Tolna Megyei Népújság, 1970. április (20. évfolyam, 76-100. szám)

1970-04-14 / 86. szám

Három pontot szerzett a két NB Il-es csapatunk Elmaradt a Lábod—Bonyhád mérkőzés — Nagymányok nem bírt Barccsal, Szekszárd lelépte. Dombóvári NB-s csapataink közül elsősorban a két NB II-es együttest kell dicsérnünk, hiszen idegenben 3 pon­tot szereztek. A Szekszárdi Dózsa Kaposvárott a Táncsics ellen — szombaton — 3:1 arányban győ­zött, míg Máza-Szászvár Zalaegerszegen a Dózsától szerzett egy értékes pontot. Az NB Ill-ban csonka fordulóra került sor, mi­vel Bonyhád, gépkocsija meghibásodása miatt egy órás késéssel érkezett Lábodra, így a mérkőzés elmaradt. Az ügyben minden bizonnyal szerdán este dönt a Baranya megyei Labdarúgó Szövet­ség fegyelmi bizottsága. Szekszárdon a Dombóvári Vasutas csapat csak az I. félidő közepéig volt esélyese a mérkőzésnek, attól kezdve a szekszárdi csapat irányította a já­tékot, ami fölényes hazai győzelmet eredménye­zett. Nagymányokon a hazai csatársornak ezúttal nem ment a góllövés, és jobbnál jobb helyzetek maradtak kihasználatlanul. így Barcs megérdemel­ten vitte el Nagymányokról az egyik pontot. Szekszárdi Dózsa—Táncsics SE 3:1 (2:0) Bajnoki táblázatok NB I. B A-csoport: 1. Oroszlány 6 3 3 — 8:3 9 2. Pécsi Bányász 7 3 2 2 6:5 8 3. Szfv. MÁV 6 4 — 2 8:7 8 4. BKV Előre 6 2 3 1 6:4 7 5. ZTE 6 3 — 3 7:7 ti 6. Egyetértés 6 2 1 3 6:6 5 7. Ganz-MÁ VÁG 6 2 1 3 5:5 5 8. MÄV-DAC 6 — 4 2 3:5 4 9. Várpalota 7 1 2 4 4:1,1 4 B-csoport: 1. Eger 7 4 3 10:14 8 2. Debrecen 6 3 1 2 8:4 7 3. FOSPED ti 3 1 2 6:8 7 4. Kecskemét ti 2 2 2 13:8 ti 5. ózd 6 3 — 3 10:8 6 6. Békéscsaba 6 3 — 3 8:8 6 7. Bp. Spart, ti 2 2 2 5:5 ti 8. SZMTE 6 2 1 3 9:9 .5 9. BVSC 7 1 3 3 9:14 5 NB 1. Szekszárd II. 5 4 1 10:3 8 2. Pécsi Ércb. 5 3 2 — 9:3 8 3. Győri Dózsa 5 3 1 1 4:2 7 4. Bakony 4 V. 5 3 1 1 5:5 7 5. Fűzfő 5 2 2 1 5:4 ti 6. Pécsi BTC 5 2 1 2 6:5 5 7. Táncsics SE 5 2 1 2 6:7 5 8. Kaposv. R. 5 2 1 2 4:5 5 9. Almásfüzitő 5 2 1 2 4:6 5 10. Ajka 5 1 3 1 3:6 5 11—13. Bauxitb. 5 1 2 2 6:6 4 11—13. M.-Szászvár 5 1 2 2 3:3 4 11—13. Pápa 5 1 2 2 3:3 4 14. Z. Dózsa 5 1 1 3 2:5 3 15. Savaria 5 1 — 4 4:9 2 16. Dorog 5 — 2 3 2:6 2 NB 1. PVSK in, 5 5 11:1 30 2. K. Vasas 5 3 1 1 8:4 7 3. Nagymányok 5 3 1 1 6:7 7 4. Baja 5 1 4 — 8:7 6 5. DVSE 5 2 2 1 11:10 6 6. Mohács .5 2 1 2 8:5 5 7. Bonyhád 4 2 1 1 11:8 5 8. Szekszárd 5 2 1 2 7:5 5 9. P. Helyiipar 5 2 1 2 9:10 5 10. Latinka SE 5 1 2 2 4:5 4 11. Barcs 5 1 2 2 5:6 4 12. Marcali 5 1 2 2 5:8 4 13. Steinmetz SE 5 1 1 3 7:8 3 14. Lábod 4 1 1 2 5:7 3 15. PEAC 5 1 1 3 4:10 3 .16 P. Volán 5 — 1 4 3:11 1 Megyebajnokság Felnőttek Keleti csoport 1. Paks 4 4 — 11:0 3 2. Tolna 4 2 2 — 12:2 ti é. Szedres 4 2 2 — 1G:5 6 4. Alpári SE 4 3 — 1 10:8 6 5. Tengelic 4 1 2 1 10:7 4 6. Bölcske 5 1 1 3 5:8 3 7. Fadd 5 1 í 3 9:13 3 8. Sz. Dózsa II. 5 1 1 3 7:19 3 9- Dunaföldvár 5 — 1 4 3:15 1 Nyugati 1. Gyönk csoport 5 4 — 1 7:3 8 2. Tamási 5 3 2 — 6 8 3. Fornád 5 3 1 1 10:5 7 4. Kisdorog 4 2 1 1 5:5 5 5. Hőgyész 4 2 — 2 5:3 4 6. B. Petőfi 4 1 — 3 3:5 , 2 7. D. Szöv. SK 5 — 2 3 3:7 2 8. M.-Szászvár II. , 4 1 —■ 3 4:8 2 9. Simontornya 4 1 — 3 2:6 2 Eredmények NB I. B: Kecskemét—FöSPED Szállítók 4:0, BKV Előre—Várpa­lota 2:1, Székesfehérvári MÁV— MÁV DAC (Győr) 2:1, Bp. Sparta­cus—Debreceni VSC 0:0, Oroszlá­nyi Bányász—Ganz-MÁ VÁG 2:1, Zalaegerszegi TE—Pécsi Bányász 2:0, BVSC—Egri Dózsa 3:1. NB II.: QyŐri Dózsa—Fűzfő 1:0, Bauxitbányász—Kaposvári Rákóczi 2:0, Pécsi Ércbányász—Dorogi Bá­nyász 2:0, Pécsi BTC—Savaria 2:1, Bakony-Vegyész—Pápai Textiles 1:0. Ajkai Bányász—Almásfüzitő 1:1. NB III.: Kaposvári Vasas—PEAC 4:2, pécsi Helyiipar—Marcali 3:0, Mohács—Baja i:l. Pécsi Volán— PVSK i:4. Latinka SE—Steinmetz SE 2:1. Megyei B: Kölesd—Bogyiszló 2:n. ifi: 0:0, Nagydorog—Zomba 5:0. ifi: 4:1, Bátaszék—Decs 3:0, ici: 3:0, Győré—Majos 3:2. ifi: 0:1. Ozora—Fálfa 4:0, ifi: 5:2, Dalmand —Döbrököz 1:1, ifi: 2:j5. A Sió­agárd—Dunaszentgyörgy és a Ci- kó—Szakcs mérkőzésről a rendező egyesület nem közölte az ered­ményt. Megyei TI. osztály: Alsópél— Kajdacs 0:5. ifi: 1:5, Németkor— Gerjen 6:0, ifi: 6:2, Alsótengelic- Szekszárdi Építők 4:5, ifij 2:2, Ocsénv—Szekszárdi Vasas II. 8:0, ifi: 0:0. Felsőnána—Kéty 4:4, ifi: 9:0, Kakasd—Báta 3:1, ifi: 3:2, Tolnanémed.i—Magyarkeszi 3:0. ifi: 2:4, Nagyszokoly—Medgyes 0:l, ifi: 0:l, Űjireg—Iregszemcse 3:0, ifi: 3:1, Dombóvári VSE II.—Kocsola 2:1, ifi: 1:1, Tevel—Dombóvári Tsz 6:o! ifi: 5:1. Az Aparhant—Nak mérkőzés, Nak távolmaradása mi­ptt q&Dítf-aAk Kaposvár. 1000 néző. Vezette: Molnár. A szekszárdi csapatot Nagy János edző a következő összeállításban küldte pályára: Li- povszky — Szántó, Korner, Jera- bek. Kalász, Csordás. Fenyvesi, Lizák, Freppán, Török, Vábró. Szakadó esőben, salakos pályán-ke- rült sor a mérkőzésre. A szek­szárdi csapat azonnal támadólag lé­pett fel és már a 3. percben ve­zetéshez jutott. Korszerű támadás után Lizák a középen kiugró Vábró elé tette a labdát, aki fut­tából, egyből, 15 méterről a ve­tődő kapus mellett a bal sarokba lőtt. 1:0. Ezt követően a hazai csa­pat szorongatott, de a Dózsa vé­delme önfeláldozóan és jól véde­kezett. Gyors csatárai révén ve­szélyes ellentámadásokat indítot­tak. A 28. percben Szántó súlyosan megsérült, Geliér váltotta fel. Két Zalaegerszeg, 800 néző. Vezette: Rúzsa. Zalaegerszeg: Déri — Né­meth n, Czotter, Braun, Sipos, Mihalecz. Pető (Dervalics), Varga, Németh I, Rácz, Szakonyi (Egri). Edző: Gáspár László. Máza-Szász- vár: Hadrik — Szalai, Róth. Bocz, Nagy I (Demeter), Bakó, Túrós, Németh, Czebei, Nagy II, Jónás (Kővári). Edző: Bodony János. A hazai csapat nagy lendülettel kezd­te a találkozót és gólratörő játék­kal már a 3. percben sikerült be­venni Máza-Szászvár kapuját. Ki­tűnő cselsorozat után a hazai csa­patból Németh I juttatta a labdát Szekszárd, 400 néző. Vezette: Mű­dig. Sz. Vasas: Dunai — Hegyi II, Tárnok, Turgonyi, Huth, Tam. Do­bos, Fehér, Topor, Pellion, Fiath. DVSE: Hilbert — Fenyvesi II, Be- ke, Kakas, Szabó, Sonkoly, Hor­váth, László, Fenyvesi I, Varga, Barta. Csere: Takács és Szőcs. A mérkőzés első perceiben már Fe­hér veszélyeztet, majd dombóvári támadások következnek, de a csa­tárok lesen akadnak el. A 22. perc­ben baloldali vasutastámadás után Tárnok tisztáz.- A 30. percben Fe­hér szögletet harcol ki, de ered­ménytelenül. A következő percben Nagymányok. 300 néző. Vezette: Polcz. A nagymányoki csapatot Palatinusz János edző.'a következő összeállításban küldte pályára: Szulics — Németh, Széles, Steib, Kóka, Pataki, Tresch, Kozma, Hauck, Farkas, Bareith II. Csere: Khizi. Nagymányoki támadásokkal kezdődött a mérkőzés és a 10., 12., majd a 15. percben .adódott a ha­zai csatárok előtt gólszerzési le­hetőség. A 17. percben Farkas lö­vése a kapufán csattant. Két perc múlva Tresch lefutotta a védel­met, de 10 méterről mellélőtt. A 25. percben Németh tört előre, de lövése kapu mellé ment. Ebben az időszakban Nagymányok kezdemé­nyezett többet, de eredménytele­nül, mert a vendégek tervszerűen védekeztek, sőt időnként gyors el­lentámadásba lendültek. A 33. percben Farkas a kaputól 3 mé­terre, a földön fekvő kapus felett Mint ismeretes, megyénk ifjú­sági labdarugó-válogatottja Kecs­keméten részt vett a megyék közötti ifjúsági válogatottak tor­náján. Már közöltük, hogy első mérkőzésén Tolna megye 1 :l-es döntetlent ért el Bács megye el­len. Második mérkőzésén váloga­tottunk 1:0 arányban maradt alul Baranya megyével szemben. Harmadik mérkőzését szombaton délelőtt játszotta az ifi válogatott a következő összeállításban So­mogy megye ellen: Bálint — Bo- zsár, Fiath, Kiss, Ettig, Polák, Eizeacher, Vezsenyi, Molnár, perc múlva Török hosszan szök­tette magát, így oda lett a jó hely­zet. Nem sokkal később azonban Török növelte a Dózsa előnyét: Csordás—Freppán—Vábró a labda útja, aki Török elé játszott, az ő lövése nyomán a labda a hálóban kötött ki. 2:0. A hazaiak sokszor kíméletlenül védekeztek, különö­sen Törökkel szemben szabályta­lankodtak sokat. A II. félidőben elkeseredett tá­madásba kezdett a hazai csapat, Lipovszkynak többször alkalma nyílott jó formáját bizonyítani. A 15. percben Lizákot Lelovics vál­totta fel. A 21. percben megpecsé­telődött a hazai csapat sorsa. A középhátvéd erős hazaadását a ka­pus csak kiütni tudta, Vábró az alapvonalon elcsípte a labdát és Váratlanul lőtt. 3:0. (A gól Vábró szemfülességét dicséri). Két perc múlva ismét Vábró előtt adódott Hadrik kapujába. 1:0. A gól nem törte le a máza-szászváriakat, to­vábbra is szervezetten védekeztek, és ha alkalom kínálkozott, gyors ellentámadásba mentek át. Az I. félidő 25. percében egy ilyen gyors ellentámadás után Németh elé ke­rült a labda, aki 12 méterről azt élesen küldte kapura, amit a hazai kapus csak beljebb tudott segí­teni. 1:1. Az egyenlítő gól után is­mét hazai támadások következtek, de a bányászvédelem kitűnően rombolt.. A II. félidőben már alább ­Huth felfut a jobbszélen és be­adását Fiath közelről a hálóba fe­jeli. 1:0. öt perc múlva Topor Fe­hérhez játszik, akinek nagysze­rűen eltalált lövése a hosszú sa­rokba vágódik. 2:0. Dombóvári el­lentámadás után Huth szabadít fel. A félidő utolsó percében Dobos labdáját Fehér értékesíti. 3:0. A n. félidő dombóvári támadá­sokkal kezdődik, de ezek nem ve­zetnek eredményre. A 8. percben László lövését Dunai ártalmat­lanná teszi, majd később Tani szögletre szerei. Nem meggyőzőek a dombóvári támadások, így ez fölélőtt. A 42. percben viszont a házai kapunál adódott meleg hely­zet, de Szulics időben közbelépett. A H. félidőben a vendégek kezd­tek jobban. Bareithot Khizi vál­totta fel. Valamit élénkült a játék, de igazi gólhelyzet nem adódott. Ebben az időszakban az ellenfél feljött, de a lövések náluk is pon­tatlanok voltak. A 18. percben Tresch beadását Kozma az oldal­hálóba lőtte, öt perc múlva ve­szélybe került a hazai kapu, de Szulics kifutás után lábbal tisztá­zott. Három perc múlva ismét Szu­lics volt munkában, amikor sze­rencsével mentett szögletre. A 30. percben kavarodás támadt a bar­csi kapunál, Kozma helyezett lab­dája azonban gyenge volt és így a gólvonalról a vendégek felszaba­dítottak. A 42. percben Szulics- nak kellett kifutással tisztázni, Vesztergombi, Végvári. Csere: Füstös. Somogy megye már a 4. percben szerencsés gólt ért el. 1:0. Tolna megye néhány perc múlva egyenlített Molnár góljá­val. 1:1. A 32. percben a véde­lem és a kapus jóvoltából So­mogy megye vezetéshez jutott. 2:1. A II. Célidő 3. percében 20 méteres szabadrúgáshoz jutott válogatottunk, de Ettig éles lö­vését a kapus tisztázta. Ezt kö­vetően válogatottunk feljött, ki­tűnő játékot nyújtott, csak éppen kapura nem volt veszélyes. Ez megbosszulta magát, mert az helyzet, de kihasználatlan maradt. A hazai csapat a három gól elle­nére sem adta fel a harcot és Csordásnak, valamint Lipovszky­nak sok munkája akadt. A 36. percben az egyébként jól harcoló Korner röviden szabadított fel. a labda ICajtár lábáról a jobb felső sarokba jutott. 3:1. A hazaiak to­vábbra is keménységgel igyekez­tek ellensúlyozni a Dózsa techni­kai fölényét. Előbb Vábrót, majd Kalászt rúgták meg. A Dózsa az egész mérkőzésen ;ió benyomást keltett. Jól szerve­zett védekezésből, gyors ellen- támadásokkal őrölte fel a hazaiak erejét. A korszerűbben és'jobban játszó szekszárdi csapat megérde­melt sikert aratott. Kitűnt: Li- povszky, Csordás, Jerabek, Kalász, Török és Vábró, hagyott a hazai csapat lendülete, így kiegyensúlyozott lett a játék. A bányászok igyekeztek lassítani a játékot, ami eredményre is ve­zetett, mert a hazai csapat kizök­kent lendületéből. Ebben a játék­részben is adódott gólhelyzet, mindkét kapu előtt, de egyaránt kihasználatlan maradt. Máza-Szászvár helyes taktikával és harcos játékfelfogásával feltét­lenül rászolgált az egyik pontra, sőt kis szerencsével akár a győ­zelmet is megszerezhette volna. Kitűnt: Czotter, Sipos, Varga, il­letve Bocz. Nagy II és Németh. csak hosszú Idő után vezet ered­ményre, amikor Fenyvesi I lövé­se jut a szekszárdi kapuba. 3:1. Tovább támad Dombóvár, több szögletet ér ei, de újabb gólt nem tudnak szerezni. A 31. percben a dpmbóvári védők között Fehér megszerzi a labdát és nem hibáz. 4:1. Két perc múlva Fehér a kapus segítségével 5:l-re alakítja a mér­kőzés eredményét. Középkezdés után Szőcs a kifutó Dunai felett beállítja a végeredményt. 5:2. Jók: Fehér, Topor, Tárnok, míg a dombóvári csapatból mindenki mélyen tudása alatt játszott, így senki sem dicsérhető. majd az utolsó percben Kozma ve­zette fel a labdát, de beadás he­lyett lőtt, amit a kapus védett. A nagymányoki csatársornak ez­úttal nem ment a lövés. A gól­helyzetek sorozata után Szulics több esetben csak szerencsével tudta menteni kapuját a góltól. Csak Steib és Tresch játékával volt elégedett Palatinusz edző. AZ NB-S CSAPATOK LEGJOBBJAI: Szekszárdi Dózsa: Csor­dás, Máza-Szászvár: Nagy II, Nagymányok: Steib, Szekszárdi Vasas: Fehér, Dombóvári VSE: nem volt. utolsó 10 percben a vendégek 3 gólt értek el. és már 5:l-re ala­kult a mérkőzés állása, amikor az utolsó másodpercben Veszter­gombi révén sikerült szépíteni. 5:2. Egyénileg semmivel sem ren­delkezett. megyénk rosszabb játé­kosokkal. mint az ellenfelek. * -.ak a kollektív és a küzdőszel­emmel volt baj. Az egyénieske- dés és az önző játék megbosz- szulta magát. A 3. mérkőzésen csak Vezsenyi és Molnár játéká­val volt elégedett a szakvezetés. Kosárlabda NB If Sz. V asas — K. Petőfi 65:46 (33:27) Az NB II. ötödik fordulójában hazai pályán a Kecskeméti Pe­tőfi csapatát látta vendégül az, Sz. Vasas, A hazai együttes biztos győ­zelmet aratott, bár ezen a va­sárnapon sem játszott, hibátlanul. Támadásszövésben nagyon jó Tel­jesítményt nyújtott a hazai gár­da, annak ellenére, hogy sok dobás pontatlan volt. Védekezés­ben viszont bosszantó hibákat vétett Szekszárd csapata, főleg a lepattanó labdák megszerzésé­nél. Szekszárd: Pettermann (ll). Harsány i (21) — Buttásné (8) — Skoda (10), Falvai (10). Csere; Ulrik (2), MechU (3). Kecske­mét: Bertalan (5), Fodor (3) — Bodnárné (14) — Molnár (7), Ba­der (9). Csere: Bende (4), Nagy (4). A kecskemétiek szerezték megj az első kosarat, de a negyedik: percben 6:2-re már Szekszárd vezetett. Sokat kapkodott mind­két csapat. Több eladott labda bizonyította a játékosok ideges­kedését. Mint a kecskemétiek, mind a szekszárdiak a 2—1—2-es zóna védekezési formát válasz­tották. Kecskemét csapata ke­ményen, erőszakosan védekezett és a lepattanó labdákért is har­ciasán küzdött. így adódhatott az, hogy sok labdát megszereztek a szekszárdiak palánkja alatt a Petőfi játékosai, a puhán és erőtlenül védekező Vasas-játé- koöokkal szemben. A lepattanó labdák megszerzéséből szerezte Bodnárné legtöbb kosarát. Az eredmény alakulása a következő volt: 6:2 után a hatodik perc­ben Kecskemét kiegyenlített: 8:8, majd a szekszárdiak 14:13, 20:15. 26 :i7-re vezetek. A 14. perctől »feljött a kecskeméti együttes és megközelítette a Vasast: 26:19, 29:25-re. Végül is 33:27-tel 6 pon­tos előnnyel fordult a hazai együttes. A második félidőben a 3. perc­ben 38:29-et mutatott az ered­ményjelző tábla, de nem tudóit megugrani a Vasas. Bár Bocl- nárnét ebben a játékrészben már jobban szemmel tartották a Va­sas-védők, s a tábla alatt nem „éltek” úgy a kecskemétiek, mint az első félidőben, mégsem sikerült tetemesebb előnyt sze­rezni, mert sok volt az eladott labda. A 10. percben is hét pont volt még csak az előny: 44:37. Ettől kezdve feljavultak a hazai­ak, ugyanakkor a vendégcsapat kissé elfáradt, így a 15. percben már 56:40 volt. az eredmény. A továbbiakban is a játékri^nus- ból felgyorsító Vasas kezdemé­nyezett többet és végül is fölé­nyes, biztos győzelmet aratott a nagyon kellemetlen ellenfélnek számító K. Petőfi ellen. Kitűnt: Falvai (a mezőny leg­jobbja), Pettermann, Harsány!, illetve Bodnárné és Báder. Emlékiinnepsé^ Simonlornyán Hazánk félszabadulásának 25. évfordulója alkalmából, annak tiszteletére vasárnap Simontor- nyán megrendezték a Tolna me­gyei természetbarátok felszaba** dulási emlékünnepségét. A szovjet hősök simontornyai temetőjében tartott ünnepség a magyar és a szovjet himnusz Hangjaival kezdődött, majd. Küz- cty Judit szép szavalata után Dö- mősi József, a Tolna megyei iermészetoarát Szakszövetség el­nöke állt a mikrofon elé, s mondott az eltelt 25 év ered­ményeit méltató megnyitó beszé­det. Ezután Beidek László, Si- montornya község és körzetének párttitkara emlékezett vissza ün­nepi beszédében a felszabadulás előtti véres harcokra, amelyek során hónapokon át frontvonal­ba került a község, s alig ma­radt ház épen, a háború áldoza­ta lett a falu háromszáznál több lakosa. Ezután a temetőben nyugvó 500 szovjet. hős emlékművén Eberling István megyei főtitkár a Tolna megyei Természetbarát; Szakszövetség, Berger Mihály szakosztályvezető és a turista- fiatalok pedig a Szekszárdi Spar­tacus és a Simontornyai BTC természetjáró szakosztályának örökzöld koszorúját helyezték el. A kegyeletteljes ünnepség az In- ternacionálé hangjaival fejező­dött be. A részt, vevő természet­járók mintegy 15 kilométeres gyalog emléktűrát tettek a fel­szabadító hősök nyomában. Si- montornyán Kiss Margit, a BTC természetjáró szakosztályának ve­zetője fogadta sporttársaival a megyebeli vendégeket és ka­lauzolta őket a történelmi ese­mények színhelyén. Az emléktú­ra részvevőinek Kiss Jánosné. az Országos Műemléki Felügyelőség munkatársa bemutatta a res­taurálásának Utolsó harmadában lévő simontornyai várat is. l-bás) Z. Dózsa—Máza-Szászvár 1:1 (1:1) Sz. Vasas—Dombóvári VSE 5:2 (3:0) Nagymányok — Bares 0:0 Megyék közötti ifjúsági válogatott Tolna megye csak 3.