Tolna Megyei Népújság, 1969. január (19. évfolyam, 1-25. szám)

1969-01-03 / 1. szám

Kosárlabda Negyedik lett Szekszárd az ÓIK döntőn Befejeződtek az Országos Ifjúsági Kupa döntői. A lányok küzdelmében a Kecskeméti Dózsa veretlenül nyerte az országos ifjúsági bajnokságot. A 2., 3. és 4. hely holtversenyben dőlt ei, az egymás ellen elért eredmények és a kosárkülönbség alapján. A sor­rend: 2. Nagykanizsa, 3. Budapesti KSI. 4. Szekszárd. A döntő végig érdekes, helyenként színvonalas mér­kőzéseket hozott. A Szekszárdi Vasas gárdája helytállt ezen a tornán, báj- a szerencse nem fogadta kegyeibe a csapatot. A Köz­ponti Sportiskola ellen játszott leg­jobban a csapat. Sajnos a Nagy­kanizsa elleni találkozón mérsékeltebb teljesítményt nyújtott a gárda, amely később a dobogóra kerülés lehetősé­gét vágta el. Jellemzőül álljon a kö­vetkező számadat: az Eötvös Gimná­ziumit 20 ponttal verte Szekszárd. amelyik csapatot némi szerencsével az utolsó másodpercekben csupán 2 ponttal tudta megverni Nagykanizsa. SZEKSZÁRD-CSEPEL 51:30 (26:10) Mérsékeltebben játszott a Vasas, de így is végig biztosan tartotta ve­zetését. A két csapat közötti különb­ség a végeredményben mutatkozott meg. Legjobb dobók: Harsány! 22. Schmidt I. 8. Schneider 8. illetve Vörös 14, V* "'itz II. 7. Kitűnt: Har­kányi, Schneider, illetve Vörös, Kecs­kés. NAGYKANIZSA—SZEKSZÁRD 16:38 (20:22) Jól kezdett a szekszárdi csapat, s az I. félidőben végig vezetett. A- vé­dekezésben sok személyit szedtek ösz- sze játékosaink elsősorban Skoda és Ten^ei i<* dicsérete A megyebajnokságot nyert nagymányoki labdarúgócsapat ve­zetőivel folytattunk megbeszé­lést. Megtudtuk, hogy — meg­ítélésük szerint — a megyebaj­nokság legsportszerűbb csapata Tengeljic. Véleményüket arra alapozzák, hogy mindig szoros, élvezetes mérkőzést vívtak Tcn- gelic ellen. A tengeliei játékosok mindig a legsportszerűbben vi­selkedtek. A nagymányoki sport­vezetők elismerőleg nyilatkoztak a Uengelici szurkolók tárgyilagos­ságáról is, akik minden esetben tudomásul veszik, ha az elleöfé: jobb, és még egy: mérkőzés után megtapsolják a levonuló vendég- csapatot. Harsányt, ami a későbbiek folyamán befolyással volt a végeredmény ki­alakulásában. Szünet után még jó darabig ve­zetett a szekszárdi csapat, de sok­szor feleslegesen eldobták a labdát, legtöbbször pontatlanul. (A mérkő­zésen 23 százalékos dobóteljesítményt nyújtottak a lányok.) így a kanizsaiak egyre jobban felzárkóztak. 32:28-as szekszárdi vezetésnél volt a döntő fordulat. Szinte állva maradt Szek­szárdi 43:34-re húzott el Nagykani­zsa! A végküzdelemben már nem tudták megfordítani a döntő fontos­ságú mérkőzés sorsát a szekszárdi lányok. Legjobb kosárdobók: Hotz 12.< Széki 12, illetve Geiszhauer U, Sko- * da 8. Kitűnt: Hotz és Széki, míg a szekszárdi csapatból senkit nem le­het dicsérni. SZEKSZÁRDI—EÖTVÖS GIMNÁZIUM 52:32 (22:22) A délelőtt lejátszott Nagykanizsa elleni mérkőzés éreztette hatását a csapat I. félidei teljesítményében. Nehezen talált magára a társaság. Szünet után már magabiztosan, jól játszattak, ami az eredményben is megmutatkozott)1 Legjobb dobók: Geiszhauer 24. Harkányi 12. illetve Magvarosy 16. Kitűnt: Geiszhauer. Harsányi, Ringenbach, illetve Magva- rosy, Láncos. SZEKSZÁRD—BUDAPESTI KSI 50:49 (21:28) A torna legszínvonalasabb mérkő­zését és legnagyobb küzdelmét hoz­ta a találkozó. Mindkét együttes nagy lendülettel kezdett szép ' akciók, s r^-ikbói nőm rak születtek. Az élvezetes küzde­lemben. a 1"C4 csapat Az T. félidő végén a KSI megugrott, s. 7 pontos előnnyel for­dult. Szünet után nehezebben lendültek játékba a csapatok. Jó pár percig elég alacsony volt a színvonal. A 7. nerc­ben újból fellángolt mindkét csaoat .játékkedve. A KSI ekkor elsősorban t-vo vitásokból 12 pontra elhúzott ....Et­t ől kezdve a szekszárdiak hihetetlen 'elkesedéssel. nagy lendülettel játsz­va. morzsolták le hátrányukat. Az ütolsó 5 perc ritkán látott izgalma­kat hozott, melyből ha minimális különbséggel, is, de Szekszárd került ki győztesen. Légi óbb dobók: Geisz­hauer 17. Harkányi 13. Schmid^. I. 10. illetve Szőke 12. Székely 11. Penvák 10. Kitűnt: Geiszhauer. Harsány!, Schmidt T.. Schneider, illetve Szőke. Székely. KECSKEMET—SZEKSZÁRD 49:40 (29:20) Az első helyet eldöntő mérkőzést megérdemelten nyerte Kecskemét. Ezen a találkozón is jó mérkőzést láthatott a közönség. Az I. félidőben a taktikailag érettebb kecskemétiek, végig irányítva a játékot, 9 pontos vezetésre- tettek szert. Szünet után nagyon jól kezdett Szekszárd. Jól védekezve 6 pontnyira megközelítették a Dózsa csapatát, de a 6 pontos különbség nem csökkent. A befejezés előtt 6 perccel 3 pontra ledolgozta hátrányát Szekszárd, de Kecskemét újítani tudott, s megér­demelten győzött, ezzel veretlenül nyerve a tornát. Legjobb dobók; Ma­gyar 13, Szabó 11, illetve Schneider 16, Harsányi ll. Kitűnt: Magyar, Ter- nesz, Szabó, illetve Schneider, Har­sányi. Geiszhauer. Az OIK-döntő értékes tapasztala­tokkal zárult. A szekszárdiak is sok hasznos megfigyelésekkel térhettek haza, hiszen az idei küzdelmei?: he­lyenként elérték, sőt meghaladták az NB II. színvonalát.. A döntők után került sor az 1955. évi Európa-bajnokság győztes csapa­tának bemutató mérkőzésére a Bp. KSI csapata ellen. Az ..aranycsapat” tagjai súlyban ugyan alaposan meg­gyarapodtak. hajukban lassan több az Ősz hajszál, tudásuk viszont nem ko­pott meg. Lassabban mozogtak a lábak de „harlemi” produkcióikat vastaps köszöntötte. Jellemzőül csak annyit, erre a mérkőzésre megtelt a Sport'::'-’•nob. G ­ros, Czinkán. Bogár és a többiek neve még ma is varázslatos és fogalom ebbeit a sportágban. Jépáfwa Szel<s?íírífQii Néhány napja, hogy birtokukba vették a szekszárdi fiatalok a szak­munkásképző-iskola udvarán a tár­sadalmi munkával, épített jégpályát. Az iskola vezetősége gondoskodott megfelelő melegedőről, és így a fia­talok minden igényét kielégítették. A kitűnő pályán délelőtt 10 órától dé­lig. majd délután 3 órától 8 óráig korcsolyázhatnak. Mint az iskola ve­zetőitől megtudtuk, a pályát nem­csak a szünidő alatt., hanem azt kö­vetően is — míg az időjárás kedve­ző — a jégsport kedvelői számára nyitva tartják. A Szekszárdi Dózsa labdarúgó-szak­osztályának vezetősége közli, hogy ma, január 3-án. 18.30 órakor a BM- klubban megbeszélést tart az ifjúsági korú labdarúgók részére. Bátaszéken olyan hírek keltek szárnyra, hogy a megyebajnokság­ból ' kiesett bátaszéki labdarúgó- csapat nem indul a megyei B-ben. Ezzel kapcsolatban megkérdeztük Vicze Jánost, a sportkör elnökét, aki a következőket mondotta: — A hír ilyen formában nem igaz. Ellenben magfelel a valóságnak az, hogy a vezetőség leszögezte: csak akkor indulunk a megyei B-ben, ha ehhez minden feltétel megvan. A labdarúgó-szakosztály vezetőségével 3 pontban rögzítettük, mik ezek a feltételek. Az idén már csak azok fi világ Storno Az országos sakkbajnokságban £gy mérkőzés kivételével befeje­ződtek az előző fordulókban függőben maradt játszmáik. Barcza—Honfi döntetlen, Po- gáts dr.—Liptay dr. döntetlen, Vadász—Forintos döntetlen. Bár- czay—Kluger döntetlen. Polgár— Barcza 1:0, Kluger—Sápi 1:0, Faragó—Forintos továbbra is függő. Az élcsoport állása a 13. for­duló után: Forintos 10,5 pont (1), Portisch 0 pont. Bárczay, Bitek, Csőm és' Dely 8—8 pont. * Az MLSZ-ben nagy volt a for­galom csütörtökön délelőtt és délután. A szövetség vezetőinek bőven akadt tennivalójuk, sok '"ányú munkát végeztek. Az NB I-es bajnokság sorsolá- j.'iu-k nyilvánosságra hozatala cián, most az NB I B ús az NB XI sorsolását készítik. Rövidesen ez: is közük majd, így a csapa­tok megismerhetik programju­kat. Kneiz Béla, az átigazolások fe­lelőse elmondta, hogy eddig mint­egy 800 kérelem futott be, ezek közül ikb. száz csütörtökön érke­zett. Többségben NB IX-es át­igazolási papírt hozott a posta, mindössze négy NB I'B-s, NB I-es pedig egy sem. A nagyobb „roham” a következő napokban várható, s az úgynevezett „rá- zés” ügyek még hátra vannak. Börzsei János főtitkár Tatára utazott, ahol több csaoat meg- 1 kezdte az alapozást. A szövet­a játékosok jöhetnek számításba, akik feltételeinket felfogadják. Amennyiben lesz elég labdarúgónk, úgy a megyei B-bén indulunk. Ha nem, az sem lesz tragédia, ha csak a járási bajnokságba nevezzük csa­patunkat. Egy biztos: még egyszer nem fordulhat elő az, ami tavaly, hogy edzés nélkül, felkészületlenül szerepeljenek labdarúgóink. Csak cétudatos munkával, rendszeres fel­készüléssel lehet eredményt elérni. És a vezetőség ehhez következetesen tartja magát. ség funkcionáriusa ellenőrizte, hogy megtörténtek-e az elő­készületek a csapatok fogadására es zökkenőmentes legyen a mun­ka. * A labdarúgó VVK küzdelmei során a spanyol Zaragoza a leg­jobb nyolc közé jutásért leját­szotta első mérkőzését és 2:2-es félidő után 3:2-es arányban le­győzte az angol Newcastle Uni­ted csapatát. A visszavágóra ja­nuár 15-én kerül sor. * Olaszország labdarúgó-váloga­tottja Mexikóvárosban, az áztok stadionban százezer néző előtt mérkőzött Mexikó válogatottja ellen. Olaszország—Mexikó 3:2 (0:1). Váltakozó játékkal telt el az első félidő. A vezetést a 44. perc­ben a mexikóiak szerezték meg Perez előreívelését Borja fejelte a hálóba. (0:1). A második félidő elején nagy fölényben játszottak a vendégek, az 56. percben egy gyors táma­dás után a középre húzódott Rí­va egyenlített, (1:1), s három perccel később, Anatasi góljával már az olaszok vezettek. (2:1). A 72. percben Gonzales még egyen­lített (2:2), de az állandósuló olasz támadások a 89. percben újabb gólt eredményeztek: Ríva futotta le a védőket és a kapu­ját elhagyó Calderon mellett a hálóba lőtt. (3:2). Géllövőlista Borzas (Lóhód) és Farkas (Nagymányok) a „gólkirály" NB 1IJ: 22 góLos: Borzas (Lábod). 18 gólos: Lubastyik (P. Volán. 16 gólos: G. Kiss (D. Spartacus), Kincsei (PBTC). Í5 gólos: Freppán (Sz. Dózsa). 13 golos: Vajda (öonyhád), Bódogh (P. Volán), Ha us eh 1 (PBTC). 12 gólos: Leb ár (Lábod), Rizsányi (Baja). Bar­iul (PEAC). ll gólos: Tatár, Bodai (Sárbogárd). f’ülöp (K. Vasas), Bán­iái (Mohács). 10 gólos: Mihály (Sz. Dózsa), László, Kőműves (DVSE). Ivíatics (K. Vasas), P. Kovács (P. Helyiipar). 9 gólos: Mj.cskó, Lizák (S2. Dózsa), Varga (DVSE), Bíró (K. Vasas), Kosár (PEAC), Borkovics (Baja). 8 gólos: Kormos, Dobos (Sz. Dózsa), Pataki, Füleki (Bonyhád), Csőre (Steinmetz SE), Nagyréti (K. Dózsa), Filiszár (Lábod), Tóth (P. Volán), Szeip (Sárbogárd), Bodnár (PEAC), Petrity (Baja). 7 gólos: Ka­lász (Sz, Dózsa), Kondér (Steinmetz SE), Oláh, Gombár (Mohács), Lem­mel (Szigetvár), Bartulov (Baja), Horváth (PBTC). 6 gólos: Szőcs OVSE), Wágner (Bonyhád), Füle (K. ■ Hzsa), Szöllosi (Szigetvár), Tóth n, : ersányi (Steinmetz SE), Orosvári •árbogárd), Farkas (PBTC). 5 gó- lis:. Szűcs (Sz. Dózsa). Tapaszti DVSE), Szász (Bonyhád), Gyurko- ' (Steinmetz SE), Fülöp (Lábod), Assi (P. Helyiipar), Bárácz (PBTC). D-nvéd (Mohács), Horváth, Marton < .árbogárd). 4 gólos: Aszmann (D. 'ixrtacus). Fenyvesi, Török (PBTC). oraszti. Gy. Kiss (P. Helyiipar), Kovács (Sárbogárd). Légrádi. Rem- i (PEAC), B. Szabó (Baja). Tóthír \ Volán). Völgyesi (Steinmetz SE). - ru. Csór (Lábod), Balázs (K. Vp- ' Vörös (K. Dózsa). 3 gólos: Cou'- ’■'s;. Vida (D. Spartacus), Sonkoly, Karászi (DVSE), M&ctty (Baja*, Ra­tocs (Mohács), Bartos, Bartha (K. Vasa«), Kovács. Nagy (PEAC), Husz- tí (PBTC), Klempert (Szigetvár), Multyán (Steinmetz SE). 2 gólos: Kovács, Tóth (D. Spartacus), Szabó (Bonyhád), Hajós (PBTC), Darvai (Steimrtetz SE), Tolnai, Tóth, Mül­ler (Szigetvár), Bárdosi, Füle (PEAC), Toller, Stey, Freppán II, Jandó, Mi­it ácsi (P. Helyiipar), Báli, Bódizs, Halvax (K. Dózsa). Szentgróti (K. Vasas), Márton, Bisztrovics, Viszmeg (Baja), Kardos (P. Volán), Peres (Mohács). I gólos: Völgyesi, Gaál, Horváth, Hertelendi, Molnár, Kor- pádi, Szó ka* (D. Spartacus), Fotó, Beke, Garamvári, Bencsics (DVSE). Ambrus, Szegedi, Fláding, Péter (Bonyhád), Becze (Sz. Dózsa), Ko­vács, Görög, Fiegler, Varga (PBTC). Csanyik, Bódi (Baja), Harasztia, Szá­lai (PEAC), Iványi, Kolonics. Dvonszki, Varga (Szigetvár), Fülöp II, Iloisfai, Ordas, Takács, Németh, Luczek (Lábod), Kardos, Müller, Ap- pelshoffer, Bellegi, Leipám (Stein­metz SE), Herold, Németh, Pozsgai (Sárbogárd). Farkas, Fábián, Sóly­mosa, Bodó, Sipos (K. Dózsa), Dc- vfecseri, Kovács, Laki, Takács (K. Vasas), Kovács dr.. Lengyeltóti, Bar- talovics (P. Helyiipar), Auber, Bu­rai, Kárász, Gyévai, Csanda, Perjési. Szendrő. Schrempf, Schwarczkopf, Sveier (Mohács), Karácsonyi, Auth. Bogdán (P. Volán). Megyebajnokság: 35 gólos: Farkas (Nagymányok). 33 gólos: Kiss (Fadd). 26 gólos: Klein (Kisdorog). 24 gólos: Sallai (Tenge­re), 21 gólos: Varga (Szedres). 19 gó­los: Schuszter (Fadd), Rcstásd (Sz. Vasas), Kovács II (Farnád). 16 gólos: Ftífiyvasj n (Fadd). 15 gólosa Csor­dás (Nagymányok), Simon, Gáncs II (Tengelic). 14 gólos: Bodony (Bá­taszék), Szalai cFornád), Demeter (Nagymányok). Ri vnyák (Dunaföld­vár), Ferkelt (Szedres). 13 gólos: Fe­liér (Alpári SE). 12 gólos: Topor, Füredi (Sz. Vasas), Teszler (Alpári SE), ll gólos: Németh II (Tamási), Kródi, Bagó (Paks), Somorjai (Tol­na). 10 gólos: Loboda (Sz, Vasas), Molnár (Gyönk), Bregovics (Simon- •ornya). 8 gólos: Tormási (Alpári SE), Németh I. Vábró (Paks), Füleki, Horváth (Bogyiszló). Fiáth (Sz. Va­sas), Kollai (Fadd), Mészáros (For­nád). 7 gólos: Ács (Paks), Szekeres (Bogyiszló), Hosszú, Magyar (Duna- földvár), Pataki (Nagymányok), Nagy (Bátaszék). Laszk (Gyönk). 6 gólos: Petries, Gálfi (Fadd), Szab­ién I. (Szedres), Fazekas I (Kis- dorög). Lukács (Dunaföldvár), Ta­tár (Alpári SE), Délczeg (Fornád). Freppán Miklós, a Szekszárdi Dóz kitűnő csatára hosszú ideig esélye volt a „gólkirály” címre. A tavaszi szezonban 13 gólt szerzett a Dózsá­nak s biztosan vezetett. Az őszi mérkőzésekről 12-szer hiányzott — sérülése miatt —, de még így is 15 góljával az élmezőnyben végzett» Balogh. Rábóczki (Simontornya). 5 gólofs: Pál fi (Fo nád), Heirczig. Scheffer (Tolna), Magyar, Hola- csek (Bátaszék), Szelei (Simontor­nya), Túrós, Nádasi. Teleki, Ba- reith (Nagymányok), í?app (Fadd), Pintér (Gyönk), Dózsa (Sz. Vasas). 4 gólos: Illés, Fazekas II (Kisdorog). Toronyi (Bátaszék), Molnár, Jilling, Nyúl (Tengelic), Havel (Simontor­nya), Tóth (Tamási), Kovács III (Fornád), Pata (Tolna). 3 gólos: Kiss, Krémer (Kisdorog), Zsebeházi, Tóth (Dunaföldvár), Molnár (Bo­gyiszló), Pirgi (Tolna), Nagy, Wé- ber (Nagymányok), Sárközi (For­nád), Bozsolik (Bátaszék), Nagy (Si­mon tornya), Keresztes (Paks), Noé. Németh I, Jurasdcs, Schneider (Ta­mási), Turgonyi (Sz. Vasas), Péter, A megyebajnokságot nyert nagy- raányoki csapat legeredményesebb csatárjátékát Farkas Péter nyújtotta és ezzel megérdemelten vívta ki a „gólkirály” címet. Császár, Tóth (Gyönk). 2 gólos: Bos- nyák, Hómann, Csizmadia, Majsai (Sz. Vasas), Wusching (Nagymányok), Márkus (Tolna), Dobján. Sándor (Ta­mási), Gyimesi, He-idt (Gyönk), Ko- leszár (Szedres), Váczi, Németh rí (Paks), Aradi, Hopp (Alpári SE). Csötönyi, Krisztián, Bajusz, Bildhé- bei, Maláti, Baranyai (Bogyiszló), Ki­rály (Simontornya), Farkas (Béta- szék), Hadobás, Csuta (Fornád). 1 gólos: Bognár, Greiffenstein (Sz. Va­sas), Bogár, Várnai, Nagy, Jónás (Dunaföldvár), Mészáros, Horváth (Tamási), Kugli (Fadd). Lődd. Csó­ka, Markó Vass. Fenyvesi, Olasz. Battyán, Kovács (Alpári SE), Papp. Demkó, Tóth. Farkas, Szab j ón II. Simon (Szedres), Fűlő, Kurek, Bei- riek (Simontornya), Hauzmann, Bakó. Velenczei, Osztermaier, Farkasdi (Paks), Botos, Békéi, Székely, Ta­kács (Bátaszék). Márton. Oötz, Do­mokos (Kisdorog). Horváth. Brucker. Imre, Latz (Tolna), Gáncs I. Zsíros (Tengelic), Lenkei (Gyönk), Lénárt T (Bogyiszló). Mindössze két góllal/ maradt el Far­kas mögött a faddi Kiss, a’ri 33-szor talált a szezon alatt az ellenfél kapujába. Nem indul Bátaszék? »