, Kerekes, Fehér, Molnár, Za- harovits, Bogáti, Gertsmár. Csu­kás. Csere: Demeter. Edző: Gal- góczi Ottó. Máza-Szászvár: Besse­nyei — Csábrák, Széles, Bocz, Molnár, Pataki, Horony, Buús, Róth, Nemes, Csordás. Csere: Pe- rényi. Edző: Stepán Tibor. A ha­zai csapat 90 percen át nagy fö­lényben játszott, de csatáraik nem bírtak a szervezetten és jól vé­dekező bányászokkal szemben gólt elérni. A máza-szászváriak csak elvétve vezettek egy-egy támadást, de még Így is akadt helyzetük, és kis szerencsével gólt érhettek vol­na el. A döntetlen rendkívül ér­tékes a listavezető Fűzfővel szem­ben, amelynek ez a pont- vaszteség az első hely el­vesztésébe Is került. A Má­za-Szászvári Bányász értékes pont­szerzésével teljesítette az őszi Idényre előírt feladatot, nyugod­tan térhetnek pihenőre. A bányász, csapatból elsősorban Csábrák és Bocz Játéka emelkedett ki, de a többi Játékos Is dicséretet érdemel fegyelmezett és lelkes Játékáért. NB III PAKS AZ ŐSZI UTOLSÓ FORDULÓBAN SZEREZTE MEG ELSŐ GYŐZELMÉT Paks—PEAC 1:0 (0:0) ­Paks, 400 néző. vezette: Mátyus. Paks: Dunai — Kiss, Vilmányl, Hanoi, Váczi, Somodl, Kajári, Ke­resztes, Guttermuth, Bagó, Müller. Csere: Lencsés. A hazaiak kezdtek széllel szemben és már a máso­dik percben Kajári nagy lövése alig szállt fölé. A 14. percben ve­zették első veszélyes támadásu­kat a vendégek, de Kiss az utolsó pillanatban becsúszó szereléssel mentett. A 22. percben Váczi re­mek labdával szöktette Kajánt, akinek beadását a pécsi kapus az utolsó pillanatban ütötte le Ba­gó fejéről. A 35. percben vezetést szerezhetett volna a hazai csa­pat, de Kajári 100 százalékos hely­zetben a kaputól nyolc méterre a kapusba rúgta a labdát, öt pere múlva Guttermuth hibázott gól­helyzetben az ötösön belül. Szünet után az első lövést Ke­resztes küldte kapura, de a pé­csi kapus szépen védett. A 15. percben Müller lövését hárította a kitűnő pécsi kapuvédő. A 25. perc­ben a hazai csapat megszerezte a győzelmet Jelentő gólt. A pécsi kaputól húsz méterre szabadrúgást rúghatott Váczi, a labdát Bagó­nak gurította, akinek lövése véd- hetetlenül vágódott a hálóba. 1:0. Három perccel később a kapura törő Lencsést Kósza kíméletlenül felvágta, amiért a Játékvezető ki­állította. A 39. percben Keresztest a tizenhatos sarkánál felvágták a pécsi védők, a szabadrúgást Bagó végezte el, de lövése a Jobb ka­pufa tövénél hagyta el a játék­teret. Az utolsó percben Dunai hárított meleg helyzetben a pécsi csatárok elől. Közepes színvonalú mérkőzésen a hazai csapat megérdemelten sze­rezte meg a várva várt győzelmet a lelkesen játszó egyetemisták el­len. Jók: Váczi, Somodl, Vilmá­nyl, Kajári. — ZERZA — NEM LEHETETT RÁISMERNI A NAGYMÁNYOKIAK JÁTÉKÁRA Nagymányoki Brikett—Barcs 0:0 Nagymányok, 200 néző. Vezette: Szőke. A hazai csapatban a követ­kezők szerepeltek: Szulics — Bí­ró I., Róth, Kóka, Lennie, Nádas- di, Sárközi, Guth, Frank, Tóth. Csere: Balogh, Hauck. A szél se­gítségével Nagymányok nagy fö­lényben játszott, ugyanakkor a vendégek szervezetten védekez­tek, alig vezettek egy-két erőtlen támadást. A 9. percben Nagymá­nyok már megszerezhette volna a vezetést, de Sárközi beadását Franck négy méterről fölévágta. (A mérkőzés legnagyobb gólhely­zete.) Folyamatos volt a hazai tá­madás és a 15. percben Tóth nagy erejű lövését védte a barcsi kapus. A 23. percben Sárközi került jó helyzetbe, de lövését a védők há­rították. Hat perc múlva Tóth jó beadásáról lemaradtak a belső csa­tárok. A második félidőre megváltozott a játék képe. Az erős szél a ven­dégeket támogatta, akik feladták védekezésüket és néhány szép és veszélyes támadást vezettek. A14. percben Nagymányok hálóját a kapufa mentette. Négy perc múlva Hauck szögletét Róth fejelte, de a labda a kapufa mellett hagyta el a játékteret. A 24. percben az önfeláldozóan védekező barcsiak majdnem öngólt vétettek, csak a kapufa mentette1 meg hálójukat. Nyolc perc múlva Barcs veszé­lyes támadást vezetett, de afe óriási helyzetet nem tudták értékesíteni, a labda kapu mellé ment. (Ebből a helyzetből győzelmet szerezhet­tek volna.) Gyenge iramú és színvonal ú mérkőzésen Nagymányok mélyen tudása alatt játszott.' Az első fél­időben gólokkal kellett volna ve­zetni a hazaiaknak. A második félidőben Barcsnak voltak hely­zetei, de az ő csatáraik sem re­mekeltek, így az eredmény igaz­ságos . ORBÁN — CSAK AZ I. FÉLIDŐBEN JÁTSZOTT JÓL BÁTASZÉK Volán 12. (Szigetvár)—Bátaszék 3:0 (1:0) Szigetvár, 300 néző. Vezette: Du- csai. Tóth János edző a követke­ző játékosokat küldte pályára: Pénzes — Pomsár, Aradi, Hollós!, Topor, Makk, Hurtony, Zágonyi, Holacsek, Péter, Tóth n. Csere : Kaposi. A bátaszéki csapat hamar gólt kapott. A 10. percben egy 25 méterről ívelt szabadrúgást Pénzes elnézett, és a labda a hálóba ke­rült. 1:0. Négy perc múlva ismét a hazai csatárok előtt kínálkozott gólszerzési lehetőség, de az éles lövést Pénzes bravúrral hárította. Változatossá vált a játék, Báta­szék is vezetett néhány jó táma­dást, miközben Zágonyi kétszer fölélőtt. A 17. percben a bátaszé- kiek veszélyeztettek, majd a 30. percben Szigetvár érhetett volna el gólt, de a bátaszékieket a ka­pufa mentette meg ettől. Ebben az. időszakban Bátaszék teljesen . . .(egyenrangú ellenfél volt, A második félidő elején Báta­szék jól tartotta magát, sőt gól­helyzete is akadt, mégis a 17. perc­ben Szigetvárnak sikerült növelni előnyét. 2:0. Csak nyolc perc telt el, és ismét gólnak örülhetett a hazai közönség. Egy beívelt lab­dánál Pénzes aláfutott, így a ha­zaiak akadálytalanul szerezhették meg harmadik góljukat. 3:0. A 34. percben a játékvezető Aradit dur­va játék miatt kiállította. A kö­vetkező percben 11-eshez jutott Szigetvár, de Bagó a labdát mel­lélőtte. Befejezés előtt három perc­cel Péter került jó helyzetbe, de éles lövését a hazai kapus védte. A második félidő játéka alapján Szigetvár megérdemelte a győzel­met. Bátaszékből Makk, Topor és Hollós! játéka tűnt ki. — KANTOR — | A VERESÉG ELLENÉRE IS JÓL JÁTSZOTT A SZEKSZÁRDI CSAPAT , Nagyatád — Szekszárdi Vasas 2:0 (0:0) Nagyatád, 200 néző. Vezette: Schneider. Szekszárdi Vasas: Har­sányi — Paróczai, Papp, Ludvig, Gyémánt, Ettig, Fusz, Hunyadvári, Bognár, Fiath I., Szabadi. Csere: Gómann. Az első negyedóra ki­egyensúlyozott játékot hozott, egyik csapat sem került döntő fölénybe. Az első helyzet a Vasas előtt adódott, de Bognár öt mé­terről elhamarkodottan a kapusba lőtte a labdát. Néhány perc múl­va Harsányinak kellett bizonyítani tudását. A 20. percben a kifutó menteni akaró Harsányi mellett elgurították a labdát, de a befutó Gyémánt a gólvonalról mentett. A félidő hátralévő része is változa­tos volt, de különösebb esemény nem történt. A második félidőben Nagyatád lépett fel támadólag, fölénybe ke­rültek és a 20. percben megsze­rezték a vezetést. Szögletrúgás után a labda átszállt négy Vasas­védőn, majd a tisztán hagyott kö­zépcsatár lőtt Harsányi kapujába. 1:0. A Vasas lelkesen védekezett, míg a hazaiak a közönség bizta­tására nem riadtak vissza a kí­méletlen játéktól sem. A 32. perc­ben a balszélső 14 méterről kül­dött lövésére Harsányi jó érzékkel vetődött, azonban a rossz tala­jon a labda közvetlen előtte fel­pattant és a hálóba jutott. 2:0. A szekszárdi csapat mezőnyben egyenrangú ellenfél volt, a má­sodik félidőben több esetben kí­méletlenül játszó hazaiak ellen. Kitűnt: Papp, Gyémánt, Harsá­nyi, Ludvig és Hunyadvári.