Tolna Megyei Népújság, 1968. augusztus (18. évfolyam, 179-204. szám)

1968-08-22 / 196. szám

A megyei labdarúgó-ba j n ok ságért Pákái Kinizsi—Szekszárdi Vasas i:l (1:0). Paks 500 néző. Vezette: Kleibern. Kitűnő í. ulvózot vívott egymással a két csapat, A paksi csapat végig nagy akarással küzdött, és az első fél­időben még a vezetést a megszerezte. A második félidőben sem csökkent a nagy iram, mindkét oldalon sok gólhelyzet maradt kihasználatlanul. A döntetlen igazságos. Góllövők: Kródi illetve Füredi. Jók: Márkus, Vilmányi, Wolf illetve Füredi, Topor és Fiáth. — Lévai — Tolna—Tengette 2:2 (2:1). Tolna, 500 néző. Vezette: Szabó. Az első fél­időben kiegyenlített játék folyt. Tolna szerezte meg a vezetést Somarjai ré­vén. Röviddel utána Molnár egyenlí­tett. majd Som-arjai il-esből lőtt gól­lal ismét vezetéshez juttatta a hazai­akat. A II. félidő elején Nyúlt (Ten- gelic) a játékvezető utánrúgásért ki­állította. A 10 főre csappant Tengelic mindinkább átvette a játék irányí­tását, sallainak sikerült kiegyenlíte­nie. A közönség jó iramú küzdelmet láthatott, a döntetlen igazságos. Jók: Havasi, Pata illetve Jllling, Gáncs in. és Molnár. — Saramó —• Rátaszéki VSK—Kisdorog 4:1 (1:1). Bátaszék. 200 néző, vezette: Berta. Közepes színvonalú és iramú mérkő­zésen a széllel hátban játszó Báta­szék a 12. percben Nagy jutott veze­téshez. A 24. percben Klein megsze­rezte a kiegyenlítő gólt. 1:1. Szünet után fokozatosan lendült játékba a hazai csapat és Nagy (ll-esből). Szé­kely és Bodony góljaival biztosan nyert, 4:i arányban, jók: Lukács, Bodony és Nagy, illetve Krémer, Ja­kab és Klein. — Kántor — Szedres—Dunaföldvár 2:1 (1:0). Szed­res 300 néző, vezette: Csordás. Küz­delmes. de alacsony színvonalú mér­kőzésen csak a szed r esi csatárokon múlott, hogy a mérkőzés ilyen arány­ban végződött. Góllövők: Szabján. Varga, illetve Magyar. Jók: Báíincs. Böcskei. Tótti. illetve Lidinger, Nagy és Lukács. — Herczinger — Alpári SE—Fomácl 2:0 (0:0). Szek- szárd, 200 néző. vezette: Streer. Küz­delmes, helyenként kemény mérkő­zésen mezőnyben egyik fél sem tudott huzamosabb ideig a másik fölé kere­kedni. Bár a kapuk mindkét oldalon többször forogtak veszélyben, a csa­tárok az I. félidőben nem tudták ki­használni helyzeteiket. A hazai csapat a második félidőben mutatott ered­ményesebb játékával megérdemelten jutott a két bajnoki ponthoz. Góllö­vők: Vass és Fehér. Jók: Makk, Ta­tár, Fehér. Vass. illetve Káló, Kovács m és Hadobás — T. — Nagymányok—Bogyiszló 2:1 (0:0). Bogyiszló 350 néző. vezette; Bencze. Irreális körülmények között került le­játszásra a mérkőzés, mivel a jó já­tékot nemcsak az erős szél. de a rendkívül rossz talaiú nálya is aka­dályozta. Az első félidőben is Nagy­mányok birtokolta többet a labdát, de a csatárok nem tudták bevenni a hazaiak kaouiát. A TI. félidő 12. per­cében Bareith szerezte meg Nagymá- nyoknak a vezetést, de 5 perc múlva Boeviszló kiegyenlített. A győztes c* ' ' >->1iS++ ^ Iö++e. Jók: A nagymányoki csapatból Káka és Bareith. míg Bogyiszlóból Szulies játéka dicsérhető. Jól sikerült NB lll-as csapataink rajtja Máza-Szászvár vereséget szenvedett Az NB Il-ben és az NB Ill-ban is megkezdődtek az őszi forduló küz­delmei. A mázaiak sajnos vereséggel kezdték a bajnokság második felét. Bár a mérkőzés első negyedórájában biztatóan kezdett a bányászcsapat, nem tudták megakadályozni, hogy a Pápai Textiles ne tartsa otthon a bajnoki pontokat, Az NB Ill-ban értékes a Szekszárdi Dózsa vidéki győzelme, hiszen ez­zel már csak egy pontra csökkent a PBTC-vel szembeni 'hátránya. Értékes pontot hozott el másik vidéken játszott csapatunk, a D. Spartacus Ka­posvárról a Dózsától. Imponáló fölénnyel győzött a hazai pályán a Bony­hádi Vasas és a DVSE és igy mindkét csapat följebb került a tabellán. A megyei bajnokságban mind élesebbé válik a küzdelem az első he­lyért. A Nagymányok Bogylszlón szerzett győzelmével kétpontos előnyre tett szert, — mivel Tornád Szekszárdon hagyta mindkét bajnoki pontját — és Nagymányok mögött három csapatnak is 25—25 pontja van. Úgy lát­szik, hogy a faddi csapat feljavulóban van. hiszen a múW heti nagymányoki győzelme után ismét vidéken tudott győzni, méghozzá nagy arányban. Meglepetésnek számít, hogy Tolna csak az egyik bajnoki pontot tudta ott­hon tartani, a 10 főre csökkent Tengeliccel szemben. A Tamási—Simon- tomya mérkőzést augusztus 28-án kell lejátszani, mivel az ünnepek alatt lovasversenyt rendeztek a tamási pályán. Máza-Szászvár—Pápai Textiles 2:0 (2:0) Pápa, 1200 néző. Vezette: Teusch­ler. A két csapat így állt fel: Pá­pai Textiles: Szép —- Nyári, Áldozó, Horváth, B. Zsenák, Domonkos n, Szimaesek, Szüos, Krasnyánszky. Keresztes, Horváth K. Edző: Kuti Herbelt. Máza-Szászvári Bányász: Sü­veges — Hucker, Kővári, Bocz, Nagy I, Bakó, Balogh (Róth), Németh, La- hó, Nagy II, Herbei. Edző: Palatí­nus János. Az utazástól fáradt má- 20-«zászvári esapat csak az I. félidő közepéig tudott fölénybe kerülni, a 25. perctől fokozatosan visszaesett az együttes és a hazaiak, előbb Szűcs, majd Horváth góljával két­gólos vezetésre tettek szert. A II. félidőben a bányászcsapat védeke­zése már sikeresebb volt és hiába irányította a játékot a hazai csa­pat, nem sikerült többször bevenni Süveges kapuját. Kitűnt: Áldozó, Zsenák, Krasnyánszky, Keresztes, illetve Hucker. Bocz és Labó. pedig a vendégek kapusa szögletre tisztázta. A n. félidőben folytatódott a hazaiak fölénye. Az 5. percben Varga jó helyzetben ‘nem találta el a labdát. A 12. percben Sonkoly tört előre, a 10-oson belül, de lövés pillanatában a védők fellökték. Báli játékvezető azonban nem talált okot a beavatkozásra. A 16. percben László ugrott ki, de mellégurított. A 3«. percben Beke—Kőműves—Varga volt a labda útja és a balösszekötő közelről a jobb alsó sarokba lőtt. 3:0. A mérkőzés utolsó eseménye Kőműves nagy lövése volt. moly alig szállt fölé. Mindkét félidőben a hazai csapot irányította a játékot. A csatársor a három gólon kívül még sok helyze­pített. 3:1. A 40. percben Füleki iört ki és maga mögött hagyva a édőket, laposan lőtt a hálóba. 4:1. Három perccel később Vajda erős lövését a vendégek kapusa kiejtette és a szemfüles Wágner közelről a hálóba talált. 5:1. Szünet után a szél támogatásával í 'ljött Szigetvár, mégis a 8. percben üleki veszélyeztette a vendégek kapuját. A ló. percben szépített a vendégcsapat, amikor Klempert lőtt sióit. 5:2. A 23. percben Fazekas ma­ca mögött hagyta a védőket, akik hátulról buktatták, de a játékvezető 'ovábbot intett. A 35. percben a vendégek előtt nyílott gólszerzési al­kalom, de Tolnai elvétette a lab­dát, A befejezés előtt 5 perccel még Fazekas került jó helyzetbe, de * el- iigyetlenkedte. Az erős szél zavarta a jó játék kialakulását, de a bonyhádiak ilyen arányban is megérdemelten nyertek. Jók: Fazekas, Fláding, Wágner, Pé­ter. — Veszprémi — kaposvári Dózsa—d. SPARTACUS 1:1 (1:0) Kaposvár, 200 néző. Vezette: Bors. A Dombóvári Spartacus így állt fel: Dobos — Völgyesi, Tamás, Lakatos, Vida, Fazekas, Hertelendi, Aszmann. Korpádi. G. Kiss, Kovács. A kapos­vári csapat már az 5. percben meg­szerezte a vezetést. Tamás röviden adott haza, a labdát elcsípte egy hazai csatár, és közelről nem hibá­zott. 1:0. Változatos játék folyt a pályán, jobbára a Dombóvári Spar­tacus irányított, de csatárai a hely­zeteket sorra elhibázták. Szünet után sem változott a já­ték képe, G. Kiss, majd Aszmann hibázott biztos helyzetben. A 18. nagyobb arányú is lehetett volna. Kitűntek: Bancsi. Tapaszt!, László őr Kőműves. — Halmai — BONYHÁDI VASAS- SZIGETVAR 5:2 (5:1) Bonyhád, 300 néző. Vezette: Szlo- boda. Bonyhádi Vasas: Kovács — Szabó, Plesz, Péter. Wágner. Amb­rus, Szegedi, Fazekas. Fláding, Fü­leki. Vajda. Csere: Kovács. Az I. percben helyzet adódott a sziget­vári kapu előtt: a vendégek kapusa kiejtette a labdát, de a jókor ér­kező Füleki mellélőtt. A 7. percben Wágner lőtt »az üres kapu fölé. A 15. percben Fazekas lefutott a jobb- után László lőtt mellé, majd Varga oldalon, beadását Vajda lőtte a háló­iiuiwui fi'iu/ii nmu oun mri v /.c* . ..s - — ' - —• tét dolgozott ki, így a győzelem még Percben született meg a kiegyenlítés. DOMBÓVÁRI VSE—KAPOSVÁRI VASAS 3:0 (2:0) Dombóvár, 300 néző. Vezette: Báli. DVSE: Bancsi — Bertók. Tapaszti, Kakas, Cseke. Beke, Sonkoly, László, Kőműves, Varga. Garamvári. Csere: Potó. Nagy lendülettel kez­dett a hazai csapat. A 7. percben Cseke átadását Kőműves 25 méter­ről küldte kapura és a jól eltalált labda a kapus kezét és a kapufát érintve vágódott a hálóba. 1:0. Ez­Aszmann révén. 1:1. Az utolsó 10 percben a hazai csapat, kilenc em­berre olvadt, mivel egy játékosu­kat a játékvezető kiállította, egy másik pedig megsérült, de a dombó­váriak nem tudták kihasználni ezt az előnyt. Jók: Lakatos, Vida, Asz­mann. Tamás. — GaáJ — A csapatok legjobbjai: Máza-Szászvár: Dombóvári VSE: Bonyhádi Vasas: Sz. Dózsa: Domb. Spartacus: Hucker László Wágner Kálmán Aszmann Bajnoki táblázatok 1. U. Dózsa 18 10 6 2 54:18 26 2. Vasas 18 12 2 4 45:24 26 3. Ferencváros 18 9 7 2 33:20 25 4. Bp. Honvéd 18 9 6 3 32:17 24 5. Csepel 18 8 5 5 22:15 21 6. Pécs 18 7 5 6 20:22 19 7. Dunaújváros 18 7 4 7 20:25 18 8. MTK 18 5 Ü 7 22:24 16 9. Tatabánya 18 4 7 7 17:20 15 ló. Egyetértés 18 3 9 6 22:29 15( 11. Szombathely 18 4 7 7 18:27 15 12. Szeged 18 5 5 8 18:43 15 13. Salgótarján 18 4 6 8 24:33 14 14. Videoton 18 6 2 IÁ 21:35 14 15. Diósgyőr 18 4 5 9 20:29 13 16. Győr 18 2 8 8 16:23 12 NB II. 1. Dorog 16 9 5 2 36:11 23 2. ZTE 16 9 5 2 33:12 23 3. MÁV-DAC 16 10 1 5 32:23 21 4. P. Ércbányász 16 8 4 4 30:16 20 5. Táncsics SE 16 7 5 4 22:17 19 6. Pópa 16 7 4 5 14:11 18 7. Siófok 16 7 3 6 25:29 17 8. Sz. Cipő 16 6 4 6 24:26 16 9. Kap. Kinizsi 16 5 5 6 19:19 15 10. Nagyk. Bány. 16 6 3 7 23:27 15 11. Máza-Szászvár 16 5 5 6 22:26 15 12. Veszprém 16 4 6 6 21:24 14 13. PVSK 16 6 ­- 10 17:26 12 14. Moson 16 4 4 8 16:35 12 15. NVTE 16 2 5 9 12:29 9 16. Z. Dózsa 16 3 1 12 19:37 7 NB ni. 1. Pécsá BTC 16 10 4 2 37:17 24 2. Sz. Dózsa 16 9 5 2 37:17 23 3. Pécsi EAC 16 8 4 4 32:11 20 4. Baja 16 9 4 3 22:15 20x 5. Bonyhád 16 8 3 5 35:29 19 6. Steinmetz SE 15 8 2 5 26:21 18 7. DVSE 16 7 4 5 22:18 18 8. Lábod 15 8 1 6 35:23 17 9. Mohács 16 8 1 7 27:25 1ÖX 10. Sárbogárd 16 6 2 8 28:28 14 11. Pécsi Volán 16 5 3 8 17:20 13 12. Kap. Dózsa 16 4 5 7 18:35 13 13. D. Spartacus 16 3 6 7 18:26 12 14. Kap. Vasas 16 4 3 9 17:33 11 15. P. Helyiipar 16 1 5 10 16:29 7 16. Szigetvár 16 — 4 12 16:53 4 x =* két-két büntetőpont-levonás. Megyebaj nokság jó helyzetben nem találta el a lab­dát. A 31. percben Varga—Sonkoly— László volt a labda útja, és a jobb­összekötő egy csel után 20 méterről ba. 1:0. A 26. percben Fazekast szögletre szerelték a szigetvári vé­dők és Wágner szöglete érintés nél­kül jutott a vendégek kapujába. 2:0. A 30. percben 18 méteres lövé­felső sarokba lőtt. 2:0. Egy perc sével ismét Wágner volt eredményes. 3:0. A szigetvári csapat ebben az időszakban ritkán jutott el a ha­zaiak kapujához, mégis, egy várat­múlva remek hazai támadás futott a pályán, de Kőműves lövése a ka­pufát találta eä, Garamvári lövését lan támadásuk során Klempert szé­Anglia, Uruguay9 Magyarország XVIII. Csak időnként volt színvonalas a labdarúgók olimpiai küzdelme. 1906- ban. a soron kívüli játékokon nagyon gyenge csapatok jelenték meg. A leg­jobb a dán együttes volt. Az első belgák szerezték meg, eredményük ér- olimpia labdarúgótornája. A magyar, tékát azonban csökkentette, hogy a a jugoszláv, a szovjet és az olasz döntő, a játékvezető sorozatos tévédé- csapat részvétele már eleve biztosí- sei miatt félbeszakadt. tóttá a magas színvonalat. A döntőt 1924-ben a párizsi olimpián Uruguay még mostanában is emlegetik Hel- mutatkozott be az európai közönség- sinkiben. A magyar és a jugoszláv olimpia többi résztvevői alig tudták nek, a kitűnő délamerikai csapat já- csapat heves küzdelmet vívott egy­számolni, hogy hány gólt kaptak. A döntőben a dánok például tizenöt szőr juttatták be a labdát az elleniéi hálójába. Érthető, hogy amikor 1908-ban Ang­liában, a labdarúgás hazájában ren tékosainak technikai tudása és gyorsa- mással, az első félidőben Puskás rosz- sága elragadtatta a szakembereket is. szül rúgott egy tizenegyest, ez is je- Ez volt az egyik nagy meglepetés. A lezte. hogy a játékosok milyen ide- másik már kellemetlenebb volt. Buda- gesek voltak. (Utána kihúzódott a pestről nagy reményekkel indították balszélre, amíg az idegei kissé felol- útnak a magyar csapatot, olyan láb- dódtak az elhibázott tizenegyes rossz dezték az olimpiát, akkor érdekesebb darúgók szerepeltek benne, mint Fogl pillanatai után). A második félidőben mérkőzéseket láthatott a londoni kö- n - Mándi, Orth, Guttmann, Braun és lassanként megváltozott a kép. A na- zönség. A dánok egyébként akkor is °pata. Az egyiptomiak azonban nem gyobb technikai tudás és gólképesség értek el gólzáporos győzelmet. (17 :l tisztelték a nagy neveket és lelkes döntött. (2:0.) Magyarország csapata ~~ -- játékkal 3:0-ra legyőzték őket. Ez volt Helsinkiben megnyerte az olimpiai lab­a magyar futball egyik legváratlanabb darúgótornát. Franciaország ellen) a döntőben azon­ban az angoloktól vereséget szenved­tek. Senki sem csodálkozott azon, kudarca. hogy a hazaiak nyerték a labdarú­gótornát. Érdekes egyébként, hogy Párizsban a döntőt Uruguay és Hol- Melbourne-ben nem okozott ilyen landia játszotta és a délamerikaiak, na^y izgalmat a labdarúgás, a győzel- Angliában még jóval az első olimpiai üa nehezen is, de felülkerekedtek. ™et a,.sfov^fí.J.csív?at szerez*e me§ játékok előtt, 1873-ban kettéválasztot- Négy esztendővel később, Amsz­ták az amatőr és a profi futballt, terdamban is ők nyerték az olimpiai :?ómában meglepetést keltet Harminc-negyven esztendeig azonban tornát. Két tengerentúli csapat, Dánia. Nielsen, az atletatermetu ko a kettő megközelítőleg egyforma Uruguay és Argentína 210 percig ját- zépcsatár energikusabb, mint Albert színvonalon állt. Ebben az időszakban szott egymással, amíg eldőlt az első %zzel nagyjából eldől a mérkőzés, a ............................ -• ' hely sorsa. Az első mérkőzés és a dánok 2.0-ra legyőzik a magyarokat h osszabbítás döntetlenül végződött. Az »»örök második” Jugoszlávia nyeri (1:1). Másnap újra pályára lépett a a tornát Dánia előtt, harmadik Ma­_____________________ ____^__ _____ két csapat és ekkor Uruguay kereke- gyarország. r úgótornája is. Az angolok a magyar dett felül. (2:1). A szakértők elismer- Tizenkét év után Tokióban újra si- csapat lehengerlésével (7:0) kezdték tek a győztes csapat játékosainak ker következik. A győzelem fő részese dánok elleni technikai tudását. Bene, aki tizenkét gólt lő. A magyar (Nemi vigaszt jelentett a magyar csanat erőteljesen, lendületesen és aZ4 am®z,terdami szellemesen játszott. A csehszlovákok olimpia utón a Ferencváros délameri­kai portyára utazott és Montevideó- ban 2:l-re legyőzte Uruguay csapa­tát.) 1936-ban Berlinben az olaszok nyer­ték, míg 1948-ban Londonban szerez­az angol amatőrök is jobbak voltak. mérkőzés mint a kontinens országainak a já- -l1 "'c" tékosai Fölényük jegyében zajlott le az 1912-és stockholmi olimpia labda­sikersorozatukat 4:2-es győzelemmel fejezték be, így nyerték el másodszor is az aranyér­met. Antwerpenben a labdarúgótorna leg­népszerűbb játékosa, Zamora, a bra­vúrosan védő csodakapus volt. öt ün­nepelte a közönség, a spanyol—dán mérkőzés végén,' amikor Spanyolor­szágnak sikerült továbbjutnia. A tor- lék meg az aranyérmet, nán végül az elsőbbséget a rendező Minden előzőt felülmúlt az 1952-es elleni döntőn voltak kritikus pillana­tok, de egyetlen szakértő sem vitatta, hogy a torna végeredménye reális: 1. Magyarország: 2. Csehszlovákia; 3. A közös német csapat. M. K. 1. Nagymányok 17 12 3 2 56:21 27 2—3. Fadd 17 12 1 4 63:21 25 2—3. Sz Vasas 17 11 3 3 45:15 25 4. Fomád 17 11 3 3 39:17 25 5. Kisdorog 17 8 5 4 34:17 21 6. Tengelic.. 17 8 5 4 40:26 21 1. Tolna 17 7 6 4 24:16 20 8. Alpári SE 17 8 3 6 34:28 19 9. Paks 17 6 3 8 33:25 15 10. Bogyiszló 17 7 1 9 30:38 15 11. Tamási 16 3 5 8 20:34 11 12. Bátaszék 17 4 3 10 29:58 11 13. Gyönk 17 4 3 10 20:61 11 14. Szedres 17 5 12 24:48 10 15. Dunaföldvár 17 3 3 11 27:55 9 16. Simon tornya 16 1 3 12 19:57 5 Eredmények NB I.: V. Dózsá—Ferencváros 1:J Ganz-MAVAG—Ózdi Kohász 1:0 (0:0). (0:0), Vasas—Bp. Honvéd 2:2 (1:1), BVSC—Nyíregyháza 1:0 (0:0). Győr—Pécs 3:1 (2:0). Diósgyőr—MTK 3:1 (0:0) Videoton—Szombathely 3:0 NB H.: Nagykanizsai VTE—Siófoki (1:0), Salgótarján—Egyetértés 2:2 (1 :l), Bányász 0:0, Dorog—Szombathely 2:1 riiindintr^nAn Haa« «1 , .a /« .a, (9 * m Aí A TT-TT A P __7 a 1 n AAorpA aa! DAaaa D unaújváros—Csepel 1:0 (1:0), Sze­ged-Tatabánya 2:1 (0:1). NB I. B: Egri Dózsa—Komlói Bá­(2:0), MÁV-DAC—Zalaegerszegi Dózsa 5:1 (2:1), Veszprém—Nagykanizsai Bá­nyász 0:0, ZTE—Pécsi VSK 2:1 (0:1), nyász 2:0 (0:0). Kecskeméti Dózsa- Bécsi Ércbányász—Kaposvári Kinizsi Nagybátonyi Bányász 2:1 (1:0), Bp. Előre—Szolnoki MTE 0:0, Oroszlány) Bányász—Miskolci VSC 1:0 (1:0), Bu­dafoki MTE—Bp. Spartacus 2:0 (1:01 ____________ _________ ... S zállítók—Győri Dózsa 4:0 (2:0). Pécsi Steinmetz SE—Lábod elmaradt, Baja- Bányász—Várpalotai Bányász 1:0 (0:0), Pécsi BTC 0:0. 0:0, Mosoni Vasas—Kaposvári Tán­csics 2:0 (1:0). NB m.: Mohács—PEAC 1:0 (0:0). B. Helyiipar—Sárbogárd 1:1 (0:1). Dombóvárott a Vasutas Kupa mm (Folytatjuk.) Min. ismeretes, a Dombóvári VSE NB III-as labdarúgócsapata nyerte a Vasutas Kupát. A csapat hat mérkőzéséből ötször győzelemmel hagyta el a pályát és csak egyszer szenvedett minimális vereséget. Különösen a védelme nyújtott jó teljesítményt, a hat mérkőzésen három gólt kapott. A Vasutas Kupát a napokban adták át Dombóvárott, melyet Tapaszti Já­nos, a DVSE csapatkapitánya (a képen balról) vett át. Mivel a mérkőzések során a dombóvári védelem nyújtotta a legjobb teljesítményt, a védŐjáTéko- sok külön jutalmat, kristályvázákat kaptak.