Tolna Megyei Népújság, 1971. február (21. évfolyam, 27-50. szám)

1971-02-23 / 45. szám

1 Birkózás A Kaposvári- Dózsa £0 éves fennállása alkalmából jubileumi versenysorozatot rendezett. En­nél: keretében került sorra Ka­posvárott a III. osztályú orszá­gos felnőtt, egyéni bírkozóver- seny, r.hol a dombóváriak is in­dultak. A 62 kilogrammosok ka­tegóriájában a dombóvári Papp József 1. helyen végzett. A dombóvári serdülőkorú bír- í~. v/:k Székesfehérvárott léptek szőnyegre, ahol 6 megye legjobb­jai gyűltek össze. Az 57 kilogram­mosak súlycsoportjában Kiss András ezüstérmet szerzett. Ne- hózsú vban Hegedűs Ernő képvi­selte Dombóvári: 2. lett. Ezzel a két dombóvári fiú jogot szerzett a március 13—14-én megrendezés­re kerülő kiválasztó versenyen ind:.— melyet a Magyar Bir­kózó Szövetség rendez Budapes­ten. Paksi „expedíció" a Budai-hegységbe ismét túrára készülnek a paksi természetjárók — közölte Koszo­rús Eva, a Paksi Vak Bottyán Gimnázium természetjáró szak­osztályénak riportere. — A szak­osztály turistái és tájékozódási futói február 27-én a Budai-hegy­ségbe indulnak két napra, Mittler József szakosztályvezető tanár irányításával. Szállást a Csúcs­hegyi turistaházban már előre fog­laltak. —‘' Útvonaluk: Csúcshegy, Hár- mashatárhegy, Hűvösvölgy, Sza­badsághegy, Jánoshegy. Céljuk: a tájékozódási versenyeken szereplő futók edzése, elsősorban • a tér­képjelek gyakorlati alkalmazása, a tájolóval való tájékozódás gya­korlása. Ismét előkerülnek a hátizsákok, a túrabotok és bakancsok, s már izgatottan várják bátor vállalko­zóink az indulás pillanatát — ír­ja Koszorús Éva. A tamási járási labdarúgó-baj n ok sá« sorsolása Április 4: Nagyszékely—Felső­nyék, Keszőhídegkút—Fürgéd, Szárazd—Szakály. Pári szabad. Április 11: Nagyszékely—Für­géd, Szakály—Pári, Felsőnyék— Keszőhidegkút. Szárazd szabad. Április 18: Nagyszékely—Kesző- hidegkút, Fürgéd—Szárazd, Pári— Felsőnyék. Szakály szabad. Április 25: Nagyszékely—Szá­razd, Szakály—Felsőnyék, Pári— Keszőhidegkút. Fürgéd szabad. Május 2: Nagyszékely—Pári, Szakály—Fürgéd, Szárazd—Kesző- bidegkűt. Felsőnyék szabad. Május 3: Nagyszékely—Szakály, Fürgéd—Pári, Felsőnyék—Szárazd. Keszőhidegkút szabad. Május 16: Felsőnyék—Fürgéd. Keszőhidegkút—Szakály, Szárazd —Pári. 'Nagyszékely szabad. A KISZ Kupáén Gyengén szerepeltek az MB ll-esek Három mérkőzésen e«v gól ’ Vasárnap 10 fokos melégbeh, ‘ rekordközönség előtt folytatódtak a KISZ Kupa Küzdelmei. Meg­lepetésre az NB Ll-esek lendülnek nehezebben formába. A Szekszárdi Dózsa Bonyhádon hagy­ta a két pontot. Máza-Szászvárnak is csak dön­tetlenre futott* erejéből olyan találkozón, ame­lyen a hazaiak álltak közelebb a győzelemhez mind a mutatott játék, mind pedig a helyzetek alapján. Nagym&nyokon a Dombóvári VSE elle­ni találkozón Pakshoz hasonlóan, gól nélküli döntetlennel ért véget a mérkőzés. örvendetes, hogy sportszerű küzdelmek on dőlt Paksi Kinizsi Máza-Szászvár 0:0 Paks, 800 néző. Vezette: Takács. Paks: Márkus — Kiss, Kővári., Né­meth, Váczi, Fnanczkó, Keresztes. Bányai. Kródi, Csorna, Szabó. Cse­re: Árki és Somodi. Máza-Szász- vár: Arnau — Pzalai II, Kővári, Boíz, Németh. Bakó, R-óth II, De­meter, Czebei, Nagy n. Jónás. Csere: Süveges, Túrós, Rótli III, Bayer és Csábrák. Már az első percben veszélybe került a mázai kapü, de a kapus az utolsó pillanatban tisztázott. A 2. percben Kródi egy hosszú lab­dával kitört, a 10-oson feh ágták a védők. A szabadrúgást Csorna Váczi elé tette, akinek lövése azon­ban kapu mellé szállt. A 0. perc­ben vezette első támadását Máza- Szászvár. A hazai csapat szöglet­re szerelt. Jónás szögletét Deme­ter mellégurította. A 15. percben. Réth II tört Icanura, de Márkus merész belevetődéssel tisztázott. A lf. percben Németh hosszan indí­totta Szabót a balszélen, aki Sza­lad mellett elment, de -Kővári az utolsó percben szögletre szerelt. A 22. percben Kródi rémek cselekkel ment át a mázai védelmen, be- guritását Csorna kapásból lőtte mellé. A 35. percben Váczi—Szabó­adogatás után Szabó beadását Cso­rna 12 méterről a kapu fölé lőtte. A 28. percben Csórna a jobbössze­kötő helyén kiugratta Bányait, akinek lövését Arnau bravúrral védte. " ...... a A II. félidő mázai támadásokkal kezdődött. Jónás elhúzott a szé­len, beadását Demeter 12 méterről a kapufára lőtte. A következő percben már a vendégkapu előtt adódott helyzet. Váczi éles lövése azonban elment a jobb felső sarok mellett. A 9. percben Váczi Csorna elé tálalt, beadását Kródi kapás­ból lőtte rá, de lövését Arnau a jobb alsó sarokból kikotorta. A 20. percben Kővári a felezővonal­ról hosszan indította Bányait, aki fejjel Kródi elé csúsztatta a lab­dát. Kródi fejese azonban a kapu fölé szállt. A 37. percben Bányai Csornát futtatta, Szálál mellett, el­húzott. ,a csatár, éles szögből le­adott lövését azonban Arnau szög­letre védte. A szögletet a kapus a gólvonalon húzta le. A 40. percben Váczi hosszan indította Bányait, akit csak szabálytalanság árán szereltek a védők. A szabadrúgást Váczi lágyan ejtette be az ötösre, de'Bányái fejese mellészállt. A mérkőzés végig sportszerű; változatos, helyenként már szín­vonalas volt. A hazai csapat végig­támadta a mérkőzést, de helyze­teit nem tudta értékesíteni. A hely­zetek alapján Paks közelebb állt a1 győzelemhez. Jók: Márkus, Né­meth, Kródi, illetve Arnau, Kő­vári és Demeter.- -- — Zerza — el a pontok sorsa. A jó idő hatására peö;g nö­vekedett az érdeklődés is. Áz azonban már el­gondolkoztató, hogy Pakson és Nagymányóknn egyetlen gól sem esett, Bonyhádon egyetlen gól döntötte el a mérkőzés sorsát. ; Egyszóval a csatároktól kellene most már ja­vulást látnunk, hiszen nem kezdték rosszul az idényt. Az első fordulóban 9, a másodikban 8, a harmadikban 11, a negyedikben pedig 7 gól esett. Ehhez viszonyítva ,bizony kevés a vasár­napi gólterrnés: a 3 mérkőzésen l gólt lőttek a csatá-rok. yb •\ ’ : A II. féli?0ői)én - s$iÜ változóit a játék képe.. A cserék nem hoztak lényeges változást. A két 16-os között játszadoztak és a csatá­rok változatlanul alig-alig vállal­koztak lövésre. A 27. percben Dombóvár közel volt a győzelem megszerzéséhez. Szulics rosszul futott ki, de az üresen’ hagyott kapura küldött labdát Széles a gólvonalról szögletre tisztázta. A ..döntetlen; eredmény meg­felel a játék képének. .Inkább a védelmek jeleskedtek, a csatárok adósak' maradtak a lövésekkel. Jók: Széles, Gsimma, Kóka, il­letve Havasi,/ Végvári, Szabó és Barta. —. Orbán — így néz l,i a tabella 1. M.-Szászvár 5 2 3 — 9:3 7 2. Sz. Vasas 4 1 3 — 6:4 5 3. DVSE 4 1 3 — 6:3 5 4. Bonyhád 4 1 2 1 5:5 4 5. Sz. Dózsa 4 1 1 2 2:4 3 6. Nagymányok 4 1 1 2 3:7 3 7. Paks 5 1 1 3 3:8 3 Atlétika Két szekszárdi győzelem A Budapesti Honvéd fedettpú-- lyás atlétikai . versenyén részt vettek a Szekszárdi Dózsa atií-- tái is. A rajtversenyen kitűnően szerepeltek a szekszárdi verseny­zők. Deé Márta a felnőttek mező­nyében, König Katalin pedig az- ifjúságiak mezőnyében győzött-. Távolugrásban Deé Mártának- csak az első ugrása sikerült. A> továbbiakban hibákkal küzdött: és nem jött ki a lépése. Kőmg. Katalin' az ifjúsági' távolugrásban az utolsó kísérletig vezetett Ba-‘ latoni előtt, áld azonban túlugroA ta. Áz eredmények megfelelnék a! papírformának és azt . bizonyítják„ hogy a szekszárdi versenyzők nin-* csenek, hátrább a felkészülésben,.’ mint a többiek. Részletes eredmé­nyek; - . ‘ 30 m rajtverseny, női felnőtt: 1 Deé (Sz. Dózsa) 4,4, 2. Orosz (Új­pesti Dózsa) 4,5, 3. Herczeg (Bp., Honvéd) 4,6. Ifjúságiak: 1. König. (Sz. Dózsa) 4,4, 2. Horváth (BKV- EIőfc) 4,4, 3. Németh (Szombat» helyi Haladás) 4,5, • Távolugrás, felnőtt; (10 indulója 1. Forisek (Tatabánya) 5,98, ,. .5«? Deé (Sz.Dózsa) 5,41. Ifjúságiak: (15/ induló): 1. Balatoni (U. Dózsa> 5,61, 2. König (Sz. Dózsa) 5.52. Herendi (Bp. Vasas) 5,27« fÜ König (Sz. Dózsa) a MASZ dettpályás versenyén indult a fu­tófolyosón szombaton. Az első fu­tásra 9,4-et, másodikra 9,5-öt éri el a 60 méteres gátfutásban, míg a harmadik futásra beáilíto-fctt* egyéni csúcsát, a 9,2-1, Bonyhádi f a sas—Szekszárdi Dózsa 1:0 (0:0) Bonyhád. 300 néző. Vezette: Káng. Bonyhád: Mueska — Faze­kas, Ambrus, Váncsa, Fricsi, Ba­rabás, Vajda, Szegedi, Bareith, Varga, Wágner. Csere: Fláding. Sz. Dózsa: Lípovszky — Szántó, Kor­ner, Lelovics, Kalász. Csordás, Ró­nai, Vábró, Freppán. Fenyvesi, Török. Csere: Vezsenyi, Bodri, Fo- nyódi. Már az 1. percben Váncsa kanyattvetődéses lövése a véde­lemben pkadt el. Egy perccel ké­sőbb Vábró lövése alig ment mel­lé. A 12. percben Fenyvesi került jó helyzetbe, de a lapos lövést, Mueska bravúrosan védte. Ebben a játékrészben a Dózsa enyhe me­zőnyfölényt harcolt ki, de ez csak a mezőnyben érvényesült, a kapu előtt tehetetlenek Voltak a szek­szárdi csatárok, a távoli lövések pedig rendre elkerülték a kaput. Kiegyenlítetté vált a küzdelerh a második 45. percben. Varga' a 3. percben a mérkőzés legnagyobb helyzetét hagyta ki. Maga mögött hagyta a Dózsa védelmét és la­posan a bal kapufára gurított. A 24. percben született meg a győztes gól. Varga becsapta. as egész Dózsa-védeimet és a kapus mellett laposan a bal saroxba gurított. 1:0. Elkeseredetten ro­hamozott a szekszárdi csapat. A 23. percben Mueska óriási bra­vúrral védett r',;'-r la^^'. lövés1 A 32. percben Vajda már a kapu­I I pengőforint vám az első labdáért Jubilál a Magyar .. abdarúgók Sp.j^ciso -j. he igeneves a leg­népszerűbb hazai sportág vezető testületé. Szokásos a jubileum idején feleleveníteni emlékezetes eseményeket. Ezúttal a magyar labdarúgás őskorába térünk vissza. Feljegyzések szerint a futballról hazánkban először 1879-ben ez „Athletikai Gyakorlatok’' című szakmunkában Molnár Lajos írt a Reform című lapban. Többek között megállapítja: ..A Footoall (mondd' vagyis .,Rugdaló” a legrégibb an­gol játékok egyike és kizárólag az ifjúság, az iskola játéka. A Football lényege az, hogy a lab­da nem kézzel dobalik, de láb­bal rucatik, ami a nevéből is kitűnik A leírásban megnevezi a szer­ző a küzdő feleket: kapus, ügye­lők (hátvédek), korlátosok (fe­dezetek) és csatázó-’. A kopnt célkorlődnajz hívja. Kalandos körülmények között került valódi futball-labda is az érdeklődő játékosoknak. Löwen- rosen Károly 1806-ban küldetett Angliából labdát. A korabeli le­írások szerint: „az ordfíngős já­tékszer nagy feltűnési keltett és 11 pengő forint vámmal sújtották.- Ezt a súlyos terhet a gépgyári munkások közadakozásából vál­lalták és elvitték a Törekvés da­lárdába.” Másnap, Mind szent napján a Pék erelő tisztásán bekecsben és- jól megvasalt csizmákban meg­mérkőztek. c gyáriak. Winkler, az erős péksrdőC korcsmáros jóvol­tából az eredmény 2:0 volt — c P.ókus kórház javára. László. Hajós és Schaf fhav ser nevű munkások ugyanis lábiörési szen­vedtek. A sérültek asszonyai Ijöuienrosent, a „bolond angolt** halálra keresték, a labdát, pedig ünnepélyesen .,fötkoncolták>y- , son is átjutott, de éies szögből mellélőtt. A 37. percben .Fazekas lapos lövését Lipovszky bravúr­ral' védte. Bonyhád megérdemelten győ­zött. A gólhelyzetek kihasználásá­ban mind a két csapatnak ja­vulnia kell. Jók: Mueska, Amb­rus, Váncsa, Vajda, Bareith, Var­ga, illetve Szántó, Kalász, Feny­vesi és Török. — Veszprémi — V agy in á nyok— Dombóvári t SF. 0:0 •’Nagyményok,' 200 néző. Vezet­te: Csordás. Nggymányok: Szu­lics — Szekeres, Széles, Csimma, Kóka, Steib, Bareith II., Bareith I., Molnár, Pecz, Német. Csere: Antal. Dombóvár: Bancsi — Ha­vasi, Pptó, Végvári, Szabó, Be- ke, Horváth I., Sonkoly, Szőcs, Barta, Molnár. Csere: Varga és Horváth II. Mindkét csapat tar­talékosán, állt ki. A közönség — a kellemes időben és jó talajú pályán — jó játékot várt, azon­ban ez elmaradt, csak küzdelmet láthattak. Az első helyzet a dom­bóvári csatárok előtt adódott a 10. percben, de Szulics jó érzék­kel védett. Mezőnyben is sok hi­bát vétettek a játékosok, de a kapura különösen meddő volt mindkét csatársor. A S5. Dercben Molnárt a dombóvári védők a lS-oson felvágták, k játékvezető a vonalról ítélt szabadrúgást, melyet Széles fülélőtí. Továbbra is lanyha maradt az Iram. kevés esemény történt. Inkább egymás hibáiból éltek a játékosok. Á 41. percben Németh tisztán kanta .a labdát, de a kínálkozó belvzet^t elrontotta, 10 méterről fölélőtt. ' * * sy kellőit volna 1. Arezzo—Mantova i :0 I 2. Atalanta—Bari 2:2 x 3. Ceaena—Livorno 1:1 x 4. Como—Monza 0:0 x 5. Novara—Massese 1:1 x 6. Palermo—Brescia 1:1 x Perugia—Modena 3:1 1 Pisa—Catanzaro p:0 x 9. As Reggina—Casertana 1 3:0 -1 10. Taranto—Ternana 1:1 x 11. Piacenza—Treviso 2:1 1 12. Pro Patria—Lecco 1:0 1 13. Venezia—Parma 3:2 1 +1 v 14. Verbania—Seregno l:fl 1 Labdarugó* A második osztály keleti csoporf Március 21: Madocsa—Dunaköm- lőd, Kajdacs—Alsópél, Kéty—Né­metkér, Sz. Építők—Báta, Sz. Va­sas II—Felsőnána, Kakasd—Harn, öcsé ny—Ger jen. Március 28: Harc—öcsény, Sz. Vasas II—Kakasd, Sz. Építők— Felsőnána, Németkér—Báta, Alsó- pél—Kéty, Dunakömlőd—Kajdacs, G-erj en—Madocsa. Április é: Dunakömlőd—Kéty, Báta—Alsópél, Felsőnána—Német­kér, Kakasd—Sz. Építők, öcsény— Sz. Vasas II, Gerjen—Harc, Kaj­dacs—Madocsa. Április 11: Sz. Vasas II—Gerjen, Sz. Építők—öcsény, Németkér—Ka­kasd, Alsópél—Felsőnána, Duna­kömlőd—Báta, Kajdacs—Kéty, Ma- docsa—Harc. Április 18: Felsőnána—Dunaköm- ‘lőd, Kakasd—Alsópél, öcsény—Né­metkér, Gerjen—Sz. Építők, Harc— .Sz. - Vasas .n, Báta—Kajdacs, Kéty— Madocsa. Április 25: Madocsa—Sz. Vasas IT, Sz. Építők—Harc, Németkér—Ge.r- jen, .Alsópél—öcsény, Dunakömlőd —Kakasd, Kajdacs—Felsőnána, Kéty—Báta. Május 2: öcsény—Dunakömlőd, Gerjen—Alsópél, Harc—Németkér, Sz. Vasas II—Sz. Építők, Felső* nána—Kéty, Kakasd—Kajdacs, Bu­ta—Madocsa. Május 9: Madocsa—Sz. Építők, Németkér—Sz. Vasas II, Alsópél—» Harc, Dunakömlőd—Gerjen, Ka., - dacs—öcsény, Kéty—Kakasd, Báta ' —Felsőnána. Május 16: Harc—Dunakömlőd, Sz, Vasas II—Alsópél, Sz. Építők—Né­metkér, Kakasd—Báta, öcsény— Kéty, Gerjen—Kajdacs, Felsőnána-g Madocsa. f , Május 23: Madocsa—Németké*, Alsópél—Sz. Építők, Dunakömlőd— Sz. Vasas II, Kajdacs—Harc, Kéty— Gerjen, Báta—öcsény, Felsőnána— Kakasd. , ■ Május 30: Sz. Építők—Dunakorm» lód. Németkér—Alsópél, öcsény— Felsőnána, Gerjen—Báta, Harc.-« Kéty,- Sz. Vasas H—Kajdacs, Maf docsa—Kakasd. , r _ Június 6: Madocsa—Alsópél, Du­nakömlőd—Németkér, Kajdacs—Sz» ÉoítŐk, Kéty—Sz. Vasas II, Báta— Harc, Felsőnána—Gerjen, Kakasd— Ö Június 13: Alsópél—Dunakömlőd, Gcrj en—Kakasd, Harc—Felsőnána, Sz Vasas II—Báta, Sz. Építők Kéty, Kajdacs—Németkér. öcsény— Madocsa. Vasárnap délelőtt tartotta értekezletét a megyei kézi­labda szövetség, melyen az egyesületek képviselői is részt vettek. Megvitatták a megye bajnoksággal kapcsolatos problémákat, több javaslat hangzott el annak érdekében, hogy a bajnokság még szervezettebben, minél kevesebb bonyodalommal folyhasson.