Tolna Megyei Népújság, 1972. december (22. évfolyam, 283-307. szám)

1972-12-05 / 286. szám

4 s Bajnoki táblázatok NB/I. 1. U. Dózsa 2. FTC 3. Honvéd 4. Vasas 5. ETO 6. MTK 7. Tatabánya 8. Csepel 9. Videoton 10. ZTE 11. SZEOL 12. Egyetértés 13. SBTC 14. Pécs 15. Komló 16. DVTK 13 9 1 3 31-9 lf 13 8 3 2 28-15 19 13 6 4 3 27-14 16 13 7 2 4 23-16 16 13 7 1 5 25-19 15 13 4 7 2 16-13 15 13 6 3 4 16-15 15 13 4 6 3 20-16 14 13 6 2 5 21-18 14 13 5 3 5 18-15 13 13 4 5 4 15-20 13 13 3 4 6 12-25 10 13 4 1 8 18-26 9 13 1 5 7 8-21 7 13 1 5 7 10-29 7 13 1 4 8 8-25 6 NB/I. B. őszi végeredmény 1. Haladás 17 863 33-17 22 2. Szolnok 17 10 1 6 33-20 21 3. M. DAC 17 854 21-15 21 4. Dorog 17 845 31-22 20 5. Kecskemét 17 7 6 4 2*5-18 20 6. Dunaújváros 17 845 23-17 20 7. Pénzügyőr 17 764 21-18 20 8. Bp. Soart. 17 755 27-24 19 9. MAVÁG 17 656 28-17 17 10. B.-csaba 17 647 16-20 16 11. Miskolc 17 566 14-22 16 12. Oroszlány 17 557 19-22 15 13. Szekszárd 17 476 20-29 15 14. Eger 17 386 16-23 14 15. Debrecen 17 548 14-21 14 16. Volán 17 539 21-29 13 17. Várpalota 17 539 13-21 13 18. Előre 17 269 10-30 10 NB/in. 1. M.-Szászv. 16 11 4 1 37-13 26 2. P. Helyiip. 16 8 5 3 30-18 21 3. Szekszárd 15 9 2 4 27-17 20 4. Pécsi BTC 15 8 4 3 26-18 20 5. Mohács 16 8 3 5 22-14 19 6. Paks 16 7 5 4 30-23 19 7. Mezőfalva 16 6 6 4 30-22 18 8. P. Porc. 16 8 2 6 23-21 18 »—10. Szigetv. 16 5 7 4 21-14 17 0—10. Pécsi EAC 16 8 1 7 35-28 17 11. Kaposvár 16 7 2 7 39-30 16 12. Nagym. 16 4 4 8 18-29 12 13. Tamási 16 4 4 8 16-35 12 14. Vasasi B. 16 4 3 9 25-31 11 15. Steinm. SE 16 4 2 10 16-22 10 16. Nagyatád 16 2 5 9 16-38 9 17. Lábod 16 1 3 12 14-62 5 Eredmények NB/I: Ferencváros—MTK 0:0, Sze­gedi EOL—Bp. Honvéd 2:1, Vasas- Komló 2:0, Videoton—Rába ETO 2:1, Csepel—Diósgyőr 2:0, Zalaegerszegi TE—VM Egyetértés 2:2, Újpesti Dózsa— Pécsi Dózsa 5:1« Tatabánya—Salgó­tarján 2:1. NB/I B. : Oroszlány—Debrecen 0:0, Haladás VSE—Békéscsaba 4:0, Duna­újváros—Várpalota 1 :0. Miskolci VSC— Volán SC 2:0, MÁV DAC—Eger 2:0, Szolnoki MTE—Ganz-MÁVAG 1:0, Bp. Spartacus—Kecskemét 3:2. NB/I II. : Mezőfalva—Lábod 5:0, Pé­csi EAC—Máza-Szászvár 1 ;2, Pécsi BTC—Szigetvár 3:3. így kellett volna 1. Fér encvá ros—MTK X 2. SZEOL—Bp. Honvéd 2:1 1 3. Komló—Vasas 0:2 2 4. ZT E—Egyetértés 2:2 X 5. Videoton—Rába ETO 2:1 1 4. Eger—MÁV DAC 0:2 2 7. Bp. Spart.—Kecskemét 3:2 1 8. Oroszlány—Debrecen* 0:0 X 9. Atalanta—Inter 0:0 X 10. Bologna—Torino 14 1 11. Juventus—Florentine 2:1 1 12. Lazzio—Cagliari 2:1 1 13. Ternana - Roma 1s4 2 +1 14. Arezzo—Genoa 0:1 2 Remek játék után pontot szerzett a Dózsa Budapesten A Máza-Szászvári Hányass Pécsett a PEAC ellen nyert — Nagymányok a Porcelángyárat győzte le — Vesstett Tamási — Elmaradt a Szekszárdi Vasas mérkőzése Vasárnap az NB/I B őszi idényének utolsó mér­kőzésére került sor. A Szekszárdi Dózsa Budapes­ten a Pénzügyőr csapata ellen mérkőzött. A szekszárdiak kitűnően kezdtek, és különösen az el­ső félidőben nyújtottak jó teljesítményt, a második félidőben inkább a fővárosi csapat volt többet tá­madásban, de a szekszárdiak kitűnően védekez­tek, így rászolgáltak az egyik pontra. Érdekes­ség: a Pénzügyőr csak a 77. percben tudott ki­egyenlíteni. Az NB/IlI-ban a listavezető Máza-Szászvári Bá­nyász tovább növelte előnyét. Pécsett az egye­tem együttese ellen 2:1 arányban győzött. Ezzel a bányászcsapat öt pont előnnyel áll a bajnoki táblázat élén. A Nagymányoki Brikett otthonában a Pécsi Porcelángyár együttesét fogadta. A nagymányo- kiak gyenge szereplése megmutatkozik a mérkő­zések látogatottságán is, mert vasárnap a jó idő ellenére is mindössze százan voltak kíváncsiak játékukra. Az alacsony színvonalú, de nagy ira­mú mérkőzésen 0:0-s félidő után 2:0-ra győzött a hazai együttes. A Tamási MEDOSZ a Vasasi Bányászt fogadta. Az első percekben Tamási elfogadhatóan játszott, de fokozatosan visszaestek, így a félidő közepé­től már a vendégek irányították a játékot. A helyzetek alapján a hazai csapat az első félidő­ben akár 2:0-ra is vezethetett volna, végül a vtyidégek szerezték meg az első gólt. A második félidőben a vendégek technikai tudása révén to­vábbi két góllal növelték előnyüket. A Szekszárdi Vasas mérkőzése elmaradt — a Baranya megyei szövetség döntése alapján — á két pontot a Vasas kapta. A bajnoki táblázaton a Szekszárdi Dózsa 15 ponttal a 13. helyen végzett. Ami feltétlen vigasz­taló, mögöttük foglal helyet a tavasszal még NB/l-ben szereplő Eger és Debrecen, valamint a Volán, Várpalota és az Előre együttese. Az NB/IIl-ban az első Máza-Szászvár, dd a Szekszárdi Vasas, mely pillanatnyilag a harma­dik helyen állt, még második is lehet, ha a PBTC elleni mérkőzését megnyeri. Értesülésünk szerint a mérkőzésre vasárnap kerül sor Szek- szárdon. A Paksi Kinizsi 19 ponttal a 6., a 13 pontos Nagymányok a 12., míg az azonos pont­számú, de rosszabb gólkülönbséggel rendelkező Tamási a 13. NB/I B CSAK A 77. PERCBEN TUDOTT EGYENLÍTENI A PÉNZÜGYŐR Szekszárdi Dózsa—Pénzügyőr 1:1 (1:0) Budapest, 1600 néző. Vezette: Hé­vízi. Mély talajú, földes pályán, szép napsütéses időben — Lipovsz- ky — Szántó, Korner, Kocsis, Si­mon, Csordás, Zielbauer (Németh), Micskó, Freppán, Kalász, Török (Bús) felállításban játszott a Dó­zsa. Az első tíz percben egyenlő arányban vette ki részét a két csapat a támadásokból. A 12. perc­ben Havasi került gólhelyzetbe, de nagy lövését lábbal védte Lipovsz­ky, majd Kalászt fejelés közben nyomták el a kemény hazai vé­dők. A 15. percben munkához lá­tott a szekszárdi ,,B-közép”, zú­gott a „Szekszárd—Szekszárdi. A lelkes biztatás felhozta a Dózsát, nagy mezőnyfölényt harcolt ki. Előbb Zielbauer lövését vetődve védte a hazai kapus, majd a 21. percben Micskó ragyogó egyéni ki­törése után lövés helyett középre gurított, de a védők felszabadítot­tak. Ezután Freppán ballábas lö­vése a felső léc fölött zúgott el. A 28. percben Sülé közeli lövését védte lábbal Lipovszky. Továbbra is többet és veszélyesebben táma­dott a Dózsa, a hazaiak idegesen és kapkodva játszottak. A 33. percben Havasi veszélyes labdá­ját szögletre ütötte Lipovszky. A 43. perc Dózsa-gólt hozott. Ziel­bauer átlépte a labdát, így Törö­köt hozta jó helyzetbe, Török egy védőt kicselezve lőtt és a labda, hazai játékost érintve a jobb sa­rokban kötött ki. 1:0. A második félidő hazai roha­mokkal kezdődött. A 10. percben Havasi fejese után a labda a felső lécről Korner elé került, aki fel­szabadított. Az első félidei nagy sárdagasztás sokat kivett a szek­szárdi csapatból, a hazaiak egyre- másra vezették támadásaikat, de a Dózsa védelme önfeláldozó mun­kát végezve jól védekezett. A 23. percben Kisházi szabadrúgása után Lipovszky kezéről szögletre került a labda. Egy perc múlva Lipovszky megmozdulását Hévízi játékvezető „veszélyes” játéknak minősítette, így az 5-ös sarkáról közvetett szabadrúgást adott a ha­zaiak javára. Sípszó előtt Zielbauer kimozdult a sorfalból, ezért Hévízi túl szigorúan sárga lappal „jutal­mazta” a szekszárdi játékost. A közvetett szabadrúgás megismétlé­se után a labda az alapvonalon túljutott. A 29. percben a kitörő Török elől szedte fel utolsó pil­lanatban a labdát a hazaiak ka­pusa. A 32. percben egyenlítettek a hazaiak. Csordás a földre ke­rült, a nagy sárban nem tudott felállni, így Hegyes! az alapvonal­ról be tudott adni, Sülé fejjel Fo- nyódi elé tálalt, aki közelről a hálóba lőtt. 1:L A gól után rövid ideig ismét a Dózsa támadott, de a hazai védők, ha kellett, durva játékkal is, megakadályozták a Dózsa-csatárokat a góllövésben. Több Pénzügyőr-játékos érdemelt volna sárga lapot, de a játékvezető „nem látott” erre kellő okot. A 40. percben egy veszélyes lövésbe Szántó önfeláldozóin dobta bele magát, a labda róla a jobb alsó sarok felé vágódott, de Lipovszky védett. A 41. percben csúnyán fel­rúgták Törököt, (a sárga cédula megint elmaradt), aki már nem is tudta folytatni a játékot, Bús jött be helyette. A 43. percben a csere­ként beállt Kovács előbb belerú­gott, majd megütötte az őt kicse­lező Kalászt, aki rögtön Kovács felé rúgott. Hévízi játékvezető a kettős kiállítás helyett csak Kalászt küldte le a pályáról. Kalász levo­nulása után 3 perces hosszabbítást jelzett! Továbbra is nagy nyomás nehezedett a szekszárdi kapura, de a csapat 10 emberrel is nagy­szerűen és hősiesen védekezett, míg a 95.!!! percben a játékvezető a mérkőzés végét jelezte. A Dózsa nagyszerű első félidei játéka, valamint a második fél­idei szervezett védekezése alapján az egyik pontra mindenképpen rá­szolgált. Teljesítményüket nagyra kell értékelni. Jók: Szántó, Csor­dás, Micskó, Török, Freppán. NB/UI Máza-Szászvári Bányász—PEAC 2:1 (0:1) Pécs. 150 néző. Vezette: Bálint. A Máza-Szászvári Bányász az alábbi játékosokkal harcolta ki az értékes győzelmet idegenben: Re- senyei — Róth, Németh, Bakó, Bqcz, Csábrák, Nagy n., Horony, Demeter, Farkas, Füleki. A PEAC fergeteges támadásokkal kezdett és nagy nyomás nehezedett a Bá­nyász kapujára. A 12. percben már gólt értek el az egyetemisták. Korszerű támadás után Bálint lö­vése jutott Besenyei kapujába. 0:1. Tíz perc múlva Demeter került jó helyzetbe, de éles lövése nyomán, a labda az egyik védő lábán irányt változtatott, a hazaiak ka­pusa csak üggyel-bajjal tudott szögletre menteni.- Változatos, jó iramú volt a játék. Hol az egyik, hol a másik kapu forgott veszély­ben. A 25. percben ismét a ha­zaiak támadtak, de Besenyei bra­vúrral szögletre tisztázott. A fél­idő befejezése előtt öt perccel Füleki a hálóba juttatta a labdát, de a játékvezető les címén nem ítélt gólt. A második félidőre teljesen meg­változott a játék képe. Azonnal a bányászok léptek fel támadólag és egymásután vezették veszélye­sebbnél veszélyesebb támadásai­kat. A hazaiak önfeláldozóan vé­dekeztek, szemmel láthatólag az eredmény tartására törekedtek. A sorozatos Bányász-támadások a 33. percben végül eredményre vezet­tek. Demeter szögletét Füleki nagy erővel lőtte kapura, a kapufáról visszapattanó labdát Farkas so­dorta a hálóba. 1:1. A gól meg­zavarta az egyetemisták védelmét és ezt a bányászcsapat ügyesen kihasználta. Két perc múlva Far­kas ügyes cselekkel elment a bal oldalon és pontos beadását Ho­rony fejjel csúsztatta a felső sa­rokba. 2:1. A hátralévő percekben az egyetemisták megkísérelték a kiegyenlítést, de ezt a jól záró bányász védelem mindig megaka­dályozta. Kitűnő labdarúgóidőben jó já­tékvezetés mellett végig nagy iramú, de sportszerű mérkőzést vívott a két csapat. A bányászok azzal érdemelték ki a győzelmet, hogy valamivel többet támadtak, és hazai vezetés után sem adták fel a győzelem reményét. Kitűnt; Besenyei, Németh, Farkas« Nagymányok—Pécsi Porcelángyár 2:0 (0:0) *}■ ■ ■ - ■-y­Sakk- és aszfalitenísz-úitorőolimpia ■i:v " ■- * Az elmúlt évekhez hasonlóé« a ' rás legkiválóbb úttörősportolói a két sportágban Dombóvárott versenglek a bajnoki címekért. Mindkét számba» - 5—5 iskola küldte el legjobb csopo- tát. Sakkban Szakcs és Döbrököz. asztaliteniszben Szakcs és Dalmand szerepelt legeredményesebben. Eredmények: Sakk: Úttörő fiúk: 1. Reít Gábor (Döbrö- köz. 2. Orsós József (Gyula.'), 3. Kreisinger l. (Döbrököz). Úttörő leány: 1. Bódogh Cecília (Szakcs), 2. Balogh Magda (Szakcs), 3. Kircz Mária (Döb­rököz). Kisdsfep* tok k Szőtt Csaba dombóvári járásban t fGyuîo J), 2. Stocker József (Kocsolafc 3. Pieck Tibor (Szakcs). Kisdohó* teóoj* Gyerna Erika (Döteökö^ : .**'**■'' öt«rí fiZSSvécsGfOfa ffwtl mand), 2. Konez Károly (Szakcs), Lehőcz József (Dalmand), 4. Tóth Bagi % László (Kocsola). Úttörő leányt- Bódogh Cecília (Szakcs); 2. tlia Zs»® z sa (Szakcs), 3. Wádl Margit (Ko­csola). Kisdobos fiáé: 1k. <<ántaj Zoltán (Szakcs). A megyei döntőkS» « p&Ss válogat tott csapatai kép iáfást. Nagymányok. 100 néző. Vezette: Dobler. A Nagymányoki Brikett SK a következő összeállításban lé­pett pályára: Szulics — Bíró I* Kóka, Nádasi, Antal, Bíró H-, Frank, Pataki, Tóth, Guth, Bayer. Csere: Lennie, Sárközi. Az első 20 perces játékidő az erőviszonyok felmérésével telt el. Csapkodó volt a játék, a kapuk elvétve kerültek veszélybe. A 21. percben Pataki előtt nyílott lehetőséig a gólszer­zésre. de lövésébe a védők bele­robbantak. A 29. pereben a pécsi csapat veszélyeztetett, a csatárok már átlátszották a Brikett SK védelmét, de az üres kapura tartó ívelt lövést a berobbanó - Nádasi a gólvonalról kifejelte* ~ .■ ­■ Sóstói , Szünet után ft 9. percben meg­szerezte a vezetést Nagymányok: Pataki cselezgetett a kaputól 25 méterre, két védőt lerázott ma- óról, majd lövésre szánta el ma­ggát és a labda a meglepett kapus fölött jutott a hálóiba. 1:0. To­vábbra is a hazaiak maradtak tá­madásban. A 21. percben Tóth kö­zeli lövése nyomán & labda ki­pattant a pécsi kapusról, Pataki rácsapott és a fekvő ikapus fö­lött lőtte azt a hálóba. 2:0. A hátralévő időben előbb a 34., majd a 41. percben akadt még helyzete Nagymányoknak, de a lövések irányzékába hiba csúszott. Alacsony színvonalú, de nagy­iramú mérkőzésen mindkét csa­pat nagy hibaszázalékkal játszott. A helyzetek alapján Nagymányok rászolgált a győzelemre. Jók: Pa­taki, Frank és Lemle. — ORBÁN — Vasasi Bányász— Tamási MEDOSZ 3:0 (1:0) Fomád. 200 néző. Vezette: Fuchs! A Tamási MEDOSZ csapatában a következő játékosok kaptak he­lyet: Kovács I. — Priger, Káló, Penes, Kovács III., Bóta, Németh. Nagy, Sándor, Délczeg, Stemler. Csere: Kiss, Hadobás. Az első 10 perc váltakozó játékot hozott, A 7. percben Sándor nagy gólhely-, zetbe került, de hibázott. A 15. percben ogy bal oldali hazai táma­dás végén Stemler az üres kapu fölé emelte a labdát. Ezután fel­jött a vendégcsapat és a 20. perc­ben Csorba góljával megszerezte a vezetést. 1:0. A félidő további ré­szében is a vendégcsapat irányi, tóttá a játékot. A második félidőben, kezdőd után azonnal a bányászegyüttesi lépett fel támadólag és a 10. perc­ben Adorján a 11-es pontról lát­ványos gólt ragasztott Kovács L. kapujába. 2:0. Hat perccel később egy gyors Bányász-támadás végéi» Varga senkitől sem zavartatva; magasra felugorva fejelte hálót*» a labdát. 3:0. Az őszi idény leggyengébb jéri tékát nyújtotta a MEDOSZ. A pá­lyaválasztó fornádiak mindiké* félidőben elgondolás nélkül, szét. esően játszottak és a bányász-^' együttes minden csapatrészébea felülmúlta a hazaiakat, győzelmük; ilyen arányban is megérdemelt A fomádi csapatból csak Németi* és Kovács III. teljesítménye érde­mel dicséretet, — KOVÁCS -* Miért maradt el a Szekszárdi Vasas mérkőzése ? A hét végén távirati értesítésé kapott a Baranya megyei Labda­rúgó Szövetségtől a Szekszárdi Vasas NB/HI-as csapata. A lab­darúgó NB/Tll. délnyugati cso­portját irányító szövetség közölte, hogy a Steinmetz SE csapatának: játékjogát a két soron kővetkező mérkőzésre felfüggeszti. A hatá­rozat Indoklásában az állt, hogy a Steinmetz SE tartalékegyüttes a három mérkőzésen nem jelent meg. A játékjog felfüggesztésével egyidőiben közölte a Baranya me­gyei szövetség a szekszárdi csa­pattal, hogy a december 3-ára ki­sorsolt Steinmetz SE—Szekszárdi Vasas NB/TlI-as mérkőzés elma­rad, ne utazzanak Pécsre. A szövetség döntése alapján el­maradt mérkőzés két bajnoki pontját 0:0-ás gólkülönbséggel a Szekszárdi Vasas javára igazolják, így a bajnoki táblázat összeállí­tásakor ezt a döntést figyelembe vettük. NB-s csapataink legjobbjai: Szekszárdi Dózsa: Micskó. Nagy- mányoki Brikett SK: Pataki. Ta­mási MEDOSZ : Németh. Máza- Szászvári Bányász: Németh. Kosárlabda NB/II GYENGE ELSŐ FÉLIDŐ UTÁN BIZTOS GYŐZELEM Szekszárdi Vasas-BKY Előre 65:52 (23:31) Vezette: Tvordy, Berki. A várakozás- 8»ak megfelelően izgalmas mérkőzés volt. A szekszárdi csapat az alábbi játékosokat szerepeltette: Skoda (20), Sáfrán (14), Binder (14), Faragó (9), Jankovics (2). Csere: Budavári (6), Halmos (—), Pásti (—), Eszterbauer (—). A BKV Előre zónával, míg a szekszárdi csapat emberfogással kez­dett. Már az első percekben kitűnt, hogy a budapesti csapat sokkal hig­gadtabban, átgondoltabban, tervsze­rűbben játszott. Ehhez járult még nagy magassági fölényük. Ezeket kihasznál­va magukhoz ragadták a kezdemé­nyezést, kihasználva a hazai csapat ^ idegeskedését, kapkodását. A 6. perc- & Népújság 8 m2» december 5. játékosok nem tudtak megnyugod­ni, pontatlanul dobtak, még a bün­tetőket sem tudták értékesíteni. Egy- egy fellángolás után sikerült felzár­kózniuk, de a 17. percben 25:19 volt még az ellenfél javára, végül 8 pon­tos előnnyel zárták q télidót, megkísérelni csapat az NB/l-be való jutást. Ameny- nyiben a szellemes és lelkes játékot tudja produkálni a csapat, esélye le­het a győzelemre. Annyit már most is megjegyezhetünk, hogy eddigi tel­jesítményükkel is elégedett a sportkor vezetősége és a lelkes szurkolóvá